Onmenselijke behandeling in uranium-mij nen 0LIEST00K INSTALLATIES Schoolkwestie bedreigt wankele Franse coalitie EcJvfaÊoiv Het bezit der Erven Van der Vliet PANDA EN DE WOUDROVERS N Wereldn GR'QEN Co. Een vakman ervaring I fpok in ▼1 dag retour ZIJDE De radio geeft Zaterdag Dwangarbeiders in Tsjech oslowakije voor Uw bed Haarlemsch Matrassenh uis Bervoets Vriezelaar J tettws SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 WENEN (U. Press) Honderden Katho lieke priesters werken onder Russisch toe zicht als slaven-arbeiders in de uranium- mijnen van Jachymov in Tsjechoslowakije, aldus verklaarden Tsjechische vluchtelin gen in Wenen. De vluchtelingen zeiden, dat alle pries ters, die jong en sterk genoeg zijn om het harde leven van een slavenarbeider te ver duren, gedwongen zijn de begeerde celstof voor de atoom-energie te winnen. Onder hen bevindt zich de 38-jarige Jan Opasek, voormalig abt van het Benedictijnen kloos ter van Brevnov in het district Praag. Opa sek was een van de negen hooggeplaatste Katholieke geestelijken, die verleden jaar November tezamen met mgr. Stanislav Zola, bisschop van Olomouc, wegens hoog verraad en spionnage werd veroordeeld. De vluchtelingen, die verleden week uit het mijngebied waren ontsnapt, verklaar- den, dat de priesters gedwongen worden in ploegenstelsel negen uur per dag te wer ken in de onder water gelopen schachten. Zij schatten, dat het aantal Russen, dat in en rond de mijnen en de werkkampen in de omgeving werken, ongeveer 300 be draagt, waaronder vrouwen, die de pro ductie controleren. Behalve de priesters bevinden er zich ten minste twee Nederlanders, onge veer 25 Oostenrijkers en een aantal Polen en Grieken onder het totaal van 20.000 ar beiders in de mijnen. De Oostenrijkers waren, naar zij meenden, smokkelaars die waren gearresteerd bij de Oostenrijks- Tsjechoslowaakse grens. Er bevinden zich in de mijnen geen be langrijke politieke gevangenen. Deze wor den vastgehouden in een gevangenis ergens in Slowakije, verklaarden zij. Over het werk in de mijnen vertelden de ontsnapten het volgende Onder speciaal hiertoe opgeleide politie werken de arbeiders tot de knieën in het water negen uur per dag, zeven dagen per week. Buitendien krijgen zij na iedere werkdag een uur „politieke oriëntatie". Het voedsel bedraagt 3 ons bi-ood, 1 ons vlees, een halve liter tapte melk per dag. Dit is al niet voldoende, doch wanneer de gevangenen niet de voorgeschreven pro- BLOEMENDAAL TELEFOON 2214!; Egypte wenst einde van verdrag met Engeland ALEXANDRIë, (Reuter). De premier van Egypte, Nahas Pasja, heeft in een ra diotoespraak op een massavergadering ver klaard, dat Egypte het Brits-Egyptische verdrag van 1936 zal verbreken en het Westen in geval van oorlog geen steun zal verlenen, zolang de Egyptische nationale eisen niet ingewilligd worden. In Egypte was men eenstemmig tot de slotsom geko men, dat het verdrag uit de tijd is en niet meer aan zijn oorspronkelijke doel beant woordt. „Zo God het wil zal het in de na bije toekomst verbroken worden", zei hij. Na lange onderhandelingen had Egypte verwacht, dat Engeland zijn „oude impe rialistische politiek" zou veranderen „daar deze niet meer gerechtvaardigd is". Egypte verwacht van Engeland de erkenning van het recht op de verenigde Nijldelta (Egyp te plus de Soedan). ductie halen, wordt deze hoeveelheid met een vierde deel twee weken lang besnoeid. Voortdurend tekortschieten om de pro ductie-quota te bereiken, die de Russische leiders hebben gesteld, brengt gevangenis straf in een cel van zes vierkante voet, die gedeeld moet worden met acht andere ge vangenen, met zich mee. Als de weerstand dan nog niet gebroken is, worden de ge vangenen naar de Bory-gevangenis ge stuurd, in de buurt van Pilsen, waar men, naar men beweert, de slechtste behandeling krijgt die men in Tsjechoslowakije maar te genieten kan krijgen. Ontvluchtingspogingen worden gestraft met zes dagen cel of executie zonder vorm van proces, indien bij deze ontvluchtings poging een wachtpost gedood is. De medische verzorging is uiterst sum mier en het merendeel van de medicamen- tenvoorraad in het kamp werd kortgeleden gestolen door de wachtposten. Deze dief stal werd gevolgd door het uitbreken van typhus waarbij ongeveer 100 van de 1800 gevangenen in één kampement om het leven kwamen. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Indrapoera" (27 Aug.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Telemachus" (29 Aug.); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Oranjestad" (4 Sept.); naar Suriname: m.s. „Stentor" (28 Aug.); naar Australië via Engeland (25 Aug.) en naar Canada: m.s. „Prins Alexander" (28 Aug.) en s.s. „American Lawyer" (30 Aug.). Maakloon: 1-pers. matras ƒ12.50 2-pers. matras 15.— Nog enige verentijk voor uw verenbed ook per meter H. Raadsvergadering ging niet door De gemeenteraad van Amsterdam zou Donderdagmiddag om twee uur bijeenko men ingevolge een schriftelijk verzoek van de leden van de communistische raadsfractie ter bespreking van de schade, die is ontstaan na de abnormale regenval in de nacht van 8 op 9 Augustus, welke in tal van huizen lekkages en overstro mingen veroorzaakte. De vergadering van de raad ging echter niet door, daar slechts 19 raadsleden de presentielijst tekenden en artikel 6 van het reglement van orde voorschrijft, dat tenminste de helft van het aantal gemeen teraadsleden 23 aanwezig moet zijn. De voorzitter, loco-burgemeester B. C. Franke, opende de vergadering om kwart over twee en constateerde, dat het quorum niet aanwezig was, waarna hij de vergade ring onmiddellijk sloot. De fracties van de Katholieke Volks partij en van de Partij van de Arbeid had den verstek laten gaan. Aanwezig waren tien communistische, vier protestants-christelijke en drie WD- raadsleden alsmede de wethouders Franke en Van der Velde. HET GEHEIM De ervaren textiel vakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne stof het speciale alkalivrije wasmiddel, dat er bij hoort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ, IS VEILIG ALKALIVRIJ Zal de Gaullistische „tijdbom" exploderen? Er wordt op het ogenblik weer hard ge werkt om een oplossing te vinden voor de Franse schoolkwestie, die ruim twee maan den geleden door de Gaullisten bij wijze van tijdbom in het kamp der meerderheids partijen werd geworpen. Een der eerste daden van De Gaulle's parlementaire frac tie was zoals men zich herinnert im mers een voorstel tot herziening der Franse schoolpolitiek. Tot dusver werden instel lingen van bijzonder lees Katholiek onderwijs niet van staatswege gesubsidieerd en reeds daardoor sterk bij de openbare scholen achtergesteld. De MRP, de progres sief Katholieke partij van Bidault en Schu- man, had in het verleden deze achterstel ling niettemin aanvaard als het offer, dat gebracht werd op het altaar van de derde macht. Een platonisch offer overigens, om dat in de vroegere Kamer toch geen meer derheid ten gunste van subsidies aan het bijzonder onderwijs te vinden was. Thans bestaat zo'n meerderheid echter wel en de 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiïanmu- ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Fanfare corps. 14.40 Nederlandse liederen. 15.00 Boek bespreking. 15.15 Accordeonorkest. 15.45 Van de wieg tot het graf. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 1'8.20 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Platen. 21.00 Let op uw tellen. 21.15 Tirolermuziek. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Instrumentaal sextet en soliste 22.30 Hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30—24.00 Platen.. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koor. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Viool en piano. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Instrumentaal septet. 14.20 Pianoduo. 14.40 Tiroler muziek. 15.10 Kroniek van let teren en kunsten. 15.45 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Piano. 18.15 Actualiteiten. 13.25 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Platen. 19.52 Jour nalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.50 Sport. 22.00 Operette. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operette. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse volks liederen. 13.30 Platen. 14.00 Casinoconcert. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accor deon. 15.45 Platen. 16.00 Knapenkoor. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsmu ziek. 17.30 Orgel. 18.35 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Sport. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz. 23.30—24.00 Platen. Werkloze pianist verkocht geleende bromfiets Officier van Justitie eist tien maanden De Officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank eiste Donderdagmorgen tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest do<jr te brengen in de bij zondere strafgevangenis in Den Haag, te gen de Amsterdamse pianist N. J. R., die ervan werd verdacht in Juli van dit jaar een bromfiets te hebben verduisterd. R. gaf de hem ten laste gelegde feiten zonder omhaal van veel woorden toe. Hij was van de hoofd- naar de Hofstad getrokken, in de hoop daar in een café een engagement te verwerven. De zaken zaten hem echter tegen en waar hij ook aan klopte, niemand bleek behoefte aan mu ziek te hebben. Teneinde zijn pogingen om aan de slag te komen elders te kunnen voortzetten, huurde hij bij een rijwielhan delaar een bromfiets, waarop hij naar Rot terdam reed. Maar ook daar kreeg hij de kous op de kop. Inmiddels rijpte bij hem het plan om dan maar kwaadschiks in zijn onderhoud te voorzien. Hij bromde naar Purmerend, waar hij de geleende fiets op de markt voor f 150 van de hand deed. Het reclasseringsrapport dat over R. is uitge bracht noemde R. een onbetrouwbare man met een zwakke wil. De raadsman van de verdachte meende dat zijn cliënt weer op het goede pad kon komen als hij een sterke vrouw naast zich kreeg. Hij verzocht de rechtbank om R. nog een kans te geven zijn leven te ver beteren en vroeg een lange voorwaarde lijke straf. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Uniehof van Arbitrage houdt zitting in Djakarta Nederlandse leden vertrekken 29 Augustus Op 29 Augustus vertrekken naar Indo nesië de Nederlandse leden van het Unie hof van Ai-bitrage, prof. dr. L. J. C. Beau fort, mr. dr. j. Donner en dr. M. J. Prinsen en de griffier mr. M. J. C. Reyers, met het oog op een te Djakarta te houden zitting van het Unie-hof. Bij besluit van de ministers-conferentie is door de beide regeringen gezamenlijk bij het hof aanhangig gemaakt de vraag of artikel 4 van de overgangs-overeenkomst dan wel enige andere bepaling van de tussen der deelgenoten in de Nederlands- Indonesische Unie geldende overeenkomst de bevoegdheid van de regering van de republiek van de Verenigde Staten van Indonesië uitsluit door wetswijziging dan wel op andere wijze de uitke ringen krachtens de slotrehabilitatie- ordonnantie en de algemene oorlogsonge vallen-regeling op te schorten, te vermin deren of te niet te doen. Nu de schriftelijke behandeling eind Juli is geëindigd, zal het Hof welks zetel voor den duur van het jaar 1951 in Djakar ta is gevestigd daar een zitting houden ter mondelinge behandeling om dan voorts over de aangelegenheid te beraadslagen en te beslissen. Prof. G. de Grooth, hoogleraar te Leiden, zal het Nederlandse standpunt verdedigen. Hij zal op 31 Augustus, vergezeld van des kundigen, naar Djakarta vertrekken. Vragen aan emigranten Een abonné uit Haarlem-Noord bevestigt de aantekening van onze parlementaire redacteur bij het antwoord van minister Joekes op de vragen omtrent de vraag JoodB of niet-JoodS aan aspirant-emigranten naar Australië. Een familielid uit Sidney heeft haar uit drukkelijk gewaarschuwd niet op te geven dat zij Jodin is. Zijn schoonzuster onder vond ook last door haar Joodse naam. Toen deze volhield dat zij geen Jodin was, heeft zij daarvoor moeten tekenen. En de brief schrijfster besluit: „Officieel mag niemand weten, dat Jodten geweerd worden, de prac- tijk is echter wel zo". nooit, voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 Werd verdeeld, zodat er nu afzonderlijke eigenaren zijn De bezittingen die aan de Erven Van der Vliet behoorden zijn enige tijd geleden verdeeld. Het gevolg daarvan is, dat de eigendommen, landgoederen, complexen duinterrein, enzovoort, nu afzonderlijke eigenaars gekregen hebben. „Bloemenheu- vel" is, zoals bekend is, door de gemeente Bloemendaal aangekocht om daar (wan neer?) het nieuwe raadhuis in te vestigen. 1200 H.A. duinen ten Noorden van de Zee weg werden verkocht aan de „Kennemer- duinen" voor natuurreservaat. De overige eigendommen zijn alleen op een andere naam overgeschreven. Daarbij verandert dus niets, alleen is het voordeel dat, als door de tijd nog eens uitvoering gegeven wordt aan het aanvankelijke plan om „Elswout" en ook de duinen ten Zui den van de Zeeweg voor natuurreservaat aan te kopen, de onderhandelingen ge makkelijker kunnen verlopen. Het Visserspad De duinen ten Zuiden van de Zeeweg blijven dus voor het publiek gesloten. Al len het Visserspad maakt daarop een uit zondering. Om dit te verklaren is een herinnering aan historische voorvallen nodig. In de oude tijd was er slechts een weg die Haar lem, via Overveen, met Zandvoort ver bond. Die weg liep door de duinen. Hij begon achter Kraantjelek in Overveen en kwam uit achter Kostverloren in Zand voort. Van een aangelegde weg was geen sprake, alleen wees het platgetreden duin de route. Hemelsbreed is de afstand 4^ K.M., maar een wandeling door dit duinterrein eist voor menige wandelaar toch wel een goed uur. Vroeger gingen de Zandvoortse vissers met een grote ben op de rug door het duin naar Overveen, Bloemendaal en Haarlem om daar hun vis aan te bieden. Een wandeling door de duinen met 30 K.G. vis eist veel krachten. Vermoedelijk is „Kraantjelek" als herberg het eerst gebruikt door de vissers, die naar rust en verkwikking verlangden als zij die wandeling door de duinen vol bracht hadden. Ruim een eeuw geleden werd de Zand voortse weg aangelegd. Daardoor verloor het Visserspad zijn betekenis als verbin dingsweg. Toch maakten 50 jaar geleden Zandvoortse garnalenvissers nog steeds gebruik van dat pad. Door die langdurige openstelling kan het Visserspad thans niet aan het verkeer ont trokken worden. De eigenaars der duinen hebben dan ook steeds toegelaten dat er van dat pad gebruik gemaakt wordt. Niet alleen door wandelaars maar ook door ruiters. Op mooie Zondagen en ook in de vacantietijd treft men er vrij veel wande laars aan. Het Visserspad loopt ten Zuiden van de spoorbaan Haaiiem-Zandvoort. De duin strook waarin het ligt is aan de andere kant afgezet. De strook heeft een breedte die wisselt tussen 50 en 200 a 250 meter. de Nederlandse schoenenindustrie geplaatst. Het betreft 60.000 paar damesschoenen die door fabrieken in Best op korte termijn ge fabriceerd en geleverd zullen worden. mogelijkheid is zo zelfs niet uitgestoten, dat de schoolkwestie de aanleiding wordt voor het vormen van een nieuwe regeringscoa litie, waarin naast Katholieken, boeren en sommige onafhankelijken óók de Gaul listen zouden worden opgenomen. Voor het moment lijkt die mogelijkheid nog wel tamelijk denkbeeldig, doch indien van beide zijden de tegenstellingen op de spits gedreven zouden worden is deze al gehele verschuiving naar uiterst rechts niettemin een onvermijdelijke consequentie. Communisten, socialisten en radicalen zou den dan met de leuze „bescherming dei- openbare school" als vaan, in een gemeen schappelijke oppositie zijn gedreven waar door de politieke chaos ten top zou worden gedreven. Dit is, nogmaals, een toekomst beeld op wat langere termijn, waardoor niettemin wordt aangetoond, welke grote gevaren er verbonden zijn aan de debatten over de schoolkwestie, die van morgen af opnieuw in het parlement gehouden zullen worden. De regeringspartijen, die een meerder heid uit de verkiezingsbussen wisten op te diepen, zien zich dus deze week dan op nieuw voor zware beproevingen geplaatst. Doch ook de Gaullisten naderen een kruis punt: ze worden voor de keuze gesteld öf een negatieve, steriele oppositie te blijven voeren, öf wel toenadering te zoeken op een breder politiek terrein bij die groepen en partijen, die terzake van het onderwijs overeenkomstige principes huldigen. Compromis Pleven en zijn radicale minister van On derwijs, de oud-premier André Marie, heb ben tegenover dit tweeledig gevaar een voorstel uitgewerkt, dat voorlopig door het gehele kabinet kon worden onderschreven. Deze bewindslieden hebben een subtiel compromis ontworpen, waarbij het onder havige probleem zoveel mogelijk van het politieke naar het technische plan werd verplaatst. De regering stelt ten eerste voor 850 millioen francs beschikbaar te stelen voor de aanbouw van nieuwe (openbare) scholen, ten tweede meer initiatief te ver lenen aan de plaatselijke autoriteiten, ten der-de de administratieve voorbereiding te vereenvoudigen tot dusver waren er 37 toestemmingen nodig van verschillende in stanties alvorens de eerste steen van een nieuwe school kon worden gelegd en, ten vierde, meer beurzen beschikbaar te stelen aan leerlingen, die daarna vrij zou den zijn in de keuze van een openbare of een Christelijke school. Ongetwijfeld werden met deze voorstel len de scherpe punten van de schoolkwestie aanmerkelijk bijgevijld. Enerzijds, omdat plaatsgebrek op de openbare scholen vele ouders vaak verplichtte hun kinderen (be taald) Christelijk onderwijs te doen volgen en anderzijds aangezien door het beurzen systeem, langs een achterdeur, de Katho lieke scholen toch een zekere bijstand zou kunnen worden verleend. Dat deze voorlopige oplossing, in af wachting van de conclusies van dé parle mentaire school-commissie onder leiding van Paul Boncour, althans de steun der ministers kon ontvangen, is zeker een teken, dat optimistisch stemt. Het blijft echter zeer de vraag of de parlementsleden hun ministers zullen volgen, en verder of de socialisten, die in de regering niet ver tegenwoordigd zijn, zich toch bereid zullen tonen, ter redding van het kabinet, Plevens compromis te steunen. Maar wanneer een gunstige beslissing mocht vallen, moet de premier zijn volle aandacht weer wijden aan de volgende klip: de kwestie van tonen en prijzen, die eind van deze week in de parlementaire debatten opdoemt. Een botsing Door weifelen van twee wielrijdsters kwam de motorrijder F. B. uit Nieuw Ven nep op de Herenweg in botsing met de bus van de N.Z.H.V.M. De motor werd bescha digd, terwijl de berijder enkele verwondin gen opliep. Missie die Ondergronds. Naa/teU^ meldt, hebben de Ri,c Jïé* aardse vMegtuiStaSf81, Chemnitz voltooid L le fabriek in 1943 bLnï de "4? wen. De Russen 7^nnen Was tri;' hebben aangebracht en ('aar ttstsU' het type zelfde correspondent Duitsland bases voor zijn ingericht. Het vli j> sen zou worden ingerS i^ gen van het type v ^%-. fabrieken in PeenêmiWi' 1J Vj. 15 worden geconcentreerd^^ Hulp-eenheden. De Duitse in de Franse bezetting Idse«^ sterkte aan het eind ongeveer 4000 man wï uitgebreid. Voor de lï?? rangen vastgesteld. lï&ïftS het voormalige Duitse to en met kolonel oveXfi1** zullen onder Duits-Fran«T* Naai- op het Franse Hog^w^ te Bonn verluidt, zullenhfi* ongeveer 10.000 man w0Ü ven. De eenheden worden en toansportpersoneel ter 50* de Franse bezettin^*^ ie. De Amerikaanse militaire t,,. -Je de besprekingen zal voorin? het fandeel van Spanje in dUwS? verdediging heeft gisteren, de Sf van haar verblijf in Madrid «ÏÏJ houd van een uur met de W. ambassadeur Stanton Griffif? Vernacht dat de volgende beleefdheidsbezoeken gebral 1 worden aan Spaanse leiders. EetSSt" Turijn gaf de 60-jarige Er- Marchetti als reden, waarom ij SS weken getrouwd te zijn, zijn vrouw verliet: „Zij doet niel ffl De eerste week was ik al door 2 spaarduitjes heen en na veeitó was ik geruïneerd.» Zijn vrouw to gezegd, dat zij genoeg onderhoucyS zal eisen om haar „gezonde eeti^t kunnen bevredigen." Resolutie. De Amerikaanse Senaat to zich eens verklaard met de doorfe Huis van Afgevaardigden aangences resolutie, waarin het Congres zidifr spreekt voor schorsing van de hirii met Tsjechoslowakije tot de correscc:- dent van „Associated Press", ÏÏto Oatis, zal zijn vrijgelaten, Afstó» van de resolutie zullen gezondenweto- aan de Tsjechoslowaakse regeriri" de UNO. Ook dat nog. Een typhoon heelt ffe boven Zuid- en Midden-Korea en zware schade toegebracht aan hem en oogst. Ruim 550 personen weè dakloos, toen zware zeeën tegen 'i Zuidkust sloegen en vele houten hui® aan het strand van Poesan meeslMK of overstroomden. Een halve kikte van de rails tussen Taedjon en dehave in het Zuid-Westen Yosoe werd gespoeld. 30. De woordenstroom van Joris Goed- bloed was te machtig voor Wipsnor de Woudrover, die nu eenmaal een persoon van weinig woorden was. Grommend begaf hij zich weer naar de uitgang van de grot, en zo hadden Panda en Joris dus de gele genheid om hun samenzwering voort te zetten. Panda was helemaal geestdriftig over het idee om een brief te schrijven zó geestdriftig, dat hij zich niet eens af vroeg hoe hij die brief zou moeten posten en oolc vergat hij helemaal dat Joris nog maar heel kort geleden geprobeerd had am de rovers te laten geloven dat hij Dam. Door het breken van een Cardenas, een stadje in de Mexicaan staat San Luis Potosi, zijn tenminste!! personen verdronken, aldus een k Mexico ontvangen bericht. 20 persots zijn ernstig gewond, veertig huizen ga- heel vernietigd. Verworpen. Birma heeft het ontwe."- vredesverdrag voor Japan venvorpeis de Amerikaanse uitnodiging, coii conferentie te San Francisco bij leu nen, afgewezen. De regering van B.~ heeft de V. S. onlangs doen weten, i;' een vredesverdrag, dat niet in volte de herstelbetalingen zou voorzie:, aanvaardbaar voor haar zou zijn. Blok. De Syrische gezant in Pakte Syed Omar Baha El-Amiri, heef: re- klaard, dat de Syriërs van gevoelen t- dat de Mohammedaanse landen icte streven naar de vorming van een ei? blok om zichzelf te verdedigen. Opi persconferentie zeide de minister, id het idee informeel in alle Arabsi landen was besproken en voegde er a: toe, dat men nergens tegen de geian gekant was. Hoewel Syrië in dezeid waarschijnlijk niet de leiding zou men, zou het land niet aarzelen 0 actieve bijdrage in de beweging 5 leveren. Distributie. De West-Duitse minfe* Economische Zaken, Erhard, heeft re- stoten de distributie voor ijzer en weer in te voeren. Hij zal een r«:-j uitvaardigen, waarbij alle veror-~! maandelijks ten minste 80 z*> -f vangen van de hoeveelheden, aie1. - November of December 1950 hebb^F- bruikt. De minister heeft voor s top prioriteit te verlenen voor alle ta lingen van defensiematenaal var. rikaanse importeurs. HelMjJJ regeringsbesluit zal aan hel P ter goedkeuring worden voorgele, Aanvaring. Een gerechtshof te Goto-i heeft gelast, dat het 114 Jn Nederlandse schip „Tiet» B genomen wordt, hagende zoek naar een aanvann, Zweeds jacht in de vonge mJ* g jacht werd door ae „Tieti vernield. De eigenaar heeft itW ces aangedaan. HlJ eis'een,;:„ J goeding van 5700 Zweedse kapitein heeft verklaiard, jacht door de deklading :j Ook had hij de a»w2* uitkijk over het hoofd gezien- Geen gerij op het strand Voor het Zandvoortse strand^ bepaling die het. rijden burgemee^ rn^andvfoTlals gebreide strekking traarlemie--^'f treders werden door de dofll :.,- rechter wel schuldig m hee#- Hm- onweins van strat. ud ._j herzien. Het is nu1 van 1 Mei tot 1 Oc Aergangi middags 9 uur en zonsonder0 a. op het openbare J®}!** lometerpalen 63 en tuig te berijden, dtuS«n b. op het op®1»» JVearilf; lometerpalen b3 e Mn be™den .°fit*** weging zynd zeuvu „Voeding" ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE «Jü duuF Nieuwe tijk en I bijgevuld met Java DE GRAAFF, GR. HOUTSTR 103 TEL. 11485 Over enige dagen zullen de nieuwe „scooters" met zijspan, die in Nederland werden gefabriceerd ten behoeve van de Wegenwacht van de A.N.W.B., op de wegen ver schijnen. 's-Gravenhage heeft de primeur van dit nieuwe vervoermiddel der Wegen wachters, dat er aardig uitziet. ADVERTENTIE (Van onze correspondent te Parijs) ADVERTENTIE Zweden heeft een belangrijke order bij Panda, werkelijk millionnair was. Wij we ten dat nog wel, en wij zijn bang dat Joris weer een gemeen plannetje helemaal alleen voor zichzelf aan het smeden isMaar hoe dan ook, Panda zei: „Als we nu maar een pen en papier hadden, dan konden we gaan schrijven.en meteen begon hij tussen de strozakken en de kribben en de koffers van de rovers te zoeken of daar misschien schrijfgerei te vinden zou zijn. „Ach kom ik had u wijzer gedacht," merkte Joris op, terwijl hij de wanden van de grot begon te onderzoeken. „Het spreekt van zelf, dat deze ongeletterde lieden niet over schrijfmateriaal beschikken! Zij ver staan zelfs geen eenvoudig Latijn laat staan dat zij kunnen lezen of schrijven! Neen ik zoek de bergplaats, waarin zij de buit van hun roofovervallen bewaren, in de hoop, dat zij ook eens een handels reiziger in vulpennen beroofd hebben. En terwijl hij sprak vond hij werkelijk een losse steen in de wand; even later werd een schatkamer vol dure koffers en geld zakken zichtbaar. „Neen maar! Hoe vind je het!", riep Panda verrast. „Veni, vidi, cogito", antwoordde Joris eenvoudig; „dat is mij door mijn leermeesters onderwezen." van het Nederlandse va^uig^

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2