De verhouding tussen regering en Kamers bij het buitenlands beleid J Spelevarend naar Groenendaal Een prettig vacantie-uitstapje horloges i. kan vHoe is het ontstaan?^ en bussen door Kennemerland De 9 Muzen wat KAN kan, _kanJKAN alleen a voor Haarlem Hoe kan Uw maag „graag" zijn met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur K.N.A.C. vraagt beslissing over de bromfietsen Wegverbetering deel van de Rijksstraatweg In Juni kwamen 5340 woningen gereed Commissie-Van Eysinga rapporteert over: Becking en Bongershaarden Hoofdcommissaris te Eindhoven stond terecht Hulp van Simavi aan bevolking Nieuw Guinea Kinderen slachtoffer van rampzalige vergissing Caféhoudster schoot op vechtenden Défilé in Meppel besloot de oefening „Mars" Tabak van eigen bodem in twee dagen gefermenteerd VBIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 Onbekende Brouwer. In de „Galerie Welz" in Wenen is voor de eerste 'maal in het openbaar tentoongesteld een vrijwel onbekend schilderij van de Nederlandse schilder Adriaan Brouwer. Het doek stelt ..Ruziemakende kaartspe lers" voor en draagt de signatuur van de schilder. Het schilderij, dat zich in goede staat be vindt, komt uit een particuliere verzameling. Naar Venetië. De Nederlandse inzending voor het filmfestival van Venetië zal be staan uit „De dijk is dicht" van Koolhaas en Viruly, in de Engelse versie, de poppenfilm „Kermesse fantastique" van Joop Geesink en „Middeleeuwse beeldhouwkunst" van Bert Haanstra, in de Franse versie. De Haarlemmer Piet Buis, de cameraman van .,De dijk is dicht" zal. daartoe in staat gesteld door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het festival be zoeken. Schuin tegenover ons woont een bejaard Mïoon die het nooit nalaat ons een ge ïnde dag toe te roepen, als wij ons na "np* krieken van de dag langs zijn woning aar'ons werk spoeden. Hij heeft een opge ld voorkomen en wekt de indruk zon- r tegenslagen door het leven te gaan. Wij Sn dat niet en maken daarom af en toe n praatje met hem in de stille hoop te ernemen hoe hij dreigende klippen in zijn levenszee omzeilt. Tot voor kort zijn wij «et veel wijzer geworden van de schone verhalen die hij ons over zijn ongerepte levenswandel opdiste, maar een dag of wat «leden kwam daar verandering in. Op last van een dierbare huisgenote moesten wij vachten bij hem een kopspijkertje te lenen, teneinde de beeltenis van een familielid eennlaatsje boven het dressoir te verschaf fen 'Zo raakten wij op een huiverige va- cantiemorgen bij hem op de stoep. Het duurde niet lang of wij hadden die staan- olaats verwisseld voor een stoel-om-in-te- iuieren, terwijl hij zich in zijn praatstoel nestelde. Een omstandigheid die wij van harte begonnen toe te juichen toen wij merkten dat hij er ernst mee ging maken oas een en ander te onthullen over zijn levenskunst. Kijk (hij bedoelde natuurlijk 'uister) jongeman, sprak de grijsaard, ge met het leven van de vrolijke zijde bezien. Ge moet genoegens halen uit de kleine blijde dingen van alle dag. Ge moet leren dwalen door de stille straten van uw stad en plezier beleven aan wat ge daar zoal z'et Ge moet vooral uit het hoofd zetten dat'het eiders beter is dan hier. Verken uw eigen omgeving en ge zult tevreden zijn met wat ge hier en daar ontwaart. Loop maar wat door de Hout en heb schik in de herten die daar rondspringen alsof zij in een naradijs zijn, of ga naar Bloemen- of Groenendaal. Daar kunt ge in één uur voor een hele week genieten. Nadat hij zo een psje op gedempte toon met ons gespro ken had, zijn wij met een hoofd vol plan nen en nog meer goede voornemens naar huis gegaan, waar met één slag al onze hoop op een betere toekomst het hoofd werd ingeslagen, toen wij en de dierbare huisgenote moesten constateren dat het kopspijkertje nog bij de grijsaard in de ge reedschapskist lag. Met een geschokt ge- aoed verlieten wij onze optrek weer en 'oegonnen aan een lange wandeling naar de Htut, om daar schik te gaan hebben in de herten. Maar zover is het niet gekomen. Schik hebben wij wel gehad, maar niet in de herten. OpdeHoutbrug stuitten wij namelijk op een niet geringe volksoploop,die nieuwsgie rig als wij zijn, onze levendige belangstel ling trok. Bij enige informatie werd ons duidelijk dat de aanwezigheid van zovele Haarlemmers op die brug ten nauwste verband hield met het feit dat de salonboot -Willy" de trossen spoedig los zou gooien am een reisje naar Groenendaal te onder namen. En omdat wij wel van de partij *2kn zijn, schaften wij ons voor zegge en schrijven één gulden een biljet aan. dat ons het recht gaf de trip mee te maken. Aanvankelijk maakten wij er ons zorgen over of de gerieflijkheid van de trip in overeenstemming zou zijn met de pret die «ij verwachtten. Op het eerste gezicht ■wam het ons namelijk voor dat wij de lehele reis zouden moeten staan, vermits zitplaatsen reeds waren bezet. Zo'n vaart hep het echter gelukkig niet. Zonder *n vloek, maar met een zucht bevestigde Wii?v»lenstige riame' die ongetwijfeld aan geparenteerd is. een aantal nood- ADVERTENTIE Wij gaan door met onze bijzondere aanbieding in Juwelier - Horloger Bjrte]jorisstraat 2 - Haarlem Telefoon 13004 Cöac42w G7 24 auGUSTUS J»xor: „Lach en' fomerconcert HOV, 8 uur. ;15. uur. Ciiy Dpe»". alle leeft., 7 en 7 en '9' ïlj L der Comanehen", ■^5ri«". 14 17 i A ..SPaarne: „Captain hemelsnaam" u-n uur- Rembrandi: jreemdelingenlègioen" u UUr" Palace: Hals: Ren 14 3" 7 en 9-15 ""r- 'eeft., 7 e'n 9 i5°^rrEetelijke melodie", 1\ augustus tLen Cle°pair?« ^voorstelling „Cae- U®4; °Peninssba'l m j Haarlemse Kegel- 'sv^ham g Zur da"swcdstrijd Haar- fenendaal: De vrni-v penluch,thea,er. S°r". 8 uur pa,nnp f v®ollwtlos van S 915 uur <7fi n* en Rombrandi: 2, i;%' C'ty; ochtonj. Programma van Vrii- ^Achter tra- Qtj>' en 915 UUr i er Comanehen", 2.30 7 en R«XOr: 2' 7 en »-15 aile leeft 230 UU« Frans Hals: z'3°. en 9.15 uur. Zeilboten laveren door Haarlems slagader" ADVERTENTIE Die „angït-bij-voorbaat" kunt U wegnemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk verlichting bij het eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dadelijk blussen. 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smakelijk, onbetwist afdoende enge makkelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Rennies in huis. Voor Uzelf en Uw huisgenoten; ook voor de gaande en komende man. Een drukke scheepvaart passeert ons onderweg. zittinkjes tussen de banken in de midden gang, waarop wij genoegelijk neerstreken. Onze voorbuurman schatte de vriendelijk heid van de dame niet naar waarde: Toen „Willy" een sprongetje maakte om een lage-hutjes-hoge golf te nemen, verliet hij met een verschrikte kreet zijn summiere plaats om zijn angst onder stoelen en ban ken te steken. Op een belendend jongmens met dunne ledematen had dit gedrag een merkwaar dige uitwerking. Hij ging onmiddellijk naast onze voorbuurman op de grond zit ten teneinde vast te stellen wat er onder die bank en aan de hand was. Het is niets, zei de buurman. Da's jammer, zei de jon gen, ik had zo gehoopt op een beetje sen satie. Het woord sensatie opvangend, dach ten wij weer aan de oude van de overkant die zoiets in zijn rustige leven zexer ver meden zal hebben. Ge moet genieten van wat ge zoal om u heen ziet, had de brave man ons aangeraden en omdat de vele pas sagiers ons het uitzicht over het Spaarne belemmerden en wij dus moeilijk van die Haarlemse slagader konden genieten, heb ben wij ons oor te luisteren gelegd bij onze reisgenoten. En wat we al niet gehoord hebben deze zonnige achternamiddag. Teveel om op te noemen. Wij noemen dan ook niets op. In middels was het ons groen voor de ogen geworden, waaruit wij afleidden dat het doel van de reis was bereikt. Toen dat ook anderen duidelijk werd ontstond een hevig gedrang naar de uitgang, van welke ge legenheid wij dankbaar gebruik maakten om ons vast een plaatsje voor de terugreis te verschaffen. De meeste passagie»» wier pen zich met hart en ziel op de ontscheping, om te kunnen gaan genieten van de kinder boerderij en alle andere prettige dingen die Groenendaal te bieden heeft. De mensen die dat enige uren voor hen hadden gedaan, namen hun plaatsen in het pleziervaartuigje in. Wij stonden op voor een dame en begaven ons naar het zonnige achterdek, waar wij met volle teugen van de groene oevers van het Spaarne genoten. Toen wij in Haarlem aan wal sprongen voelden wij ons zo ongerept als de grijsaard er uit ziet. Thuisgekomen zagen wij hem aan de zijde van de dierbare huisgenote worstelen met kopspijker en hamer. Wat ik u nog had willen zeggen, begon hij toen hij ons in de deuropening zag staan: Ge moet eens een reisje maken met de „Willy" naar Groenendaal, daar kunt ge een gezellige middag aan beleven. De K.N.A.C. heeft de minister van Ver keer en- Waterstaat verzocht op korte ter mijn te willen aanwijzen welke rijwielen met hulpmotor met een rijwiel gelijk ge steld worden. Het toenemend aantal onge vallen met de bromfietsers, die niet weten waar ze zich aan te houden hebben, ver eist naar de mening van de K.N.A.C. een direct ingrijpen. Aansluiting bij de Belgi sche bepaling, waar onlangs een cylinder- inhoud van 50 c.c. als grens werd gesteld, verdient naar de mening van de K.N.A.C. aanbeveling. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noordholland heeft vanmorgen aanbesteed het vervangen van diverse verhardingen door een yerhar- ding van nieuw asphaltbeton, ten dele op nieuwe fundering en ten dele op bij te wer ken fundering, op het gedeelte Soenda- pleinZaanenlaan van het wegvak Haar- lem-Velsen, onder de gemeente Haarlem. Laagste inschrijver Aannemersbedrijf Van Vemde en Te Beest te Heemstede voor 56.690. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in Juni 5340 nieuwe woningen voltooid. In het eerste halfjaar van 1951 kwamen 26.423 woningen gereed, tegen 21.563 in het eerste halfjaar van 1950. De in Juni gereed gekomen woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van Juni 1950): Groningen 233 (157): Friesland 126 (124); Drente 184 (112); Overijsel 255 (351); Gelderland 562 (531); Utrecht 208 (279); Noordholland (behalve Amsterdam) 573 (380); Zuidholland (behalve Den Haag en Rotterdam) 905 (279); Zeeland 161 (158); Noord-Brabant 496 (474); Limburg 586 (293); Amsterdam 229 (181); Den Haag 318 (224); Rotterdam 384 (341); Noord- Oostpolder 120 (20). In Juni werd een begin gemaakt met de bouw van 2140 woningen (in Juni 1950 6921). Daar er belangrijk meer woningen ge reed kwamen dan het aantal, waaraan werd begonnen, daalde het aantal in aanbouw zijnde woningen van 50.506 aan het eind van Mei 1951 tot 47.305 aan het eind van Juni. Van de gereed gekomen 5340 wonin gen zijn er 382 als duplexwoning gebouwd. Aan het eind van de maand Juni waren 2839 duplexwoningen in aanbouw. T oneelwedstrijd A.s. Zondagavond zal in Cafétaria aan de Binnenweg te Heemstede de uitslag be kend worden gemaakt van de toneelcom petitie Kring Kennemerland WKA. Aan deze competitie hebben vijf verenigingen deelgenomen: „Kunst zij ons streven" te IJmuiden-Oost, „Het Masker" te Bever wijk, „Bennebroek" te Bennebroek, „Tobo" te Bovenkerk-Aalsmeer en „Door Eendracht Sterk" te Heemstede. De jury bestond uit de heren J. I. van Dijk te Haarlem. Jan Wiegman en N. Booms, bei den te Heemstede. In het komende seizoen zullen de twee best geplaatsten uit elke kring in het Diocees tegen elkaar uitkomen en weer een seizoen later zal op een landjuweel definitief worden uitgemaakt, welke to neelvereniging de ererpalm verdient. De commissie-Van Eysinga heeft thans haar eindrapport gepubliceerd over de samen werking tussen de regering en de Staten-Gcneraal met betrekking tot het buitenlands beleid. De commissie heeft bij haar arbeid twee problemen onderscheiden: enerzijds de vraag hoe in de practijk de samenwerking zal moeten worden geregeld, anderzijds of de artikelen in de Grondwet, die betrekking hebben op het buitenlands beleid, moeten worden gewijzigd. Het rapport bevat een inleiding waarin mede gewezen wordt op het feit, dat in de democratisch-parlementaire staat de poli tieke functie van de minister van Buiten landse Zaken niet mogelijk is zonder het ambtelijk apparaat, dat in belangrijke mate een eigen technische en juridische verantwoordelijkheid draagt. De minister wordt in het rapport genoemd „de drager van het politiek besef van het land". Er moet voor gewaakt worden dat regering en parlement, die beide zelfstandig zijn, door verschillend gerichte belangstelling uit elkaar zouden groeien. De commissie heeft onderzocht wat kan geschieden om de samenwerking van rege ring en parlement ook op het terrein der internationale politiek te handhaven op de grondslag van een staatkundig vertrouwen tussen regering en parlement. De politieke verantwoordelijkheid van een stabiele re gering is de waarborg van de blijvende erkenning door het volk van het regerings- gezag. De Nederlandse regering mag niet worden beschouwd als uitvoerder van de wil der Staten-Generaal. Tot een wijziging van het Nederlandse constitutionele recht op dit punt wil de commissie dan ook niet adviseren. Wijziging van bepalingen in de Grondwet In het tweede hoofdstuk van haar rap port behandelt de commissie uitsluitend grondwettelijke teksten. Zij herinnert er aan dat een wijziging der Grondwet reeds op 16 September 1950 aan de regering is aangeboden. De commissie meent dat het tegenwoordige artikel 59 der Grondwet kan vervallen. Dit artikel bevat de bepa ling, dat elke souvereine staat naar eigen goeddunken een andere staat de oorlog kan verklaren. De internationale rechtsorde maakt dit artikel overbodig. Uit het rapport blijkt, dat de Grond wetscommissie de voorstellen der commis sie-Van Eysinga goeddeels heeft overge nomen. Er blijven echter verschillen. De commissie-Van Eysinga wil zich wel ver enigen met de nieuwe tekst van artikel 59. „De Koning kan verklaren, dat het Koninkrijk zich in oorlog met een andere mogendheid bevindt. Hij behoeft daartoe de voorafgaande toestemming van de Sta ten-Generaal". De Grondwetscommissie en de commis sie-Van Eysinga verenigen zich met het belangrijke nieuwe voorschrift: „In geval van strijd met binnen het Koninkrijk gel- gende wettelijke voorschriften hebben de bepalingen van verdragen (of de bepalingen van overeenkomsten in de redactie der Staatscommissie voor de herziening dei- Grondwet) de voorrang". De commissie-Van Eysinga wil hieraan toevoegen: „Aan bij of krachtens een ver drag ingestelde internationale organen kunnen bij of krachtens een verdrag be voegdheden worden opgedragen. De ver bindende besluiten van deze organisaties hebben gelijke voorrang". De commissie-Van Eysinga meent dat aan de vaste Kamercommissies een plaats ADVERTENTIE OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Hij had iemand een bloedneus geslagen Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch stond wegens mishandeling terecht de hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, de heer B. van der W., die op 12 Juli te Eindhoven de procuratiehouder van de Nutsspaarbank aldaar, de heer De W., in een opwelling van drift een bloedneus had geslagen. De heer De W., die stond te kijken bij het aanleggen van een nieuwe weg, werd in de rug aangereden door het zoontje van de hoofdcommissaris. De heer De W. sloeg naar de jongen, maar raakte hem nauwelijks. De knaap fietste door. De hoofdcommissaris, die in uniform was, smeet zijn fiets tegen het wegdek en gaf de heer De W. een klap in het gelaat. De substituut-officier van Justitie mr. J. J. M. Dony achtte eenvoudige mishande ling bewezen en eiste tegen de hoofdcom missaris een geldboete van 100 subsidiair 30 dagen hechtenis. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. in de Grondwet moet worden ingeruimd. De regering heeft dan tegenover die Ka mercommissies grondwettelijk geregelde verplichtingen. Overleg met Kamercommissies In het derde hoofdstuk van het rapport worden achtereenvolgens behandeld de verhouding tussen regering en Staten- Generaal, de voorlichting van de Staten- Generaal, Kamercommissies, coördinatie van het buitenlands beleid, het opnemen van leden der Staten-Generaal in rege ringsdelegaties en internationale organen met wetgevende bevoegdheden. Overleg met de volksvertegenwoordiging of met een Kamercommissie alvorens de verdragsinhoud wordt vastgesteld, acht de commissie gewenst. Uiteindelijk is de re gering voor de verdragsinhoud verant woordelijk. Bij het overleg tussen regering en par lement in de Kamercommissie dient in het oog te worden gehouden, dat hier de com missie niet als vertegenwoordigster der Kamer optreedt. De leden der Kamercom missie mogen niet gezien worden als man datarissen van de Kamer, doch van hun fractie. Zij spreken voor eigen verant woordelijkheid. De instelling van een permanente ge mengde commissie voor Buitenlandse Za ken, bestaande uit leden van beide Ka mers, acht de commissie niet passend in het Nederlandse staatsrecht, omdat in Ne derland elke Kamer haar eigen taak heeft. Internationale organisaties Ten aanzien van de vraag, op welke wijze de invloed van de Staten-Generaal op de werkzaamheden der internationale organisaties met wetgevende bevoegdheid, voor zover Nederland daarbij partij is, zou kunnen worden uitgebreid is de commissie van oordeel, dat dit kan geschieden door geregelde en goede voorlichting door de regering, het deelnemen van leden der Staten-Generaal aan delegaties naar con ferenties waar algemene politieke vraag stukken aan de orde komen, en in bepaalde gevallen het plegen van vooroverleg tussen regering en Staten-Generaal. De commissie geeft vervolgens enkele principiële beschouwingen over het fede ratiebegrip, waarbij nadrukkelijk onder scheid wordt gemaakt tussen het federale en het confederate element. Federalisering van het overheidsbeleid betekent het ont trekken van zulk een beleid aan de com petentie der nationale organen. Het beleid van een minister is nog nationaal en staat onder nationale parlementaire controle voor zover het statuut der federatie de minister als zodanig erkent. Kamerdele gaties zijn niet aan toezicht onderworpen. De commissie ziet in federatievorming de mogelijkheid om gedeelten van internatio naal beleid op een beter wijze dan tot dus verre te behartigen. De ingewikkeldheid der inter-Europese problemen doel het ge wenst voorkomen dergelijke federale orga nisaties geleidelijk voor bepaalde functio nele doeleinden tot stand te brengen en niet te trachten thans met één slag een al gemene hoge autoriteit te vestigen. De vraag in hoeverre het mogelijk zal zijn de Raad van Europa in federale zin te completeren is een vraag van politieke mo gelijkheden, die de commissie niet vermag te beoordelen en welker beantwoording buiten haar opdracht valt. Voorshands meent zij, dat het van belang is ter ver sterking van de raad functionele federatie "daarin in te bouwen. Zonder enige gedachte aan een federa tief Benelux-parlement is ook in het kader van een economische unie zeker ruimte voor een zekere samenwerking tussen de drie nationale parlementen. Tenslotte behandelt de commissie de vraag of er aanleiding zou zijn de afvaar diging naar de parlementaire organen van de nieuwe internationale organen, bij de wet te regelen. Gelet op de geringe be voegdheden, welke de Raad van Europa vooralsnog bezit, is er voor een regeling bij de wet voorshands geen aanleiding. Anders ligt het ten aanzien van organen met ver dergaande bevoegdheden, zoals de ver gadering in de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Ten aanzien daarvan is een wettelijke voorziening zeker op haar plaats, aldus de commissie. Het bestuur van Simavi te Haarlem heeft besloten de bevolking van Nieuw Guinea opnieuw te hulp te komen. Ook voor het Sentaninreer zal een poli kliniekboot ter beschikking van de medi sche dienst worden gesteld. De leprozerie te Fak Fak zal een aanhangmotor ontvan gen. Voorts woi-dt aan de ziekenhuizen een hoeveelheid salvarsan en penicilline gezon den. De bestrijding van de melaatsheid met D.D.S. zal worden voortgezet. Dit woord: ZOEN Natuurlijk hebben wij hier te maken met een oud woord. Maar in vroeger tijd betekende het niet alleen: kus, maar ook: geldsom die men moest be talen als afkoop van straf of om aan gerichte schade te herstellen. Die geld som noemde men: zoengeld en wanneer dit betaald was, waren de partijen weer met elkaar ver-zoend. De verzoening werd dikwijls bezegeld met een kus en vandaar dat het woord zoen ook kus gaat betekenen. In sommige streken van ons land wordt het eerste woord ge bruikt, in andere het tweede. Ook smok en smak komen voor, typisch klank nabootsende woorden. Verder vond ik: doetje, dat in het Gronings zeer ge woon is. Ik gebruik doetje alleen in de betekenis van sukkel. En sukkels ple gen niet degenen te zijn die de meeste zoenen, kussen, smokken, smakken en ^doetjes uitdelen. Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland verblijven de laatste tijd met hun dochter Prinses Margaret Rose op het kasteel Balmoral in Schotland. Vaak komen daar ook hun andere dochter Prinses Elizabeth, haar echtgenoot de Hertog van Edinburgh en hun kinderen, Prins Charles en Prinses Anne. De fotograaf nam een aardig plaatje, toen de hele familie bijeen was. Van links naar rechts: Koning George, die de Schotse „kilt" draagt, naast de kinderwagen met Prinses AvnePrinses Elizabeth, de Hertog van Edinburgh, Prinses Margaret en Koningin Elizabeth. Prins Charles is het middelpunt van de belang stelling en hij heeft dan ook een mooie plaatsop de rug van een (stenen) hert. Vitamine-preparaat in Oostenrijk als levertraan gegeven WENEN (United Press). De Oosten rijkse politie zal tot vervolging over gaan van acht, niet bij name genoemde autori teiten, die verdacht worden van het in ge vaar brengen van mensenlevens bij het verspreiden van een Zweeds geneesmiddel, dat drie kinderen het leven heeft gekost en 18 verlamd heeft. Aan de districtsprocureur van de Russi sche zóne werd gevraagd functionarissen te vervolgen van het ministerie van gezond heid, het Oostenrijks provinciaal bestuur en het districtsbureau van het plaatsje Mistelbach. De politie zegt, dat de beschul digden verantwoordelijk zijn voor het on der verkeerde benaming uitgeven van een vitamine-preparaat, dat 800 gulden per pond waard is, en dat als levertraan werd afgegeven. Intussen heeft professor August Reuss, hoofdchirurg van de kinderkliniek der Weense universiteit, verklaard, dat de re gering zelf schuldig is omdat zij niet zorgt voor kinderartsen in plaatselijke gezond heidsdiensten. In Mistelbach, waar de drie gevallen met dodelijke afloop voorkwamen, stond de gezondheidsdienst onder leiding van een rechtsgeleerde. In 1948 hadden de Zweden aan de Oos tenrijkers verscheidene blikken met vita mine-preparaat gegeven, „Fortedol" ge naamd. Dit preparaat werd pas verleden jaar verspreid, omdat zegt het ministerie van gezondheid nu het niet wist wat het was. Markus Hofer, de directeur van de ge zondheidsdienst in Mistelbach. kreeg twee blikken van elk 20 pond. Hij schreef er „levertraanpreparaat" op en begon met de verspreiding. Hoewel in de instructies van „Fortedol" gezegd werd, dat het middel in zeer kleine hoeveelheden moest worden toegediend, onder toezicht van een genees heer, gaf een verpleegster in het nabijge legen dorp Poysdorf het aan de ouders van zieke kinderen, met opdracht het per lepel te geven. Een huismoeder gebruikte de „olie" om er pannekoeken in te bakken. Onmiddellijk werden tientallen kinderen hevig ziek. Drie stierven en 18 werden kreupel voor het leven. Maar pas begin van deze maand ontdekte een plattelands dokter, dat te veel van het geneesmiddel was gegeven. Na het sluiten van de kermis te Ooster hout ontstond op de Tilburgseweg een vechtpartij waarbij veertig personen waren beti'okken en de ruiten van een aldaar ge legen café het moesten ontgelden. De café houdster haalde een revolver, welke zij zonder vergunning in haar bezit had, te voorschijn en schoot op de ruziemakers. Een vrouw kreeg een schot in haar rech- terbovenbeen en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De politie, door het schot gealarmeerd, wist de vechtenden te scheiden en sloot de caféhoudster in het politiebureau op. De oefening „Mars" die mede gehouden werd ter voorbereiding voor de intergeal- lieerde manoeuvres, welke de volgende maand in de Engelse en Franse zóne van Duitsland zullen worden gehouden, is ge ëindigd. De 31ste regimen ts-gevechtsgroep, die aan deze intergeallieerde manoeuvres zal deelnemen is Maandag 13 Augustus nabij het Wilhelminakanaal in Noord- Brabant aan deze tiendaagse oefening begonnen. Dag en nacht oefenend is de gevechts groep tot de omgeving van Meppel opge rukt, waar zij Donderdag voor de comman dant der strijdkrachten te velde defileer de. In een 9 km. lange stoet trokken alle on derdelen van de regimentsgevechtsgroep voorbij. Gedui'ende het défilé, dat ander half uur duurde, vlogen twaalf Gloster Meteors in steeds wisselende formaties over het terrein. Het défilé werd bijge woond door de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, generaal-majoor H. J. J. Dürst Britt, be velhebber van de Vierde Militaire Afde ling, en genei-aal-majoor C. D. Toet, be velhebber van de Tweede Militaire Afde ling, Het Laboratorium voor Technische Bo tanie te Delft, een employé van de Deli- Maatschappij en een groothandel in tabak te Amsterdam zijn er in geslaagd, hier te lande geteelde tabakssoorten zo te fermen teren, dat een tabak is verkregen, die met de Amerikaanse Virginia-tabak kan wed ijveren. Naast het telen was het grote probleem de methode van fermenteren. De tabak kan thans in een paar dagen worden ge fermenteerd. Voorheen had men daar eni ge weken voor nodig. In vier streken van ons land worden reeds proeven genomen met de teelt van verschillende tabakssoor ten, namelijk in het Westland, in Kenne merland, in Amerongen en in het land van Maas en Waal. Tot dusver werden met de teelt in het Westland de beste resultaten bereikt. Dit jaar verwacht men reeds een productie van vijftienduizend kilogram. Er bestaat een goede kans, dat dit het vol gend jaar aanmerkelijk meer zal zijn. Men hoopt dat deze teelt mettertijd een aan zienlijke deviezenbesparing zal opleveren.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5