Beverwijk en Omstreken J Damesmantels, Regenjassen en Swaggers, Toppers ■Clowntje Rick RE^t ÉJ N BERLIJN)* Een hand uit het verleden Crèmes WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 Volksonderwijsgaat met de „ABC" samenwerken Karrensmeerder" van tien jaar Agenda voor Beverwijk „Muzikale show 1951 Santpoort Castricum Unie van ijsfabrieken Castricum in touw voor zijn weekmarkt „St. Thomas" blijft een Kennemer club Voor de kinderen Velsen-Noord Scheepvaart THALIA DE VAL VAN DE VAL.VA.N l-BERUJN karei fl. w. jung g^"lïpv.s s st? gï 2SÜ.PS EBJfS-J'A'SsS"» FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) ff En er komt in Beverwijk een ouderraad De afdeling Beverwijk van Volksonder wijs heeft Dinsdagavond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" een leden vergadering gehouden, welke werd geopend door de voorzitter, de heer H. Diederik, die in het bijzonder de heer Van Wijkhuizen, secretaris van het provinciaal bestuur, wel kom heette. Het bestuur had een vergadering van de Algemene Beverwijkse Culturele Commis sie bezocht. Hier is verzocht om aan het werk van deze commissie deel te nemen. Nadat de voorzitter het doel en streven van deze commissie had uiteengezet, werd er met algemene stemmen besloten mee te doen. Op het verzoek aan B. en W. om in de gemeente een ouderraad in te stellen, is door B. en W. goedgunstig beslist. Het wachten is nu op de burgemeester van Beverwijk, zo werd ter vergadering mee gedeeld, wiens taak het is deze raad te formeren. Aangezien de feestavond van het vorige jaar, waaraan vele jongens en meisjes heb ben meegewerkt, zo'n doorslaand succeè is geworden, werd besloten ook dit jaar een soortgelijke avond te houden en wel in het komende voorjaar. Hierna is de komende najaarsledenwerf actie, welke beoogt dit jaar het 500ste lid te boeken, onder de loupe genomen. De activiteit zal voornamelijk gericht worden op de ouders wier kinderen thans het eerste leerjaar bezoeken. Tenslotte zijn de periodiek aftredende bestuursleden, de heren H. Diederik en J. Faber bij acclamatie herkozen. Na de pauze vertoonde de heer J. Faber een tweetal films, waarvan een door de heer Faber zelf opgenomen film over de evacuatie van Beverwijk in het najaar van 1944 vele droevige herinneringen oohaalde, maar niettemin als waardevol historisch document bijster in de smaak viel. LEDENVERGADERING A.B.V.A. De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ambtenaren zal op Dinsdag 2 October in de koffiekamer van veilingge bouw ,,'t Centrum" een ledenvergadering beleggen. De agenda vermeldt onder meer een voorlopige bespreking van het rapport ge meente-classificatie. CCCOOOCC3DCOCOOXXOXÖDOOC03COOOOOOOOCCOs5CCCOCÖOOCCOCOOC ff Het is bijna 75 jaar geleden, dat op 1 November 1876 het Noordzeekanaal voor de scheepvaart werd opijngesteid en IJmuiden zijn naam kreeg. Maar voordien waren vele arbeiders aan het werk in de Breesaap. Een hunner, toen nog een kind van nog geen tien jaar oud, was Jan Buis, wiens ouders zich op de „heide" vestigden. Hun zoon was op 28 September 1859 te Aartswoud ge boren en kwam als dreumes in het la tere Velseroord. Onderwijs- en leer plicht bestonden nog niet en toen dus de kleine Jan in staat werd geacht nog geen tien jaar oud! om met en kele stuivers per week de huishoud beurs wat aan te dikken, kreeg hij een baantje bij de kanaalgraverij als karrensmeerder. Voor de jongen waren destijds de da gen bijzonder lang en nu de oude heer Buis Vrijdag zijn tweeënnegentigste verjaardag viert als Velsen-Noord's oudste inwoner, kan hij van deze tijd heel veel verhalen. Maar ook van „la tere", toen hij steeds op of nabij het water van IJmuiden zwierf. Want tot zijn vijfenzestigste jaar werkte hij bij de baggermaatschappij Volker en Bos om tussentijds ook enkele keren nog met een trawler het Noordzeesop te kiezen. Het met arbeid gevulde leven heeft hij later voortgezet bij Van Gel der om daar nog een aantal jaren dienst te doen als opruimer, om er pas in 1931, 72 jaar oud, mee op te hou den. Maar de gezondheid is nog puik en de hulp in het huis van zijn dochter, bij wie hij aan de Noorderlaan 32 te Velsen-Noord thuis is, wordt nog dage lijks afgewisseld met een stevige wan deling. Het zal deze pionier van het Noord zeekanaal Vrijdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Woensdag 26 September. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het teken van Don Marcos". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De Forsyte sage". Donderdag 27 September. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De Forsyte sage". Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. ff Onder de titel „Muzikale show 1951" voert het Kennemer Staten show- en amu sementsorkest „The Velno's" onder leiding van Barend Kuhfus, op Zaterdag 6 October in het Kennemer Theater te Beverwijk een programma ten tonele, waaraan behalve „The Velno's" ook het ensemble Jolly en Joker" zullen medewerken. De conférence berust op deze avond in handen van Tonny van Zwol. Na afloop is er bal onder leiding van de heer Martens. „Zanglust" houdt receptie ter gelegenheid van 25-jarig bestaan Het Beverwijkse mannenkoor „Zanglust" zal ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan op Zaterdag 27 October in het gebouw van de Harmonie aan de Groenlaan een receptie houden. DS. J. WIERSMA SPRAK VOOR DE NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De Beverwijkse afdeling van de Neder lands Christen-Vrouwenbond heeft in de Gereformeerde kerk aan het Moensplein haar eerste winterb ij eenkomst gehouden. De waarnemend presidente mevrouw Bakker, deelde mede dat de presidente me vrouw Frölich-Hoenderdos, zich na het recente auto-ongeluk weer thuis bevindt, maar voorlopig haar werkzaamheden nog niet kan hervatten. Verschillende avonden voor het winter seizoen zijn al vastgesteld. Op de eerstvol gende bijeenkomst zal dr. Hoekstra uit Den Haag spreken over „Televisie en Christen dom". Na de pauze sprak ds. J. Wiersma uit Wijk aan Zee over „Problemen bij de op voeding". Op onderhoudende wijze besprak de pre dikant de moeilijkheden die er liggen rond de opvoeding van het kind. Ook de opvoe ding van de ouderen kwam ter sprake. Na afloop van de inleiding volgde een leer zame gedachtenwisseling. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING IN BESPREKING. Op de jaarvergadering van de Kennemer Pluimveevereniging, die Vrijdag 28 Sep tember in hotel Parkzicht te Beverwijk wordt gehouden, zal onder meer de komen de pluimveetentoonstelling worden bespro ken. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Bever wijk maken bekend, dat het verzoek van J. W. A. van Vuuren, Populierenlaan 80. Beverwijk, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Wijk aan Zee en Duin Sectie B no. 3134, een garagebedriif te mo gen oprichten, door hen is ingewilligd. „FAKKELDRAGERS". Donderdag 27 September belegt de af deling Santpoort van de Partij van de Arbeid een huishoudelijke vergadering waar de heer J. van Os v. d. Abeelen, lid van het gewestelijk bestuur een inleiding zal houden over het onderwerp: „Fakkel dragers". „DE STRANDLOPERS" KIEZEN ZICH EEN NIEUWE VOORZITTER De Castricumse Reddingsbrigade „De Strandlopers" houdt op Donderdag 4 Oc tober in hotel Eggers een buitengewone ledenvergadering. Als belangrijkste punt komt op de agen da voor de verkiezing van een voorzitter, wegens bedanken van de heer G. Kelder. ADVERTENTIE unie Wij hebben een prachtige collectie Alleen Meeuwenlaan 2 □muiden-Oost Telefoon 4206 In het verslag over 1950 der N.V. Unie van Ijsfabrieken wordt medegedeeld, dat in de tweede helft van het verslagjaar de exploi tatie der fabrieken te Oslo en Telok Betong hervat kon worden. Per eind 1950 hadden de dochter-maatschappijen 17 fabrieken in wer king, waarvan: 15 in Indonesië, 1 in Singa pore en 1 in IJmuiden. Te IJmuiden werden vorderingen gemaakt met betrekking tot de verbetering van de vis-invries-methodes. Het winstsaldo bedraagt f 1.003.239, waar van wegens de wet op de dividendbeperking f 330.000 als dividend ter beschikking gesteld kan worden. Daar reeds 4!-i interim dividend werd uitgekeerd, kan hieraan thans nog 6% toegevoegd worden, BENOEMING AAN DE HANDELS AVONDSCHOOL. B. en W. stellen de raad voor, gerekend met ingang van 3 September 1951, te be noemen aan de handelsavondschool tot leraar in vaste dienst de heer Sj. de Jong, voor ten hoogste 4 uur Nederlandse taal. Enquête in de hele gemeente op komst Naarmate de proeftijd van zes maanden, waarmee het voorstel tot het houden van een weekmarkt in Castricums gemeente raad werd aangenomen, ten einde loopt, vormt het al of niet voortbestaan der markt een steeds acuter wordend probleem. De „Nederlandse Vereniging van Foren sen" in Castricum, die de eerste stoot tot de oprichting van de markt indertijd heeft gegeven, zal weer een enquête organiseren teneinde de mening van de bevolking te peilen. In het voorjaar werden er 1200 handtekeningen verzameld, hoofdzakelijk afkomstig van bewoners uit het centrum van Castricum. Thans zal de gehele bevolking van Cas tricum èn Bakkum met een bezoek worden vereerd. Dinsdagavond organiseerde de Forensenvereniging in hotel Ammerlaan een bijeenkomst, teneinde de verschillende wijken onder een dertigtal voorstanders van de markt te verdelen. Deze hebben overigens een flinke kans van slagen daar zich onder meer al onge veer 35 marktkooplieden bereid hebben verklaard, de gehele winter op Vrijdag, Castricums weekmarkt als standplaats te kiezen. Het protest dat de R.K. Damclub „St. Thomas" tegen haar indeling in het district „Zaanstreeek" aan de K.N.D.B. liet toe komen, heeft succes gehad. „St. Thomas" is thans ingedeeld in de tweede klasse van district „Kennemerland" en komt uit tegen de volgende verenigin gen: V.K.D. 2, H.D.C. 3, D.O.S. 1, allen uit Haarlem; Cruquius 1 (Haarlemmermeer); Sportief 1 en D.C.IJ. 2 uit IJmuiden; St. Bavo 2 (Heemstede); Halfweg 2; Hoofd dorp 1; en B.D.C. 3 uit Beverwijk. Het tweede team komt in de derde klas uit tegen: Kijk Uit 2 en V.K.D. 3 uit Haarlem; Hillegom 2; Diagonaal 1 (Sant poort); Sportief 2 (IJmuiden) en B.D.C. 4 (Beverwijk). Het eerste team vangt Maan dag in hotel „Sport en Duinzicht" de com petitie aan met een wedstrijd tegen VKD 2. De uitslagen van de laatst gehouden clubcompetitiewedstrijden zijn als volgt: C. ReijndersC. v. d. Himst 11 G. SprenkelingR. Stet 20 J. Vendel—J, Kabel 2—0 A. de ZeeuwJ. van Velzen 20 B. BeentjesP. de Ruiter 20 De auto reed almaar voort, steeds in dezelfde snelle vaart.Krulletje rolde soms omver, als de wagen een bocht omsloeg. Hij voelde zich steeds minder op z'n gemak. Wat betekende dat toch allemaal? „Ik wil eruit, euweuweu!"jankte hij. Maar dat hoorden de mannen voorin natuurlijk niet; daarvoor maakte de auto veel te veel leven. En het werd nu ook buiten helemaal donker. De auto had allang Speelgoedstad verlaten en reed op landwegen, want hij hoorde heel ergens anders thuis. Ze waren op weg naar de fabriek, nu de dagtaak afgelopen was. En dat was 'n heel eind van Speelgoed- stad vandaan! En de arme Krulletje had het heel slecht naar z'n zin. Als hij 'n jongen was geweest had hij natuurlijk spijt gehad van z'n ondeugende inval, in de auto te klimmen. Maar hij was maar 'n hondje en dacht natuurlijk niet zo ver. Eindelijk stopte de auto en reed een erf op. Ze waren thuis. In het donker maakte een van de mannen de deuren aan de achterkant open en enkele kistjes werden uit de wagen gedragen. Toen zag Krulle tje z'n kans schoon. Wipsprong hij naar buiten en holde het duistere erf af! Gistermorgen zou de inboedel van een bewoner van de Tollenstraat te Rotterdam wegens belastingschuld verkocht worden. De deurwaarder die daarmee belast was, vond de voordeur gebarricadeerd, waarop men zich met assistentie der politie via het dak toegang tot de woning trachtte te verschaffen. De bewoner van het pand ontstak hierover dermate in woede, dat hij een raam opende en zijn gehele inventaris op straat gooide, waar de ambtenaren toen maar de stukgesmeten inboedel verkochten. Het trieste geval trok grote belangstelling. FILMAVOND VAN „ROODVINZALM" Met het in de laatste vergadering geno men besluit tot het houden van voorlich tingsavonden voor haar leden, gaat de aquariumhoudersvereniging „Roodvinzalm" nu beginnen. Donderdag 27 September vindt de vertoning plaats van enige bonds- films betrekking hebbende op het leven van tropische en gewone vissen. De avond wordt gehouden in hotel Eggers. Drukke Zondag voor IJmond-handballers op komst De handbalvereniging „IJmond" staat Zondag weer een drukke wedstrijddag te wachten, daar niet minder dan zes elftal len in het competitiestrijdperk komen. Het eerste herenelftal gaat op bezoek bij Aalsmeer 2 in Aalsmeer-Oost. Deze „bloe- men"-ploeg verloor de eerste wedstrijd te gen Catchers en is vermoedelijk niet zo'n sterke tegenstander als Turno, van wie eerder door IJmond werd verloren. Als het zelfvertrouwen door deze nederlaag niet is geschaad kan IJmond I wellicht de tweede overwinning boeken. IJmond I (heren) vertrekt met: J. Böhm; P. H. Rens en W. Reymer; P. de Waal, L. Aptroot en K. Schik; P. Scheer- man, H. Nabben, B. Hofman, H. Garritsen en J. Beunder. Wegens indeling in dezelfde klasse spe len de heren van IJmond 2 en 3 op „Wa tervliet" een wedstrijd tegen elkander, waarin de krachten kunnen worden afge wogen. De dames van IJmond I gaan naar Hei- loo voor een wedstrijd tegen, de oude te genstandsters van Foresters I. Dit bete kent, dat door de Velsense speelsters flink moet worden aangepakt om de tweede overwinning te kunnen behalen. Het sa menspel, vooral in de aanval, geeft hiertoe een mogelijke kans. Dames I vertrekken met: H. Nabben; C. v. d. Plas en L. Mossel; J. Konz, L. Meyer- Konz en M. de Jager; H. Porck, R. v. Don gen, M. Klesser; D. Marckelbach en N. v. Deyck. IJmond 3 dames ontvangen de Haarlem se Gita 2 dames op „Watervliet", wat een redelijke kans op winst inhoudt en ten slotte is het „nieuwelingen"-IJmond 4-da- meselftal er om CSV 2 uit Castricum op eigen terrein de punten afhandig te maken. Een verrassing is niet uitgesloten, doch er zal vlot gespeeld moeten worden. BIJBELLEZINGEN In het vergaderlokaal aan de Gerard Doustraat zullen gedurende het wintersei zoen bijbellezingen gehouden worden waar voor als sprekers zijn uitgenodigd de heren J. Siegelaar en H. Wilts uit Apeldoorn, J. Bruyn uit Wassenaar, Visser uit Voorburg en H. Heijkoop uit Winschoten. De eerste lezing zal plaats hebben Don derdag 27 September waar de heer Siege laar zal spreken over „Meester waar woont Gij? Komt en ziet!" Alamak, 25 te Colombo. Aalsum, 24 van Rotterdam naar Montreal. Almdijk. 23 te Vera Cruz. Alwaki, 23 v. Buenos Aires te New York. Andijk, 22 te Galveston. Arnedijk, 23 te Galveston. Alblasserdijk. 25 Havanna verwacht. Aagtekerk, 24 van Port Said naar Genua. Albireo, pass. 24 Fernando Noronha. Amstelland, 25 Bahia verwacht. Amsteldijk, 24 320 m. W.ZW. Scilly's. Agatha, 24 van Saigon naar Pladju. Alnati, 25 Rio de Janeiro verwacht. Alderamin, 24 790 rei. W. ten Z. Scilly's. Annenkerk, 24 540 m. W.ZW. Cocos eil. Arendsdijk, 24 200 m. O. Trinidad. Armilla, 25 van Singapore te Saigon verwacht. Amsteldiep, 24 480 m. Z. ten O. Cp. Race. Amstelvaart. 24 900 m. ZW. Flores. Aardijk, 24 200 m. NO. Abaco Bahamas. Antonia, 22 te Port Swettenham. Barendrecht. 27 v. Singapore te Menaelahmadi verwacht, daarna Heysham. Blitar, 27 Hoek van Holland verwacht. Bonaire, 24 v. Barbados n. Trinidad. Binang, 24 van Manilla n. San Francisco. Breda, 24 v. Cristobal naar Curasao. Boskoop, 24 780 m. ZW. Flores. Britsum, 24 780 m. ZW. Scilly's. Bacchus. 24 375 m. W.ZW. Bermudas. Caltex Pernis, pass. 24 Kp. St. Vincent. Celebes, 25 Port Swettenham verwacht. ADVERTENTIE IOMIWIHMI (het theater met de beste films) DONDERDAG A-S. - 8 UUR vertonen wij in één speciale voorstelling I E VAI: VXN «•'.iliiWïti' h b'-'-M -• mof.'sffSnwinij" fljbdén Het .loabtS't?«ftpénxiiiv vanEva; Br au n en du r.idfloic fWler, di» goeVuitwegweiiEflet'.. Eon film, die U.oriweerjaani lal mecsléjiori 1 In schitterende kleuren! Toegang 18 jaar. ADVERTENTIP Gespecialiseerd in dag- en o.a. Wills - Coty - p:v. Houbigant - Ponds 4711 r' Soir de parll Ook Poeder v. boven,,ïh.C' v- kleuren Kennemerlaan 63 n Umuiden Callisto, 25 v. A'dam to u, Cronenburgh, 25 te IJmuiHe'POrt N«ws ven, Caltex Utrecht, pass 24 S verv.-aeht Chama, 24 170 m O Maifn ta' Cottica, 24 250 m. NW ?l 1 Castor. 23 v. Curasao' nfe \P!>'mouth. Ceronia, 21 te Melbourne v 4 J Frin«- Duivendrecht, 26 v LonrW Adelaide Delft, 24 325 m. w. ten N verw Eendracht, 24 v. Djidjelli o"'? crre' Esso Amsterdam, pass 24 A7» m' Graveland, 24 325 m. ZZO Haarlem, 24 1050 m. ZW Fnvki tncent- Haulerwljk, 24 575 mf ZÓ ten 0 n Helicon, pass. 24 San Miguèl n ipe Kota Agoeng, 25 Belawan Linge, 23 van Kopenhagen to t Melampus, 22 v. Ballkp!pan V fi:i, Maashaven, 24 v. Philadplnhu £nl,on- Marken, 25 y. Newport News te jft81* Molenkerk, 24 van Amsterdam ',!i3rr- Manoeran, 24 van Melbourne r W' Mataram 25 Port Said verwacht Meerkerk, 24 v. Mozambique naar Reir Mapia, pass. 24 Aden eira' Mod.iokerto, 24 240 m' ZO Mmi Nieuw Amsterdam, vertr 25 v Rotterdam. a v' New York nar Noordam. 24 325 m. Z.ZW Cn b,™ Notos, 25 v. Cp. Haitien te'New York,, Oranje. 26 Colombo verwacht nvacht Oranjefontein, 25 v. Antw te am» Oranjestad. 25 te Aruba. Adam ve™ Omala, 24 van Yokohama nar Miri Ootmarsum, 25 600 m. NO Flores' Orestes, 24 te Pto Cabello. Oberon, 24 te New York Poelau Laut, 24 te Port Said. Sr "S IPS WilIeni' 24 550 m. WNW fn n. Prins Willem v. Oranje, 25 250 a W»® Pygmalion, pass. 24 Trinidad Scillyi- Prins Alexander, 20 van QueW Prins Willem IV, 21 van Montreal a Roe|ah2525V' fjntp. p4asV, W^inStS Rotula, nas. 23 Sombrero. Riouw, 24 te Suez. Ruys, 20 te Buenos Aires. Rempang, pass, 24 Oporto. Saparoea, 24 van Madras. Stad Alkmaar, 24 v. Narvik naar Straat Maiakka,' ZlTport^ElFsaShVEtoS Straat Soenda, 22 v. Recife te Kobe. Straat Makassar, pas. 24 Sabang n. Hontkou Saidja, 24 op Palembangrivier Saroena. 24 van Miri te Singapore. Siaoe, 25 Soerabaja venvacht. Siberoet, 24 van Sinabang te Menlaboh. MiS* van Palembang naar Singapore Singkep, pss. 24 Ouessant. Sommelsdijk 24 330 m. ZW. Ouessant n. Londen. Scherpendrecht, pass. 24 Kreta. Schiedijk, 24 180 m. O.NO. Abaco Bahamas, Soestdijk, 24 660 m. W. ten N. Flores Stad Haarlem, verm. 2 Oct. v. Spezia n. Huelvx Stad Vlaardingen, 25 van Narvik te Emden Tjikampek. 24 v. Singapore n. Hongkong. Tiba, 25 pass. Fort Aleza. Tjipanas, 25 Lorenzo Marques verwacht. Tomori, 25 Khoralami verwacht. Tamo, pass. 24 Abrolhos. Tegelberg, 24 540 m. ZW. Sabang n. Singapore Tjibadak, 24 v. Cheribon naar Semarang. Telamon, 25 v. Pto Cabello te Maracaibo vera. Tiberius, 24 v. Carupano te Grenada. Trajanus, 20 v. Maracaibo n. Haiti. Tawali, 24 120 m. W. Kreta n. Beyrouth. Uni, 20 te New Orleans. Veendam, 25 12.30 u. Hoek van Holland verwacht Volendam, pas. 25 Cp. Cl|ar. Van Heutsz, 25 te Yokohama verwacht. Willem Ruys. pass. 24 Kp. Finisterre. Maingapoe, 24 v. Soerabaja n. Balihavens, Westerdam. 24 625 m. W. Scilly's. Woensdrecht, 24 420 m. NO. Belem. Zeeland (SSM), 24 van Danzig n. Bayonne. Zijpenberg, pass. 24 Kp. St. Vincent KLEINE VAAR! Algarve, pass. 24 Schiermonnikoog. Att, verm. 25 van Swansea naar Cork. Bill, 24 van Swansea naar Rotterdam. Blue Boy, 24 v. Amsterdam te Londen. Caland, 24 v. Barry naar Passages. Carpo, 24 van Belfast naar Fowey. Cornelia, 25 van Oostende naar Rotterdam. Dacapo, 21 van Graiidbassam te Freetown. Deni, 25 van Gent te Gothenburg. Dollard, 25 te Visby Gotland. Daje Bohmer, 25 van Antwerpen te Rotterdam. Elisabeth, 24 van Oslo naar Gothenburg. Evertsen, 23 van Hamina naar Londen, Echo, 25 te Amsterdam verwacht. Fiducia, 24 v. Sunderland naar Rotterdam. Frisia, 25 van Heysham n. Old Kolpatrick. Henrica, pass. 24 Scilly's. Hast I, 24 van Nantes naar Bayonne. Hast III, 23 te Manchester v. Parijs. Holendrecht, 25 v. Bordeaux te Garston ver*. Hondsrug, 25 v Hudiksvall n. Zaandam, Jaba, 23 te Helsingborg v. IJmuiden. Jo, 23 v. Helsingborg te Fur. Kortenacr, 24 van Huil naar Middlesbro. Koningshaven, 24 v. Duinkerken n. Casaolantt Larix. 24 Brunsbuttel gepass. naar Zaandam. Michel Swenden. 21 van Methil naar Aalborg. Marcella, 25 v. Malmö naar Le Havre. Matthew, 25 v. d. Tyne n. Oscarshamn. Mizar, 25 te Odense van Rotterdam. Nettie. 24 van Granton naar Stockholm. Noordland, 22 van Sundvall naar Torefor». Noord. 25 te Rotterdam v. Port Jerome. Peer Swenden, 22 v. Gent te Stockholm. Poortvliet, verm. 25 v. Shoreham naar Kasxioi Pavo, 24 Kiel Holtenau gepass. naar Stugsuna. Ponza, 23 te Ljusne van Stugsund. Quirina, 22 van Calabar te Lagos. Rijnhaven, 24 van Safi naar Mazagan. Silvretta, 24 te Rouaan van Malmo, Spora, 24 van Londen te Bayonne. Suriname, 24 van Stockholm naar Mantywo». Shamrock, 25 v. Gothenburg te Londen, Sandenburgh, 24 v. Bordeaux n Casablanca. Ton, 25 van Swansea te Amsterdam. Tilly, 24 te Zaandam van Mantyluoto. Urmajo, 24 van Le Havre naar Portland. Vlier, 24 van Albufeira te Port I™)®; Walen burgh, 24 v. Rotterdam te Guern e: Wiebold Bohmer, 24 v. Santander n. Bilbao. sleepboot Noordzee, met baggermolen 24 43'28" N.9 01 Poolzee, 24 v. Maassluis n. Southampton. Tvne, met baggermolen en twee bakken 29" Noord 61' 00" West Witte Zee, met 3 bk pontons 24 26 16' 04" West. »5" ,\oord Zwarte Zee, met 3 corvetten 24 36' 42" West. 19) Toen de zon heel laag stond, richtte zij haar schreden door Park Lane naar Gros- venor Square, maar ze vertraagde haar pas, toen ze haar doel naderde. Nu ze op het punt stond, Jeremy te spreken, voelde ze weer twijfel aan de juistheid van deze ont moeting. Het kon zijn, dat hij haar bemoei ziek vond. Bij de ingang van het gebouw had de moed haar begeven. Ze dacht, er beter aan te doen, de zaak nog eens rustig te overdenken en haar bezoek tot later uit te stellen; op haar schreden terugkerend door het park, nam ze het zichzelf kwalijk, dat ze zo onstandvastig was. Maar toen ze zich met een resoluut ge baar omkeerde, om toch Jeremy te gaan opzoeken, zag ze hem uit de deur komen, op straat voorzichtig en nauwlettend naar beide kanten kijkend, en in stevige pas weglopen in de richting van Oxford Street toen hij er zich van overtuigd had, dat hij niet in de gaten werd gehouden. Mary was aan zijn oog onttrokken geweest door een majestueuze boomstam. Zij wist niet direct, wat haar nu te doen stond. Volgen beteken de zo goed als zeker ontdekking en dat wilde ze, ook al om geen verkeerde indruk te maken, beslist voorkomen. Een langzaam voorbijrijdende taxi gaf haar het antwoord. „Hou die man in het oog, ik wil zien waar hij heen gaat. Een pond extra, als we hem niet kwijt raken." De chauffeur grinnikte. „Goed zo. En als hij ergens een andere jongedame ontmoet, zullen we haar overrijden". Mary probeerde niet, een steekhoudend antwoord terug te geven. Haar enige zorg was, Jeremy in het oog te houden. Voor de taxi de volgende bushalte had bereikt, was Brooke al op een juist vertrekkende bus gesprongen en weggereden in de rich ting van Oxford Circus, steeds op korte afstand gevolgd door de taxi. Mary wrong zich in allerlei bochten bij iedere halte om de uitgang van de bus goed in de gaten te kunnen houden, hetgeen achteraf een vol komen overbodige moeite bleek, want ze kon hem ook zonder dat met alle gemak tenslotte zien uitstappen op de hoek van Tottenham Court Road. Zonder aarzeling en zonder om zich heen te zien, liep hij die straat in. De taxi moest wachten voor stop lichten. Maar Brooke was nog in zicht, toen Mary eindelijk de straat in reed. Na korte tijd later een smalle zijstraat ingeslagen te zijn, de taxi een goede honderd meter achter hem aan zonder dat hij er zich van bewust was te worden gevolgd, stapte hij een café binnen. „Hij heeft blijkbaar dorst, dat hij Fitzja- mes Tavern binnengaat. Zal ik op u blijven wachten, juffrouw?" „Nee, laat maar, verder knap ik het zelf wel op." Mary betaalde de chauffeur de rijprijs en een biljet van een pond, stootte, angstig dat zij direct op zou vallen, voorzichtig de deur open, en ontdekte tot haar geruststel ling, dat het binnen overvol was, zodat ze zich voorlopig zonder moeite verborgen zou kunnen houden voor Jeremy. Ze zag hem overigens nergens in de bar, en de sfeer beviel haar ook niet, maar ze verwierp toch het denkbeeld, dat zij even voelde opko men, om maar weer weg te gaan. Na iets te drinken besteld te hebben, werkte ze zich door de drukte heen naar een uitstekend gedeelte van de zaal, aan het eind waarvan zij Jeremy ontdekte, met zijn rug naar haar toe. Zij wist zich onge merkt naar zijn omgeving te dringen, waar ze hem een minuut of tien kon gadeslaan, doch niets anders opmerkte, dan dat hij rustig een glas bier zat te drinken. Jeremy wisselde geen enkel woord met de nieuw binnengekomen gast, die aan zijn tafeltje kwam zitten, kennelijk een Ameri kaan, te oordelen naar zijn kleding en hou ding. De nieuweling bestelde een glas bier, terwijl Mary nog dichter naar het tafeltje drong. Zij was er zo goed als zeker van, dat de beide mannen, hoewel zij geen woord spraken, een blik van verstandhou ding hadden gewisseld. Ongeveer vijf minuten verliepen. Mary hield de beide mannen zo nauwlettend in het oog, dat zij niet bemerkte, hoe veler blikken op haar gericht waren. Die blikken zagen dan ook niet, wat alleen zij opmerk te. Toen Jeremy zijn zakdoek uit zijn zak haalde, viel deze kwasi per ongeluk op de grond en zijn tafelgenoot was hem voor bij het oprapen. Toen hij hem met een be leefde knik weer aan Brooke teruggaf, was nog net in de zakdoek een dikke porte feuille te zien, dik alsof er een flinke bun del bankbiljetten in zat HOOFDSTUK IX. De twee mannen waren vertrokken. Jeremy had het café het eerst verlaten, zonder nog een woord of een blik met de ander gewisseld te hebben. Een paar minu ten later volgde de Amerikaan. Mary was zich bewust van een vreemd gevoel van innerlijke rust. Zij was nu zeker van haar zaak, hoe beroerd die werkelijkheid ook was. Jeremy pleegde chantage. Haar eerste opwelling was, naar Brannigan te gaan en haar ervaringen te vertellen. Daarna voel de zij echter twijfel opkomen. Zij kende de Amerikaan niet. Maar als hij, zoals zij ver moedde, iets met Burgess te maken had, moest het niet moeilijk zijn er achter te komen wie het was. Niemand had Mary ooit verteld, dat Burgess het slachtoffer van chantage zou zijn, maar Mary had haar eigen gevolg trekkingen gemaakt uit de zichtbare be langstelling van Brannigan, toen zij hem vertelde over de aantijgingen van Kent. Zodra Mary er zeker van was, dat de twee mannen de directe omgeving van het café hadden verlaten, ging zij naar buiten en riep een taxi aan die haar naar Claridge Hötel bracht. Daar observeerde zij de voortdurend in- en uitgaande stroom gas ten. Nog geen vijf minuten later liep de Amerikaan, die zij in Fitzjames Tavern had gezien, resoluut het hotel binnen en stapte regelrecht de lift binnen. Mary wenkte een piccolo, die juist in haar buurt stond. „Ik moet die heer kennen, die juist bin nen kwam en naar de lift ging. Ik heb hem eens ergens ontmoet, maar zijn naam is mij ontschoten." „Dokter Stahl, mevrouw." „O ja, natuurlijk, dokter Stahl. Dom van me, dat te vergeten. Hoort bij mijnheer Burgess, is het niet?" „Inderdaad, mevrouw." Mary riep buiten het hotel een taxi aan, om zich naar Brannigan te laten rijden, maar met de portierknop in haar hand aar zelde zij. Was het eerlijk, deze stap te nemen zonder Jeremy in de gelegenheid te stellen, zich te verdedigen? Zijn arresta tie zou onmiddellijk volgen op de mede deling aan Brannigan. Zij besloot hem een laatste kans te geven, stuurde de taxi weer door en liep naar Grosvenor Square. Een bediende liet haar de kamer van Jeremy binnen. Terwijl hij opstond, om haarJ begroeten, viel het haar op hoe hij er uit zag. Toen hij weer plaats M steunde hij even het hoofd in e „Voel je je niet goed?" „Nee, inderdaad. Beetje moe e je genoeg van afclk denk, fcUeU reactie is van wat met reter Zoiets is later altijd erger dan de eer. Jeremy lichtte zijn hoofd op. d°,?Nou ja, chantage is ook een lijke en inspannende bezigheid, Mary wachtte met sPa"'lin° als- „Chantage?", herhaalde hij^ (e of hij veronderstelde niet goea hebben. „Ja, chantage." Mary Het was even stil m de kamer hoorde op de ga"fpnde^f|Ênblik schoot lei zaken rommelen, hen B Jer;D1y, de vrees door Mary's in deze betrekkelijke mocht vaarlijk kon zijn, als hij te j^en, oordelen haar het z^1J°edachle met het maar zij verwierp de B- wi( ge- zekere gevoel, dat Jeremy haam weid zou aandoen. merkte „Verklaar je nader, wil je. Jeremy tenslotte rustig op. (Wordt vervol

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6