Een hoofddeksel voor iedere stemming Aldetl. Gevaren verbonden aan vermageringskuren IVOROL: het behoud Uwer tanden! Een hand uit het verleden Coldwave Velours en vilt: de materialen Simpel schortje met grote zak Amerika's tabakskoningin bezocht Amsterdam Onze puzzle T Maria Montez opende ogen van Franstaises Bijna 150.000 bromfietsen JERSEY-COMPOSÉ Ifi 75 FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 ADVERTENTIE Het is prettig' zo'n klein schortje te be zitten voor het verrichten van allerlei lichte huishoudelijke bezigheden zoals het vaat- wassen etc. Ook zal het goed van pas ko men, wanneer u de was aan de lijn gaat hangen. De grote zak kan veel wasknijpers bevatten en u zult bemerken dat het erg prettig is deze dicht bij de hand te hebben. Voor dit schortje hebt u 80 cm katoen nodig van 80 cm breed. De onderkant van het schortje en de zak worden versierd met zigzagband of een ander sierbandje.- Nadat alle delen van het schortje geknipt zijn, zoals de onderste tekening duidelijk aangeeft, kunt u het beste allereerst de zak in orde maken. Als u de zak uitknipt zoals dit aangegeven is hebt u 2 gelijke delen. Deze laat u precies op elkaar liggen, stikt ze een halve cm van de kant af dicht, houdt een klein eindje open waardoor de zak om gekeerd kan worden. De rafels zitten nu binnenin de zak. U stikt nu aan beide kan ten van de zak een sierbandje op en daarna wordt de zak op het schortje gestikt, pre cies in het midden en 5 cm onder de boven kant. In de onderkant van het schortje wordt een zoompje gestikt, daarna stikt u het sierbandje op. De tailleband sluit aan de achterkant met een strik. U hebt hiervoor twee stuk ken van 80 cm lang en 8 cm breed. Hiervan wordt een lange reep gemaakt van 160 cm lang. Nu worden de plooitjes in het schortje gespeld op de aangegeven plaats. Daarna legt u de band op het midden van het schorje zó. dat aan beide kanten evenveel van de tailleband uitsteekt. Dit gedeelte wordt later gestikt. U heb nu de verkeerde kant van de schort boven liggen en stikt de band aan, een halve cm van de rafelkant. Nu vouwt u de band dubbel naar de goede kant van de schort en stikt deze door aan Wie wel eens voor de étalage van een hoedenwinkel heeft gestaan en welke rechtgeaarde vrouw heeft dat nooit in haar leven gedaan? die weet, dat er meer verscheidenheid is in model en garnering dan in de japonnenrekken van welk con fectiemagazijn dan ook. De goede hoed is een zeer individuele expressie van een speelse en artistieke geest en wie hem op zet „draagt een stempel". Een uitzonderlijk grote hoed van zwart velours met een garnering van veren. We zouden eigenlijk een hele serie dop jes moeten hebben, bij elke stemming één. De komende herfst zullen de hoedjes klein zijn, zó klein, dat zij zonder bezwaar boven hoog opstaande kragen gedragen kunnen worden. En, nadat zij het afgelo pen voorjaar een stapje voorwaarts maak ten, wijken zij nu weer terug tot daar waar de haar-inplanting begint. Soms worden zij recht op het hoofd gezet, stevig en nauw aansluitend, soms ook volgen zij een resolute neerwaartse lijn naar het rechter oor. Er is een duidelijke voorkeur voor het type „cloche" met een licht gegolfde smalle rand. De turbans zijn dikwijls niet meer dan gedrapeerde mutsen. De baretten en de toques tonen de neiging het. voorhoofd iets te overkappen, wat een heel flatteuse schaduw kan geven. En voor het overige tal van modellen, zo origineel en getuigend van ongebreidelde fantasie dat ze in geen enkele klasse in te delen zijn. Elke winter keren dezelfde materialen terug, zij het steeds onder nieuwe bena mingen. We spreken van „kangourou" en we bedoelen eigenlijk panne (soort flu weel). Maar wat is een naam? We kunnen kortweg constateren, dat er vooral met ve lours gewerkt wordt en verder met vilt en satijn en dergelijke. Voor de geklede hoe den uitsluitend fluweel, zwart of in een modetint. Er zijn dit jaar tal van kleuren, meestal gedempt en aansluitend bij het traditio nele herfstpalet. Pauwblauw, grijsachtig bleu, safierblauw, cederhoutgroen, grijs groen, robijnrood, kastanjebruin, grijs en Togue van krijtwitte melusin van het modehuis Ligrouse Soeiirs. Een dubbele voile vormt de voyante garnering. ettelijke nuances beige. De garneringen zijn zeer sober gehouden, dit in tegenstel ling tot de drukke en gewilde versiersels waarmee enkele jaren terug de dopjes werden opgetuigd. Nu zien we hier en daar een bescheiden bijou, een lint in een con trasterende kleur of een enkele vinnige veer. Na vijf uur 's middags wordt alles an ders. Dan spreken we eigenlijk alleen nog maar van chapeaux. Die hebben voiles strak over de ogen of wijd rondom tot aan de kin. En ze zijn bezaaid met pailetten en andere fonkeldingetjes, die het electrisch licht naar alle kanten weerkaatsen. Om dat een vrouw des avonds nu eenmaal schitteren wil. Tja, dat weten de modis tes wel! ARLETTE ADVERTENTIE Ja. maar van MOLENDIJK's KAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEFOON 19706 HAARLEM. de bovenkant van het schort. Ook het ge deelte van de band dat uitsteekt voor de strik wordt helemaal doorgestikt. De band heeft nu aan de bovenkant een vouw en is in het geheel ongeveer ZV2 cm breed ge worden. De tailleband van dit schortje is uit de breedte van de stof geknipt omdat dit veel voordeliger uitkwam. Als u stof gebruikt die breder is dan 80 cm is het aan te be velen de banden uit de lengte van de stof te scheuren omdat de stof zich dan ge makkelijker laat verwerken. De neerwaartse lijn naar het rechteroor wordt hier duidelijk gedemonstreerd. De baret is van robijnrode taupé, gegarneerd met een opvallende hoedenspeld. Een maand geleden trok een vijf kilo meter lange parade door de stad Hartford in Connecticut. De hoofdpersonen van deze stoet waren vijftig schonen uit de tabaks- steden van de streek. Elke stad had haar „Beauty Queen" gekozen, die meedong naar de zilveren kroon, welke het hoofd van de tabakskoningin 1951 zou sieren en naar het reisje naar Europa, dat haar te wachten stond. De kroon ligt nu in een Amsterdams hotel en de draagster, een 19-jarige slanke brunette, bezocht Vrijdagmiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tabaktentoonstelling, die daar ter gelegenheid van het Wereldcon gres voor tabak wordt gehouden. Shirley Ann Sullivan uit Suffield, die de overwinning behaalde op haar 49 mede dingsters, is een tabakskoningin met ken nis van zaken. Tijdens haar zomervacantie pleegt zij op de tabaksvelden te werken. Zondag vertrekt Amerika's tabaks koningin naar Frankrijk. Dépositaire officiel Wagenweg 2D - Haarlem - Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure Horizontaal: 1. odeur; roofvogel; 2. hoog staand; korting op de waarde; soort bij; 3. belemmering; deel van het been; reeks; 4. steekwapen; deei van een bijenkorf; 5. stapel veldhooi; Ned. Persbureau (alk.); 6. vlaktemaat; onge luksgodin; 7. witte drank; lelieachtige sierplant; 8. plaatsje in Overijsel; insect; 9. gemalin van Aegir (germ myth.); hevig; 10. een weinig; oude boomtronk; 11. geen mens; toespijs; om roepvereniging (afk.) 12. telwoord; gard; gelofte; transporton derneming (afk.); 13. droogzolder; deel van Engeland; graansoort. Horizontaal: 1. odeur; roofvogel; 2. hoog staand; korting op de waarde; soort bij; 3. belemmering; deel van het been; reeks; 4. steekwapen; deel van een bijenkorf; 5. stapel veldhooi; Ned. Persbureau (afk.); 6. vlaktemaat; ongeluksgodin; 7. witte drank; lelieachtige sierplant; 8. plaatsje in Over ijsel; insect; 9. gemalin van Aegir (germ myth.); hevig; 10. een weinig; oude boom tronk; 11. geen mens; toespijs; omroepver eniging (afk.); 12. telwoord; gard; gelofte; transportonderneming (afk.); 13. droogzol der; deel van Engeland; graansoort. Verticaal: 1. bloembed; zuurdadelboom; 2. bloedvat; strijdperk; Ierland; 3. overma king; plaatsje in Gelderland; vordering; 4. bergplaats voor vloeistoffen; vlek; 5. aar den kruik; woonschuit; 6. tam; andere J V s T— T- 9 A0 U 'i z i V i A L z 7 J 8 7 tf O Z /J lm (Van onze correspondent te Parijs) De recente dood van de Franse filmster Maria Montez, omgekomen in een stoom bad van 45 graden warmte, heeft nu het zichzelf als zwaarlijvig beschouwende vrouwelijk deel van Frankrijk in een staat van licht alarm gebracht. Kort na het ongeluk is namelijk bekend geworden, dat de donkere diva van Zuid-Ameri kaanse origine, die met de Franse film speler Jean-Pierre Aumont was getrouwd en een zesjarig dochtertje had, haar vroe ge dood te wijten heeft aan een poging een paar poncl lichter te worden. Het ne men van Turkse of andere hete baden is tegenwoordig voor de Franse vrouwen n.l. een veel gevolgde methode ter vermage ring, een middel, waardoor men, tenge volge van overmatige transpiratie, binnen enkele uren soms een kilo lichaamsge wicht verliezen kan. Een verleidelijk per spectief natuurlijk voor dames, die haar natuurlijke elegantie door een pond of wat teveel als gediscrediteerd menen te moeten beschouwen. Op tragische wijze is zo dus nogmaals aangetoond, dat door sommige vermageringskuren behalve een beetje extra vet, ook het leven kan wor den verloren. De laatste jaren schreef de mode strak ke, slanke lijnen voor en dus luidde het algemeen gebod voor de meeste vrouwen: vermageren. Geen Franqaise, of ze mon stert dagelijks verontrust haar silhouet en indien bij een wekelijkse controle op de weegschaal dan bovendien nog blijkt, dat het gewicht niet precies meer correspon deert met de eisen, die regelmatig in de dameskronieken voor de verschillende lengten en breedten worden vermeld, dan begint men een kuur. Er zijn ver schillende soorten van vermageringsku ren. Helemaal niet meer eten, de honger staking terwille van de lijn, is natuurlijk de zekerste methode. Maar niet ieder met een gezonde constitutie brengt daar de vereiste wilskracht voor op. Dan maar een vleesloos diëet. Maar na een paar da gen halfvasten zijn de protesten van de ADVERTENTIE maag meestal niet meer te stillen en wordt dus het mankerende vlees door extra groenten en meelspijzen vervangen. Gevolg: extra-corpulentie. Hartverzwakking Mademoiselle of madame besluit dan in haar strijd tegen het vet er een schepje bovenop te werpen. Ze gaat bijvoorbeeld pillen slikken, die als beslist onschade lijk of afdoende worden aangeprezen. Nu raakt de maag helemaal van streek en het gewicht blijft onveranderd. Wanneer ook langs deze weg nog niets is bereikt en met massage al evenmin duurzame resultaten werden geboekt, dan wordt ze langzaamaan rijp voor het paar denmiddel der overhete baden. Dat lukt meestal wel, in zover dat de aspirante voor het „figuur als een streepje" inder daad aanmerkelijk vermagerd uit de strijd en het bad te voorschijn komt. Maar die vermagering gaat gewoonlijk gepaard met een duidelijke hartverzwakking. En wan neer dat waarschuwingssein niet tijdig wordt verstaan en de kuur wordt voortge zet, dan kan, zoals nu Maria Montez be wezen heeft, de behandeling met de dood worden bekocht. Na het tragische voorbeeld van deze der- tigjai-ige actrice zingen de Parijse mode tijdschriften, die als handleiding voor de kuren worden gebruikt, een toontje lager en wordt de lezeressenkring geadviseerd in elk geval voor iedere poging tot dras tisch vermageren eerst een dokter te con sulteren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Augustus 1951 in ons land 148.356 rijwielen met hulpmotor in gebruik. Deze telling berust op de aangifte voor de motorrijtuigenbelasting. Op 1 Au gustus van het vorig jaar bedroeg het aan tal 55.239. In één jaar is het aantal rijwielen met hulpmotor in ons land dus met rond 93.000 gestegen. Voor de grootste drie gemeenten bedroeg het aantal bromfietsen op 1 Augustus 1951: Amsterdam 13.038, Rotterdam (met rand gemeenten) 10.218 en 's-Gravenhage (met randgemeenten) 10.554. naam voor Noach; 7. zoon van Adam;sted aan de Rode Zee; 8. vallei; dik; 9 sïï gravure; eierproductie; 10. muziekS ment; aanlegplaats; 11. tijdrekening; „ki in Gelderland; voertuig; 12. asbest' sWa- list; 13. kier; vrucht; kolossaal. TT Magische Figuur Horizontaal en verticaal dezelfde woor den in vullen van de navolgende betekenis: 1. soepgroente; 2. onordelijk; 2. streek' 4. theaterster; 5. opvliegend. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplem 37; IJHUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossing van de puzzle van Zaterdag j.l. is: Horizontaal: 1. step, 5. braam, 9. haag, 13. liman, 14. aar, 15. malva, 16. Amor, 17. kamer, 19. roos, 20. koekoek, 22. serpent, 24. iet, 25. beo, 27, merel, 29. teken, 32, spot, 34. netel, 36. nota, 38. air, 39. vin, 40. bol, 41. klep, 43. genot, 45, zede, 15, lover, 48. repel, 51. ren, 52. den, 54. mos terd, 57. verdrag, 60. anti 61. erker, 63. ieme, 64. adres, 65. oir, 66. Annen, 67. Noor, 68. ampel, 69. gort. Verticaal: 1. slak, 2. Timor, 3. emoe, 4. parkiet, 6. raak, 7. aam, 8. Ares, 9. harpoen, 10. aloë, 11. avond, 12. gast, 17. keten, 18. rebel, 21. oer, 23. rek, 26. Osaka, 27. morel, 28. lever, 29. tenor, 30. nobel, 31. palet S3, pil, 35. tin, 37. tod, 42. portier, 43, genre, 44. teder, 45. zending, 47. vee, 49. per, 58. rondo, 53. hamer, 54. maan, 55. stro, 56. drom, 57. Vere, 58. Reno, 59. Gent, 62. kip. De prijzen werden alsvolgt toegekend: 7.50 mevrouw Jansma, Leidsevaait 140, Haarlem; 5,— J. Meilof, Ediso.-.- straat 39, IJmuiden; 2,50 mevrouw C. Ligthartvan Schalkwijk, Bos- en Duin- laan 16 te Bloemendaal. Blijkens een bekendmaking in de Staats courant is de termijn, gedurende welke a detaillisten hun voorraad in blik verpasts artikelen (met name die waarvan eerder net inblikken voor binnenlands verbruik wera verboden) alsnog in het binnenland mop afleveren, verlengd van 10 October lao. to. 10 Maart 1952. ADVERTENTIE De Mode van Onze Tijd zuiver wol. Een elegant weefsel in Uni kleuren en bijpassende streepdessins voor deux- pièces, japonnen, blouses 130 c.m. breed per meter AUb ^ASCO?> /jTOFFE^ 'cjverte '3(j) voor ce te zijn. Ik geloof, dat het je nogal wind gaat „Zeker, hoezo?" ke "ik zag ja op die fu.f avond dat de Amerikaans moord werd. Een safe weid na gekraakt. Had jij daar ie staande?" nffl me fo „Ik ben hier niet Seinen - 0 laten beledigen", Malleson a hooghartige houding aan stond op van zijn stoel. Maar^^g p zitten toen Brannigan' uifde, baar zijn verontschuldig s!iCf „Doe niet zo dwaas. Da g je zo'n brave jongen bent, m je minste indruk op me- m:flnagOrford»,kwamhe.P-'t'«t' Tzt Van welk station ben ja izet - trX^n1&voorda^^ tijdens het verhoor- {wee „Paddington, om kwa» „oed voorbereid, „Je hebt je antwoorden g jn Oxfora is het niet, Malleson? Wa.heb] uitgevoerd?" n wandéli!féy!: „Och, ik houd van ]icee:cetf gj buiten, zo nu en dan hitecton^e son luchtig. „Ik houd van studies". (Wordt vettom- 16) „Hoe gaat het met mevrouw Parker?" opende Brannigan de conversatie. „Uitstekend, kerel, uitstekend, sorry, ik bedoel uitstekend, hoofdinspecteur". Pul- linger was het type, dat iedereen met een vriendelijke „kerel" of „ouwe jongen" placht aan te spreken, maar bij deze ge legenheid achtte hij het blijkbaar wense lijk, die gewoonte maar te laten varen. „Alles rozegeur en maneschijn. Maar u hebt me toch niet laten komen, om naar de gezondheid van mevrouw Parker te kunnen informeren?" „Allerminst". Brannigan keek even naar een kaart, die voor hem op tafel lag. „Ik heb je strafregister eens opgezocht. Het is al weer een jaar geleden, dat je gezeten hebt en sindsdien schijn je de goede weg te hebben kunnen houden. Het deed me genoegen, dat te bemerken. Maar wat deed je eigenlijk dezer dagen op dat avondje van Brooke?" „Mevrouw Parker wilde er heen", ver klaarde Pullinger achteloos, maar Bran nigan merkte een paar kleine zweetdrup peltjes op zijn voorhoofd op. „Mijnheer Brooke schijnt nogal dik in de duiten te zitten, nietwaar?" „Hopen, ke.... ja hoofdinspecteur, heel veel geld, maar als hij zo doorgaat met uitgeven, zal het niet zolang meer duren". „Had je vage plannen, om daar een beetje aan mee te helpen, Johnny?" vroeg Brannigan met honingzoete stem. „Ik eh, wel, ik bedoelnou ja, hij heeft toch een heleboel en er zijn er zo veel, die er iets van proberen in de wacht te slepen. Een mens heeft toch zijn zwak heden niet Min of meer vertrouwelijk probeerde Pullinger Brannigan er van te overtuigen, dat het geld beter aan hem dan aan Brooke was besteed, terwijl de hoofdinspecteur hem oplettend zat gade te slaan. „Genoeg, Johnny. Dus mevrouw Pul linger schuift nog niet genoeg af en je hebt geprobeerd, iets van Brooke los te krijgen. Hoeveel Pullinger kuchte. „Ik zat tijdelijk een beetje krap. Per slot van rekening kost het heel wat om in Park Lane te wonen en je stand op te houden. Ik heb Brooke om een lening van honderd vijftig pond gevraagd, voor een maand of twee". „En vloog hij er in „O ja, zonder aarzelen. Als ik er vijf honderd had gevraagd, zou hij het me ook hebben gegeven. Nou ziet u, als iemand zo is, dan is het toch geen schande er gebruik van te maken „Ik denk niet, dat Brooke zo'n sul is. Misschien zul je nog eens ontdekken, dat hij heel wat slimmer is dan jij". „Maar waarom smijt hij zijn geld dan zo in het water drong 'Pullinger aan. „Je bent hier niet, om mij vragen te stellen. Ik heb pas een van die partijen van Brooke meegemaakt, maar toen heb ik al heel wat duistere figuren onder zijn gasten ontdekt. Wat bedoelde je zoéven? Hebben al die mensen geld van hem afgetroggeld?" „Zonder uitzondering", verklaarde Pul linger met nadruk. „Zo, zo". Brannigan probeerde dit nieuwe verschijnsel ergens in zijn theorieën te plaatsen, maar slaagde daar niet geheel in. „Je hebt al verklaard, dat je geen Ameri kaan Marshall kende, de man die ver moord werd op de avond van die bewuste partij. Blijf je bij die verklaring?" „Ja, daar blijf ik bij". „Wat voerde je gisteravond uit De hoofdinspecteur plaatste deze vraag nonchalant, alsof hij er niet een bewuste bedoeling mee had. „Ik was op mijn kamer", antwoordde Pullinger misschien iets te prompt. „Wat, de hele avond „Nee, dat niet. Ik ben met mevrouw Parker gaan dineren om half negen". „Waarom vertelde je dat niet, toen ik ie de eerste keer vroeg, wat je gisteravond deed „Ik dacht, dat u het begin van de avond bedoelde". „Zonder daar een enkele reden voor te hebben overigens. Je woont in een flat, Park Lane 1116C, is het niet? Hoe laat arriveerde je daar en hoe laat ging je er weer vandaan Het antwoord kwam snel en eigenlijk Iets te nauwkeurig. „Ik kwam om vijf uur thuis, nam een bad en kleedde mij, luisterde naar de radio en dronk een paar borrels. Om kwart over acht verliet ik het huis om naar Grosvenor House te wandelen". „Je werd in die tijd thuis niet opgebeld en je had er ook geen bezoek?" „Nee". Brannigan keek de rrian, die zijn ogen neersloeg, scherp aan. „Is dat wel de waarheid, Pullinger Het zal je zuur te staan komen, als ik merk dat je me om de tuin leidt. Binnenkort verlang ik misschien een officiële verklaring onder ede. Denk nog eens na". „Het is de waarheid". „Goed dan. Ik zou overigens wel eens willen weten, wat je plannen met mevrouw Parker zijn. Ik weet, dat het een rijke weduwe is. Je moet natuurlijk zelf weten wat je doet, maar ik waarschuw je voor die aardige plannetjes, die eigenlijk niet door de beugel kunnen. Zo gauw ik de indruk krijg, dat je iets minder fraais van plan bent, stuur ik een van mijn man netjes om eens een woordje met die weduwe te spreken". „Alstjeblieft niet", riep Pullinger angstig uit. „Ik heb haar al verteld, dat ik nogal ehgestrande carrière heb gemaakt, maar ze blijft in me geloven". „Zo, zo, enfin, van vrouwen begrijp je toch af en toe niets. Maar kijk uit, Johnny. Ga dan nu maar. Ik zie je binnenkort nog wel". Pullinger verdween heel wat minder zelfverzekerd, dan hij gekomen was. „Zeg Malleson, dat ik hem wil spreken". 15) Malleson kwam de kamer binnensuk kelen, alsof hij er in geduwd was. Zo op het eerste gezicht scheen het een joviaal man, maar die indruk werd teniet gedaan door zijn ogen, die niet direct en niet zeker waren, maar iets vaags hadden en boven dien een beetje loensten. „Wat had je er mee voor, jezelf Godfrey Williams te noemen?", opende Brannigan het verhoor. „Ik wou helemaal opnieuw beginnen, en mijn verleden laten rusten. Ik dacht zo, dat een nieuwe naam mij daarbij zou hel pen". Hij sprak met een pieperige stem. „Dat is niet voor het eerst, dat je een nieuw leven op stapel zet, wanneer wij tenminste het aantal nieuwe namen, dat je je aanmeet, in aanmerking nemen", grinnikte Brannigan. „Waar besta je tegen woordig eigenlijk van „Van de rennen". „Dat schijnt een geliefkoosde bezigheid

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10