%ex JAeater Bloemendaals Openluchttheater geeft twee keer Shakespeare JaCcoa^ jjggflemse schilder scheepskok kustvaarder naar Lapland VI PRAAG Sleepboten trekken binnenkort gasbuizen door de W esterschelde Plusfours 8rote zending f van de zeer hoge leef~ DE ONOVERWINNELIJKEN ROBERTO NEGERBALLET BERTO PASUKA Kort en Bondig regenjassen voor Dames en Heren j^j?jjpKN§EEL EN POLLEPEL In Loimdem en Lapland W DE SCHOOL WEER BEGINT..... ÜQn Reenen overleden Te^0Ud'bUrgemeester van Bergen opgewekte Cripps herstellende Zware straf geëist voor looddiefstal Beverwijk Hogedruk-gasberging op 31 Augustus in bedrijf Kruispunten, voorrang en oplettendheid Onderhandse lening voor woningbouw Gemeentegas wordt weer een cent duurder IJ muiden Gerard van Praag REEDS VANAF f 39.75 Stalen pijpen worden op het land tot een lengte van ruim vier kilometer aaneengelast Dwars voor Harderwijker haven wordt een dijk gelegd Melk als zomerdrank VBIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 Edinburgh" houtskooltekening door Poppe Dwmave. nE HAARLEMSE SCHILDER FOPPE n a AI AVE heeft kort geleden een reis rn ongeveer twee maanden als scheepskok «hictvaarder - de Arent M. van S3 via Schotland en terug naar Ter- over Rostock in de Russische zone ~r_Duiisland naar Lapland gemaakt en is ÏÏUekeerd, niet alleen met evenveel ver onals iedereen die verre reizen doet, doch bovendien met een grote collectie Oiiiave aarzelde geen ogenblik, toen ka lm Meppelder, de jongste gezagvoerder K de Nederlandse kustvaart (hij is 29 i) hem vroeg gedurende zes weken de Lk in te nemen van zijn kok, die moest inkomen voor herhalingsoefeningen. De Lelijkheid om indrukken van vreemde iden op te doen trok hem natuurlijk aan. Er was eigenlijk maar één bezwaar: hij had nooit eerder gekookt en bovendien niet het ianite verstand van levensmiddelen. De tien leden van de bemanning zaten dus lelijk met hem opgescheept, zou men zo denken. Doch in de practijk is het best Kêgevallen, want de nood maakt vinding rijk. Er is niemand onwel geworden en er is nooit iets aangebrand. Alleen de eerste das ging het wat moeilijk, want om te be- 4en kreeg Damave twintig kilo vlees in eet vet te zetten! Nauwelijks daarmede op geluk klaar gekomen, werd hij echter isziek en moest de machinist zijn werk overnemen. Voor zijn moeite werd hij be loond met een tekening van het schip en zijn portret. Na zijn herstel deed Damave runderen, mede dank zij een prima kook- tek dat mevrouw Leffelaar hem op het katste ogenblik nog had meegegeven. Zelfs cake, allerhande koekjes en wentelteefjes leeft hij opgediend. De waarde van het kookboek werd enigszins verkleind door is: er geen grammenweger aan boord was, i ::èt alles wat men moest hebben op de gok roest geschieden. Maar toen op een gege ven ogenblik het Zweedse brood niet meer te eten bleek en overboord werd gegooid, kond Damave voor het onoplosbare pro- 'eleem om brood te bakken zonder gist of :ürijzend bakmeel en dat is zelfs van een kunstenaar te veel gevergd. Vis was er al- ïd en zoveel men wenste, want die lichtte «a gewoon uit een net ergens op zee, in ruil voor een fles jenever die zonder belas ting slechts 1.20 kost. In de Oostzee viste sa eens een vreemd monster op, waarvan kt bestaan tot dusver aan de bemanning oMend was. Hier zag Damave de kans schoin om zijn deskundigheid te bewijzen 'en zijn reputatie niet zunig te vergroten. Hij verklaarde voor de vuist weg dat het es zogenaamde „zilverkoning" was, hakte kt beest aan moten en wierp de stukken «ar hij geen raad mee wist terug in het fis nat, zeggende dat daar vergif in zat. De rest heeft hij als vlees gebraden en de «naming smulde er die avond van alsof K caviaar was. De heerlijkste tijd heeft Damave in k-otland beleefd, vooral in Edinburgh, ::=3r het schip vijf dagen voor anker bleef Wener du meer tijd V0Qr tekenen op J V. dan anders' Meestal ging hij er l-2aVenplfatsen na gedane arbeid Vooral in Zweden en Lap- Sr™ruimschoots gelegenheid E?'!00r de middernachtzon niet EiZ de 0ostzee beleefde hij gen een Me, ,eld,aam schouwspel; kee hLl i- fhefflug' waarbij men "m j nl'Jnen boven elkaar ziet. onQen> vaar hij in een portiek zat te advertentie Umuiden-Oost Vraagt zichtzending X/rduinweg "Woon 5501 S> die van 8J w 3 he6r J' van 2 25.** 1917 gemeente- 3° Bergen iq pp? tot,1923 hurgemees- Tijdens J?Vs geweest. ^.K^eesterschap werd de rASS^'^Vdle tot {ff. Nukkige ontwiinfngesticht» die tot Meer van Reenpn is gek°men. juur en tot zijn laatd^fS een bekende i0cl> door grote evensda§en heeft S loin 1AblVgemeeSter op§6- IZi£'. ï1 1946 wer<i 'p- éigens, Uldlge burgemeester dr. schetsen, maakte Damave nog een soort avontuur mee. Toen het donker werd, klop te hij op de deur teneinde te vragen of er niet wat licht gemaakt kon worden. Hij trof het slecht, want de vrouw die hem open deed schrok en haalde haar man er bij, die om een onverklaarbare reden direct wilde vechten. Damave koos de wijste partij en zette zijn werkzaamheden een eindje verder voort bij het schijnsel van een straatlantaarn, hetgeen evenmin naar de zin van het echtpaar was. De man stelde zich met emmers water op voor het geopende raam van de slaapkamer en de vrouw haal- dede voor alle zekerheid de politie te hulp. De ter assistentie per motorfiets versche nen agent verbaasde zich evenzeer, doch Damave slaagde erin hem uit te leggen dat Londen voor een schilder bij nacht het mooist is. Hij mocht toen doorgaan met te kenen, maar de bewaarder van orde en vei ligheid week geen minuut van zijn zijde! Bij een andere gelegenheid kreeg Da mave een heel andere kijk op de Engelsen, toen hij namelijk veertig kilometer buiten Londen in een autobus tot de ontdekking kwam geen geld bij zich te hebben gesto ken en een wildvreemde medereiziger be reid vond hem voldoende te lenen om zich een hele dag te kunnen redden. Hij maakte een afspraak met zijn redder uit de nood, die inderdaad op het overeengekomen tijd stip op kwam dagen, de schilder eerst nog meenam naar zijn woning om hem op hui selijke gezelligheid te onthalen en vervol gens naar het schip begeleidde, waar hij het voorgeschotene terug kreeg. In Rostock werden niet alleen de foto toestellen verzegeld, doch was het tevens verboden het tekenstift te hanteren. Er- kwamen daar zes Russische douanen aan boord om cle lading te inspecteren en wat erger was, want daarmee ging een kostbaar ruilmiddel verloren de pakjes cigaretten af te stempelen. De lading werd hier gelost door vrouwen, die ook de loco motieven bestuurden. Er werd dag en nacht doorgewerkt. De merkwaardigste ervaring heeft Da mave echter in Lapland opgedaan, waar niemand hem inlichtingen wilde verschaf fen of te woord te staan en iedereen voor hem op de vlucht sloeg alleen omdat hij een baard droeg, een schoonheidsmiddel dat daar onbekend is. Wie nog meer van de reis wil weten, moet zich begeven naar Kunsthandel Leffelaar op de Gróte Markt, te Haarlem, waar deze weken de beste dei- meegebrachte tekeningen worden tentoon gesteld. (Van onze correspondent in Londen) Mede tot verbazing" van zijn dokters is Sir Stafford Cripps, de Engelse minister van Financiën, die sinds elf maanden in Zwitserland behandeld wordt voor enige zeldzame aandoeningen, thans definitief aan de beterende hand. Het eerste herstel van enkele weken geleden heeft zich snel doorgezet, zo zelfs, dat hij spoedig per vliegtuig naar Londen zal terugkeren. Een medewerker van de Isobel Cripps kliniek in Londen, welke naar Cripps' echtgenote is genoemd en zich bezig houdt met correcties van verkeerde lichaamshoudingen, heeft Cripps weer leren lopen, eerst op krukken en daarna normaal. Hij was diep onder dè indruk van Cripps vitaliteit en geestkracht. Deze laatste is het waarschijnlijk, welke hem over het dode punt heeft heengehol- pen. Op een nacht in Juni klom een matroos op het dak van de Marnixschool in IJmui- den, om het lood dat daarop lag los te tor nen en het een maat die beneden met een grote zak de wacht hield, toe te werpen. Toen ze genoeg meenden te hebben om hun schulden te delgen, gingen ze naar huis. De volgende dag was de eerste gang naar een opkoper, die het lood volgaarne voor een zacht prijsje overnam. De matroos, de 32- jarige B. K., voelde echter al spoedig zijn geweten knagen en ging zich melden bij de politie, waar hij alles opbiechtte. Hedenmorgen stond hij voor de Haarlem se rechtbank terecht, waar hij de diefstal grif bekende. „Ik was aan de drank geraakt en wist niet hoe mijn schulden te betalen." De officier van justitie, die meende dat looddiefstallen slechts beperkt konden wor den door steeds zwaardere straffen op te leggen, eiste een gevangenisstraf van acht maanden, met aftrek van het voorarrest. De raadsman van de verdachte vestigde er de aandacht op dat zijn cliënt schoon schip wilde maken en zich daarom vrij willig had aangegeven. De verdachte had bovendien een kuur ondergaan om van de drank af te raken. Pleiter vroeg daarom de man nog een kans te geven, een reclasse- ringsrapport in te winnen en-een gedeelte lijk voorwaardelijke straf op te leggen. Met het inwinnen van een reclasserings- rapport ging de rechtbank accoord, waarna de zaak werd geschorst tot dit rapport ge reed was. DPikïARTO JOVGFT.TF UIT BOVENRAAM GEVALLEN Aan de achterzijde van een woning aan de Tussenbeeksweg in IJmuiden-Oost leun de Donderdagmorgen een driejarig jongetje zover uit een raam op de eerste verdieping, dat het zijn evenwicht verloor en er uit viel. De heer A. P. Bakker was er al gauw bij om eerste hulp te verlenen. Het kind bleek een lichte hersenschudding te hebben. Op Vrijdagmiddag 31 Augustus zal de burgemeèster van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens de hogedruk-gasbergingsinstalla- tie van het gemeentelijk gasbedrijf en de nieuwe meterkamer op het terrein aan de Nieuweweg te Beverwijk officiëël in be drijf stellen. Op het kruispunt GroenelaanDuinwijk- laan in Beverwijk kwamen Donderdagmid dag een Beverwijkse personenauto en een vrachtauto uit Badhoevedorp met elkaar in botsing doordat de personenauto geen voor rang had gegeven. De vrachtauto ramde de rechterzijde van de personenauto, die daar op een halve slag omdraaide en vervolgens in een voortuintje belandde. De wagen werd zwaar beschadigd en een inzittende dame kreeg een hoofdwond, welke door een nabij wonende arts is verbonden. Een vrachtauto uit Amsterdam stak Donderdagmorgen op de Alkmaarseweg een richtingwijzer uit om de Grote Hout weg in te zwenken, maar de bestuurder van een personenauto uit Leeuwarden, die er achter reed, merkte dit niet op. Hij wilde juist de vrachtauto passeren toen deze de Grote Houtweg indraaide. Een vrij hevige botsing was het gevolg. In de personenauto zat een dame uit Den Haag, die was meegelift. Zij kreeg een shock en werd ter observatie in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen. B. en W. van Beverwijk zullen de ge meenteraad in de eerstvolgende vergade ring goedkeuring vragen voor het aangaan van een onderhandse geldlening van 200.000, waarvan de opbrengst strekt tot dekking van het restant der bouwkosten van het complex van 294 woningen aan de Hendrik Mandeweg. ADVERTENTIE Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Vanaf HEDEN t/m MAANDAG met Garry Cooper en Pauletta Goddard (in technicolor). WOENSDAG en DONDERDAG In onze serie speciale films (het muzikale wonder) DINSDAGAVOND 8.15 uur: Gastvoorstelling van het beroemde OOOOOOCOOOOC BINNENLAND Het aantal verkeersongevallen in Am sterdam is in vergelijking met het aantal ongevallen van het vorige jaar met ongeveer tien percent gestegen. In de periode van Januari tot en met Juli van dit jaar kwamen 41 personen ten gevolge van verkeersonge vallen om het leven. In 1950 bedroeg dit aantal over dezelfde periode 25. Het totaal aantal slachtoffers was in de eerste helft van 1951 1749 (1540 in het tijdvak 1950). HAARLEM EN OMGEVING Candidaat B. Bijleveld te Haarlem heeft het beroep aangenomen naar de Chr. Geref. Kerk van Noordeloos en heeft bedankt voor Arnhem, Baarn, Barendrecht, Bunschoten, Doesburg, Gouda, 's Gravenzande, Leerdam, Meppel, Ouderkerk aan de Amstel, Rozen burg, Ulrum, Werkendam en Zaamslag. De particuliere Synode van Noordhol land der Geref. Kerken heeft overgenomen een voorstel van de classis Haarlem tot mo- clernisering van belijdenisschriften, formu lieren enz. met de bedoeling ze meer in over eenstemming te brengen met de thans geldende spelling en het thans heersende spraakgebruik. Het zal worden doorgezonden naar de Generale Synode. De tarieven voor de levering van gas door het gemeentelijk gasbedrijf te Bever wijk zijn voor het laatst vastgesteld bij een raadsbesluit van 18 Mei j.l. Een met ingang van 1 April ingevoerde verhoging van de steenkolenprijzen was toen oorzaak dat de gastarieven met 1 cent per kub. m. moesten worden verhoogd. Nu is echter op 1 Augustus opnieuw een verhoging van de steenkolenprijzen van kracht geworden. Deze verhoging bedraagt voor de door de gasbedrijven gebruikte steenkolen onge veer 7 per ton. De inkoopsprijs van het gas is daardoor met ingang van dezelfde datum verhoogd met 7 X 1/8 cent 0.875 cent per kub. m. In deze omstandigheden zien B. en W. zich genoodzaakt de raad voor te stellen, de tarieven van het bedrijf opnieuw met 1 cent per kub. m. te verhogen en wel te beginnen bij de meter-opnemingen, die op of na 1 October worden gedaan. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 23 op 24 Augustus Vleetharing KW 14 met 3 k.; KW 138 met 40 k.; KW 2 met 20 k.: KW 144 met 2 k.; KW 20 met 10 k.; KW 49 met 50 k.; KW 42 met 40 k.; SCH 353 met 50 k. Trawlharing KW 27 met 17 k.; KW 6 met 300 kisten; KW 7 met 100 kisten; KW 47 met 10 k.; KW 48 met 30 k.; KW 38 met 8 k.; KW 29 met 100 kisten; KW 40 met 200 kisten; KW 22 met 300 kisten; KW 130 met 12 k.; KW 168 met 20 k. en 140 kisten; KW 129 met 50 k.; KW 159 met 25 k.; IJM 71 met 100 kisten; IJM 283 met 120 kisten; SCH 36 met 100 kisten. Geen vangst hadden: KW 9. KW 15, KW 176. KW 3, KW 110, KW 175, KW 44, KW 167. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 17 kantjes. Scheveningen: 11 kantjes. Katwijk» €0 kantjes. Shakespeare ontbreekt ook dit jaar niet op het programma van het Bloemendaalse Openluchttheater. „De Plankeniers", het bekende amateurgezelschap uit het Gooi, spelen Zaterdagavond 25 Augustus de in ons land zo geliefde klucht van „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" en Zondagavond het-blijspel „Driekoningenavond". De regie van deze, bij de vertoningen in het eigen theater van „De Plankeniers" zo geprezen, opvoeringen berust bij Jan Lemaire jr. De costuums werden naar eigen ontwerp in eigen ateliers vervaardigd voor wat betreft de „Vrouwtjes" en zijn in „Driekoningenavond" van Louca Asser. Mr. M. H. Planten vertaalde en bewerkte beide stukken en speelt in „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" de hoofdrol, die van Sir John Falstaff. Men kan aanne men, dat „De vrolijke vrouwtjes" ongeveer ontstonden op de grens tussen Shake speare's scheppings periode waarin de comedies „Much ado about nothing", „As you like it" en „Twelfth night" wer den geschreven en het daarop volgende tiental jaren van de grote tragedies. Men weet het: de hoofdfiguur van „De vrolijke vrouwtjes" is Falstaff, die men al kende uit „Henry IV". Maar we kunnen toch niet spreken van een herkennen, want wa: hij in het koningsdra ma altijd meeste: over alle situaties, ir de klucht is hij steed' 't gedupeerde slacht offer. Ongetwijfeld zou hij er beter af ge komen zijn wannee Shakespeare aan d onbeschaamdheid var zijn held de voor ram had gegeven bover zijn dwaasheid, maa- dat viel kennelijk buiten het koninklijk verzoek dat hem to' de herleving van Fal staff noopte, zoals de Amerikaanse toneel criticus John Gassner heeft opgemerkt. Door het geestige karakter van de twee heldinnen, de dames Ford en Page ver tegenwoordigsters van de burgerij die door de adellijke afkomst van ridder Fal staff geen moment onder de indruk raken en hem voortdurend met haar poetsen ach tervolgen, vertolkte Shakespeare de geest van onafhankelijkheid die de burgerij tij dens het Elizabethiaanse tijdperk bezielde en die ook in andere stukken in die jaren tot uiting kwam. Wat dat betreft volgde Shakespeare dé mode. „Twelfth night", met de komische Mal- volio, Sir Toby Belch, Sir Andrew Ague- cheek, Feste en de scherpe kamenierster Maria heeft ook heel wat bijgedragen tot de vrolijkheid van het mensdom. Zijn mo raal kan men het best, met de clown uit ADVERTENTIE Mr. M. TI. Planten als Falstaff. het stuk, omschrijven met de woorden: den gecombineerd. „dwaasheid loopt rond de aardbol gelijk de zon, zij dringt overal door". De man van Stratford-on-Avon gaf in Driekoningenavond, onder welke benaming De Plankeniers het Zondagavond opvoeren, hoewel die titel weinig of niets met het stuk te maken heeft, blijk van heel wat meer finesse dan in „De vrolijke vrouwtjes". Volgens Burgersdijk vond Shakespeare de stof voor zijn stuk in een Engelse bewer king van een Franse of Italiaanse novellen- bundel uit die tijd. Voor een snel verloop van de opvoerin gen wei-den vooral in het laatste bedrijf enige coupures aangebracht. Sommige tafe relen, die in de oorspronkelijke tekst over verschillende bedrijven verdeeld zijn, wer- in grote sortering en zeer aantrekkelijke prijzen voorradig bij OOSTERDUINWEG 29 - TELEFOON 5501 - IJMUIDEN tonen wij U een prima Egyptisch katoenen regenjas VRAAGT ZICHTZENDING In de eerste week van September zal men beginnen met het leggen van drie vier-en-een-halve kilometer lange gasbui zen door de Westerschelde tussen Baarland op Zuid-Beveland en het gehucht Griete in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit werk geschiedt volgens een nieuwe methode: de stalen lei dingen, die een doorsnede van 10 centi meter hebben, worden tot de vereiste lengte aan elkaar gelast en daarna door sleep boten in het water getrokken. Bij het leggen van gaszinkers door rivie ren werd tot dusver altijd een sleuf gebag gerd, waarin de buizen werden gelegd. In de Westerschelde is dit om practische en financiële redenen niet mogelijk. De stalen buizen zullen echter voldoende buigzaam zijn om de grote profielverschillen in de Westerschelde te volgen en bovendien zul len zij, blijkens genomen proeven, door hun gewicht in kleinere oneffenheden wegzin ken. Binnenkort zullen de laswerkzaamheden bij de punt van Baai-land op Zuid-Beveland beginnen. Men zal hier drie stukken ma ken, die tot op een bij laag water droog vallende bank in de Schelde zullen reiken. Dat is zowat halverwege de Schelde. Deze gelaste buizen worden voorzien van een zware bemanteling van bitumen. Daarom heen wordt een houten glij -mantel van lat werk aangebracht. De buizen komen op rollen te liggen. Bij Baarland wordt een brede glijstelling over de dijk gebouwd. Sleepboten met zo gering mogelijke diepgang zullen voor een buis gespannen worden en dan begint het trekken naar de zandplaat. De boten zul len bij hoog water over die plaat kunnen varen en daar het einde van de buis met ankers en boeien neerlaten. Van Baarland uit zullen drie stukken naar de plaat ge trokken worden. De kilometers lange gelaste buizen zal men dus langzaam van het land af kunnen zien verdwijnen. Zij liggen dan met een wijde bocht naar de dijk gekeerd, zodat zij niet dwars over het land steken. J. H. B. Werk voor de Z.O.-polder komt op gang De laatste maanden is men ook van Har derwijk uit begonnen met de werken ten behoeve van de Zuid-Oostpolder. Bij Flevostad heeft het werk maanden lang stil gelegen. Het is nu sinds een drie tal weken hervat. Bij Urk en bij Kampen wordt gewerkt door de Maatschappij Uit voering Zuiderzeewerken (M.U.Z.), het gedeelte bij Harderwijk wordt uitgevoerd door de combinatie Zanen en Van der Hoeven. Het stuk dijk, dat hier gemaakt wordt, ligt dwars voor de Harderwijker haven en staat loodrecht op de vaargeul, welke zich vóór deze haven bevindt. Dertig jaar geleden had Harderwijk een „droge" haven. Alleen schepen met een diepgang van minder dan een meter had den kans de haven binnen te lopen en dan nog alleen als er voldoende water was, want er lag voor de haven een zeer grote zandbank. Het gebeurde meermalen dat grote schepen vóór deze zandbank, een paar kilometer in zee, moesten blijven liggen. Men probeerde dan op zee de lading te lossen. Als een schip op de bank vast raakte, kon het soms wekenlang blijven liggen. Later is door die zandplaat een vaargeul uitgebaggerd. Hierdoor was Har derwijk uit zijn isolement verlost. De nieuwe dijk voor de Zuid-Oostpolder, welke de vaargeul ongeveer in het midden snijdt, zou dus de toestand van vóór dertig jaar weer 'in het leven roepen en Harder wijk aan de zeezijde afsluiten. Men heeft nu de kwestie opgelost door in de dijk, welke ongeveer 2'/ï km uit de kust komt te liggen, over de volle breedte van de vaargeul een stuk open te laten. Later, wanneer de dijk om de gehele polder klaar is, wordt er aan de buiten zijde van de dijk een nieuwe vaargeul ge baggerd. Zodra deze nieuwe vaargeul ge reed is, wordt het gat in de dijk gesloten. Reeds is begonnen met het baggeren van de nieuwe vaargeul. Deze wordt al leen door de Zuiderzeewerken gebruikt en is niet vrij voor de scheepvaart. Daar deze vaargeul langs de nieuwe dijk van de Zuid-Oostpolder spoedig zou ver zanden is men voornemens een der haven- pieren tot aan diep water, halfweg Flevo stad, door te trekken. Flevostad, de toe komstige hoofdstad van de Zuiderzeepro- vincie. komt 22 km ten Noorden van Har derwijk. Men krijgt daardoor een vaargeul die aan de Oostzijde de dijk van de Zuid-Oostpol der heeft en aan de Westzijde de Harder wijker havenpier. welke wordt doorge trokken. Bij Flevostad, waar drie a vier meter water staat, bleek de bodem zo drassig te zijn, dat daar eerst een zeer brede geul van 9 a 10 meter diepte moest worden ge graven in de zachte ondergrond. Daarna moest deze geul met zand, dat eerst op een andere plaats is opgebaggerd, worden gevuld, waarna men kon beginnen het dijklichaam op te bouwen. Vóór Harderwijk, op de Harderwijker Bank, staat maar ongeveer één meter wa ter. De ondergrond is zo hard, dat men er wel een huis op kan bouwen. Hierdoor vordert het werk vóór Harderwijk zeer voorspoedig. In een paar maanden heeft men een dijklichaam van ruim twee km gereed gekregen. Bij het werk bij Flevostad had men met talrijke moeilijkheden te kampen, waar nog een staking bijkwam en moeilijkheden met de M.U.Z. Het werk zal daar vermoedelijk enkele millioenen meer kosten dan werd geraamd. Indien de stukken van Beveland uit naar de plaat getrokken zijn, begint men aan de andere kant. Beoosten het vlek Griete in de Eendrachtspolder in Zeeuwsch-Vlaan deren zal dezelfde methode worden ge volgd. Van daar uit worden eveneens drie buizen naar de plaat gesleept. Daar aange komen zullen zij bij laag water aan elkaar worden gelast. Op de bank zal men de buizen in een sleuf van zestig tot tacihtig centimeter diepte graven, omdat daar bij laag water kans is op beschadiging, bij voorbeeld door ijsgang. In de vaargeulen zullen de gasbuizen echter op voldoende diepte de grootste diepte is ongeveer 20 meter liggen. Bij het leggen der buizen mag het scheepvaartverkeer op de internationale route naar Antwerpen niet worden ge stremd. Dat zal ook niet gebeuren, omdat de buizen terstond in de diepte verdwij nen. Voorts worden de drie verbindingen op ongeveer honderd meter afstand van elkaar gelegd. Mocht er één worden be schadigd, dan hebben de twee andere vol doende capaciteit over om de gasvoorzie- ning normaal te doen verlopen. Om de leidingen zo diep mogelijk in de bodem te doen zinken, zullen zij in de eerste tijd met water gevuld blijven. Het staal wordt aan de binnenkant tegen roest gevrijwaard langs electrische weg. De rijkswaterstaat is op het ogenblik bezig de bodem, waarop de buizen zullen rusten, te onderzoeken. Twee sleepboten waartussen een zware ketting over de grond sleept, zoeken de grond af naar an kers, wrakken en andere obstakels. Deze schoonmaak heeft reeds vrij wat aan oud ijzer opgeleverd. On sommige punten wordt gedoken om een nader onderzoek in te stellen. Reeds vier jaar geleden rees het plan om een gasleiding door de Westerschelde te leggen. Er is toen een studiecommissie ge vormd. waarin de Technische Hogeschool, de Rijkswaterstaat en de Staatsmijnen ver tegenwoordigers hadden. Aan alle aan nemers is toen gevraagd plannen te ont werpen in samenwerking met de Centrale Studiedienst van de Rijkswaterstaat en de Directie van de rijkswaterstaat in Zeeland. Tenslotte is het plan gekozen dat nu zal worden uitgevoerd. De thans te volgen methode doet denken aan de „Pluto-pijp- lij'n", die na de invasie door het Kanaal van Engeland naar Frankrijk getrokken werd. De „Pluto"-leidingen waren echter veel dunner en zeer buigzaam. In 1953 hoopt men door de nieuwe ver binding gas van Sluiskil naar Zuid-Beve land en Walcheren te leiden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het voorlichtingsbureau van de Voedings raad meldt: Melk is een drank die in alle seizoenen in de smaak kan vallen. Zoals 's winters anijs melk, slemp of chocolademelk ons heerlijk kunnen verwarmen, zo verfrissen ons op zoele zomerdagen de speciale zomer-melk- dranken (of karnemelk) vermengd met vruchtensap, limonade, spuitwater of andere toevoegsels. En dergelijke dranken zijn niet alleen een smakelijke tractatie maar zij leveren ons zo ongemerkt ook nog een grote hoveelheid beschermende Voedingsstoffen. Goede wijn behoeft geen krans is het nog te zeggen welk een uitstekend voedings middel melk is voor ouderen zowel als voor jongeren? Melk houdt u gezond en maakt niet dik, zoals nog dikwijls gedacht wordt. Waarom zoudt u dus niet eens zo'n verfris sende melkdrank klaarmaken, bijv. in de plaats van thee of koffie, als het warm is? Al deze dranken dienen vlak voor het ge bruik bereid te worden. Vruchienmelk (8 glazen). V4 kg. klein fruit (bijv. aardbeien, frambozen, bessen, bramen), 1 liter melk, pl.m, 50 gr. (ruim 3 eetl.) suiker. De vruchten wassen en ontdoen van steel tjes. kroontjes, e. d. De vruchten tot moes wrijven. De melk. indien nog nodig, koken ei. geheel laten afkoelen. De vruchtenpuree door de melk mengen en suiker naar smaak toevoegen. (Een lichte schifting is hierbij vrijwel onvermijdelijk). De vruchtenmelk koud in glazen opdienen. Melk of karnemelk met vruchtensap. Melk of karnemelk kan ook vermengd worden met vruchtensap en suiker. Sommige vruchten, zoals appelen, peren en rabarber, moet men even koken met water om het sap te winnen (men zeeft dan de gekoookte massa), andere soorten kan men uitpersen of rauw door een zeef wrijven of enige uren met suiker be strooid weg zeiten. Aan de melk of karne melk voegt men een kleine hoeveelheid sap :oe (het sap bij de melk schenken en niet omgekeerd, dan schift de drank niet zo snel) eventueel ook iets ctroensap en suiker naar smaak. Ook kan inplaats van melk, half spuitwater, half melk genomen worden. Melk of karnemelk met spuitwater en sui ker naar smaak wordt door sommigen ook zeer smakelijke gevonden. Tomatenmelk. Sap van 500 gr. tomaten. 1 I. melk. suiker (citroensap) óf: peper, zout, gehakte peterselie en iets aroma. Het tomatensap vermengen met suiker (en citroensap) en aan de melk toevoegen of vermengen met de hartige toevoegels en zo bij de melk doen. De drank zo koud mogelijk opdienen. Melk of karnemelk met limonade. liter melk of karnemelk, 214 dl. (pl.m. 114 kopje) limonadesiroop. De limonadesiroop onder roeren bij de koude melk of karnemelk schenken en de drank koud in glazen opdienen. Stroopmelk. 1 liter melk of karnemelk, 4 eetl. stroop, (iets kaneel) en suiker naar smaak. De stroop en de suiker door de melk of karnemelk roeren. (Indien kaneel gebruikt wordt, deze door de suiker mengen). Dd drank in glazen schenken.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3