Haarlems Dagblad Veiligheidsraad begint heden aan ^handeling der Perzische kwestie fossadeq zal zelf het Perzische landpunt uiteenzetten Mist bedierf oefening-Cirrus op Nederlandse vliegvelden Gevangen Argentijnse rebellen heden voor de Hoge Raad Weerbericht Bradley naar Korea Festival of Britain gisteren gesloten Hef woord is aan JAABGANG NO 71 Kennemerlaan 154, Tel ef. A dm. 5437. 11 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), tl Santp. - Haarlem: Gr. Huutstr.93, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Adv-tarieven op aanvr. bij de Adrnin. MAANDAG 1 OCTOBER 1951 pjecteur floo fdredacteur: Robert Peereboora VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 235 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman t (Reuter). Vanochtend is de Veiligheidsraad bijeengekomen 'verzoek het Perzische olie-geschil te behandelen. Engeland e«?| een ontwerp-resolutie doen toekomen, inhoudende een ver- Perzië om te handelen in overeenstemming met de voorlopige van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag en om het de Britse staf in Abadan, die door Perzië is uitgewezen, alsnog #v" j„ de resolutie wordt Perzië voorts verzocht de Veiligheids- ;i!eS,a Lo0gte te houden van de stappen, die het neemt tot uitvoering f nlutie. Engeland beschouwt het geschil als een bedreiging van 6Voor Engeland zal optreden de leider van de Britse UNO-dele- Gladwyn Jebb. Perzië zal vertegenwoordigd worden door premier i'r zelf wanneer althans zijn zoon, de arts Hoessein Mossadeq, hem lichamelijk in staat acht. De Sjah heeft hem een speciaal vliegtuig whikking gesteld. Reuter meldt nog uit New York, dat men daar de L resolutie niet veel kans geeft. Britse resolutie maakt weinig kans L.» de Veiligheidsraad zich bezig zal iTfflet deze netelige kwestie, zal de k oppositie de strijdbijl begraven 7, jig afgevaardigden van de opposi- flnopéén na een daartoe strekken- Sring ondertekend, waarin zij nog p\,Wij zijn verenigd in de aanspra- 7oonze rechten". correspondent, Michael Fry, !-■ Jen verwacht te New York, dat de fi-iidsraad zal pogen op de een of an- ,'ïijze tussen Engeland en Perzie te nWelen, en niet een oordeel ten gunste S der partijen uit te spreken. Van rjtieke zijde wordt vernomen, dat anief veel leden van de raad bereid li Britse resolutie te steunen. Men -.dit een blijven der Britse technici rpSkan worden bereikt indien de Vei- lÏÏfeaad als bemiddelaar en niet als •optreedt, Amerikaanse delegatie heeft naar feit haar standpunt nog niet definitief di Het schijnt echter, dat Washington .•iKlt voor een minder drastische stap iM uitlokken van een uitspraak door [iéifheidsraad. Van Amerikaanse zijde wn te menen, dat Perzië vermoe ider een compromis-oplossing zou „-aarden, indien de Veiligheidsraad het maakt dat hij slechts streeft naar tiéeiken van een vriendschappelijke jg voor een geschil tussen twee •dalen; die als gelijken tegenover rsr staan. Ie Perzische delegatie had Zond ag nog definitieve instructies uit Teheran ~»n. Van Perzische zijde acht men zeèterhoogst waarschijnlijk, dat Perzië ipfefen, dat de Veiligheidsraad niet trsht bezit zich te mengen in hetgeen es ais een aangelegenheid van volstrekt ri-nds karakter beschouwt. Precedent jkbingen van de Veiligheidsraad hecht del ai te veel waarde aan een derge- pient. Men wijst er in deze kringen dier reeds een precedent bestaat, na velgeschil tussen Nederland en In- e. Toen zei de Nederlandse delegatie Veiligheidsraad eveneens, dat de UNO eat misté zich in te laten met de damlse aangelegenheden van een r.Doch de Veiligheidsraad legde dit ïadse argument naast zich neer en MNederland uitdrukkelijk zijn mili- ;--~e te staken. Nederland gaf aan dit ïfehoor, relgslieden, die in verbinding staan Sovjet-delégatie, wordt vernomen, Sovjet-Unie Perzië zal steunen, in- l'rvefklaart het oliegeschil met En- jen aangelegenheid van louter bin- aard te achten. Er heerst in >-* s hier en daar zelfs de Q®, indien de veiligheidsraad, zou il.Jr andere wijze, hoe om- te bemiddelen, de Russische mertegen haar veto zat uit- ft ^er,z's<ke Parlementsgebouw - «Mag duizenden gedemonstreerd -■pelsen en voor premier Mossa- hielden bussen aan en inzittenden zich bij de demon- b-tL °eg®n- De religieuze leider °P eigen gelegenheid de dag tot een feestdag uitgeroepen en zijn volge lingen tot demonstraties opgeroepen. Blokkade? Het is mogelijk, dat Engeland een blok kade van de Perzische kust zal gelasten om de verkoop van olie, die als eigendom van de Anglo Iranian wordt beschouwd, te ver hinderen, aldus Reuter. Vrijdag heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat alle uitvoerbare maat regelen zouden worden genomen om elke poging van de Perzische regering, deze olie aan derden van de hand te doen, te ver ijdelen. In diplomatieke kringen te Londen heeft men evenwel verklaard, dat er nog geen orders voor een dergelijke blokkade zijn uitgegaan. De secretaris van de Perzische olieraad, Makki, heeft verklaard, dat een olieblok kade door Britse oorlogsschepen „het teken voor het beginnen van vijandelijkheden" zou zijn. Indien Engeland op zee zou in grijpen, zouden de tankschepen geëscor teerd worden door Perzische marinesloepen. Indien de Britse technici, die Donderdag middag Abadan moeten hebben verlaten, niet vrijwillig vertrekken zullen zij door de politie naar de grens geleid worden. De Veiligheidsraad had in deze geen zeggen schap, zo verklaarde Makki nog. Coalitie-regering in Griekenland Koning Paul van Griekenland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vorming van een liberaal-progressieve coalitieregering met generaal Piastiras als eerste minister, zo heeft Venizelos, de demissionnaire pre mier, bekend gemaakt. Veldmaarschalk Papagos, wiens jonge Griekse concentratie als de sterkste partij uit de verkiezingen is getreden, heeft het aanbod van de Koning om een coalitie regering te vormen met de liberalen en progressieven van de hand gewezen. Koning Paul heeft Venizelos en generaal Piastiras verzocht te wachten met de sa menstelling van een nieuwe regering totdat de nieuwe Kamer bijeengekomen is en de sterkte van de partijen definitief is vast gesteld. Tot zolang zal het zakenkabinet van Venizelos aanblijven. De partijen van Venizelos en Piastiras beschikken gezamenlijk over 123 van de 250 zetels in het parlement. Manoeuvres houden is een vrij ingewik keld bedrijf, waarbij allerlei factoren een rol kunnen spelen, welke zich niet altijd vooraf laten berekenen. Bij een luchtmachtoefening is het meest al de weergesteldheid die op het laatste moment een spaak in het wiel komt steken. Een laaghangend wolkendek kan tot ge volg hebben, dat de vliegers in plaats van het luchtruim te kiezen keurig aange treden op de bases moeten blijven staan. Wanneer dan de wil er is bij officieren en manschappen bij zo'n manoeuvre te tonen wat men waard is, dan is de mededeling, dat het zicht „zero-zero" is, hetgeen in nor maal Nederlands wil zeggen, dat je geen paar meter voor je uit kan zien, niet be paald vreugdevol. Welnu, Zaterdag en Zondag heeft op menige luchthaven in West-Europa die bij de oefening „Cirrus" was ingeschakeld, dat „zero-zero" enige krachttermen ontlokt aan bemanningen van Vampires, Meteors, Mosquitos en Thunder jets. Per slot van re kening neem je aan een geallieerde oefe ning in groot verband deel om een binnen dringende vijand te verslaan en niet om te gaan zitten kaarten. Zo moest men zwich ten voor een kille mist, die gisteren vrijwel alle Nederlandse vliegbases parten speelde. Jammer was het voor het stafkwartier, jammer ook voor ons, die de buitenlandse collega's zo graag hadden willen laten zien hoe het er in Nederland uitzag. Maar ons transportvliegtuig zou Gilze Rijen nooit hebben gevonden, zodat wij toen in arre moede naar Wiesbaden gevlogen zijn, waai de zon scheen en de Italiaanse vliegers van een Vampire-squadron zeer ingenomen ble ken met het internationale persbezoek. De Italianen hadden de zaak uitstekend voor elkaar. Zij zijn er trots op in geallieerd verband te mogen meedoen en incasseer den met enige zelfgenoegzaamheid lof, welke hun door een Amerikaanse lucht vaartexpert werd toegezwaaid. Het is nog te vroeg om over „Cirrus" een oordeel uit te spreken. Wel geloven wij, dat het taalverschil de leiding voor problemen heeft gesteld. Een bevel dat wordt uitge geven en moet worden vertaald een gang van zaken, welke zich bij enkele squadrons, niet bij de Nederlandse, heeft voorgedaan kan tot vertragingen leiden. „Cirrus" heeft ook laten zien, dat er hog geen uni ficatie bestaat met betrekking tot het aan- voersysteem van materiaal en brandstof. Uitermate nieuwsgierig zijn wij naar de rapporten over het functioneren van de verbindingen. Uit de communiqués, welke uit het geallieerde hoofdkwartier te Fon- tainebleau ons bereikten, wordt hierover maar weinig gezegd. Wat de gevechtsactiviteit betreft, de of ficiële mededelingen spraken van het af slaan met verliezen van vijandelijke aan vallen en de geslaagde ondersteuning van landtroepen, die langs de Rijn tussen Bin- gen en Karlsruhe opereerden. Zaterdag werden naar dit gebied door de luchtmacht der blauwen 129 vluchten uit gevoerd. Uit hierbij gemaakte filmopnamen kan geconcludeerd worden, dat 29 vijande lijke toestellen van uiteenlopende types waren neergeschoten. Ook troepenverster kingen en voertuigcolonnes, die „roodlancl" naar het Rijnfront had gedirigeerd, werden door de luchtmacht met succes onder vuur genomen. De Indonesische socialisten sympathiseren met Vietminh BOMBAY. (Reuter). „De Indonesische socialisten zouden de Vietminh (commu nistische) beweging van Ho Chi Minh in groeperingen. Indochina steunen, indien zij bij de ko mende verkiezing weer aan de macht zou den komen", aldus deelde Sjahrir op een persconferentie te Bombay mede. Sjahrir, die voor een bezoek van twee dagen in Bombay verblijft, zeide: „Wij hebben alle sympathie voor de zaak van Ho Chi Minh, doch wij konden geen openlijke steun bieden. In feite hebben alle Aziati sche landen voor zover ik kan beoordelen, sympathie voor de Vietminh". Sjahrir toonde zich optimistisch ten aan zien van het behalen van een meerderheid der socialisten (die thans slechts vijftien procent uitmaken van het Indonesische parlement) bij de komende verkiezingen. Deelneming van de Indonesische rege ring aan de conferentie te San Francisco inzake het Japanse vredesverdrag had de toestand in het Verre Oosten moeilijker gemaakt, zo zeide Sjahrir. Sjahrir vertoeft in Bombay voor bespre kingen met Indische socialisten inzake een verbond van Aziatische socialistische Chinezen in Lhasa Radio-Peking meldt, dat Chinese troe pen op negen September Lhasa zijn bin nengetrokken, in „vreedzame bevrijding" van Tibet. De radio verklaarde, dat de bevolking van Lhasa de Chinezen hartelijk verwel komde. Ook functionarissen van de plaat selijke regering en vertegenwoordigers van de grootste drie tempels waren ter begroe ting aanwezig, aldus de radio, die er aan toevoegde, dat de mars naar Lhasa hard was en dat de troepen sommige van de ruwste berglandschappen in de wereld waren doorgetrokken. Joegoslavië en Triëst Edward Kardel], de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in de Nationale Vergadering te kennen gegeven, dat zijn regering een oplossing van het vraagstuk Triëst, die de teruggeving van de Joegoslavische zóne van het vrije ge bied aan Italië zou behelzen, nimmer zou aanvaarden. Kardelj wees nogmaals de eis van de hand, dat de kwestie-Triëst opgelost zou moeten worden op grond van de driemo- gendheden-verklaring van 1948, die terug- geving van het gehele vrije gebied aan Italië voorstelt. Mislukte revolte kostte twee doden Oppositieleiders worden in de pers beschuldigd BUENOS AIRES, (Reuter). De Ar gentijnse opstand, die volledig is mislukt, heeft twee doden en enige gewonden ge kost. De Argentijnse minister van Marine, admiraal B. Garcia, is Zaterdag afgetreden. Hij is vervangen door kapitein Anibal Olivier i. De gevangengenomen generaal Menen- dez, een der leiders van de opstand, bevindt zich met dertien andere officieren in een militaire school te Buenos Aires onder strenge bewaking. Onder de dertien offi cieren bevinden zich twee kolonels van de cavalerie, een kapitein en een onderbevel hebber van de luchtmacht. Zij zullen heden door de Hoge Raad worden berecht. Tijdens een korte schermutseling op het Campo de Mayo, waar de opstand begon, zijn twee personen gedood en drie gewond. Volgens de officiële communiqués had de opstand zich beperkt tot het gebied van Buenös Aires. De Perónistische afgevaar digde Eduardo Colom heeft echter in de Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat het ook te Mendoza in de heuvels aan de voet van de Andes tot ongeregeldheden was gekomen. De opstandelingen werden daar met mitrailleurvuur bestookt, aldus deze afgevaardigde. Peróns uitroeping van de staat van beleg is na een onrustige zit ting van de Kamer van Afgevaardigden door beide huizen van het Congres goed gekeurd. Na enige pogingen zich verstaan baar te maken hebben de leden van de radicale fractie (oppositie) de zitting ver laten. In een regeringsbesluit is medegedeeld dat „personen, die alarmerende geruchten verbreiden, tot de zwaarste straffen kun nen worden veroordeeld", zulks ingevolge het van kracht worden van de noodtoe stand. TOKIO, 30 September. (Reuter). De voorzitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, heeft Zondag op een persconferentie in het hoofdkwartier van de UNO te Tokio ont kend, dat hij nieuwe instructies voor gene- raad Ridgway aangaande de wapenstil standsonderhandelingen had meegebracht. Hij is daarna naar Korea vertrokken. De opperbevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, luitenant-generaal James van Fleet, heeft Zondag verklaard, dat de zomercampagne van het achtste le ger de Noordelijken zo uit hun evenwicht had gebracht, dat zij niet in staat waren geweest om hun strijdkrachten weer op te bouwen. Alleen al tengevolge van acties te land hadden de Noordelijken tussen 25 Mei en 25 September 186.237 man verloren. Het achtste leger had sinds het voorjaar, in plaats van de Noordelijken te achtervolgen tot de Jaloe, met succes de Noordelijke troepen murw gemaakt en hun tijdschema in de war gestuurd. Indien de Noordelijken naar de Jaloe waren teruggetrokken, zou den zij zich hebben kunnen hergroeperen en een nieuwe aanval doen op het achtste leger, aldus Van Fleet. Hij vergeleek de mannen van het acht ste leger die zijn gesneuveld met de legen darische Nederlandse jongen, die een dijk doorbraak wist te verhinderen. „Als het gat in het bolwerk van de UNO niet zou zijn gedicht, zouden wellicht de massa's de beschaving hebben vernietigd", aldus Van Fleet. Ethiopiërs in Korea Ethiopische guerillastrijders hebben on langs een Chinese aanval op heuvels in Midden-Korea afgeslagen door grote keien van de top van de heuvel naar beneden te laten rollen, aldus heeft een Amerikaan se verbindingsofficier verklaard. De Ethio piërs hadden de keien met telefoondraden aan elkaar gebonden. De Chinezen leden zwaren verliezen, de Ethiopiërs geen, al dus deze officier. De Ethiopiërs gebruiken overigens als wapen bijna uitsluitend de bajonet, omdat hun gezegd is zuinig met ammunitie te zijn, daar hun eigen regering deze moet betalen. Geallieerde officieren, die met het Ethiopische bataljon hebben samengewerkt, prijzen hun nachtelijke strijdtactiek. Herhaaldelijk slaan zij een Chinese aanval af door hun krijgsge schreeuw en wapengekletter. Zij laten stenen in lege granaathulzen ratelen en slaan op stalen helmen, voordat zij de vijand met messen en bajonetten achter volgen. De bladen hebben verscheidene personen er van beschuldigd tot de opstand te heb ben aangemoedigd. In dit verband worden de namen genoemd van de leiders van de radicale partij Ricardo Balbin, Erturo Frondizi, Silvano Santander, Raul Urganda en Amadeo Sabatini. Alfredo Palacio, de vermoedelijke so cialistische candidaat voor het president schap, die Vrijdag na het uitbreken van de opstand was gearresteerd, is Zaterdag avond vrijgelaten. Er waren geen beschul digingen tegen hem uitgebracht. Evita is ziek Evita Perón, de echtgenote van de Ar gentijnse president, lijdt aan „vergevor derde bloedarmoede". In een medisch bul letin werd verklaard, dat zij nog verdere bloedtransfusies zal krijgen en dat haar herstel nog lange tijd zal vergen. Zij was pas enige uren na het uitbreken van de opstand van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld, omdat zij 's morgens een bloedtransfusie had gekregen. Officieel is medegedeeld, dat Evita Perón zich in een gedeprimeerde toestand bevindt als gevolg van de opstand. Ruim 70 vluchtelingen Meer dan 70 officieren van het Argen tijnse leger arriveerden na de mislukte op stand in Montevideo in zeven militaire vliegtuigen. Zij werden voorlopig door de autoriteiten gearresteerd in afwachting van een onderzoek naar hun antecedenten. De Uruguaanse regering heeft bericht gezonden naar Buenos Aires dat de vlieg tuigen naar Argentinië zullen worden te ruggebracht. Kapitein Vicento Baroja, een vlootoffi- cier die een leidende rol heeft gespeeld in de mislukte opstand, deelde te Montevideo mede dat het doel van de opstand was ge weest het bewind van Perón in een blik semsnelle actie weg te vagen, maar dat de landstrijdkrachten, die in het complot be trokken waren, hadden gefaald. Baroja, die commandant was van de marineluchtvaartbasis te Punta Indio, zei dat het plan in theorie niet had kunnen falen. Hij had het bevel gevoerd over de 20 vliegtuigen die revolutionnaire strooi biljetten boven het centrum van Buenos Aires hadden uitgeworpen. Hij had toen duidelijk gezien dat de landstrijdkrachten die in het complot waren niet in actie wa ren gekomen en was toen geland op de vliegbasis Palomar om overleg te plegen met andere leiders van de opstand. Zij waren toen tot de conclusie gekomen dat de opstand als mislukt moest worden be schouwd. Een 25-jarige luitenant-vlieger zei dat regeringsvliegtuigen Punta Indio hadden beschoten en gebombardeerd maar geen slachtoffers hadden gemaakt. (United Press). Werkgeversverbond Bevolking kent werkelijke economische toestand niet Het jaarverslag 19501951 van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers bevat een beschouwing over de economische si tuatie in ons land, waarin onder meer wordt gezegd: „Nederland realiseert zich onvoldoende, dat het inderdaad in vele op zichten spectaculaire herstel van onze eco nomie na 1945 in zeer belangrijke mate is te danken aan buitenlandse hulp (Amerika en België), schuldvermeerdering in het buitenland en intering op oude (vooroor logse) besparingen, in het buitenland be legd. Op deze wijze zijn zeer grote bedra gen dienstbaar gemaakt aan het herstel van onze consumptie en ons productie apparaat, maar zij hebben er nog niet toe geleid, dat onze economie zich heeft aan gepast aan de vergeleken met 1939 zo sterk gewijzigde structurele positie. Dit feit is ons volk verheeld gebleven, omdat telkens op het critieke ogenblik dollars of andere valuta ter beschikking kwamen, die ons in staat stelden rustig op dezelfde weg voort te gaan en het in 1945 gekozen reële loon peil te handhaven en zelfs te verhogen. Evenmin als de bevolking in haar geheel is het bedrijfsleven geconfronteerd met de werkelijke economische situatie van ons land. De enige mogelijkheid voor een wer kelijk herstel is, de bevolking als geheel met de harde waarheid te confronteren en gezamenlijk de noodzakelijke, pijnlijke maatregelen te ondergaan. Een werkelijke oplossing kan men nimmer bereiken, wan neer iedere bevolkingsgroep haar (poli tieke) stokpaardjes blijft berijden en er van uit gaat, dat alleen een ander iets moet opofferen", zo wordt in het verslag gezegd. Vauvenargues: Tentoonstellng trok 17 millioen bezoekers Het Festival of Britain behoort tot het verleden. Gisteravond is de tentoonstelling op de Zuidelijke oever van de Theems, welke het hart van het festival vormde, met een rede van de aartsbisschop van Canterbury, met massazang en fanfares be sloten. De isegrimmen, die hebben gezegd dat dit geen tijd was voor een festival, hebben ongelijk gekregen. Zeventien millioen per sonen hebben de tentoonstelling bezocht. De wonderlijke gebouwen aan de grote rivier vormden maandenlang de magneet, die bezoekers van heinde en ver onweer staanbaar aantrok. Het festival heeft zich trouwens niet tot Londen bepaald, want in het gehele land werd een verwoede acti viteit ontplooid. De wens van de koning, dat iedereen er deel aan zou hebben, is in ver vulling gegaan. Na de grimmige oorlogs periode heeft het festival nieuw zelfver trouwen gewekt. Het verzetje was een psychologische noodzakelijkheid omdat het de gedachten op iets anders richtte dan op de moeilijkheden van het ogenblik. Het festival was tevens een zeer gewenste be zinning op de wezenlijke waarden van de democratie. Speciaal voor de jongere gene ratie was niet alleen de vrolijke, maar ook de ernstige kant van het festival een wel daad, omdat zij op instructieve manier kreeg voortgezet wat Engeland in de laatste eeuw op wetenschappelijk, technisch, so ciaal-economisch en cultureel gebied ge presteerd heeft en nog steeds presteert. Dat de koning de sluitingsrede niet kon houden, wordt algemeen betreurd, evenals trouwens het feit dat het centrum aan de Zuidelijke oever, waarmede Londen deze maanden zo vertrouwd is geraakt, onder de slopershamer zal vallen. Een Amerikaan heeft een millioen dollar voor de glanzende, paddestoelvormige „koepel der ontdekkin gen" geboden. Het was inderdaad een unie ke plek door zijn artistieke sierlijkheid en charme, waar elke conventionele vorm ver jaagd was. Alleen de majestueuze Festival-hall, Londens nieuwe concertgebouw, waar Eduard van Beinum het Londens Philhar- monisch Orkest in het volgende seizoen zal dirigeren, blijft bestaan. Naast de concert zaal zal binnen twee jaar Engelands natio nale schouwburg verrijzen. Eerste Korea-vrijwilligers in het vaderland terug In de afgelopen nacht arriveerde in de haven van Rotterdam het Amerikaanse troepentransportschip „General McRae" met aan boord het oorspronkelijke Neder landse Korea-detachement en Korea-vrij willigers uit Frankrijk, België en Luxem burg. Om acht uur "begon de ontscheping van het Nederlandse detachement. Ont scheept werden 382 manschappen en 23 officieren. Zij werden toegesproken door Prins Bernhard, inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht en door ir. C. Staf, minister van Oorlog. Verder waren ter verwelkoming aanwe zig de chef van de Generale Staf, luite nant-generaal B. R. B. F. Hasselman, ge neraal mr. H. J. Kruis, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden en de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst. Uitvoer naar Amerika neemt toe De uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika is volgens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verstrekte gegevens in het eerste halfjaar van 1951 belangrijk gestegen. Over geheel 1950 werd voor een waarde van 226,8 millioen gulden naar de V.S. uitgevoerd (in 1949 111,1 millioen gul den). In het eerste halfjaar van 1951 is reeds voor 207,1 millioen gulden verladen. In deze periode werd echter voor een waarde van 542,7 millioen uit de Vere nigde Staten in ons land ingevoerd, waarbij voor 196,4 millioen aan landbouwproduc ten. Het percentage invoer gedekt door uitvoer bedroeg in deze periode dan ook slechts 38 voor het totale handelsverkeer en 34 voor de sector landbouw. Een niet onbelangrijk deel van de invoer uit de Verenigde Staten werd bekostigd met dol lar-inkomsten, verkregen uit de handel op derde landen. „BOURGONDISCHE PRACHT" TROK 100.000 BEZOEKERS De tentoonstelling „Bourgondische pracht" in het Rijksmuseum te Amsterdam heeft zich in een buitengewone belangstel ling mogen verheugen. Precies twee maan den na de opening werd de honderddui zendste bezoeker toegelaten. Morgen wordt de expositie onherroepelijk gesloten. IJmuider Courant In Zuid-Oost Londen zijn Zaterdag grootscheepse luchtbeschermings-oejeningen ge houden om de paraatheid van alle burgerlijke hulpdiensten bij een atoombom-aanval te toetsen. Een huiveringwekkend realistisch-aandoend moment uit deze oefening: een „slachtoffer" wordt weggedragen. deze Brit een dag van heen en weer rangeren met goederen- stenen v omo^ef °P het Nine Elms-emplacement er de brui aan, fl'Wy en kwam tot stilstand in een achtertuintje. Machinist en stoker kioamen met de schrik vrij. Niemand berispt ons zo streng als wij dikwijls önszelf veroordelen. (Van onze correspondent in Londen) WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden, voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land. Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 2 October Zon op 6.40 uur, onder 18.18 uur. Maan op 8.30 uur, onder 18.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 October Hoog water: 3.48 en 16.05 uur. Laag water* 11.50 uur. Dinsdag 2 October Hoog water: 4.18 en 16.34 uur. Laag water: 0.06 en 12.22 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1