Volgende week drie partijen in Haarlem De tunnelbouw te Veisen Een hand uit het verleden ■Clowntje Rick Om de wereldtitel dammen Keller- BARTELJORISSTRAAT 20 TEL 13439 FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Roozenburg speelde weer remise tegen Keiler Nederland verloor in Parijs van Joegoslavië Bouwmeester en Brommer winnen zomertournooi Kampioenschap driebanden Sport in 't kort Voor de kinderen Rotterdamse zakenman voor 50.000 opgelicht Monopolies in communistische staten In Augustus werd weer gespaard Nederland speelde Ierland van de kaart Zes millioen „in eerste aanloop" op begroting uitgetrokken Alle Keiese gezinnen uit Vught vertrokken Waarde van vermiste zending van 10.000 was niet aangegeven Brand op het Donkere Spaarne Frans landingsvaartuig op mijn gelopen g DINSDAG IS SEPTEMBER 1951 (Van onze dammedewerker) Zondag 23 September te 17.00 uur zal in café-restaurant ..Die Raeckse". Raaks te Haarlem, de dertiende partij van de match om de wereldtitel tussen P. Roozenburg en R. C. Keiler aanvangen. Het is aan het lofwaardig streven van damclub „Oosterkwartier", waarvan de titelhouder lid is. te danken, dat de Haar lemse sportliefhebbers niet minder dan drie van de achttien te spelen partijen van nabij zullen kunnen volgen, namelijk de dertien de, veertiende en zestiende partij. De veertiende en zestiende partij worden eveneens in „Die Raeckse" gespeeld en wel op Maandag 24 September en Donderdag 27 September, aanvang 18.00 uur. Het is een uniek feit in de geschiedenis van het damspel, dat de strijd om 's werelds hoogste damtitel tussen twee Nederlanders wordt uitgevochten en hierdoor uitsluitend een nationale aangelegenheid is geworden. In de voorwedstrijd te Parijs, waarin Kei ler het recht verwierf de titelhouder uit te dagen bleek diens onbetwiste superioriteit over 'de Franse, Belgische. Zwitserse en Italiaanse deelnemers en de „Challenge Mon dial" bewees overduidelijk, dat het spelpeil in ons land thans ver boven de overige lan den, waar het Poolse damspel wordt ge speeld, uitsteekt. Onze eerste kennismaking met Keiler, die in de periode 1927/1950 niet minder dan elf maal het landskampioenschap veroverde, is niet van recente datum. Het was in 1918, dat wij te Nijmegen simultaneerden met het doel aldaar een damvereniging te stichten. De organisatoren van deze damdag vestigden toen onze aandacht op een jongmens van 13 jaar. nog in korte broek, die tot onze tegen standers in deze séance behoorde. Volgens deze organisatoren moest deze knaap over uitzonderlijke damtalenten beschikken en men gaf ons in overweging op onze hoede te zijn. En inderdaadmet veel inspaning hiel den wij deze knaaü van ons af en toen wij na afloop naar diens naam informeerden, ver namen wij dat hij Kees heetteKees Het verwonderde ons niet, later Keller s naam in vele belangrijke wedstrijden te zien en het was voor dammend Nederland een sensatie, toen hij in 1925 op 19-jarige leeftijd de meestertitel behaalde. Dat Roozenburg dit record later zou slaan, kon toen nog niemand vermoeden, want Roozenburg zelf lag nog rustig in zijn wieg. In ditzelfde jaar werd Keiler uitgenodigd deel te nemen aan de wedstrijd om hét we reldkampioenschap te Parijs, waarin hij ongeslagen als derde eindigde achter de Fransman Stanislas Bizot (eerste"» en diens landgenoot Marius Fabre (tweede"». Onze landgenoot en titelhouder Herman Hoogland moest in dit tournooi afstand doen van de dam-troon. In dit tournooi speelde toen ook de Haarlemse meester P. J. van Dartelen mede, die als 7de eindigde en beide partijen tegen Keiler remise speelde. Er namen toen 10 spelers deel. De huidige uitdaging van Keiler aan Roo zenburg is diens zesde aanslag op de we reldtitel. De vijf voorafgaande tegen de Fransen Maurice Raichenbach en Pierre Ghetsem (tweekampen) en drie rondtour- nooien leverden voor Keller nog steeds geen wereldtitel op, een succes, dat de gehele internationale damwereld deze bijzonder sportieve grootmeester zo gaarne zou gunnen en een bekroning zou betekenen van diens phenomenale damloopbaan. De titelhouder Piet Roozenburg is van geboorte Rotterdammer, doch door verande ring van werkkring de laatste jaren Haar lemmer. Roozenburg maakte reeds op 10-jarige leeftijd zijn entrée in het aam'even, won op 18-jarige 'leeftiid de meestertitel (1942) en behaalde in 1943. 1948 en 1950 het landskam pioenschap. Sedert 1948 is Roozenburg we reldkampioen. Wie heeft de beste kansen? Een antwoord op deze vraag is niet gemak kelijk te geven, omdat in deze tweekamp twee geheel verschillende spelsystemen om de suprematie strijden en hierdoor verras singen nimmer uitgesloten zijn. Keller's spelopvattingen, gegrondvest op wetenschappelijke bases en uitzonderlijke aanleg, gepaard aan enorme routine en theo retische spelkennis, waarmede hij de stor men van alle tijden zo glansrijk heeft getrot- seert, vinden in Roozenburg feitelijk een speler van de moderne school en bovendien een uiterst strijdlustige tegenstander. Een speler, die geheel vrij is van dogma's en het aandurft te spotten met alle regels der theorie, die de ouderen onder ons als een kostbare erfenis bewaren. Zijn spel is sterk op de aanval gericht, aggressief, listig en hypermodern. Het be tekent feitelijk een revolutie op het gebied der theorie van ons spel. Het is vooral voor de toeschouwers aantrekkelijk en enerverend. Hij is de ontdekker van de mathematische eigenschappen van het damspel en onder invloed van de ex-wereldkampioen Ghestem heeft Roozenburg diepgaande stu dies gemaakt van de statische partij. Als docent van de Leidse Onderwijs instellingen heeft Roozenburg belangrijke geheimen omtrent het z.g. Roozenburg- systeem aan de openbaarheid prijs gegeven, ADVERTENTIE VICO LEDEREN KLEDING 12) Van de plaats uit, waar hij dit deed, kon men niet zien wie het gebouw betraden of verlieten. Brannigan scheen niet erg onder de in druk te zijn van deze tegenslag. Hij keerde terug naar de kamer, waar Peter zijn dood had gevonden en kwam daarna weer naar de salon met een foto. „Hier laat ik vanavond nog copieën van maken, waarmee ik enkele mensen naar Soho stuur om te vragen, of hij daar van daag ergens is gezien. Daardoor krijgen we misschien een draad in handen naar het onderzoek, waar hij zich mee bezig hield. Bent u er heel zeker van mijnheer Brooke, dat er in dat telefoongesprek helemaal geen nadere aanwijzing kan hebben gelegen, waar het eigenlijk over ging?" Jeremy schudde ontkennend het hoofd. „Ik wou, dat het waar was. Ik zou niets waarvoor dammend Nederland hem zeer dankbaar mag zijn. Immers nog altijd verkeert de damwereld in spanning omtrent de waarde van dit spel systeem en zelfs de grootsten durven niet met zekerheid te zeggen of het inderdaad een openbaring is of dat het verborgen zwakheden bevat. Wat Rozenburg op Keiler ontegenzeggelijk voor heeft, is zijn leeftijd. Dit is een niet te verwaarlozen factor. Roozenburg is 26 jaal oud en Keller vierde Vrijdag zijn 46ste verjaardag. Of zal Keller's meerdere routine en zijn uitgebreide kennis van de ontelbare finessen, dit^het damspel in zich verborgen houdt, dit leeftijdsverschil kunnen overbruggen? Teleurstelling voor de jongeren! Jammer is. dat de Italiaanse kampioen Marino Saletnik uit Triëst (36 jaar oud), die door de Koninklijke Nederlandse Dambond werd uitgenodigd tijdens do match om de wereldtitel verschillende trainingspartijen te spelen tegen onze jongere vooraanstaande spelers, op het laatste ogenblik verstek heeft laten gaan. Het heet. dat hij wegens zijn ver plichtingen ten opzichte van de wedstrijd om het landskampioenschap van Italië, van de Italiaanse Dambond geen toestemming verkreeg naar Holland te komen. Wij betreuren dit ten zeerste, doch vragen ons af. of deze afzegging nu juist vlak voor de wedstrijd om de wereldtitel moest komen. Maanden van te voren wist men in Italië toch reeds van deze uitnodiging af. Het is een bekend feit. dat de jongere prominente spelers in ons land hunkeren naar internationaal contact. Men dient zich wel te realiseren, dat van de bijna 10.000 bij de K.N.D.B. aangesloten spelers zich jaarlijks slechts zes via de club kampioenschappen. provinciale kampioen schappen en voorwedstrijd kampioenschap van Nederland kunnen opwerken tot de wedstrijd om het landskampioenschap. Behoort men dan tenslotte na het afleg gen van deze eindeloze weg tot de top in deze laatste titanenkamp. dan begint einde lijk aan de horizon de kans te gloren om zich te mogen meten met de internationale grootheden op het 100-ruiten bord. Deze weg is ontegenzeggelijk lang zelfs véél te lang en daarom betreuren wij het. dat geen mogelijkheid kon gevonden worden om een andere buitenlandse meester in Saletnik's plaats over te laten komen. Tijdens de Haarlemse partijen zullen Be- nedictus Springer (ex-wereldkampioen) en Herman de Jongh (ex-kampioen van Neder land en Frankrijk) een explicatie geven van deze partijen op het demonstratiebord en indien de tijd dit toelaat zal Roozen burg zelf nog een nabeschouwing geven. De bezoekers van de Haarlemse partijen ontvangen 'een overzicht tot en met de elfde partij van de hand van Roozenburg. De wedstrijdleiding berust bij de heer N. M. Oud. J. W. v. D. De achtste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen Roozenburg en Keiler eindigde na 59 zetten in remise. Roozenburg leidt nu met 97. Volleybal Te Parijs werd het tournooi om de Euro pese volleybalkampioenschappen voortgezet. De resultaten luiden: Dames, groep 2: JoegoslaviëItalië 15—9, 15—7, 15—10. Heren, groep 1: RuslandBelgië 152, 15—1, 15—1; groep 2: Bulgarije—Portugal 15—5, 15—10, 15—1; JoegoslaviëNederland 153. 158, 1512; groep 3: Roemenië Israel 153, lo3, 156. Dames, groep 1, RuslandFrankrijk 15—5, 15—1, 15—3. Schaken De voorlaatste ronde van het zomer tournooi van Haarlem heeft in vele groepen reeds de beslissing gebracht. Zo werd in de hoofdklasse A aan eventueel nog bestaande onzekerheid een einde gemaakt door de over winning van H. Bouwmeester (ASC) op F. A. Spinhoven (HSG). Bouwmeester is thans onbereikbaar voor de overigen met zijn vier punten uit vier partijen. Niet minder indrukwekkend is de voor sprong van P. E. Brommer (Haarlem) met 4 pnt. uit 4 part. in de hoofdklasse C. Hoe wel hij zelf niet speelde, werd zij n zege on betwistbaar, doordat J. E. Strengers (Haar lem) zijn theoretisch bestaande kans ver speelde door te verliezen van zijn clubgenoot A. Haitsma. In de hoofdklasse B gaat het tussen H. Schmitz (Haarlem) en P. A. v. Driel (Haar lem). beiden met 3 pnt. uit 4 part. C. Ho- vingh (Het Oosten) werd uitgeschakeld, door twee afgebroken partijen te verliezen en wel van C. P. van Weezei (ASC) en H. Schmitz. Dat J. Blokker (Haarlem) in de hoofdklasse A in zijn laatste partij nog een punt scoorde, had tot gevolg, dat A. M. Schneiders (Haar lem), die van deze winstdrang het slacht offer werd. definitief uitgeschakeld werd. In groep I zijn nog wel niet alle partijen gespeeld maar toch zijn de winnaars al be kend: l.J. H. H. Bauer: 4 pnt. uit 5 part.; 2. M. Rumpff: 3'A pnt. uit 5 part. In groep II had N. de Ronden kunnen zege vieren, doch hij verloor van J. E. Baalber- gen en in plaats van de eerste plaats werd het nu. volgens het systeem Sonneborn Berger, de derde. De eindstand is hier: 1. P. Fris: 3 pnt.; 2 J. E. Baalbergen: 3 pnt.; 3. N. de Ronden: 3'pnt.: 4. J. v. d. Steeg: 2Vs pnt.; 5. W. Koel man: 2 pnt.; 6. P. E. Èykelboom: 1 punt. In groep III wist J. Snoek nog net naar de tweede plaats op te schuiven, door een overwinning op J. v. d. Geer. Oppermachtig was hier R. Faase. De eindstand is: 1. R. Faase: 5 pnt.; 2. J. Snoek: 3 pnt.; 3. J. J. H- Kamper: 3 pnt.: 4. W. Vlietstra: 2 pnt.; 5. en 6. J. v. d. Geer en H. I. v. Es: 1 punt. In groep IV. waar een vierkamp gespeeld wordt, is'ondanks de twee remises, die P. Graafstal en J. Post tegen elkaar speelden de strijd nog niet beslist. Het gaat hier tussen P. Graafstal en P. Flury. In groeD V, waarin acht spelers elkaar ont moeten. is het pleit nog niet beslecht. J. Kruup won van D. de Lange en speelde remise tegen C. Hoogland. J. Kruup maakt de beste kans, doch wordt met zijn 5 pnt. uit 6 part. nog bedreigd door F. W. Barthel, met 2'4 pnt. uit 4 part. en door D. de Lange met 4 pnt. uit 6 part. In groep VI werd niet gespeeld en kwam men dus niet verder. W. de Graaff, met 3 pnt. uit 3 part. heeft de leiding. In groep VII bereikte F. J. v. Tongeren, dank zijn overwinning op H. J. v. Straaten de tweede plaats. J. Slenters won van P. Zwemmer. De eindstand is: 1. G. v. d. Leen: 414 pnt.; 2. F J. v. Tongeren: 4 pnt.; 3. 4. en 5. R. Ha gen. J. Slenters en P. Zwemmer: 3 pnt.; 6. H. J. v. Straaten: 214 pnt.; 7. C. Wassenaar: 1 punt. Biljarten De uitslagen van de Maandag in hótel-café- rëstaurant Royal" gespeelde wedstrijden drie banden groot biljart om het kampioen schap van het district Haarlem luiden als volgt: car. brt. h.s. Bakker 30 69 3 Lamers40 69 3 Lamers28 59 4 v. d. Linden 40 59 4 Bakker 40 95 3 Schermerhorn 40 95 4 DR. ETJWE VERLIEST VAN GOLOM- BEK. Te Paignton in Engeland werd een begin gemaakt met het schaaktournooi, waaraan ook onze landgenoot dr. Euwe deel neemt. Dr. Euwe speelde in de eerste ronde van de hoofdgroep tegen de Engelsman Golombek. Golombek won de partij. Jawel, daar had je 't al. Meester kwam woedend naar de plaats, waar Bunkie juist overeind krabbelde. Hij keek naar de vuile boel, die de gebroken fles had veroorzaakt. „Dat is wat moois!.Hoe kom je nu zo dom, die fles uit je handen te laten vallen? Kijk nu eens aan, wat 'n smeerboel je hebt gemaakt!" „Ikik weet n-n-niet, hoe het kwam!", stotterde de arme Bunkie, met een ongeluk kig gezicht. „Ikik gleed opeens uit, meneer!" .Ja, ja, alles goed en wel", zei meester kwaad. „Maar daar is de boel niet mee weg. Haal onmiddellijk een bezem en een emmer, en je zorgt, dat alles schoon komt!" Zuchtend deed Bunkie, wat hem gezegd was. Even later probeerde hij met het water de boel 'n beetje schoon te krijgen. Het ergst vond hij, dat meester nu zo kwaad op hem was Een zakenman in Rotterdam is na drie jaar tot de ontdekking gekomen, dat hij door de 42-jarige dochter van een in 1948 overleden zakenvriend voor ongeveer 50.000 is opgelicht. Zij had de zakenman wijs gemaakt dat in vele plaatsen van het land nog grote partijen goederen waren opgeslagen, die aan haar vader hadden toebehoord. Wanneer de zakenman haar het geld verschafte voor de opslag- en vervoerkosten, zouden de goederen zijn eigendom worden. Bij verkoop daarvan zou hij zijn geld dubbel en dwars terug krijgen. De zakenman heeft deze verhalen drie jaar lang geloofd en haar in die tijd totaai ongeveer 50.000 gegeven. Hij wist niet, dat zij met een Duitser, die met een verblijfsvergunning in Schie dam zogenaamd een handelsonderneming dreef, zijn geld opmaakte in dure hotels. Nooit zag hij een stuk van de vele partijen, welke hij kocht, maar evenmin zag hij de kostbare sieraden die zij van zijn geld kocht. Hij leende overal geld tot een be drag van enkele tienduizenden guldens en leidde een karig bestaan in het vooruit- zicht zijn moeite en zorgen ruim beloond te zien. Een dezer dagpn kreeg de juffrouw hoog lopende ruzie met de Duitser met het ge volg, dat deze op het politiebureau be landde. Daar ging men zijn verleden eens na, maar er was niets dat argwaan wekte, behalve dan dat hij kwitanties voor grote bedragen bij zich had ten name van de Rotterdamse zakenman. De politie liet de Duitser vrij, maar informeerde toch eens bij de zakenman, waarom hij aan de Duit ser zoveel geld betaalde. Toen kwam de zaak aan het licht. Enkele minuten voor dat de trein naar Parijs vertrok, werden de juffrouw en de Duitser op het station ge arresteerd. Zij zijn na verhoor ter beschik king van de Justitie gesteld. Tabakscongres Amsterdam Ir. M. Israel uit Frankrijk heeft Maan dagmorgen tijdens het wereldcongres voor tabak, dat in Amsterdam wordt gehouden, enige bijzonderheden gegeven over de pro ductie van tabak en de wijze waarop de fiscus er profijt van trekt. Het vorig jaar was de totale bladproduc tie ruim 3300 millioen kilo met een waarde van 1800 millioen dollar. Na verwerking door de industrie bedroeg de waarde van de afgewerkte producten zes of zeven maal dit bedrag. Van 82 onafhankelijke staten hebben er 26 tabaksmonopolies, die men in de eerste plaats vindt in de communistische landen, zoals de Sovjet-Unie, Roemenië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen; Al banië, Joegoslavië, China en Noord-Korea. Spreker wees op de betere afwerking van de producten in de niet-monopolielandén, het voordeel van het grotere aantal mer ken en de aantrekkelijker reclame. Hij zei van mening te zijn, dat de goede zijden, die ongetwijfeld ook aan het mono polie-systeem zijn verbonden, gecombi neerd "dienen te vrorden met die van het vrije bedrijf. Tijdens de debatten werden de voor- en nadelen der beide systemen naar voren gebracht, doch over de zienswijze werd geen overeenstemming bereikt. Na afloop van de plena ire-vergadering werd nog een sectiebijeenkomst gehouden over de internationale samenwerking op het gebied van tabak. Hiertoe werd een landencommissie van prae-adviseurs inge steld, die Donderdag advies zal uitbrengen. In Augustus is voor het eerst sinds ge ruime tijd weer gespaard. Totaal is bij alle spaarbanken ingelegd f 68.5 millioen en te- terugbetaald f58,7 millioen, zodat een bedrag van f 9.8 millioen werd gespaard. Geduren de 1951 zijn tot eind Juli de spaarsaldi met f151 millioen gedaald. Bij de algemene spaarbanken waren inleg en terugbetaling in Augustus f36,7 millioen en f30.7 millioen, hetgeen hier een voor uitgang van het spaarderstegoed met f 6 millioen beteeknt. Bij de bankspaarbanken is totaal ingelegd f3,3 millioen en terugbe taald f2.4 millioen, zodat aldaar het tegoed toenam met f 0.9 millioen. Bij de rijkspost spaarbank werd f 2.9 millioen gespaard, daar inleg en terugbetaling hier respectievelijk f28,5 en f25,6 millioen beliepen. Bridge In het internationaal open bridgetournooi te Venetië won Nederland in de vierde ronde van Ierland met vierenvijftig tegen zesender tig matchpunten. Na de vierde ronde bezet Nederland met. vier punten de achtste plaats. Voetbal De Engelse league Voor de Engelse league werden Maandag de volgende wedstrijden gespeeld: eerste divisie: Stoke City—Charlton Athletic 1—2. Tweede divisie: Cardiff City—Sheffield United 11. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Op de begroting voor Verkeer en Water staat is voor de bouw van de tunnel bij Veisen een bedrag van 6 millioen gulden, in eerste aanloop, uitgetrokken. De minister van Verkeer en Waterstaat had voor deze tunnelbouw een hoger be drag in de begroting opgenomen willen zien en dit dan ook aangevraagd. Zijn ambtgenoot van Financiën wenste echter voor het plan inzake grote werken een bepaald plafond in acht te nemen en dat liet niet toe thans in de begroting meer dan 6 millioen gulden voor de Velser tunnel beschikbaar te stellen. Maar zodra een groot werk als dat van het Amsterdam Maandag zijn uit het Ambonese woon oord Lunetten te Vught de laatste tien Keiese gezinnen overgebracht naar een van de beide woonoorden in Westerbork. De politie had voorzorgsmaatregelen genomen. De aanwezigheid van Keiese gezinnen was enkele weken geleden aanleiding tot onge regeldheden in het woonoord Lunette. De afgelopen week heeft een groot aantal Ambonezen in totaal zestig krissen, klewangs en messen bij de politie inge leverd, nadat de politie daartoe een verzoek tot de kampbevolking had gericht. Naar aanleiding van de vermissing van een aangetekende zending van tien duizend gulden, waarover wij gisteren reeds be richtten, heeft het A.N.P. vernomen dat de brief wel aangetekend, doch zonder aan gegeven waarde is verzonden. Bij de P.T.T. is de inhoud van de bewuste brief dus niet officieel bekend. De P.T.T. keert in een geval als dit ten hoogste 25,schade vergoeding uit. Een brief met aangegeven waarde wordt altijd volledig vergoed als deze verloren gaat. Rijnkanaal gereed is, zal er niettegenstaan de de binnenkamers vastgestelde plafonds weer ruimte komen, die dan zal toelaten alsnog meer dan 6 millioen gulden in de begroting (dus met behulp van een sup- pletoire begroting) ten behoeve var. de tunnel bij Veisen op te nemen. Vandaar dan men de 6 millioen moet beschouwen als een post die uitgetrokken is „in eerste aanloop". De Haarlemse brandweer werd vanmor gen gealarmeerd voor brand in de werk plaats van de fabriek van was- en poeis- artikelen „Lincoln" aan het Donkere Spaarne. Toen de brandweerlieden arriveer den brandde het fel op het bij ae tuin gelegen gedeelte van de werkplaats. Door de- aanwezigheid van brandbare stoffen was he: vuur aangewaKkerd. Met een slang op ce waterleiding heeft de brandweer het vuur geblust. De brand was ontstaan door oversown van was. Daar een groot gedeelte van o; werkplaats intact is gebleven kunnen dï werkzaamheden worden voortgezet. SAIGON (Reuter). Zeven Franse mi litairen zijn om het leven gekomen a zeven werden gewond bij het op een mi.n lopen van een landingsvaartuig bij de mon ding van de rivier Anterieur in Vietnam De eerste berichten spraken van 68 ver misten en 75 gewonden. Het volledige ver slag van het ongeluk, dat op 10 Septaw» gebeurd is, is uit veiligheidsoverweging door de Franse censuur opgehouden. In een communiqué van het Franse leg wordt gezegd, dat de explosie verooraakt werd door een mijn van 300 kg. tuig vervoerde Vietnamese troep een verrassingsaanval op Vietminh- Het landingsvaartuig werd door J kracht van de ontploffing uit het jater|- licht en de romp kwam neer opM® ten, die met hun zware gevechtsmtm l al grote moeite hadden boven blijven. i 'iever willen dan er achter te komen wie uie arme kerel vermoord heeft. Mocht ik die beroerling te pakken krijgen, dan weet ik wat me te doen staat". Er was geen twijfel aan Jeremy's op rechtheid, en Brannigan keek hem met een geïnteresseerde blik aan. „Laat dat maar over aan de politie, mijn heer Brooke. Daar zijn we per slot van rekening voor. Nu wil ik u graag een paar uur uit de weg hebben, zodat we onge stoord de woning kunnen doorzoeken. Ga ergens in een café een paar biertjes drin ken, dan zijn we wel klaar. Kom morgen ochtend op de Yard om uw officiële ver klaring op te laten nemen. Een paar uur slaap zullen u misschien meer doen herin neren, wat voor het onderzoek van belang kan zijn". „Maar ik heb u verteld wat ik weet", protesteerde Jeremy. „Het geheugen is een vreemde aangele genheid. Misschien ontdekt u ineens, dat er nog een heleboel is, wat ons zoudt kun nen vertellen. Als ik u was, juffrouw Ma ring, dan zou ik naar m'n hotel gaan en een paar uur rust nemen, u hebt het nodig". Enkele minuten later stonden beiden op het trottoir voor het gebouw. „Die heeft ons op een mooie manier de deur uit gekregen", merkte Jeremy op. „Hij is wat van plan en wil er ons buiten hou den. Kan ik je naar je hófel brengen?" „Wat ben jij van plan Ie doen?" Jeremy's gezicht stond strak en beslist. „Ik heb nog een karweitje af te maken". „Wees voorzichtig, Jeremy". „Dat kan ik je onmogelijk beloven", repliceerde Brooke op scherpe toon. Zijn gezicht was in de schaduw, maar Mary kon zich, die toon horend, voorsteilen, dat er een sarcastisch verbeten trek om zijn mond lag. „Ik ben te voorzichtig geweest tot nu toe. Als ik iets meer risico had ge nomen, in plaats van te zitten wachten, dan was Peter nu misschien nog in leven geweest. Ik ga d'r vandoor. Ik zal een taxi voor je roepen". „Geen sprake van". Mary voelde zich ineens weer de zelfbewuste jongedame, die ze tot voor kort nog geweest v/as. „Zo raak je me niet kwijt. Na wat er vanavond gebeurd is, laat ik je niet zomaar je onge luk tegemoet lopen". „Maar dit is niet zo maar eens iets. Dit is een serieuze zaak, waar gevaar aan ver bonden kan zijn". „Ik wil niet morgenochtend in de krant lezen, dat jij ook vermoord bent", ant woordde Mary boos. „Als ik in de buurt ben, zal je wel voorzichtiger zijn". Jeremy lachte. Het leek alsof hij een ogenblik de oude was. „Goed, goed, Mary. Maar zeg achteraf niet, dat ik je niet heb gewaarschuwd. We laten de auto achter en gaan eerst naar Shepherd Market. Het is mogelijk, dat Peter daar vanavond gesignaleerd is". Mary merkte al spoedig, dat Jeremy aardig thuis was in de buurten, die zij doortrokken. Hij liep zelfbewust vele bars en restaurants af en keek ook in kleine kroegjes in smalle zijstraatjes of in ongure stegen, klopte meermalen op deuren, die geen enkel blijk droegen dat er zoiets als een café achter verborgen zat en betrad de meest verborgen localiteiten. In geen van die gelegenheden, had men Peter gezien die avond. „Geeft allemaal niet". Jeremy keek haar aan en vroeg zorgelijk: „Word je moe „Een beetje, maar ik doe dit toch liever dan niets. Ik zou onmogelijk ergens kun nen gaan liggen en slapen. Ik zou maar aan het denken slaan". „Zo'n gevoel heb ik ook. Maar we heb ben nog niet gegeten. Laten we eerst ergens een hapje nemen". „Ik geloof niet, dat ik daar behoefte aan heb. Deze hele geschiedenis heeft me alle honger ontnomen". „Goed, misschien straks. Laten we dan ■nu maar naar Soho gaan. Zorg er voor, dat je me niet kwijt raakt, want ik heb een paar hoogst ongure gelegenheden op mijn progx-amma staan". Zij merkfen niet, terwijl zij langs Picca dilly liepen, dat iemand hun schreden voorzichtig volgde. Jeremy leidde Mary door Glasshouse- street naar Brewerstreet. Daar kwamen zij in rustiger buurten, waar geen druk ver keer te bespeuren viel. Slechts een enkel raam van restaurant of café was verlicht. Mai'y kon het gevoel niet van zich afzetten, dat zich achter die donkere ramen en ge sloten deuren dingen afspeelden, die het daglicht niet verdragen konden, een leven waar de gewone Londenaar geen aandeel in kon hebben. Velen keken met een blik van herken ning naar de jongeman, die daar met een roodblonde schone aan zijn arm door de straten liep. Zij hadden hem vaak eerder gezien, soms in gezelschap van een vrolijke vriend, vaak ook alleen. Nu en dan knikte Jeremy een van die figuren toe, op straat of in de bars die zij bezochten. In een kroegje aten zij een paar brood jes, die ze meer waardeerden dan een diner in een of ander luxueus restaurant. Mary bemerkte met verrassing, dat Jeremy daar net zo over dacht als zij, hoewel hij toch de indruk maakte, veel eerder op zijn plaats te zijn op Grosvenor Square dan in deze ongure gelegenheden. Verder ging daarna de tocht langs kroeg jes en bars, door donkere en sinistere buurten. Op een gegeven moment probeer de Jeremy zijn tochtgenoot over te halen, naar huis te gaan omdat zij te vermoeid was. Maar Mai-y klemde zich vast aan dit avontuur, dat haar bezig hield en haar ge dachten afleidde van de gebeui-tenissen, die haar zo zwaar hadden geschokt. Tenslotte kwamen zij, toen het reeds bijna ochtend was, terug in Brewerstreet. Jeremy liep verdei-, zonder een woord te spreken, totdat hij haar plotseling bij de arm nam. „Nu we al zoveel gezien hebben, kunnen we hier ook nog wel gaan kijken. Het lijkt me niets, maar je kunt nooit weten". Hij klopte op een deur tussen twee J keiportieken. Nog geen minuu de deur open en verscheeri erf «g type, enkele onderkinnen overhemd rijk. „Hailo Cai'l hlnnen"- „Aha, mijnheer Brooke. Kom De onderkinnen schudden bij W „We hebben u sinds lang meU^ heb een fijne fles voor u staan Via een kale trap kwamen J kamer, waarvan de mine tekeningen waren ged®^ ^gerich:. Een hoekje was een kIe,n® kcn ook het einde van de tocWM zij naar Jeremy keek. za? donkere blik in zijn ogm ffie: aanjoeg. Hij keek naar e ue grijns op stijl kort haar, die een gemaakte 2iin geacht hado „Hallo, Mat", sprak Jerem De kleine man draald® Zzijn grijns ont; velwind op zijn stoel o g !an[ien. Bi) hulde een brokkelige r J jg ^iT od kon tussen de dertig e - veert& zijn, waarschijnlijk zo zekerneid t« maar het was moeilijk mei zeggen. (Wordt vervoffi'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5