Scheepshellingen werden duurder dan men dacht IN DE WERELDPOLITIEK Zwakke plek in het Westelijk front ALUMINIUM RECLAME! Visserijschool wordt steeds meer gewaardeerd Begroting Staatsvissershavenbedrijf sluit Zegt het voort pos far;efsverhoging waarschijnlijk geacht 11 Millioen omzet? for „Wijkeroog"-winkeliers op stap Pomp station Noord" duurder dan geraamd Na de ontmoeting van Roozenburg met Keiler Ki.c de j WGMeZH. Utop P1'eekUUr ie Gekochte bondgenoot Prins Bernhard in Santpoort Heisa D.C.IJ. damde dapper tegen Gezellig Samenzijn -pERDAG 20 SEPTEMBER 1951 K-PToting voor het jaar 1952 van rit, ifnse Staatsvissershavenbedrijf '"J 2 deze sluit op een totaalbedrag 1178' 570.- zijnde het totaal drj lasten. Deze zijn hiermee 158.3*0 SJ de raming voor het vorige jaar Wit exploitatie-overschot geschat fin's 100.— (het verschil tussen -"fn)' wordt l lijfswinst verwacht, aangezien er aan rente en afschrijvingen -Htoeniiiet gezien. De personeelslasten JÏSSl geraamd op 296.000, of mimo hoeer dan in het thans lopende Deze hogere raming is hoofdzakelijk van de 5 loonsverhoging van «3'fl"Vl950 en de tweede 5 van 16 l&iii 1951. De onderhoudskosten zijn op iSéptembcr toUal'van"/ 143.800 begroot, 36.800 0 dan voor 1951. IVkosten van inkoop van water van de ij-te Velsen worden geschat op rfS0- hetzelfde als over het thans ■ii jaar voor electrische stroom is K-meer geraamd dan over 1951. de verhoogde kolen- met het oog op rs en een te verwa piiafname. Voor de uitkering aan het 'te verwachten stijging van de ie. Voor d Vsoeën Burgerlijk Pensioenfonds is it'il-'minder geraamd dan over 1951, terten mogelijk is op grond van de uitke- t-Vover 1950 en de thans bekende pen- 4Undslagen. De uitkering aan het yoor rente over het kapitaal is ?r:s'rogeraamd, wat f 11.750 meer is dan ar. De oorzaak daarvan moet gezocht r'ë" in de nieuwe in het bedrijf ge arde bedragen als gevolg van de r.« van de scheepshellingenom dezelfde -iazijn de afschrijvingen met 44.800, Sogd tot 291.800,—. Er is geen post lidgelden en uitkeringen krachtens ar- •ti! 15 geraamd, daar c-r over 1952 geen hoeven te worden uitgekeerd. Omzet op 21 millioen geraamd p? baten, verantwoord onder het be- Èfjonderdeel Haven zijn, evenals voor injur 1951, op 5000 geraamd en de ba- flrande vishaken zijn voor 1952 66.500 uier geraamd op 725.500 en de omzet in i> vishallen kan gesteld worden op van de retributie voor de van de vis (artikel 19, onderdeel is geraamd op 643.000, d.i. 58.000 ia dan voor 1951 wérd begroot. De opbrengst uit de verhuur van lokalen er.retributie voor uitgegeven opslag- in halier: en kelder is 4500 hoger E^rr.d dan voor 1951, als gevolg van cle eindigheid, dat de huren van een aan- SMteiten in cle vishallen met ingang ml Januari 1951 met 15 zijn verhoogd. De diverse baten, waaronder mede be- pipziin de baten uit het gebruik van de èdréciie installatie voor het lossen van THisvaartuigen, zijn 4000 hoger ge- si Duaming van de baten uit de verkoop i water is 1000 hoger dan die voor •fl, terwijl de baten uit de verkoop van ÏKische. stroom 49.000 hoger zijn ge- asd in verband met de verwachte stij- .cpan de stroomverkoop. De erfpachten en huren van de terreinen jaSel 22) zijn 20.000 hoger geraamd het jaar tevoren. Onder deze baten is opgenomen de opbrengst van de Seinen met het daarop staande gedeelte 'adez.g. „Y-bunker", welke in erfpacht uitgegeven aan de kalkzandsteen- biek. het gebruik van de scheepshellin- f-en het drijvend droogdok (artikel 23, srceela) is 12.000 meer geraamd. febij is rekening gehouden met een stsverhoging voor het droogzetten van 'Bftsvaarluigen, die noodzakelijk is in j[,und met het feit, dat een veel groter 'ü'ial in de bouw van de scheepshellin- M noest worden geïnvesteerd dan aan kijk werd verwacht. -'haten uit de electrische kraan zijn ADVERTENTIE «wmius van Padua". 500 lager geraamd dan voor 1951 en ge steld op 2500. Ook hierbij is rekening ge houden met een tariefsverhoging. De opbrengst van de vergoeding voor het gebruik van de Spoorweginrichtingen (ar tikel 25) is 2000 hoger geraamd. Van deze spoorweginrichtingen zal n.l. in 1952 meer gebruik worden gemaakt in verband met een voorgenomen uitbreiding dezer inrich tingen. Voor uitgaven wegens uitbreiding en vernieuwing (artikel 29) is 205.000 uit getrokken. Nieuwe halvloeren dringend nodig Voor electrische installaties, bestratingen en rioleringen, nodig voor het verder bouwrijp maken van de terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf, is 125.000, uitgetrokken. Deze uitgaven zijn noodzake lijk voor de bouw van nieuwe industrieën in cle omgeving van de scheepshellingen en aan de Zuidzij. Verwacht mag worden, al dus de toelichting op de begroting, dat hier uit een zodanige vermeerdering van de in komsten voortvloeit, dat de investeringen rendabel worden. De in 1951 al voorgenomen vernieuwing van de halvloeren möest worden uitgesteld, maar nu wordt de situatie zo langzamer hand zo critiek, dat verder uitstel niet lan ger raadzaam is. Hiermee is een bedrag van 30.000,gemoeid. De leden van de winkeliersvereniging „Wijkeroog" die meedoen aan cle W.V.W.- zegelactie hebben Dinsdagavond een uit stapje naar Amsterdam gemaakt, gebruik makend van twee autobussen (die bij de pont heelt wat oponthoud hadden). In de hoofdstad is een gemeenschappe lijke maaltijd gebruikt en bij deze gelegen heid hebben de heren E. Sanders en A. Langkemper, respectievelijk voorzitter en tweede voorzitter, de leden nog eens dui delijk gemaakt, dat samenwerking een eerste vereiste is. Er werd ook aangedron gen op een grotere deelneming van de „Wijkeroog"-winkeliers aan de zegelactie. Het gezelschap bezocht 's avonds het Spaanse ballet in theater Carré. CLANDESTIENE WOONWAGEN BEWONERS Tegen twee leden van een woonwagen gezin zijn bekeuringen opgemaakt, omdat zij illegaal" een woonwagen hadden be trokken, die in de Heerenduinen stond. De politie moest ingrijpen, omdat in dit geval sprake was van ongewenste toestanden in een niet-goedgekeurde wagen. LOODDIEVEN GESNAPT De Velsense recherche heeft twee inwo ners van IJmuiden-Oost en een opkoper gearresteerd, verdacht van diefstal, respec tievelijk heling van een partij van 35 kilo lood. Deze hoeveelheid lood is de 15e Sep tember gestolen uit een werkplaats aan de Tuindersstraat in IJmuiden door een op perman en timmerman, die inmiddels bekend hebben. De gearresteerde opkoper had zijn domicilie eveneens te IJmuiden. Modernisering rioolwaterzuivering ADVERTENTIE De begroting voor 1951 van het Velsense bedrijf Openbare Werken voorziet onder meer in de plaatsing van een nieuwe cen- trifugaalpomp met electromotor en het re viseren van twee bestaande pompen in het rioolwaterpompstation van Velsen-Noord. Daarmee zijn bedragen van respectievelijk f 7900,— en f 2100,— of in totaal f 10.000,— gemoeid. Op 10 Maart 1951 had de aanbesteding van dit werk plaats. Daarbij bleek, dat de inschrijvingssom van de laagste inschrijf- ster, de N.V. Installatiebouw te Amsterdam f 18.100,bedroeg, derhalve f 8.100, meer dan de raming, die gebaseerd was op de prijzen van begin October 1950. Deze raming is dan ook niet te handhaven, maai de N.V. Installatiebouw is nog we! bereid haar offerte gestand te doen. Uitvoering van het project moet wegens het ontbreken van een installatie van vol doende capaciteit urgent worden geacht en prijsdalingen op dit gebied zijn op korte termijn niet te verwachten. Er is een aanvullend credièt nodig tot een bedrag van f 8100,waarvoor de begroting gewijzigd moet worden en B. en W. stellen de raad voor aldus te besluiten. Een ontmoeting op het stadhuis In de eerste week van October, wan neer de ontmoeting tussen de damkampioen Piet Roozenburg en Keiler om de wereld titel ten einde zal zijn is de eerstgenoem de voornemens in het huwelijk te treden met mej. A. Heiligers uit IJmuiden. Het toekomstige echtpaar zal in Driehuis gaan wonen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 19 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Acrity van Yarmouth. Nigerstroom van Antwerpen. Araliz van Otterbacken. Roepat van Port Said. Neeltje B. van Kolfit. Helena van Rotterdam. Surte van Londen. Anita van Yarmouth. Vios van Teignmouth. Westerdok v. Londen. Pollux van Kotka. Dagni van Rotterdam. Repton van Stanlow. Veslefrik van Rotterdam. Vertrokken zijn: Constaniia naar Oxelo- sund. Toni naar Kotka. Tromp naar Ahz. Seine naar Rotterdam. Burgundia naar Ant werpen. Heerengracht naar Rotterdam. Hof- laan naar Rotterdam. Henriette naar Lon den. Ascanius naar Londen. Helicon naar La Quverne. Nero naar Rotterdam. Bittern n. Rotterdam. Nestor naar Rotterdam. Wederom ontvangen: Koffiepercolators (filterpotten) 1 Liter 4.40 Theepotten 1 Liter 295 \y2 Hf et* 4.75 \y2 liter 3.55 Steelpannen met schenkrand, slechts Fluitketels prima Fluitketels met deksel Melkkokers \]/2 liter 3.10 2 liter 3.55 Pannen alle maten, vanaf 2 liter 5.85 2 liter 3.95 ƒ1.25 1.95 3.35 3 liter 4.45 2-95 Omeletpannen zeer handig ƒ1.25 Alles in de bekende zware kwaliteiten. Zolang de voorraad strekt. Deelnemer Centraal Spaarfonds r, tn huisW TQOMPSTQ. 66 IJMUIDEN OOST TEL. 5557 Momenteel is men op de Erebegraafplaats te Overveen bezig een omheining van massieve blokken steen rond de begraafplaats aan te brengen. Tevens wordt vlak voor de ingang een spreekruimte gemaakt en zal het huidige houten kruis door een massief in beton geplaatst kruis worden vervangen. 26 November zal het werk opgeleverd worden Jaarverslag over 1950 De verschillende cursussen van de Ge meentelijke Visserijschool in IJmuiden zijn, blijkens het dezer dagen uitgegeven jaar verslag, in 1950 door 443 leerlingen be zocht, dat is dus negen minder dan in het „topjaar" 1949. Het aantal toegelaten leer lingen was 184 tegen 265 leerlingen in 1949. Vooral de sterke toeloop in de klas „ouder dekpersoneel" is, zoals men had verwacht, sterk verminderd omdat het een groot deel van deze leerlingen slechts te doen was om een paar cursussen, waar door zij in het bezit konden komen van het zogenaamde „dienstdiploma" Ook de Nu de drie grote mogendheden van het Westen, Amerika, Engeland en Frankrijk, te Washington tot een accoord gekomen zijn ten aanzien van een „vredes-regeling" voor West-Duitsland, is de belangstelling van de politieke wereld gericht op Bonn, waar het laatste woord zal moeten worden gesproken. Want de positie van de West-Duitse regering is door de groei van dwingende omstandigheden de laatste maanden zo sterk geworden in internationaal opzicht, dat zij zich veroorloven kan het oneens te zijn met wat de geallieerden willen, en eisen te stellen. Haar positie in nationaal opzicht hangt trouwens ten nauwste samen met haar houding tegenover de geallieerden. Zij zou haar eigen graf graven wanneer zij zich onder danig schikte in de geallieerde besluiten, want de stemming in West-Duitsland is tenminste in een opzicht unaniem: Namelijk wat betreft de wil om de geallieerde invloed in het land te verkleinen en de Bondsrepubliek te ontworstelen aan onder geschiktheid. West-Duitsland, een bezet land, zonder vredesverdrag, heeft reeds meer pretenties tegenover de machten die het beheersen dan sommige bond genoten dier machten. Het gewicht van die pretenties wordt regelrecht afgemeten naar de industriële en mankracht, die kunnen worden opgebracht voor de militaire sterkte van het Westen. De West-Duitse politici, tot welke partij zij ook behoren, moeten wel zeer geïmpo neerd zijn door hun eigen belangrijkheid, wanneer zij dagelijks de symptomen zien van het verbeten gevecht der grote mo gendheden om de gunst van de voormalige vijand. De Bonnse bondskanselier, dr. Ade nauer, bevindt zich in de overigens niet zeer benijdenswaardige positie van de man die in dat gevecht zijn kansen om tegelij kertijd de kastanjes van zijn partij en die van West-Duitsland als „geheel" in veilig heid te brengen, moet afwegen tegen het risico dat hij door een al te onverzettelijke houding de Sovjet-Unie in de kaart speelt. Dat die Sovjet-Unie gespannen wacht op die laatste mogelijkheid, blijkt wel uit de herhaalde pogingen van de Oost-Duitse re gering om Adenauer te verleiden tot een eigenlijk voor de volbloed Duitse „Va- terlander" voor de hand liggend middel om de geallieerden de pen op de neus te zetten: Een coalitie tussen de twee Duits- landen, die een „Vierde Rijk" zouden doen oprijzen tussen de kampen van een ver deelde wereld. 'uur rh 2,° PPTEMBER "Chaphn s grote parade van 20uur- Rr\ ^^a'.V.Ro rei'n~toiu'née 1951-'52" Het is zeker niet te Verwonderen dat in deze situatie de oude krachten der Duitse zelfbewustheid opstaan uit het na-oorlogse defaitisme, krachten die van de eerste dag na de wapenstilstand af gewacht hebben op en gedreven hebben naar die éne kans voor een nieuw Duitsland: Scheuring lussen de geallieerden van Oost en West en herstel der Duitse eenheid. Het is een volslagen utopie in deze dagen nog te dromen van een situatie, waarin Oost en West in harmonie die bron van onrust en dreiging in het hart van Europa, die Duitsland heet, zouden afdammen. Doch wat nu gevaarlijke dromerijen zijn, waren eertijds realistische overwegingen die een goede kans boden om de toekomst van Epropa veiliger te maken. Welke kans daartoe biedt een situatie, waarin een ver deeld Duitsland tot een poel van elkaar tegenstrevende politieke hartstochten wordt gemaakt? Thans poogt het Westen de potentie van West-Duitsland in te schakelen bij zijn eigen min of meer geconcentreerde macht. Enerzijds door dit West-Duitsland te be trekken in een soort federatieve samenwer king waarvan het Schumanplan en het plan tot vorming van een Europees leger de nog schamele tekenen zijn. Andcrszijds door de West-Duitsers de illusie van een „eigen autonomie" voor te spiegelen, die gekoppeld is aan de voorwaarde tot leve ring van militaire bijdragen. Wat betekenen deze zaken voor de Duit sers zelf, die vóór alles bezield zijn van het voornemen zichzelf te bevrijden van de nederige staat waarin de oorlog hen bracht? Wat de federatieve samenwerking be treft, er zijn zeker goedwillende Duitsers die beseffen dat de tijden veranderd zijn en dat in Europa geen ordening meer mo gelijk is van het kaliber, waarvan eertijds Napoleon, Bismarck en Hitier droomden. Maar als een gordijn hangt ook voor hun besef nog steeds dat dwingende ideaal van het éne Duitsland. Er is geen Duitser die zich los maken kan van dit ideaal, dat voor hem noodzakelijk al het andere vooraf dient te gaan. Velen kunnen zich geen Europese federatie denken waarin een stukje Duits land deelgenoot zou zijn. En daarom kijkt hij nog steeds met spijt en verlangen naar het Oosten, waar zich het andere deel van Duitsland in de greep van de bezetter van het Oosten bevindt. Hij is er zeker van dat ook daar het verlangen naar dat ene „Reich" leeft, hij kan dat trouwens dage lijks constateren aan de wijze waarop die Oostelijke bezetter dat verlangen exploi teert. De grote verschillen van mening tussen de West-Duitse politieke partijen, voorna melijk tussen de christen-democraten en de socialisten, kunnen in één greep worden samengevat: Namelijk in het verschil van mening over de mate van recalsitrantie, die tegenover de Westelijke bezetters moet worden betracht. Zij verschillen van opinie over de prijs, die zij moeten vragen om deel uit te maken van de Westelijke defensiekracht. Dat is weinig idealistisch, doch het is de enig mogelijke mentaliteit voor de Duitsers, die voor het ogenblik geen andere keus hebben. Wat zal hel Westen kunnen verwachten van een dergelijk bondgenoot, die gekocht is met directe gunsten en niet overtuigd is van de noodzakelijkheid om voor eigen heil spontaan de zijde van het Westen te kiezen? Adenauer, die dezer dagen in een rede zijn afwijzing van een Oost-Duits aanbod tot een coalitie kenbaar maakte, heeft niet temin ook in zijn eigen partij met krachten te kampen die hem in andere richting wensen te sturen. Dat is geen wonder, want de eenheid van Duitsland is langzamerhand voor de West-Duitsers zoiets als een vuur torenlicht geworden, dat onweerstaanbaar wenkt naar een veilige haven. De gevaar lijke branding in dit geval een commu nistische overheersing boezemt hun minder angst in dan het verdoolde zwer ven op een zee van twijfels en ontmoedi ging. Zij raken ervan overtuigd dat zij die branding misschien zullen kunnen over winnen met de oude, vaardige, Duitse geest, die in tijden van nationale neergang altijd tot tijdelijke eenheid kon leiden door slechts één toets van de Duitse ziel aan te slaan: De toets van allesoverheer send nationalisme. Oost en West vechten om de Duitsers, doch in feite dringen zij hen naar elkander toe. In die groeiende bewustwording van de nationalistische krachten drijven de grootheden naar boven, die in de Duitse traditie van oudsher het nationalisme voedden en leidden: De militairen. Het vre- descontract dat in Washington werd geslo ten en dat door onderhandelingen met Bonn zal moeten worden vastgelegd, geeft die militairen opnieuw hun kans. Want. het Westen vraagt: Duitse soldaten, Duitse ka nonnen, Duitse militaire productie. Wanneer Duitsland die voor een goede prijs zal geven, gebeurt dat slechts omdat die prijs de herboren grootheid van Duits land zal kunnen dienen. De Westelijke mo gendheden zullen daarmede rekening heb ben te houden bij hun pogingen om een eensgezind front te vormen. Want zo blijft er in dat front een zwakke plek, die gere geld zal moeten worden gecontroleerd. J. L. voorbereidende klas van de school kreeg een abnormaal klein bezoek, hetgeen wel licht onder meer kan worden toegeschre ven aan het achtste leerjaar V.G.L.O. Uit verscheidene andere gemeenten hebben zich ook in 1950 de leerlingen weer aan gemeld: 32 uit Haarlem, 11 uit Beverwijk, 10 uit Egmond aan Zee, 9 uit Amsterdam, 5 uit Zandvoort en verder zelfs leerlingen uit Hilversum, Lemmer, Utrecht en van Urk, Ameland en Texel. Uit ver afgelegen gemeenten konden echter verscheidene jongens niet worden geplaatst omdat het IJmuiden aan behoor lijke kosthuizen ontbrak. Dat dit onder wijs in het zakenleven sympathie onder vindt bleek uit de geste van enkele scheepvaartmaatschappijen, die een aantal afgekeurde machinedelen en een oude 2- cylinder Brons-motor afstonden voor het practisch onderwijs. De oudste van de twee boten, waarover de school beschikt, is niet meer zeewaardig en wordt dit jaar uit de vaart genomen. De Visserijschool heeft in het vorig jaar 121 gediplomeerde leerlingen afgeleverd. In het totaal hebben 222 leerlingen de avondschool bezocht. Voor de opleiding „motordrijver" was, evenals het vorig jaar, de meeste belangstelling, zoveel zelfs, dat er twee lokalen van een lagere school bij in gebruik moesten worden genomen. Het jaarverslag toont tevredenheid over wat in het visserij-onderwijs is bereikt en speciaal ook voor de toegenomen belang stelling die het geniet van bedrijven, die indirect of zijdelings bij de visserij zijn betrokken. De voorgenomen reorganisatie van het visserij-onderwijs wordt gezien als onderdeel van het streven van de regering om „kwaliteitsvis" te doen afleveren. De nieuwe afdeling waarmee de school wordt uitgebreid, „practische visserij kunde", zal ongetwijfeld tot dit doel bijdragen. Diner van industriëlen in Duin en Kruidberg Prins Bernhard heeft Woensdagavond aangezeten aan een diner, dat de stichting Vertegenwoordigde Nederlandse industrieën in Indonesië haar algemeen vertegenwoor diger aldaar, mr. J. E. van Hoogstraten, die op het ogenblik in ons land vertoeft, aanbood in hotel Duin en Kruidberg te Santpoort. Ir. een informele gedachtenwis- seling heeft mr. Van Hoogstraten de Prins van voorlichting gediend. Voorts waren aanwezig de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, staatssecretaris L. Götzcn, dr. Ch. L. H. Truijen, directeur-generaal van het Di toraat-Generaal voor Handel en Nijver heid als vertegenwoordiger van minister Van den Brink, en een aantal industriëlen. Des middags had Prins Bernhard in zijn kwaliteit van ere-voorzitter de vergade ring van de Raad van Beheer van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam bijgewoond. De Prins bracht ook een bezoek aan de tentoonstelling van tabak, die ter gelegen heid van het Wereldcongres voor Tabak in het Koninklijk Instituut voor de Tropen wordt gehouden. INBRAAKJE IN „DE OLIFANT" OPGEHELDERD De Velsense politie heeft drie knapen van 11, 10 en 9 jaar in de kraag gepakt, die Donderdag uit het werkschip „Olifant", liggende in de Bergingshaven, enige klei nigheden hadden gestolen, onder meer etenswaren. Zij hebben zich toegang tot de roef van het schip weten te verschaffen door een ruit in te drukken. De jongens waren af komstig uit Wijk aan Zee en zij zijn, na het verhoor, aan de ouders teruggegeven. Het zijn immer kleine dingen, die grote vreugden vergallen. Is het geen grote vreugde, met uw hele gezin een zonnig dagje uit te gaan? Er stijgt vreugde op uit de strakgestreken plooien van de witte jurkjes der kléinen, die met blinkende ge zichtjes naast u stappen en lachend voor uitzien naar het feest. Het feest, dat is een lange tocht over glanzend water in een gemakkelijke boot, die met plezierige plofgeluiden langs de wallen vaart, langs de gemeerde schepen, dwars door de spiegelende vlakten met groene oevers ingelijst. Naderhand zitten ze allen op de lage banken langs de boorden. De kleinen la ten hun bruine handen door het water slieren en kijken naar hun scheve, gerim pelde portretten die met hen meedansen. Zij laten zich voorover hangen tot vader lijke handen hen bij hun boezeroentje weer in de boot trekken, op commando van moederlijke gilletjes. Het is een feest en wat een weer treffen ze er bij. Moeder werpt na enige wenkbrauwen- gefrons het nietige probleempje in de vreugde, als een steen in een gladde vijver. Hebt ge de huis sleutel meegenomen Er vliegt een ge niepige barst door de blanke rust, waarin vader zich met half gesloten ogen tussen hemel en water laat wiegen. De huissleutel? Wat heeft een huissleutel te maken met dit feest? Ik heb geen huissleutel, zegt hij. Ik denk dat ge hem zelf hebt meegenomen. Moeders handen gëan in vliegende vaart door een volgepropte tas, waarin choco laderepen en zakjes met zuurtjes geborgen zijn om de vreugde te vervolmaken. Maar een huissleutel komt er niet uit. Het probleempje wordt een probleem, want zo een boottochtje is niet zonder einde en straks zal er toch weer naar huis gegaan moeten worden. Hoe komen we er dan weer in, als gij de sleutel vergeten hebt? Vader stelt de situatie zuiver door te zeggen, dat ze er zonder sleutel helemaal niet in zullen komen. Zijn rust is gesple ten, zijn feest verstoord en zijn zorgen zijn teruggekomen van over de blauwe horizon, waarheen ze waren weggewiekt met de wolkjes. Hij zoekt in zijn zakken, hij gaat over eind staan om alle verborgen schuilplaat sen te kunnen naspeuren. Maar er komt geen sleutel uit. Moeder krijgt visioenen dat de sleutel in de deur is blijven steken, als minzame uit nodiging tot alle slechte venten om bin nen te komen en te nemen wat er van hun gading is. De paradijselijke vreugde van zon, blau we hemel en groene vergezichten is ver stoord door zo een nietig ding als een sleutel, die er niet is. Kan een mens dan nooit zijn leven leven zonder de prikken te voelen van het gareel? Vader steekt zijn hand nog eens in een vestzakje, voor alle zekerheid. En het moet een wonder zijn. maar de sleutel komt er uit. Hij komt onschuldig en vrolijk blin? kend te voorschijn alsof er nooit om hem gelamenteerd is. Vader steekt de sleutel met een brede lach omhoog, hij wuift er mee naar moe der die kinderen zit vast te houden aan bakboord. De vreugde kan weerom komen, de zorgen kunnen weer wegvliegen met de meeuwen. We kunnen er weer in, als we thuis komen, zegt vader voldaan en met plezier, heisa, de zaak is gezond. En hij wuift nog wat met de blanke sleutel als was het een zegeprijs. Jaja, heisa, dat had hij misschien niet er bij moeten zeggen. Want op de maat van zijn heisa vliegt de sleutel met een sier lijke boog het groene water in. En hij zegt spottend „ploemp" ten af scheid. J.L. ADVERTENTIE Aan één vingerafdruk wordt U uit millioenen herkend. Aan het Bayer- kruis herkent men uit talloze hoofdpijntabletten het Aspirin-tablet. Met invallers voor Dukel, voorzitter De Jong en G. Postma heeft het eerste tiental van de Damclub IJmuiden, na een moedige strijd in de kampioensclub van Nederland „Gezellig Samenzijn" zijn sterkere moeten erkennen. Alleen Van der Steen kon voorlopig remise afdwingen, maar Van Straten, Smit. Swier en Nieuwenhuizen verloren. Bjj het afbre ken van de wedstrijd was de stand 111 in het voordeel van de Amsterdammers. Laros zal vermoedelijk de enige winnaar worden en wel op J. H. Vos. terwijl Postma en Vooys vrijzeker veel kans hebben op remise. Daar door zal de vermoedelijke eindstand 155 voor GS worden. De uitslagen van de tweede competitie- week in de Noordhollandse hoofdklasse zijn als volgt: DSTO verloor met 128 van GS. Wecsp won met 146 van DWW. Jozeph Blankenaar won met 137 van de Haarlemse Damclub. De nieuwe hoofdklasse-club ...Door Combinatie Groot'.' verwierf een keurige 137 zege op Zaandam. De ontmoeting OosterkwartierCDA resulteerde in 713. De stand luidt nu: 1. Jozeph Blankenaar 2. G. S. 3. Weesp 4. Si Bavo 5. C.' D. A. 6. D. C. G. 7. Oosterkwartier 8. Haarl. Damclub 9. D. C. IJ. 10.D. S. T. O. 11. D. W. W. 12. Zaandam 2 0 4 28—12 2 0 4 27—13 2 0 4 25—15 2 0 4 23—17 1 1 2 23—17 1 1 2 21—19 1 1 2 20—20 0 1 0 4—16 0 2 0 18—22 0 2 0 17—23 0 2 0 15—25 0 2 0 13—27

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5