Acht toneelclubs repeteren voor komend concours Omvangrijke taak zwaarder naar mate de tijden moeilijker worden het beste adres Velsen Noord kan tevreden zijn over zijn nieuwe openbare school BUIS MA NS' BLOEMENMAGAZIJN J Voorspel tot sanering van IJmuiden- West Visserij-varia Alleen verzorgingshuis" kan de ouden van dagen helpen Yachtsman van logger overleden NYLONREPARATIE! „Noord Holland" naar Australië Het strakke, moderne gebouw wordt de 15e September opgeleverd Veelbelovend „verlengstuk" van IJmuidens driekwart eeuwfeest Agenida voor Haarlem Nieuwe fusie van melkinrichtingen Gouden echtpaar muzikaal „getracteerd" rHoe is het ontstaan? Dit woord: BALDADIG Suomi-lid liep in Rijswijk en werd tweede Agenda voor Velsen Doortrekking Oranjestraat begint met sloopwerk Een Eeuw Celeden 11 SEPTEMBER 1951 Velsense dienst voor Sociale Za cïirhting voor Kinderverzorging '"IS Sft verzet. Dit wordt de vfn het jaarverstaa. dat deze week wel duidelijk. ■Mrt van het aantal gesteunden Armenwet, zo staat er. zette De aanleiding hiertoe «orden gezocht in de grotere kosten '"Te- noodzakelijk levensonderhoud. rclr vele ouden van dagen die zich de uitkering krachtens de •:f,ïLg en enige hulp van de kin- y-ojwet-Dr zwaar werden gedu- hen steeds moeilijker viel iSS ondersteuning van Sociale Zaken sdijven. Meer zjCiienfondspremie ti. Mrhodng van de ziekenfondspremie SSRtde regeling voor het ver- aS reductie moest worden herzien j^past aan de gewijzigde omstandig- 'f „«Welling van geestelijk- en .r; 1ijk gebrekkigen was in 1950 we- ;;;r? n grote betekenis. Het aantal 2 arheiders, dat steun genoot, was <roter dan in 1949. Het stil- Sïn de vissersvloot in 1949 is hier 'khiinliik niet vreemd aan. Vooi geschoolde krachten bleek het ^moeilijker regelmatig in hetarbeids- te worden opgenomen Om deze :L te behoeden tegen de demoral ise gevolgen van een langdurige werk- :ifd werd gebruik gemaakt van de Sentelijke Sociale Werkvoorzienings- waarbij het mogelijk is met Sevan het rijk - hen in een gemeen- werkvoorzieningsobject te plaatsen. ingang van 27 November werd een -•/arbeiders te werk gesteld in het •vle jemeente aangekochte park „Bos- k1 in Santpoort. Steun aan gedcmobiliscerdcn He; aantal gedemobiliseerde militairen uitkering ontving was, gezien het feit :s er steeds meer repatrieerden, uiteraard kr dan in de voorgaande jaren. De adersteuning was voor de meesten zeer Söjk, want de voorrang-bij-plaatsing is: hen spoedig werk vinden. Het grote return zelfstandigen dat moest worden 2i:i:en vond oorzaak in het tijdelijk op- '=p van een deel der vissersvloot en van ikermate hoge visprijzen, waardoor een ïsgrijk deel van de visventers werd ge lieerd en van de grote regenval, die de les tuinders parten speelde. Enige tuin- ir;besloten zelfs hun bedrijf aan de kant ••dsn en in loondienst te gaan werken. Jeugd en ouderdom Ds zogenaamd „verwaarloosde en be side" jeugd genoot ook in 1950 de volle langstelling van de dienst en gezien de :i> verzoeken om hulp en raad kon wor- geconcludeerd, dat dit vaak zeer tijd- :rade individuele werk hogelijk wordt praideerd door de ouders en opvoeders, iade dienst te hulp roepen, b nauwe samenwerking met de com- arie voor ontspanning van ouden-van- da werd in het afgelopen jaar weer de ::d.ie aandacht besteed aan hen, die eer- is bon krachten gaven om IJmuiden tot te brengen. Behalve de jaarlijkse «twht verden gedurende de winter- asden enige ontspanningsavonden ge- IsE. Verschillende verenigingen boden 2oudjes gratis plaatsen bij op- en uit klagen aan. De huisvesting van ouden -dagen,dieniet langer zelfstandig kun- wonen, is nog steeds een ernstig pro- dat slechts kan worden opgelost set stichten van een verzorgingshuis - ce gemeente. Commissie van advies jkcommissie van advies in al deze aan- I geneden bestond op 31 December a: de wethouder van sociale aange- -v-neoen. de heer F. J. A. Striibosch. die was: C. G. Holling, P. A. Hilt. C. F. Nieuwenhuizen, mevrouw I. ADWRTVKIT1V 1 wachtsman J. van der Toorn uit riffen, die bij een brand op de I jSaSth. 112 ernstige brandwonden op- lfv overleden. In de nacht van 1 op v-'ftmber brak door tot nu toe onbe- Ig oorzaak brand uit in de machine- 1^--van de logger, die in de Scheve- r;.\-haven gemeerd lag. Van der Toorn, I *acht had en in het vooronder te werd door de brandweer be- 1 ue logger brandde bijna geheel uit. 1 SCHEEPVAART IJMUIDEN tMjl® September kwamen de haven vrjiden binnen: Abro van Norsbron. --■eü van Hamburg. Kwiek van Karls- i Y van Strunstad. Bomma van er - rUo van Buenos Aires. Phryne :;-i:rcEch° van Belfast. Michael Swen- v nasvall. Martha van Par. Regina le-^netnouth. Rygja van Newcastle. van Liverpool. Fierijord van ^all°nia van Gothenburg. iv\n 21tn: Caribia naar Bohus. Ellen Asvurius naar Êmden. Salsaas Lusian Coast naar Rotter- i:n-Holand (met zuiger) naar Rio '"•:i10- phoenix naar Stockholm. P. Hofman-Vlas, A. van Brink en de secre taris H. Manfje. Mejuffrouw T. van Kempen, die speciaal was belast met de bijzondere gezinszorg verliet op 1 April de dienst wegens huwe lijk. Zij werd opgevolgd door mejuffrouw B. Spil. Uitkeringen Aan ondersteuning werd in 1950 uitge keerd een bedrag van 270.776.57. Dit be drag werd verbruikt voor levensonderhoud, brandstoffentoeslag, kerstgaven, losse gif ten en bij bijzondere huwelijksfeesten. Hiernaast was een bedrag van 12.478.79 nodig om politieke delinquenten en vreem delingen financieel te helpen. De ondersteuning in natura kostte de dienst 16.447.22 (in het vorig jaar 21.744.14). Aan versterkende middelen werd een bedrag van 5176.76 ten koste gelegd, ook de verpleging in zieken- en rusthuizen en sanatoria liep in de papieren. Hier werd een totaal van 49.771.09 aan besteed. Genees- en tandheelkundige verzorging vroeg 2847.30. Gezinszorg Ondanks het feit, dat de verenigingen voor gezinsverzorging in een groot aantal gezinnen een hulp konden plaatsen, liep het aanlal gevallen waarin de dienst moest helpen sterk omhoog. In vele gevallen was landurige bijstand nodig en zo gebeurde het dat voor 52 gevallen de kosten 9902.65 bedroegen. In vijf gevallen moest ook voor de was- verzorging worden zorggedragen en zo liep het totale bedrag op tot 10.241.70. Onderhoudsplichten en verhaal brachten 164.885.97 in omloop. Uit een en ander blijkt dat deze dienst in Velsen veel en groots werk verricht. ADVERTENTIE voor ADVERTENTIE Speciaal adres voor BRUIDSBOUQUETTEN Velserduinweg 143, tel. 5740, IJmulden-Oost Met een baggermolen en een zandzuiger Maandagmiddag is de sleepboot „Noord Hollancf" van de firma Wijsmuller het zee gat uitgegaan met de baggermolen „G.G.A." en de zandzuiger Beverwijk 33" van de N.V. Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. De bestemming van deze sleep is Australië. Reeds geruimen tijd be zitten Van Hattum en Blankevoort en A. Volkers Maatschappij tot het Uitvoeren van Openbare Werken te Rotterdam geza menlijk een dochteronderneming voor ha venwerken in Australië, de „Australian Dredging". Deze heeft tot nu toe haven werken uitgevoerd in Melbourne doch thans eveneens een opdracht aangenomen in Albany, een haven in Zuid-West Austra lië. Voor de uitvoering van dit werk dien de nieuw materiaal uit Holland te wor den aangevoerd. De „Noordholland" is thans met dit materiaal op weg. PER „SNELVLIEGER" VAN DUFFEL NAAR IJMUIDEN. De laatste wedvluchten van dit seizoen (navluchten) worden begunstigd door goed vliegweer. De snelheden komen sporadisch boven de 1000 m/min en deze snelheden en nog lagere zijn voor de post'duivenlief- hebbers waardevolle tests van hun gevleu gelde vrienden. Zondag gingen er 324 duiven van de P.V. „De Snelvlieger" in Duffel (België), op een afstand van 152 km, de lucht in om 8.45 uur met een Noordenwind. De eerste binnenkomer was van A de Boer en deze vogel arriveerde om 11-16-05 en maakte een snelheid van 1009,39 m/ min 60,56 km/uur. Deze jonge duif (broed '51) versloeg hiermede vele vogels met jaren „ervaring". De laatste, 65ste prijswinnaar, arriveerde om 11-40-54. De volledige uitslag is: A. R. de Boer 1, 59: H v. d. Wiele 2, 64; Chr. Prins 3; J. H. Eelsing 4; K. Metzelaar 5, 43; F. Veld- meijer 6, 17, 26, 61; J. Jung 7. 54; A. Balm 8, 15, 16, 57; J. Waal 9, 23; E. Reker 10, 46; A. Schotvanger 11, 14 ,47; E de Boer 12, 25; L. Otte 13, 32, 36. 53; J. Verwer 18, 21, 22; C. Cornelissen 19, 48, 51, 65; P. v. d. Hout 20, 23; J Koorn Dr. 24; R. Prins 27, 37, 38; F. de Boer 28, 41, 42, 44, 45, 62, 63; K. v. Breemen 30; H. J. Handgraaf 31, 40; H. Broek '3; J. Oldendorp 34; J Exalto 35, 60; E. Sloot 39; D. Voet 49, 58; J. D. Eelsing 50; H. Boon 52, 55, 56 Aan de IVijkerstraatweg legt de aan nemersfirma H. Ribberink, die van het be gin van de wederopbouw van Velsen-Noord af verschillende grote objecten en com plexen heeft gebouwd, thans de laatste hand aan de nieuwe openbare lagere school met zeven leslokalen en een afzonderlijke gymnastiekzaal. Nu de steigers weg zijn blijkt het een strak gebouw te zijn: een school met veel licht en lucht en grote, ruime leslokalen. Het gebouw, dat uit twee verdiepingen beslaat, ligt met de voorzijde naar het Zui den. Aan de Van Diepenstraat, de toegangs weg naar de school, ligt de hoofdingang, bestaande uit brede, glazen deuren, die naar een ruime hal van 4 x 3/, meter leidt. Een glazen „tochtpui" vormt de afschei ding van de corridor en direct links hier van is een kamer van 4x5 meter voor het hoofd der school ingericht. De benedengang is 35 meter lang en 2.10 meter breed, waaraan naar rechts drie les lokalen liggen van 7.10 x 7.40 meter, alle voorzien van grote ramen. Aan het West- einde van de gang bevinden zich links een keuken met aanrecht en enkele kasten en aan de Oostkant de toilettén tegen de achtermuur. Via een andere „tochtpui", die wordt voorzien van draadglas, wat btj eventueel brandgevaar grote voordelen kan hebben als afscheiding met de benedencorridor, komt men in een afzonderlijk gebouwd en 4/, meter breed trappenhuis. Hierin liggen twee. door een bordes verbonden, beton nen- trappen, die met granietplaten worden afgedekt. Op de bovenverdieping zijn vier les lokalen. Drie er van hebben dezelfde groot te als die beneden, 7.10 x ,7.40 meter, doch het lokaal aan de Westzijde, gebouwd bo ven de ingang en de ruimten tussen school en gymnastiekzaal is 7.50 x 7.40 meter groot. De bovengang is 30 meter lang en 2.30 meter breed. Op verschillende plaatsen in de muren is ruimte uitgespaard voor de berging van brandslangen. Elk lokaal en ook de gangen krijgen staafverlichting. Boven de borden zullen T.L.-buizen worden aangebracht. In ieder lokaal is een fontein. De verwarming ge schiedt in het schoolgebouw door middel van gasojars. De bovenverdieping eiste een kostbare constructie met vrijdragende plafonds. Gymzaal Uit de benedengang naar het Westen komt men in de nabijheid van de gymzaal, die geheel afzonderlijk staat van de school. Een kleedruimte speciaal voor de gym zaalbezoekers van 7x5 meter, is ook te bereiken van de Van Diepenstraat af. Aan de Zuidkant bevinden zich twee was- of badlokalen van elk 3'Ax4 meter, waarin boven speciale wasbakken ongeveer twaalf kranen komen. Rechts van de kleine buiten-ingang be vindt. zich nog een kleedlokaal van 5x4 meter en eerst dan wordt de ruime gym zaal bereikt. Deze is 18 meter diep en 9 meter breed, met aan de Westzijde drie ramen van 2.30 x 2.60 meter en aan de Oostzijde uit komend op de speelplaats achter de school en aan het Stratingplantsoen vier ra men van 5/o meter hoog. In de kapconstructie wordt voor de ge luiddemping een boardplafond aangebracht en de vloer wordt gelegd van hard hout. Er wordt achter de coulissen hard ge repeteerd en druk vergaderd voor het toneelconcours, dat in de maand October de aandacht zal vragen en welbeschouwd eigenlijk nog een verlengstuk is van de festiviteiten ter gelegenheid van IJmuidens 75-jarig bestaan. Aanvankelijk zou het immers georganiseerd worden binnen het bestek van het officiële feestprogramma van het Uitvoerend Comité, maar door financiële bezwaren ging dit plan van de baan. Dezelfde moeilijkheden hebben ook de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die het plan overnam, verhinderd om het uit te voeren. Nu echter de directie van het Rcx-theater het initiatief weer leven in blies zijn er al dadelijk allerlei financiële hindernissen uit de weg geruimd. De acht deelnemende verenigingen zijn vrij van zaalhuur en kunnen elk over een décor beschikken. Voorts neemt het theater de helft der transportkosten voor zijn rekening, de kosten van de jury en die van de prijzen, ten bedrage van 600 gulden, waardoor elke deelnemende vereniging minstens 25 gulden kan verwerven. Er is in dit opzicht dus op een lofwaardige wijze kracht achter de plannen gezet. De ver enigingen, die elkaar op dit concours „van de planken" zullen trachten te spelen zijn verwoed aan het repeteren, hier en daar zelfs drie keer per week. Maar er is meer aanmoediging nodig, want het gaat de organisatoren niet alleen om dit ene concours, maar om een jaarlijks terugkerende wedstrijd van het amateur toneel. Daartoe heeft het Rex-theater dan ook een wisselbeker uitgeloofd. Men streeft er naar dit gebeuren in Velsen te doen uit groeien van een gemeentelijk tot een pro vinciaal en waar mogelijk zelfs van een provinciaal tot een nationaal concours. Vooral dit begin verdient de belangstelling, niet alleen van het publiek maar vooral ook van andere verenigingen, van bedrijven en van instanties, die een wijdere ontplooiing van het culturele leven in Vel sen een warm hart toedragen. Die kunnen hun genegenheid doen uitkomen door het beschikbaar stellen van medailles voor deze gelegenheid. Het „wedstrijdprogramma" is als volgt samengesteld 3 October: Kunst en Vriend schap met „Mensen in nood" van Will Bra- kenberg; 4 October: Advendo met „In de schaduw van de guillotine" van Will Bra- kenberg; 10 October: Concordia met „Per luchtpost" van Norman Krasna: 11 October: K.Z.O.D. met „Adel in livrei" van Henk Bakker; 16 October: Jan van Dommelen met „Op 't kantje af" van Jan Fabricius; 17 October: De Plankeniers met „De vlie gende feeks" van Ben van Eysselsteyn; 24 October: Varia met „Spel met het nood lot" van Emlyn Williams; 31 October: Palvu met „Bazuinen om Jericho" van Ben van Eysselsteyn. De jury zal maximaal uit vijf leden be staan. Op de samenstelling ervan komen wij in de loop van deze maand nog terug. Vooral met het oog op de mogelijke con tinuïteit van dit concours is de vorming Links achter in de zaal is een ruimte van 5x6 meter voor het bergen van de toe stellen en vier stevige, ijzeren binten in de zoldering kunnen voor het ophangen van het materiaal dienst doen. Ten slotte wordt het gehele bouwwerk afgesloten door een afzonderlijk gebouwtje, dat grenst aan de toestelbergruimte. Hierin zullen mettertijd zoals wij al eerder meldden, de apparaten voor de radio-distributie worden onderge bracht. Hete lucht Wordt in het schoolgebouw gasverwar- ming gebezigd, men is voor de gymzaal, de waslokalen en de kleedkamers bezig met het aanbrengen van een hete lucht-verwar- mingsinstallatie. Thans legt men aan het complex de laat ste hand. De ruimte om de school wordt geëgaliseerd en de schilder is op de boven verdieping bezig. Aan de voorzijde komen een tegelpad en beplanting; achter wordt de speelplaats van 900 nU groot geheel be tegeld. Het ligt in het voornemen van de heer Ribberink het complex op 15 September op te leveren, waarna de gemeente de „aankleding" kan gaan verzorgen. DINSDAG U SEPTEMBER Groie Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Stads schouwburg: ,,Anna Christie" (De Verenigde Spelers), 8 uur. City: „Het laatste duel", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De strijd in het rotsgebergte", „Wie doodde Roe Robin", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Je moet er maar invliegen", 18 j., 8 uur. Rembrandt: „Vier in een jeep". 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Minderjarig meisje vermist", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lilli Mariene", alle leeft., 7 en 9.1ö uur. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De ingebeelde zieke" (Amsterdams Toneelgezelschap). 8 uur. Hee- renweg 141, Heemstede. Conferentie. 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. (Zie programma agenda van Dinsdag). In de toekomst één groot bedrijf in Velsen-Noord De fusie, die in 1949 reeds tot stand is gekomen tussen de melkinrichtingen „Ge meenschappelijk Belang" en „Velsen" is, naar wij vernemen, thans uitgebreid tot de melkinrichting „Meyendel" in Bever wijk. Daardoor zijn de bedrijven, die Vel sen, Beverwijk en Heemskerk van melk voorzien, thans onder één directie gekomen. Zij werken voorlopig nog gescheiden, maar zullen in de toekomst geheel gecentrali seerd worden in Velsen-Noord, tegenover de Rooms Katholieke kerk aan de Wijker- straatweg, waar de gemeente een terrein beschikbaar heeft gesteld. De fusie is voor al gegrond op economische motieven. De investeringen, die thans voor een goede melkvoorziening noodzakelijk zijn, bijvoor beeld de aanschaffing van spoel- cn vul- machines, zijn voor kleine bedrijven te kostbaar geworden. Het centrale bedrijf, dat na deze fusie Beverwijk, Heemskerk en Velsen zal voorzien, behoudt de naam N.V. Melkinrichting „Velsen". I-Ioewel eerst morgen, Woensdag, het gou den echtpaar J. de Reus en M. de Reus- Veken, de bruiloft viert, werd het feest al eerder in clubgebouw „Kindervreugd" te midden van familie en vrienden gevierd. Er wachtte het bruidsjaar, van wie de bruide gom nog behoort tot de oprichters en oud leden van de Harmoniekapel „De Een dracht", een muzikale tractatie van dit corps, die uiteraard veel waardering onder vond. Namens het corps heeft de voorzitter, de heer Joh. Hommes herinnerd aan de vijftiger jaren en de echtelieden gecom plimenteerd. van de jury zeker van doorslaggevend belang. Indien uit dit concours een nauwere samenwerking wordt geboren, zo over wegen de „promotors", aan zal het wellicht in de toekomst zeer denkbaar zijn om Vel sen te tracteren op stukken van een hoger niveau, dan hetgeen over het algemeen door het amateurtoneel bereikt wordt. Men zou daartoe de beste spelers van de verschil lende verenigingen in één opvoering kun nen doen verschijnen. ADVERTENTIE ïml Er zijn in het Nederlands drie woorden die duidelijk bij elkaar horen: baldadig, balorig en balsturig. In alle drie bete kent bal: slecht. Een baldadige jongen verricht dus slechte daden, in het bij zonder straatschenderijen. Balorig luidde vroeger: balhorig, doof. Nu verstaan wij er onder: iemand die niet horen wil, die tegen de keer in is, uit z'n humeur. Bal sturig is nu ook wel duidelijk. Men zei het voorheen van schepen; in het West fries wordt het gebruikt van moeilijk te regeren paarden. En in die zin van we- derspannig bezigen wij het ook van mensen. Als u aan dit drietal het woord ballast zou toevoegen, zou u een fout maken. Ballast komt van bar-last: bare, blote last, waardeloze last. Het woord bar kent u in deze betekenis wel in barre- yvoets, blootsvoets. Bij de nationale atletiekwedstrijden van het „Clubhuis Te Werve" te Rijswijk heeft het Suomi-lid Joop Smit deelgenomen aan de 800 meter-loop. De Suomi-man, die een uitstekende race liep en op de voet gevolgd werd door de cracks Weyborg en C. de Boer van Lycurgus (Krommenie) slaagde er in een fraaie tijd te maken. Hij kon echter Havenaar van A.V. '23, die eerste werd in 2 min. 0,6 sec., juist niet benaderen en moest met een tweede plaats in 2 min. 1,4 sec. genoegen nemen. HOUT AANGEVOERD Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Maandag aangekomen het Finse s.s. „Dagmar". dat van de Finse haven Lapalu- oto een lading van 1082 vadem geschild hout aanvoerde. Het schip was tijdelijk aan de Kanaaldijk gemeerd. DINSDAG 11 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: De charge van de lichte brigade. Rcx. 20 uur: In het Witte Paard, operette door leerlingen en leraren van de Vel- sense H.B.S. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: De charge van de lichte brigade. Rex, 20 uur: „Whiskey Galore". I11 oud-IJmuiden begint zich liet plan voor de sanering van dit gemcentedeel af te tekenen: het pand dat aan de Noordzijde de Oranjestraat afsluit en dat vroeger aan Tellier toebehoorde, wordt niet bekwame spoed afgebroken om de te verbreden Oranjestraat daar te kunnen doortrekken naar de Kanaaldijk. Zoals men zich zal herinneren heeft de Velsense gemeenteraad enige tijd geleden een desbetreffend voorstel van B. en W. goedgekeurd, waardoor het toekomstige wooncentrum van IJmuiden-West in de vernieuwde Oranjestraat een waardig winkelcentrum krijgt. Tevens hangt deze afbraak, die een lelijk stuk „front" van de Kanaalstraat doet ver dwijnen, samen met de vorderende bouw van de nieuwe loodsensociëteit. Op onze informatie ten gemeentehuize, of de afbraak van dit ene pand de inleiding vormt van het eveneens afbreken der be- Besommingen. IJm. 54 Limburgia 16.860; IJm. 87 Tubantia 17.120; RO. 15 Antje 16.020; IJm. 204 2200; KW. 89 3950: KW. 10 2500; KW. 155 3240: KW. 104 ƒ2140: KW. 64 ƒ3100; KW. 24 5180; KW. 51 4570: KW. 26 2710: KW. 114 2000; KW. 28 ƒ2710; KW. 108 ƒ2190; KW. 59 1880; KW. 166 2700; KW. 107 1000; KW. 19 2750; KW. 47 320; KW. 122 5360: KW. 56 1690; VI. 79 1820; VI. 70 790; RO. 29 1580: IJm. 228 520; IJm. 52 1760; IJm. 276 2200; IJm. 277 ƒ2410; KW. 210 1920: KW. 27 2090; KW. 77 2300; KW. 94 2030: KW. 34 2470; KW. 30 2580; KW. 31 1800; KW. 92 ƒ1510; KW. 147 700; KW. 29 ƒ1130; IJm. 75 1080; KW.; 54 1090; KW. 37 1140; KW. 45 1230; KW. 151 440: KW. 159 3660; KW. 129 630. Het halve werk. De nieuwe week zet te Maandag fris in. De fijnvis die nog vrij schaars bleef, werd met goud betaald, zo dat de grote tong 4.35 per kilo opbracht en er voor de kleine tong II, die hoofdza kelijk voor export verdween, grif 1.35 betaald werd. Ook de schol was peper duur, vooral de grote soorten voor export. Zij brachten het tot 70 a 60 per kist en de kleine schol 2 kon door de goede sorte ring en de pracht-kwaliteit gemiddeld de 35 per kist halen. De trawlerharing, die er ook al puik uitzag werd gewaardeerd op 15 tot 13 per kist, maar de iets min dere kwaliteiten van de loggers moesten goeddeels in de vismeelfabriekcn verdwij nen. De rokerijen toonden veel belangstel ling voor de grote makreel en hadden er vlot 16 per kist voor over. Zwarte kolen waren uiteraard ook in de gunst en haai den 65 a 55 per kist. De Tubantia wei-d Maandag hoogste be- sommer met een resultaat voor een korte 5-daagse reis van niet minder dan 17.500. Ook de Zeelandia van dezelfde rederij deed het met 16.780 voor een 7-daagse reis lang niet slecht. De Antje, die een gecombineerde vis- en makreelaanvoer bracht, boekte 16.200 voor een week-reis. Bij de overige aanvoerders werden de log gers KW. 122 met ƒ5300 en de KW. 24 met 5100 de hoogste. De besommingen van de loggers lagen overigens gemiddeld van 3000 tot 4000 per schip. Veel zoute. Het was Zondag druk met de haringloggers. Aangebracht werden KW. 86 met 75 kantjes, IJm. 75 met 97, KW. 45 met 479, KW. 159 met 107. KW. 176 met 270, KW. 56 met 113, KW. 9 met 136, KW. 7 met 105, KW. 37 met 140, KW. 29 met 3, KW. 29 met 73. KW. 40 met 43. KW. 147 met 252, KW. 151 met 34, KW. 54 met 137, IJm. 74 met 136, KW. 15 met lendende percelen, zei men ons, dat dit „voorshands" niet in de bedoeling ligt. Industriehallen nog „dood" Nu dit begin van de veranderingen in het Westelijk deel der gemeente zich gaat voltrekken, wordt ook de bouw der indus triehallen weer actueel. De belangstelling voor deze hallen is evenwel nog niet over weldigend. zodat de gemeente dit plan nog even laat rusten. 326. KW. 5 met 175, KW. 128 met 304 en de KW. 70 met 250 kantjes haring. In en uit. Maandag kwamen binnen tot 15 uur: UK. 51. IJm. 209. 9, Poolse GDY 111, Sch. 92 en ZA 21. Naar zee ver trokken: IJm. 240, 202, 241, 239, 249, 215, 227, 11, 229. 213. 10. 71, 23. 230. 210, 262, KW. 35. 189. 10. 12. 155. 84, 21, 169. 27, 65, 34, 78, 51. TS. 16. KW. 66. 128, CG. 1, RO. 3, 1, VD. 9 en VD. 60. Duikelaars. Behalve 2900 kisten ha ring en 100 diversen die de Haarlem heeft aangebracht, had het schip nog vijf to nijnen. Variatie genoeg. Vandaag waren van de trawlers aan de afslag de Flamingo met 1900 kisten haring en de Herman met 2400 haring, 50 makreel, 40 wijting en 250 stuks stijve kabeljauwen. Verder waren 8 haringloggers present met een totale aan voer van 1700 kisten haring. 250 makreel, 115 wijting, 20 schelvis en 150 diversen en de Wyron 2 (IJm. 209) met 80 schelvis en piepers. 15 kabeljauw en gul, 40 wijting, 390 makreel, 10 haring, 100 stuks grote stijve kabeljauwen en 150 kleine stijve kabeljauwen. Middemveek. Hoewel er voor Woens dag verscheidene trawlers aan de afslag worden verwacht, is momenteel alleen de Haarlem nog maar bekend, welke een aan- voer-opgave heeft van 2900 kisten haring, 100 kisten diversen, 5 tonijnen en een haai. Omtrent de Batavia die Zondagavond 1100 kisten haring meldde is nog geen defini tieve binnenkomstmelding binnen gekomen. Het schip zou voor de Woensdag- of voor de Donderdagmarkt binnen komen. LUCHTPOST-DUIVEN VLOGEN NAAR CASTRICUM TERUG De Castricumse postduivenvereniging „de Luchtpost" hield een wedvlucht uit Duffel (162 km). De uitslag was: 1. Fr. Tromp 11-3127: 2. P. Konijn 11-43-15; 3. A. Metselaar 11-47- 11; 5. J. Bruna, 11-51-6; 6. G. Tromp 11- 51-20; 7. H. Lustig 11-51-58; 8. J. Zentveld 11-52-46; 9. P. Deen 11-52-2; 10. J. Lust 11-53-16; 11. A. Bastiaan 11-53-16; 12. C. Peperkamp 11-53-20; 13. B. Buter 11-55- 38. Zondag wordt van Vilvoorde gevlogen (181 km). Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 1 September 1 85 1 LONDEN. In Engeland wordt thans een ijzeren stoomschip van buiten gewone afmetingen gebouwd. Het heeft eene lengte van 3Z5 voeten, eêne breedte van 43 en eene diepte van 32 voeten. De inhoud zal 3000 tonnen zijn en het reusachtige vaartuig zal worden voort gestuwd door vier stoomwerktuigen met tezamen 1200 paardenkrachten. Het Is bestemd voor de vaart op Alexandrië en zal den weg van Southampton der waarts, te weten 3100 mijlen, binnen negen dagen moeten afleggen. Het zal de grootste tot dusverre gebouwde stoomhooten in lengt© met veertig voe ten overtreffen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5