Tante Els De waarde van de oppositie Compromismaas wijdtekwestie in Beverwijks Jongerenparlement J Voelhorens" der koopvaardij tasten uit IJmuiden overzee en land Cycloop en Titan Anti-revolutionnair probeerde in de socialistische huid te kruipen ing in IJmuiden court nog voort ^concert voor nieuw Hervormd Jeugdhuis mee het kinder- Gr00t uit San:t- n ^Huizinga aan het 4SSmenOCt°berkomen er Mocht m.8. Rimon Nieuw aardbeienras Scheepvaart Santpoort Het hoekje van „Panda-speldjes" Regering is bereid tot uitstel van de wet tot de nu gebruikte netten „op" zijn „VDERD aG 6 SEPTEMBER 1951 p4 \R NAMEN in dit 75-jarige IJmuiden, die de hele historie van de 0XEEH begin hebben gevolgd en die dus vergroeid zijn met de i rj.pionis,n s Een daarvan is de naam Halverhout en Zwart Zur- scheept' (uren? Ja scheepsagenturen. ;£0n ganse complex van bemoeiingen met de scheepvaart, het 24-uur- dje scheepvaart enhet onmisbaar worden in 75 jaar. i0oir nmt. rn.HRtpri.PHrp ninnrrl ci-liocnraftonfn»™" v ud! dat voor de leek wat mysterieuze woord „scheèpsagenturen" een /fife'^[(amiieden in zich besloten, te beginnen bij een advies aan de kapi- aide stomer over de beste ligplaats en te eindigen bij de passage voor „...jneenbep ^^ens gezin> dat naar Australië wil emigreren. Allemaal via het :!'jiir'm/lJmuidense Kanaalstraat, al vele, vele jaren lang. mW W 0 «ncpn in de Kanaalstraat niet ituwplan? Accoord. Een cargadoor in Amster- die bepaalde K.N.S.M.-boot *£5 wordt, zodat deze cargadoor zij" lesploegen duimen Is „Zurmühlen" is jaren lang een bekende naam geweest in IJmuiden, niet alleen als bijvoegsel in de naam van het agen- turenbureau, waarover dit artikel ver telt. Want vóór Wijsmuller zijn slepen in de haven had, lagen daar de „Cycloop", de tweepijper „Titan" en een klein afhalertje voor de steigers sleepboten, die onder de rederij „Zur mühlen", een zelfstandig bedrijf, vele stormen hebben aangedurfd. Later is de vloot aan Wijsmuller verkocht; die de hechte scheepjes nog jaren lang heeft gebruikt. ^VwT'draaien? Is al gebeurd, 4 leepboot voor de Oldebarne- Heeft de bemanning van e n voorschot op de gïSandse contanten? Komt is bet woerd „scheepsagenturen" ffi te vervangen door het begrip, of „verlengstuk" van de Van dik hout zaagt men planken fr het woord echter boven de deur flink kantoor staat, zoals bij SSut, moet er het een en ander ge- X zowel in pais en vree als met Jii vuist. Want vroeger, in de twxn- L jgen, toen de inklaring van de bestemd voor Amsterdam nog in ze een bewogen stuk historie geschreven, ï-r' ,._j. en (je cargadoor, die Hipt ïc in T.Tvmnrien rfe wisselvallige bedrijf gaat, moeten we toch terug naar de eerste November 1826 in Den Helder. Begin in het duin Maar goed: de drie namen lagen tenslotte tóch naast elkaar en gezamenlijk hebben Het is in IJmuiden begonnen in een primi- a 0,, tief houten bu- „bcheepsagenturen S Een kleurig en steeds wisselend bedrijf! m eerst aan vjj kwam, ook -t-i het eerst -0\ is het jijïuiden meer min verre van ->-iinnig toege- a. Dan werd :E ce Amster- |èsse cargadoors "52 de IJmuidense pieren al de strijd rjatxbten over de vraag, wie een binnen red schip zou „krijgen", ia de „voorpostengevechten" werden pillissen de kleine barkassen of sleper- •«geleverd, die de prooi tegemoet voeren, tester twee concurrenten elkaar op één jcj tegen het lijf liepen, wou er nogal si een kernachtig woord of een voed de hk vallen. Ihdan toevallig de deur van de „zeil- bfep stond, kon het gebeuren, dat de Is na de ander een zetje kreeg en het af duikelde. Achter hem knarste dan kei honend in het slot rond !!i-:r de volgende keer moest de ander n: vreemd opkijken, als zijn vlet, los- füda van het „endje", waaraan zij «i het schip dobberde, ergens tussen de ei dreef, D> wieg van de firma stond op de beschouwd niet in IJmuiden, sLi Den Helder, waar op 1 November EZurmühlen en Co." werd opgericht. N'ig jaar later zag de firma „Halverhout 1 Zwart" weliswaar in IJmuiden het 'fcücht, maar toen bij het doorgraven scelJmond Zurmühlen in Den Helder Ede, dat er in IJmuiden meer werk aan bke! kwam dan aan het Marsdiep, is saw verhuisd. Pas in Mei 1920 zijn 2 beide firma's evenwel verenigd en is dus eigenlijk het moment, waarop IJmuidense jaren van de Helöerse —'"miens beginnen te tellen. Maar als 'is de werkelijke ouderdom van dit reautje in het duin, waar vier of vijf man de touw tjes in handen hadden de touwtjes, waar aan de andere kant toen al verschei dene opkomende en gevestigde scheepvaartkantoren aan vast zaten. Er was zelfs een eigen telefoonlijn met Amsterdam voor nodig. In de eerste wereldoorlog kreeg het bedrijf een tik, maar zodra de meeste sche pen uit Amerikaanse dienst terugkwamen, en de Amsterdamse haven zich uitbreidde, bloeide de affaire weer op. Voelhorens In zijn hele, gecompliceerde omvang. Voor en na de fusie hield men zich bezig met de inklaring en de „rapportage", later nam deze laatste, voor de scheepvaart even be langrijke taak als die van de voelhorens van een vlinder, de belangrijkste plaats in. Er is een dag-en-nachtdienst opgebouwd, die voortdurend contact houdt met de schepen van de aangesloten rederijen, cargadoors, shipschandlers, couranten en wat niet al, die dus „voor hét schip uit loopt" en vaak vooruit denkt, om de rederij het denken te verlichten. Vier waterklerken en een „stand by" eventueel zwerven de volle 24 uur door de IJmuidense haven en voor loodswezen, douane, waterstaat, Hoogovens en maré- chaussée, om voor de voet weg een paar op te noemen, is „Halverhout" een steunpunt geworden in scheepvaartproblemen. Scheepsagenturen? Jazeker scheepsagenturen! Met de hele kleurige bedrijvigheid, die daar aan vast zit. „Morgen moet er zes duizend gulden naar die Zweed". „Zorg even voor een sleepboot voor de Jagers fontein De jonge Koning Boudewijn van België geniet op het ogenblik van een korte vacantie in Oostenrijk. Hier maakt hij met zijn vader, ex-Koning Leopold, een motor ritje in het prachtige Salzkammergut. Castricum Afscheid bij het P.W.N. De heer F. Haanstra, chef van het pomp station der P.W.N. te Bakkum, heeft dezer dagen de dienst verlaten wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op de afscheidsreceptie in het versierde directiegebouw van het pompstation, heb ben verschillende vooraanstaande personen uit het P.W.N.-bedrijf, waarderende woor den gesproken tot de scheidende chef. Namens de directie voerde directeur Van Nievelt het. woord waarin hij wees op de grote plichtsbetrachting van de heer Haan stra. Dat de directie het werk van de heer Haanstra heeft weten te waarderen bleek uit de grasmachine, die de directeur mocht overhandigen. Het geschenk dat de direc teur van het kantoor te Bakkum de heer P. L. Duinker overhandigde namens het kantoorpersoneel, bestond uit enige fraaie boekwerken. Door de heer G. Terol werd de met pen sioen gaande chef een actetas uitgereikt als cadeau van het overige personeel. Ont roerd over zoveel blijken van vriendschap en waardering dankte de heer Haanstra voor de cadeaux. RODE KRUIS-OEFENING. Het Rode Kruis, afdeling Castricum-Lim- men-Uitgeest, houdt Zaterdag 8 September een grote oefening aan de Bleumerweg. De oefening vangt te half vier aan. CLURKAMPIOENSCHAPPEN. De nog jonge athletiekafdeling van „Vi tesse" gaat volgende week een aanvang maken met een serie onderlinge wedstrij den om het clubkampioenschap. Evenals voorgaande keren worden deze wedstrijden gehouden op de Zanderij. DE GROENTEVEILING VAN WOENSDAG Op de Castricumse groenteveiling „Ons Belang" werden de volgende prijzen ge noteerd: sla 45'j; bloemkool 1352; dub bele bonen 3252: snijbonen 2649; pronk- bonen 3234; capucijners 3239; komkom mers 812; appelen 12^-19 per kg.; andijvie 8Vj10: bospéen 1730; stokbonen 46^-56; waspeen 18Vj; doppers 32; groene kool 10; frambozen 35 cent per doosje; bramen 70170 cent per mand. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Vergadering met besturen der uniebonden had geen resultaat J.adajpwddag hebben de Uniebonden r^woedrijf een vergadering ge- -ïï om zic'n te beraden over het con- -s'ce firma Boeie en Van Eesteren op van de N.V. Breedband te IJmui- vergadering, die door vrijwel alle •w«pen leden van de Uniebonden werd kori niet tot het besluit komen etöestebng op te heffen daar aan de bestuurders een voorstel - pan dat - zo deelt men ons van der besturen mede niet voor vatbaar was. ^-taande werd aan de leden ,klem geadviseerd het werk -i ja ie hervatten, „daar doorstaken S?attot gevolg kan hebben ri'-ïie"reeds in overle6 met de tëronJ die staPPen hebben hLI?" ,°pl0SSing van de enen dicht benaderen". bJJS? Herderkerk te IJmuiden- =-1:5 ^ensda§ 26 September een ^JeuzdSVen ten bate van het de Rembrandt- ^Sjegd dag de eerste steen i4S,Herder' °J-v. de heer J. ^Ü2»B!f!fnde enkelschroef mo- de NooÏÏ Cen geslaagde proef- ?;'d-.ZimS eMaan de °Pdracht- N" te Hai I LNaV1!ation c°mpany ^Bn..„-J.,door de bouwers, de schip zal gdok MlJ-> overgedragen. Nvet^e" fabriek nQ J' Scheepswerf en "De Merwede" af te leve- uitoef enen Tama l" de gere2elde tevens. Israëlische en la v^or mD2b;\G6SEPTEAreER VRlirur Voorstelling. fe"" Theater ^^MBER ^Th 00 15 UUr: ^■Iheater,' 8 uur HpI^" ,Louise-Lotte. UUr' Het dodende licht. Lili De IJmuidense Vissershaven vóór 1910. De haven was toen nog niet verlengd en eindigde ter hoogte van het station. Geheel links de oude houten vishal met ervoor botters. Daarnaast ligt de stoomtrawler Julie (IJM. 57) kolen te laden. Rechts aan de Trawlerkade een groep stoomtrawlers met een Vlaardingse beuger. Terug van twee maanden zomerreces, vergaderde gisteravond het Beverwijks Jongeren Parlement voor de eerste maal in het nieuwe seizoen. De voorzitter, de heer O. Zalm (P.v.d.A.), opende de avond met een welkom en gaj de heer P. Booster (AR) gelegenheid met zijn inleiding van wal te steken, die daar met vaart gebruik van maakte en zijn ideeën over „de waarde van de oppositie" aan het parlement tracht te duidelijk te maken. Dit onderwerp, aldus spreker, ligt in de parlementaire geschiedenis van de laatste eeuw verankerd. Hij gaf een uiteenzetting over de groei van het politieke bewustzijn bij het volk, die door Groen van Prinsterer, Kuyper, Lohman enerzijds en anderzijds door bijvoorbeeld Troelstra werd gevoed. Bij hun felle tegenstellingen hadden zij één ding gemeen, namelijk dat zij tezamen ap pelleerden aan het volksgeweten. Tegen deze achtergrond wilde de inleider over de waarde van de oppositie spreken en hij zette zijn onderwerp vervolgens in een ac tuelere lijst. Voor de oorlog, toen er uitgesproken rechtse kabinetten aan het bewind waren, was de linker vleugel duidelijk in de oppo sitie en bleven de linkse partijen zich keren tegen het beleid, dat, naar hij zei, in een zeer kort tijdsbestek een grote zichtbare vooruitgang had teweeg gebracht. Dit alles op basis van de steeds levend gehouden gedachte der revolutie, van de om-kering der bestaande orde naar een zelf gekozene. Deze bewustzijnsverandering manifesteer de zich in een zuiver negatieve houding jegens de bestaande staats- en rechts-orde en tevens in een verguizing van de toen malige overheid. Daarmee daalde echter de waarde van de oppositie als de positieve steun, die ze de regering te bieden heeft bij de uitoefening van de overheidstaak, zeer bedenkelijk. Vervolgens bekeek de inleider de na oorlogse tijd wat nauwkeuriger, na eerst nog de houding van de socialistische partij tijdens de bezetting te hebben aangeroerd, waarbij hij vooral de „doorbraak" gedachte van de P.v.d.A. als „niet-geslaagd" om schreef, wat tot gevolg had, dat de linker vleugel naar de CPN uitweek. De omver werping van de confessionele basis ging dus niet door. Wél werd een grote samen werking tussen de P.v.d.A. en de KVP be reikt, die volgens spreker tot „vandaag toe" bestendigd bleef. In de tegenwoordige regering zou de AR-partij geen vrede kunnen vinden en de oppositie van deze partij is daarom in de laatste tijd vooral sterk op de voorgrond getreden. De heer Booster voerde daarbij verschillende voorbeelden aan, zoals bij voorbeeld de Indonesische kwestie, waarbij de P.v.d.A. zich „in de vingers zou hebben gesneden", de steeds verder gaande inmen ging van de overheid in aangelegenheden, waar zij niets mee te maken zou hebben met als doctrine de geleide economie en hij besloot zijn beschouwing met de opmer king: „de socialist treedt thans in de lands regering op; principieel is dit niet, want de revolutiegeest is nog in dezelfde vorm aan wezig: nog kan zij de rechtsorde ondermij nen. Tegen deze „revolutie" wenste de heer Booster het Evangelie te plaatsen als begin van de ware progresie. Na deze uiteenzetting volgde een korte pauze, waarin de fracties de koppen bij elkaar staken om de vragen te formuleren, die daarna werden afgevuurd. De heren A. Sluis (P.v.d.A.), J. Docter (VVD) en Th. A. M. v. d. Horst (KVP), waren het in veel opzichten volstrekt niet met de inleider eens, hetgeen vooral tegen over de P.v.d.A. tot uiting kwam in een enigszins onverkwikkelijk heen en weer gepraat over principiële vraagstukken, die door het Beverwijks Jongeren Parlement wel nooit zullen worden opgelost. Een en ander ging gepaard met soms humoristi sche, vaak pijnlijke, opmerkingen over en weer, hetgeen niet weg nam, dat de ver gadering in alle vriendschap over tienen besloot om 3 October opnieuw bijeen te komen. Dan zal de CHU-fractie het onder werp „Geestelijke vrijheid" behandelen. De „Climax" naar Kennemerland Het bestuur van de Coöperatieve Veiling vereniging „Kennemerland" heeft op een grote partij aardbeienplanten van de soort „Climax" beslag kunnen leggen. Had men aanvankelijk 150.000 planten gekocht, door de grote vraag heeft men nu het dubbele moeten bestellen. De Climax is een aardbei, die uitstekende perspectieven voor de toekomst biedt. Oor spronkelijk komt deze vrucht uit Schot land, maar in de omgeving van Breda wordt ze al in grote hoeveelheden geteeld. PROPAGANDA-AVOND „WEENINK" De Beverwijkse Schaakclub „Weenink" heeft het „Witte Kruis"-badhuis aan de Baanstraat het winterseizoen geopend met een propaganda-avond. Er is simultaan ge speeld door de heren Ph. Bakker en J. C. Muyen. Eerstgenoemde speler bond de strijd aan met 16 spelers. Hij won 7 par tijen, vijf eindigden remise en wel tegen R. Gigengack, J. Meyer jr., W. Nijkamip, R. Meyer en J. v. d. Does, en vier 'gingen ver loren. De overwinningen werden behaald door N. Molenaar, L. P. Siebers, J. Rein- hout en H. v. 't Hoff. J. C. Muyen speelde aan tien borden. Hij verloor er twee en wel van C. Koomen en G. de Koter. Een remise tegen J. Los en zeven overwinningen waren het goede re sultaat van deze speler. GEDIPLOMEERD BLOEMSCHIKKER Voor het diploma bloemschikken en -bin den slaagde in Aalsmeer de Santpoortenaar J. M. Jonker. IJmuiden, 6 September Beste kinderen, Midden in de feestweek moeten we vol staan met een kort hoekje: ten eerste heb ben jullie kènnelijk meer aandaeht gehad voor alles v/at er alzo in IJmuiden gebeurt, voor de lichtjes, de muziek en het ker- misje en bovendien staat de krant elke dag zo vol met feestverhalen, dat Tante Els een beetje in de verdrukking raakt. HARDLOPER is onze eerste schrijver ditkeer. Hij zegt zich best vermaakt te hebben met het boegsprietlopen aan de Kennemerlaan. Geen prijs gewonnen? Je hebt er anders wel een naam voor. Of ben je door het harde lopen misgestapt en in het zeil naast de spriet terecht gekomen? Ja jong, eerlijk gezegd houd ik ook niet erg van wielrennen. Die negentig kilometer waren aan mij beslist niet besteed geweest, geloof ik, tenzij ik ze op de Veluwe af had mogen leggen. Zeg, MARIANNEKE, hoe heb ik het met jou? Jij blijft geloof ik aan het kwakkelen. Kop maar op, meiske, een „Waren we er maar nooit aan begon nen", zuchtten de bedaagde lieden, die de administratie van deze krant bestieren, toen ze Woensdagmiddag de Kennemer laan zagen vol lopen met kinderen, die met een bonnetje in het warme handje ge klemd elkaar verdrongen om zo'n klein speldje met hun dagelijkse held Panda er op. Maar toen ze de verheugde snuitjes zagen, die de uitreiking van de speldjes veroorzaakte, was de zorg over de dringen de kindertroep al weer vergeten ook. Er zijn vele honderden van die begeer lijke Pandaatjes uitgereikt en er waren natuurlijk honderden tekort, zodat er menig teleurgestelde peuter met een pruil lip aftrok. Volgende keer beter, jongens Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een maaswijdte van zeevisnetten en van mini mum-maten op sommige zeevissoorten. Met de vele Kamerleden, die het toe juichen, dat eindelijk uitvoering zal wor den gegeven aan het in April 1946 gesloten verdrag, is de regering van mening, dat de sterk teruglopende vangsten van rondvis in de Noordzee het noodzakelijk maken maat regelen te treffen om verdere achteruit gang dezer vissoorten te voorkomen. De modernisering der vissersschepen en hun verbeterde vangtechniek dragen er toe bij om de gevolgen van overbevissing" te scher per te doen gevoelen. De regering verklaart zich gaarne bereid bij de toepassing van de wet, voor zover dit binnen het kader van het gesloten ver drag mogelijk is, soepelheid te betrachten. Wordt inderdaad gevist met want van een grotere maaswijdte dan 80 mm nat geme ten, dan wordt voor zover het de gebruikte netten aangaat, geheel voldaan aan hetgeen deze wet voorschrijft. De kans, dat onder maatse vis wordt medegevangen, is gering, omdat de voorgeschreven maaswijdte zo danig is gesteld, dat belangrijke vissoorten béneden de gestelde maat gelegenheid hebben te ontsnappen. De moeilijkheden, welke de kleine kust- vissers van de voorgestelde bepalingen zul len ondervinden, kunnen ten dele worden ondervangen door het in werking treden van de wet naar een nader vast te stellen tijdstip te verschuiven. Bij de vaststelling van dat tijdstip kan er rekening mede wor den gehouden, dat de visserijbedrijven de gelegenheid krijgen bij normaal gebruik hun thans nog gebezigde netten van minder dan 80 mm maaswijdte op te gebruiken. De fabrikanten van visnetten worden in staat gesteld voldoende wijdere netten te ver vaardigen om in de behoefte te voorzien. De invoering van de nieuwe regeling zal echter niet onnodig lang worden uitge steld. Geen reden voor tegemoetkoming In antwoord op de vraag, of tegemoet- xoming in de een of andere vorm in de aanschaffingskosten van de nieuwe netten zou kunnen worden overwogen, wijst de regering er op, dat de sleepnetten slechts een bepei'kte gebruiksduur hebben, zodat de bedrijven voortdurend voor de aan schaffing van nieuw want zorg moeten dragen. Wordt derhalve een overgangster mijn in acht genomen, dan behoeven de normale bedrijfsonkosten niet te worden ovex-schreden en bestaat derhalve reeds uit dien hoofde geen aanleiding tot het ver lenen van een bijzondere tegemoetkoming. Niet ontkend kan worden, dat in het bij zonder de kustvissers aanvankelijk bezwa ren zullen ondervinden van de getroffen maatregel, omdat zij ten dele hun bedrijf uitoefenen op plaatsen, waar zich veel on dermaatse vis ophoudt. Naar mag worden verwacht, draagt de maatregel er echter toe bij de visstand te vei-beteren, zodat ook zij in de nabije toekomst in staat worden gesteld een product aan te voeren, dat zo wel naar hoeveelheid als naar kwaliteit groter waarde vertegenwoordigt en de be- drijfsuitkomsten gunstig beïnvloedt. Verwacht mag" worden dat, zodra bekend zal worden dat de regeling door Nederland zal worden ingevoerd, ook België een ge lijke voorziening zal treffen. Met het oog op de ernstige gevolgen voor de visstand in de Noordzee, die van de onderhavige wet mogen worden verwacht, ligt het niet in de bedoeling daarop terug te komen, ook al mocht onverhoopt België niet tot invoering van de verplichte maaswijdte overgaan. Een wekelijkse rustdag voor alle visserij bedrijven zou, wanneer deze algemeen kon worden doorgevoerd, van betekenis kunnen zijn om de kans op ovei'bevissing van de Noordzee geringer te maken. Het is echter zeer de vraag, of ten aanzien van zodanige maatregel internationaal overeenstemming kan worden verkregen. De regering is gaai-ne bereid dit denkbeeld nader te over wegen. keer raakt het toch over met de ziektetjes en dan kun je weer mee doen. En als je op school wat achter raakt, zal heus niemand je dat kwalijk nemen, wees daar maar zeker van. Gelukkig denken je vriendin netjes nog al eens aan je, merk ik. Ons HEEMSKIND schrijft openhartig, dat hij er „niks an" vindt in IJmuiden. Niet zo cynisch, knaap, het valt ook niet mee in deze plaats een feest op touw te zetten en er komen nog meer dagen. Mis je een kermis? Ja, dat had er eigenlijk wel bij gehoord, maar in de Kennemerlaan staan nu toch een paar tentjes, zodat IJmuiden niet helemaal vergeten is. Waar om jij geen Panda-speldje hebt gekregen? Omdat ze op waren, toen jij met de bon kwam, denk ik, want dat stond er in de krant bij „zolang de voorraad strekt". Dat is niet helemaal in de haak met jouw vriendje, om overal kranten te verzamelen, maar ik denk dat hem dat ook wel is afge leerd aan het bureau van de krant De nieuweling van deze week wil graag HAASJE heten. Dus Uw naam is Haas, meneer. Dat kon natuurlijk, want zo'n langoor hadden we er nog niet bij. Zul je de volgende keer met inkt schrijven, want ik had heel wat moeite met het ontcijferen van je epistel. Tenslotte een oude vriendin BLAUW- DRUIFJE, die ik lange tijd node gemist heb. Inderdaad, als in de derde klas van de MULO de „ernst des levens" komt, blijft er niet veel tijd meer voor ons clubje over en ik zal de laatste zijn om je daarvan een verwijt te maken ik kan het me best voorstellen. Hoe is het afgelopen met je meedoen aan de „Woudkoningin" op „Waterland" Ik hoop, dat je voor een antwoord daarop nog een minuutje kunt vinden. En daarmee is het eind alweer gekomen, zodat ik kan besluiten met eentot de volgende keer TANTE ELS (Briefjes aan de bezorger meegeven of Kennemerlaan 154). VOOR JONGE HERSENS Het nieuwe weekraadsel is een „letter- raadsel". Het geheel bestaat uit twintig letters en drie woorden en is voor deze week een begrip geworden, dat je telkens weer tegenkomt 16 6 7 16 een huisje van linnen 5 1 12 waterkering 20 17 18 12 7 dagen 2 14 15 12 13 verkoopplaats op straat 8 3 4 2 deel van de hand 13 10 11 9 zeeplant 19 3 15 60 minuten DE NIEUWE MAANDWEDSTRIJD Tekenen kunnen jullie allemaal wel min of meer, maar ditkeer moeten jullie eens proberen te tekenen meteen speld. Een heel gewone speld. Je neemt er een flink vel wit papier voor en prikt er met een speld een voor stelling in je mag zelf weten wat het woi-den moet. Als je dan het „geprikte" papier tegen het licht houdt, schijnen de stippellijnen door en je hebt een aardig resultaat. Voor degenen, die het mooiste „prikvel" inlevert, ligt weer een spannend boek klaar. T. E. Aagtekerk, 5 te Port Swettenham. Aalsdljk, pass. 4 Keywest naar Le Havre. Aldabl, pass. 4 St. Paulsrock n. Las Palmas. Alphacca, 4 v. Santos n. Montevideo. Annenkerk, 4 v. Marseille n. Genua. Algenlb, pass. 5 St. Vincent Kaap Verd. Adinda, 4 v. Pladju naar Singapore. Agatha. 4 v. Pladju naar Singapore. Alamak, 4 130 m. O. Port Soedan n. Karachi. Alblasserdijk, 4 van Hamburg naar Rotterdam. Alioth, pass. 4 Ouessant naar Antwerpen. Alkaid, 4 390 m. Z.ZW. Madeira. Amstelvaart, 4 700 m. W. ten Z. Scilly's. Antonia, 4 te Pladju. Arnedijk, 4 600 m. ZW. Flores. Arundo. 4 300 m. Z.ZO. Cape Race. Axeldijk. 4 375 m. ZO. ten O. Cape Race. Agamemnon, 5 te New York verwacht. Alpherat, 4 360 m. ZO. Cape Race. Amsteldiep, 4 600 m. NW. Flores. Alnati, 5 te Rotterdam van Antwerpen. Bolssevaln, 1 van Manilla naar Singapore. Bloemfontein, 5 te Dar es Salaam. P.lijdendijk, pass. 4 Scillies. Bennekom, 4 nog te Mollendo. Blitar. 4 120 m. W.t.N. Poelau Bras n. Colombo. Bennekom, 5 te Arica verwacht. Britsum. 4 720 m. O.NO. Cape Henry. Cirrus. 5 te Rotterdam v. Atl. Oceaan. Caltex Nederland, pass. 4 Gibraltar. Congostroom. 3 v. Dakar Le Havre. Callisto, 4 660 m. W. ten Z. Scilly's. Celebes, 4 120 m. N.NO. Massawa n. Pondicherry Chama, 4 225 m. W.ZW. Madeira. Cistula, 4 775 m. NO. ten N. Belem. Cleodora, pass. 4 Algiers. Delft, 5 te Amsterdam v. Chili. Dlemerdijk, 4 dwars Acapulce n. Balboa. Eemdijk, 5 van Londen naar Antwerpen. Esso Den Haag, 5 Pernis verwacht. Elmina, 4 180 m. O. ten N. Madeira n. Dakar. Gaasterkerk, 5 te Port Elisabeth. Garoet, 2 te Tj. Priok. Groote Beer. 4 660 m. W. Galapagos n. Tahiti. Gaasterland, 4 v. Bahia n. Cabedello, Grootekerk, 5 te Amsterdam. Heelsum, 4 470 m. NO. Fayal. Helicon, 4 420 m. NO. Mona Passage. Hestia, 4 v. Hamburg naar Antwerpen. Indrapoera, 4 te Marseille. Ittersum, 4 dwars Dover. Kieldrecht, 5 te Marseille. Karslk, 4 van Dolong te Tilamuta. Laagkerk, 4 te Koeweit. Lawak, 4 te Cochin. Lissekerk. 4 van Antwerpen naar Londen. Lutterkerk, 5 te Kopenhagen. Linge, 5 v. Toppila te Zaandam verwacht. Lindekerk, 5 Bahrein verw. Maaskerk, 5 te Luanda verwacht. Marisa, 4 v. Miri naar Sydney. Muiderkerk, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Maas. 4 140 m. NW. Flores. Maasland, 4 140 m. W. Cape Blanco n. Las Palmas Mentor, pass. 4 Galeta eil. naar Rotterdam. Metula, 5 Port Said verwacht. Mlrza, 4 dwars Lissabon. Maetsuycker, 4 300 m. N.NW. Cape W. Australië. Manoeran, 5 540 m. W. ten Z. Kangeroe eil. Nestor, 5 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 4 v. New York n. R'dam. Nieuw Holland, 3 te Makassar van Sydney. Oranje, 4 120 m. ZO. Socolra naar Colombo. Obeion. 5 Lagualra verw. Ovula, 4 90 m. Z. Kreta. Prins Joh. W. Friso, 5 Threerivers venv. Prins Frederik Willem, 4 v. Montreal n. Antw. Papèndrecht. 4 430 m. W.NW. Finisterre. Poelau Laut, 4 530 m. O. Guardafui n. Djeddah. Poseidon, 4 480 m. ZW. Flores. Prins Alexander, 4 670 m. W.NW. Scilly's. Prins Willem II, 4 175 m. O. Belle Isle. Prins Willem v. Oranje, 4 600 m. W. ten N. Cape Clear naar Le Havre. Roebiah, 4 van Aden naar Belawan. Ruys, 2 te Durban. Ridderkerk. 4 680 m. ZO. Guardafui. Rijn, pass. 4 Olands Soedragrund. Rijndam. 4 500 m. O. ten Z. Cape Race. Rijnland, 4 375 m. Z.ZW. Santos. Riouw, 4 275 m. NO. Balikpapan. Saparoea, 4 v. Karachi n. Bombay. Sliedrecht, pass. 4 Gibraltar. Stentor, pass. 4 Azoren. Stad Alkmaar, 4 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Dordrecht, 4 van Rotterdam naar Palermo. Salland, 4 te Montevideo. Sabang, 5 te Bandjermasin verwacht. Samarinda, pass. 4 Ouessant naar Huil. Saroena, 4 van Pladju naar Tj. Priok. Sarpedon, 5 van Turks eil. te Curacao verw. Stad Maastricht, oass. 4 Algiers. Stanvac Djirak, 4 van Sungeigerong n. Bangkok Stanvac Pendopo, pass. 4 Singapore eil. Sunetta, pass. 4 Cape St. Thome. Schie, 4 940 m. ZW. St. Maria Azoren. Slamat, pass. 5 Datumgrens n. Los Angeles. Stad Haarlem, verm. 6 v. Sas van Gent n. R'dam Stad Vlaardingen. verm. 5 v. Narvik n. Emden. Ternate, 4 rede Semarang. Tjibesar, 4 pass. Zuidpunt Formosa n. Yokohama Tasman, 5 te Tj, Priok verw. Teiresias, 4 300 m. O. ten Z. Socotra n. Belawan Tiberius, 5 New York verwacht. Tiibodas. 3 te Kobe v. Nagoya. Tjitjalengka, 3 te Singapore v. Hongkong. Veendam, 4 625 m. W. ten Z. Scilly's. Waterland, 5 St. Vincent verw. Willem Ruys. 4 130 m. ZO. Kreta. Woensdrëcht, 4 v. Hamburg n. Curagao. Weltevreden, 4 600 m. W.NW. Flores. Zuiderkruis, nass. 4 t. W. Barbados n. Willemstad Zeeland (KRL), 4 nog te Ternate. Zonnewijk, 4 200 m. W. Bermudas. KLEINE VAART Algarve, 5 van Rotterdam te Gent. Att. 4 van Partington naar Setubal. Arnoudspolder, 4 v. Lissabon naar Oporto. Betty, III v. Loctudy te Casablanca. Birmingham, 4 v. Alloa te Grangemouth. Bree Helle. 4 v. Antw. n. Hamburg en Bremen. Badzo, 4 van Manchester naar Liverpool. Bernisse, 7 te Rotterdam verwacht. Citadel, pass. 5 Brunsbuttel. Cornelia, pass. 5 Brunsbuttel. Duiveland, 3 v. Grangemouth naar Rotterdam. Deneb, 4 v. Gothenburg te Londen verwacht. Dollard, 4 v. Preston naar Liverpool. Elisabeth, 4 v. Halmstad naar Londen. Ellewoutsdijk, 5 v. Newcastle naar Leixoes. Frederik 4 van Hamburg naar Hull. Frisia, 4 te Heysham. Geert Bodewes, 6 van Casablanca te Sete Verw. Gaasterland, 4 van Grangemouth n. Rotterdam. Haskerland, 4 v. Goole n. Harlingen. Helvetia, 4 v. Oslo n. Heróen. Henk, 4 van Manchester naar Fremington. Holendrecht, 5 v. Bordeaux te Garston verw. Hast I, verm. 4 v. Exmouth naar Bordeaux. Ibis. 4 te Hull van Kotka. Ingeborg, pass. 4 Holtenau. Java, 4 van Karlstad naar Zaandm. Jo. verm. 5 of 6 v. Norkoping naar Nederland. Kortenaer, 4 van Newcastle te Kopenhagen. Leny, 4 te Dover v. Wismar. Larix, 3 te Sundsvall van Gefle. Matar, pass. 4 Finisterre. Merel, 31 van Gothenburg. Mercurius, 4 te Carnarvon. Monica. 4 van Preston te Dublin. Nato, 31 van Londen te Bayonne. Nottingham, 5 v. Delfzijl te Harlingen verwacht. Nieuwland, 4 v. Grangemouth naar Rotterdam. Nottingham, 4 van Harlingen naar Goole. Nassauhaven. 4 v. Gothenburg te Antwerpen. Noord, 5 van Port Jerome naar Caen. Norma, verm. 4 van Londen naar Rotterdam. Nijenburgh, 4 van Rotterdam te Stockholm. Okko Bosker, 2 v. Lissabon te Las Palmas. Paramount, 5 v. Bayonne te Londen. Prima, 5 v. Marseille te Casablanca verw. Pavo. 1 te Harlingen van Vasa. Ponto, 1 van Lovisa naar Zaandam. Ponza, 4 te Spjutsund van Zaandam. Palma, 4 v. Halsa te Sandefjord. Spes, verm. 5 vn Kotka naar Liverpool. Saba. 4 v. Lulea naar Raahe. Strijpe, 6 van Hamburg te Rotterdam verw. Texel, 5 van Hamburg te Bremen. Tilly, 4 te Antwerpen van Zaandam. Van Brakel. 4 van Veyle naar Kotka. Venus, 4 te Brunsbuttel. Virgo, 4 van Kopenhagen te Hamina. Veenenburgh, 4 v. Middlesbro naar Rotterdam. Vrouwepolder, 5 v. Antwerpen te R'dam verw. Westlaan. verm. 5 van Hamburg n. Zaandam. Wilpo, 4 van. Rotterdam naar Domsio. Westkust, 4 v. Skellefter.l naar Boness. Wim, 4 van Wasklot te Cardiff. Walenburgh, 4 v. Bordeaux naar Rotterdam. Westpolder, pass. 4 Ouessant. SLEEPVAART Humber, 4 10' 57" Noord 62' 33" Oost. Maas. 4 uitgevaren en teruggekeerd naar en van jacht. Noordzee, zonder sleep pass. 4 Wight. Schelde, 4 van Heyst aan Zee te Rotterdam,

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3