CM PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldni Zestien fanfare- en harmonie-orkesten lieten oren van Spaarndammers tuiten De radio geeft Dinsdag euws CONCOURS VAN KUNSTKRING 'n TIP VAN BOOTZ Tegen slavenarbeid en concentratiekampen Partijraad van de V.V.D. vee riuttKio Difufu mj! Rembrandt-tentoonstelling sloot met batig saldo Diaconessen uit vele landen in Utrecht bijeen Vijfde zomerfeest van De Waarheid Een cadeau van PANDA een Panda-speldje Bon Amsterdam-Leeuwarden met de benenwagen Candidaat-deurwaarders vergaderden in Zandvoort Zonsverduistering was door wolken verduisterd België halveert invoer van verse haring en bokking Radio-amateurs hielden landdagen in Zeist Ballonvaart eindigde in woonwagenkamp Heringa HAARLEM LülDSPSi^ Luchtpost voor Nieuw Guinea MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 Het fanfarecorps kunstkring van Spaarndam wilde de viering van zijn dertigjarig bestaan niet laten voorbij gaan zonder een wedstrijd te organiseren. „Kunstkring" kent de stimulerende kracht van het concourswezen; de feestvierende vereniging heeft er zijn groei en zijn vele successen aan te danken gehad. Het is voor waar geen kleinigheid om in dertig jaar 78 prijzen, waaronder 57 eerste, in de wacht te slepen en er bovendien op te mo gen roemen dat de directeur Peter Wit vier maal met de dirigenten prijs werd onder scheiden; dat men zes ereprijzen won en vier maal het hoogst aantal punten behaal de. Maar tevens toonde „Kunstkring" zich steeds graag de gast-vereniging om de zustercorpsen op een kampstrijd te nodi gen, sportief en loyaal. Zo ook nu weer, en wel voor de derde maal. Zaterdagavond geschiedde de opening van het festijn op het concoursterrein, het zogenaamde „Kruitmagazijn", beschikbaar gesteld door de heer G. W. Polderman. De heer L. Bonkerk, voorzitter van „Kunstkring", dankte in een vlotte toe spraak allen die met hun financiële hulp of hun arbeid en toewijding het concours mo gelijk maakten. Verder huldigde hij de drie leden die van de oprichting af lid zijn, de heren A. Snel, P. Sminia en de dirigent Peter Wit, jegens wie hij de hoop uitsprak, dat het hem moge gegeven zijn „Kunst kring" nog eens, zoals vóór jaren, als een stevig en bloeiend corps in de hoogste af deling te brengen. Hierna werd een concert gegeven door de jubilerende vereniging, waarmee deze blijk gaf haai- goede tradities gestand te kunnen doen. Zowel een Tsjaikowski-pot- pourri als de ouverture „Schoppenvrouw" van Suppé en „Assepoester" van Rossini voldeden uitstekend, behoudens enkele wankele momenten van het klankpeil. Vervolgens werd aan de vereniging hulde gebracht door de heer H. Cnosse in zijn kwaliteit van voorzitter van de Bond van Haarlemse muziekverenigingen. Die hulde werd besloten met de aanbieding van een fraaie herinneringsplaquette. Ondertussen was het begonnen te mot regenen en ging plots het licht uit. Maar muzikantengeduld is groot; men wachtte nagenoeg een half uur, tot de verlichting het weer „deed". Daarop werd de concert avond voortgezet met een uitvoering van „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord, bij ont stentenis van zijn eigen dirigent, geleid door Peter Wit. Concert- en marswedstryd Zondagochtend werden de juryleden (de heren A. C. van Leeuwen, Peter Wit en ondergetekende), alsmede besturen en diri genten van de deelnemende corpsen ont vangen door het uitvoerend comité. Het woord werd gevoerd door voorzitter L. Bonkerk en de heer C. Stapel Jr.,waarop een hartige repliek volgde van de heer C. Tuin, voorzitter van de Haarlemse vereniging Harmonie-Crescendo. Vervolgens kon met de wedstrijden wor den begonnen. Er was een zeer groot pro gramma af te werken. Het ging aan de lopende band: Marswedstrijd, Concertwed strijd, Marswedstrijd, Erewedstrijd, alles zonder onderbreking. Wij volstaan nu met de volledige uitslag mee te delen en hopen morgen een beknopt verslag van de bijzonderste prestaties te geven. Concertwedstrtfd: „ÏJmuider Jeugdharmo- nie" (4e afd.) 385 punten, le prijs. „Juliana", Den Haag, 3e afd. harm. 414 p. 2e prijs. „Wittenburg", Amsterdam, 2e afd. fanf. 410 punten, le prijs. „Kunst en Vriendschap", Maurik, 2e afd. harm., 373 p. 2e prijs. „Dr. Nuyens". Westwoud, le afd. fanf., 468 p., le Drijs. „D.W.S.", Venhuizen, le afd. fanf., 374 p. 2e afd. „Harmonie Benningbroek", Sijbekarspel, le afd. fanf., 382 p., 2e prijs. Apollo", Haarlem, le afd. harm., 435 p. le prijs. „O.B.K.", Amsterdam, le afd. harm., 432 p., le prijs. ..Crescendo", Spaarndam, afd. ADVERTENTIE Laatst gingen wij Avifauna bekijken, Zagen vogels in kleurig kleed prijken, Dronken TIP in 't Restaurant Koel geserveerd door de gérant. En voelden ons terecht onder de rijken! Inz. Hr. L. G. te Alphen a./d. R. ontv. 1 fl. Tip. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Hawaiïanmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Reportage. 13.30 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Platen. 15.30 Voordracht. 15.50 Volkslie deren. 16.30 De Gotthard-tunnel, hoorspel. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Platen. 17.30" Weense muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Het vraagteken achter de horizon van ons leven. 19.00 Tenor en orgel. 19.30 Parijs spreekt tot u. 19.35 Platen, 20.00 Nieuws. 20.05 Reünie oud-politieke gevangenen Oranje-Hötel. 20.15 Theaterorkest. 20.45 Operamuziek. 21.15 Ant woordman 21.30 Dansmuziek. 22.15 Blaas- kwintet en piano. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest, (12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Sopraan en orgel. 15.30 Ben je zestig?. 18.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Prof. dr. C. G. G. J. van Steenis: Ke- bun Raya Indonesia te Bogor. 18.00 Platen. 18.30 Piano. 18.45 Sportpraatje. 18.54 Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Vaudevilleprogramma. 19.52 Buitenlands overzicht. 19.56 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Joseph in Dothan, hoor spel. In de pauze: Piano quatre mains. 22.12 Platen. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Harp. 14.25 Platen. 14.45 Cello en piano. 15.10 en 15.15 Platen. 16.00 Godsdienstige muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.05 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndi- kale kroniek. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.00 Volksliederen. 21.15 Orkest. 21.45 Actua liteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 12.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. uitm. fanfare, 425 p., 2e prijs. „Harmonie- Crescendo", H .arlem, uitm harm. 446 p. le prijs. „St. Caecilia", Velsen, uitm. harm., 387 p., le prijs. „Excelsior", Oostzaan, ere- afd. fanf., 442 p., le prijs. „Veni Vidi Vici", Amsterdam, ere-afd. fanf., 431 p., le prijs. „Harmonie", Assendelft, super-afd. fanf., 507 p.. le prijs, met lof der jury. „Vendelcorps", Wormerveer, 306 p., 3e prijs. Mars-wedstryd: A. Muziekcorpsen: „ÏJmui der Jeugdharmonie", 93 p., 2e prijs. „Juliana" Den Haag, 108 p., le prijs. „Wittenburg", Am sterdam, 99 p., 2e prijs. „Dr. Nuyens", West woud, 105 p., le prijs. „D.W.S.", Venhuizen, 102 p., le prijs. Apollo", Haarlem, 90 p., 3e prijs. „O B.K.", Amsterdam, 102 p., le prijs. „Crescendo", Spaarndam, 105 p., le prijs. „Excelsior", Oostzaan, 105 p., le prijs. B. Tambourcorpsen: „Vendelcorps", Wor merveer, 105 p., le prijs. „ÏJmuider Jeugd harmonie", 104 p., le prijs. „Juliana", Den Haag, 113 p., le prijs. „Dr. Nuyens", West woud, 92 p., 2e prijs. „O.B.K.", Amsterdam, 96 p., 2e prijs. „Harmonie", Bengen, 105 p., le prijs. „Soli Deo Gloria", Driehuis, 102 p., le prijs. „Beverwijkse Harmoniekapel", 105 p,. le prijs. „Concordia", Oostzaan, 105 p., le prijs. Ere-wedstrüd: le prijs „Excelsior", Oost zaan 192 p. 2e prijs a: „Harmonie", Assendelft 180 p. 2e prijs b: „Veni Vidi Vici", Amster dam 175 p, 3e prijs „Harmonie Crescendo", Haarlem 170 p. Dirigentenprljs: le prijs L. ter Voort, van Velsen. 2e prijs G. Koomen, van Assendelft. Extra pryzen: Hoogst aantal punten mars wedstrijd: „Juliana", Den Haag 108 punten. Hoogst aantal punten concertwedstrijd: „Har monie", Assendelft 507 punten. JOS. DE KLERK. Het Werkcomité tegen Slavenarbeid en Concentratiekampen, dat gevormd werd uit de Nederlandse Vereniging van Ex-poli- tieke gevangenen uit de Bezettingstijd, or ganiseert een openluchtmeeting op Zaterdag 15 September op het Binnenhof te 's-Gra- venhage. Daar zullen leden van het inter nationale comité en van het nationale co mité tegen slavenarbeid en concentratie kampen het woord voeren. De partijraad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft Zaterdag te Utrecht onder voorzitterschap van mr. P. J. Oud vergaderd. Na afdoening van enige huishoudelijke zaken werden enige inleidingen gehouden over de economische toestand in Nederland door mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentse Bank te Amsterdam, door mr. E. Bloembergen, directeur van de Albatros Superfosfaatfabrieken over de bereiding van kunstmeststoffen en door ir. J. Baas, directeur van de Rijkslandbouwwinter- school te Hengelo, die dit laatste onderwerp respectievelijk van de financiële, industrië le en de agrarische kant belichtte. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 LEDEREN JEKKERS Twentenaren in klederdraclft moedigen langs de route van de Zaterdag in Enschedé gehouden internationale Marathonloop de Fin Karvonen en de Fransman Lefou, die respectievelijk eerste en tweede werden, aan. In zijn korte toespraak ter. sluiting van de tentoonstelling van etsen en tekeningen van Rembrandt in de Haarlemse Vleeshal deelde wethouder D. J. A. Geluk gistermid dag mede, dat er 17.195 bezoekers waren geweest, een getal dat overeenkomt mèt de tijdens de voorbereiding zeer optimistisch gestelde raming. Een verleden jaar in het museum Boymans te Rotterdam gehouden dergelijke expositie had ongeveer 10.000 bezoekers getrokken. De eindrekening ver toont een klein overschot, zodat de com missie geen beroep hoeft te doen op de door particulieren ter beschikking gestelde garanties. Het batig saldo zal in de naaste toekomst misschien worden gebruikt, aldus verklaarde spreker, als stootblok om even tuele moeilijkheden bij volgende tentoon stellingen op te vangen. Er bestaan hier voor reeds verschillende plannen, maar het is nog niet bekend welke hiervan tot uit voering zullen komen. In ieder geval stelt de gemeente er prijs op de Vleeshal als ex positieruimte te behouden. Wie nieuwe voorstellen heeft, kan deze indienen bij de stichting Haarlems Bloei of bij de directeur van het Frans Halsmuseum. Wethouder Geluk gaf uiting aan zijn vreugde over het welslagen van deze ten toonstelling, die ook van betekenis is ge weest voor het vreemdelingenverkeer. Meer dan de helft van de bezoekers bestond uit buitenlanders! De spreker bracht dank aan de commissieleden, aan de vele verzame laars die werken in bruikleen hebben af gestaan en aan degenen die zich garant verklaarden om een eventueel tekort te dekken. Afzonderlijke woorden van waar dering richtte de wethouder tot politie en brandweer voor de betoonde medewerking en tot het personeel, dat zich met ijver en plezier aan zijn taak heeft gekweten. De dames, aldus onthulde de heer Geluk, had den hem zelfs verklaard het te betreuren dat de expositie is afgelopen. De laatste dag verkochten zij nog 352 toegangsbewij zen. Zaterdag is in het Diaconessenhuis te Utrecht de internationale diaconessencon- ferentie onder voorzitterschap van dr. C. Riemers uit Amsterdam begonnen. In de middaguren werden vertegenwoordigsters uit Nederland, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Schotland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, Austra lië en India ontvangen. In zijn openingswoord deed dr. Riemers uitkomen, welk een belangrijke rol de diacones speelt in het leven van de kerk. Een der grote problemen is evenwel, dat het dienen in de diaconessenarbeid aan zo velen voorbijgaat. Daarom zal de kerk moe ten appelleren aan de vrouwelijke jeugd. Dr. H. van der Linde schetste de beteke nis van de diaconessenarbeid voor de We reldraad van kerken. Zondag is in Amsterdam het vijfde Waarheid-zomei-feest gevierd met muziek van muziekcorpsen en draaiorgels, met zang, met kinderspelen en volksdansen, met kermisattracties en artisten en met redevoeringen op een terrein aan de Am- stelveenseweg naast het Olympisch Sta dion. Het aantal bezoekers werd door de organisatoren op circa 70.000 geschat. Om half twee sprak de algemeen secre taris van de CPN, de heer Paul de Groot, de bezoekers toe. In deze rede sprak hij over de strijd voor de nationale onafhan kelijkheid van ons land. Van de buiten landse gasten voerden de heer I. Cox, lid van de hoofdredactie van het Engelse dag blad „Daily Worker" en de heer R. Desmet, hoofdredacteur van „De Rode Vaan" uit België, het woord. Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. mijnenveger „Ceram" op 17 November uit Den Helder naar de Nederlandse Antillen vertrekt. De „Ceram" zal geruime tijd in de West blijven. Een Panda in druk geeft, letterlijk bezien, weinig houvast. Een Panda in levenden lijve (want Panda's bestaan) kunnen wij u niet bezorgen. Maar wat wij wel kunnen (en heb ben laten maken) is jullie, jongens en meisjes, geven: een stevig koperen speldje in zwart en wit uitgevoerd, een grappige keu rige versiering voor een meisjes mantel of een jongensjas. ter GRATIS verkrijging van één Panda-speldje van Haar lems DagbladOprechte Haar- lemsche Courant op Woensdag middag tussen 4 en 5 uur af te halen. Deze bon uit te knippen en bij het afhalen in te leveren. XXXXXXXXXXDCOCCCOCOCOCOOOOOCOOCOCXXXXXDOOOCOCOOCOC Tegen inlevering van deze bon wordt één Panda-speldje gratis uitgereikt aan ons bureau: Kennemerlaan 154, IJmuiden-Oost. In geen geval wordt meer dan één speldje per bon verstrekt. En, let goed op: Alleen op Woensdagmiddag van 4 tot 5 uur, aanvangende Woensdag 5 Sep tember a.s. Zo lang de voorraad strekt. ADVERTENTIE Vier Haarlemmers liepen Marathon-wandeltocht Alles doorwekende regenbuien en storm achtige rukwinden bemoeilijkten Zaterdag en Zondag de tocht van achtendertig Iange-afstandswandelaars, die van het Cen traal Station in Amsterdam startten voor de zesde Marathon-wandeltocht naar Leeuwarden. De tocht, die de zwaarste was van de zes, werd onderbroken in den Oever, waar de organisatoren de tippe laars in een vrachtwagen over de Afsluit dijk Heten vervoeren; na enkele uren op onthoud werd de tocht voortgezet en om drie uur Zondagmiddag kwamen zij aan in Leeuwarden. Er waren slechts twee uit vallers. Het was goed weer, toen de achtendertig startten bij het Stationskoffiehuis in Am sterdam, en toen zij om kwart voor vijf in Hoorn aankwamen, had nog slechts één regenbuitje de hemel verduisterd. Na een rust van drie kwartier werd de tocht voortgezet en toen begonnen de regen buien, waarbij het water als een verticaal stromende zee uit de hemel kwam en waarvoor spoedig zelfs de waterdichtste regenjas een lachwekkende foiTnaliteit bleek, zodat allen doorweekt waren, toen den Over bereikt werd. Daar was het dan ook, dat de leiding besloot, het gezelschap in de verzorgingswagen over de Afsluit dijk te rijden, liever dan het einde van de moordende watermassa's af te wachten, dat het KNMI niet voor zeven uur voor zag. In Friesland begonnen de weergoden met een nieuw punt op hun kwaadaardig programma: hevige rukwinden staken on verwachts op en zelfs de potigsten onder de wandelaars werden soms lettei-lijk van de weg geblazen. Ondanks deze verschrik kingen bereikten zesendertig de eindstreep in Leeuwarden, in welke goede stad een hartig gastmaal hen wachtte. Onder leiding van de Amsterdamse wan delsportvereniging „De Lange Afstand Tippelaars" was er krachtig getraind, waarbij series van zestig, zeventig en tach tig kilometers voor de wandelaars tenslot te niet meer dan een verfrissende oefening betekenden. Deze oefeningen, die meestal 's nachts gehouden werden, wai-en zo goed, dat slechts twee van de achtendertig dit maal uitvielen. Trouwens in de vijf toch ten, die de L.A.T. sinds 1946 naar Leeuw arden geox-ganiseerd had, waren er van de tweehonderdvijf die in totaal meeliepen, slechts zeventien uitgevallen. Voor het eex-st reed op deze tocht een arts mee om te helpen onderzoeken of de controle bij de medische sportkeuring wel doeltreffend is. Onder de deelnemers, die uit het hele land waren gekomen, kwamen uit Haar lem de heren L. W. Vos, J. Slinger, H. Heekelaar en H. van Geijlswijk. De heer Slinger maakte de tocht voor de vijfde maal met succes mee. In 1946 miste hij een paar kilometer omdat hij zijn knie had bezeerd, zodat deze tocht niet mee telde. Hij is dan ook krantenbezorger. De bond vara personeel werkzaam in de rechtspractijk en van candidaat-deur- waardex-s, hield Zaterdag zijn 49ste jaar lijkse algemene vergadex-ing in hotel „Keur" te Zandvoort. Een controverse in het hoofdbestuur leidde tot het uittx-eden van enkele hoofd bestuursleden Besloten werd op een over enkele maan den te houden buitengewone algemene ledenvergadering een geheel nieuw hoofd bestuur te kiezen. Tot leden van een voorlopig hoofdbestuur werden benoemd de heren D. Muysson te Almelo, H. Bullee te 's-Gravenhage, H. B. G. Kemper te Amsterdam, K. C. v. d. Mije Pzn., te Zandvoort en A. H. van Zuylen te 's-Gravenhage. Na de vergadering verenigde men zich aan een uitgebreid diner, terwijl de dag besloten werd met een gevarieerde en ge animeerde feestavond waaraan het ensem ble „The Moonlight Serenaders" mede werking verleende. Zaterdagmiddag om zes minuten over half een begon een gedeeltelijke zonsver duistering, die in ons land als gevolg van de bewolking slechts uiterst moeilijk waar neembaar was. De „verduistering" duurde één uur en 12 minuten. Deze gedeeltelijke eclips werd veroorzaakt door de omstan digheid dat gedurende deze periode de maan tussen zon en aarde in stond. De sterrenkundigen hebben zich overigens weinig met deze zonsverduistering be moeid. Zij viex-den op dat ogenblik in Utrecht het 50-jarig bestaan van de Neder landse vereniging voor Weer- en Sterren kunde. De Belgische ovei-heid heeft in overleg met de Nederlandse autoriteiten besloten de invoer van verse en gerookte haring in September en October te contingenteren. Het contingent is op 40 a 45 percent van de invoer in de overeenkomstige maanden van 1950 bepaald. Deze contingentering zou uitsluitend be trekking hebben op de maanden Septem ber en October. België is een van onze grootste afnemers van vei-se en gerookte haring. Een contingentering van meer dan de helft zal zich ongetwijfeld ernstig doen gevoelen op de export en op de prijsvor ming op de Nederlandse markt, dus in zekere mate ook op de reders en vissers. In 1950 werd aan verse haring 2.861.000 kilo naar België geëxpoi-teerd ter waarde van een millioen achttienduizend gulden. Voor de gerookte haring bedroegen deze cijfers 804.000 kilo ter waarde van 555.000 gulden. In België wordt beweerd dat de Neder landse invoer de Belgische markt ver stoort, hetgeen van Nederlandse zijde wordt ontkend. De gevolgen van de contingentering van de gerookte haring zullen zich in het bijzon der te Scheveningen doen gevoelen. De verse haring komt voor een belangrijk deel uit IJmuiden. Als in October de drijfnet visserij onder de Engelse kust begint, heeft Scheveningen ook een zeer belangrijke aanvoer van verse haring. In September 1950 bedroeg de export van verse haring naar België ongeveer 218.000 kilo en in October was dit 461.000 kilo. Op Woudschoten te Zeist zijn Zatex-dag en Zondag landdagen voor expex-imenteel radio-onderzoek in Nederland gehouden. Op het plein vóór Woudschoten stonden enkele televisie-camei-a's opgesteld, die de aanwezigen in de zaal toonden welke per sonen binnenkwamen. Zo was het mogelijk, dat de burgemeester van Zeist, mr. A. D. Korthals Altes, buiten de deur enige vrien delijke woorden kon spreken, tex-wijl de hoorders in de zaal hem op het scherm aanschouwden. De secx-etaris van de VERON heette eerst allen welkom en gaf toen het woord aan de heer L. Neher, dix-ecteur-generaal van de PTT. De heer Neher beschouwde het aan hem gedane aanbod van bescherm heer over deze landdagen als een symbool van de vi-iendschap die in de 35 jaar van georganiseex-d expex-imenteel x-adio-ondex-- zoek in Nederland tussen de PTT en de x-adio-amateurs is gegroeid. Hij hoopte dat het begrip radio een wonder zal blijven voor de denkende mens. De x-adio-amateurs hebben de weg van de korte golf gevonden en nu komt een pex-iode waax-in hetzelfde zal geschieden ten aanzien van de televisie. De heer Neher zei, dat iedereen op de door hem ingeslagen weg moet blijven, het geen ook voor de televisie geldt. Dit wil zeggen, dat de radio-amateurs geen tele visie-omroep moeten gaan stichten. De voox-zitter, ir. J. Roorda, hoopte, dat de radio-amateur zich goed van zijn taak zal kwijten. Hij was van mening dat er van de zijde der regering nog meer concessies aan de amateux-s gedaan moesten wox-den. De Nederlandse ballonvaarder Boesman heeft Zaterdag met de journalist Simon Carmiggelt en de heer P. J. Yperlaan, alge meen secretaris van de Koninklijke Neder landse Vex-eniging voor luchtvaart als pas sagiers, een tochtje gemaakt van Schiedam naar een woonwagenkamp in Beverwijk. In Schiedam werd een vacantiekinder- feest en een „feest van het glas" met daar aan verbonden een tentoonstelling van Leerdams glaswex-k gehouden. Ter opluis tering van het feest steeg de „Henri Du- nant" Zatex-dagmiddag op. De ballon dx-eef naar Leiderdorp waar een tussenlanding werd gemaakt. Na een praatje met de Leiderdorpers stegen de bal- lonvaarders weer op en dreven weldra boven de Kagerplassen. Haagse waterver kenners, die daar met een motorboot voe ren, achtervolgden de ballon, palmden de sleepkabel in en kregen de ballon op het dek van hun boot. Vervolgens ging men weer de lucht in, haxdelijk nagewuifd door de watersportbeoefenaars. Een woonwagenkamp bij Beverwijk werd het eindpunt van de tocht. Om kwart over acht 's avonds maakte de „Henri Dunant" daar een vlotte landing, waarbij de woon wagenbewoners volgens het getuigenis van de heer Boesman voortreffelijk assisteer den. De heer Boesman ging daarna met zijn ballon op de trein, want Zondag werd hij in Mainz in Duitsland vex-wacht, waar hij 's middags zou opstijgen. 38. Joris Goedbloed en Wipsnor de Woud rover waren het nu spoedig eens over hun gemene plannen. Wipsnor kreeg Panda's brief en sprak, terwijl hij Joris de hand drukte: „Afgesproken! Ik zal die brief door een bode laten bezorgen, en we delen de buit eerlijk!" „Ha, makker gij vat de geest van onze overeenkomst," zei Joris goedkeurend. „Wij kunnen op elkaar ver trouwen! Wij hebben elkanders woord van eer!" Na dit ontroerende toneeltje gingen zij elk huns weegs; Wipsnor ging een zijner boeven opdragen de brief naar Jolliepop te brengen, en Joris keerde terug naar de grot, waar hij schoenen had te poetsen. Maar ze hadden elk hun eigen gedachten. „Woord van eer!", bromde Wipsnor met een gemene grijns. „Ha die vent houdt er geen eer op na! Hij is niet eens een ro ver! Ik dénk er niet aan om die afspraak na te komen.ik heb hem verder hele maal niet nodig!" En Joris mompelde, ter wijl hij naar de grot wandelde: „Woord van eer inderdaad! Een parolum honoris causa, gelijk dat in de vaklitteratuur heet! Maar waar ik vrees, dat deze schavuit geen eer bezit, zal ik hem nog een kleine ver rassing bereiden....". Verder mompelde hij niet. Het werd plotseling donkergrijs voor zijn ogen en hij had de indruk dat de aarde verging; Panda liet namelijk, toen hij de grot binnen kwam, met grote kracht zijn bezem op het hoofd van Joris dalen, terwijl hij riep: „En hier is een kleine ver rassing voor jou, jij lelijke, gemene bedrie ger!" Wij zijn geneigd, het gewelddadig op treden van Panda voor deze keer goed te keuren Gekapseisd. Zaterd^^^^ can met aan boord 75 de twee bemanningsleden54^^ velen m het sew, opgenomen, Gn z^ir^*^ Men vreest dat vaJ1 'jkcn «ff mand meer in levïn Ve>1X omsloeg, bevonden de m Jen zich benedendl"? ben gemeld, dat er JX hè. ontstaan. Zij vonden rt?n'ek**-b in een verwarde groeD bij de kleine doorgang Samenwerking. Zaterdl het d- winter een ermfa,.,...? !S te KóÉ, de invloeden van natiSkt^^ mxngen te onttrekken stro king bij het opsteïn v Franse khie£&» Voorspeld. De Italiaan? faele Bendani het verleden opmerkeliik- h Weken, „eelt klaard, dat zich 0p 5 en li c ^iUfkije m Turkije en in Zuid bevingen zullen voordo? bevingen van Zaterdag n j J een gevolg van recente w"1'3 Turkije en Zuid-Amerika dani, die de bevingen van Zat?B"' dagen geleden recL voo s feï meent, dat aardbevingenÏÏS linge, onvoorzienbare geEfiï ^!?'d03hdalhun komen en S als dat der getijden kan rekena, Beroep Generaal Charles de GauDiU Zondag op een oorlosshertó bijeenkomst te Dieppe daan op alle PaSffSfe munistische, om zich metdecSfi te verenigen en een nationale S scheppen van allen, „die Frans blijven». Politieke waarnemers 2 deze verklaring op als een aanS dat de generaal bereid is het S partijleiders samen ie werken hè vorming van een nationale regering» de grondslag van zijn progrSj constitutionele en andere fundemaii hervormingen. Wreedheid. Rita Hayworth heeft tó s rechtbank te Reno een echtscheto. verzoek ingediend. Zij beschuldigt rdu Aly Khan van „uiterste geestèÜ wreedheid" en verklaarde zich zeeT» gelukkig te voelen. Kunst. De Oost-Duitse premier Otto Gro'e- wohl heeft in een lange rede de U Duitse kunstenaars aangezegd, kt allereerst politici dienen te zijnen da na pas kunstenaars. Hij kondigde cultureel vijfjarenplan aan en zeidei het nieuwe plan de oorlog zou verklya aan de Westelijke decadentie en ij realisme in de kunst zou bevorderen Milliard. De voorzitter van de subranré sie voor militaire- toewijzingen van Ir Amerikaanse Huis van Afgevaardigd* Mahon (democraat), heeft Zondagh Washington verklaard, dat deV.S,v«. nemens zijn in het komende jaar ea milliard dollar te besteden aan dep:- ductie van geleide projectielen, vin- van sommige atoom-explosieven zonia kunnen vervoeren. Ontslag. Zeventien afgevaardigden ea I senatoren van de partij van Pers het wetgevende lichaam van te Aires hebben hun ontslag ingediend de Hoge Raad van de partij. Zij zejgL, dat de provinciale gouverneur, te Domingo Mercante, hun „moeilijkhedz in de weg gelegd heeft en hen „vendji heeft. Men heeft Mercante wel eens» schouwd als Peróns trouwste hangers. Levenslang. Generaal Ridgway heelt b.': 1949 uilgesproken doodstraf tegenca Japanse oorlogsmisdadigers ToeM en Tanigoetsji in levenslange gevr"- nisstraf veranderd, omdat er ges - betering is ingetreden in hun storing. Volgens de Amerikaanse krijgs* wet mogen ontoerekenbare po» niet ter dood worden gebracht. Naar de maan. Heden begor. te Londen tweede internationale congres en astronautiek (reizen door de were! ruimte), waaraan 51 geleerden uit eJ landen zullen deelnemen. Zij zullen sprekingen wijden aan het inter?!» tair reizen via „ruimtestations s-fi» matige satellieten in de ate-st van de aarde en de laatste weten?»:' pelijke meningen horen over vos® zichten omtrent het reizen per i»> naar de maan. De raeestp lezingeaw len van technische aard zijn, maer terdag zal er een bijeenkomst wora gehouden, waarop de populaire v over interplenetair reizen zal in gesproken. advertentie ELECTRISCHE INSTALLATIES Met een vliegtuig dat September van Schiphol luchtpostcorrespondentie voor nea worden meegegeven De J- tie moet uiterlijk 4 September ter? bezorgd. Academie voor Voortgeiet Economisch Onderwijs De Academie vooa 2ftï!C« misch Onderwijs te Haarlem^ cursus openen 0P,Dl"sj a aan de Zv' tember in de aula der H.- enWuurC«f bruik", alle leeft-, 7 e" 9j5 uur- „Old Cheynne 14!I, JinhaVik", Hals: „Omar de ^°®s Jier in een W.'jj 9.15 uur. Rembrandt ^altjüU' j., 7 en 9.15 uur. Palach 7 en 9.15 uur. oppTEM®^ in«r: JDINSDAG 4 SET 6 8 uur. 5* Grote Kerk: Orj?0 c Rfn,brani SSSSZ TjnTm A-W'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2