Velser H.B.S. viert zijn zesde lustrum pe Hollandse nieuwe stoot haast ,eralop economische problemen Vein parmantige jongste bediende tot „zilveren kantoorman" „Gij hebt U in een ontijdig en onnodig avontuur gestort" 951 ^export u)il nog niet erg I 19511 c."B613i *S«Ï™ 1959 1M9- ""hid over Korea" Vergissing Visserij-crisis in Israël Jubileumvlucht van de Snelvlieger Speciaal adres voor BRUIDSBOUQUETTEN BUIS MA NS' BLOEMENMAGAZIJN Velen huldigden de heer J. J. Alles Goede start van alle SVIJ-ploegen IJmuiden won met 6-3 van een hardwerkend SNL K.A.B. waarschuwt stakende leden Bittere verwijten aan actie-comité van arbeiders by Boele en Van Eesteren THALIA GROTE PARADE VAN 1915 HAARDEN EN KACHELS J Breedband-stakers bijeen in „Flora" Avro's bonte trein in Rex Ageoda voor Velsen ,sS0AC IS SEPTEMBER 1 idngsten maakten de situatie alleen maar slechter s Wderlanilse Ilaringcon- ^fiingexporteurs het nodige veKdiaft over de export Üt baring over het tweedy -Ju it dit overzicht blijkt, kwartaal van 1951 in s# haring werden geex- ï5'Sn m vaten in ^je overeenkomstige periode van het ,.«i raten baring, welke in s Sl van dit jaar werden ge- ïïïchtcn Mi een gemiddelde ner kg netto, in totaal ,0' een resp. 3.771.7703 (ge- en 3.461.281 p i rnö9 ner kg) i" de over- .yjijen had in de export van ge- tSgedurende het tweede kwaï- 3-1 het grootste aandeel met „ia, ter waarde van 2.0o8.817, Katwijk (20.538 vaten, ter 1 ƒ1.040.120), Vlaardingen ter waarde van 962.365) en (2292 vaten, ter waarde van het beeld van het haringexport- "l9ó0/l951 ongunstig. Terwijl de 'oenam van 785.838 kantjes in de uj tot 837.2 95 kantjes in de teelt '-'•toonde de export van gezouten .'"-daling van 421.064 vaten in het ijt9/l950 tot 396.927 vaten in het -• IOJÖ/1951. >i ^as in het seizoen 1950/1951 de ■•we afnemer van gezouten haring. -5jaden 128.681 vaten haring ver- r tgen 92212 vaten in het vooraf- ^Seizoen. apart van gezouten haring naar Ireland vertoont daarentegen een 'pg. In het exportseizoen 1950- aden 65.953 vaten haring naar IJsland geëxporteerd tegen 109.545 hit voorgaande seizoen. De be- icijfers tonen aan, dat deze daling belangrijk deel moet worden toe- aan het volkomen ontbreken in het vierde kwartaal van 1950, 1 waarin West-Duitsland met idingsmoeilijkheden te kampen overeenkomstige kwartaal van 'üdaiuim 38.000 vaten haring naar .Iv.t-'and geëxporteerd. De stijging iïaport in het eerste kwartaal van ill.fiM vaten, tegenover 27.929 vaten ;;e kwartaal van 1950) was niet om dit verlies te compenseren. Oost-Diiitsland bellend is wel de export naar vistó geweest. Slechts in het a kwartaal van 1951 vond export a wel van 30.000 vaten. In het loen werden, verdeeld over drie bijna 90.000 vaten haring naar ;#nd geëxporteerd, tie export naar Engeland vertoont iajen weï'van 11.742 vaten in het 1949/1950 tot slechts 2.186 vaten sstizpen 1950/1951. De export naar dhndhaafde zich op hetzelfde peil, x5000 vaten in beide seizoenen. Op- 4 daarbij, dat de export in het '.I'D 1951 zich afspeelde in het nkwartaal, terwijl de export in het uéoen over de eerste drie kwar- tfieeld was. Frankrijk nam geclu- iit seizoen 1950/1951 minder haring sa bet voorgaande seizoen, name- 112 vaten, vergeleken met 28.97.9 Giotere export van haring in het 'T-rtaal van 1950 en het tweede ■6 ran 1951, kon de daling in het -hartaai van 1950 en het eerste ';-ran 1951, niet goedmaken. ipien van de export naar Israël ^dhaving van het export-kwan- -"'zelfde niveau, zelfs een geringe |.!°™en geconstateerd. In het sei- "'1 werden 11.863 vaten ge- tegenover 11.378 vaten in het seizoen. Een gunstig aspect -/ export naar Italië, welke toe- <W1 vaten tot 15.537 vaten. Een stig beeld levert de export •■wegen op. Terwijl deze in het -eizoen nihil was, bedroeg seizoen 1950/1951 niet minder vaten. Oostenrijk gunstig naar Oostenrijk ontwikkelde •Tf niet ongunstig. Van 1128 W seizoen 1949/1950 steeg het ::,;v^™antum tot 2.451 vaten in s Sflte,Se0n-k-cht minder Neder- 25,251 vate,h tegenover •••a in het vorige seizoen. Verheu- om °P te knappen ■i"- ^"bovenzaal vf ope.nbare ver- 1; Nto-HeSSir™uiden-0°st, b/P; De waaS spreken over iLMS? d 0Ver Korea- de afdHinS smaakt deel,?if,,Vroiuvcnbond- "•s±r'2 gruwelen onderzoek HET HEILSLEGER worrt!ngSWerk' veri'icht /ganiseerd. ln "ruiden 3Sbgern fnnieingeb'achte kv£5elt "laats rm lc,gorznal on y aats °P Maandag l gend is de terugkeer op de Nederlandse haringmarkt van Roemenië, dat 5276 vaten importeerde, tegenover 505 vaten in het seizoen 1949/1950. Rusland nam in het laatste seizoen ruim 40.000 vaten haring af. Betreurenswaardig is de sterke daling van de export van ge zouten haring naar Tsjechoslowakije, welke in het seizoen 1950/1951, slechts 4400 vaten bedroeg, tegenover 13.996 vaten in het vorige seizoen. De export van gezouten haring naar de Verenigde Staten en Canada tenslotte, handhaafde zich op hetzelfde peil. Bijna 15000 vaten haring werden in het seizoen 1950/1951 naar de nieuwe wereld ver scheept, tegenover ruim 14000 vaten in het vorige seizoen. Maandagmorgen verscheen voor de Sche- veningse haven de „Oxfield", een Engels schip van 10.000 ton. De kapitein vroeg om een loods, want hij verkeerde in de veron derstelling dat hij ter hoogte van de Nieuwe Waterweg was. Terstond voer de reddingboot van de N.Z.H.R.M. uit. Een matroos van deze boot klom aan boord van de „Oxfield" en maakte de kapitein duide lijk, dat hij enige mijlen Zuidelijker moest De visserij van Israël maakt een ernstige crisis door. Zo lezen wij in het landbouw- wereldriieuws. De winter en het voorjaar brachten ernstige epidemieën onder de vis sen. Belangrijke hoeveelheden vis in het Bet-Shan-gebied en in het deel rondom de baai van Haifa gingen daardoor verloren. Verder had men te kampen met een nijpend gebrek aan visvoer, dat grotendeels ge ïmporteerd moét worden. Een en ander ver oorzaakte een ernstige vermindering van de vangst. Waar in 1950 uit de vijvers 4000 ton vis aan de markt gebracht kon worden, zullen dit jaar uit nog meer vijvers niet veel groter hoeveelheden geleverd worden. In de maand Juni, de tijd waarin de meeste wis wordt gevangen, werden het vorige jaar 572 ton aan de markt gebracht tegen 500 ton in dit jaar. De leden van de IJmuidense postduiven vereniging „De Snelvlieger" hebben als on derdeel van hun 15-jarige bestaansviering een wedvlucht gehouden van Vilvoorde (België) over een afstand van 121 km. Er waren verschillende fraaie prijzen te winnen en door mevrouw v. d. Lem was een ere-prijs beschikbaar gesteld voor één aangewezen duif, door de vereniging een sportartikel voor twee aangewezen duiven, het oud-lid J. Hoven stelde een schemer lamp voor de houders van drie aangewezen duiven, terwijl voorzitter K. Metzelaar een sportartikel beschikbaar stelde voor vier aangewezen duiven. Verder waren er voor iedere deelnemer een medaille met inscrip tie en nog vele sport en gebruiksartikelen te verdienen. Het weer heeft er Zondag aan meegewerkt dat de liefhebbers niet lang op hun vogels hoefden te wachten, want om 7.45 uur wer den de duiven met een Westen wind in vrij heid gesteld en om 10.16.17 meldde zich met 67.73 km./uur de eerste duif al bij A. Schreuder, die een dubbele overwinning boekte want ook de tweede duif was zijn eigendom. De laatste of 57ste prijswinnende duif was van Chr. Prins om 11.29.51. De volledige uitslag was: A. Schreuder 1, 2; B. Voet 3, 10; A. de Boer 4; F. Veld- meijer 5, 11, 15, 18, 24, 26; E. de Boer 6. 45; H. v. d. Wiele 7. 22; J. Verwer 8, 16, 20, 46, 47; J. Oldendorp 9; II. Handgraaf 12, 36- E. Sloot 13; R. Prins 14, 33; J. H. Eelsing 17,'23; P. v. d. Hout 19. 42. 51; E. Reker 21; J. Waal 25, 48; J. Exalto 27; F. de Boer 28, 37; J. v. ADVERTENTIE Velscrduinwcg 143, tel. 5740, IJmuidcn-Oost EXCURSIE NAAR DE COLOMBARIA De vereniging voor facultatieve lijkver branding houdt Zondag 30 September een excursie voor leden en niet-leden naar het crematorium en de colombaria te Wester- veld. Aan het pas-voltooide colombarium zal bijzondere aandacht worden geschon ken. Deze excursie zal geschieden in samen werking met het Humanistisch Verbond, afdeling Velsen en de plaatselijke groep van het Instituut voor Arbeidersontwik keling. Vrijdag 5 October komt de afdeling in vergadering bijeen teneinde de nieuwe re organisatieplannen van de vereniging, die bij het op 13 October te Leiden te houden congres zijn ingediend, te bespreken. d. Kammen 29; C. Cornelissen 30. 35, 54; H. Broek 31; J. Jung 32, 52. 56; H. Boon 34; K. Aland 38; K. Inia 39. 53; L. Otte 40, 43, 44; J. D. Eelsing 41; K. van Breemen 49; J. Ane- pool 50; W. Pieterse 55; Chr. Prins 57. A. de Boer won met de vierde prijs de „mevr. v. d. Lem-prijs", F. Veldmeijer won met de no.'s 15 en 18 de verenigingsprijs en met de 5, 11, 15 en 18de prijs van M. Met zelaar. Het zesde lustrum van de Rijks Hogere Burgerschool in Velsen, dat dezer dagen wordt gevierd, zal voor de oud-leerlingen een feestelijk tintje krijgen. Zaterdag 22 September wordt in hotel „de Leeuwerik" in Haarlem een reünie gehouden, waaraan een diner verbonden is. Het plan om een maal in de vijf jaar het contact tussen de 2285 oud-studerenden aan deze on derwijsinstelling te verstevigen werd bij het zilveren jubileum genomen en zo zal men dus voor de eerste maal na 1946 „in schoolverband" elkaar weer zien. Na de officiële opening van het wereldcongres voor Tabak in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, maakte minister Albregts een rondgang langs de stands. Hier bezoekt de minister een achttiende eeuwse „toebacks-winckel", waar hem een snuifje wordt aangeboden In het restaurant van Walserij Oost is de heer J. J. Alles door vele aanwezigen, die van buizengieterij, commerciële afdeling, administratie en boekhouding waren ge komen, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. Directeur P. R. Bentz van den Berg was de woordvoerder namens de directie. Hij bracht zijn getrouwe medewerker een van de jubilarissen waarvoor door zijn jeugdige leeftijd nog de mogelijkheid van een gouden feest in het verschiet ligt hulde en dank en accentueerde zijn woor den met de gebruikelijke enveloppe. „Een parmantig kereltje trad 25 jaar ge leden de portiersloge binnen om daar als jongste bediende zijn hoogovenloopbaan te beginnen", vertelde de heer E. van Veelen, algemeen procuratiehouder en hoofd der commerciële afdelingen. Spreker schetste vervolgens de ijver, het juiste inzicht en de plichtsbetrachting die de jubilaris in zijn werk kenmerkten. Spoedig wist de heer Alles zijn plaats in de portiersloge voor een op de afdeling expeditie staande administratieve zetel op Blijenhoeve te ver wisselen. De heer Van Veelen verhaalde van hun prille samenwerking die, zoals onder jonge bedienden gebruikelijk is, niet vrij was van hartige stekeligheden en ge zamenlijke kritiek op andere afdelingen. Aan het slot van zijn jubileumrede ver eerde spreker de jubilaris met het Gedenk bord en het Getuigschrift der Maatschappij. De heer C. R. Prinselaar, chef van de af deling Expeditie, aan welke afdeling de heer Alles twintig jaren zijn beste krach ten heeft gegeven, prees de hem geboden gelegenheid om zijn vriend en vroegere medewerker te mogen huldigen. Namens de afdeling Expeditie bracht hij de geluk wensen over, waar de jubilaris in de beste herinnering leeft. Vervolgens roemde de heer Prinselaar de toewijding en kunde van de jubilaris. Zij, die hun felicitaties wilden materiali seren, hadden de heer A. Mijs, chef van cle commerciële afdeling der Buizengieterij, afgevaardigd om een fraai fototoestel als jubileumgeschenk aan te bieden. De heer Mijs deed dit met een hartelijke toespraak tot zijn eerste medewerker, en hij releveer de verschillende momenten uit de geschie denis der commerciële afdeling der B. G. Ook mevrouw Alles (die door alle sprekers in de huldiging werd betrokken) werd in het bijzonder door de heer Mijs gehuldigd. Namens bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, die door een buitenlands verblijf niet aanwezig kon zijn, sprak de heer Mijs ver volgens de gelukwensen der bedrijfsdirec tie uit. „Het samengaan van de buizenfabriek en de commerciële afdeling heeft, in het bijzonder door de toewijding van deze ju bilaris, tot een hechte eenheid geleid", zo stelde de bedrijfsleider van de Buizengiete rij, de heer D. H. Soeters, met grote waar dering vast. De heer Alles, die niet ge schroomd heeft ter plaatse zijn administra tieve kennis met kunde omtrent de fabrica ge van het product aan te vullen, is in de buizenfabriek een geziene figuur gewor den. Als bewijs daarvan mocht de heer Soeters een tweetal medewerkers uit de fa briek, de heren C. Woltêrman en J. Oort- huijzen uitnodigen op het podium te ko men. Hun felicitatie was in de vorm van een muzieknummer, dat op de mondharmo nica ten gehore werd gebracht. Een derde productieman, de heer C. A. Groenveld, besloot deze spontane huldi ging met enige brillante accordéon-soli, die eindigden met een door de zaal enthou siast medegezongen „Lang zal hij leven". De zomertraining schijnt haar vruchten voor S.V.IJ. af te gaan werpen, getuige de vijf overwinningen welke er de afgelo pen Zondag werden behaald. Het eerste elftal moest voor de O.IT.C.- beker de strijd aanbinden tegen het sterke Velsen 3 en wist op het nippertje met 32 te winnen. Met de rust was de stand al 10 voor S.V.IJ., doch direct na de rust maakte Velsen gelijk. Door doelpunten van De Bie en Brand werd het echter 31. Wel wist Velsen nog 32 te maken, maar verder lieten de S.V.IJ.'ers het niet komen. Het tweede en derde elftal overspeelden hun tegenstanders Spaarnevogels 3 en Spaarne- stad 3 en wonnen mèt 50 en 90. Het vierde elftal speelde een genoeglijk partijtje tegen S.H.S. 2 en won met 32, en tenslotte wilden de benjamins, n.l. het vijfde, niet onder doen voor de anderen en het zette de competitie uitstekend in met een 41 overwinning op v. Nispen 3. In de tijd dat het huidige Antonius- ziêkenhuis in IJmuiden-Oost nog niet be stond als zodanig en na de tijd dat het ge bouw als tuchtschool dienst deed, zijn daar de eerste II.B.S.'-ers ingewijd in de gehei men van het middelbaar onderwijs. Dit duurde echter niet zo heel lang, want al spoedig verhuisde men, o speling van het lot naar een pas gebouwde kleuter school. Volgens onze zegsman moet dit de school aan de Casembrootstraat zijn ge weest. Toen het leerlingenaantal steeds meer toenam, is het rijk overgegaan tot de bouw van een eigen school, die tot nog toe nog altijd een der meest imposante gebouwen aan het Tiberiusplein genoemd kan wor den. Vóór de evacuatie telde de school ruim 400 leerlingen. Was het in de voorbije jaren steeds een gaan en komen van leer lingen, ook het lerarencorps heeft veel mu taties beleefd. Er zijn momenteel echter nog enige krachten die de school bijna van het begin af hebben zien groeien. Al werden in totaal in deze dertig jaren 2285 leerlingen ingeschreven, niet allen hebben met succes de school doorlopen. Een groot aantal evenwel werd „afgele verd", met getuigschrift 3-jarige cursus, dan wel met einddiploma A of B. Voor een deel zijn deze geslaagden rechtstreeks in het bedrijfs- en zakenleven terecht gekomen, een ander kwantum zette de studie voort bij middelbaar- en hoger technisch onderwijs, aan de kweekschool voor onderwijzers, de zeevaartschool, ma- chinistenschool of aan de universiteit. Er zijn zelfs enige leraren bij het corps, die eertijds bij de ouderen onder de collegae de grondbeginselen der wijsheid trachtten eigen te worden. De R.H.B.S. in Velsen kan er op bogen een streekschool te zijn. Men ziet er thans leerlingen uit Castricum, Bloe- mendaal, de Zaanstreek en zelfs uit Am sterdam de glazen deuren binnentreden. Het feest dat Zaterdag wordt gehouden zal geen officieel festijn zijn, zo verzekerde de heer J. Duinker, die het onderdirecteur schap bekleedt, maar het onder-onsje zal ongetwijfeld gezellig zijn. De eerste thuiswedstrijd van „IJmuiden" is in een 6-3 overwinning op een enthou siast spelend SNL geëindigd. De tegenstan der debuteerde aardig, maar over het alge meen bleek het elftal niet opgewassen tegen de verdediging van WIJ. Werd vorige week het accent meer op de verdediging gelegd, nu trokken de beide kanthalfs Rem en v. d. Vlies mee naar voren om contact te houden met de bin- nenspelers, wat het- aanvalsquintet zeer 'ten goede kwam. Door de soms stormachtige wind, die dwars over het veld stond, was het moeilijk de bal onder controle te hou den, wat het spel uiteraard enigszins be ïnvloedde. Het veld was evenwel in prima conditie en daarvoor verdient de gemeente een eresaluut. Het begin van de wedstrijd was sensatio neel. Direct na de aftrap trok IJmuiden ten aanval en het was Luppens die in de eerste minuut al met een hard, laag schot de doel man van SNL passeerde (1-0). Even later was het dezelfde speler, die er door een fout in de verdediging der tegenstanders 2-0 van maakte. IJmuiden bleef aanvallen en weer was het Luppens die een hard schot inzond, dat de doelman wel stopte, maar enkele centimeters aan de verkeerde kant van de doellijn (3-0). SNL werkte zich wat los en de voorhoede bleek goed gesteund door de middenlinie, tot gevaarlijke aanvallen in staat te zijn, zodat Koster al zijn talenten moest tonen om zijn heiligdom schoon te houden en enkele harde schoten te stoppen, maar hij kon toch niet verhinderen dat de midden voor van SNL na een prachtige solo-ren de achterstand verkleinde (3-1). Vlak voor de rust scoorde Guyt het vierde doelpunt na goed voorbereidend werk van Wapenaar. Na half-time probeerde SNL te redden wat er te redden viel en de hardwerkende gasten zagen zowaar kans de achterstand in te lopen tot 4-2. Maar de straf kwam nog geen drie minuten later enigszins wreed in de vorm van het vijfde IJmui dense doelpunt, dat weer van de schoen van Luppens kwam en vlak daarop maakte Vooys het halve dozijn dan ook meteen maar vol (6-2). SNL gaf zelfs toen de moed nog niet op en het lot kwam het elftal een tikkeltje te hulp, uit een misverstand ontstond een derde tegen,punt: 6-3. Binnen het straf schopgebied werd kort daarop hands ge maakt en even leek het er op, dat de gasten nog een flink stuk van IJmuidens voor sprong zouden kunnen afknabbelen. De penalty werd echter door Koster in een prachtige vorm gestopt en ondanks de nog hevige aanvallen van de laatste minuten kon SNL niet meer dan drie doelpunten binnenhalen. De vriendschappelijke wedstrijden ein digden met de volgende uitslagen: combi- Voor een klein aantal leden, dat sinds langere of kortere tijd betrokken is bij de staking op het Breedband-terrein spraken Maandagavond in het Patronaatsgebouw twee bestuurders van de K.A.B., de heren Werkhoven en Miljon, teneinde de visie van de Uniebonden op het conflict nog eens uiteen te zetten. Beiden gaven een over zicht over de ontwikkeling van de actie en van het overleg dat daarnaast met de directie en met de stakers heeft plaatsgevonden. Zoals ook al eerder is gedaan van de zijde van de N.C.B. werd er de nadruk op gelegd, dat de staking al uitbrak voordat er iets was gebeurd of kon gebeuren. De beslissing op de ontslagaanvraag was uitgesteld. „Stel, dat men geen vertrouwen had in de Uniebonden. Dan had men nog de uitslag van de besprekingen van Donder dag kunnen afwachten en niet reeds Woensdag hoeven te gaan staken", aldus de heer Werkhoven. De grote grief was niet alleen het ont slag, maar ook juist de daaropvolgende in dienstneming van 16 anderen. De directie verklaarde echter hieromtrent, dat 14 hier van vlechters waren, dit gold dus een ge heel andere tak van het werk. De twee overigen hadden reeds werk toegezegd ge kregen voordat zij met vacantie gingen. Dat was vóór de ontslagaanvraag. (Bij een latere informatie van een der leden of de bestuurder voor de waarheid van het bo venstaande in kon staan, bleek dat deze.dit geheel voor rekening van de directie wilde laten). „Deze staking is niet alleen onnodig maar zij schaadt een nationaal belang", aldus spreker. Wanneer de Breedband-in- dustrie klaar is betekent dit werkgelegen heid voor 2000 mensen. Die wordt door deze actie vertraagd". „Actie wellicht niet van E.V.C. maar methoden wèl". De woordvoerder van de K.A.B. zei niet te willen beoordelen of de E.V.C. invloed in de staking heeft en welke. „Maar al is het dan dat men misschien niet de intentie heeft, de E.V.C. te volgen, het optreden van het actie-comité is mijns inziens volko men evenredig aan de tactiek van de E.V.C.", zo zei hij. Na deze uiteenzetting werden verschei dene vragen gesteld en opmerkingen ge maakt. Een van de leden vroeg zich af, waarom de bestuurders na hun eerste on derhoud met de directie naar aanleiding van de ontslagkwestie géén contact hadden gezocht met de arbeiders, die hadden er immers recht op, te weten wat er bespro ken was. De heer Miljon antwoordde hier op, dat hij de contact-commissie het latere actie-comité verzocht had de boodschap door te geven aan de arbeiders. De eerste stakersvergadering, waarop ook de bestuurders het woord voerden had een teleurstellend verloop voor hen. Zij hadden het compromis bereikt dat 44 man terugge nomen en de andere ontslagenen waar mo gelijk bij andere bedrijven geplaatst zouden worden. Dit laatste bleek juist door de sfeer op de vergadering moeilijker te zijn geworden. De andere bedrijven voelden er weinig voor om. nu de top van het werk bereikt was en er langzamerhand krachten zouden moeten afvloeiïen, mensen binnen te halen, die blijkens de vergadering af wijzend reageerden na zulk een loyale toe zegging, aldus de heer Miljon. Ook de klacht van de stakers, dat het bij het aannemersbedrijf Boele en Van Eesteren al geruime tijd „broeide" be vreemdde hem, „want vóór het ene seintje, dat de Uniebonden kregen na de ontslag aanzegging was er nooit een klacht van ar beiders bij dit bedrijf binnen gekomen". „Zij gingen er mee accoord" Fel critiseerde de heer Miljon de hou ding van hef actie-comité. „Op de tweede dag van de staking, toen wij een onderhoud hadden met de aannemersfirma en de bouwdirectie van Breedband, waarin het compromis werd bereikt, dat wij later de vergadering van de stakers hebben voor gelegd waren de leden van het actie comité bij het onderhoud tegenwoordig", zo zei hij. „Zij gingen accoord met het compromis maar toen wij hen vroegen, of ze bereid waren, het straks voor hun mensen te ver dedigen trokken ze zich terug. Ze wilden eerst de mening van de vergadering we ten, zeiden zij. Maar zij waren als leiders van deze vergadering tegenwoordig en had den het moeten aandurven om ook de ver antwoordelijkheid die dit meebrengt op zich te nemen. Twee keer is hun bij het on derhoud gevraagd, aan te tonen, dat de ontslagaanvraag niet nodig was geweest maar ze hebben er niet op gereageerd", al dus de heer Miljon. „Hervatting van het werk moeilUk" In de discussie maakten enige leden dui delijk waarom zij in de situatie, zoals deze thans ligt, ongaarne het werk zouden her vatten. Deels bleek hier een grote bezorgd heid voor molestaties nu de staking zo al gemeen was geworden en deels ook de ten dentie, de andere stakers niet te willen af vallen. „Dat zou immoreel zijn", zo ver klaarde een van hen en een ander, die niet bij de staking betrokken was omdat hij bij de Amsterdamse Ballast werkt, zei: „Ik heb me vaak genoeg kunnen overtuigen dat de fout hier bij de firma Boele en Van Eeste ren ligt en niet bij de arbeiders. Ik ben het ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont Woensdag en Donderdag, 8 uur op veelvuldig verzoek in twee speciale voorstellingen CHARLIE CHAPLIN'S Nederlands gesproken tekst van L. J. Jordaan. Onvergetelijke humor van 35 jaar geleden. Chaplin, 's werelds grootste clown! natie acombinatie b: 1-1; combinatie a combinatie Kinheim: 3-2. De jeugd kon het niet bolwerken tegen VSV, de junioren b verloren met niet min der dan 8-2 van VSV b, wat in hoofdzaak te wijten was aan het uitvallen van de keeper. Aspiranten-a verloren met 4-3 van VSV-a na een pittige strijd tussen gelijke krachten; aspiranten-b kregen met 3-0 klop van VSV-b, ondanks het feit dat de IJmuiden-knapen hard hebben gezwoegd, om de achterstand te reduceren. er volkomen mee eens, dat deze zaak zo is aangepakt". In hun laatste repliek verklaarden de Uniebestuurders alle begrip te hebben voor de moeilijkheden, die de hervatting van het werk in de weg schijnen te staan. De bonden zouden dan ook de mogelijkheid van een molest-uitkering onder ogen moe ten zien. Maar eerst moet men bereidheid tonen onze adviezen op te volgen, zo zei den zijn. „Solidariteit is aantrekkelijk", zo werd tenslotte verklaard, „maar het kan ook tot een verkeerd doel leiden. Het optreden in deze staking leidt naar het verlies van uw arbeidsvrijheid. Een heersende groep wil voor u uitmaken of u mag werken of niet. Dit komt omdat u zich ontijdig en on nodig in een avontuur hebt gestort". ADVERTENTIE OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Een van hen zou uitkering van N.C.B. krijgen Maandagmiddag zijn de stakende arbei ders van de firma Boele en Van Eesteren in Café Flora in IJmuiden-Oost bijeen ge weest om het verloop van de actie te be spreken. Van de vrije discussie werd ge bruik gemaakt door een vertegenwoordiger van het Onafhankelijk Verbond van Bouw vakarbeiders om te verklaren, dat ook zijn organisatie van het begin af achter de staking heeft gestaan. Ten bewijze hier van overhandigde hij het actie-comité een bedrag van vijfhonderd gulden. Hij toonde zich teleurgesteld over het feit, dat hij niet eerder gelegenheid had gekregen, deze mededeling te doen. „Dit massa-ontslag", zo zeide hij, „is een onderdeel van een reeds lang ingezette werkloosheid, die catastrofale gevolgen kan hebben. Daar om achten wij deze strijd zo belangrijk. Voor het eerst wordt hier met de daad ge toond dat de arbeiders dit niet nemen". Dat deze woordvoerder van de O.V.B. hier aan het woord kwam, bleek de E.V.C.- vertegenwoordigers niet zo welgevallig te zijn. Tevoren had een van dezen hem reeds van „demagogie" beschuldigd, waarop hij door de vergadering en door het comité tot de orde geroepen was en ook de E.V.C.- bestuurder Van 't Schip, die na hem sprak, liet zich in bedekte termen ook nogal min achtend uit over de O.V.B. Deze bleek ook gekant te zijn tegen het bemiddelingsverzoek dat door het actie comité aan de burgemeester van Velsen was gedaan. „We moeten zelf de strijd voortzetten", zo zei hij. Enig opzien baarde de mededeling van een betonvlechter, aangesloten bij de Christelijke Bouwvakarbeidersbond, die vertelde, dat hij een uitkering van 80 pro cent van zijn normale loon van zijn organi satie zou krijgen. Hij zeide contact te heb ben gezocht met zijn voorzitter van zijn bond en deze zou verklaard hebben, dat de N.C.B. niet achter de staking stond, maar dat het bestuur zich nader over zijn verzoek zou beraden. De vlechter was de dag daarop bij de voorzitter van deze bond teruggekomen en, naar hij op de vergade ring verklaarde, was hem toen deze toe zegging gedaan. „Ofschoon dit nog niet betekent, dat de N.C.B. achter de staking staat", zo zei hier op de voorzitter van het actie-comité, „en wij nog niet goed weten, wat hiervan te denken, kunnen wij het niet anders dan toejuichen, indien de Uniebonden inder daad bereid zouden blijken hun kas voor haar stakende leden open te stellen. Waar wij nu de E.V.C. achter ons moeten aanvaarden, zagen wij immers ook veel liever daarnaast nog de K.A.B., het N.V.V. en het C.N.V. Wij kunnen slechts hopen, dat de Uniebonden alsnog bereid zijn om zich achter ons te scharen", zo besloot hij. Tenslotte werd nog bekend gemaakt, dat de stakers hedenochtend opnieuw „in rus tige demonstratie" naar de ingang van de Hoogovens zouden trekken. Donderdagavond komt Avro's bonte trein in het Rex-theater in IJmuiden-Oost. Dat wil onder meer zeggen dat amateurs uit eigen plaats de kans van hun leven „krijgen" om voor het publiek op te treden en dat men Paul Vlaanderen in levende lijve bezig kan zien in zijn detectivewerk. De beroemde speurder lost op die avond het mysterie van de dodende schaduw op. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 17 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hensö van Koskö. Marat V van Hull. Seine van Londen. Wormo van Stockholm: Katharina van Huil. Rijn stroom van Londen. IJstroom van Bristol. Roelf van Kopenhagen. Bittern van Liver pool. Heerengracht van Helsinki. Amigo van Kalmar. Lingestroom van Liverpool. Jaba v. Kalmar. Kate Oldman van Hamburg. Yapeyu van Vigo. Molenkerk van Hamburg. Burgun- dia van Gothenburg. DINSDAG 18 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Misdaad achter het voet licht". Rex: Geen bioscoopvoorstelling. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Raadhuis, 14 tot 15 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. Thalia. 20 uur: „Chaplin's grote parade van 1915". Rex, 20 uur: „De laatste haven".

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6