DIENS Avondfestijn bracht duizenden op de been Gereformeerden openden nieuw verenigingsgebouw VAN DAG TOT DAG EDITH -Clowntje Rick DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 F eestconcert in Thalia Kruideniers exposeren Ageoda voor Velseo F eestverlichting legt het af tegen de catapult Zes nieuwe woningen gereed Meer ruimte voor houtopslag Bijdrage tot de bloei van IJmuiden „Kijk Uit" rekent op een zwaar schaakseizoen Schone was, conserven filets, deuren en banket Supportersvereniging „Geel Zwart" blijft bestaan V.V.B.-T.D.O. eindigde in een gelijk spel Voor de kmderesi FEUILLETON door Wynca Loos Een hand uit het verleden einde DRIEKWART EEUW IJMUIDEN Een bal bij een pierement besloot de derde dag UMUIDENS FEEST heeft zich gisteravond over diverse delen van de jarige plaats gesplitst en in de verlichte straten is het daardoor tot diep in de nacht een plezierige drukte geweest, die weliswaar de kinderen uit de slaap hield, maar de ouderen toch heeft laten weten, dat de organisatoren der diverse onderdelen niet stil hebben gezeten. De Kennemerlaan had zoals het „grote" comité indertijd animeerde haar eigen feest op touw gezet. Op de plek waar vroeger het plein is geweest, heeft een flinke schare gekeken naar de capriolen van een aanzienlijk aantal deelnemers op de boeg spriet, bij het ringsteken, maar vooral aan het mastklimmen, die aan de bovenkant een verleidelijk kransje cadeaux droeg. Inmiddels amuseerden de muziekliefhebbers zich in Thalia, waar de lichte muze acte de précence gaf en alles stroomde tenslotte broeder lijk tezamen op de ruime speelplaats van de Moerbergschool, die tot openlucht-balzaal was gepromoveerd. ADVERTENTIE De deelnemers aan de volksspelen werd moed ingeblazen door „Wilhelmina" en uit oud-IJmuiden klonken de montere klanken van IJmuidens Harmonie Soli Deo Gloria. De laatste twee korpsen wisten, dat ze lopen moesten, „Wilhelmina" deed het noodge dwongen, want het „grote" comité weiger de de muziektent af te staan. Hoe moeilijk het moge zijn, kool en geit te sparen, hier was ongetwijfeld een vriendenhand van comité naar kennemerlaan het enige juiste gebaar geweest. Maar het feest, is er niet minder om ge weest gisteravond. Te glad Een ploeg dapperen heeft geprobeerd een rijkelijk met zeep besmeerde paal te beklimmen, maar niemand kwam verder dan een paar meter en een half uur adem nood, zodat tenslotte de paal stroever en het doel lager gemaakt werden: na een ver beten gevecht tegen de zeep klom v. d. Plas tenslotte 7.50 bij elkaar; Keyschieter kreeg de tweede prijs 5.en Metselaar plukte de derde 2.50) uit de top. De ovefigen werden met een worst of een andere lekkernij beloond voor hun niet ge ringe prestatie. Het boegsprietlopen slaagde niet hele maal, omdat niemand languit in het zeil met water terecht kwam, maar er is toch met vreugde gewankeld over de glib berige spriet. W. Willems Floet bleek er het handigst in, gevolgd door J. v. Opber gen en R. Heykoop. De dames en heren, die zich aan het ring steken per fiets hadden gewaagd, kwamen er redelijk „door": de beide bakken, die bedoeld waren als een miniatuur-stortzee voor de missers, vielen telkens net even te laat, zodat het publiek ook hier geen natte pakken te zien kreeg. Van de dames werd Nel Dijkman één; C. v. d. Vijver twee en mevrouw Violet drie. De heer Wortman was de beste bij de heren-ringrijders, ge volgd door Jaap ten Napel en Hans de Jong. Een stampvolle Thaliazaal heeft Maan dagavond genoten van hetgeen een vijftal plaatselijke muziekverenigingen ten beste gaven. De erkentelijkheid voor dit spontaan aan geboden musiceren is door de heer P. Krab namens het feestcomité in warme bewoor dingen tot uiting gebracht. Hij heeft het niet bij woorden gelaten, maar de ensem bles een stoffelijk blijk van waardering overhandigd in de vorm van een fraai uit gevoerd zijden jubileumvaantje. De arbeidersmandolineclub „Excelsior" zal men graag de erepalm gunnen voor wat zij presteerde. Onder de eminente leiding van Johan B. Kok hebben deze beoefenaars van het mandolinespel muzikaal bijzonder verzorgd werk uitgevoerd. Fraai genuan ceerd en tintelend van voordracht kwamen Ouverture in A-groot van Wölki en „Of- fenbachiana" over het voetlicht, zodat allen in de zaal ongetwijfeld onverdeeld genoten hebben. Voor „Excelsior" is dit een mooie gele genheid geweest ook hen, die dit ensemble anders nimmers te horen krijgen, eens ken nis te laten maken met een orkest, waar IJmuiden trots op mag zijn. Maar ook „Die Rooiroks" toonden wat zij in hun mars hadden. Zij zoeken het welis waar (en terecht) in het lichtere genre, maar daar zijn ze dan ook behoorlijk in thuis. De café-Mozart wals, de Waterval en de lieflijke Missouriwals om een paar num mers te noemen doen het in de bezetting van dit gezelschap zeer verdienstelijk. Er zat pit in dit musiceren. „De Inca's", die voor de entre-acte mu ziek zorgden, doen het wat rustiger aan, De coöperatieve inkoopvereniging „Ken- nemerland" heeft de zaal van het Patronaat aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost omgeto verd ip een tentoonstellingsruimte. De kruideniers- annex consumenten beurs, die er gedurende vier dagen wordt gehouden en die er onder de goede zorgen van de heer G. Kerszemaker is opgebouwd, mag zeker als een tastbare uiting van or ganisatorisch talent worden gezien. De keu rige, hygiënische inrichting van de onder scheidene stands doen de waren in alle ver scheidenheid tot hun recht komen. Ook als bijdrage tot de feestelijkheden van deze week is deze expositie te waarderen, en dit is dan ook de opzet, zoals de heer Kersze maker verzekerde. Gisterenmiddag heeft de voorzitter, de heer P. P. Bouhof met een korte toespraak de beurs geopend en een feestdronk ge wijd aan de jubilerende stad. De voorzitter sprak tevens de wens uit dat niet slechts de feestvreugde in IJmuiden zou worden verhoogd, maar dat er een inniger zaken- contact zou ontstaan tussen fabrikant en winkelier, alsmede tussen de middenstan ders onderling. Woensdag en Donderdag staat de ten toonstelling voor de consumenten open. COMPETITIEWEDSTRIJDEN HONDEN- DRESSUUR Op 9, 23 en 30 September en 7 October zullen op het terrein van de Politiehonden- dresseerclub „O.B.K." achter het zwembad „De Heerenduinen" competitie-wedstrijden worden gehouden van de afdeling Noordhol land van de Koninklijke Nederlandse Politie hondenvereniging. Op 16 September houdt O.B.K. op dit ter rein onderlinge wedstrijden. DINSDAG 4 SEPTEMBER Tlialia, 20 uur: „Een heer in het verkeer". Rex: Geen bioscoopvoorstelling. WOENSDAG 5 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: ,Een heer in het verkeer". Rex. 20 uur: „Het huis der vergelding". Raadhuis, 14 lot 15 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. Honderden hebben reeds drie avonden genoten van de versiering en verlichting in het feestvierende IJmuiden, De regen is twee avonden lang spelbreker ge- iveest, maar de lampjes bleven branden. Tegen de baldadigheid van sommige knapen, die het zich een eer rekenen zoveel mogelijk lampjes met een kata pult te bewerkenis echter weinig te doen. Vele uren zijn er nodig geweest om Vel- sen en IJmuiden een waardige feestjas aan te trekken enige seconden van toegeven aan een baldadige opwelling kunnen de stemming bederven. Van de elf voor rekening van de N.V. Melkinrichting „Velsen" door de aannemer H. Ribberink aan de Verlengde Lodder beekstraat gebouwde eengezinswoningen zijn er thans zes opgeleverd. Maandag wer den er twee betrokken. De overige vijf zullen deze week nog worden opgeleverd. Geruime tijd zijn arbeiders bezig ge weest om één van de puinhopen aan de Kanaalkade tussen de voormalige Kruis straat, Burg. Weertsstraat en Doodweg op te ruimen. Nu dit werk gereed is gekomen, heeft een bulldozer het terrein geëgaliseerd en ook de uitspringende hoek bij de Dood weg-Kanaalkade gelijk gemaakt. Dit ter rein zal de papierfabriek nu benutten om er hout op te slaan, zodat straks de melk inrichting „Velsen" aan de achterzijde door de houtstapels wordt ingesloten. maar het clubje is goed op elkaar inge speeld. Het oogstte een dankbaar applaus. Het populairst waren echter de accor deons. Ook ditmaal waren de beide plaat selijke orkesten present: de „Velser Accor deon Vereniging" met Rijk Kofman aan het hoofd en „IJmuidens Roem" onder aan voering van Dirk Wijker. Ze kunnen het gerust tegen elkaar opnemen. De V.A.V. weet zijn partijen zwieriger voor te dragen, maar „IJmuidens Roem" beschikt over een paar vaardiger muzikanten aan de eerste lessenaar, die een behoorlijke dosis routine hebben. Laatstgenoemde band is trouwens meer dan een kwart eeuw oud, de V.A.V. daarentegen is een benjamin. Deze jongste groeit echter snel, dat hebben we al eerder kunnen bespeuren. Het was interessant om beide verenigingen eens op eénzelfde uit voering te kunnen beluisteren en vergelij kingen te trekken uit deze vriendschap pelijke strijd. Het stemt tot voldoening dat de jubileumviering dit gezamenlijke optre den mogelijk maakte. Een Amsterdams pierement, prozaïsch op een vrachtauto gepoot, heeft tot laat de danslustigen op het plein van de Moerberg school bezig gehouden. Niet afgehaalde prijzen liggen bij Wil lems Floet. 99J Aan de Fahrenheitstraat in IJmuiden, dicht achter de „Ichthuskerk" is Maandag avond door de Gereformeerden van IJmui- den-West een helder, nieuw jeugdgebouw in gebruik genomen, dat werd ontworpen door de architect A. ten Broeke en kort ge leden is opgeleverd door de aannemer A. Meinema. Dit gebouw voorziet in een zeer dringen de behoefte, want sinds het vroegere ver enigingsgebouw „Irene" aan de Wilhelmina- kade verwoest is, hebben de jeugdvereni gingen vergaderd in de lagere schoolban ken van de Marnixschool. Het nieuwe gebouw, dat kan worden ge scheiden in drie vergaderlokalen en voor zien is van een bescheiden toneelaccom modatie werd in het bijzijn van vele ge meenteleden door de voorzitter van de bouwcommissie, de heer D. Visser aan dr. R. D. Beukema overgedragen, die het na mens de kerkeraad aanvaardde. De laatste gewaagde in zijn dankwoord met grote er kentelijkheid van de landelijke inzame lingsactie, die door de Gereformeerde Jeugdbonden op touw is gezet ten bate van dit verenigingsgebouw. Mede daardoor is de schuld reeds voor een aanzienlijk deel afgelost. Zich tot de jongeren richtend, zei ds. Beukema: „Laat het verleden jullie dit gezegd hebben, dat het gemakkelijker is om af te breken dan op te bouwen." De landelijke Gereformeerde jeugdorga nisaties hadden drie afgevaardigden gezon den namens welke de heer A. Kuiper, directeur van het Gereformeerd Jeugdcen trum het woord voerde. Deze merkte op, dat dit nieuwe verenigingsgebouw bij kan dragen tot de opbloei van het Gerefor meerd jeugdleven in IJmuiden: „En wan neer dit jeugdleven bloeit, dan is dat ook een bijdrage tot de bloei van IJmuiden", zo zei hij. Nadat de jeugdverenigingen hun vreugde over deze aanwinst door haar vertegen woordigers hadden doen vertolken, spra ken ook de architect en de aannemer nog een kort woord. De voorzitter van de Com missie van Beheer deed tenslotte enkele mededelingen, onder meer over een prijs vraag die zal worden uitgeschreven voor de naam van dit jeugdgebouw. De avond werd opgeluisterd door het dameskoor „Vox Jubilante" dat achtereen volgens liederen zong van Freyling Lauser, Frans Abt, D. Bosschieter, E. Pijlman en MendelssohnBartholdy. Hoewel er bij de schaakclub Kijk Uit gedurende de zomermaanden intens ge schaakt is (o.a. werd het clubkampioen- schap van Midden-Kennemerland behaald en zijn er verschillende klokkekampen ge houden), begint de activiteit nog groter te worden, nu het winterseizoen nadert. Zo wordt op Donderdag 6 September een ledenvergadering gehouden waar de in deling der wintercompetitie bekend ge maakt wordt. Deze winterwedstrijden van gen aan op 13 September en er wordt dit maal gespeeld in zes groepen van 12 deel nemers. Voorts neemt Kijk Uit met vijf tientallen deel aan de competitie van de Noordhol landse Schaakbond. Het komende seizoen zal ongetwijfeld zwaar worden, daar het vorige twee kam pioenen opleverde, die uiteraard een klasse hoger geplaatst zijn. Zo komt het tweede tiental uit in de tweede klasse en het derde in de derde klasse, terwijl het 4de en 5de tiental in de vierde klasse zullen spelen. Door de grote toeloop van nieuwe leden is niet alleen de kwantiteit, maar ook de kwaliteit beduidend groter geworden, zodat „Kijk Uit" het komende seizoen met ver trouwen tegemoet ziet. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat op de gemeente secretarie de volgende verzoeken ter inzage liggen: J. van Velzen vraagt vergunning tot het oprichten van een was-, glans- en strijk- inrichting, waarin zullen worden opgesteld vijf machines, een stoomketel en 3 electro- motoren, aan de Van der Zwaagstraat 7 in IJmuiden-Oost. De N.V. Visconservenfabriek „Vico" vraagt vergunning tot het wijzigen en uit breiden van de visconservenfabriek, door het verplaatsen van 10 .werktuigen en 8 electromotoren en door het bijplaatsen van 12 werktuigen en 6 electromotoren, aan de Middenhavenstraat 28 in IJmuiden. De N.V. „Rehaco" te IJmuiden vraagt vergunning tot het uitbreiden van de vis- fileerinrichting, door het bijplaatsen van twee machines, gedreven door twee elec tromotoren, in de Rijksvishal te IJmuiden. Jac. Boon te Velsen-Noord vraagt ver gunning tot het wijzigen en uitbreiden van de Java Deurenfabriek, door het verplaat sen van 2 machines, gedreven door 2 elec tromotoren en door het bijplaatsen van een machine aan de Wijkerstraatweg 128 A te Velsen-Noord. L. Alkemade te Santpoort vraagt om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek- en banketbakkerij, waarin zullen worden opgesteld 4 werktuigen en 2 electromotoren, aan de Terrasweg 12 in Santpoort. Zaterdag 15 September 1951, om 11 uur is er op het gemeentehuis gelegenheid om bezwaren tegen inwilliging van deze ver zoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Het bestaan van de supportersvereni ging „Geel-Zwart", dat na 21 jaren wegens geringe belangstelling van de leden aan een zijden draad hing, is Maandagavond voorlopig weer verzekerd. Voor de in „Kindervreugd" gehouden jaarvergadering gaven thans de leden wat meer blijk van aanhankelijkheid, hetgeen voorzitter F. A. v. Asselt uiteraard tot vol doening stemde. Deze kon ook de ere-voor- zitter, oprichter en pionier van „Geel- Zwart" de heer J. J. Wesselius en het Kinheim-bestuur verwelkomen. Ook het jaarverslag van de heer P. Schweitzer sprak van een „dreigend nood lot" wegens de geringe belangstelling van de leden, maar hij hoopte „het schip van „Geel-Zwart" niet te pletter te zien lopen op deze klip". Voorts behandelde het ver slag de wijze, waarop het Wijker-toren- tournooi in de plaats is gekomen van het Mid-Kennemerland-tournooi, welks or ganisatie een kloof heeft gebracht tussen de toenmalige deelnemende verenigingen. Het kasverslag van de heer K. C. v. d. Pijl toonde een klein batig saldo. Voor het bestuur aftrad sprak de heer E. Sanders, voorzitter van „Kinheim", de hoop uit, dat „Geel-Zwart" niet te gronde zou gaan. Hij verzekerde, dat het „Kin- heim"-bestuur zijn volledige steun zou geven. Na langdurige bespreking traden de he ren F. A. v. Asselt, voorzitter en N. Steyn uit het bestuur, dat aangevuld werd dooi de heren E. Prinssen en G. Schrödeur. Namens Kinheim dankte de heer San ders de afgetreden bestuursleden voor alles wat zij voor de voetbalvereniging hebben gedaan. Het voorstel van de heer v. d. Pijl om de heren Van Asselt en Steyn te benoemen tot ere-lid wegens hun jaren lange verdiensten voor „Geel-Zwart" vond algemene instemming. De 78-jarige ere-voorzitter J. J. Wesse lius hoopte, dat de supportersvereniging weer op het peil gebracht kan worden van vroeger. In de controle-commissie namen zitting mevrouw De Reus en de heren P. Verswij veren en J. v. Schinkel. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de financiële toestand dwong de leden voor het bijwonen van uitwedstrijden te verwijzen naar het Kinheim-bestuur om daar een plaats in een vervoermiddel te bespreken. WOENSDAG 5 SEPTEMBER 14,00 Feest voor de leerlingen van de 3e, 4e, 5e en 6n vi lagere scholën uit Velsen in het Sportpark „Schoone l T aUe Het Haagse toneelgezelschap „De Gong" geeft een üer§"' 14,30 18,00 het sprookje van Hans Andersen: „Een wonderbaarlpVOerin£Van Na afloop: uitvoering van de cantate „IJmuidenNlTT van George Haak, getoonzet door Sam Vlessintr Pn ged'cht „IJmuiden Vooruit" door J. H. Speenhoff. in T u Van bet'ied; Mart. J. Lürsen. Dirigent: Joop J. Huizinga. Dewerking van Aan de piano: Albert de Groot, uit Santpoort. „Moeder was actrice". Gratis filmvoorstelling in het Tt aangeboden door het comité aan de ouden van dsppvN ^eakr"i Velsen.- gcn der gemeente Voetbalwedstrijd tussen een vertegenwoordigend Am,t z, een IJmuidens elftal, in het Sportpark „Schoonenbere" eu Aftrap geschiedt door mr. Arn. J. d'Aillv hnrtJL' Amsterdam. y' burgemeester van Muzikale medewerking en -show in de pauze door de Am,( Politiekapel, o.l.v. kapitein Joh. Pinkse. msterdamse Na afloop van de wedstrijd muzikale rondwandeling a gemeente, eindpunt: Stationsplein IJmuiden, waar L T.de wordt uitgevoerd. een taPtoe ADVERTENTIE op te knappen 1 De eerste competitie-wedstrijd van de vierde klasse KNVB'er WB tegen de Am sterdamse ploeg TDO, is een aardige, snelle ontmoeting, geworden, waarin de ploegen tegen elkander opwogen. De jonge hoofd stedelijke ploeg heeft het WB niet gemak kelijk gemaakt en de Breesapers vonden een goede verdediging tegenover zich. Het vaak aantrekkelijke, vlugge spel verplaatste zich herhaaldelijk, waarbij WB de meeste kansen kreeg. Doelman v. Veelen had het niet gemakkelijk. De beweeglijke linksbui ten van TDO zorgde voor vele kansen. Na een half uur spelen leverde een aan val van de keurig combinerende voorhoede van TDO een doelpunt op (0-1). Na de hervatting hadden Verswijveren (spil) en Helder (rechtsbinnen) bij WB van plaats verwisseld. Dit voldeed beter, daar WB nu beter speelde. Schoten van Both, P. Schildwacht en Verswijveren had den geen succes. Aan de andere kant moest v. Veelen handelend optreden. Na ongeveer een half uur bracht Both een ver doorgespeelde bal goed op en hij passeerde fraai de Amsterdamse doelman (1-1). Onder grote spanning kwam het einde. GRONDSTOFFEN-AANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn aangekomen het Zweedse s.s. „Hervorbrath" met een lading van 1000 ton houtstof uit Gothenburg en het Finse s.s. „Sarpen", dat van de Finse haven Hamina een lading van 900 vadem hout aanvoerde. PEK ,,SNELVLIEGEE!' DAAL NAAR IJMUIDEN De wedvlucht van Ron^ru,! afstand van 103 k.m f?? heden in aanmerking gpnnm» 0MstM*l!|. van de UmuifflTfcïSS een vlot verloop gehad öneiW Deze wedvlucht was de eerste van a. genaamde navluchten, waaniïÏÏ T seizoen 1951 dm» "adimee net vk. seizoen 1951 sluit. r Yu°uudeze vluchten is de animoonU,a. liefhebbers meestal niet zo grom seizoen ligt de zaak gehèel andc's Door de abnormale slechte wwramJ digheden tijdens deze zomer, zijn Y'S duiven verspeeld en mede hierdoor zit schillende hfhebbers vroegtijdig iN Zo konPhetnNmet beidehand«Ö het 2ebeuren dat er voor dit N cours 400 duiven ingekorfd weiden v£ Zondagmorgen met een Z. IV, wind cT uur werden gelost. Onderweg liep de wind om naar het V den en dit drukte het tempo. De eerste duif was van L Otte en dm bereikte om 10.47.08 het hok. Zijn snelhevl 1061.07 m/min. 63,66 km. geweest fc TNT of 80ste Prijswinnaar bereikt» a 11.02.29 zijn hok. ca De volledige uitslag is: L, Otte 1,(5 73; P. v. d. Hout 2, 4, 5, 19; H, Boon 3,2!,'Sb A. Balm 6, 43. 47; J. Oldendorp 7,10,41 j) 64, A. de Boer 8, 77; J. Verwer 9,11, Ij' ;j' 80; K. Inia 12, 49, 66, 67; H. Broek 13.37 li' 72; D. Mantel 14, 52; F. Veldmeijer 16, v. d. Kammen 17; J. H. Rising 18,31. N, Waal 20; E. Reker 22, 24; K. v Breema'a 30, 53; J. Exalto 25; E. Sloot 26,40; H. Koste 27; E. de Boer 28, 5(8, 68, 75; H. v. d Wiel» 29, 60; F. de Boer 33, 35,59,76; J. Jung 34,35; J. D. Eelsing 38, 55; II. Handgraaf 39,42,45; Anepool 44; J. Koorn Sr, 51,54; W, Pieterse 56, 69, 70; J. Koorn Jr. 57; A. Schotvanger 62; C. Cornelissen 65; K. Metzelaar 74. FIETSENSTALLING BIJ DE EMMASCHOOL De Emmaschool in IJmuiden-Oost werft bezocht door leerlingen uit verschilled; delen der gemeente, zodat veien gefel maken van een rijwiel, maar een stalliEi.il bij de school niet aanwezig. Het bestuur der school acht het noodnkt-' lijk hierin verbetering te brengen, door ca bouw van een eenvoudige overdekte rijwiel stalling. B. en W. stellen de raad voor, dut- aan zijn medewerking te verlenen. De votgende morgen waren de jongens natuurlijk al vroeg uit de verenOpge wonden kleedden ze zich aan en ze hadden moeite, hun ontbijt naar binnen te krijgen. „Kalm aan, en alles opeten.anders gaat er niemand de deur uit!", zei oom Tripje. Maar hij lachte er bij en ze zagen wel, dat hij hen maar wat plaagde. Stel je voor, dat ze niet naar de wedstrijd zouden gaan! Juist, toen ze van tafel opstonden, verscheen Plop. „Ziezo, daar ben ik.zijn de heren zover?", lachte hij en hij gaf oom Tripje 'n hand. Ja, hoor, ze waren klaar. Ze sprongen om oom Tripje en Plop heen als drie jonge honden, en oom Tripje hield lachend z'n handen aan zijn hoofd. Even later kwamen de jongens de kamer binnen, ieder met een valhelm op. „Kijk eens aandat staat kranig!", vond Plop. JXCO^OCCCOCCWCCC^OXCOJWWO 6) Vanmorgen stond hij in de kamer van het ziekenhuis, waarheen ze haar gebracht hadden. Zonlicht schittei-de op de witte muren en door de wijd-open balcondeuren kwam de geur van vochtige aarde en bloe men. De beknorrende stem van de zuster zei: „Maar mevrouw! Zó kunt u toch niet rusten", met die speciale welwillend-doch- autoritaire intonatie zusters eigen, „in zo'n dwaze houding. En kijk eens hier, ik heb bezoek voor u." Ze lag voorover in het witte bed, de knieën opgetrokken, de handen gestrekt boven het hoofd, als een biddende Ooster ling. Ze keerde zich gehoorzaam om als een gewillig kind, dat automatisch glimlacht. Er ging een schok van herkennen door Steven. Alsof ze nu zou gaan zeggen: „Het licht was zo slecht, tegen de morgen ging het beter. En ik had maar zo'n kleine spie gel. Ze zei enkel: „Jij.en strekte haar beide handen naar hem uit. Om één ervan zat een hagelwit verband. Natuurlijk was ze veranderd. Het krul lige haar lag glanzend en verzorgd om haar hoofd en de kleine slanke hand, die hij in de zijne hield, was zorgvuldig gemanicuurd. Maar ze had nog hetzelfde smalle gezicht met de fellichtende ogen in donkere scha- duw-kassen, en dezelfde lijntjes van stil, verzwegen verdriet om haar mond. Op haar slaap was een pleister geplakt, er viel één grijze, haast witte lok haar overheen. Om de een of andere reden ont roerde die éne lichte krul in haar donkere haar hem meer dan de verbonden hand of de pleister. Hij wachtte tot de zuster, die onnodig rondtreuzelde bij de deur en quasi-geleerd de temperatuurlijst bestudeerde einde lijk lichtelijk gepikeerd verdween, en trachtte toen op luchtige toon zijn ontroe ring om het plotselinge weerzien te ver bergen: „En?, mevrouw van den Bergh Jansonius, wat heeft u nu weer voor fratsen uitgehaald met die auto?" Hij mikte zijn zachte, slappe vilthoed op het bed en be trapte zichzelf erop, dat hij de jongens achtige bon-vivant speelde. Ze gaf geen antwoord, ze lag maar stil hem aan te kijken. „Dat je gekomen bent Ze bewoog haar hoofd in peinzende, blijde verwondering. „Dat je dan toch ge komen bentEr lag veel wolkig lichte, tere kant om haar schouders en in haar hals klopte snel en regelmatig een kleine ader. Er was iets onzegbaar liefs en kin derlijks in die ranke hals. Hij stak een vinger in de wazige, luchtige kraag. „Chique", prees hij, op dezelfde bon- vivant-toon. En voelde zich plotseling de jongen in de eerste lange broek, die Ditje's magere arm lichtte van haar blote knieën. Hij trok zijn hand niet terug maar volgde met zijn vinger de kleine, kloppende ader. Hij stond dicht naast het bed aandachtig op haar neer te zien. Haar wimpers trilden even. Ze wipte met haar voet zijn op de sprei gelegde hoed binnen haar bereik. „Chique", prees ze ook, met komisch vooruitgestoken onderlip, maar het gebaar waarmee ze de rand streelde, was als een stille, schuchtere liefkozing. „Zie je", zei ze en haar stem klonk zo vreemd ijl: „Zie je, er was altijd iets, dat ik je nog wilde vertellen. Ik heb het aan niemand gezegd, maar jou kan ik het ver tellen, wij waren nooit sentimenteel. Ze doen hier allemaal alsof ik maar stil behoef te blijven liggen om beter te worden. Nee, ik bedoel niet m'n hand en m'n hoofd. Ik bedoel dat andere. Het is mijn hart. Zie je, m'n hart gaf het op. Niet nu, hoor. Die auto-geschiedenis kwam er maar bij. Nee, al lang geleden, vóór ik trouwde nog. Ik weet al lang, dat ik nooit meer beter word, maar ik heb het toch nog een hele tijd uitgehouden, vind je niet?" Langzaam trok Steven zijn hand terug en schoof met zijn voet een stoel naderbij. „Je hart?", vroeg hij onnozel. „Ja, ik had er ook nooit rekening mee gehouden, dat zoiets gebeuren kon. Het is zo verraderlijk. Heb jij ooit beseft, dat je zoiets als een hart had? Ik ook niet. Je vecht en vecht en plotseling zegt het knap. En dan weet je het. Voor goed. Maar dan is het uit ook. Ik had een ellendige Kerst toen. Ze zweeg even. Hij zag de twee lijntjes bij haar mond omlaag-beven. „Arme jij", zei hij enkel en dacht aan zijn Kerstkaart als aan een misdaad. Maar daar sprak ze niet over, ze had nooit ge klaagd. Liever klemde ze haar lippen op een, zoals nu. Hij streek de witte lok weg van haar voorhoofd. „Pijn?", vroeg hij en slikte iets weg, dat zijn keel toekneep. Ze schudde ontkennend haar hoofd. „Zie je", vervolgde ze, „van toen af ging het niet meer. Als je weet dat het toch afgelopen is met je, vecht je automatisch niet verder. Je leeft niet, je lóót je leven. Toen ben ik getrouwd. Begrijp je? Zelfs de gedachte, dat ik bij jou hoorde, een beetje maar, kon me toen niet meer red den." Ons nieuwe vervolgverhaal Op een pleintje in Londen wordt kit ontzielde lichaam gevonden van er. Amerikaanse detective. Twee aart;,- kingspunten zijn er slechts voor detec tive Brannigan om achter het hoe es waarom van deze eerst zinlocs schijnen de misdaad te komen: het punt waar kt slachtoffer vandaan kwam, en de pUi waar hij heen ging. Het eerste: het hótil waar ook een schatrijk Amerikaans staalmagnaat verblijjt, ongeraakt:' door een staf van personeel beschermd, gesloten als een oester. Het tweede: h'. wonderlijk stel jongelieden in er. luxueuze flat, beschikkend over senf- baar onuitputtelijks geldbronnen sa duistere herkomst, waarmee uiterst Kt- keloos wordt omgesprongen. En dan duikt er in het merkwaam- gezelschap, waarin die jongelui pm te vertoeven, een „meisje van ow» op, dat onbewust de sleutel met m draagt van het mysterie. Dit verhaal van Andrew MacKenw, dat wij als ons volgend veruolgmW publiceren, doet hier torujUj rikaans" aan, hoewel het in EJJ" speelt. Maar ja, wat wilt u mm. een AmerikaansmilHonnarzM den en Parijs komt fuilh een landgenoot-gangster, WW» achtergrond van heel deze P historie gevormd wordt door dat zich tientallen ^en voo speelde op eenmeer op de ff" Canada en de Verenigde Staten. hoor „mN God, dachtSteVen.BNJ^ de.Nooit, nooit had M ow helpende hand naar haar ui Edith moest je voorzichtig l- moest je oppassen, want die dut kon je last bezorgen. Hij boog zijn hoofd diep vreemd waas Hii'le^cie hem eveft dappere kinderhand. Hj v0cl heel even tegen zu" P10t-e *fü'Bloemen had ik voor haar mee kunnen brengen dlt hij met een ellen hg g heb ik niet gedaan. Stia. sturen, een heel grote bos in mende kleuren-. kleinpitjejf| „Is er iets, Edith.dacht h* je heel graag zou willen- te alles zou ik willen doen om maken aan haar. direct „ja", zei ze onmiidaW g,evens ge- eerlijke ogen keken i <jatje®ejf zicht. „Ik ZOU zoen gaf. Eén enkeia En «t gaan en niet meer terug»» besteh ar heenboog. Toen hij zich over haa jn „e o^ hij met plotseling heikem van het zelfportret.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6