Stakers zochten weer contact met Uniebonden Damesmantels, Swaggers, Regenjassen en Toppers -Clowntje Riek Een hand uit het verleden MJ-varia „De overwinning nabij aldus het actiecomité Agenda voor Veflseo Chaplin in Thalia Krachtig pleidooi voor de krachtsport Hengelaars van „Velsen" visten om de beker es, 6ea ar°raa als onze Scotch Mixture maar nóg ,eel i&eW®T Ongeval bü de halte Zeeweg te Velsen Transportcolonne wacht op het startsein Alleen Meeuwenlaan 2 □muiden-Oost Telefoon 4206 Voor de kinderen Beverwijk Agenda voor Beverwijk LIPPENSTIFTEN Vissi KAR EL A. W. JUNG Castries1 FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 99 9 Een „culturele middag", die de stakers van de firma Boele en Van Eesteren Dins dagmiddag in Flora hielden, werd onder broken voor enige mededelingen van het actie-comité, welke zeer belangrijk wer den genoemd. Een Amsterdamse bouwvakarbeider sprak de vergadering toe en meldde dat „alle bouwvakarbeiders van Amsterdam- West" Dinsdagmorgen hebben gedemon streerd uit sympathie met de stakers in Velsen. „In de Bilderdijkstraat", aldus deze zegsman, zijn zij door de politie met blanke sabel uiteengeslagen". De demonstratie was voorafgegaan door een openluchtmeeting, waarin was besloten een boodschap te zen den aan de Amsterdamse burgemeester be treffende de staking op het Breedband- terrein. Voorts was, naar deze spreker ver telde, contact gezocht met de Hoogoven arbeiders uit Amsterdam, op wie aandrang was uitgeoefend om een uur in staking te gaan uit solidariteit met de bouwvakarbei ders. De Amsterdamse demonstranten be sloten ook een uur loon af te staan voor de stakingskas van hun collega's op het Breed- band-terrein. Een langdurig applaus volgde op de ver klaringen van het comité, dat de N.V. Ha venwerken op het Breedbandterrein zich bereid zou hebben verklaard om honderd man d'ie eventueel niet meer bij de firma Boele en Van Eesteren aan het werk kon den komen, in dienst te nemen. Men ging daar de volgende week met een twee- ploegen stelsel beginnen, aldus het comité en later zelfs met een drie-ploegenstelsel. Deze oplossing zou de ontslagen, waarom de staking werd begonnen, ongedaan kun nen maken, er zouden zelfs nog 15 mensen extra aan het werk kunnen, zo rekende een der leden van het comité de vergadering voor. De stakingsleiders zeiden dat zij deze op lossing hadden voorgelegd aan de Unie bonden, die zouden-hebben verklaard Dins dag nog geen tijd te vinden maar Woensdag morgen over deze zaak met hen te willen confereren bij de poort van de Hoogovens. Dementi van „Havenwerken" Op onze informatie bij de N.V. „Haven werken" werd medegedeeld, dat de voor stelling van zaken omtrent honderd man, die bij dit bedrijf zouden kunnen worden geplaatst, onjuist is. „Van ons is tegenover de stakers nooit iets dergelijks uitgegaan", aldus werd van bevoegde zijde verklaard. „Het enig juiste van wat het stakingscomité zeide, is dat wij binnenkort inderdaad met twee ploegen gaan werken, maar niet met drie". Hedenmorgen verzamelden de stakers zich voor de ingang van het Breedband terrein. Twee leden van het actiecomité zochten contact met de vertegenwoordigers van de bouwdirectie om te vernemen voor In Torekov, Zuid-Zweden, heeft de toren van de dorpskerk het na een strijd van eeuwen moeten afleggen tegen de hout wormen, die de houten torenspits volkomen ondermijnd hadden. Bovendien stoorde het lawaai dat deze duizenden insecten maakten, zelfs de godsdienstoefeningen, zo dat men de torenspits nu maar neergehaald heeft WOENSDAG 19 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Chaplin's grote parade van 1915". Rex, 20 uur: „De laatste haven". Café Snijders, 20 uur: „De waarheid over Korea", door mevr. T. SoenitoHeiligers voor de Nederlandse Vrouwenbeweging. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Chaplin's grote parade van 1915". Rex, 20 u.: „Bonte trein-tournée 1951—'52" van de A.V.R.O. hoeveel man er werkgelegenheid zou kun nen worden geschapen bij de firma Boele en Van Eesteren en bij andere werken op het bouwterrein. Terwijl de anderen wachtten, gingen deze twee stakingslei ders in bespreking opder meer met de di rectie N.V. Havenwerken. In het IJmuidense Thalia-theater wordt Woensdag- en Donderdagavond een speci ale voorstelling gegeven van „De grote pa rade van 1915". Het is een verrassende constatering die tevens bedenkelijke consequenties heeft ten aanzien van de tegenwoordige film kunst dat de oerkomiek van het witte doek, Chaplin, op de jeugd van vandaag nog een dergelijke aantrekkingskracht uit oefent, dat de zaal met gejoel van enthou siasme zijn dwaze avonturen volgt. Welke filmmaker van het ogenblik weet voor de jongeren filmkuchten te produceren die een storm van luidruchtig medeleven weten te ontketenen? De sfeer die in het theater heerste waar wij deze rolprent enige weken geleden zagen, herinnerde aan de beste da gen uit het cinematografisch verleden: Een sfeer van vreugde over goede grappen en subtiele humor, die zich uitte in storm vlagen van gelach. Er draaiden films die bijna veertig jaar oud waren technisch erbarmelijk van kwaliteit. En toch amu seerde een volle zaal zich van begin tot eind zelfs met fragmenten van films, waar het verhaal volkomen zoek was. Chaplin heeft zijn meester nooit gevonden. „Hercules" gaat proberen haar oude plaats terug te winnen De oudste krachtsportvereniging die Velsen bezit is „Hercules". Reeds ja ren voor de oorlog van 1940 kon men op gezette tijden in het bekende „Wa pen van Velsen" aan de Stationsweg in IJmuiden-Oost de leden zien oefe nen. „Hercules" beschikt over een ledental dat er mocht zijn, benevens over een aanzienlijk aantal donateurs, die, hoewel ze zelf geen beoefenaars van worstelsport of gewichtheffen wa ren, de vreedzame „krachtmeting" toch een goed hart toedroegen. ..Hercules" is na de tijd van de bezetting, toen alles in TJmuiden weer op adem kwam, zijn plaats in de rij van de sport verenigingen als van ouds komen opeisen. Ondanks het zalentekort en niettegen staande een achteruitgang in ledental heeft „Hercules" zich weten te handhaven. Vijf endertig werkende leden en zestig dona teurs. zo is thans de stand. Elke Donder dagavond .en ieder Zondagmorgen wordt ijverig getraind in de zaal van „Flora" aan de Zeeweg. Men heeft thans een jaarvergadering ge houden en hierbij zijn de bestuursfuncties opnieuw verdeeld. De heer W. Schaap is tot voorzitter aan gewezen, W. Bouma is secretaris en A. Broek beheert de financiën. Twee commis sarissen zijn hieraan toegevoegd, het zijn de heren W. Maasland en E. Wijker. Tot instructeurs bij het gewichtheffen zijn benoemd N. de Niet en E. Wijker. De worstelaars krijgen leiding van A. Broek en W. Maasland. Het gaat met de financiën niet altijd op rozen, zo zei de voorzitter en wat dat be treft zou een uitbreiding van het ledental wel zeer gewenst zijn. Om te beginnen wordt op 6 October in „Flora" een jaar feest gehouden, waar officieel de medailles zullen worden uitgereikt aan de winnaars, die de wedstrijden in „Schoonenberg" op 2 September opleverden. Men hoopt tevens op deze avond een aantal nieuwe leden en donateurs te kun nen boeken. Drie uren lang hebben de leden van de hengelsportvereniging „Velsen" hun hen gels uitgezet in het Noordzeekanaal, bij de Noordersluis. Van half zeven in de mor gen tot half tien hebben achttien man on afgebroken gestaard naar achttien dobbers, maar de begeerde vis wilde niet erg vlot happen. Het eindresultaat van de wed strijd was, dat de heer A. P. Rooze met zeven vissen de eerste prijs won. Daar deze fortuinlijke visser reeds tweemaal eerder als eerste uit de bus kwam, kreeg hij voor een jaar de wisselbeker mee naar huis. De heer R. Bosma werd tweede met vijf en A. Oosterwal zag kans vier argeloze visjes te verschalken, waardoor hij met de derde prijs schoot ging. Hoewel de seriewedstrijden om de beker hiermede zijn afgelopen voor dit jaar, heeft men plan ongestoord door te gaan met hengelen. ADVERTENTIE F~or 50 bijronder fijne sigaretten. maar ook voor de pijp Iwee rokers één besluit: ik VOOrtaait Philips Gerechtshof Amsterdam In hoger beroep werd Dinsdag voor het gerechtshof te Amsterdam behandeld de zaak tegen R. P. R. uit Velsen, van beroep inspecteur bij een verzekeringsmaatschap pij. Hem was ten laste gelegd dat hij op 22 Januari onder invloed van sterke drank hoogst, roekeloos heeft gereden en dat hij een voetganger zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. In Mei had R. voor de Haar lemse rechtbank terecht gestaan. De recht bank veroordeelde hem tot een voorwaar delijke hechtenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en ontzegging gedurende een jaar motorrijtuigen te be sturen. Zij achtte het hoogst roekeloos rij den echter niet bewezen. De officier van justitie die drie weken hechtenisstraf had geëist, was van dit vonnis in beroep gegaan. Verdachte gaf voor het hof toe, dat hij op 22 Januari van dit jaar enkele cafés had bezocht en dat hij enkele borrels had ge dronken. Toen hij des avonds om twaalf uur een café aan de Zeeweg in IJmuiden- Oost verliet voelde hij zich bekwaam een auto te besturen. Hij wilde een kennis naar diens woning in Santpoort brengen en reed in de richting van de spoorwegovergang bij de halte Zeeweg. Er was juist een trein ge passeerd en een stationsambtenaar haalde de spoorbomen op. Op dat ogenblik wilde de achtendertigjarige Beverwijker H. W. Doesburg de spoorwegovergang oversteken. Hij was van de Leeuwerikenlaan gekomen en stelde pogingen in het werk de laatste trein naar Beverwijk, welke bij de halte stond, te halen. Toen de boom omhoog ging bukte hij zich en kort daarop werd hij door een auto aangereden. Het gevolg was dat hij een gecompliceerde linkerbeenbreuk opliep. R. P. R. verklaarde voor het hof, dat hij met een matige snelheid heeft ge reden, dat hij de voetganger niet gezien heeft, doch dat hij geremd had, toen hij een schim zag. Een kellner die de verzekeringsagent in het café bediend heeft, deelde mee, dat hij vijf a zes borrels geschonken heeft voor verdachte. Hij wilde niet meer geven, om te voorkomen, dat de bezoeker onder invloed zou geraken. De Beverwijker heeft enige weken in het ziekenhuis gelegen en is nog niet in staat zijn werkzaamheden te verrichten. De procureur-generaal was van mening, dat verdachte te veel gedronken heeft. Aan het ongeval hebben zowel de autobestuur der als de voetganger schuld. Daarom wilde hij geen zware straf eisen. Spreker vroeg bevestiging van het vonnis van de Haar lemse rechtbank, behalve het ontzeggen van het besturen van motorrijtuigen, dat hij op een half jaar bepaald wilde zien. Mr. Smithuizen, optredend als verdediger betoogde, dat er niet hoogst roekeloos ge reden is, zodat grove schuld niet ten laste gelegd kan worden. Volgens pleiter is het niet bewezen, dat verdachte onder invloed van drank verkeerde. Wat het ongeval be treft kan een beroep op overmacht worden gedaan. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Het gerechtshof zal op 2 October uit spraak doen. Het voornemen van het bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling IJmui- den, om in Velsen-Noord een transport colonne te vormen en dus een EHBO-cur- sus te openen, wacht nog steeds op uit voering. Naar aanleiding van een oproep hebben zich niet minder dan ruim vijftig personen voor deze cursus, die geleid zal worden door dokter J. Rolink, gemeld. Ook hij wacht nu nog op een besluit van het bestuur en de aanwijzing van een zaal om met de cursus ten dienste van de te vormen transportcolonne in „Noord" te kunnen beginnen. R.K. Toneelvereniging „Opwaarts" heeft het moeilijk De R.K. toneelvereniging „Opwaarts", welke zich de laatste jaren in hoofdzaak heeft bepaald tot medewerking aan ver schillende bijeenkomsten en de laatste maal geheel zelfstandig een succesvolle uitvoering heeft gegeven, zal deze keer wegens omstandigheden vermoedelijk eerst later in het seizoen kunnen optreden. Voor de eerste uitvoering was een „zwaar" stuk gekozen in de verwachting, dat enkele herenrollen wel een bezetting zouden vinden. Dit is echter niet gelukt en dus moest het bedoelde stuk van het réper toire geschrapt worden. De heer J. W. Schoot stimuleert het voornemen om in elk geval in December met zijn club voor het voetlicht te komen. ADVERTENTIE un Wij hebben een prachtige collectie R.KL gemengde zangvereniging „Onder Ons" op non-actief De R.K. gemengde zangvereniging „On der Ons", die twee jaar geleden werd opge richt, zal voorlopig haar repetities staken, omdat ze de laatste tijd zo slecht werden bezocht, dat financiële moeilijkheden, mede als gevolg van sterke vermindering van het ledental, niet uitbleven. Het bestuur moest zelfs overgaan tot ontslag van de dirigent, de heer L. Pagano uit Aalsmeer. De oorzaken van de teruggang moeten volgens voorzitter A. Mertens worden ge zocht in verschillende persoonlijke aange legenheden. Van de bestuursleden zijn er- twee, wier gezondheidstoestand zodanig is, dat deze zich niet volledig konden geven en daar de voorzitter zelf zich deswege niet in staat acht zijn functie voort te zetten, blijft het een open vraag of „Onder Ons" nog ooit weer levensvatbaarheid zal krij gen. In dat geval zou dus de enige ge mengde zangvereniging in „Noord' haar bestaan moeten opgeven. Bunkie werkte wat hij kon, met de bezem. Maar helemaal schoon kon hij het niet krijgendie nare inkt was helemaal in de planken van de vloer gedrongen en dat gaf natuurlijk een vlek, die bijna niet weg te krijgen was. Maar eindelijk vond meester, dat het genoeg was. Berg de boel nu maar op en ga op je plaats zitten", zei hij. Maar de jongen, die de knikker had laten vallen, was de enige, die wist hoe het ongeluk gebeurd was. Hij had immers de knikker zien rollen, en hij had ook gezien, hoe Bunkie er met z'n voet op gestapt wasEn inplaats dat hij er spijt van had, dat Bunkie door zijn schuld zo in moeilijkheden gekomen was, zat hij er nog heimelijk om te grinniken, 'n Vervelende jongen was dat! Hij kon het grapje niet voor zich houden. Even later, onder de rekenles fluisterde hij zijn buurman in, hoe het eigenlijk was gekomen dat Bunkie viel. „Wat 'n mop, hè?", grinnikte hij. Maar zijn buurman vond het niets leuk. En na schooltijd kwam Rick nijdig aangelopen en hij bleef voor de jongen staan. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 18 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sigborg van Malmö. Jozo van Karlstadt. Holstein van Rotterdam. Imatra van Ixpilla. Safina Etarix v. Goole. Vertrokken zijn: Berkelstroom naar Liver pool. Wissekerk naar Port Said. Thisbe naar Caen. Katharina naar Stanlow. Cheshire n. Liverpool. Heriot naar Goole. Swift naar Londen. Jans naar Londen. Rijnstroom naar Fowey. JAARVERGADERING KENNEMER POSTZEGELCLUB In het Beverwijkse Witte Kruisgebouw heeft de Kennemer Postzegelclub haar jaar vergadering gehouden. Het bestuur onderging een wijziging daar de voorzitter de heer P. C. Bais voorlopig zijn functie moest neerleggen. Als zijn opvolger werd benoemd de secre taris de heer C. Luttik, als secretaris is de heer J. W. Schachtschabel gekozen. De af tredende bestuursleden de heren W. Mar- cusse, H. v. d. Groen en J. Muusse werden herkozen. De diverse jaarverslagen zijn goedge- geurd. Het ledental der vereniging is nog steeds groeiende en er was een voordelig saldo van f 135,84 in kas. Met succes heeft de afdeling deelgenomen aan de contactavonden door de zusterver enigingen georganiseerd. Zelf organiseerde de K.P.V. een avond in Mei, ook dit seizoen worden er weer contactavonden gehouden. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan werd een verloting gehouden van post zegels etc. JAARLIJKSE UITVOERINGEN TURNLUST De BGV „Turnlust" houdt haar zaaluit voeringen op 13 en 20 Maart in het Kenne mer Theater. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Abbott en Costello en de onzichtbare man. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Alles naar wens. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. ADVERTENTIE Eén van onze specialiteiten is Wij brengen U de merken: Wils, Soir de Paris, Ponds, Coty, Pento, Piver in alle kleuren. Te veel haring. De dag werd weer gehee? hl°er,van^ verse haring Met de tweede S door werden er niet minder dan ruim ten in de hal gezet. Voor <\l T 6000 teiten konden redelijke ttf ^li- genoteerd (f 17 tot f 13 pePr borden vismeelfabneken kregen ook *aar hun part, daar er aanzien n^00'5 bekende weg opgingen ni Partl]er' voeren bestonden slechts uit aan* tijen, waardoor moeilijk IS"8 prijzen waren te bepalen ff0udende riëerde van f 16 tot f g* lang de kwaliteit en de grootsge" schelvis bleef duur en 'schnmÏÏ75 braat* f40 en f25 per kist teSfe tussen soorten het tot f 60 per kif l*" Kleine schol variëerde van f dn .rachteB- per kist. Van 40 tot f is Haringrecords. De aanvm>™„ daag plus de hoeveelheden 2V5-' Donderdag en Vrijdag op W 5 V°°r nenkwamen, brachten de totale op ruim 25000 kisten harinr een recordaanvoer. Als de L 8 maal worden ingedeVld ise tl Vrijdag genoeg. Vandaag zoudl ®11 KW 89 met 5 kisten tarbot55IJS e kabeljauw en gul, 25 Si kreel, de IJM 210 met2ufJLS ffia* wijting, 35 schelvis en piepers en 30 ct? stijve kabeljauwen, de KW 122 met fiv diverse verse vis, de Eli rWn&A 1800 kisten haring en 30 makreel' de san Reis met 1600 k. haring en 80ml«i en de Alkmaar met 1300 harin* en 70 kreel. Verder lagen Dinsda Lg losbeurt te wachten voor de WoensdaVÜ Donderdagmarkt de Schoorl met 150# ring, 95 makreel en 15 diveS.ïsï gen met 2000 haring en 50 makreel le Claes Compaen met 2050 haring, 150 nu! kreel en 30 stijve kabeljauwen, de Haar lem met 2750 haring en 50 diversen ri» Allan Water met 1900 haring, 35 matei en 15 diversen, de Petten met 1800 haring en 100 diversen en de Bloemenöaal me' 600 makreel, 100 schelvis en pieoers 35 gul, 15 stkkebit en 190 stuks stijve kabel jauwen. Tegenvaller. De Claesje, die Maandag naar zee was vertrokken, kwam Dinsdag- morgen alweer binnen met een defect aan de motor. Hoorn des overvloeds. De Haarlem, die behalve 2750 kisten haring uit een kor. te 5-daagse reis (met 3 etmalen vissen) onder de luiken had en dan nog eens 500 kisten als deklast, heeft de deklast Dins- dag eerst maar gelost, in afwachting van een nadere losbeurt voor de rest van de vangst. De Zeelandia, die normaal Woens dag aan de beurt gekomen zou zijn voor een lossing, verkoos de tweede losbeurt van Dinsdag. Door de goede kwaliteit van de haring bleven de prijzen redelijk, on danks de late afslag. De KW 122, die van daag aan de afslag kwam, moest Dinsdag sleepboothulp inroepen bij de binnen komst, daar de koppeling defect was. In en uit. Dinsdag kwamen binnen: VD 9, IJM 16 41 34 210, KW 122, IJM 49. Lancelot naar huis. Het Engelse vis serij-onderzoekingsvaartuig „Sir Lance- lot", dat enige tijd geleden naar het Mid dellandse Zeegebied vertrok om daar foto's te verkrijgen van een complete trawl in actie, is naar „The Fishing News" meldt weer op de thuisreis. De twee „kikker mannen" en de wetenschappelijke onder zoekers die het aan boord had zijn reeds in Londen terug. Het ministerie van Land- bouw en Visserij gaf te kennen, dat de resultaten van deze tocht van de „Sir Lancelot" nog niet kunnen worden be kend gemaakt. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 2.93- 2,40, gr. tong 3.65-3,25. gr.m. tong 2.60- 2,45. kim. tong 2,25-2.16. kl. tong I U 1.68, kl. tong II 1.40-1,26. tarbot 12.55-2,20 per 1 kg. Tarbot IV 47, gr. schol 68, gra schol 66. kim. schol 60, kl. schol 143, B. schol II 28-17, schar 21-16. v. haring 16-19. makreel 15-10, gr. schelvis 6o-64pa schelvis 66-63, kim. schelvis 46^3 n schelvis I 42-40 kl. schelvis n 41-29,# ting 21-13. gr. gul 49, midd. gul 45, kl. P" 27, kl. rode poon II 17 per oO kg. beljauw 164-124 pei 125 kg. - Aanvoer. 33 kisten tong en tabot, 1 heilbot, 98 -ciii 9 schar, 6703 haring, 433 - schelvis, 128 wijting 22 kabe iauw MPL 3 poon. 15 diversen, ttoaal 7496 kisfa Besommingen: T.TM 1 Tzonne 2J545 UM 38 Zeelandia 13970. KWJ8 3470 560. KW 47 140. IJM 75 95. KW0j verse haring: KW 7 7310, KW 159 W trawlers met f 23000. Kennemerlaan 63 - IJmuiden „DE PION" SCHAAKTE WEER De Castricumse schaakclub „De heeft met de onderlinge competitie m Meijer een aanvang geimaak't. De uitslagen zi n als volgt. P. J- dr. A. de Jong 0-1; S. van We «n-A. J J koek 0—1; D. K«tb.^-P. Bos—C. J. Heeck 0—1, IB- a®,werc. Bennes #-44; J. van Rav^f^ Uhl Vi—Vè; Walt. Uhl-L. J. BonU__. 13) „Hallo, Jeremy. Ik wist niet dat je hier ook wel eens kwam. Mag ik misschien even met je dame kennis maken? Gister avond zag ik haar ook al op die fuif rond wandelen". Matthew Drew keek Mary met zijn grijns aan. Zijn stem klonk hees. Jeremy stelde Mary voor, weer op zijn zelfverzekerde en vlotte manier. De drei gende blik was uit zijn ogen verdwenen. Gedrieën nestelden ze zich in een rustig hoekje. Voor 't eerst, dacht Mary, geduren de de hele lange avond, dat Jeremy aan stalten maakte om ergens langer dan een paar minuten te blijven. Toen ze een ver frissing hadden besteld, vroeg Jeremy zo langs zijn neus weg „En, heb je nog iemand van het stel gezien in de buurt?" „Tja", was het commentaar van Mat thew, „sommigen zijn hier even wezen kijken. De vriend van je, Peter Turnbull, kwam hier ook". Mary hield haar adem een ogenblik in uit angst, dat ze iets verraden zou. Terwijl zij haar glas neerzette, om te voorkomen dat Drew het beven van haar hand zou opmerken, stak Jeremy doodkalm, zonder een teken van opwinding een sigaret op. „Maar dat moet dan vroeg in de avond geweest zijn". „Uur of zeven". „Lijkt mij wat vroeg voor deze zaak", liet Jeremy zich nonchalant ontvallen. Mary begreep, dat hij het gesprek naar een ander onderwerp wilde leiden. „Och, er zijn wel eens lui, die ergens een afspraak voor een diner hebben en zich hier eerst aan een borrel tegoed doen. Maar Peter zal wel ergens anders aan het borrelen geweest zijn, want zijn mond hing half open, toen hij in die stoel daar zat, en hij maakte de indruk, aan het punt van afknappen toe te zijn". Drews stem daalde tot een gefluister. „Zeg, ik zit een beetje op zwart zaad, maar ik weet iets schitterends voor de races van Zaterdag. Kun je me niet wat voorschieten? Ik betaal je naderhand wel terug". „Natuurlijk, hoeveel moet je hebben Drew aarzelde. „Twintig pond, als het niet teveel ge vraagd is". „O, kan natuurlijk. Hier, daar heb je vijfentwintig". Jeremy greep zijn uitpui lende portefeuille en telde vijf en twintig biljetten van een pond neer. „Geen haast met terugbetalen. Omdat ik de keuze waar deer van de jongedame, die je gisteren naar mijn avondje meebracht Drew zag er nog lelijker uit dan ooit, toen hij dankbaar probeerde te glimlachen. „Die juffer in het geel? Haar man had een motorzaak ergens in Great Portland Street, maar liep weg met zijn secretaresse. Mooi is Susie nou niet bepaald, maar ze is aardig. Maneson was hier vanavond ook nog", voegde hij er zonder enig verband aan toe. „Ja, die heb ik hier ook wel eens ge zien", antwoordde Jeremy. „Zat bij Peter. Noemt zich tegenwoordig mr. Williams". Drew keek op zijn horloge. Verdraaid, later dan ik dacht. Het is bij na vijf uur. Om negen uur moet ik Susie komen halen om te gaan winkelen. Ze is gek op verkopingen. Ik moet naar bed, want als ik tijdens de verkoping in slaap val, vergeeft ze me dat nooit". Drew lachte. Jeremy slaagde er in, ergens ook een glimlach vandaan te toveren. „Maandag geef ik nog een mooie fuif. Breng die vriendin dan mee, wil je?" „Accoord, dan zie ik je beslist". Jeremy wachtte tien minuten, om er zeker van te zijn dat Drew een flink eind uit de buurt was. Toen zei hij tegen Mary: „Tijd dat we opstappen. Wanneer je nog behoefte hebt om je wat op te knappen, dan wacht ik nog even op je". Niets kon duidelijker zijn. Jeremy wou haar even uit de weg hebben. Pas een kwartier later vond ze, dat ze kon terug komen. Jeremy zat met de barkeeper te praten. Hij zag er iets minder dreigend uit, dan toen hij was binnengekomen. Terwijl ze de kale trap afliepen, voegde Jeremy haar min of meer verlegen toe „Bedankt voor het gezelschap. Ik heb er werkelijk steun aan gehad". „Af en toe dacht ik, dat ik alleen maar in de weg liep". „Heus niet. Je hebt me belet om te den ken. En dat is ook wat waard". Mary begreep dit volkomen. „Arme Peter. Ik hoop werkelijk, dat je iets bent opgeschoten". „O ja, maar pas aan het eind van onze tocht. Maar ja, dat is hetzelfde als het leven. Weet je het lang genoeg te rekken, dan krijg je wel kans om het geluk te grijpen". Mary leunde achterover in de hoek van een taxi, doodop. Jeremy, hoewel moe, scheen minder uitgeput. Toen zij haar ogen sloot, voelde zij zijn hand over de hare. Op het moment dat zij in slaap scheen te vallen hoorde zij Jeremy zeggen dat ze bij haar hötel waren. Hij hielp haar uitstappen en vroeg „Zie ik je nog „Graag. Bel me maar eens op". Jeremy ging met de taxi verder naar huis. Pas nadat hij door de deur van zijn kamers naar binnen was gegaan, liet de man van Scotland Yard hem los, om rap port aan Brannigan te gaan uitbrengen. Brannigan en Dale genoten die nacht geen rust. Beiden waren bezig geweest, allerlei aanwijzingen op te volgen, maar niets leidde tot een redelijk resultaat. Het eerste houvast, dat zij kregen was het rap port van de man, die Bi-ooke die avond op zijn zwerftocht had achtervolgd. „We hebben wat frisse lucht nodig en iets dat op een ontbijt lijkt", zei de hoofdinspec teur, toen hij de telefoon, die hem dit rap port bracht, neerlegde. Met glazige ogen van de slaap stelde hij voor, niet meer over de zaak te praten of te denken, tot ze terug waren op het bureau. Nadat ze wat gegeten hadden, kocht Brannigan een aantal ochtendbladen, die hij echter niet inkeek voor hij weer op de Yard terug was. Daar bemerkte hij, dat de moord op Grosvenor Square in grote op maak op de voorpagina's prijkte. Brannigan kende de journalisten, die in Londen speciaal met de verslagen over de misdaad belast waren. Iets wat in een of ander luxueus appartement gebeurde, was in hun ogen heel wat belangrijker dan een derge lijk iets ergens in een achterbuurt. „Arme kerel, deze belangstelling heeft hij heus niet verdiend". „Nee, hij is terecht gekomen in een zaak, die te belangrijk voor hem was," antwoord de Brannigan. „Hij was niet hard genoeg, om een rol in dit speUetje te spelen. Brooke is van een ander kaliber. Ik begrijp niet, hoe die twee samen in deze zaak terecht gekomen zijn. Waarschijnlijk doordat ze elkaar van vroeger kennen. Alle bladen vragen zich af, wie en wat die Brooke is. Een van hen noemt hem de „mysterieus leef-maar-raak". pigenlii! „Ik vraag me ook af, wat h voor een man is", bekende Date. „Ik blijf er van overtmgd. dat de verband houdt met die van Marshall „Volkomen mee eens". jo!n „Marshall was op weg naar Br hij vermoord werd. Daarna in Soho scharrelen, kwam thuis en^ vermoord. Dat moet ons !er. kunnen geven", merkte Bran g wijl er iemand binnenkwam deê!tje te overhandigen. Bran ff|im]acheii. even de inhoud en b£g,on Jnd tussen de „En dit bevestigt het verbanomönte!fih twee moorden nep h j naar terwijl hij het rappoxri TurobuÜ Dale schoof, »want, 5 e uit dezel^ werden gedood door kogel ziD „ra revolver kwamen. He naar het wapen te blijven iemand die na een mo te begaan, waart om er een tweede/ wês* het ding ook daarna niet zo 8 stoppen". m het nol „Omdat hij van plan is om te gebruiken". en Vrij desf* „Precies. Wij zitten achter rate misdadiger aan, d hun „type De meeste misdadiger •■üsrirtj.vtaiw"* /Wordt

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6