(^Beverwijk en Omstreken J EDITH ■Clowntje Rick Goed Autorijden Visserij-varia Ds. G. Kroes deed zijn intrede Grote overwinning voor De Kennemers „Ooen drive" van Never Down Ageoda voor Beverwijk Bal ten bate van de kankerbestrij ding „Weenink" begint het winterseizoen Slamat" op de planken Castricum Velsen-Noord Seriewedstrijden van W atervliet" Handballers bereidden zich voor op competitie IJmuiden IJmuiden won opnieuw de Kromhout-motor Dr. Van der Bilt-prijs aan de heer A. Mak uitgereikt Santpoort Bevestiging en intrede ds. D. ter Steege Heemskerk Voor de kinderen FEUILLETON door Wynca Loos ETALAGE WEDSTRIJD „75 JAAR IJMUIDFN» Burgerlijke stand MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 In het tot de laatste plaats bezet kerk gebouw der Lutherse Gemeente te Bever wijk heeft ds. G. Kroes Zondagmiddag zijn intrede gedaan. In deze dienst kwamen predikant en kerkeraad binnen onder het zingen van lied 30 „Alle volken looft de Ileere". De consulent dr. S. v. d. Woude uit Amster dam, die ds. G. Kroes in zijn ambt beves tigde had als tekstwoord gekozen het ze vende vers uit de tweede zendbrief van de Apostel Paulus aan de Corinthiërs „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten". Na de bevestiging zong de gemeente haar predikant staande toe „Dat 's Heren zegen op u daal". Ds. Kroes had als tekst gekozen 2 Co- rinthen 4 5 „Want wij prediken niet ons zei ven, maar Christus Jezus den Heere". „Wanneer ik hier kom 'om over mijzelf te spreken, aldus ds. Kroes, dan zou ik aan een hopeloze taak beginnen en reeds aan het afbreken zijn voor dat er met de opbouw begonnen is. Maar ik kom hier om Christus te prediken en geen ander dan Christus". Na de prediking zongen koor en ge meente: „O God, die droeg ons voorge slacht". Ds. Kroes werd toegesproken namens de kerkeraad door de heer C. v. d. Linde, die er op wees, dat de gemeente enerzijds in blijdschap leeft anderzijds in gespannen verwachting. „Wij bidden u Gods onmis bare zegen toe op uw werk in onze ge meente", aldus de heer v. d. Linde. Voor de vereniging van Vrijzinnig Her vormden sprak haar voorganger de heer Ternaat, die de wens uitte, dat nauwe sa menwerking tot stand mag komen. In zijn antwoord dankte ds. Kroes burgemeester mr. H. J. J. Scholtens voor zijn aanwezig heid. Tot slot zong de gemeente: „In U o God, zijn onze harten". Velen maakten na afloop kennis met de nieuwe predikant en zijn echtgenote Medewerking aan deze dienst verleende het Luthers Zangkoor uit Zaandam. De Kennemers heeft in het Beverwijkse Sportpark een grote overwinning behaald op het IJmuidense Stormvogels, dat met enkele invallers de strijd aanving. Het veld was nogal nat, waarvan vooral de spelers van Stormvogels hinder hadden. Kraak had zijn dag niet. Direct na het begin had H. v. d. Sluis, middenvoor van de De Kennemers, bijna succes toen een vrije trap wegens buiten spel op Kraak werd teruggespeeld. Hij was eerder bij de bal dan de IJmuider d'oel- verded'iger, maar hij faalde met schieten. Toch had dezelfde speler succes. In korte tijd maakte hij een drietal doelpunten. Daardoor had De Kennemers een veilige voorsprong. Het leek erop of het vierde doelpunt ook door H. v. d. Sluis gescoord zou worden, doch twee meter voor Kraak gaf hij de bal af naar zijn broer J. v. d. Sluis die de kans niet kon missen (4-0). Na de rust zakte het spelpeil enigszins. Beide elftallen scoorden een keer, zodat met 5-1 voor De Kennemers het einde kwam. De R.K. bridgeclub „Never Down" heeft Zaterdagavond in café De Groentebeurs een open drive gehouden. Het openingswoord is er gesproken door de waarnemend voorzitter de heer J. Korsman, die de hoop uitsprak dat de wedstrijden door een sportieve sfeer ge kenmerkt mogen worden. Nadat hij nog en kele technische wenken had gegeven, kon de strijd een aanvang nemen. De uitslagen lui den Groep A: 1. Schuyt Sr. Schuyt Jr. 40 p. 2. G. GozenHoogland 38 p. 3. Klesser— Schaafsma 32 p. 4. SchramVendel 3lVs p. 5/6. BakkerKloos 29*/2 p. 6/5. Dames Reij- mer—Schaafsma 29% p. 7. Heer en mevrouw Kramer 26V2 p. 8. TimmerSchaeper 25 p. Groep B: 1. BaggermanKonz 63% p. 2. KleijnTabak 58V2 p. 3. Hamers—Schaeper 57 p. 4. KorsmanSterk 56% p. 5. De Vries Swagerman 551/* p. 6. Heer en mevr. Groen 51% p. 7. Gebr. Groen 51 p. 8. Gebr. Hoge- boom 5072 p. 9. BakkerSpruijt 49% p. 10. SnoekOoms 467» p. ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806 Maandag 3 September Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Boule vard der hartstochten". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Gekooide meisjes". W. B. Theater, 8 uur: „Billy the kid". Dinsdag 4 September Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Boule vard der hartstochten". Luxor Theater,-7 en 9.15 uur: „Fietsen dieven". In het Beverwijkse veilinggebouw ,,'t Centrum" was het Zaterdagavond gezel lig druk op het bal dat in het achterste part van het gebouw was georganiseerd ten bate van het „Koningin Wilhelmina- fonds". Veel kleurige lampjes gaven het geheel een romantische sfeer en het Show orkest „The Dio's" was smaakvol opgesteld tussen groen en palmen. Dit bekende Be verwijkse groepje, dat al jarenlang onder leiding van Ton van de Braak forore maakt, hield de danslustigen bezig en ook de intermezzi aardige zangnummers vielen danig in de smaak. Het bal stond onder leiding van de Be verwijkse dansleraar Dick Heemskerk. Tussen de bedrijven door werden verschil lende series loten verkocht, waarvoor de Beverwijkse winkeliers spontaan een aan tal prijzen beschikbaar gesteld hadden. Ook werden loten verkocht voor de verlo ting waarvan de trekking op 5 December zal worden gehouden en waarvoor als hoofdprijs een fiets beschikbaar. Al met al zijn er veel zolen versleten maar de kankerbstrijding had er baat bij. Op Dinsdag 4 September zal de Bever wijkse schaakclub „Weenink" het winter seizoen openen met haar traditionele propa- ganda-avond. Op deze avond wordt er simul taan séance gegeven door einge der sterkste spelers. De daaropvolgende Dinsdag zal de jaar vergadering worden gehouden. De oud-leerlingen vereniging der open bare ULO-school te Beverwijk „Slamat" zal Vrijdag 16 November in het Kennemer Thea ter het toneelstuk „Jong zijn we maar eenmaal" voor het voetlicht brengen. Deze vereniging die eerst een vereniging van leerlingen zowel als oud-leerlingen was, is de afgelopen zomer omgezet in een oud leerlingen vereniging. Uitbreidingsplan „Grote Houtweg— Munnikenweide" 'ter inzage Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend, dat op de ge meente-secretarie (le afdeling) het door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurde partiële uitbreidingsplan „Grote Houweg/Munnikenweide" geduren de een maand voor ieder ter inzage ligt. CASTRICUMSE DUIVEN VLOGEN UIT ROOZENDAAL De Castricumse Postduiven Vereniging „De Luchtpost" nam Zondag deel aan de wed vlucht uit Roozendaal over een afstand van 113 k.m. De uitslagen waren: 1. J. Zentveld 11.00-52. 2. P. Deen 11.01.20. 3. W. Piepers 11.03.23. 4. C. Peperkamp 11.04.53. 5. J. Lust 11.04.58. 6. Bruno 11.06-29. 7. A. Metselaar 11.07.04. 8. H. Lustig 11.07.17. 9. F. Tromp 11.07.42. 10. G. Tromp 11.08.13. 11. A. Boshaan 11.08.14. 12. P. Konijn 11.10.34. 13. B. Doddeke 11.10.51. 14. W. Briefjes 11.11.35. 15. B. Buter 11.13.21. 16. J. Bakker 11-29.16. 7 ndag 9 September wordt uit Duffel ge vlogen over 162 k.m. ZJC.V. won „Rie Bakker-beker" Het korfbalveld van het sportpark „Wa tervliet", dat Zondag aardig met vlaggen was versierd ter gelegenheid van de „Wa- tervliet"-korfbalseriewedstrijden om de Rie Bakker-wisselbeker, herbergde een en al levendigheid als gevolg van de wedstrijden tussen de organiserende vereniging en twaalftallen van ZKV, Oosterkwartier, Haarlem en Roda. ZKV (Zaandam) die de sterkste ploeg had en dit ook bewees door alle vier wed strijden te winnen, had daardoor het recht op de Rie Bakker-wisselbeker, die het Westzaanse Roda, dat de trophee vorig jaar won, nu moest afstaan. Verrassend goed was het spel van Haar lem, welke ploeg na strafworpen met Wa tervliet de derde prijs won. Hiervoor waren twee series van twaalf worpen nodig. Oos terkwartier stelde zich in het bezit van de tweede prijs. Na afloop heeft de heer B. de Heer de prijzen met enkele hartelijke woorden uit gereikt en alle medewerkenden, onder wie de heer Heidoorn als wedstrijdleider, be dankt. De uitslagen waren: WatervlietRoda 1-0; Oosterkwartier- ZKV 1-5; Haarlem—Watervliet 1-1; Roda— ZKV 0-1; OosterkwartierHaarlem 3-1; Watervliet—ZKV 0-3; Haarlem—Roda 2-0; OosterkwartierWatervliet 1-0» ZKV Haarlem 6-1; RodaOosterkwartier 4-2. Op het noodterrein „Rooswijk" werden nog enige oefenwedstrijden gespeeld, waar van de uitslagen zijn: Watervliet 4Roda 4 2-0; Watervliet 3—SKV 1 1-3; Watervliet 2Oosterkwartier-combinatie 4-3. Ter voorbereiding van de competitie speelde de handbalvereniging „IJmond" vriendschappelijke wedstrijden tegen haar oude tegenstandster Rapiditas. Om 10 ma traden beide reserve-elftallen heren aan en na een vlotte wedstrijd won Rapiditas met 13-5. In het veld waren de partijen goed tegen elkander opgewassen, maar Ra piditas maakte beter gebruik van de ophef fing van de buitenspelregel en wist herhaal delijk vrij voor het doel te komen. IJmond was kennelijk nog ingesteld op de oude spelregel, vooral in de eerste helft. De rust ging in met 8-2, waaruit blijkt, dat na de hervatting de ploegen elkander niet zoveel toegaven. Het tweede herenelftal ging mank aan hetzelfde euvel. In het veld was een licht overwicht, maar voor het Rapiditas-doel durfden de IJmonders achter de verdedi gers geen vrije positie te kiezen. Hiermee had Rapiditas geen moeite en bovendien liet de IJmond-achterhoede zich voor het doel weglokken en ontstonden voor Rapi ditas kansen, die in een 9-5 overwinning resulteerden. Het eerste IJmond-dameselftal speelde in het Tonido-tournooi in Amsterdam tegen de club van die naam en verloor met 3-2. De rust kwam met 2-0 voor Tonido. Na de hervatting ontplooide IJmond zich beter. W. van Deyck verkleinde de achterstand spoedig, maar Tonido bracht de stand op 3-1. D. Marekelbach liet IJmond weer in lopen (3-2), doch ondanks verwoede po gingen van de IJmondsen werd de stand niet meer gewijzigd en waren de Velsense dames van verder spelen uitgeschakeld. De reserve-dames speelden ten slotte tegen de Rapiditas-reserves en wisten hier in met 4-1 te winnen. De overwinning was verdiend, want IJmond speelde iets beter. Door individualistisch spel en het te lang bij zich houden van de bal gingen echter kansen verloren, die anders een grotere zege hadden kunnen betekenen. Het is de voetbalclub IJmuiden ook dit jaar gelukt in Amsterdam beslag te leggen op de „Zilveren Kromhout motor" welke jaarlijks door de voetbalvereniging „Krom hout" wordt uitgeloofd. In voorwed strijden werd gewonnen van V.V.G.A. met 81 en van Kromhout met 72. De finale werd gespeeld tegen Robaver dat eerst A.M.V.J. met 41 en Kennemerland met 53 uitgeschakeld had. Na een fraaie strijd werd Robaver met 63 door IJmuiden ver slagen nadat de rust met 21 voor IJmui den was ingegaan. De winnende ploeg kwam met. een sterk gewijzigd elftal uit, dat zeer goed voldeed en in de nieuwe com petitie vermoedelijk een goed figuur zal slaan. De aspiranten speelden in het Ken- nemerlandtournooi om de „Jeanne van Geluk"-wisselbeker en eindigden op de vierde plaats. De uitslagen zijn: HaarlemIJmuiden 3-1, IJmuidenKennemerland 2-0, IJmui denBloemendaal 21, E.D.O.IJmuiden 5—0, H.F.C.—IJmuiden 2—0. „DE WAARDE VAN DE OPPOSITIE" IN HET JONGERENPARLEMENT Woensdagavond komt het Beverwijks Jongerenparlement na zijn „zomer-reces" weer in het voormalige distributiekantoor aan de Kees Delfsweg bijeen onder voor zitterschap van de heer Th. A. M. van dei- Horst. De heer P. Booster van de ARJOS zal een bespreking inleiden over: „De waarde van de oppositie". Tijdens een feestelijke bijeenkomst, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Weer- en Sterrenkunde Zaterdag in „Espla nade" te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter van deze vereniging, dr. J. J. Raimond Jr., een overzicht van de ontwik keling der vereniging gegeven. De Dr. J. van der Bilt-prijs werd aan de heer A. Mak te Driehuis-Westerveld uit gereikt. In vijf jaar tijds is dit de derde maal dat de Dr. J. van der Bilt-prijs wordt uitgereikt. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2 op 3 September Vleetharing KW 14 met 1 k.; KW 23 met 25 k.; KW 138 met 4 k.: KW 2 met 17 k.; KW 3 met 20 k.; KW 144 met 6 k.; KW 18 met 6 k.; KW 20 met 50 k.: KW 32 met 2 k.; KW 49 met 2 k.; KW 43 met 15 k.; KW 173 met 35 k.; KW 167 met 2 k.; SCH 353 met 15 k. Trawlharing KW 5 met 5 k.; KW 6 met 60 k.; KW 47 met 5 k.; KW 54 met 13 k.; KW 34 met 1 k. en 10 kisten; KW 151 met 3 k.; KW 70 met 34 k. KW 86 met 100 kisten; SCH 107 m. 50 k. Geen vangst hadden KW 86, KW 78, KW 42. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 12 kantjes. Scheveningen: 18 kantjes. Katwijk: 13 kantjes. Het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente in Santpoort kon Zondag tot tweemaal toe maar juist de belangstellen den bevatten, die gekomen waren om de bevestiging en intrede bij te wonen van ds. D. ter Steege, vroeger predikant te Weesp, die de plaats in ging nemen van de naar Ankeveen vertrokken ds. P. A. Ticheler. Als bevestiger trad 's morgens op ds. K. ter Steege uit Laren (Geld.), een broer van de nieuwe voorganger. Deze had als tekst gekozen 1 Cor. 1 en 2 „Zo moet men ons beschouwen: als dienaren van Chris tus, aan wie het beheer van de geheime nissen Gods is toevertrouwd. Voor zulke beheerders is dit tenslotte het vereiste: be trouwbaar te blijken". Ds. D. ter Steege sprak 's middags over Psalm 25 14: „De verborgenheid des He ren is voor degenen, die Hem vrezen". In zijn preek legde de nieuwe predikant in het bijzonder de nadruk op de omgang, die er bestaat tussen God en mens. Er zijn momenten, dat men hiervan weinig of zelfs bijna niets merkt. Toch is ze er, want ze gaat uit van God zelf, Die zijn Zoon op aarde heeft laten leven, Die gekruisigd is en is opgestaan. Deze wetenschap doet de gemeente in de ruimte der kerk leven. Aan deze dienst werkte mee het Kapel koor onder leiding van Herman de Haas. Onder de genodigden bevonden zich o.m. burgemeester mr. M. M. Kwint, wethouder J. C. Aschoff en afgevaardigden van ver schillende omliggende kerken alsmede van de plaatselijke Geref. kerk. In overleg met de kerkeraad had ds. Ter Steege besloten, dat geen toespraken zou den worden gehouden. Vélen maakten na afloop van de dienst gebruik van de gelegenheid om ds. en me vrouw Ter Steege de hand te drukken. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth W„ d. van H. Been tjes en M. J. Kerssens: Augustinus A. J., z. van L. E. Wortel en A. Kooijman; Philina E„ d. van P. N. Geerling en J. C. Hoogeboom; Birgitta J. M., d. van G. Koper en B. Piotrowski. Het werk schoot goed op. Vele handen maken licht werk, en ze deden allemaal flink hun best, dat spreekt vanzelf. Toen het onderstel van de eerste wagen gereed was begonnen ze aan de tweede, en daarna aan de derde. En toen die klaar waren, begonnen ze met het dichtmaken. Elk wagentje werd met gebogen, dunne plankjes tot een mooi, rond geheel gemaakt. Rond moest het zijn, want de lucht moest er goed langs kunnen glijden, als de wagens 'in volle vaart reden! En toen ze zover waren, kwamen de potten met verf uit de voorraadkamer van Plop; de ene wagen werd rood, geschilderd, de tweede lichtblauw en de derde geel. Jongens, toen dat klaar was.wat zagen de karretjes er toen schitterend uit! Ze konden er haast niet genoeg naar' kijken. Dat waren prachtstukken waarmee ze voor de dag konden komen op de wedstrijd! Op de avond vóór de grote dag lagen ze al vroeg in bed; maar van slapen kwam nog niet veelZe praatten opgewonden over de komende gebeurtenis. Pas laat, toen het al helemaal donker was, vielen eindelijk hun ogen toe 5) Met een ruk draaide ze zich om en was op eenmaal stil. Als een wekker, die afge rateld is. Haar smalle schouders zakten wat naar voren. Met de rug naar hem toe gekeerd zei ze, vreemd verstikt opeens: „Ga nu maar weg." En toen hij bleef dralen bij de deur omdat je ten slotte toch nog fatsoenlijk zoiets als „Dag" moest zeg gen, herhaalde ze dringend: „Ga nu wèg. Als-je-blieft" Ze bleef staan waar ze stond, het gezicht naar de muur. Het laatste wat hij van haar zag waren haar handen, krampachtig tot vuisten ge bald op haar rug. Toen sloot hij, een beetje bedremmeld, de deur zacht achter zich dicht. Op het portaal drie-hoog zag hij een glimp van Edith's tante. Een loshangende kimono en krulspelden. Hij was nog niet halverwege de trap of hij hoorde al haar ruziestem, uitschietend in sarcastische ha len: „Zeg'es, frülle! Kon je nog es beneden kómen? En wat moest die slungel van Oudewater O, wèg!, dacht Steven. Wèg! en bonkte woedend op iedere laatste tree van elke verdieping. Nóóit meer Ditje, nooit meer die tante, nooit meer die kijfstemmen, die eeuwige ruzie, die ellendige trap! Weg! Nóóit zien ze me hier weer. Het was niet moeilijk voor hem geweest zijn woord gestand te doen, tot op de dag van vandaag is hij niet in de buurt zijner kinderjaren geweest. Hij werkte bij baasjes en bazen en stak zijn licht op, hier en daar en overal. Hij trok van het een naar het ander, van een export- naar een importbedrijf, van een timmerfabriek naar een slachterij, van een scheepswerf naar een grossiersfirma. Kij ken, leren, werken. Boekhouden, corres ponderen, vreemde talen. Indrukken op doen en verwerken, koop en verkoop, be hoefte en overvloed, vraag en aanbod. Re laties, recommandatie, puur geluk. Dat duurde zo een paar jaar. Toen hij in Ber lijn werkte kwam er, de drie verschillende adressen van zijn achtereenvolgende pen sions aldaar langs, een kaart met de Eif- feltoren. „Hoera" stond er dwars overheen en op de andere kant: „Ce qui t'est possible m'est possible. Edith." Wat jij kunt, kan ik ookDat had ze gezegd op alle kritieke momenten. Het was haar stopwoord geweest bij 't bokspringen in de straat. Tegen de tijd, dat de bok vrij wel onbereikbaar voor haar scheen, ver joeg ze, maaiend met haar magere armen, alle obstakels van haar aanloopbaan: „Wat jij kunt, kan ik ook. Op zij, op zij." En de jongens: „Ha, die Ditje! Zet 'm es óp, Kees." Vechten, altijd vechten om geen stukje prijs te geven van haar moeizaam verwor ven populariteitStpkeltjes vangen in de vieze moddergracht, vooroverliggend op de smalle rand, levensgevaarlijk hellend en rekkend boven het zwarte grachtwater. „Kun je daérbij, kun je zóver?".„Puh. wat jij kunt, kan ik ook." Ze had zelfs een complete ijzeren tuinstoel, die ergens aan de rioolkant was blijven hangen, naar bo ven weten te sjorren. Later hadden ze haar als een soort koningin van de Achter buurt, zwart en modderig, in triomf op de tuinstoel rondgedragen. Ce qui t'est posible, m'est possible. Hij trachtte zich het wilde leven voor te stel len, dat ze ongetwijfeld leiden zou temid den van fluwelen jasjes, lange haren en flodderdassen. Lui, die eruit zagen of ze uitsluitend leefden van zwarte koffie en sinaasappelsap. Hij had hardop en hart grondig gevloekt en de kaart in' kleine snippers gescheurd. Dat was dèt! Fini. En de Duitse Posterijen werden bedankt voor hun gründliche bediening. Langs drie adressen, half Berlijn doorkruist voor een nonsens-kaart van Ditje. Maar intussen,, in zijn vrije tijd, zocht hij in tijdschriften naar haar naam. Hij wist welke weg ze volgen zou: illustreren. En gaandeweg vond hij ze méér: rake, slor dige caricaturen. Een nonchalante streep voor een neus, die haar niet interesseerde, een fel accent op ogen, op wenkbrauwen, op een typische kin, een grillig verwaarlo zen van de voor haar onbelangrijke rest. En op een keer vond hij met een schok zichzelf. In een strip moppentekeningetjes. „Le gardeur du décorum" stond eronder. Hij wist zelf niet goed te verklaren waarom hij nu uitgerekend dit uitgestreken gezicht als het zijne moest herkennen. Hij had zichzelf in de spiegel bekeken, en face, en profil. En had er de tekening naast ge houden. Het leek geen steek, vond hij. Toch wist hij met onverklaarbare, doch feilloze zekerheid dat hij die gardeur du décorum was. Het had hem destijds een vrij onbe haaglijk gevoel gegeven. In het jaar dat hij in Londen werkte bij een verzekeringsmaatschappij, schreef zijn Moeder tussen de gewone huis-tuin-en- keuken-nieuwtjes door: „Ditje was bij me, ze zag er ellendig slecht uit, maar het schijnt haar goed te staan. Ze had een bont mantel en een Parijse hoed met een Para dis. Ze vroeg me je adres". Interessant, dacht hij, en trachtte zich Ditje voor te stellen met een Paradis. Nu kan ik vrij zeker de Tower verwachten met What you can, I can. Of de Branden burger Tor (Was du kannst, kann ich). In plaats daarvan kwam er tegen Kerstmis een briefje uit Cannes: „Voila, ce que c'est que d'exagérer! Misschien had je toch een beet je gelijk, een meisje kan dat niet, tenminste dit meisje niet, want vandaag hebben ze me iets verteld, dat niet prettig is om te horen en dat ik dan ook maar verzwijg." Een Hollandse zin in één adem, maar vol uit ondertekend met adres tweemaal on derstreept. Als enige en duidelijke uitno diging voor een brief. Alsof ze hem nieuws gierig kon maken, naar wat „ze" haar van Aan het publiek wordt medegedeeld, dat voor de wedstrijd in firma's zijn bijgevoegd: '"D. b de vol»..,. Bakkerij V. d. GLIND, v. cl. Zwaagstraat 18, IJmuiden tn Kruidenier v. VELSEN (v.h. Kluft), Mcidoornstraat 2 tt Slager^ G. DE JONG, Fr. Naereboutstraat 14, IJmüitlennCn (0°st)- In AFD. C: "'«en-Oost Kapper JUNG, Kennemerlaan 63. Eind goed, al goed. Zaterdag was een goed besluit van een uitstekende week: sommige soorten liepen zelfs nog belangrijk in prijs op, zoals de tong. De „lappen", die de voorgaande dagen met moeite f 3.30 per kilo haalden, brachten het Zaterdag tot ruim f 4 per kilo. Als laagste kon f 3.90 worden geboekt. Met de haring ging het ook al vlot. De Batavia, die als enige trawler ongeveer 900 kisten Noordharing in de markt zette, kreeg alle belangstelling en de gehele partij kon worden verkocht voor prijzen van f 12 tot f 14. Ondanks de ruime scholaanvoer deed de platvis het weer best. Grote en middelsoorten die het meest ge vraagd bleken, brachten het tot f 73 per 50 kg en de noteringen van de kleine schol II liepen door de variërende kwaliteitsaan- voeren erg uiteen: van f 29 tot f 8. Alleen de schelvis kwam in de slechte hoek terecht, waardoor de uitgezochte grote soorten nog f 51 deden en de doorsneeprijs niét hoger kwam dan tot f 46. De braat varieerde van f 28 tot f 16. Voor wijting bestond maar weinig animo, waardóór ze afzakte tot f 15 per kist. De totale aanvoer voor de Zaterdagmarkt bedroeg ruim 3800 kisten, waarvan 275 fijnvis, 610 schol, 2020 haring, 295 schelvis en piepers en 330 wijting. Goeie neus. Zoals gewoonlijk was ook nu schipper Bal van de Batavia niet onfor tuinlijk. Hoewel hij in tien dagen niet meer dan 900 kisten haring uit de Noord haalde, kon de Batavia door de gunstige markt van Zaterdag toch nog een besomming maken van f 16.000. Van de verse haringloggers werd de KW. 41 de hoogste met f 7400 en de HD. 87 sleepte de hoogste besomming van de verse visloggers in de wacht met f 8060. Bij de kotters was de IJM. 11 een uitblinker met f 2720. „Meer lucht" in Engeland. Tot heden konden de trawlers die in Engeland lossen slechts in Huil markten. Hierin is echter met ingang van vandaag een niet onaan zienlijke verbetering gekomen. Thans kun nen de Nederlandse schepen ook in Aber deen markten. Het kwantum, dat dagelijks mag worden aangevoerd, zal evenwel voor deze haven niet meer d'an 1200 kisten kun nen bedragen. De Vios, die Vrijdag in Huil marktte en daar ruim 1379 kitt haring loste, heeft overigens een veer moeten laten. Ruim 400 kitt werd tot vismeel veroordeeld, maar dit kon niet wegnemen, dat ruim f 18.000 kon worden besomd, na een korte 9-daagse reis. Het schip is Vrijdag uit Huil weer ter visserij vertrokken. Nieuwe redder. De nieuwe reddingboot „Prins Hendrik" heeft Vrijdag een kleine proefvaart met enkele genodigden gemaakt. Het scheepje en zijn motor hebben aan de gestelde eisen voldaan. Mooi visserijtje. De haringtrawllogger KW. 161 had Zaterdag een gelukkige dag. In enkele trekken werden ruim 450 kisten haring en 60 bijvis scheep gezet. Stortvloed. Er werd vandaag weer veel in IJmuiden aangevoerd. Van de trawlers kwamen voor de vroege afslag aan de markt de IJM. 61 „Mary" met 1300 kisten haring, 30 makreel en 50 diversen, de IJM. 20 Johannes Polderman met 1460 ha ring, 45 diversen en 50 makreel en de Su matra (IJM. 62) met 1100 haring en 50 diversen. Verder losten drie loggers in de vroege beurt, die samen 1000 kisten haring, 50 diversen en 50 makreel in de hal zetten. Voor de late lossing waren 11 kotters pre sent met 900 manden en 10 loggers met 200 kisten haring, 200 makreel, 80 wijting, 5 kabeljauw en gul, 10 koolvis, 420 schelvis en piepers, 5000 kilo tong en tarbot en 234 kisten diversen. En nog eens veel. De Eveline, die Zon dag al binnen was voor de Maandagmarkt, kwam desondanks te laat en moest blijven liggen voor Dinsdag. Het schip heeft een bijzonder mooie vangst. 1400 kisten ma kreel, 250 schelvis en piepers, 50 kabeljauw en gul, 30 platvis, 80 haring en 20 diversen. Er staat nog niet definitief vast welke trawlers Dinsdag verder zullen verschij nen, maar het is wel zeker, dat er de hele week dagelijks voldoende haring van de trawlers komt. Van het zoute front. Zaterdag kwamen de volgende haringloggers binnen, die be halve verse haring ook zoute aanbrachten: KW. 175 (101 kantjes), KW. 41 (174), KW. 140 (287) en de KW. 25 (172). Jongens terug. De Engelse drifter „Tay Bar" die Zaterdagavond slecht weer trof, zocht tijdelijk ligplaats in de haring haven. Zondag is het schip weer naar En geland vertrokken. In en uit. Behalve de Poolse logger S.W. L. 103 die Zaterdag naar zee is ver trokken, kozen ook de IJM. 35 „Post Boy" en de Limburgia weer het ruime sop. Zaterdag kwamen binnen: UK. 79, 72, 161, 22, 186, 163, 53, 62, 34, 4, 23; IJM. 213, 262, 277, 230, 204, 52, 228, 276, 61, 20, 62; RO. 1, 29; KW. 175, 21, 189, 49, 12, 41, 30, R oaeiempiantsoen 37, Velsen-Nnli -van der Does, ONDERTROUWD: J Varkevi*.. nistraat 12, IJmuiden en i j 4? reniusstraat 2, IJmuiden; T W &V!' derbeekstraat 61. Velsèn w '7 Beentjes, Watervlietstraat 39' v!ü h, den Hollander, Bakkerstraat 11 it P. Mars, Korténaerstraat 26 Lw? Boontjes. Tuindersstraa 1 w E. J. Schadé, Piet Heinstraa O., toek. adres: idem J <jïJi dijk B 70, Wervershoof 'en C S straat 26. IJmuiden; M J. denfiïA" Coenstraat 83, IJmuiden-O. en CA® cum, Schulpweg 101, Velsen-N R 0 w' Tulpenlaan 14, Beverwijk en C, M va*! Linde, Walravenstraat 32, Velsen-N - Ken Wilhelminakade 6, IJmuiden en R ij van der Gaag, van Speijkstraat iB den-O.; A. Schenk, Alex. BeKatl SS den en S. de Pagter. Eksterlaar 6 IJmS' ?o»8Ht Kloosterhuis. Wijk aan ZeS 132 IJmmden-O. en E. Sieben, Seffi 24, IJmuiden; P. J. Timmennan, jJjB laan 11. Bergen en T. van Veen Gedvl v straat 78, Velsen-N., toek. adres:'Sï Bergen; G. L. Kat, Reestraat 13 22 «F- Jr jan der Ploeg, OgehrffiS Velsen-N., P. J E. van Erk, Heirweg 3, Vél- sen-N. en G. Vork, Heirweg 3. Velsen-N toek adres: idem; J. van Breuge' Edison! straat 48. IJmuidenen A. Ras Huije'enjstmt 25. IJmuiden; A. Veldman, J. P. S 107, IJmuiden en A. J. Schippers J. P c^-, straat 73 a, IJmuiden, toek. adres: J p' rv- straat 107, IJmuiden; N. Molenaar, Wi.V,-. straatweg 268, Velsen-N. en J. J. van ét- Winden, Wijkerstraatweg 288, Velsen-N toek. adres: idem. GEHUWD: P. C. Korts en W. M. HarsveM. Bonairestraat 42 ben., Santpoort; J. f, Klaassen en C. Pauwels, Bonairestraat si Santpoort: P. Zwetsloot en H. W. Kruiswijk Uitendaalstraat 32, Santpoort; R. van je Fange en H. Dirks, Brederoodseweg 18, San-, poort; Ph. J. Hilleb.rink en E. Scholder, Kerkstraat 3, Velsen; T. Zijlstra en L.C Vermaat; L. Vermaat en J. J Nat, Va Speykstraat 45, IJmuiden-O.; J.G. Veen en E. Laman; W. Oorthuijsen en W. A, Zwart, Reggestraat 5, IJmuiden; L. Dijkhuizen a E. Calis: J. G. van der Koek en L. 14 Kerk. hof; G. F. Dictus en J. Veluwenkamp,Mei doornstraat 1, IJmuiden-O.; R. F. Zwarter0 R. J. Akkerman, Wijk aan Zceërweg IJmuiden; J. Wijker en E. D. de Bruin. OVERLEDEN: C. A. Mantjes,84j,wedR van-A. Alders, Vclserduinweg 123, IJev den-O.; G. Verweij, 79 j., echtgenote van F. Aersen, Kortenaerstraat 8, IJmuiden-O.; 1. Luitwieler, 76 j., weduwe van i, A. van Nep pen, Tulpenstraat 12, Santpoort; N. vin Noort. 26 j„ ongehuwd, Zeeweg 203, lira':- den-O.; W. Kamps, 13 dagen, d. van G.Kam?! en A. van den Kommer, Westerwijkstraat it, Velsen-N. 34, 64, 155, 133, 108, 166, 28, 140,53, 27, 31, 107 59, 92, 210, 24, 26? 16,25,11, Naar zee vertrokken: UK, 72, 34, 22, 53, 186, 104, 76, 53, 79, 162; Tex. 37,4; KW. 21; WR. 67; IJM. 9, 35, 54; SCH. 92; SffL 103; KW. 84; Tay Bar. Zondag,kwanten 1$ bunnen: SWL. 104; IJM. 116; KW. 69, 53, 7 en 85. Vaeantie voorbij. De Haarlem (IJM, 9) die van Juli af in survey heeft gelegea, is Zaterdaf weer naar zee vertrokken. Marktberichten. Heilbot 2.60—2.2:, gr. tong 4.10—3.40, grm. tong 2.60-225, kim. tong 1.80—1.55; kl. tong 11.52-135, kl. tong II 1.10—0.91, tarbot 2.20—1.75 cef 1 kg. Gr. schol 68—66, grm. schol 73-63, kim schol 68—59. kl. schol I 47-40, fi schol II 39—8, schar 24-11, v. haring —10, makreel 27-16, gr. schelvis 0 -h grm. schelvis 48-40, kim. schelvis 40-35, kl. schelvis I 38—32. kl. schelvis II 2Hf, wijting 17—8, gr. gul 48-44, mid. gul 41- 38, kl. gul 22—13 per 50 kg. Gr. kabeljauw 232—114 per 125 kg. Aanvoer. 275 kisten tong en tare.-, 1 heilbot, 610 schol, 44 schar, 2020 hm* 160 makreel, 295 schelvis, 330 wiM M kabeljauw en gul, 30 diversen. 3870 kisten. Besommingen. IJM. 99, Ba a«, f 16.100. Verse haring: KWJfM j 41 f 7400; KW. 41 f 5180; RO. 1 87 f 8060; IJM. 23 f 18d; IJM- 11 IJM. 229 f 2100; IJM. 213 i130; f 185; KW. 21 f 1260: KW. 189 f2 - J 34 f 850; KW. 12 f 270;KW. 66 2 ,KJ; 94 f 1100; KW. 128 f 70; KWj0 g IJM. 277 f 185; WR. 67 f 24(0; daag konden hebben verteld! Alsof het hem interesseerde! Hij nam wraak met de meest luxueuze Engelse kerstkaart. Ge schept papier, goud op snee, Gothische let ters en veel bombarie van vloeitjes om het uiteindelijk nietszeggende, gedrukte, on persoonlijke zinnetje: „Very many wishes Enkel Steven. Hij dacht er nog over „en Clare" toe te voegen, want het was in het jaar dat hij aan een diner de Ameri kaanse nicht van een zijner directeuren ontmoet had en hals-over-kop verliefd op haar werd, maar dat liet hij toch ach terwege. Ten slotte was Clare de liefste, zachtste, beschaafdste vrouw van de wereld en hij vond haar te goed om zelfs haar naam aan wraakgevoelens toe te voegen. Hoe het ooit mogelijk was, dat Clare ook van hem kon houden, was Steven een raad sel en hij geloofde het dan ook zelf pas goed toen hij de verlovin-gsadvertentie zwart op wit in de krant las. Als onmiddellijke repi'ésaille-maatregel en blijkbaar bij wijze van felicitatie kwam er van Edith een kaart uit Nice. Veel blauw „water en palmen en mimosa. „Zelfs dat kan ik ook". In grote letters dwars over het strand. Haar naam viel niet eens op tussen de vele gelukwensen van onbekenden aan weerszijden. .Alleen vroeg Clarè, met-wel willende belangstelling het beschreven strand bekijkend: „Wat willen die woorden zeggen?" „Dat is Hollands", verklaarde Steven. „En het betekent zoveel alsnu ja, hoe moet ik dat zeggen: „Witte muizen, veel succes". Kort daarop kwam de-klap op d< pijl, tevens de laatste ^aart: huwelijksaankondiging van Ea.^ heer Robert L. van den B g Alsjeblieft! De suikerkoning. De magnaat. Mevrouw deed niet minder. „Bekenden?", vroeg Clare. "'n Schoolvriend", zei hij nonchalant Robert L. wijzend. y.- w;| De jaren verstreken dat ooit ie- iets van haar hoorde, zona» 0 mand over haar sprak, zonder dat «1 ooit aan haar dacht. uitge- Hij had zijn loopbaan zorgw stippeld, zijn bestaan opg wust, steen voor steen. H j 2jr benut en zijn gel uk hij het grijpen kon. CIart en ce huis, zijn schuilhut. Hij ha ka[neraa-. jongens en Marjan, zijn y^.^'a Over zijn jeugd sprak hj vader begon als fietsen.'meerbe lief enige wat hij erult hL2een hij sedert- doeld als réclamé voot ^ver dien gepresteerd bad. De geten, begraven, afgedaan. doör een Tot hij eraan herinnerd onnozel krantenbericht, zo" [ot5S. je pas in z'n geheel ling een bekende naam letters van de pagina aR ^.er- voren springt. Dschade. "*1 gen slipte.vrij vee ^g^te if E. v. d. Bergh Ja"s°n^e,suren.... de bekendehchte het ziekenhuis te

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6