Massaal gepeins van dammers in „Flora" IJmuiden trekt tSians met spoed de „feestjas" aan EDITH OM Clothes New Goed Autorijden IJ muiden dacht na Burgemeester deed eerste zet in DCIJ's „snelheids-damtournooi,, Hockeyclub Strawberries Velsens elftal tegen Amsterdams samengesteld Ageoda voor Beverwijk Velsen-Noord Uit het „IJmond"-kamp Waterloo won opnieuw tournooi van V.V.H. Voor de kinderen Agenda voor Velsen Castricumse dammers naar de Zaanstreek? THALIA Castricum Vitesse-supporters sparen voor een tribune FEUILLETON door Wynca Loos WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 Het meest ingespannen denkende deel der IJmuidense bevolking was Dinsdagavond ongetwijfeld in ae zaal van „Flora" aan de Zeeweg te vinden. Vier lange tafelrijen, van het begin tot het eind zwart-wit-gespikkeld van de damborden, werden zwaar belast door de peinzende blikken van vele tientallen „huis-, tuin- en keukenspelers" uit alle mogelijke bedrijven en verenigingen van IJmuiden. Achter hun ruggen langs schuifelden de supporters en toeschouwers, nu weer hun waardering, dan weer hun afgrijzen tonend. En het was allemaal gehuld in een i-ookgordijn: men kon de tabaks dampen snijden. de heer H. G. F. Smakman. Voorts was na mens het Uitvoerend Comité voor het drie kwart-eeuwfeest van IJmuiden mevrouw H. Kool aanwezig. In een van de pauzes maakte de heer K. de Jong enige prijzen bekend, die voor dit tournooi beschikbaar zijn gesteld. De eer ste prijs is een beker van VSV, de tweede werd beschikbaar gesteld door het Uitvoe rend Comité, de derde is een siervaas van de firma Hoogerduin en de vierde een „kist" Coca Cola, geschonken door de ei genaar van „Flora", de heer Verswijveren. Èn zo waren er nog tal van andere prijzen en troostprijzen, aangeboden door verschei dene bedrijven. Voorlopige uitslag Van de 44 kwartetten, die deze avond de strijd aanbonden, hebben zich er na drie ronden 10 in de winnaarsronde geplaatst. Donderdag komen nu de volgende kwar tetten tegen elkaar uit: Hoogovens APa pierfabriek, V.Z.V.—Stormvogels, Cemey— Groentehandelaren, Bridgeclub De Jump— Politie, Visfactoors'bemanning Neeltje Jacoba. In de verliezersronde komen uit: Ijzer gieterij Van EssenIJmuider Harmonie, VishandelarenShamrock V.E.M., Hoog ovens CVishandel (administratie), Mili tairenBakkers. Zo begon het eerste deel van het gezel lige „snelheids-damtournooi", dat door D. C.IJ. georganiseerd werd ter gelegenheid van IJmuidens driekwart eeuwfeest. De voorzitter van de damclub de heer K. de Jong sprak in zijn opehingswoord de vurige wens uit, dat velen zich door deze strijd zullen gaan bezinnen op de „ongekende perspectieven" van het dam spel, waarin juist IJmuiden het zover ge bracht heeft. „IJmuiden is een tijd lang een sieraad van de Nederlandse Dambond ge weest", zo merkte hij op. Dit was voor de vice-voorzitter van deze bond, de heer O. van der Steen, die ook aanwezig was, aan leiding om het woord te verlangen en de voorgaande spreker te corrigeren. „IJmui den is nog altijd een sieraad van de Dam bond", zo zei deze berispend. Nadat hij had uiteengezet dat het niet alleen de prestaties zijn, die de Dambond van „sieraden" doet spreken maar vooral ook de liefhebberij en de toewijding voor het damspel, kon de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint van het podium stappen om de eerste zet te doen op het bord" waaraan wethouder H. de Boer en wereldkampioen Roozenburg gezeten wa ren. De dammers hadden niet lang tijd om bij deze opening te applaudiseren, want vijftien seconden later klonk de tweede gongslag. Met deze luttele „denkruimte" er tussen in galmden de gongslagen die avond voort en elke slag van wedstrijdlei der R. Hükl bracht een luidgeklikklak van talrijke schijven te weeg en voor men er zich goed en wel rekenschap van kon ge ven was de eerste ronde al afgelopen. Allen waren even min of meer confuus van het gejaagde tempo dat bij dit snel- heids-tournooi heel wat van de concentratie eiste. Het gemeentebestuur was, behalve door de burgemeester, ook nog vertegenwoor digd door de ambtenaar voor sportzaken, De Kennemer hockeyclub „Strawberries" hield de jaarlijkse algemene ledenvergade ring in de gemeentelijke concertzaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost. In zijn openingswoord herdacht voorzitter W. J. A. G. Dopheide de onlangs overleden mevrouw H. Abma—Doorn, een 'er opricht sters van Strawberries. Een minuut stilte werd in acht genomen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. J. A. G. Dopheide, voorzitter; J. H. van Randtwijk. secretaris; W. Raman, penning meester; C. van Overeem, wedstrijdsecreta ris; J. Otto, J. Boogaard en J. van der Neut, commissarissen. De algemene prijsstijging was het motief om de contributie te verhogen. Het jaar verslag van de secretaris vermeldde een vooruitgang van het aantal leden. Vooral de groei van het aantal jongensleden was ver heugend. Voetbal Het Velsens elftal, dat Woensdag 5 Septem ber ter gelegenheid van de viering van het vijf en zeventigjarig bestaan van het Noord zeekanaal tegen het Amsterdams elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Gelder en Spaans (beiden VSV). Midden: Goedhart, A. Snoeks (beiden Stormvogels) en Stijger (VSV). Voor: Van der Kuil (VSV), J. Snoeks (Stormvogels), Bakkum (Velsen), De Boer (Stormvogels) en De Graaf (VSV). Reserves zijn: Akkerman (Terrasvogels), Wijker (Velsen), Schoon en Hazeveld (VSV). ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 PRIJSUITREIKING „DE JUMP" Hedenavond zullen bij „De Jump" de prij zen worden uitgereikt aan de eerste- en tweede aankomenden in de parencompetitie van het seizoen 19501951. In groep A ziin dit: Ligthart—Wonink en Born—Moot en in groen B de dames Kramer Rolloos en LamanVan Pel. De ranglijst ziet er als volgt uit: A. gesp. alg.gem. 1. LigthartWonink 19 58.73 2. BornMoot 19 54.19 3. JonkerMains 19 53.76 4. SmitZandwijk 19 49.42 5. BreurBreur 13 49.25 6. echtp. de Groot 19 48.75 7. BoerKonz 18 48.39 8. KuiperDe Jong 16 48.38 9. MaarleveldSuyk 9 54.44 B. 1. Dames KramerRolloos 19 52.46 2. Laman—Van Pel 17 51.10 3. De HaasKramer 19 50.92 4. KuysPorck 19 49.28 5. AmsingVan der Berg 17 49.05 6. dames BrouwerDe Haas.-. 19 46.76 7. Mevr. KonzKoudijs19 46.36 8. Mevr. Oldenburgv. d. Meer 13 44.79 9. dames Van DokLaman 13 37.66 WOENSDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Op naar Broadway. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Whisky als water. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Raadhuis, Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Zondag naar Tonido-tournooi Het tournooi van de Julianadorp Hand balclub (J.H.C.), dat door het eerste IJmond-dameselftal werd bezocht, heeft de Velsense dames op de laatste plaats doen eindigen. De eindstrijd tussen J.H.C. en Concordia bracht de organiserende vereniging een 52-overwinning, zodat J.H.C. de beker kreeg. Concordia verwierf een lauwertak, Tonegido een gouden en IJmond een zilve ren medaille. Het volgende tournooi van Tonido te Amsterdam om de zilveren handbal, dat Zondag wordt gespeeld, zal ook door de IJmond I-dames worden bezocht. Zij ko men uit tegen Tonido, BHC 2, DWS en an dere clubs, waarbij volgens afvalsysteem wordt gespeeld. De IJmond-dames, die dit tournooi bezoeken zijn: H. Nabben, A. Harmeyer, L. Mossel, M. v. Vliet, L. Vis- singa, C. Beers, H. Porck, R. v. Dongen, D. Marckelbach, W. v. Deyck en B. Schoon. Het Rapiditas-tournooi, dat voorts nog op het programma staat met deelneming van IJmond I-dames en IJmond I en Il-heren is voorlopig wegens terreinmoeilijkheden uitgesteld. De vooruitzichten van IJmond I-heren in de tweede klasse, die dit sei zoen voor de eerste maal wordt betreden, ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806 tonen aan dat de Velsense handballers een zware competitie tegemoet gaan. Vriend schap, Rapiditas en Catchers kunnen ge voegelijk tot de zwaarste mededingers worden gerekend, Aalsmeer en Turno vol gen dan en ook met de zogenaamde zwak keren, Tonegido en Unitas zal IJmond op zijn tellen moeten passen. „HYENA'S VAN DE GRENS" De toneelclub van de buurtvereniging „Wijkeroog" bereidt zich voor op het nieu we seizoen. In studie is genomen het be kende toneelspel in drie bedrijven van Wil Brakenberg „Hyena's van de grens". De regie heeft de heer C. Smit. AUTO DOOR ACHTERUITRIJDENDE TRAILER AANGEREDEN Dinsdagmiddag zijn in de bocht van de Corverslaan en Koningsweg een Franse personenauto en een trailer met elkander in botsing gekomen, doordat de trailer achteruit reed om een andere wagen gele genheid te geven te passeren. De personen auto, die in de bocht naar de Koningsweg was gestopt, liep vrij wat schade op. Er komt wat fleur in IJmuiden, IJmui den, dat Zaterdag aan zijn verjaar dagsfeest begint. De Kennemerlaan heeft haar palen aangekregen, die de verlichting en de versiering moeten dragen en dezer dagen worden de „vuurtorens" geplaatst, die op een paar punten gedurende de feestweek hun lichtflitsen door deze winkelstraat zullen zenden. De Trompstraat wil evenwel niet achter blijven zij is per saldo het oudste zakencentrum van IJmuiden en gaat zich prepareren op een apart feest. Ook hier gaan de zakenmensen voor een feestverlichting zorgen en er komen mo lens op de trottoirs het aloude symbool van Hollands welvaren. Het ligt voorts in de bedoeling kraampjes met een paar heel speciale er tussen op te stellen en zo op velerlei gebied de Trompstraat in de belangstelling van het publiek te plaat sen. Het actie-comité heeft nog meer Door met 43 in de eindstrijd te winnen van WH is de voetbalclub „Waterloo" er in geslaagd het tournooi van WH te winnen en daardoor voor de tweede keer in het bezit te komen van de wisselprijs. Voor rust behaalden de Haarlemmers een voorsprong van 30. Vier minuten voor het verstrijken van de eerste helft verkleinde Holman met een kopbal de achterstand. Met wind mee was Waterloo sterker en door toedoen van De Haas (2), Bos en Post werd de achter stand omgezet in een voorsprong van 53. ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT. De burgemeester van Velsen heeft onder scheidingen uitgereikt aan een aantal Vel- senaren. Met het Oorlogsherinneringskruis werden gedecoreerd de heren T. Groen, D. Hoek, A. Krab, D. de Niet, P. Sloot, B. Smit en G. Visser. Het Ereteken voor Orde en Vrede is uit gereikt aan M. J. M. A. Babeliowski, J. H. van Geldorp, M. M. W. van Leuven, W. H. van Roozendaal, B. Tromp en A. J. Witte brood. -Clowntje Riek WOENSDAG 29 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Tarzan overwint". Rex, 20 uur: „Roberto". DONDERDAG 30 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Bittere rijst". Rex, 20 uur: „Roberto". Ja, zo was dan de vacantie begonnen. Vrij waren ze, voor een hele tijd. En dat is nou eenmaal iets naar het hart van alle jongens, al vinden ze 't wel -prettig op school. Maar vacantie is toch altijd 'n feest! Nu konden ze naar hartelust plannen maken voor de dingen, die ze zouden gaan doen. Maar wat dat was.ja, daar waren ze 't nog niet over eens. Op een middag zat oom Tripje aan tafel met de nieuwe krant. Opeens riep hij Oepoetie, die in de kamer was, bij zich. „Hier, kijk eens!" zei hij, en hij wees op een bericht. Oepoetie las, en toen maakte hij een luchtsprong. „Fijn", riep hij. „Mogen wij ook meedoen?" „Als je maar zelf voor je spullen zorgt!", lachte oom Tripje. Oepoetie stormde de kamer uit, om Rick en Bunkie te zoeken. Hij vond ze boven. Jongensluister es!Er komt hier een wedstrijd voor zeepkistjes! En wij mogen ook meedoen!" plannen, maar die komen vandaag of mor gen pas uit de bus. Inmiddels gaan de voorbereidingen van het IJmuidense feest dat helaas niet alle groeperingen van de jarige plaats schijnt te kunnen omvatten ook op an der gebied voort. De allegorische optocht, die volgende week door de straten trekt, de fakkeloptocht en het vuurwerk staan al deugdelijk op papier en de medewer king is veelbelovend en een eigen feest gids zal IJmuiden vertellen, wat er van dag tot dag te doen is. Met alle waardering voor het enorme werk dat het voorbereidend comité heeft verzet, menen wij niettemin de voorzich tige vraag te mogen stellen, of de eenheid, die Velsen zozeer en IJmuiden in min dere mate ontbeert, niet hier en daar in het gedrang £omt bij het „aantrekken van de feestjas". Maar aan de andere kant zou een antwoord op deze vraag in de vorm van een herstel der samenwer king tussen alle groepen, waar dit nog mogelijk is, het enige juiste zijn. Als IJmuiden volgende week feest gaat vieren, zal nergens een minder prettige nasmaak mogen blijven hangen. Dit 75- jarig bestaan is beslist geen moment, waarop oude veten dienen te worden uit gevochten en nieuwe ruzies zouden kun nen ontstaan. Velen voelen zich meer thuis in het district Kennemerland In hotel „Sport en Duinzicht" te Castri- cum is een vergadering gehouden van de R.K. Damclub „St. Thomas", waar enige belangrijke besluiten over de nieuwe com petitie vielen. Sinds twee jaar komt „St. Thomas" uit in het district Kennemerland der Provin ciale Noordhollandse Dambond. Thans heeft het bestuur een brief van het hoofd bestuur ontvangen met de mededeling dat de club het komende seizoen is ingedeeld in het district Zaaristreeek. De vergadering kon met dit besluit niet accoord gaan in verband met de grotere reiskosten en de verre reizen die men zal moeten maken. Eenstemmig besloot men dus niet aan de komende bondscompetitie deel te nemen wanneer het hoofdbestuur het besluit tot indeling van „St. Thomas" in district Zaanstreek blijft handhaven. De onderlinge competitie zal op 10 Sep tember een aanvang nemen. Als eerste oefenwedstrijd speelt Maan dag 3 September het eerste tegen het twee de team. Naast de heer A. de Zeeuw, die als wed strijdleider van het eerste team fungeert, heeft men de heer P. v. d. Himst gekozen als wedstrijdleider van het tweede team en als materiaalcommissaris de heer Joh. van Velzen. De vergadering stond onder leiding van de heer C. Ory, die voor de eerste maal de voorzittershamer hanteerde. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) presenteert DONDERDAG aanvang 8 uur één enkele speciale reprise-voor- stelling van het dramatische en realistische filmwerk BITTERE RIJST met Silvano Mangano - Doris Dowling e.v.a. Een film over ongekende vrouwcnnood Alléén toegang boven 18 jaar. IJmuidens feestplaten van dag tot dag Zaterdag 1 September beginnen de feestelijkheden ter ere van het bestaan van IJmuiden Van 1 September-14 uur af tot en met 8 7 24 uur, zullen de inwoners van de gemeente Velsen van tal van fe t kunnen genieten, die het „Comité Herdenking 75-jarig bestaan kanaal en IJmuiden" heeft samenge steld. Een globaal overzicht definitieve programma volgt hieronder: ZATERDAG 1 SEPTEMBER 14.00: Opening étalagewedstrijd en bezichtiging van de straatvers' 15.00: Kinderspelen op het H.B.S.-terredn aan de Troeftr.,'6™"®' IJmuiden-Oost. We' in 16.00: Accordéon-concert door „IJmuidens Roem" in de mi»i.u de Kennemerlaan. muziektent aan 19 mede: Harmo. .00: Muzikale wandelingen door de gemeente. Hieraan werke 1. De tamboers van d!e Hoogoven-Harmonie; 2. IJrm,vu,,'i nae"; 3. „Wilhelmina" (IJmuiden). uiaer 1 20.30; „IJmuiden op het wiitte doek". Openlucht-filmvoorstclline Van Poptaplantsoen. In de pauze: toespraak door burm»JLm 1 i\/r i\/r 61ueeStl M. M. Kwint." n». MAANDAG 3 SEPTEMBER 20.00; Muzikale wandelingen door de gemeente, waaraan mivWo, 1. „Soli Deo Gloria" uit Driehuis; 2. „Wilhelmina" uit Santïrt 20.00: Accordeon- en mandolineconcert in „Thalia". Medewet 1. Mandolineclub „Excelsior"; 2. „Velser accordéonvereniS? 3. „Die Rooiroks»; 4. „IJmuidens Roem". De entre-acte mSK verzorgd door „De Inca's". muziek wordt 20.30: Openluchtbal op het plein van de Moerbergschool aan de K straat in 'IJmuiden. Muziek door een Amsterdams draaiorgel DINSDAG 4 SEPTEMBER 17.00: Wielerwedstrijd „Ronde van IJmuiden". Start en finish: Sluisnie Route: Kanaalstraat, Kerkstraat, Steigerweg. p 20.00: Concert door diverse zangverenigingen in het „Rex"-theater Uitvoerenden: 1. R.K. Kerkkoor „Cantemus Domino"; 2 Goed Herderkerkkoor; 3. Velser Dameskoor; 4. IJmuider Mannenkoor? IJmuider Volksstem; 6. Chr. Gem. Koor „Looft den lieer" Piano begeleiding: Roel Riphagen. 20.00: Concert door de „Hoogoven Harmonie" Kennemerlaan. Plano- in de muziektent in de WOENSDAG 5 SEPTEMBER 14.00: Schoolfeest voor de leerlingen van de 3e, 4e, 5e en 6e klassen der lagere scholen in de gemeente Velsen, in het sportpark „Schoenen- berg". Optreden van het Haags toneelgezelschap „De Gong". Opge voerd wordt het sprookje van Hans Andersen: „De wonderbaar lijke reis". Na afloop: Uitvoering van de cantate „IJmuidens Bloei", gedicht door George Haak, getoonzet door Sam Vlessing en van'het lied „IJmuiden vooruit", van J. IJ. Speenhoff. Leiding: Joop J. Hui- zinga; pianobegeleiding: Albert de Groot. 18.00: Voetbalwedstrijd tussen een vertegenwoordigend Amsterdams-en IJmuidens elftal in het sportpark „Schoonenberg". Aftrap door bur. gemeester mr. Am. J. d'Ailly van Amsterdam. In de pauze: Muzikale show door de Amsterdamse Politiekapel o.l.v. kapitein Joh. Pinkse. Na afloop van de wedstrijd: Muzikale rondwandeling door het corps, met als eindpunt het Stationsplein in IJmuiden-West, waar na aankomst een taptoe wordt uitgevoerd. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 15.00: Roeiwedstrijden, waterballet en steekspel door vletterlieden in het kanaal. 19.30: Fakkeloptocht door jeugdverenigingen van het Tiberiusplein af naar het Sluis-eiland, opgeluisterd door muziek. Tot slot vreugdevuur, 20.30: Concert door de „IJmuider Harmonie" op een vaartuig in het Kanaal. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 17.00: Kinderspelen op het Stationsplein in IJmuiden. 20.00: Oecumenische avond in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat, Medewerking van de altzangeres Annie Woucl 20.00: Concert door de harmonie-kapel „De Eendracht"in de muziek tent aan de Kennemerlaan. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 15.00: Optocht van jeugdverenigingen met symbolische voorstellingen van Noordzeekanaal en IJmuiden, annex reclame-optocht van bedrij ven en groepen van bedrijven, van het Tiberiusplein af naar het Sluisplein. Medewerking van verschillende muziekverenigingen en ongeveer 30 groepen. 18.30: Vaandeldéfilé door verenigingen van het voormalig Kennemer- plein af naar het sportpark „Schoonenberg". 19.30: Openlucht-variété in het sportpark „Schoonenberg". Hieraan wer ken mee de conférenciers Willy Rex en Nol van Dijk, „Vrij en Blij' o.l.v. Wessel Dekker, Cas Rus, de Riebertie's en anderen. 22.30: Groot vuurwerk van 24 stukken op het eerste sluiseiland (Oostzijde), De gehele week worden vele gebouwen verlicht en zijn tal van straten versierd. Het comité stippelt in een programmaboekje de gedétaiiieerce programmapunten uit. Wij raden onze lezers aan dit programma bovenalen uit te knippen. De R.K. Supportersvereniging „Blauw zwart" van de Castricumse club „Vitesse" hield Maandagavond in hötel Roozendaal een goed bezochte jaarvergadering. Het sportcomplex van „Vitesse '22" aan de Beverwijkerstraatweg zal waarschijnlijk met een flinke tribune uitgebreid worden. Tot de bouw hiervan besloot men in prin cipe over te gaan. De benodigde gelden, circa 10.000,hoopt het bestuur bijeen te krijgen als 200 leden bereid gevonfc worden een bijdrage van 50.- waarvoor men zijn leven lang van een plaats op de tribune verzekerd de vergadering gaf een flink aai - zich hiervoor op. De tribune zal -r- sonen kunnen herbergen. De bestuurskamer op het spagw» verder nog niet van enig meuG zien. Na enige discussies werd een oe»-- voorstel om daartoe nu over ie ge accepteerd. Het aftredende bestuur, de hero Kuys, voorzitter; C. IJpelaan, se A. Dekker, penningmeester, is Wj tie herkozen. Er is voorts een i,- fonds" voor de spelers opgericht Zijn voet schuift heen enwee. houtblokken. „Niets", zegthlj wR: de zorgvuldig gebouwde stapei „Ver-der niets." tL.i,nf Het is alsof een deun haar en Steven als hij g krant op neemt. En verder?, denkt Steven, Jjjjj verder gedaan, wat heeft h'j k om dat verlammende, vering^ kwijt te raken? Hij heef en(i,e een grote bouquet m en een doosje pastelkrijt, ,jniente«U' teraf een beetje dwaas en is wel niets wat hy 20 00k dat was taliteit. Hij is gaanjzeilen-' teleurstelling. Hij had z|.cteIjjf verbad- spied gevoeld door eei whisky 0ntl^ Bram, die hem zijn deid door op te raerk®"jf terugrijdt komt halen en u ^.^ijnheer.'C: slist dat glas laten eens had hij toen na warmte, naar behaaglijkj^ „Gooi de zeilen maar lummel zonder wind» storm 5--; op de motor terug." H« «JJ ,egen tpj en woedende elemen 0D te- tomen. Het rustigein water heeft hem alleen m maakt. (WorM i) Steven Oudewater is, wat de wereld noemt, een „gesettled mens". In onze stad wordt hij een gróót man genoemd: hij be kleedt er, buiten zijn feitelijke positie als fabrieksdirecteur om, velerlei functies in het openbare leven, is financieel geïnteres seerd in een vrij machtig concern en „om de gaatjes te vullen", zoals hij het zelf uit drukt, bezet hij een paar commissarisplaat sen. Zijn afkomst verloochent hij niet, het is in de moderne tijd eerder een voorrecht dan een schande een selfmade man te zijn. „Mijn vader begon als fietsenbaas", heeft hij verteld, „rijwielhersteller noemt men dat nu, het doet er niet toe. Het enige wat er wél toe doet is de manier waarop je probeert het niet te blijven. Daar heb je in de eerste plaats hersens en handen voor- nodig, in de tweede plaats een massa ge luk" En een rijke vrouw, vullen de boze tongen aan, want iedereen weet dat Steven eon rijke Amerikaanse getrouwd heeft, waarmee hij bovendien er gelukkig is. Hij heeft drie kinderen, twee jongens en «en meisje, dat zijn oogappel is. Waar schijnlijk omdat ze dezelfde hobby heeft als hij: zeilen. „Ieder mens heeft een schuilhut nodig", is zijn mening. Steven's schuilhut is zijn zeiljacht. Daar brengt hij al zijn vrije tijd op door in ge zelschap van zijn schipper en dochtertje. In de zomervacantie is Clare aan boord en de beide jongens, er zijn vaak gasten en logerende schoolkameraden. Dan is Steven in zijn element als pater familias. Hij arrangeert en organiseert en tracht het iedereen naar de zin te maken. Maar de gewone week-ends, de druilerige, naar geestige herfstdagen en het prille, nog kou de voorjaar zijn voor schipper Bram en de kleine Marjan. „Geen gelanterfant in studiejaren", vindt Steven streng. „Jullie behoren tot de bevoorrechten, benut je kans". Hij laat ook voor zichzelf in het midden of dit werkelijk de reden is waarom hij de jongens niet meeneemt, of wel omdat hij zich bedreigd voelt in zijn rustige, veilige wereldje bij de snorrende potkachel in de kajuit, waar Marjan, plat op haar buik liggend op de lange bank, de meegebrachte en tot het laatst toe uitge stelde sommen van haar huiswerk uitre kent. Waar Bram's spaarzame woorden, tussen vele halen aan zijn korte pijpje door, een langzaam verhaal doen ontstaan. Waar het heerlijk binnenkomen is in nat oliegoed na de striemende regen buiten. Waar hij zelf zijn biefstuk kan bakken op het kleine butagas comfoor hij beweert dat zelfs Bram niet dat aroma aan zijn biefstuk geeft dat hij er zelf aan verleent waar het geen mens hindert, dat hij rondloopt in een slobber-broek en met een prikkebaard van twee dagen. En waar alle grote problemen voor hem ophouden grote problemen te zijn, het is eenvoudig alsof er in de kleine kajuit geen plaats voor is. Ja, zelfs een groot en in alle opdichten fortuinlijk man als Steven Oudewater heeft een schuilhut nodig. „Ik zal nog jaloers worden op m'n eigen dochter", heeft Clare eens geplaagd, „ik verdenk jullie van geheime fuifjes op die schuit". Want meestal komt Steven van die korte zeilpartijen thuis in een voorbeeldig opgewekt humeur. „Er is niets ter wereld waar jij jaloers op hoeft te zijn", heeft hij geantwoord. „Overigens kan ik me geen opwindende fuiven voorstellen met Bram als gangmaker en Marjan, die huiswerk meekrijgt. Om je de waarheid te zeggen eindigt de zeilerij meestal met het feit, dat we gedrieën zit ten te piekeren over die ellendige trein, die van A naar B vertrekt, je kent ze wel, die gepatenteerde treitersommen". Ze heeft gelachen om de manier waarop hij zich opwond en gezwegen over het feit, dat hij de kern van haar jaloezie ontweek: dat hij rust en vrede en een zekere opge wektheid vindt bij Bram en Marjan en zijn zeilboot. En haar daarbij niet nodig heeft. Het steekt niet diep, ze is te verstandig ook om schimmen te zien en te gelukkig met Steven om hun harmonie met een pruilende bagatel te bedreven, ze had het allang vergeten als niet op zekere dag Ste ven zélf haar er aan herinnerde. Hij is thuis gekomen, vreemd stil en afgetrokken en na zijn telefoontje, dat hij nog wat zeilen ging vroeger dan ze verwacht had. Marjan heeft hij niet mee genomen. Hij is tegenover haar gaan zitten bij de brandende open haard en heeft een zorg vuldig stapeltje van houtblokken gebouwd. Aan de manier waarop hij zo nu en dan door zijn haar strijkt weet ze dat hij iets verwerkt. Als hij opkijkt glimlacht hij naar haar, maar zijn ogen staan afwezig, en de glimlach trekt een beetje zinloos terug van zijn gezicht. „Er is niets", zegt hij eindelijk. „Niets voor jou om jaloers op te zijn". „Maar Steven, ik meende dat niet zo, niet in ernst bedoel ik". „Maar ik meen het. Nu. En wél in ernst." Hij staat op om zijn pijp te zoeken, ze ziet het aan de manier waarop hij het gerei van 'de rooktafel door elkaar scharrelt. Als hij hem niet direct vindt, gaat hij achter haar staan en legt zijn handen op haar schouders. „Niets ter wereld, hoor je," zegt hij met nadruk „waar jij jaloers op hoeft te zijn." Het zijn juist die nadruk en de stevige greep van zijn vingers, die haar ongerust maken. „Er is iets gebeurd, Steven, en het zijn geen moeilijkheden in de fabriek ditmaal. Kun je 't me niet vertellen?" „Het was een vreemde dag", zegt hij enkel, „een erg vreemde dag." Ze diept de pijp voor hem op uit de grote asbak en legt de tabak en lucifers ernaast. Maar hij blijft staan en legt zijn ellebogen op de hoge rugleuning van haar stoel. Zijn wang schuift langzaam heen en weer langs haar haar. „Wat was er voor vreemds?" wil ze we ten en tracht haar stem gewoon te doen klinken. Hij wacht even, zijn gezicht schuift auto matisch heen en weer. „Ik kwam langs het huis van mijn va der", zegt hij dan, „het huis waar we vroe ger gewoond hebben, ik was toevallig in de buurt." Ze zegt verlicht: „Maar- dat is zo vreemd toch niet. Nu ja, wat oude herinneringen en zo. En vreemd omdat er andere mensen in wo nen." Met een ruk staat hij overeind. Hij grijpt zijn pijp en propt hardhandig de tabak erin. „Ja, dat zal het zijn", zegt hij met een korte lach. „Oude herinneringen en zo." Zijn stem klinkt een beetje bitter. „Natuurlijk", beaamt ze ijverig, om schuchter te vervolgen: „En.en verder?" Hij kromt zijn vingers om de lucifers en trekt aan zijn pijp met korte, heftige halen. De rook puft omhoog in driftige kringen langs zijn grijzende slapen en in die blauwe damp staan zijn ogen afwezig en naden kend. Een beetje verdrietig ook. Hij zwijgt.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6