edith Nederlandse bezwaren tegen Amerikaanse bemoeizucht Clowntje Riek Hagenaar wilde militaire geheimen aan vreemde mogendheid verkopen Meer bromfietsen dan personenauto' Laat het verleden rusten SS* Productieverhoging en Amerikaanse voortvarendheid ,Labour-regering voor kwam een wereldoorlog Watersnood in Mexico Examens Rechercheur speelde de rol van gegadigde Chileense visserij heeft gebrek aan schepen Van der Bilt-prijs voor A. Mak te Driehuis Het IJzeren Kruis weer in ere? Het leven in Europa wordt nog duurder Voor de kinderen Bij ongelukken zijn vooral ouderen betrokken AMERIKAANS PLAN Twaalf millioen Duitsers emigreren Nederlandse kustvaarder vraagt sleepboothulp Visserij-conflict tussen Engeland en Noorwegen Donderdag uitspraak in de zaak-Bertha Hertogh Frank E. Spain in Nederland FEUILLETON door Peter Paul O'Mara Onze nieuwe feuillston; door Winca Loos DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 (Van een bijzondere medewerker) Toen de Verenigde Staten van Amerika onlangs een nieuwe actie lanceerden tot opvoering van de productie in de West- Europese landen is als hun wens naar voren gebracht dat er rechtstreeks contact zou komen tussen de mannen van de E.C.A. en de leiders van landbouw, handel, nijverheid en vakverenigingen in die landen. Hoewel het niet met zoveel woorden ge zegd werd, was het duidelijk dat hier een poging gedaan werd om het West-Europese bedrijfsleven van de Amerikaanse effi ciency en productie-methoden te doordrin gen zonder de landsregeringen daarin te betrekken. De Amerikanen waren wat ongeduldig geworden. Zij meenden en menen nog nog dat de productie in Europa nog aanzienlijk kan worden opgevoerd (van hun zijde is zelfs een bedrag van 100 mil liard dollar genoemd!) en dat wij hier in Europa onze methoden slechts hebben te toetsen aan die van hen, om met ge bruikmaking van hun grote ervaring binnen afzienbare tijd successen te boeken, aldus verluidt van bevoegde Nederlandse zijde. Nu hebben de Amerikanen zeker reden om met trots te wijzen op wat zij in de loop van de jaren hebbben gepresteerd. Zij zijn een welvarend en machtig volk gewor den en hebben recht op onze grote erken telijkheid voor de hulp, welke zij hebben verleend bij de wederopbouw van de lan den in West-Europa. Dat verschaft hun in tussen niet de bevoegdheid en het morele recht zich te mengen in binnenlandse toe standen van andere landen of zich over de hoofden der autoriteiten heen te rich ten tot de bevolking. Daar zijn dan ook nogal enige geïrriteerdheid en misverstand door ontstaan. Toen de Amerikanen dat merkten, zijn zij wat voorzichtiger geworden, maar hele maal gerust is men in verschillende landen, en ook in Nederlandse regeringskringen toch niet over de wijze, waarop onze Ame rikaanse vrienden hun medewerking aan bieden. Men erkent de grote capaciteiten van de Amerikanen, en heeft diep ontzag voor hun succesvolle wijze van werken. Men is het er ook volkomen mee eens dat alles moet worden gedaan om productie verhoging te bevorderen en wij hebben daar dan ook een speciale minister, dr. Albregts voor. Maar men wenst de Ameri kanen eveneens duidelijk te maken dat dit a* a een Nederlandse zaak is, die door Neder landers moet worden geregeld. Onze bezwaren zijn ter kennis gekomen van de betrokken Amerikaanse autoritei ten, die daarop hebben geantwoord, dat het door hen voorgestelde rechtstreekse contact voor Nederland eigenlijk niet van zoveel belang was, maar dat het vooral van betekenis zou zijn voor Frankrijk, Ita lië en West-Duitsland. Als zij deze richting inderdaad in de naaste toekomst blijven volgen, behoeft Nederland zich daar verder dus niet bezorgd over te maken. Theorie en praktijk gaan helaas echter niet altijd samen. Daarom is het goed zo zeide men ons in gezaghebbende kring dat ook de leiders van onze Nederlandse industrie de situatie goed kennen, en dat zij er toe mee werken dat wij de organisatie onzer pro ductie in eigen hand houden. Informeel contact met Amerikaanse instanties kan uiterst nuttig zijn, maar het is niet goed tegen hen aan te leunen, met voorbijgaan van de eigen bevoegde Nederlandse auto riteiten. De Amerikanen bedoelen het uitstekend, doch hun kennis van de werkelijke menta liteit van de Europese bevolking houdt niet altijd gelijke tred met hun overigens zeer gewaardeerde voortvarendheid. MEXICO CITY, 28 Aug. (Reuter). Naar schatting hebben ruim zesduizend in woners van steden en dorpen in de Mexi caanse staten Tamaulipas en San Luis Po- tosi, die tengevolge van de orkaan en de daaropvolgende zware regenval door over stromingen worden geteisterd, hun toe vlucht gezocht in de heuvels. Zij zijn van het spoorweg- en wegverkeer afgesneden, hebben geen drinkwater of voedsel tot hun beschikking en velen zijn onvoldoende ge kleed. Een compagnie Mexicaanse keur troepen, de presidentiële garde, heeft voedsel en geneesmiddelen uitgeworpen. Er zijn thans 38 slachtoffers gevonden van de doorbraak van de Cardenas-dam. In het ziekenhuis te Cardenas zijn 350 personen opgenomen. Het wassende water van de Panuco heeft ongeveer vijftienhonderd mensen te Tampico geïsoleerd en in steden ten Noorden van Tampico zijn velen naar de daken gevlucht. Inmiddels meldt het centrale weerstation, dat een nieuwe orkaan de Golf van Californië en de Westkust van Mexico nadert. Bij in Utrecht gehouden examens zijn ge slaagd voor de afdeling lingerie mejuffrouw M. Mulder, voor coupeuse de dames J. Ol- dersom, R. Klein, V. Gieling, E. de Voogd en C. Hulleman, voor lingerie-coupeuse de dames H. Schippers, C. C. Hulleman, voor lerares-coupeuse de dames J. de Wilde, G. Schippers—Van den Heuvel, voor de afde ling modetekenen en moderne sierkunst me vrouw SmitBroekhuizen en akte K de dames G. Vink en D. ten Brugge. LONDEN, 27 Aug. (United Press) Morgan Phillips, secretaris van de Labour- party, heeft vandaag verklaard dat de La bour regering „de wereld voor een totale oorlog behoed heeft in de maand Decem ber 1950". Phillips betoogde dit op een persconfe rentie welke diende om de nieuwe beleids verklaring van de Labour partij, „onze eerste plicht vrede", toe te lichten. Dit pamflet, dat in October aan de con ventie van de Labour partij zal worden voorgelegd, nam de strijd op tegen de „re bellen" in de partij welke door Aneurin Bevan geleid worden, met op de man af te verklaren dat Engeland zijn herbewape ningsprogramma niet kan besnoeien voor dat de omstandigheden in de wereld beter worden. Toen gelegenheid werd gegeven vragen over het pamflet te stellen, nam een Britse journalist de verklaring dat de conserva tieve partij de tendenz toont een wereld oorlog te riskeren, bij de kop. Hij wilde weten wat de Labour partij doet om zulk een gebeurtenis te verhinderen. „In December 1950 werd de wereld voor oorlog behoed door het optreden van de Britse Labour regering", antwoordde Phillips. Zijn opmerking baarde opzien en de journalisten vroegen om bijzonderheden. „Was het in eerste instantie Attlees reis naar Washington die de wereld een oorlog bespaarde?" wilde een journalist weten. „Het was een zeer belangrijk deel van diverse handelingen", antwoordde Phillips. Een andere journalist vroeg of Attlee naar Washington was gevlogen om de Ver enigde Staten te kalmeren of op wie de Britse handelingen anders gericht waren geweest. Phillips antwoordde dat zij „tegen"nie- mand gericht waren geweest, doch hij her haalde dat de betrokken handelingen een wereldoorlog hadden vermeden. Phillips, wiens voor de vuist weg ge plaatste opmerkingen over Duitse herbe wapening en andere onderwerpen al eerder oorzaak van grote controversen waren, ging vervolgens op een ander onderwerp over. Het vandaag gepubliceerde pamflet werd door de meerderheid van het uit zesentwin tig leden bestaande dagelijks bestuur van de partij goedgekeurd, doch Phillips wei-, gerde te zeggen of er stemmen tégen waren uitgebracht. Tenminste drie leden van het bestuur steunen Bevan die geëist heeft dat Enge- lands herbewapeningsprogramma waar voor over een periode van drie jaar 4.700.000.000 pond werd uitgetrokken be snoeid zou worden opdat het niet tot eco nomische ondergang zou leiden. Het staat vast dat de groep-Bevan in het geweer zal komen tegen dat deel van het pamflet waarin gezegd wordt: „Samen met de bijdragen van andere landen vertegen woordigt dit programma wat allen als het minimum beschouwen dat nodig is om ag- gressie te verijdelen en aldus een derde we reldoorlog te verhinderen. Het kan niet be perkt worden tenzij de kans op verbetering komt van de omstandigheden welke het programma nodig hebben gemaakt." Hij zeide dat de minister van Financiën wegen zou vinden om de opofferingen ver bonden aan de herbewapeningsinspanning beter te verdelen, doch hij weigerde voor spellingen te doen omtrent eventuele nieu we belastingen. In de Chileense haven San Antonio, waar vis wordt aangevoerd voor de consumptie en voor de verwerking tot vismeel, lagen onlangs twee vismeelfabrieken stil. De aanvoer uit zee was onvoldoende en dit werd geweten aan een tekort aan vissers schepen. Een Duitse rederij vist er nu met een grote trawler, die echter te duur in exploitatie is gebleken. Verder vissen er een Belgische trawler en een paar kleine Chileense schepen. De recherche heeft twee Hagenaars ge arresteerd, die ervan verdacht worden Ne derlandse militaire geheimen aan een bui tenlandse mogendheid te willen verkopen, zo meldt het A.N.P. Een van de twee gearresteerden, D., werkte als tekenaar in een Haagse in dustrie, waar een bepaald type landmijn wordt vervaardigd. Het proto-type van deze mijn is reeds in de laatste wereld oorlog in gebruik geweest. Het huidige type is een verbetering ervan. D. heeft door zijn positie in het bedrijf kans gezien zich de tekeningen en een exemplaar van deze landmijn toe te eigenen met het doel een en ander aan een buitenlandse mogendheid te verkopen. Hij zag zelf echter geen kans om in con tact te komen met een agent van een bui tenlandse mogendheid en nam daarom zijn vriend G. in de arm. Deze G. was croupier geweest bij een speelclub in Den Haag en kende daardoor tal van mensen. Ongeveer een maand geleden ontmoette G. in een bar van een café-restaurant in de Haagse bin nenstad een kennis, waarvan hij aannam, dat deze hem het verlangde contact zou kunnen bezorgen. Deze kennis antwoordde bèvestigend op de vraag van G. of hij hem in contact zou kunnen brenger! met „iemand uit het Oosten". De kennis waarschuwde echter onmid- lijk te Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Na overleg met deze dienst werd besloten dat hij zijn rol zou blijven spe len. Zodra de BVD er zeker van was dat De Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde bestaat op 1 September vijftig jaar. Dit feit zal worden gevierd in „Esplanade" te Utrecht. De voorzitter van de jubilerende vereniging, dr. J. J. Raimond Jr., zal een herdenkingsrede uit spreken en de Dr. J. van der Bilt-prijs uit reiken aan de heer A. Mak te Driehuis- Westerveld. De Van der Bilt-prijs is dooi de vereniging ingesteld als eerbetoon je gens dr. J. van der Bilt, onder wiens voor zitterschap de Nederlandse Vereniging van weer- en sterrenkunde een goed georga niseerde en bloeiende vereniging werd. De Van der Bilt-prijs is bedoeld als een beloning voor het wetenschappelijk onder zoek door amateurs. De heer Mak, leraar aan een ambachtsschool, heeft een sten-en- wacht gebouwd met de bedoeling er we tenschappelijk werk te verrichten. Hij koos de waarneming van bedekkingen van ster ren door de maan. Na het officiële gedeelte van de jubi leumviering wordt 's middags een aantal documentaire weerkundige en sterrenkun dige films vertoond. Tijdens de bijeen komst zullen werkstukken van leden, zelf gebouwde kijkers en astronomische klok ken, worden getoond. het hier inderdaad een geval van spion- nage betrof, waarschuwde zij de Haagse recherche. De kennis berichtte enige tijd later aan G. en D., dat hij een koper voor de landmijn had gevonden. G. en D. stem den er in toe deze koper te ontmoeten. Deze koper was echter een rechercheur. De ontmoeting werd gearrangeerd in een café aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. In het café en daarbuiten had den zich rechercheurs opgesteld. G. ging het café binnen en D. bleef buiten wach ten. De kennis stelde G. voor aan de pseudo-koper en alles scheen volgens de plannen te verlopen totdat de kennis aan de telefoon werd geroepen. Hij dacht, dat een rechercheur hem opbelde en zei daar om zo iets als „het gaat prachtig; ze lopen in de val". Hij had echter D. aan de tele foon die uit een winkel nabij het café op belde. Zonder iets te zeggen verbrak D. de verbinding en snel als zijn benen hem dra gen konden, verwijderde hij zich, hetgeen werd opgemerkt door de rechercheurs. Zij gingen hem achterna en arresteerden hem. In een tas, die hij bij zich had, bevond zich een landmijn. G. werd in het café gearresteerd. G. en D. hebben een volledige bekente nis afgelegd. G. heeft als motief voor zijn handelwijze opgegeven, dat hij zijn vader land haatte, omdat zijn vader, een politie ke delinquent, na de bezetting ter dood veroordeeld en terecht gesteld is. D. is tot zijn daad gekomen uit geldzucht. BONN, 27 Augustus (A.N.P.)Volgens een bericht in „The Observer" overweegt het Westduitse kabinet een verzoek aan de geallieerde autoriteiten tot wederinvoering van oorlogsdecoraties. Minister Lehr (Bin nenlandse Zaken), die het voorstel heeft ingediend, wil echter twee restricties: hij is niet van plan dit verzoek betrekking te doen hebben op alle vierenzestig oorlogs onderscheidingen en op toekomstige me dailles mag geen hakenkruis voorkomen. Het verzoek zou hoofdzakelijk betrekking hebben op de verschillende klassen van het IJzeren Kruis, dat hoofdzakelijk als voor oorlogse onderscheiding beschouwd diende te worden. Het hakenkruis zou dan door de „Federale Adelaar" worden vervangen. Lehr zeide, dat President Heuss het plan had een onderscheiding in te voeren voor verdiensten jegens de West-Duitse staat. Dit had aanleiding gegeven tot bovenstaan de plannen. „The Observer" tekent hierbij aan, dat vele leden der nieuwe grenswacht dragers zijn van het IJzeren Kruis. Een geallieerde woordvoerder heeft ver klaard, dat de geallieerde Hoge Commissie officieel nog niets van de kwestie wist. In williging van het verzoek zou tenminste door drie bezettingsmogendheden moeten worden gegeven, aldus het blad. In feite was het verbod op het dragen der onder scheidingen uitgegaan van een vier-mo- gendhedenbesluit. Men acht het nauwelijks mogelijk, dat de Russische autoriteiten be reid zullen zijn hun toestemming te geven aan het opnieuw dragen ervan. Het gevolg zou namelijk zijn, dat aan de zönegrenzen velen der grenswachten het IJzeren Kruis zouden dragen. GENèVE (Reuter). Uit het verslag: van de economische U.N.O.- commissie voor Europa over het eerste kwartaal van dit jaar blijkt, dat deze commissie geen aan wijzingen ziet voor een komende daling der prijzen in West-Europa als geheel. Dit geldt vooral voor de prijzen van ingevoerd voed sel, welke waarschijnlijk in de toekomst nog meer zullen stijgen. De kosteninflatie in West-Europa hield onverminderd aan. In het overzicht wordt ook het feit, dat West-Duitsland weer een van de voornaam ste exportlanden van Europa is geworden, in het bijzonder naar voren gebracht. De West-Duitse uitvoer nam met ongeveer 70 toe en is op het ogenblik groter dan voor de oorlog. West-Duitsland is weer een van de grote leveranciers van afgewerkte producten geworden. De ontwikkeling van West-Duitsland als exportland heeft zich na het eerste kwartaal van dit jaar voort gezet en naar in het overzicht wordt opge merkt, zal de Duitse concurrentie een van de hoofdfactoren van de internationale handel worden, wanneer de vraag op de wereldmarkten minder dringend zou worden. Over de handel tussen Oost- en West- Europa wordt in het verslag gezegd, dat deze nog steeds zeer gering was. Een kleine toeneming van de export uit het Westen vond hoofdzakelijk naar Joegoslavië plaats. Verder nam de uitvoer van de Sovjet-Unie naar Italië en Engeland toe, welke uitvoer hoofdzakelijk bestond uit granen, huiden en vellen. De industriële productie in de Sovjet- Unie nam vergeleken met het eerste kwar taal van het vorige jaar met 18 toe en die in de voornaamste zes Oost-Europese landen met 19 °/o. Wat het tekort aan grond stoffen in Oost-Europa aangaat zijn de voornaamste tekorten, die aan staal en non- ferrometalen in Oost-Duitsland, Tsjecho- Slowakije en Polen, aan kolen en electri- sche krachtstroom in Hongarije en aan me talen en bouwmaterialen in de Sovjet-Unie. Het was tamelijk rumoerig op school.... Het was namelijk de laatste dag vóór de vacantie, en dan zijn de kinderen altijd nogal opgewonden, in het vooruitzicht van die heerlijke tijd! Van de gewone les kwam niet veel. Het werd meer een opruimdag, want alles moest netjes opgeborgen worden tot na de vacantiede landkaarten werden van de muur gehaald en opgerold, de inktkokers bij elkaar gezet en leeggemaakt, de krijtjes weg geborgen in de kast en de borden schoon gemaakt. Ja, dat was 'n leuk werkje. Rick en Bunkie zwoegden ook ijverig mee. Bunkie liep af en aan met grote stapels schriften en boeken, die hij mocht ophalen en in de kast leggen. En toen eindelijk alles klaar was en het er in de school vreemd leeg en kaal uitzag, vertelde de meester een leuk verhaal, totdat voor het laatst de bel ging. En toen zeiden ze netjes meester goedendag en stormden ze de straat op. Hoera!, de grote vacantie was begonnen. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. waren op 1 Augustus de volgende aantallen motorrijtuigen in bedrijf: 160.000 (138.625) personenauto's; 84.000 (71.416) vracht auto's; 5900 (5763) bussen; 108.000 (95.299) motorrijwielen en 170.000 (55.239) rijwie len met hulpmotor. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekte gegevens per 1 Augustus 1950. Op 1 Augustus waren rond 10.000 meer bromfietsen dan personenauto's in ge bruik. Uit de cijfers van verkeers-ongevallen, waarbij bromfietsers betrokken waren, blijkt dat de grotere onveiligheid van de bromfiets geen verband houdt met de maximaal mogelijke snelheden, maar veel meer met het feit, dat de bromfietsers zich onvoldoende de eisen realiseren, die het berijden van een bromfiets stelt aan het reactievermogen. Anderzijds is het mate riaal van de rijwielen waarop een hulp motor is geplaatst in vele" gevallen onvol doende aan de motorisering aangepast. De A.N.W.B. maakt bezwaar tegen de snel heidsbegrenzing, omdat hierdoor een vol komen willekeurige rem wordt opgelegd WASHINGTON, 27 Augustus. (Reuter). Het Amerikaanse Congreslid Francis Wal ter heeft Maandag een bezoek aan Truman gebracht, teneinde de president om „spoe dige hulp" te verzoeken voor een program ma, dat voorziet in het doen emigreren van ongeveer twaalf millioen Duitsers, die uit gebieden „achter het ijzeren gordijn" zijn verdreven en thans in West-Duitsland verblijven. Walter verklaarde na afloop van zijn be zoek dat hij de president in eerste aanleg had bezocht om te verzekeren dat vijf Amerikaanse en zeven onder andere vlag varende schepen, die door de internationale vluchtelingen-organisatie worden gebruikt voor het vervoer van verplaatste personen, ook in de toekomst voor dit doel zullen worden aangewend. De „IRO" begint na melijk aan het einde van haar geldelijke vermogens te komen en zij zou, zonder aanvullende hulp, spoedig genoodzaakt zijn de schepen uit de vaart te nemen. In het wetsontwerp voor het verlenen van Amerikaanse hulp aan het buitenland is een bedrag van dertig millioen dollar, uit te geven in drie jaar tijds, uitgetrok ken voor het doen emigreren van de twaalf millioen, hoofdzakelijk uit Oost-Duitsland afkomstige vluchtelingen, naar Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Uruguay, Ar gentinië, Brazilië en andere landen. Walter verklaarde dat op het ogenblik de bezettingsautoriteiten in West-Duitsland de kosten dragen voor het levensonder houd van deze tv/aalf millioen vluchtelin gen, die zelf zeer gaarne zullen emigreren naar andere landen, die hebben aangebo den hen op te nemen. Tenslotte zeide hij nog dat president Truman uiting had gegeven aan zijn alge hele sympathie met het emigratie-pro- gramma en dat hij had beloofd naar zijn beste vermogen bespoediging er van te zullen bevorderen. De Nederlandse kustvaarder „Lucas Bols II" die zich twee mijl ten Zuid- Oosten van de vuurtoren Startpoint bij Plymouth bevindt, heeft machineschade gekregen en vroeg in de afgelopen nacht om sleepboothulp. Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zal in September beginnen met de behandeling van het visserij-conflict tus sen Engeland en Noorwegen. Het betreft hier het vissen in het gebied aan de Noorse kust, dat door de Noren als Noorse territoriale wateren en door de Engelsen als open zee wordt beschouwd. Van Noorse zijde werden Britse trawlers, die in dat gebied visten, opgebracht. De Britten maken bezwaar tegen de grens der Noorse territoriale wateren, daar ieder land een driemijlszöne erkent. Engeland zal voor het Hof worden ver tegenwoordigd door Sir Eric Beckett, de juridische adviseur van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Donderdag zal het hooggerechtshof te Singapore uitspraak doen inzake het be roep dat Mansoer Adabi had aangetekend tegen de uitspraak van het hof te Singa pore, waarbij zijn huwelijk met Bertha Hertogh ongeldig werd verklaard. hulpmotor,Czh0nheeft ^(Tak™8 Va* c» kiï Volgens ir. Kuysten is de eilioo om tot oplossing van hef na fietsprobleem t,'^ C de internationaal aanvaarde maximumcylinderinhoud van? Va°* alle bromfietsen. Hierdoor Jent?** bromfietsen uit het snelverW Jnec« rijwielpaden. Daar gunnen St naar 4 bij drukte ook grote zaken, maar deze zijn dan ben ^'f^ traging en ergernis en well CRtotv- lijke aard. De bromfietser nïi n de rijwielpaden moeten be? Zlch 03 wettelijk voorgeschreven 20 ft? grens. Er staan reeds bromfietsberijders bij de belastil ingeschreven, welk aantal wekelijks met 2000 groeit Bii i? r de berijders in groe^n van u'£ïiïi: sen van middelbare leeftijd blijken de ouderen het meest h» 6^ ken betrokken te zijn. Van de fietsers die in 1950 bij ongelukLV vonden, waren er 27 bov? d" S waarvan weer het merendeel ïl7u.fö' de 60 jaar Dat bij de ouderen de?? zioh toespitsen, acht ir. Kuvsten lijk. Zij hebben tot dusverre gef eft een vaartje van 12 kilometer. (w£ op een bromfiets komen zij p!otsZ!t de ontdekking, dat zij 20, 25, 30 fc of soms nog meer kunnen rijden 55 lawaai van hun hulpmotor CnSf hor'? geruisloos "aderende auto's? Met een begrenzing van de toelaafo snelheid, zoals is voorgesteld door de dienst voor het Wegverkeer, wordtrS mening van de A.N.W.B. de verkeer^'-' heid slechts in schijn gediend, aanS door begrenzing van het motorvermo^ bereikte snelheidsbeperking in oX JS is'''" Z6er wisselende windsterkte President van Rotary International De president van de Rotary Intems>-- nal, de heer Frank E. Spain, brengt oph ogenblik met zijn echtgenote een bert-i aan ons land. Maandagmiddag woonde de wekelijks clublunch van de Rotary cii te Zeist bij en des avonds was hij de ere- gast op een receptie, gevolgd door een cis in hotel Duin en Kruidberg te Santpor. waar de voorzitters of hun vertegenwoor- digers van de 61 Nederlandse Rotary Clra bijeen waren gekomen. Voorts warén ar- wezig de president van de Round Ta:'.; International, en vertegenwoordigers vu de Nederlandse Tafelronde, van de Natio nale Unie van Nederlandse SoropMd Clubs en van het Nederland-Amerika In stituut. Gastheer was de heer C. P. H. Teemt:, gouverneur van het eerste district in os tand. Ook de gouverneur van het tv«d» district in ons land. ir. H. H. Buss uit Rot terdam, was aanwezig. De ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land, et. Selden Chapin, was op hei laatste ogenblü verhinderd de receptie en het diner 'oij te wonen. Kort voor het diner heeft de beer Teenstra de eregast en de overige gasten welkom geheten. De heer Teenstra merkte op, dat ie Nederlanders critisch en hardnekkig ge noemd worden, twee kwalificaties, ce juist zijn als men ze op de juiste wijn ziet. Nederland trad pas laat tot de Rotsj toe, omdat men eerst eens wilde zien mi Rotary was. De Nederlandse Rotary-leda aanvaarden de beginselen van Rotary In ternational. Maar ais deze niet overee- stemmen met hun Nederlandse, hun na tuurlijke karakter, dan brenger, zij te met hun geestesgesteldheid en hun karak ter in overeenstemming. Het doel Rotary is het aankweken en aanmeer:-:: van de wil om de gemeenschap te fe Haar streven gaat uit van de wenselijk::: het juiste verband te leggen tussen te individueel en het algemeen belang.Ro'a? tracht dit doel te bereiken langs vier ne gen: de „club service", het scheppen n: een sfeer van vriendschap en veter- lijkheid, die hulpvaardigheid, verarte zaamheid en eensgezindheid bevorder., r „vocational service", voordrachten ais in zicht geven in de sociale betekenis e dienend element, dat elk bedrijf oite voor de gemeenschap heeft, de „comtfe service", voordrachten over maasoite- lijke vraagstukken, om belangstellingwz wekken voor de noden en behoeften «- -■ gemeenschap, en „international sera* door met practische middelen, ookopu-- nationaal gebied, verdraagzaamheid ones- linge waardering en begrip voor eet problemen te bevorderen. In Zeist en ook in Santnoort president enige geschenken aan0 Het geschenk, dat hem namens de M- landse Rotary-leden wero Banged- worden overhandigd in Dein. Aan het diner werden vele W woorden gesproken. Zowel de p zijn echtgenote dankten voor waarop zij waren ontvangen. 32) Anne dacht daar eens over na. Natuur lijk had zij Lars niet willen doden, dat spreekt vanzelf. Zij had alleen willen voor komen, dat hij Mark bezeerde. Ik zou hem liever hebben doodgesla gen, gaf zij eindelijk toe, dan hem al die dingen te laten doen, waar hij jou mee be dreigde. Mark knipperde even met de ogen, maar even later, terwijl hij nog steeds van de grond af naar haar zat op te kijken, begon hij te lachen. Het was eerst een rustige lach, maar het duurde niet lang of hij lachte als een bezetene, tot hij tegen de sofa leunend zijn handen in zijn zijden moest houden. Ik heb je naar de stad gezonden om dat ik bang was dat je een in zichzelf ge keerde oude juffrouw zou worden, zei hij. Maar ik had nooit gedacht dat een kuur van zes maanden je zó grondig veranderen zou, dat je in staat zou zijn om je vereer ders met koperen vazen tegen de grond te slaan! Op dat ogenblik kwam mevrouw Smed- ward, die blijkbaar door het gelach gehoord had dat er iels bijzonders gebeurde, de kamer binnen. Zij scheen er absoluut niet over verbaasd te zijn, dat er een lichaam op de vloer lag. Dichterbij komend boog zij er zich overheen en uitte een gegrom van voldoening. Dat is nog eens goed werk, zei zij. Heb jij dat gedaan, Mark? Mark wees de verdienste van deze daad af. Neen, dat heeft Anne gedaan met baar kleine handjes. Over een paar uur is hij wel weer in orde. Maar wat moeten we inmiddels met hem doen? Stel je voor dat hij nog steeds nijdig is als hij wakker wordt! Hij zou hier de hele boel wel eens kort en klein kunnen slaan. Ha, zei mevrouw Smedward. Ik zal agent Swartsz even op het bureau opbellen en hem zeggen, dat die dronken zwerver in mijn salon in elkaar gezakt is. Zij keek Mark een beetje verlangend aan. Ik ver onderstel dat je niet van plan bent een aanklacht tegen hem in te dienen? Weer begon Mark te lachen. Grote hemel!, zei hij. De zwakke sekse! In de warme schemering liepen zij met honderden andere paartjes langzaam Fifth Avenue af. Nu voelde Anne zich moe en ook een beetje van haar stuk gebracht. de reactie, naar zij veronderstelde, van de gebeurtenissen van deze avond. Toen die zich afspeelden, was zij niet bevreesd ge weest, maar nu zij er op terugzag liep haar een rilling van vrees over de rug. Mark had dat blijkbaar verwacht, want hij liet haar bij haar diner twee glazen wijn drin ken en nu was zij in een beetje dromerige stemming. Weet je, zei Mark plotseling. Alker- berg zei, dat ik je voor mezelf wilde heb ben. Dat is ook zo. Zij keek hem van terzijde glimlachend aan. Hij zei ook, dat je mijn geld voor jezelf wilde hebben. Mark keek snel op en haar glimlach ziende, grinnikte hij op zijn beurt even. Ik kan het hebben, zei hij, en ik kan er afblijven. Ik ben geen slaaf van geld. Zou het jou niet generen om een rijke vrouw te hebben?, vroeg zij werkelijk nieuwsgierig. Het zou een hele verlichting zijn om te weten, dat er geld genoeg was om te zijner tijd de kinderen naar de universiteit te zenden. Toen keek hij haar weer met gefronste wenkbrauwen aan. Bovendien, wie praat hier over rijke vrouwen? Wacht tot je gevraagd wordt! Goed hoor, zei zij rustig. Hij nam haar hand, trok die door zijn arm en hield de vingers stijf vast. Zij vond het een zeer prettige manier van wandelen. Binnen een paar weken kom ik in New York terug, zei hij. En dan ga ik je het hof maken. Ik ga je het hof maken, zoals nog nooit een meisje het hof gemaakt is, dag in, dag uit. En even voor ik naar Valcska terugga, zal ik je overhalen met mij te trouwen. We kunnen net zo goed alle genoegen uit deze kwestie halen, dat er in zit Ik verwacht niet, dat ik meer dan eens in mijn leven iemand het hof zal maken. Anne glimlachte bij zichzelf. Het leek haar een uitstekend programma en zij had den tijd genoeg. Het zou voor één keer nu wel eens prettig zijn om de dingen niet zo overhaast te doen, dat je nauwelijks wist wat er gebeurde voor het al voorbij was. Stel je voor, dat ik een ander ontmoet voor je terug bent, zei zij. Dan sla ik hem z'n hersens in, zei hij prompt. Veronderstel, dat jij een ander meisje ontmoet! Er zijn nu al vijf-en-dertig jaar voor bij gegaan zonder dat ik een ander meisje ontmoet heb. Ik denk, dat ik het nog wel een paar weken uit zal houden. Opeens voelde Anne, dat zij diep in haar binnenste voor het eerst in haar leven vol ledig en volkomen gelukkig was. Zij zag met verwondering en bijna ongelovig op het verleden terug; naar het eenzame en verlaten figuurtje, dat zij zelf was en dat zich langs die eindeloze en stoffige levens paden voortsleepte. Die paden, die eerst nergens heen schenen te leiden, maar die tenslotte toch bekroond waren door dit uur en dit ogenblik. Je zult me toch één keer moeten kus sen voor je vanavond weg gaat, zei zij. Alleen maar als een monster van wat ik in de toekomst te wachten heb. Goed, zei hij toegevend. Eén monster dan! EINDE. >SOCO<XICOOOCOCCCOOCCO<XXOCOCOC^^ 'j Winca Loos, die in f getuigenis gaf vankaa M\en, kC\ talent tn enkele ko^l 'nC,chreC!r,c-': thans een korte novelleJ 0Jl ate- wij van morgen af als kinderen die een m.- weegs ftej opgroeien, doch te» om nos i in de Grote Wijde Kerem, maal samen tekolZ'dmvoéi:' herinneringen der reng Het is een sober geg^ werkt tot een rijkdom analyseerde zie!^eJ, finca W de heldere schrijftrant de lezer geestelijken hoojiW'l De prachtig aetecejfle,eT als een boeiend schilder j, man Steven Oudewate tref' niet ^eer u't toen hij eindelijk de toW van ontdekte.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6