5T0KES hecht ultimatief karakter aan de nieuwe en laatste voorstellen iritse technici eisen Britse chef, flossadeq moet heden antwoorden De Noordelijken klagen opnieuw over schending neutrale zone Er worden geen Nederlandse troepen in Duitsland gelegerd Regeringsbezwaren tegen voorgestelde Europese leger Weerbericht Haarlems Dagblad Vijftig Korea-vrijwilligers teruggekeerd De luchtmacht wordt thans in een snel tempo opgebouwd Olie-crisis op een nieuw hoogtepunt Reeds meer dan duizend arrestaties in Indonesië Constant Lambert overleden Chinese jeep werd door vlieg tuigen in brand geschoten te -eidde gisteravond ccn spoedver- van net kabinet. Uit de aanwezig- loiÜ Slessor' de chef-staf van ^en diamanten tiara I ^00r Wnses Margaret "Sr Ma,'garet haar k,ein" -J51 Campagne t2 ZiJn ^arige doch" Pseudo-vogelpest te Beilen Het woord is aan Opbouw van de luchtmacht De lichting 1950 II op 1 Februari naar huis Veraangenaming van het leven van de soldaat Britse vakbonden stellen looneisen Spoorwegen en scheepsbouw gaan voorop Buitenlandse critiek op de Nederlandse defensie-inspanning is thans verstomd Na oefeningen in West-Duitsland Deviezenpositie weer verbeterd ;ANG NO 37 66« JAARG Karaiemerlaan 134, Télef. Ac^m'5 >^rt«89 na 5 uur: 8061 (K 2560), 47 santp -Haarlem: Gr.Hoatstr.93, rS^eenaUealdeHngenl^ Directie," Wi rip Arlmin. WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 IJmuider Courant Directeur Hoofdredacteur. Robert Peereboom VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 201 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman N (Reuter) Stokes, de leider van de Britse onderhandelaars te Teheran, fit gisteravond verklaard, dat hij de Perzische regering tot hedenmiddag de tijd haci om een nieuw voorstel te aanvaarden betreffende de tewerkstelling '^Blitse oliedeskundigen in de raffinaderij van Abadan. Tegenover de pers ver- H" Stokes, dat, indien de Perzen niet zouden toestemmen, er voor hem niets "T "over zou blijven dan naar huis te gaan. Stokes zeide, dat hij het nieuwe e't i in de plaats gesteld had van het uit acht punten bestaande voorstel, dat mevoron had ingetrokken. Indien premier Mossadeq heden zijn nieuwe voorstel ,1 aanvaarden, zou hij, Stokes, trachten de discussie over andere aangelegen- leden te heropenen. 'eBritse staf in Abadan heeft eenparig geweigerd aan het werk te blijven, indien - Perzische regering zou blijven staan op „onmogelijke arbeids- en beheers- v--'waarden". De Perzische minister-president Mossadeq heeft Stokes eerst om verlenging verzocht van de hedenmiddag gestelde termijn voor het aanvaarden i-Vet nieuwe Engelse voorstel inzake de oliekwestie. Aangezien.de Perzische Senaat gisteren echter zijn vertrouwen in Mossadeq's beleid uitsprak, zou dit uit stel niet nodig zijn. het nieuwe voorstel van Stokes 'üwnet gehele Britse personeel van de [raifinaderij te Abadan onder leiding van |;aEngelsman gesteld worden, die op zijn ibaut onder Perzische controle zou staan. jÉjggavond heeft een woordvoerder nscePerzische regering medegedeeld, dat lü.Perzische regering en de parlementaire ücornniissie het voorstel van minister pes om een Engelse directeur te benoe- ire- voor het oliegebied slechts zullen aan pas, indien deze directeur niet over uit weide volmachten zou beschikken". IPeier Mossadeq heeft Dinsdagavond S"kes schriftelijk verzocht om op dit punt Wre opheldering te geven. OnzeLondense correspondent schrijft: Ea definitieve mislukking van de onder- jdelingen in Teheran zou volgens Britse ;sAmerikaanse deskundigen binnen enkele «ssden in Perzië tot een volledige eco- Kïiiche catastrophe leiden. Een staats ie? van de communistische Toedeh-partij een dergelijke situatie niet uitgeslo- o. Indien deze zou slagen, zou het land ie Sovjet-controle komen. Mossadeq Èjat zich geheel te hebben vastgewerkt, vrees voor zijn leven deinst hij voor ïesü terug; maar 'uit vrees voor chaos Ëjnt hij eveneens het risico van een Ëjkking der besprekingen niet aan te Enen, aldus meent men in Londen. Am de andere kant is ook Stokes tot het Eerste' gegaan met zijn voorstel tot een tüjie verdeling van de winst tussen fczië en de Britse olie-organisatie. Ver ste concessies-van Engelse zijde zijn niet verwachten, ook al omdat Engeland niet kan gaan dan de Amerikanen, die soortgelijke contracten bezitten. Beroep op Veiligheidsraad? tóen tot drastische maatregelen zou w'ea werden besloten, zal Engeland on- Nie!d een beroep doen op de Veilig- tóraad, al weet het dat elke militaire tóe door Perzië, evenals door het Kremlin, pressie zal worden uitgelegd. Maar F> 3 geenszins de Britse bedoeling om W middel van wapengeweld Perzië te Nigra het Engelse plan te aanvaarden. men in Londen. Volgens de uitleg, welke de Russen des- p aan hun bijstandsverdrag met Perzië 5 zou.den 7-'j alleen in beweging ra, indien er een aanval op hun i„. zou wcl'den voorbereid. Daar in 7 een eventuele bezetting van <-=n door de Engelsen natuurlijk geen waren reeds eerder voorbereid. Twee maanden geleden werden Engelse para chutisten naar Cyprus gezonden om op te treden bij ongeregeldheden in het Midden- Oosten. Ook de president van de Anglo Iranian nam deel aan de besprekingen in Downingstreet. Minister Stokes heeft zijn tijdslimiet voor een antwoord door premier Mossadeq op zijn jongste voorstel met drie uur verlengd. Ook de Perzische Tweede Kamer heeft haar vertrouwen uitgesproken in het door Mos sadeq gevoerde beleid. Zij machtigde de premier de besprekingen over het oliegc- schii met de Britten voort te zetten, indien laatstgenoemden hiertoe bereid zouden zijn. Men achtte het waarschijnlijk, dat Mos sadeq géén definitief antwoord op Stokes' jongste voorste] zal geven, doch dat hij laatstgenoemde zal verzoeken dit nader te willen toelichten. Premier Mossadeq begon in de Senaat met het voorlezen van een uitvoerige ver klaring. Toen hij tien minuten had gespro ken, begaven zijn krachten hem en moest hij gaan zitten. Hierop snelde de minister van financiën naar het spreekgestoelte en las het overige gedeelte der verklaring voor. Mossadeq gaf hierin een overzicht van zijn onderhandelingen met Stokes. Hij zétte uit een niet zonder meer te hebben kunnen in stemmen met Stokes' voorstel voor het in Britse handen leggen van de leiding der oliewinning in de Zuidelijke Perzische provincies. De Perzische premier zeide verder mi nister Stóke's te hebben voorgesteld een driehoofdige bedrijfsraad in te stellen, waarin één Brit, één Pers en één buiten landse deskundige zitting zouden hebben. Stokes had dit evenwel een verdeling der verantwoordelijkheid en daarom onaan vaardbaar geacht. De Amerikaanse vice-admiraal Joy, gede legeerde voor de UNO bij de beslandsbe- sprekingen te Kaesong, heeft stellig het voornemen netjes' voor de dag te komen bij de eerstvolgende conferentie. In de legertent, die als kapsalon wordt gebruikt in het hoofdkwartier van de UNO, wordt zijn haar volgens de laatste mode geknipt. DJAKARTA (Aneta). Het totaal aan tal arrestaties van de zuiveringsacties van de laatste weken loopt flink over de dui zend, indien men de niet-officiële berich ten hieromtrent samenvoegt. De correspon dent van Aneta te Medan meldde Woens dag, dat te Pematang Siantar 321 personen zijn aangehouden. Tezamen met de ruim 500 arrestaties in Medan, ongeveer 200 in Oost-Java, 100 in Cheribon, 25 in Tange rang, 60 in Djakarta bij de eerste razzia en naar schatting ruim i00 bij de arresta ties aan de vooravond van de 17-Augustus- viering, komt men reeds aan een getal van 1300. Hierbij zijn niet inbegrepen de arres taties in andere plaatsen, zoals Semarang en Soerakarta, waar het totaal aantal ar restaties onbekend is. Zoals gemeld is de Engelse componist Constant Lambert na een korte ziekte in een Londens ziekenhuis overleden. Con stant Lambert, een bekend dirigent en mu ziekcriticus, zou 23 Augustus 46 jaar zijn geworden. Op 20-jarige leeftijd schreef hij op uitnodiging van de Russische impre sario Diaghilef als eerste Engelse compo nist een werk voor het Russische ballet, namelijk ..Romeo en Julia". In 1938 werd hij benoemd tot dirigent van het ballet aan het Sadler Wells-theater. Van zijn compo sities is vooral bekend geworden ..Rio Grande" voor piano, koor en orkest. Ver der schreef hij onder meer het ballet „Po mona", waarvan de hoofdrol door Nijinski gedanst is, kamermuziek en filmmuziek. TOKIO (Reuter) Het hoofd van de Noord-Koreaanse delegatie, generaal Nam II, heeft er heden over geklaagd, dat ge allieerde vliegtuigen tussen Kaesong en Pjongjang op 19 Augustus een jeep van de Noordelijke delegatie hadden vernietigd. De klacht werd schriftelijk via verbindings officieren bij admiraal Joy ingediend en zegt, dat vliegtuigen de jeep met machine geweervuur in brand hadden geschoten. Een verklaring van de U.N.O. zegt, dat de Noordelijken „trachtten een jeep langs de binnenweg van Pjongjang naar Kaesong te sturen zonder dit aan te kondigen. Her haalde malen is gewaarschuwd, dat voor afgaande kennisgeving essentieel is voor beveiliging tegen luchtaanvallen". Generaal Nam II heeft admiraal Jov's antwoord op de klacht over de „schending van de neutrale zóne van Kaesong" onbe vredigend genoemd. Hij verzoekt nogmaals om bestraffing van de schuldigen en om de verzekering, dat een herhaling van het hftÏÏ ret WOrden «opgemaakt VcnrnS!Uen ï"llltaire maatregelen Ï2' u uchtmacht zal waar- Personeel van de olievelden. ataele andere militair maatregelen I flfa onze correspondent in Londen) geschenk™ e ver-iaardag we]kc uit alle delen Tew Wn halssnoer'van^l N!haddenShndS de geb "ar'de aan hefsïnf ?Uders r :,r een ?V£ KonÏÏ toegevoe'Sd- Verder teCeïïf de Koninêin haar l^SL£elen' alle afkomstig ouderrirW6ek V°lgt dan -5 Daimler pS 1JÏ„ cadeau: een S*- Koningin ES Margaret's eerste r' r-e Prinses bii S füamanten tiara, l:erfst voor het lm? ^'egenheden in 05 Prinses Jl^tpartij vaïIT0® lunch deel aan f*ad Vader' De k°" C baarbij da een P'cnic 0p de t S Aande«>ee - me latcr da *\et de 21 kaarsen §?dePdnsI ziierustute hebben, 'ïl? met goud pLm haar avond- LJk het bal ^rSrneerde witte voorgevallene achterwege zal blijven. De subcommissie voor het voortzetten der wapenstilstandsbesprekingen is heden voor de zesde maal in strikt besloten ver gadering bijeen gekomen. Er werd na af loop slechts medegedeeld dat morgen weer zal worden vergaderd. De bijeenkomst van heden duurde slechts kort. De bijeenkom sten der subcommissie zijn strikt vertrou welijk, zo zelfs, dat de geallieerde legerlei ding niet het uur van aanvang der vergade- i-ingen wil mededelen. Intussen zetten radio-stations der ver bondenen en van de communisten de strijd voort. Volgens radio-Pjongjang wil de ge allieerde delegatie de wapenstilstandsbe sprekingen vertragen en uiteindelijk doen mislukken, „om de Amerikaanse regering in staat te stellen de goedkeuring van het Congres te verkrijgen voor haar reusach tige militaire begroting". Het geallieerde radio-station te Korea, dat zijn uitzendingen richt op Korea en China, heeft de Noordelijken er van be schuldigd de wapenstilstandsbesprekingen te gebruiken voor het verwekken van ..in cidenten", opdat een uiteindelijke regeling van het Koreaanse geschil vertraagd zal worden. Tegenoffensief In het communiqué van het achtste leger van heden wordt gemeld, dat de Noorde lijken Ier regimentssterkte boven Janggoe tegenaanvallen uitvoerden en Noordelijke bataljons in het gebied van Kansong de verbondenen tot terugtrekken dwongen. Achter de linies gaat de aanvoer van voorraden voor de Chinezen en Noord- Koreanen door. In de afgelopen nacht heb ben geallieerde vliegers ongeveer 2300 voertuigen waargenomen. Versterkt door verse troepen hebben de Noordelijken de Zuid-Koreanen van drie heuvels in Oost-Korea verdreven. Door de Veearcsenijkundige Dienst te Groningen is pseudo-vogelpest geconsta teerd onder de pluimveestapel van de heer W. Homan te Hooghalen, in de gemeente Beilen. De gehele pluimveestapel, bestaan de uit tweehonderd kippen, is afgemaakt. Pascal: Wilt gij dat men goed over u spreekt? Doe het dan niet zelf. Enige tijd geleden is in Den Haag officieel medegedeeld, dat met Engelse autoriteiten onderhandelingen werden gevoerd over de legering en oefening van een Nederlandse regimentsgroep in West-Duitsland (Lingen). Van bevoegde zijde in Den Haag is nu medegedeeld, dat het thans zo goed als zeker is dat er geen Nederlandse troepen in Duitsland gelegerd zullen worden. Wel bestaat nog de mogelijkheid, dat Nederlandse troepen in West-Duitsland zullen kunnen oefenen. taald aan de soldaten doch gebruikt wor den om fondsen te vormen waaruit bij zondere aanschaffingen, die de soldaat het leven in de militaire dienst kunnen ver aangenamen, betaald zullen worden. In ieder geval zal er op de begroting van Oorlog meer worden uitgetrokken voor de militaire tehuizen. Verder zullen de solda ten een aantal vaktechnische cursussen kunnen volgen, die bedoeld zijn om him de teruggang naar de burgermaatschappij te vergemakkelijken. Naast deze van over heidswege voorbereide steun zullen de sol daten misschien ook van particuliere zijde geholpen worden bij het veraangenamen van hun langere diensttijd. De mogelijk heid bestaat, dat de Demobilisatie-raad, zij het ook in enigszins gewijzigde vorm, zich met de bundeling van het particulier initia tief in dezen zal belasten. Op het ministerie van Oorlog is men over het algemeen tevreden over het tempo waarin de luchtmacht wordt opgebouwd. In het voorjaar van 1952 zullen alle militaire vliegvelden volgens de plannen voor ope rationeel gebruik gereed zijn. Op deze vliegvelden zullen geregeld Belgische en ook vliegers en vliegtuigen van andere landen gestationneerd worden. Nederlandse vliegers zullen in België en elders oefenen. De achterstand, die was ontstaan bij de bouw van Gloster Meteor-straaljagers heeft men bijna ingelopen en de voorziening van de tactische luchtmacht met Amerikaans materiaal (Thunderjets) verloopt zeer goed. Het opbouwplan voor de luchtmacht is ge baseerd op_ de formatie van 21 squadrons. Het aantal squadrons Gloster Meteors en Thunderjets (tactische luchtmacht) zal on geveer gelijk worden. De vliegers oefenen voortdurend op internationale verbin dingen. Nu het plan-Lingen niet doorgaat, wor de de zomerkampen te Stroe en Oirschot voor winterlegering in gereedheid gebracht. Verder worden er op vier plaatsen in ons land nieuwe gebouwencomplexen opgetrok ken, die eLk aan 3000 militairen onderdak zullen verschaffen. Deze nieuwe leger- ruimte zal vóór 1 Januari van het volgend jaar gereed zijn. De nieuwe legerkampen krijgen dezelfde indeling als het kamp bij Stroe. Op grond van een intergeallieerd plan voor de bezetting en verdediging van vlieg velden in West-Europa worden bepaalde voorzieningen getroffen voor het opslaan van Britse voorraden op verscheidene plaatsen in Nederland. Deze voorzieningen vereisen geen grote nieuwe bouwwerken. Behalve de R.A.F. zullen ook andere lan den in geval van nood de helpende hand reiken bij het verdedigen van Nederlandse vliegvelden. Wegens de langere lichtingsduur wordt overwogen de soldij van de dienstplichti gen bij de Koninklijke Landmacht iets te verhogen. Indien deze verhoging doorgang zal vinden .zal de toeslag op de soldij waarschijnlijk niet direct worden uitbe- LONDEN, (Reuter) Prompt na de ver klaring van het Britse vakverbond dat dit looneisen zou steunen, heeft een half mil- lioen Britse spoorwegarbeiders een eis in gediend tot loonsverhoging ten bedrage van in.totaal 16 millioen pond sterling. Zij vra gen een verhoging van 10 pet. over de ge hele linie. In Februari werd hun een loons verhoging toegekend van 7 pet., hetgeen de genationaliseerde spoorwegen 12 mil lioen pond sterling per jaar extra kostte. Ook ingenieurs en arbeiders van scheeps werven, tezamen 2.500.000 man, zul len om een loonsverhoging van 1 pond per week verzoeken, een verhoging, die de werkgevers waarschijnlijk 125 millioen pond sterling per jaar extra zal kosten. Woensdag vergaderen leiders van het personeel van spoorwegwerkplaatsen tei bespreking van soortgelijke stappen. Ook andere vakverenigingen zijn bezig met het opstellen van looneisen. De Engelse regering heeft getracht, de arbeiders van looneisen te doen afzien ten einde inflatie te voorkomen. De vakbonds leiders verklaren evenwel, dat zij van deze gedragslijn moeten afwijken met het oog op de „overweldigende stijging van de kos ten van levensonderhoud". Zij wensen tevens een prijsbeheersing vanwege de re gering. De vijftig teruggekeerde Korea-vrijwilligers worden in de aankomsthal op Schiphol verwelkomd door staatssecretaris vice-admiraal H. C. W. Moorman. Dinsdagavond omstreeks kwart over ne gen landde op Schiphol de KLM-Constel- lation Amsterdam, met aan boord 50 leden van het Nederlandse vrijwilligers detache ment in Korea. Dit is de eerste groep van de 633 Nederlandse vrijwilligers, die op 26 September 1950 naar Korea vertrokken. Namens de Koningin was haar adjudant, kapitein-luitenant ter zee C. W. Th. baron van Boetzelaer ter begroeting aanwezig. Namens de regering had staatssecretaris H. C. W. Moorman zich naar Schiphol bege ven en namens de chef van de Generale Staf was er generaal-majoor J. R. H. La- gas. Nadat de soldaten waren uitgestapt en de eerste begroeting achter de rug was, werden zij allen aan een medische keuring onderworpen. Het was bijna elf uur voor de artsen met hun arbeid gereed waren en de officiële begroeting kon beginnen. Voor de talrijke familieleden en vrienden, die naar het vliegveld waren gekomen, was de lange duur van het medische on derzoek een teleurstelling. Pas na de of ficiële begroeting, tegen half twaalf, wa ren de jongens vrij om naar hun familie te gaan. De strenge keuring was evenwel no dig omdat tegen de gebruiken in het de tachement bij zijn vertrek uit Japan niet gekeurd was. Omstreeks elf uur verzamelden de man nen zich voor het laatst in de aankomst hal van het vliegveld. De detachements commandant, kapitein G. K. Hooyer, meldde de vijftig aan zijn zorgen toever trouwde mannen bij generaal-majoor La- gas. C. W. Th. baron van Boetzelaer las daarop de volgende begroetingvan de Koningin voor: „Ik heet u allen hartelijk welkom en gedenk met u in stilte en eer bied uw makkers, die gij ginds achter hebt gelaten. Voor de wijze waarop gij uw taak daar ginds hebt vervuld dank ik u met trots en ik hoop dat u straks hetzij als militair, hetzij als burger de uw toebe deelde taak met dezelfde energie rnoogt vervullen. Ik wens u een prettige thuis komst". Vervolgens sprak de staatssecre taris vice-admiraal H. C. W. Moorman. „U hebt", zo zeide hij, „waarschijnlijk de zwaarste tijd van uw leven achter de rug. U hebt een opdracht gehad die normaal niet door mensen wordt vervuld en u hebt het voortreffelijk gedaan. Uw land en de UNO hebt u uitstekend gediend en u hebt daarmede het Nederlandse volk het ver trouwen in de Nederlandse soldaat terug gegeven, een vertrouwen, dat nodig is nu wij aan het begin staan van de opbouw van een nieuw leger Verscheidene van uw kameraden brachten het grootste of fer, dat een mens kan brengen. Ik ben er van overtuigd, dat het niet vergeefs zal zijn geweest. U zult met grote voldoening kunnen terugzien op de prestaties van het detachement en ieder van u persoonlijk. De regering is u zeer dankbaar". Daarna kregen de teruggekeerden een dronk aangeboden en was eindelijk voor hen het ogenblik aangebroken, dat zij zich naar de uitgang konden spoeden om vrouw, vader of moeder of een goede vriend te begroeten. Met autobussen wer den de mannen naar huis vervoerd. Na acht-en-twintig dagen verlof worden zij gedemobiliseerd. Bij de teruggekeerden is de korporaal B. C. Git-z uit Haarlem. Na bestudering van het interim-rapport, dat op de onlangs te Parijs gehouden con ferentie over de vorming van een Europees leger is uitgebracht, blijft de Nederlandse regering zeer grote bezwaren koesteren tegen bepaalde in dit rapport vervatte voor stellen, zo is in Den Haag van officiële zijde medegedeeld. Dit wil echter niet zeggen, dat de regering geen mogelijkheid ziet om te komen tot een zekere gecoördineerde Europese stijdmacht. Het grootste bezwaar van Nederlandse zijde is, dat bepaalde voorstellen zo weinig rekening houden met de werkelijkheid. Het voorstel om de benoeming van alle officieren voor het Europese leger uitslui tend te doen geschieden door de hoge com missaris voor de defensie en het voorstel aan alle dienstplichtigen een gelijke soldij uit te keren, acht de regering in de huidige omstandigheden en ook in de nabije toe komst onmogelijk te verwezenlijken. Een zegsman van het ministerie van oorlog ver klaarde: „Men krijgt soms de indruk dat het voorgestelde Europese leger gezien moet worden als een gedeeltelijke vlucht uit de beslissing over de Duitse herbewapening". Het is nog niet zo heel lang geleden, dat er in het buitenland cfitiek werd geoefend op de inspanning, die Nederland zich voor zijn defensie getroost. Ofschoon ook toen reeds door de Nederlandse regering bij her haling .werd verklaard, dat alle mogelijke offers werden gebracht om de door de ac ties in Indonesië vertraagde opbouw van de Nederlandse strijdkrachten te bespoedi gen, bleef men in sommige buitenlandse kringen met een zeker wantrouwen de po gingen van ons land volgen om zijn afspra ken op defensiegebied na te komen. Deze situatie is thans veranderd, zo is thans in Den Haag van bevoegde zijde ver klaard. Men is er op het ogenblik van over tuigd, dat ons land bereid is zich te verde digen en dat ons volk in het belang van deze verdediging de offers wil brengen, die mogelijk zijn. Dit betere begrip is voorna melijk te danken aan de oriëntatie-bezoe ken, die generaal Eisenhower en officieren van zijn staf in de afgelopen maanden aan ons land hebben gebracht. Eisenhower en zijn staf hebben thans het Nederland se drie-divisieplan volledig geappecteerd: één parate divisie en twee mobilisabele divisies, die in twee dagen gereed kunnen zijn, doordat de manschappen geoefend zijn en het benodigde materiaal is opgeslagen. Ook voor een nieuwe moeilijkheid bij de opbouw- van ons leger, een tekort aan be roepsofficieren voor de encadrering, hebben Eisenhower en zijn staf begrip. Van die zijde is er geen bezwaar tegen gemaakt, dat bij Nederlandse vechteenheden reserve officieren worden ingedeeld, mits de sleu telposities door beroepsmilitairen zijn be zet. Met betrekking tot de materiaalpositie van het leger vernamen wij nog, dat men op het ministerie van oorlog vóór Septem ber 1952 het tekort aan materiaal over wonnen denkt te hebben. Er zijn reeds grote orders geplaatst. Men verwacht hierdoor reeds in het komende voorjaar over vol doende materieel voor de verbindingsdienst te kunnen beschikken. De dienstplichtigen van de lichting 1950 II blijven zestien maanden onder de wapenen en zullen dus op 1 Februari afzwaaien. Vóór hun terugkeer naar de burgermaat schappij hebben de mannen van de uit deze lichting gevormde 31ste regimentsgevechts groep nog een zwaar oefenprogramma te verwerken. Zij zullen de volgende maand deelnemen aan intergeallieerde manoeu vres in de Britse zóne van West-Duitsland en direct daarop aan manoeuvres in de Franse zóne van West-Duitsland. Het nadelige verschil tussen vorderingen en verplichtingen in onze deviezenpositie is in de afgelopen week, naar uit de verkorte balans van de Nederlandse Bank blijkt, niet onaanzienlijk verbeterd. Dit verschil is verminderd van 247 tot 200 millioen, waarmede de netto deviezenvoorraad is toegenomen van 947 tot ruim 994 millioen gulden. Hierdoor is de stand bereikt van twee maanden geleden, toen de deviezen voorraad eveneens ongeveer 1 milliard gul den bedroeg. De weekstaat vertoont nog enige andere opmerkelijke wijzigingen, waarvan de voornaamste is de toeneming van de saldo's in buitenlandse geldsoorten en de vermin dering van de saldo's voortvloeiende uit betalingsaccoorden. Hierin vindt men weer spiegeld de maandelijke afrekening met de Europese Betalings Unie. Dg positie van de schatkist is nauwelijks veranderd. De hierop betrekking hebbende posten van de bankstaat vertonen vrijwel geen wijziging. Het saldo van de schatkist bij de bank is weer toegenomen en be draagt nu ruim 25 millioen gulden. De omloop van bankbiljetten is nog iets verder afgenomen en heeft nu de stand bereikt van bijna 2732 millioen gulden. MORGEN DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Morgen overdag opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 23 Augustus Zon op 5.35 uur, onder 19.50 uur. Maan op 21.39 uur, onder 13.46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 Augustus Hoog water: 6.56 en 19.21 uur. Laag water: 2.48 en 14.58 uur. Donderdag 23 Augustus - Hoog water: 7.38 en 19.58 uur. Laag water: 3.22 en 15.32 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1