Zig-ZAG JOB Fa. B. ENGELENBERG V „Operatie Straatgans" in Den Haag had de eerste dagen weinig succes -Clowntje Riek Een hand uit het verleden Velsen Motorrijder overleden na botsing met auto Gemeenteraad Agenda voor Velsen IJmuiden Reeds veertien groepen voor de wandeltocht Uitslag van de étalage-wedstryd „De anatomische les" gerestaureerd Achteloos publiek liet vele kansen op een bon van f2.50 voorbijgaan Voor de kinderen Conflict bij de i Nederlandse Opera Paul Pella neemt ontslag Kort en Bondi wShSSrticul}er s^«i«2Sip!8; Handel in grote partyen nylonkousen FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 Zevenendertig van de 56 opvarenden van het vissersvaartuig Pelican II" kwamen om het leven, toen het bootje tijdens zwaar weer een mijl buiten de kust van Long Island in de Atlantische Oceaan omsloeg. De „Pelican II" was met 54 amateur vissers uitgevaren voor een diepzeevistocht. De berging van het verongelukte scheepje. Ernstig ongeval in Velsen Woensdagmiddag omstreeks twee uur draaide de 29-jarige machinebankwerker G. A. Smit uit Velsen Noord per motor van de Staalhavenweg de Wenckebachweg op. Volgens de getuigenverklaringen nam hij de boch'fc naar rechts veel te ruim, zodat hij op het linker weggedeelte terecht kwam. Een personenauto, die over de Wencke bachweg naar de Hoogovens reed, wilde op het laatste moment nog uitwijken en daar toe zwenkte hij scherp naar rechts terug. Een botsing was echter niet meer te voor komen; de bankwerker kwam tegen de voorkant van de auto terecht en viel voor over van zijn motor. Met een shock, enige gebroken ribben en een gebroken rechter enkel bleef hij liggen. Dr. Voorzanger van de Hoogovens verleende de eerste hulp, waarop het slachtoffer per Hoogoven-am bulance naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk is overgebracht. Tegen de avond is S. daar overleden. De openbare raadsvergadering der ge meente Velsen op Dinsdag 11 September vermeldt de volgende agenda Verhoging van het maximum-crediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten; vaststelling supple- toire begroting; verstrekking van een geld lening aan de Stichting voor Sociaal Cul tureel Werk Velsen en vaststelling van een plan tot herziening van een gedeelte van het Wederopbouwplan Santpoort (plan F). Voorts komt de eerste herziening van het plan van uitbreiding voor het Zuidelijk deel van de gemeente aan de orde alsmede de vaststelling van een plan van uitbrei ding in onderdelen voor gronden, liggende aan en nabij de Tolsduinerlaan te Velsen. Het opbreken van wegen, gelegen tussen de Kennemerlaan en de M. K. Hofstede- straat te IJmuiden en de verkoop van grond, begeleidt de wijziging van besluiten betreffende de bouw van montagewonin gen in IJmuiden. Dan is er een verzoek van het R.K. Kerk en Schoolbestuur „St. Gregorius van Utrecht" om medewerking voor verbetering van de speelplaats. De vaststelling van het over het jaar 1951 aan het bestuur van de Don Boscóschool te verlenen voorschot en 'n verzoek van de Vereniging voor CNO om medewerking voor het plaatsen van een rijwielbergplaats bij de Finse school aan de Irissenstraat in Santpoort, een crediet voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de openbare school voor VGLO. de omzetting van de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool met 3- jarige cursus in een school met 5-jarige cursus, een verzoek van de vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden-O. om de benodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de bouw van een rijwielstalling bij de Emmaschool, een verzoek van het bestuur der vereniging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen, om medewerking voor de stichting van een schoolgebouw voor gewoon lager onder wijs te Velsen-Noord, vormen dit keer een uitgebreide serie onderwijszaken. Tenslotte komen er diverse benoemingen en de loting voor de vaststelling van de beide afdelingen van de raad ter tafel. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Een heer in het verkeer". Rex, 20 uur: „Het huis der vergelding". VRIJDAG 7 SEPTEMBER Raadhuis, 10.30 tot 11.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Het complot van het hou ten paard". Rex, 20 uur: „The blue lamp". Voor de wandeltochten, welke Zaterdag en Zondag ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmui den, door de Wandelsportvereniging „De Kennemer Jagers" worden georganiseerd, blijkt de belangstelling groot te zijn. Er hebben al 14 groepen voor ingeschreven en een groot aantal personen individueel. Het herinneringsblijk wordt een medaille met lint, voorstellende de Oranje in de Noorder- sluis. De start is Zaterdag tussen 2 en 3 uur en Zondag tussen 10 en 12.30 bij hótel „Kennemerhof". Ook aan de start zal nog gelegenheid bestaan om in te schrijven. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 5 op 6 September Vleetharing KW 23 met 5 k.; KW 2 met 12 k.; KW 3 met 10 k.; KW 144 met 20 k.; KW 18 met 25 k.; KW 20 met 20 k.; KW 32 met 11 k.; KW 49 met 30 k.; KW 42 met 2 k.: KW 173 met 12 k.; KW 167 met 2 k.; SCH 353 met 85 k. Trawlharing KW 25 met 6 k.; KW 6 met 34 k.; KW 9 met 50 k. en 100 kisten; KW 140 met 110 k.; KW 47 met 34 k.; KW 86 met 60 k.; KW 29 met 8 k.; KW 39 met 45 k.; KW 41 met 40 k.; KW 78 met 30 k.: KW 176 met 10 k.: KW 15 met 25 k.; KW 130 met 25 k.; KW 37 met 43 k. en 160 kisten; KW 22 met 35 k.: KW 75 met 34 k.; KW 129 met 25 k.: IJM 74 met 40 k. en 40 kisten: IJM 75 met 40 k. en 30 kisten; IJM 283 met 60 k. Geen vangst hadden KW 67, KW 38, KW 44, KW 151. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 35 kantjes. Scheveningen: 30 kantjes. Katwijk: 20 kantjes. VISSERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN Vangstberichten van hedenmorgen haring- drijfnetvisserij: SCH 195 met. 5 k., 245 met 100 k., nog 40 netten. 246 met 10 k., 254 niet 0 k., 342 met 14 k., 402 met 0 k.. 263 met 12 k., 365 met 8 k., 332 met 55 k, 75 met 17 k., 77 met 17 k.. 57 met 80 k. nog 10 netten. 181 met 80 k. nog 20 netten. 199 met 40 k.. 99 met 8 k., 189 met 0 k„ 247 met 2 k., 285 met 60 k.. 15 met 2 k.. 25 met 34 k., 30 met 0 k., 35 met 35 k.. 37 met 17 k.. 130 met 34 k., 210 met 4 k., 249 met 8 k„ 297 met 0 k.. 223 met 15 k., 79 met 0 k.. 141 met 0 k., 186 met 50 k.. 351 met 0 k.. 443 met 0 k., 64 met 2 k. uit de halve vleet, 81 met 90 k. nog 30 netten. 95 met 8 k., 101 met 3 k„ 180 met 1 k„ 242 met 5 k., 275 met 0 k„ 14 nog 75 mijl, 47 met 30 k., 110 met 15 k., 302 met 10 k., VL 14 met 5 k. uit de halve vleet, 29 met 35 k. nog 30 netten, 40 met 17 k„ 50 met 20 k.. 56 met 10 k. thuis- stomend. 80 met 5 k., uit de halve vleet, 84 met 30 k.. nog 15 netten, 86 met 10 k.. 9f' met 34 k., 112 met 5 k. uit de halve vleet, 114 met 17 k.. idem 132 met 30 k„ 162 met 60 k., 196 met 12 k., 197 met 10 k. nog 30 netten, 199 met 8 k. nog 20 netten. Vangsten van gisteren haringtrawlers: SCH 305 met 50 k.. 87 met 0 k.. 339 met 0 k., 23 met 60 k.. 104 met 70 k. thuisstomend. 201 met 5 k.. 264 met 5 k„ 32 met 3 k.. 40 met 15 k., 49 met 2 k., 132 met 48 k.. 133 met 20 k., 9 met 200 manden, 19 met 30 k., 250 met 30 k.. 312 met 6 k., 20 met 0 k.. 225 met 17 k„ 7 met 80 k„ 116 met 10 k., 140 met 100 k., 21 met 5 k.. 24 met 0 k.. 118 met 102 k„ 120 met 2 k„ 325 met 20 k.. VL 61 met 120 k.. 166 met 68 k„ MA 5 met 4 k. 80 mijl afgelegd. Binnen te Scheveningen de loggers: SCH 5 met 3 last en 900 kisten, "00 met 4 last en 700 kisten verse, 333 met 10 last en 600 kisten verse, 45 met 4 last en 900 kisten verse. 53 met 28 last en 300 kisten verse. 37 met 18 last en 300 kisten verse, 314 met 19 last en 300 kisten verse, 89 met 27 last. JEUGDORKEST TJMUIDER HARMONIE OP MARS Het jeugdorkest van de IJmuiaer Har monie zal naar aanleiding van zijn suc cessen op het Zondag gehouden concours te Spaarndam Vrijdagavond een muzikale rondwandeling door IJmuiden maken, te beginnen bij het station te IJmuiden-Oost. De uitslag van de etalagewedstrijd ter gelegenheid van het driekwart eeuwfeest van IJmuiden is thans bekend. Groep A: 1. H. Veuger, President Steijn- straat 47-49; 2. Fa. Glas, Trompstraat 81; 3. P. Kolk, President Kjrügerstraat 60 A. Eervolle vermeldingen kregen de fa. Ph. de Koning, Kennemerlaan 24 en de fa. Joh. Meyer en zoon, Kennemerlaan 36. Groep B: 1. Fa. H. Marcelis, Trompstraat 14; 2. P. Snoek, Marconistraat 40; 3. H. Butter, Kennemerlaan 50. Eer-volle vermeldingen ontvingen N. Bra kenhof, Kennemerlaan 27, G. de Jong, Fr. Naereboutstraat 14 en 'J. E. van Ewijk, Willemsbeekweg 1. Groep C: 1. Fa. Sterk, Kennemerplein 36; 2. H. G. Louwen, Kon. Wilhelminakade 2; 3. J. van den Boogaard, Trompstraat 31. Eervolle vermeldingen ontvingen G. Schilling, Trompstraat 59 en G. H. Pereé, Kennemerlaan 9. LELIJKE VAL Op de Wijk aan Zeeërweg kwam de 34- jarige IJmuidense M. G., doordat cle voor band van haar fiets sprong, zo hevig tegen de stoeprand te vallen, dat zij een diepe wond aan de kin en onder het linker oog en enige ontvellingen kreeg. De heer A. P. Bakker heeft de dame naar haar huisdokter ge bracht, waar de wonden gekramd zijn. (Van onze Haagse redacteur). Voor de zevende keer sedert Rembrandt het meesterstuk „De anatomische les" op het doek bracht, is dit gerestaureerd. Reeds lang hadden plannen hiertoe bestaan en juist zou men in 1940 er mee begonnen zijn, toen de oorlog een streep door de re kening kwam halen. Ter gelegenheid van de herinrichting van het Mauritshuis, dat daartoe sedert November van het vorige jaar tot deze zomer gesloten was, is gebruik gemaakt om tot de restauratie van het be roemde doek over te gaan. Dit is gebeurd door de heer J. C. Traas, een bekend expert op dit gebied, nadat natuurlijk overleg met andere deskundigen heeft plaats gevonden en er nog een vooronderzoek is geweest in het Rijksmuseum, waar men over de moderne technische hulpmiddelen beschikt, nodig om te kunnen nagaan wat er achter allerlei vernislagen als ook onder bij geschilderd werk tenslotte voor de dag zal komen. Ongetwijfeld heeft Rembrandfs prachtige schilderij nog aan schoonheid gewonnen, nu de restauratie voltooid is. Dit vooral ook, doordat bij de eerste restauratie in 1735 er veel aan bij- en opgeschilderd is. Met name de achtergrond, die vóór de werkzaam heden van de heer Traas één vlekkerig geheel was, komt nu tot zijn recht en ook de docerende hand van dokter Tulp is nu te zien, zoals Rembrandt haar heeft uitge beeld. Allerlei „valse" handen zijn nu ver dwenen. Verder komt op meer dan één plaats het oorspronkelijke coloriet prachtig naar voren. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat men nu weer de oorspronkelijke handteke ning van de grote schilder kan ontwaren, nadat jarenlang door vroegere overschilde ring de bewonderaars van „De anatomi sche les" met een valse handtekening ge noegen hadden moeten nemen ADVERTENTIE Draaikampioenen passeren de revue No. 6 Simon Zalfmeijer, „Ik heb het daarin zo ver gebracht dat ik 5 pillen tegelijk kan draaien I" apothekers-assistent, draaide in één uur 748 anti-hoestpillen en'veroverde daarmee het wereldkampioenschap der pillendraaiers. „Wie- hierin iets wil bereiken moet zich eerst bekwamen als jongleur", verklaarde hij. Om zélf een perfecie t sigaret ie kunnen draaien behoeft een man gelukkig geen jongleur te zijn - dat kunstje leert men in een dag. Waar het hier op aankomt is de keuze van het sigarettenpapier. Kies altijd de beste vloeitjes die er bestaan: ■c u V. e1 O'* .taOeX een repu*a JZ6V ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken Zweedse Sfaatwoi in pakken. Waterproofschuurpapier In Den Haag wordt deze week een grootscheepse actie voor veilig verkeer ge houden. Speciale brigades van de ver keerspolitie maken wandelaars, fietsers, motorrijders en automobilisten op hun fou ten attent. Bovendien zijn er zogenaamde „straatganzen", die opzettelijk verkeers- fouten maken en aan ieder, die hun te recht daarop wijst, een bon van 2.50 uit reikt. Per dag mogen zij tien bonnen uitrei ken. Maar aan het uitgeven van die tien bon nen is geen van deze straatganzen de eer ste dag gekomen. Het achteloze publiek lette niét op hen, of had slechts boze scheldwoorden voor hen over. Zo kon het voorkomen, dat twee straat- ganzen zich op het drukste uur van de dag, op het drukste punt van de stad mid den op de rijweg posteerden om met elkaar een gesprek te beginnen. Het ge hele verkeer was gestagneerd tot een boze Met een jlinke vaart snorden de karretjes de helling af.Netjes naast elkaar reden ze snel voort, want door de nogal steile helling kwamen ze hard vooruit. En toen ze dat eerste stuk van de baan achter zich hadden bleven ze natuurlijk nog met 'n goede vaart doorrijden. En nu was er al gauw verschil te zien; want de ene zeepkistwagen deed het beter en had meer snelheid dan de andere. Enkelen bleven al wat achter, terwijl anderen voorkwamen Rick zat achter het stuur en hij hield het stevig vast. Want daar kwam het op aan. als hij zijn wagentje niet goed in bedwang hield, zou hij uit de baan kunnen raken, en dan was de kans op winnen al heel zeker verloren. Toch hield hij onderwijl zijn buren in de andere karretjes in het oog. Hij zag tot z'n blijdschap, dat hij een van de voorsten was. Rick klemde z'n tanden op elkaar en hield zijn karretje in de goede richting. melkboer hen bijna over de tenen reed. Hoe achteloos men kan zijn bleek uit het feit dat een straatgans 25 minuten met een auto op een plaats had gestaan waar hij niet mocht parkeren. In die 25 minu ten passeerden 4 agenten per fiets, 2 te voet en 2 in een jeep zonder hem te waar schuwen of te bekeuren. Een andere straatgans, die na het be gaan van tientallen overtredingen nog geen bon was kwijt geraakt, reed op zijn fiets vier keer op en neer in de Haagse passage, waar het streng verboden is te fietsen. Niemand sloeg acht op hem en met alle tien bonnen keerde hij des avonds moedeloos huiswaarts. Een geluidswagen van de politie moest het publiek de tweede dag van de actie attent gaan maken op de aanwezigheid van straatganzen. Het niet bedoelde gevolg was dat tientallen mensen zich op de stoe pen posteerden om de gedragingen van de straatgapzen gade te slaan en te pogen 2.50 in de wacht te slepen. Chauffeurs op een taxi-standplaats organiseerden zelfs een inlichtingendienst om elkander er op attent te maken waar zich straatganzen bevonden. Na de eerste dagen werden steeds meer bonnen door de straatganzen uitgereikt. Het ziet er naar uit, dat wanneer hup rijk Zaterdag voorbij is, de 3000 gulden, die voor deze straatganzen-actie door verschil lende grote bedrijven ter beschikking is gesteld, wel uitgegeven zal zijn aan oplet tende Haagse burgers. Het bestuur der Nederlandse Opera deelt mede: Diepgaand verschil van mening ten aanzien van punten, die het beleid van de Nederlandse Opera betreffen, heeft geleid tot een conflict tussen het bestuur van deze instelling en haar muziekdirecteur Paul Pella. Tengevolge daarvan heeft de heer Pella zijn verbintenis met de Nederlandse Opera beëindigd. Dit is door het bestuur aanvaard onder dankzegging voor de vele diensten, die de heer Paul Pella aan de Nederlandse Opera heeft bewezen. In de ouderdom van ruim 83 jaar is te Ede overleden de heer Rients Balt, die des tijds bekendheid verwierf als ontwerper van het naar hem genoemde stenografie-systeem. meèf fototoestellen-^ vulpennen en vulnóti, kelichtjnfCr Tc Amsterdam Is ,i» I ee'ó piervoorziening besprokenP$?bl*e® de' - bevelingen werd opgeidd aantal vaardige verdeling van I?r Aan de heer J Veiiiml papier- op zijn verzoek eervolönuu ,e Zuil« it lid van het dagelijks lid verleend landse Rode Kiuif h ?iVan h«l&? mejuffrouw J. c. M. M (&teis Bolsward is* WoeSrSïc Sn"kf» der Koningin in de provïeTrSjSWf8* H. P. Linthorst Homan,eenÏS»*®. ment onthuld, dat tot standi,, "da tief van een comité u'k de °pln,üi' britseradeel. gemeente IVym. Technische Holtoon?befea5r' tengewoon hoogleraar in de ÏÏtt01 Weg- en Waterbouwkunde em i geven in de grondmechanica^ landse Econtmis™hTHoSsihwhe f4* dam, prof. H. W. Lambers uRc""- 17 September het rectoraal ove?dr-5^ zijn opvolger, prof. dr. H. J WiH?iC Aan boord van de „Amstelveen" schip m Amsterdam ligt is J- beurd, dat een 39-jarige schilde?® heeft gekost. Doo/dat" eenouw werkstelling brak vielen twee Site het niim, Een van hen kreeg een S£ hoofdwond en overleed enige uren l het ziekenhuis aan een collegakwam er mei lichte kwetSa^ - °P "-.lange Iceftjjd is overleden j H. Boden, advocaat en procureur te Am, dam. Gedurende de 40 jaar. dat hij w derlands Indië vertoefde was hij onder -l- lid van de Volksraad en van de gemeentaS van Semarar.g. In 1939 keerde hij naS derland terug. J r fte- —.Het aantai bezoekers van de <em-. stelling Bourgondische Pracht in het R museum te Amsterdam is de 50000 seerd. De 50.000ste was de hoer Th Spienn uit s Hertogenbosch, die het boek'JS der middeleeuwen" van prof. Huidnpïï geschenke kreeg. Politierechter Voor de Economische politierechter had zich Woensdagmorgen te verantwoordende drieënveertig jarige vertegenwoordiger J. J v. E. te Haarlem, verdacht van het voor de handel in voorraad hebben van een grote hoeveelheid nylonkousen (besluit regle ment in- en uitvoer). Verdachte ontkende nylonkousen in voorraad te hebben gehad en afgeleverd te hebben. Ook kende hij de getuigen niet die in de zaak gehoord wer den. Een van dezen, de achtendertigjarige handelsagent F. S. uit Blpemendaal, deelde mee in het najaar Van E. ontmoet te heb ben in een café. in Tilburg. Toen is gespre ken over het verhandelen van kousen, In Januari van dit jaar kwam Van E. bij de handelsagent in Bloemendaal en leverde kousen af. Regelmatig keerde hij terug en S. heeft voor ongeveer 30.000 gekocht Een tweede getuige, de tweeënzestigjarige J. R. uit Aerdenhout, zeide Van E. niet met absolute zekerheid te herkennen. Wel heeft hij voor 4.000 nylonkousen gekocht van iemand, die dezelfde naam heeft als ver dachte. De officier van justitie, rar. J. Wiarda, eiste een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek van voorarrest. Mr. Junge merkte op, dat er nog duistere punten zijn en vroeg vrijspraak. De politierechter veroordeelde Van I. overeenkomstig de eis tot drie maanden. De zaak tegen de achtentwintigjarige tuinder D. K., die verdacht werd met Van E. te hebben samengewerkt en eveneens ontkende, werd uitgesteld tot 19 September, om nog enige getuigen te horen. De Bloemendaler F. S. werd veroordeelo tot een geldboete van ƒ750, subsidiair twee maanden hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maancen en J. R. tot een geldboete van 100. sub sidiair één maand met verbeurd versla- ring der in beslag genomen goederen, voor laatstgenoemde echter tot een bearag van 1500. J De officier van justitie had bij ne k* handeling van deze zaken de kousen uit België gesmokkeld zijm dragen van 10.000 en f 1200 zijn daar door niet aan invoerrechten betaald. De Haarlemmer H. S., van beroep tegenwoordiger, heeft in de eerstei van dit jaar gesmokkelde kousen \e.- aan mevrouw M.J.M., grossierster in Deze heeft voor een bedrag va"J;, gekocht. Toen zij ontdekte, dat de l ren van smokkelen afkomstig waren zij ze niet meer gekocht. H. S. werd veroordeeld tot een ge g'enisstraf van zeS weken enj tot een geldboete van 800, suos.^ twee maanden. 2) „Daar lijkt het anders niet veel op", re pliceerde Brannigan enkele ogenblikken later, toen zij voor een groot, modern ge bouw stilhielden, waarvoor een portier de wacht hield, en uit welks bovenste regionen de klanken van een dansband stroomden. Een paar in avondkleding betrad het ge bouw, toen de auto stilhield. „U wordt verwacht, heren?", informeerde de portier. „Politie", antwoorde de hoofdinspecteur kort. „Een feestje aan de gang?" „O, zowat iedere avond feesten ze hier. Ik begrijp niet goed, hoe ze'dat in deze tijd kunnen volhouden." „Ze?" „Ja, mijnheer Brooke en zijn vriend Turn bill. Vlot stel knapen, en ook vrijge vig. Iedere avond, dat er een partij is, krijg ik een aardige looi van ze. Neem de lift, heren, want ze wonen op de bovenste ver dieping". Dale, die zich nooit erg thuis kon voelen in een luxueuze omgeving, hoewel hij er door zijn werk vaak mee in aanraking kwam, merkte met een blik naar de zware dikke karpetten en 't sierlijke meubilair in de ontvangsthal op: „Hier schijnt een behoorlijk stukje geld te zitten." „Laat je daar niet door van de wijs bren gen, Dale. Een rijkaard, die wat te verber gen heeft, is even gemakkelijk onder han den te nemen als alle andere mensen." De vertrekken van de bovenste verdie ping waren toegankelijk via een kleine hal, van waar uit een rode loper over een paar treden naar een deur voerde, waarvoor een huisknecht post had gevat. Brannigan kon langs hem heen nog juist een ruime kamer zien, waar mensen in groepjes bijeen ston den. De dansmuziek klonk niet overluid, dus er moest wel ergens anders dan in die kamer gedanst worden. „Een enorm huis", overwoog hij. De huisknecht toonde enige verwonde ring, toen hij Brannigan ontwaarde. Deze verklaarde zijn komst door te zeggen, dat hij de heer Brooke wilde spreken. „Wij zijn van de politie. Is er ergens een vertrek, waar we hem rustig kunnen spre ken? Zeg hem maar, dat hoofdinspecteur Brannigan van Scotland Yard er is." Een enkel ogenblik meende Brannigan iets van bezorgdheid op 's mans gelaat te zien, maar zeker was hij daar niet van. „Laat ik u even voorgaan naar de kamer van mijnheer Brooke. Daar zult u niet ge stoord worden. Ik zal mijnheer even waar schuwen. Hij is op het ogenblik bij enige kennissen op de dansvloer op het dak." Sommige gasten (een stuk of vijftig leken er in de vertrekken te vertoeven) wierpen een blik op de twee detectives, de enigen die niet in avondkleding gestoken waren. Met een snelle, deskundige blik nam Bran nigan het gezelschap op. De meeste dames waren jeugdig en hadden een aantrekkelijk uiterlijk, maar een deel van hun partners paste niet helemaal in deze sfeer; zij waren meer van het genre van de oudere han delsreizigers of types, die zo weggelopen konden zijn uit minder goed bekend staan de buurten. Brooke was blijkbaar niet zo erg kieskeurig in de keuze van zijn vrien den, overwoog de hoofdinspecteur. In een hoek van het grote vertrek was een bar ingericht, waarop een indrukwekkende hoeveelheid flessen prijkte. Kellners in korte witte jasjes liepen druk af en aan met welgevulde bladen. Het gesprek scheen over het algemeen het vrije en wat drukke karakter te hebben, dat hoort de latere uren van een gemoedelijk feestje. Brannigan was verrast van de prettige sfeer, die er in de kamer hing waarin zij waren binnengelaten. Een bureau met een sierlijke vaas met rozen, twee gemakkelijke donker-leren fauteuils, een divan en een stemmig vloerkleed met een rood dessin. Een rustige, typisch mannelijke sfeer. „Goedenavond". Een jonge man was de kamer binnenge treden. Brannigan schatte hem een jaar of 26 en hij maakte de indruk stevig gebouwd te zijn. Zijn donkere haar' was strak ach terover gekamd, hij had een krachtige mond en op het gelaat lagen trekken van een intens leven. „Mijn naam is Brooke. Wat kan ik voor de heren doen? Ik heb over inspecteur Brannigan horen vertellen, dat hij één van de gevaarlijkste kopstukken is van Scotland Yard. Mag ik u iets te drinken aanbieden?" „Niet tijdens dienst, dank u. Een zekere John R. Marshall, een Amerikaan, was vanavond op weg naar uw partij .Maar is niet aangekomen. Ik vraag me al af, waar hij blijft." „Daar hebt u dus geen idee van?" „Absoluut niet", antwoordde Brooke. „Hij werd vermoord. Zijn lijk werd hier in de nabijheid gevonden." Het gelaat van Brooke toonde geen spoor van emotie, alleen zochten zijn handen steun aan de rug van de stoel, waarachter hij stond. Zijn blik ging naar een schilderij boven de schoorsteenmantel. Brannigan kreeg de indruk, dat zijn lichaam geheel gespannen was, alsof hij zich wilde wape nen tegen een schok. „U schijnt niet erg verrast te zijn, mijn heer Brooke", merkte Brannigan op. „O, eh, jazeker. Verrast ben ik wel. Moord is geen prettige zaak". Brooke stad een sigaret op uit een gouden koker. „Hoe laat is het gebeurd?" „Tussen tien en elf uur." „Toen. was ik hier, als u daar belang in stelt. Deze partij is even over negenen be gonnen. Zeker vijftig mensen hebben me hier gezien vanavond." „Zonder twijfel. Wanneer en waar hebt u Marshall leren kennen?", vroeg Branni gan. Het scheen alsof de jongeman moeite met zijn antwoord had. „Moeilijk te zeggen. Ik ontmoet hier of bij andere gelegenheden zoveel mensen. Toen ik hem ontmoette, vond ik het wel een geschikte kerel „Niet er omheen draaien!" Brannigans toon was kortaangebonden. „Daar neem ik geen genoegen mee. Hij zou uw gast zijn vanavond. Ik mag toch veronderstellen, dat u weet vvie u inviteert. Marshall is pas ruim een week geleden in Londen gearri veerd, zodat u niet zover in het verleden hoeft te duiken om mijn vraag te beant woorden." „Goed, het was in Claridge Hotel", gaf Brooke gemelijk toe. „Een dag of zes geleden, vorige week Donderdag geloof ik. Ja, het was Donder dag. Ik moest iemand in Claridge Hótel spreken en heb daar op hem moeten wach ten. Ik knoopte een praatje met die Ameri kaan aan. Hij maakte een eenzame indruk". „En u hebt hem maar meteen voor dit feestje gevraagd?" „Inderdaad". „Hebt u hem later nog eens ontmoet?" „Neen." „Vertelde Marshall u, wat hij hier uit voerde?", vroeg Brannigan. „Nee. Hij vertelde me wel, dat1hj Pr^ detective was. Dat ujt ais een geraden hebben, want^hij zag politieman in burger." „Wist u misschien, dat hy nd.er.st si van de staalmagnaat Bin!F--r- „Nee. Ik wist wel, dat bleef, dat weet trouwens half L Marshall noemde mij nietig n „Hebt u mijnheer Burgess ooit omm „Natuurlijk niet." „Waarom dat natLmrbjk „Nou, die ouwe heer is ^l- hoogstens eens in de m.and m it van zijn eigen hotel en za kainer „Wist u, dat Burgess Marsnam betaalde?" ten? Het v# „Hoe zou ik dat moeten weten. geen goede vriend van me. flnl „Maar u kende hem void voor een huiselijk feestj dj{eenZon- Brooke maakte de^ndruL a. derlinge opmerking te mjj„ avond* „Allerlei mensen komen P avond. jes. Als je zo nu en dan een g je wilt hebben, kan het j ^are ir.w wie er komen, als he' de meeste men sen zijn. Overigens f f/"Jongen «J sen, die in de Londense s £gn enite.e keren, elkaar wei zo nJf J,heei vreemd maal haal ik er eens r^rde hern.f* bij, zoals Marshall. I zicht een pre'llÊ dat hij zo op het eerste gezicm indruk op mij maakte. (Wordt

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6