Veiligheidsraad veroordeelt de Egyptische blokkade widens apanse vredesverdrag zal Dinsdag I worden ondertekend Het aanvullend Benelux-accoord getekend Weerbericht Haarlems Dagblad CONFERENTIE" DULDT GEEN OPPOSITIE foierlmd, België en Noorwegen herstelbetalingen aansnijden 75-jarig bestaan ingeluid" Belgische hulp lending van lees grondgebied" Beweert radio-Peking Eenzaam in het paradijs Uitbarsting van de Kloet kostte twee doden Dr. Voronoff overleden Zaandam en liet N oordzeekanaal Het woord is aan Winst voor conservatieven in Nieuw-Zeeland BEVREDIGEND RESULTAAT IN „ANNEVILLE" Vaststelling van plafonds invoer in Nederland voor de Toevlucht UNO-troepen maken beperkte voortgang Tito overweegt een alliantie Polen wil Perzische olieproducten kopen (|AAKGANG NO 47 kan 154 Telef. Adm. 5437. <S»,na5uur:8061 (K2560), .fsantp. - Gr'HuUtStr'93' Brieven op aanvr. bij de Adrnm. M AAKDAG 3 SEPTEMBER 1951 IJmuider Courant ^-iear Hoofdredacteuri Robert Peereboora VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 5e JAARGANG No 211 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman V 99 September (Reuter) Minister Stikker heeft Zaterdag te New York, l'ORK. Francisco, verklaard, dat de kwestie der herstelbetalingen voor "Te conferentie over het Japanse vredesverdrag de belangi.ikste is. Hij °P„ toe: Wij wensen herstelbetalingen voor onze mensen, die in het Verre hb-n «leden. Ik ben hoopvol .gestemd, dat wij een manier zullen vindei 13 Ke kómen aan de aanspraken van burgerlijke geïnterneerden". i d dai Nederland als staat bereid is afstand te doen van aanspraken. n dat van Japan niet verwacht kan worden, dat het herstelbetalingen ■MIPe hoe kunnen wij op wettige wijze afstand doen van de aanspraken van «derdanen?» «de. dat de kwestie der herstelbe- -mo 0(0 Nederlandse onderdanen tie aangaat. Minister Sitkker r^een oplossing voor het probleem U,r gevonden door besprekingen öiaam-e en Britse afgevaardigden r. Francisco. Amerikaanse ministerie van Buiten- ,/yen heeft een rapport uitgegeven i derhandelingen over het Japanse Hierin wordt gezegd, dat •Weel van de afgevaardigden uit h>. die te San Francisco bijeen- r-Tet in een stemming verkeert om V te dulden. Het ministerie criti- rê-Tolgens de houding van Rusland ■bracht van de ontwikkelingen, die ierierentie hebben geleid. „Er kun- enkelen onder de afgevaardigden ini oie gestuurd zijn om het ver sweg te staan. Zij kunnen echter slechts het resultaat veroordelen, M na de openingsplechtigheid, op renber des avonds, zal het verdrag d zijn dóór zoveel landen, waar- Ie voornaamste bewerkers van de -ring, dat er geen twijfel zal zijn dreft het feit van de vrede of de voor- ara de vrede". ie verdediging van de Amerikaanse ei tra troepen in Japan te houden door i vaneen apart verdrag, verklaart het iaanse ministerie van Buitenlandse ■.dat Japan ongetwijfeld een belang- xiwitis van de „Russische expansie". de herstelbetalingen betreft wordt i cat het geldig verklaren van alle Vaardigde aanspraken op oorlogs te Japanse economie zou bedelven een schuld van meer dan 100 milliard rardcor Japan een' gemakkelijke voor „totalitaire demagogen" zou i Het overzicht besluit: „Zonder een vredesverdrag zouden de vraag- k van het Verre Oosten nimmer op kanen worden". f Zeeland, de Belgische minister feeaiandse Zaken en vier leden van Statig zijn Zondag te New York pen om vandaar Maandag naar jscisco door te reizen, rwensen, dat bepaalde economische 3 opnieuw worden onderzocht, maar sl ces toch niet beletten, dat grote sitdrag te tekenen", aldus Van Zee- is antwoord op door journalisten ge stagen. a- :e kwestie van de herstelbetalingen 't Zeeland gezegd: „Wij zullen Brn,M (Reuter). - Radio-Peking dal Amerikaanse vliegtuigen !;«hepen op 29 Augustus driemaal C8e grondgebied hebben geschon- Jozeidateen Amerikaanse zware ,n Mandsjoerijs gebied Een andere zware ~]wptf had boven de Mandsjoe- :;:-W I!§!vlogen' Een Ameri- "•''TnflP) de territoriale wa- &S) Hm u°?fte,Van Tsjef0° „et ilad daar van zijn fumaakt 0n dezelfde '^corS 5adden twefe andere Sf'h epen met zoeklich- nabij Tsjefoo en Loengkow. trachten enige economische artikelen te verbeteren. Enkele van deze artikelen zou den wij gaarne zien toegelicht en sommige punten zijn van groot belang voor onze Nederlandse vrienden. Als wij hen kunnen helpen dan zullen wij het doen". Bij aankomst in New York heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman Zondag verklaard, dat Frankrijk zonder voorbehoud het Japanse vredes verdrag zal tekenen. Op weg naar San Francisco is Zondag ook de Britse minister van Staat, Kenneth Younger, in New York aangekomen. Het hoofd van de Noorse delegatie naar de vredesconferentie te San Francisco, de Noorse ambassadeur in de Verenigde Staten De Morganstiere, heeft Zondag in New York verklaard, dat Noorwegen zal trach ten herstelbetalingen van Japan te krijgen, Dr. Schacht: Het blad „Welt am Sonntag" bericht, dat dr. H.ialmar Schacht uit Djakarta in een brief aan kennissen in Duitsland heeft ge schreven, „dat hij het gevoel had, in het paradijs te zijn. Alleen de engelen ontbre ken". Dr. Schacht is volgens de berichten voornemens, zich na een verblijf van twee maanden in Indonesië naar India te bege ven en vandaar naar Teheran. Hij wordt omstreeks Kerstmis in Duitsland terug ver wacht. doch dat het het vredesverdrag zal tekenen. Op een massavergadering in Tokio, ge organiseerd door de Japanse „Nationale raad voor de bevordering van de vrede" is een resolutie aangenomen waarin een on bewapend Japan wordt geëist, dat geen mi litaire verbonden met vreemde' mogend heden heeft. Op de vergadering, bijge woond door ongeveer 40.000 personen, wa ren leden van verschillende religieuze or ganisaties en arbeidersgroeperingen. Het gezang van de „Internationale" vermengde zich met het geloei van drie heilige koeien, die speciaal voor deze gelegenheid uit India waren gebracht. Na de vergadering werd e,on demonstra- tiemars gehouden. DJAKARTA (Aneta). Hoewel er nog geen volledige gegevens beschikbaar zijn, is het thans vrijwel zeker, dat de uitbar sting van de vulkaan de Kloet weinig slachtoffers en schade heeft veroorzaakt. Voor zover bekend, werden twee arbeiders van een koffie-onderneming op de helling van de vulkaan door vallend gesteente ge troffen en gedood. Voorts werd een aantal personen op de hellingen gewond. De aan plant van de ondernemingen op de Weste lijke helling werd vrijwel niet beschadigd, hoewel, zij onder een dikke aslaag bedolven werd. Ook de modderstroom, die na de uit barsting uit het kratermeer stroomde, richt te weinig schade aan en kwam 12 km ver der reeds tot stilstand. Te Blitar, waar Vrijdagmorgen een paniek uitbrak, is de rust hersteld. De bevolking is er terug gekeerd. De man die het leven dacht te kunnen verlengen Dr. Serge Voronoff, die omstreeks 1920 groot opzien heeft gebaard door zijn expe rimenten op het gebied van het overbren gen van dierlijke organen in het mense lijke organisme, is Zaterdag in een kliniek te Lausanne overleden. Hij beweerde door het overbrengen van dierlijke klieren, vooral die van apen, oudere mensen een verjongingskuur te kunnen doen onder gaan en het leven met vijftien tot twintig jaar le kunnen verlengen. Hij zelf werd 85 jaar, hoewel hij voor zichzelf een leeftijd van 140 jaar had vastgesteld, die hij door toepassing van zijn methode hoopte te be reiken. Hij beweerde duizenden mensen een nieuw leven te hebben gegeven. FLUSHING MEADOWS (Reuter). De Veiligheidsraad heeft Egypte veroordeeld wegens de blokkade in het Suezkanaal op voor Israel bestemde goederen. De raad heeft Egypte verzocht de beperkingen on middellijk op te heffen. De resolutie houdt in, dat Egypte niet het recht toegekend wordt van een „actief-belligerente" mo gendheid. Het kan daarom ook niet de schepen doorzoeken of in beslag nemen. De blokkade van het Suezkanaal is volgens de resolutie niet in overeenstemming met een streven naar een vreedzame regeling van het Egyptisch-ïsraelische dispuut en draagt niets bij tot een permanente vrede in Pa lestina. De blokkade vormt voorts een in breuk op de vrije scheepvaart en de vrije handel van landen onderling. In zijn dankwoord zeide de Israëlische afgevaardigde, dat Israel steeds bereid is alle kwesties met Egypte te bespreken. De resolutie werd door Amerika, Enge land en Frankrijk gesteund. De stemver houding was acht vóór en drie onthoudin gen (India, de Sovjet-Unie en nationalis tisch China). Het veroorzaakte enige verbazing, dat de Sovjet-gedelegeerde niet het woord voerde. Hij had om deze zitting verzocht, want toen men Woensdag wilde stemmen had hij zich hiertegen verzet met het argument, dat men eerst van het Sovjet-standpunt kennis diende te nemen. Hij had te verstaan ge geven, dat hij het recht van veto zou ge bruiken, indien hij niet aan het woord zou komen. "SS* ,n.. hicucft dfj aan- ,in de tJmuidense haven Zaterdagmiddag P'>n,let havenkantn" i ,?rte Vochtigheid bij de gedenknaald op fastelijke (°r e2®n de sirenes van sleep- en loodsboten Ware over het jarige Noordzeekanaal een het een Toen de voorzitter, Alias Bebler (Joego slavië), zich tot de Sovjet-gedelegeerde, Semjon Tsarapkin, wendde, zeide deze geen woord en krabbelde wat op het papier voor zich. De Egyptische afgevaardigde zeide. dat de raad slechts het ene ultimatum op het andere had gehoopt teneinde Egypte tot „onvoorwaardelijke overgave" te brengen. „Talrijke andere besluiten van de Veilig heidsraad moeten eerst worden uitgevoerd, voordat men van Egypte kan verlangen, dat het de beslissing over het Suez-kanaal uitvoert", aldus heeft de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, Mohammed Saleh el Din Pasje, Zondagavond na een bijeenkomst van het kabinet verklaard. De politieke commissie van de Arabische liga heeft verklaard, dat zij geheel en al aan de kant van Egypte staat bij het ge schil over het Suezkanaal. Zij is voor meer samenwerking tussen de Arabische landen bij het boycotten van Israel, in 't bijzonder waar het er om gaat te voorkomen, dat er olie naar dat land wordt vervoerd. Zaandam heeft een oude haven. Tus sen 1700 en 1800 voeren omstreeks 400 walvisvaarders van de Zaan naar Groenland. Tussen 1581 en 1700 voeren 5000 schepen oostwaarts door de Sont, afkomstig uit de Zaanstreek. Een groot deel van die schepen werd opgetuigd op werven aan de Voox-zaan. Die bedrijvigheid kwijnde en stierf. Twee belangrijke welvaartsbronnen brachten echter nieuw leven in de la tere jaren van de vorige en in deze eeuw: de industrie en het Noordzee kanaal. Dit kanaal, door een nieuw zij kanaal in 1884 verbonden met de Zaan, verschafte zeeschepen, die hout brach ten uit Scandinavië en Rusland, toegang tot een gebied waar de houthandel, de zagerij en later ook de houtverwerken de industrie een grote rol spelen. Sinds jaar en dag dingt Zaandam, voor de in voer van balken en van gezaagd hout, naar de eerste plaats onder de Neder landse havens en wist die plaats reeds menig seizoen te veroveren. Zonder de aanleg van het Noordzeekanaal zou de stad in een dode hoek terecht zijn ge komen. Ook voor de ontwikkeling van andere takken van nijverheid en voor de binnenscheepvaart, zonder welke de nijverheid alhier niet kan bloeien, was het nieuwe kanaal van onschatbare waarde. Daarom voeg ik, namens het gemeentebestuur van Zaandam, gaarne onze goede wensen bij al die andere fe licitaties, welke het jarige kanaal en het tegelijk jubilerende IJmuiden dubbel en dwars hebben verdiend. W. THOMASSEN, Burgemeester van Zaandam Auèrbach: Gij kunt niet verlangen dat ande ren een aandoening bekennen, die gij in uzelf onderdrukt. Op het Spaarne zijn Zaterdag en Zondag nationale zeilwedstrijden gehouden. Op de foto ziet men de start van de 12 m2 Sharpies. WELLINGTON (Reuter). De uitslag van de Nieuw-Zeelandse parlementsverkie zingen voor de nog te verdelen zeven zetels zal pas 11 September bekend zijn. De stand volgens de laatste telling is als volgt: de nationalistische (conservatieve) partij be haalde 53.63 der stemmen, dat is 1,75 meer dan in 1949: de Labourpartij behaalde 47,17 dat is 0,99 minder dan in 1949. De nationalisten zijn thans verzekerd van 47 zetels in het nieuwe parlement (46 in 1949), en Labour van 33 (voorheen 34). De verkiezingen zijn dus verlopen in het voordeel van de conservatieve regerings partij. Aanleiding tot de verkiezingen was de beschuldiging van Labour-zijde, dat de conservatieve regering te hardhandig was opgetreden bij het onderdrukken der ha venstakingen. De regering wenste daarom een vertrouwensvotum der bevolking te krijgen. (Van onze parlementaire redacteur) De besprekingen, die Zaterdag in hotel Anneville bij Breda zijn gehouden ter vast stelling van het Benelux-protocol, waar omtrent reeds Donderdag te Brussel in be ginsel overeenstemming werd bereikt, heb ben tot een door alle partijen bevredigend geacht resultaat geleid. Na afloop van de conferentie kon een aanvullend accoord van het op 15 October 1949 te Ostcnde ge parafeerde voor-unie-aecoord worden ge tekend. De positie van België en Nederland in de Europese Betalings-Unie en de maatrege len, welke reeds op grond van de feitelijke situatie moesten worden genomen, maakten deze aanvullingen noodzakelijk. "'„De drie regeringen", aldus het officiële communiqué, „zijn overeengekomen van 1 CXXOOOOOCOOOCCOOOCCOOOOO^CCCOOOOOOCOCXXXXXJOOCOCOCOiXCOOC: De Perzische minister van PTT, Joesef Mosjar, heeft Zondagavond na een hand gemeen met een parlementslid in het parlementsgebouw toevlucht gezocht. De minister werd Zondagmorgen buiten het parlement aangevallen, nadat hij in de volksvertegenwoordiging had ver klaard, dat het onmogelijk was met ver scheidene delen van de provincie draad loze verbindingen tot stand te brengen wegens een tekort aan geld. Toen hij de kamer verliet, verdrongen de afgevaardigde Azad en verscheidene andere provinciale afgevaardigden zich rondom hem. Zij bestreden zijn verkla ring, dat er niet voldoende geld is om de verbindingen te verbeteren. In de woordenwisseling, die volgde, raakten de minister en Azad slaags. Vol gens ooggetuigen sloeg Azad de minister met een actetas op het hoofd. >oocooooocooooccococc ococoooocooc TOKIO, (Reuter). Verbonden troepen, gesteund door geallieerde artillerie, oor logsschepen en vliegtuigen, hebben Zondag in een „beperkt offensief" aan het Ooste lijke front en de linkerflank van het cen trale front voortgang gemaakt. De Noor delijken boden krachtig verzet- Een Noord-Koreaans communiqué van Zaterdag meldde, dat een torpedobootjager der geallieerden tot zinken was gebracht en dat zeven geallieerde vliegtuigen waren neergeschoten. De torpedobootjager be schoot bij de Oostkust „op barbaarse wijze de omgeving van Wonsan", aldus het com muniqué. Volgens Reuter hebben de verbonden troepen bij hun nieuwe opmars in het berg landschap aan het centrale front over een afstand van 65 kilometer acht bergtoppen ingenomen, waarvan de hoogste 1.100 me ter was. De afgelopen twee dagen hebben zij de Noordelijken, die verwoede tegen stand bieden, zware verliezen toegebracht. Tanks en infanterie der verbondenen, gesteund door artillerie, blijven zich strij dend een weg banen ten Zuiden van Koem- song, ten Noord-Oosten van Janggoe en ten Noorden van de Indje. De tegenstand ten Zuiden en Zuid-Oosten van Koem- song, die de eerste dag het offensief van het achtste leger onmiddellijk tot staan bracht, is Zaterdag afgenomen. De strijd aan het Westelijke front bleef beperkt tot schermutselingen tussen pa trouilles. In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd dat de strijdkrachten van de UNO stand houden in het gebied dat zij veroverd hebben gedurende het huidige beperkte offensief aan het centrale en Oostelijke front. Ten Zuiden van Koemsong en benoor den Janggoe hadden de Noordelijken zon der succes tegenaanvallen gedaan met strijdkrachten ter sterkte van een bataljon. De UNO-troepen maakten beperkte ter reinwinst ten Noorden van Imdje. Grote luchtslag Amerikaanse straalvliegtuigen F-86 heb ben Zondag vier Migs 15 neergeschoten in een strijd die de vijfde luchtmachtgroep het langste luchtgevecht van straalvlieg tuigen in de Koreaanse oorlog noemt. Aan het gevecht, dat ruim een half uur duurde, namen 21 Amerikaanse straalja gers en 40 Migs deel. September tot 31 December 1951 maatrege len te nemen, teneinde de noodzakelijke vermindering van het Nederlandse tekort, ten bedrage van 52,9 millioen gulden, dat in het eerste kwartaal van 1951 in het on derlinge handelverkeer ontstond, mogelijk te maken. Gelet op de ontwikkeling van de con junctuur en gegeven ook de reeds getroffen en nog te nemen maatregelen met het oog op de verbetering van de crediteur- en de debiteur-positie der drie landen in de Euro pese Betalings-Unie, mag men hopen, dat het niet nodig zal zijn, aan het onderlinge handelsverkeer beperkingen op te leggen. Opgemerkt moet worden, dat het bedrag van de Nederlandse importen in België en Luxemburg in de komende maanden hoger moet worden en dat het maandelijks defi cit, zoals dat einde Juli werd geconstateerd, tegelijkertijd moet verminderen. In het kader van het voorunie-accoord zal de raad van voorzitters de ontwikkeling van de situatie met opmerkzaamheid gade slaan alsmede de resultaten van de alge mene maatregelen, waartoe de drie landen het besluit hebben genomen." Tot zover het communiqué van Anne ville. Essentieel is namelijk dit, dat wat Brus sel en Anneville hebben opgeleverd een nadere en consequente uitwerking is van wat in het protocol van Ostende van Octo ber 1949 als verder-reikende doelstelling werd aanvaard. Zij het dan ook, dat de nood hier dwong. Ten opzichte van de om vang van het handelsverkeer in het laatste kwartaal van 1951 moesten bepaalde maat regelen worden overwogen, welke strekken tot vermindering van het deficit met 52,9 millioen gulden voor het bereiken van evenwicht in de extra dus boven de 60 procent geliberaliseerde sector van de Benelux. Er zullen „plafonds" worden vast gesteld voor de invoer der partners naar Nederland. Wanneer zich niets bijzonder voordoet, zal het Benelux handelsverkeer normaal blijven verlopen. Immers er is, in vergelij king tot de eerste kwartalen een teken dat de invoer terugloopt. Ter vergelijking diene, dat in April in België voor een be drag van 1211 millioen francs aan uitvoer vergunningen voor textiel naar Nederland werd aangevraagd, in Mei voor 686 millioen francs, in Juli voor 438 millioen francs. Kan hierbij ongetwijfeld ook de verzadi ging van de afzetmarkt een rol spelen, het verschijnsel doet zich ook op andei-e gebie den voor. De vrees, dat de aanvaarde pla fonds bereikt zullen worden, kan dan ook ongegrond geacht worden. Anderzijds kunnen Belgische maatrege- met Turkije en Griekenland LONDEN, 2 September (Reuter). Vol gens het Engelse blad „Observer" zou Joegoslavië elke aggressie in Europa be schouwen als een gevaar voor zichzelf en zou het een defensieve samenwerking met Griekenland en Turkije overwegen, zelfs vóór het eventuele geval van een dergelijke aggressie. Het Engelse blad, dat bijzonderheden geeft van een exclusief interview van een correspondent van het blad met maar schalk Tito, verklaart dat de Joegoslavi sche leider van mening is, dat een vredes regeling gebaseerd dient te zijn op de UNO en niet op een vijfmogendhedenovereen- komst. Als voorwaarde voor een eventuele vredesconferentie zou Tito gesteld hebben, dat de Sovjet-Unie het beginsel van niet- inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen aanvaardt. Tito zou verder verklaard hebben, dat het Stalinistische regiem in hoofdzaak er in geslaagd is zich in de Sovjet-Unie te con solideren. In Oost-Europa echter onder vindt het steeds meer moeilijkheden, zo meende Tito. De Observer vraagt zich naar aanleiding van het vraaggesprek in een hoofdartikel af, of een alliantie tussen Joegoslavië. Grie kenland en Turkije, die in zekere zin ge steund wordt door Amerika, Engeland en Frankrijk, niet meer vooruitzichten voor de veiligheid in het betrokken gebied biedt dan de voorgestelde toetreding van Grie kenland en Turkije tot het Atlantisch ver bond. len met betrekking tot de invoer uit de dollar-gebieden een gunstige invloed heb ben op de Nederlandse export. Met name wordt gedacht aan de mogelijkheden welke hier liggen voor de afzet van geconden seerde melk en van nylon. De nylon-fabricage, waarvoor de grond stof uit de mijnen komt, zal zodra de En- kalon in vol bedrijf is, voor de export van groot belang kunnen worden. De resultaten van Anneville zijn op zich zelf beschouwd niet wereldschokkend. Maar gezien in breder verband heeft, wat er in een afgelegen Brabants hotel tot stand kwam, betekenis, wanneer men het pessi misme, dat in sommige Belgische kringen aan de dag is getreden, in aanmerking neemt. Sterker dan dit pessimisme is de wil tot coördinatie en tot wederzijdse hulp gebleken. K.L.M.-toestel in Abadan vrijgegeven TEHERAN (A.F.P.). De Poolse rege ring wordt de eerste klant van de Perzische nationale oliemaatschappij. De zaakgelas tigde van Polen te Teheran heeft deze maatschappij er van verwittigd, dat zijn regering van Perzië olieproducten wenst te kopen en aldus gevolg geeft aan de door de regering te Teheran in alle Europese hoofd stekend bekendgemaakte officiële mede deling. Het schijnt dat Polen bereid is de olie in de Perzische Golf te laden,waarmede wordt ingestemd met de door de maatschappij gestelde voorwaarden. De Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, heeft Zaterdagavond voor radio- Teheran verklaard, dat de Perzische voor stellen op grond van de wet op de nationa lisatie van de olie-industrie „onder geen omstandigheden veranderd zullen worden". Het Perzische volk moet na het afbreken der Brits-Perzische besprekingen solidair blijven om zijn rechten te doen gelden. De Perzische regering is altijd bereid de be sprekingen te hervatten over de door haar naar voren gebrachte gezichtspunten, aldus Mossadeq. Hoessein Makki, secretaris-genei-aal van de Perzische raad voor de nationalisatie van de olie-industrie, heeft Zaterdag te Abadan verklaard, dat de Perzische nationale olie maatschappij zo spoedig mogelijk olie van Abadan wil verkopen, onverschillig of de Britse staf blijft of niet. K.L.M.-toestel vrijgegeven Zondag hebben de Perzische douane autoriteiten een Dakota van de K.L.M.die zij enige dagen in Abadan hebben vastge houden, vrijgegeven. Zondagmiddag is de machine met de bemanning van vier per sonen via Nicosia en Rome naar Amster dam vertrokken. De machine was door de Brits-Iraanse oliemaatschappij gehuurd voor het overbrengen van de Britse staf van de olievelden naar Abadan. De gezagvoerder van het vliegtuig, de Brit P. Orange, heeft verklaard, dat hij bij drie vluchten in het vorige weekeinde 64 Britten van de olievelden in Choezistan naar Abadan heeft overgebracht. De andere leden van de bemanning zijn: J. Hof (tweede piloot), E, Lastdrager (ra dio-telegrafist) en P. H. Tipker (boord werktuigkundige). IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- dagavond tot Dinsdagavond, opge- S maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht weinig bewol- i j king, zwakke wind en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen over- j dag half tot zwaar bewolkt met hier S en daar wat motregen. Matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen. 4 September Zon op 5.54 uur, onder 19.23 uur. Maan op 9.25 uur, onder 19.59 uur. Iloog en laag water in IJmuiden Maandag 3 September Hoog water: 4.47 en 17.08 uur. Laag water: 0.40 en 12.52 uur. Dinsdag 4 September Hoog water: 5.18 en 17.37 uur. Laag water: 1.11 en 13.20 uur. «iiuniaii—

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1