Oud-limuidm spreekt zo oud als IJmuiden Broodnijd en broederschap Strop GALAVAZI Fa. PRUIS via de mond van een oude IJmuidenaar Al bent U i *1 am the first" H Een broek met kanten om één uur 's nachts en een el ongebleekte katoen na kerktijd acrobaten van de zee, vol concurrentie-lagen en jachtdrift IyAls je nuchter ze aan boord of je ziek was", vertelt kwam, vroegen Doris Dropman Goed AMtorifdera ZMoeder van de middenstand" vertelt En je werkte maar een end weg.. Bloemenmagazijn KRAAK SCHOOLVULPEN Stalen pen ƒ2.25 en ƒ3.25 „Ons kanaal" dan rijdt U nog prettig op een rijwiel van Pruis Vletterlieden HOOR HEN, DIE BIJ DIT DRIEKWART EEUWFEEST van IJmuiden vol bewon- V dering tegen deze havenplaats opzien om haar bruisende levenslust, moet om der die van de objectiviteit ook even aangetekend worden, dat er wis en zeker mensen tetaan voor wie IJmuiden dood is. Die lieden zullen zich natuurlijk hebben te ver boorden voor deze krasse bewering, maar dat doen ze graag. Men vindt ze bij de wd0 garde voorzover die nog in leven is: bejaarde, stramme kerels, die zonder «neling halt en front maken voor IJmuidens ruige verleden, dat zij gekend hebben adathun tot de dood toe met ontzag zal blijven vervullen. En zij kunnen genoeg uit bi herinnering putten om aan te tonen, waarom „het tegeswoordige IJmuiden" hen nis meer doet". Maar dan wordt het ook duidelijk, wat zij in IJmuiden missen. De vilde haren zijn eraf.... D» bijna 80-jarige Doris Dropman, die eens speculeren op de neiging van uit- "j zijn levensavond doorbrengt in het varende vissers om de zwakkere te helpen ^verzorgingshuis voor Ouden van tegen de sterke. Dan mochten ze hun vletje Igen in Wijk aan Zee, is nog één van die aan een uitvarende „stoomtrolder" vast- iKresentanten van een roemrucht ver- maken en die dingen gingen harder dan Sa Doris behoorde tot het rauwe gilde het scheepje van hun tegenstander, vletterlieden, zoals dat lang geleden Het is ook wel ge];)eurd> dat tegenstan den nacht, zomer en winter bij Amster- ders van de Koperen Ploeg hun vlet op een boerenwagen laadden en over de oude kettingpont een grote omweg over land naar Wijk aan Zee maakten, alleen om ongezien op zee te komen, zodat ze staat konden maken op een flinke voorsprong. Groter dan voorheen is IJmuiden herrezen uit het puin van de bezet ting. De „wijde blik", die van de watertoren af te genieten valt, ver telt dit duidelijk aan degene, die het oog naar de Heerenduinen wendt: een nieuwe, propere woonwijk graaft zich diep in het duin. cas nieuwe havenmond nestelde: azend co een schip, dat hen kon gebruiken als ca troep meeuwen op ccn stuk brood. _Als vlètterman zijnde had je altijd con ventie", zegt Doris, „behalve de jongens ra de Gouwe Ploeg, die hadden meest dis van te voren op een papier en konden zeker wezen van hun boot. Maar „Als ze maar niet in de peiling kregen wat je in je schild voerde, dan viel er nog aan boord komen en de kapitein moest maar aan het eerlijke gezicht zien, wie er niet loog, als hij beweerde, de eerste te zijn. Toen eens een vletterman bij zo'n kibbel partij van drie „eersten" op het idee kwam om voor de afwisseling eens te zeggen dat hij de laatste was, werd hij daarvoor door de Engelse kapitein grif beloond. „The last shall be first", herinnerde deze zich van een bijbeltekst en de andere twee konden morrend heengaan.„In het donker kon je natuurlijk ook makkelijk de haken, die je concurrenten na jou aan de reling sloe gen, losgooien wanneer je zelf al boven stond te wachten", vult Doris nog even aan, „trucjes genoeg". „De Witte Biëeskoop" den er toch ook heus geen lol in om me kaar zachies dood te zien gaan. We hebben het wel gehad dat we met twee vletten door de storm op een boot afroeiden. Toen kregen die anderen een zware breker over d'rlui heen en hun vlet stond halfvol water. Nou, dan vaar je niet door, al weet je dat je er het eerst zal wezen. Je gaat toch mekaar weer helpen en daar laat je zo'n pracht van een boot voor schieten. Neenee, 't ging wel venijnig en vaak hardhandig, maar zo rot tig was je nou ook weer niet". En als er kermis in IJmuiden was, dan spraken de concurrenten broederlijk met elkaar af dat er die dag of die nacht nie mand aan 't werk zou gaan. Dan kan ieder een onbekommerd drinken en feestvieren. „Drinken", zegt Doris (en dan nog eens met stemverheffing), „drinkeü!(en tenslotte met plechtige zekerheid) „zo ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kal verstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 480R [chestmeneer, die beconcurreerde mekaar 't leven af, Vaak genoeg de zoon tegen :=vader of de ene broer tegen de andere Als hij onze verbazing merkt zegt hij [kiena: „Ja, waarom niet? Als vader nou ie Kopere Ploeg zat en ze zoon niet, nie- I ilar, dan kreeg je dat vanzelef Op ons argeloos „hoezo?" volgt dan de I pichietfenis van de „Koperen Ploeg", de [poep van samenwerkende vletterlieden, ei? na de opening van het Noordzeekanaal hmonding van het Noordhollands Kanaal ij Den Helder had verlaten en het in ümuiden kwam zoeken. „Maar ze hebben wel tegen te concurreren"vertelt Drop man, „daarom hadden we ook 's nachts de meeste kans. Als 't pikkedonker was kne pen we d'r tussemdt. We haalden effe de prop uit de bodem van het vlet, zodat ie wat dieper in het water kwam te liggen. Anders zou je er nog vaak bij zijn door het licht van de vuurtoren. Dan haalden we 'm helemaal onder langs het fortéén d'r in en dé ander sprong over de keien mee. Zo had je dan nog wel een kans om het eerst aan boord te zijn". En dat een vletterman het eerst aan boord was zei nog niet altijd, dat hij ook Toen Doris ook in de Koperen Ploeg zat, die altijd de beste concurrenten probeerde aan te trekken, verscheen er nog een bar kas vol nieuwe optimistische vletterlieden, maar die heeft het niet lang tegen de ploeg kunnen uithouden. Omdat het bootje, waarmee zij hun vlet opvoeren zo helwit was, werd dit groepje al gauw betiteld als wordt er nou niet meer gedronken". „Als vletterman zijnde liep je daar gewoon op, zoals een auto op benzine. Wanneer ze jou helemaal nuchter aan boord zagen komen dan vroegen ze of je ziek was! Hoort u? Dat was 'n andere tijd. En geen i cent last als we in het kanaal het roer „de jongens van de Witte Bieëskoop". „Er namen of in Amsterdam de tros wegbrach- waren beste krachten bij", zegt Doris prij- ten, geen cent last. Ik zal u zeggen, dat wij zend, „die hebben we later ook bij ons in met 't barkasje vaak nog naar buiten fin de eerste dag af concurrentie gehad, het schip zou „bedienen". Als de kapitein [keil heb ze met een paar maten ook nog niet te spreken was, dan konden er in schepen afgepikt totdat ze mij de gauwigheid ook nog twee concurrenten rat en nabij 1910 in de ploeg hebben op- jaonen. Toen dee ik weer mee tegen hun pnmnten, met wie ik zelf jarenlang pi geprobeerd om de Kopere Ploeg een te te draaien. Zo ging dat nou eenmaal. h.aatik je zeggen, dat we het mekaar Qt gemakkelijk maakten tussen en buiten -pieren. Je reinste broodnijd. Als je me- pr son judassen zou je dat niet laten. 1daarPn was ie n°S gee" vijanden. le 's avonds maar es in de kroeg «pen. Dan kon je de jongens, die op dat I spent geen werk hadden, in goeie ge stae bij mekaar vinden." die tijd waarin Doris Dropman nog de jongens van de Koperen Ploeg We, was niet direct de beste. Daar eenvoudig met tegen te roeien. De brVacif m zit van een zeewaardig terri'\n!f gew.ezen walvis jagertje, dat i jet en al naar buiten bracht als ««schip aankwam. Maar Doris en de Cl ®°?,e".het zelfda eind uit de haven Venh tK? enV0ets-vlet heggen. Om M bootje van de Koperen Ploeg op roeien hadden ze een flinke naciiS> die zij zich overdag niet :S b?h f?11; Want z°dra «i om wat fendobblln tekomen buitengaats fcrkasje van verscheen ook prompt het fe LI u concurrent buiten de pier, binnenvarend' °,m h.et eerst bi-> een feen waren rS i Z1'n' alweer ver- I1 Gelukkig konden ze nog wel advertentie de ploeg genomen, maar ze maakten ook wel eens domme fouten. Kijk, als vletter man zijnde ken je beter geen zware laarzen aantrekken, daar ken je je lang niet kwiek genoeg mee bewegen. Ik heb dit werk al tijd met een paar pantoffels aan gedaan, daar klom je ook veel makkelijker mee aan boord. „En we zeggen nou wel dat we mekaar bij 't leven af beconcurreren, maar we had gingen als de loodskotters vanwegens de storm al binnen waren. Dan keken ze op de semafoor of ze ons nog zagen roken. Maar de drank hoorde d'r bij, dat wisten de kapiteins van de boten ook wel. Ik heb er eens een gehad, die nam er zo te zeg gen eentje op de eerste topvuren, daarna eentje op de tweede topvuren, daarna op de achtervuren en de zijvuren en zo ging dat maar door meneer. Vuren genoeg!" ZE ZIJN DUN GEZAAID, de oude mensen, die IJmuiden in de wieg hebben zien spartelen en zijn eerste onzekere stappen zo'n dikke halve eeuw geleden hebben gevolgd gevreesd vaak en ook bewonderd, omdat ze de durf van dat prille wicht toch wel apprecieerden. Verscheidene van de vroegere werkers in vis serij of aan het kanaal zijn door de evacuatie verstrooid naar de Friese klei of een nood-verzorgingshuis, een familielid in Almelo of een nauw-aanvaarde woonstee op een Amsterdamse étage. Als ge de gelukkigen ziet, die IJmuiden terug zagen en die bij hun vertrouwde haven, in hun Veiserbeek en hun zonnetje de laatste levensjaren slijten, komt het besef van het tergende leed der oude evacués weer even boven leed, dat in honderden snip pers samen de zware heimwee vormtnaar IJmuiden. En als er dan één van die heel oude mensen voor je zit met een fijn-gerimpeld gelaat en een zoekende blik in de ogen of hij je niet eerder heeft ge zien of je geen IJmuidenaar bent van dé oude stempel dan is deze verbondenheid met het oude nest bij het Noordzee kanaal duidelijk voelbaar: on danks het mengelmoes van ge slachten, namen en herkomsten leeft er in IJmuiden een een heid, die de kern vormt van een sterk levende liefde voor de Annastraat, de Bloemstraat, Bik en Arnoldkade en de ba saltkeien in de kanaaloever. Arie de Koning is nu 90 jaar geweest, hij was van 23 Februari 1861 en al is er een IJmuidense ingezetene, die hem nog met een jaar in ouder dom slaat, Arie heeft van die negentig zo'n zeventig in dit oord gesleten en dan ben je zo langzamerhand een volbloed oud-IJmuidenaar die het wie getouw van de plaats heeft helpen trekken. vindt. Het gaat langzaam en voorzichtig, net als vroeger met de bak en zo nu en dan kijken twee blauwe ogen je aan met de onuitgesproken vraag er in: „Wat je déar nou an vindt" Goed. Arie de Koning vertelt. Van IJmuiden, waar hij werk te voor Kalis, later voor Vol leer en Bos. Bij de vijf kleine bagger molentjes tussen de pieren, aan de helmstok van de „bak" of van de tjalk met basalt stenen, bestemd voor de ha- venglooiïng bij de semafoor („die steentjes liggen d'r nou Schipper Arie vertelt verder. Hij schuifelt in gedachten voor- ij is Arie de schipper, nog van de bakken, die in de tach tiger jaren voor de afvoer van gebaggerd zand naar de zee zorg droegen, later de schipper van het slepertje, dat voor die bakken het havenwater tot schuim sloeg: de „Tijl Uylen- spiegel", die daarna „Ir. van Rhijn" ging heten. Het is niet zo heel makkelijk uit zulk een lang leven de her inneringen te lokken, die de oude baas zelf zo heel gewoon nog"). Van Maandagoches vier uur tot Zaterdagaves acht. Je werkte maar een end weg." Schipper Arie vertelt over het kleine klusje huizen, dat vroeger IJmuiden was, onge veer ter hoogte van de huidige Oranjestraat tot het station van nu. En op de hoek van de tegenwoordige Bik en Arnold kade stond plotseling en hele maal onverwachts een heel klein gasfabriekje. In het duin. En aan de andere kant van IJmuiden stond een houten station, zowat waar nu de Annastraat ligt. In dat houten station mochten de kinderen gerust komen spelen als het eens regende. Moet je nóu es om komen bij de spoorwegen. zichtig door zijn herinneringen en heeft dan plotseling weer een verhaal te pakken: van de kerktrappen, waar nu de oude P.E.N.-centrale staat. Daar voer heel vroeger een vlet over het kanaal voor de mensen, die uit Wijk aan Zee naar de kerk in Driehuis gin gen, of soms nog wel verder, naar Santpoort.Dat kostte niks, want het was een kerkveer. Met kerktrappen in de ka naaloever. Verderop, waar nu de boot jes van Donkersloot heen en weer dobberen, is nog zo'n vlet- veer geweest. De Julianabrug? Die bestond in die dagen niet. Je moest gewoon over de rails naar de begraafplaats als je dat wou. En de lijkstoet dus ook, als het zo uitkwam. In de herinnering van de oude duikt nu van alles op: Jan ten Broeke en de oude Ooster hof en het Wijk aan Zeeër voetpad en de schuine buurt, waar nu de Willemsbeekweg is en het oude Gereformeerde hulpkerkje aan de Kanaal straat en Het is een bonte wemeling van feiten en namen uit IJmui dens oertijd, toen iedereen iedereen kende en bij de voor- of de scheldnaam noemde. Daar duiken dan Gerrit Ha ver, de peiler en Theunis de Wit, de timmerman uit op, die in 1936 nog geridderd zijn we gens hun 50-jarig dienstver band bij Volker. Daar komt de oprichting van de Groen van Prinstererschool uit te voor schijn en de stichting van de Marnixschool, waarin Arie de Koning een werkzaam aandeel had. Het „ziekenfonds" Onder ling Hulpbetoon niet te verge ten, nog een stukje herinnering aan de samenwerking in het vroegere IJmuiden, dat z'n eigen ziekenfonds kende vóór dat de overheid de ziekenfond sen ging regelen. Arie de Koning kan helaas moeilijk meer de haven nog eens rond, dat weet hij zelf wel: „Als het wat waait kan ik, om zo es wat te zeggen, bekant niet meer overeind blijven." Maar zijn memorie is nog betrouwbaar, tot dik ze ventig jaar terug. Hij heeft zijn "steentje bijgedragen tot IJmui dens glorie en dat is een heel ding. J. F. Ze is 72 jaar oud en mag aanspraak maken op de eretitel: „oudste midden standster" van IJmuiden. Mevrouw Glas-Jansen is nog rap met haar ge dachten en het kost haar generlei moeite, om zo'n vijftig jaar terug te gaan naar het jaar 1902, toen haar eerste zaak op „de hei" werd opge richt een manufacturenzaak, waar uit de huidige winkel aan de Tromp straat groeide. Ze was ook de eerste, die de vruchten van de electriciteit plukte, want haar zaak kreeg al heel gauw een aftakking van de stroomader, die als voorbode van een nieuwe tijd, door het Kennemer duin werd getrokken. Haar grootvader was de eerste bakker van IJmuiden. Bij ,,'t klaphek" aan het kanaal, waar nu het cafétje op de hoek van de IJmuiderstraatweg staat, heeft de oude heer jaren de polderjongens van brood en mik voorzien. Met de manden aan het juk ging hij de klanten af en dat moet wel eens moeite gegeven hebben de penningen binnen te krijgen, als de winter over de ruige vlakte blies. Zijn zoon begon een kruidenierszaak annex brandstoffenhandel, annex café en nu niet eens zo'n klein tentje, want drie of vier dagen lang werd daar gedanst als de tijd van de kermis kwam gedanst in de schuur, waar de brandstof opgeslagen lag. „Dan speelde er een Duits hoempa orkestje" herinnert de oude dame zich nog heel duidelijk „en in de winter hadden we er toneelvoorstellingen, eerst een drama en dan eeivklucht". Achter het café begon de „Urker buurt", waar de Urker vissers huisden. Dat eerste middenstandsleven in IJmui den heeft weinig rust gekend winkel sluiting was een onbekend begrip en de klanten kwamen gemoedereerd om één uur in de nacht nog een onderbroek met kanten kopen. Of 's Zondags na kerktijd een el ongebleekt katoen. Maar mevrouw Glas is er gezond bij ge bleven en ze heeft het nooit zo heel erg gevonden. „Geen mens is ooit dood gegaan van werken" zegt ze. ADVERTENTIE Kennemerlaan 29 - Tel 4528 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN Met groot enthousiasme gewaagde het Vel- sense gemeentelijke jaarverslag van 1878 van de bouw van het Willem Barendsz- hötel in IJmuiden. De spoed welke er ach ter gezet werd had de volle instemming van de opsteller: het moest gereed zijn wanneer de grote „Suez-stoomboten" de haven van IJmuiden zouden binnen ko men. Twee jaar later werd er in het verslag van de gemeente Velsen een toontje lager gezongen over het Willem Barendsz-hótel. Goed, het genoot volop belangstelling maar het doel, dat men zich met „deze onderne ming" had gesteld was toch niet ten volle beantwoord. Want zo constateerde de schrijver merk baar gedesillüsionneerd „de reizigers van de maatschappij Nederland begeven zich allen te Amsterdam aan boord Daarop volgde dan nog een krachtige pas sage, die er op neer kwam, dat de maat schappij haar reizigers wat meer vrijheid diende te geven en ze niet aan Amsterdam moest binden, dan zouden zeker velen in IJmuiden embarkeren! Men had in die eer ste jaren toch maar een voorbeeldig ver trouwen in IJmuiden! ADVERTENTIE Kennemerlaan 17 Zo werd het duinland vaneen gescheurd om de nieuwe toegang te leveren tot 's lands hoofdstad. Deze oude plaat laat een overzicht van het werk zien. x»oooccoooooooooooa Vijf en zeventig lange jaren zijn ver streken sinds de verwezenlijking van de plannen, die hun grondslag vonden in een potloodstreep, die onze eerste Oranjekoning trok door „Holland op z'n smalst". Vijf en zeventig jaren van wel en wee. Jaren, die IJmuiden deden ontstaan en groeien en daardoor aan duizenden en duizenden een bestaan verschaften, 't Eigenlijke IJmuiden ontstond door de nederzetting van arbeiders aan kanaal en sluizen naast 't eeuwenoude dorpje Velsen. Spoedig groeide deze kleine volksplanting tot een dorpje. Van dorpje tot dorp en nu is 't al bijna een stad zeggen de IJmuidenaren vol trots. Deze groei ontstond en hield gelijke tred met de groei van kanaal en sluizen, die nodig was om de groei van de scheep vaart te kunnen opvangen. Een groei, die slechts met onderbreking der beide wereldoorlogen gestadig voortgang vond. Immers ternauwernood waren de oude sluizen gereed, toen reeds de behoefte aan een grotere doorgang naar zee zich liet gevoelen en daarna is de bouw van onze Noordersluis de grootste der wereld de kroon op 't streven komen zetten en is onze grote moeder stad Amsterdam door de grootste sche pen van uit zee te bereiken. Nog steeds wordt er verbeterd, verdiept en gewerkt aan de onbelemmerde ver binding van Amsterdam met de zee en vele wensen en verlangens gaan uit naar de tijd, dat door 't verdwijnen van de spoorbruggen een meer ideale passage verkregen zal zijn. Moge 't ons, IJmuidenaren, gegeven zijn mede te werken met onze beste krachten om te komen tot dat doel. Moge 't ons gegeven zijn nog vele malen de ingebruikneming van „Ons" Kanaal, waarvan wij thans 't 75 jarig bestaan bejubelen, met evenveel recht te her denken. Kapt. G. A. MAN Rijkshavenmeester van het Noordzeekanaal. ADVERTENTIE Wij kunnen U uit voorraad leveren RIJWIELEN in sport on in alle merken AUTOPEDS v.a. 32.- DRIEWIELERS Strijkbouten - Wringers - Beenpijpen LEDEREN HANDSCHOENEN HANDWARMERS - ZAKLANTAARNS enz. enz. NOG ENKELE LEDEREN JASSEN VOOR OUDE LAGE PRIJS Willem Barendszstraat 21 Telefoon 5726 IJmuiden

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3