40 jaren arbeidstrouwKoninklijk beloond -Clowntje Riek Een hand uit het verleden Viss erii-varia „Cocktailmixers" van de VARA in Rex UW TOILETARTIKELEN KAREL A. W. JUNG Danny Kay als dagdromer in Thalia IJmuiden zag de eerste televisie Beverwijk OBK speelde Molnars „Delila Katholieke Arbeiders vrouwen bijeen Voor de kinderen Castricum Geen tanks in Castricum Scheepvaart Agenda voor "SoVT^Tuu,: SO,,— FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) WOENSDAG 3 OCTOBER 1951 Het is Dinsdagmiddag voor de heer C. L. Wassenaar een prettig moment geweest, toen hij in gezelschap van echtgenote en familie op het Velsense gemeentehuis werd ontvangen door burgemeester mr. M. M. Kwint, die hem in tegenwoordigheid van het bedrijfshoofd van Van Gelder Zonen N.V. papierfabriek, ir. B. Verdoorn, met een hartelijke toespraak de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau opspeldde wegens zijn veertig jarig jubileum. De heer Wassenaar, die eigenlijk al meer dan vijftig jaar bij Van Gelder Zonen in dienst is, doch zijn loopbaan korte tijd heeft onderbroken, werd daarna met zijn familie op het directiekantoor ontvangen. Ir. B. Verdoorn heeft hier in tegenwoor digheid van de heer P. N. Höweler, be- drijfschef van de houtstoffabriek, de jubi laris namens de directie dank gebracht voor diens verdiensten voor het bedrijf, waarbij het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel werden uitgereikt. Een enveloppe vormde het ge schenk van de directie, waaraan nog werd toegevoegd een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. De directeur, ir. J. Tromp, kwam later persoonlijk feliciteren. In het kantoor van de Houtstoffabriek, waar vele personeelsleden zich hadden ver zameld, uitte de heer Höweler, chef, aller eerst zijn voldoening over het feit, dat de jubilaris na zijn ernstige ziekte van drie Met de oudjes vooraan hebben de IJmui- dense leden van de VARA Dinsdagavond in het Rex-theater met veel bijval en en thousiasme van een tournee-programma van hun omroepvereniging genoten, dat hen werd voorgezet door Henny Fontaine, Albert de Booy, Tonny Schifferstein, Ted Valerio en Han Verne. Deze artisten traden op onder de verzamelnaam „De Cocktail mixers" en hebben zich vlot van die taak gekweten. Na een ietwat stroeve proloog, de finale was ook uit propagandistisch oogpunt bezien veel sterker meldde de conférencier Han Verne zich met een paar inslaande geestigheden bij het publiek. Hij zong enige originele liedjes, waarmee hij het gehoor volkomen op zijn hand kreeg; alleen deden zijn stern-uithalen en de manupulaties met zijn hoofddeksel sterk aan Lou Bandy denken. Het best bleek Han Verne in zijn element in de scetches, die hij met Henny Fontaine speelde, zoals die van de ideale huisvader, die voortreffelijk door hem werd weergegeven. Zijn tegen speelster trok sterk de aandacht in de monoloog „Het weerhuisje" van Willy van Hemert. In deze overpeinzingen van een kind gedurende het laatste „nachtje-sla pen" voor haar uitzending naar een vacan- tie-kolonie wist Henny Fontaine de juiste toon te treffen. De monoloog, die een po ging doet om de merkwaardige gedachten- loop van een kind te volgen en er hier en daar aardig in slaagt, werd door haar vol toewijding en distinctie vertolkt. Henny Fontaine kwam ook zeer verdienstelijk voor de dag als chansonnière, vooral haar ode op de levertraan was bijzonder geestig. De nestor van het gezelschap, Albert de Booy, was tevens degene die van de lach spieren de meeste inspanning vergde, spe ciaal door zijn imitaties van Bing Crósby, The Inkspots en Tino Rossi. Zijn allerbeste creatie was onbetwist die van Stan Laurel, de bekende filmkomiek, door de bijbeho rende mimiek en plastiek zo duchtig raak, dat deze imitatie wel het hoogtepunt van het programma genoemd mag worden. Ook in zijn ernstige ogenblikken wist Albert de Booy zijn gehoor te boeien, bijvoorbeeld met zijn liedje over de St. Laurenskerk in Rotterdam op een bekende Franse melodie. De genoemde drie artisten werden bij hun zang door Tonny Schifferstein geac compagneerd met de grote vaardigheid, die velen van deze pianist kennen. Extra luister kreeg het programma door het bril- lante accordéonspel van Ted Valerio. Of schoon deze het niet in ingewikkelde stuk ken zocht viel hij op door de smaakvolle begeleiding van de melodieën met de bas sen van zijn instrument en vooral ook door de perfecte aanpassing van zijn bewegin gen aan de muziek, die hij produceerde. Voordat met het programma werd begon nen hield de heer J. Pop een kort propa gandistisch speechje, waarin deze de aan dacht vestigde op het deelnemen van de VARA aan de televisie-experimenten in de komende twee jaar. H. B. ADVERTENTIE vragen aanvulling Diverse merken en kleuren NAGELLAK - TANDPASTA'S BRILL ANTINES - HAARCRêMES Kennemerlaan 63 - IJMUIDEN jaar geleden, deze dag heeft mogen beleven, hoewel hij de continudienst heeft moeten verlaten. De chef herinnerde nog aan het feit, dat de jubilaris als jongen-in-de-korte-broek zijn werk bij het bedrijf als houtlosser is begonnen om later in de houtstoffabriek verzeild te raken. Namens de collegas overhandigde de heer G. Moleman de jubilaris een enveloppe. Mevrouw Wassenaar ontving bloemen. De schoonzoon van de jubilaris dankte ten slotte voor de hartelijke huldiging. Donderdag geeft het Thalia-theater een reprise-voorstelling van het filmwerk, dat Danny Kay een groot deel van zijn faam heeft bezorgd, „Het verborgen leven van Walter Mitty", naar een verhaal van James Thurber. Walter Mitty is een fantasierijke proef lezer bij een uitgeverij van amusementslec tuur. Zodra het leven om hem heen ook maar even iets toont, dat tot zijn verbeelding spreekt, slaat Walter Mitty aan het „dag dromen", zich verlustigend in de ontmoe ting met zichzelf als de bewierookte held, die zijn omgeving verbijstert met zijn da den. Zo wordt het suffige „doetje" uit de werkelijkheid de toeschouwer getoond in diverse rollen uit zijn droomwereld: als het chirurgisch wonder in de operatie kamer, als de ongeëvenaarde oorlogsvlie ger, als de magische overwinnaar bij het kaartspel, als de schrik van de prairie, voor wie alle cowboys in paniek een goed heen komen zoeken en in nog meer kostelijke creaties. De terugkeer van Walter uit de droom tot de werkelijkheid is verrassend goed getroffen. En niet te vergeten: de in trigue van de film, de verwarring in Wal ters brein, wanneer deze tenslotte niet meer weet of hij met een droom of met de rea liteit te maken heeft en zijn omgeving rade loos maakt door zijn zonderlinge reacties. De clou van deze brillante technicolor, die zonder Danny Kay niet denkbaar zou zijn, is te spannend en te geestig om hier al verklapt te worden. H. B. IJmuidens burgerij heeft haar interesse voor de eerste officiële televisie-uitzending in Nederland gisteravond „en masse" ge toond. Op de drie plaatsen in IJmuiden, waar men in de gelegenheid werd gesteld het programma te volgen, hadden zich al ver voor het uur van beginnen tientallen kijklustigen van een plaatsje verzekerd. Er kwamen zelfs trapleren aan te pas om over de hoofden van de velen, die zich om de étalages van de radiohandelaren verdrongen, toch maar een glimp op te vangen van de omroepster Jeanne Roos, van de sprekers en vooral om van de films en het toneelstuk niets te missen. In ..Kennemerhof" was de benedenzaal tjokvol en hier had men listiglijk het toe stel op een verhoging geplaatst. Velen, niet begiftigd met een „technische knobbel" wendden zich voor het begin af met de opmerking: is dat nou alles? Zij zagen over het hoofd, dat iedere televisie uitzending begint met het op het scherm brengen van een testfiguur, die tot doel heeft een juiste instelling van het ontvang apparaat te verkrijgen. Slechts wanneer het testbeeld aan alle eisen voldoet, kan men zeker ziin van een goede ontvangst. De toestellen, die voor het belangstel lende publiek van IJmuiden waren opge steld, hebben de beelden zuiver doorgege ven, zodat de sensatie van de eerste uit zending van de N.T.S. (Nederlandse Tele visie Stichting) in IJmuiden met vreugde is begroet. Ook in Beverwijk verdrongen zich ve len voor de étalages der radiohandelaren, die deze kans op een stevige propaganda voor hun apparatuur niet lieten voorbij gaan. Of de verkoop van televisietoestellen echter van vandaag af met sprongen zal stijgen, mag op zijn minst betwijfeld wor den. WONINGBOUW Aan de verlengde Ladderbeekstraat en het nieuwe gedeelte van de Melklaan is een aanvang gemaakt met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van achttien woningen voor rekening van her- bouwplichtigen. De woningen worden gebouwd door de heer H. de Wilde uit Leeuwarden. JAARVERGADERING MET BAL VAN D.E.M. De Rooms Katholieke Sportvereniging D.E.M.afdeling athletiek, zal Vrijdag 5 October in het zaaltje van de dansschool Bolhoven aan de Adrichemstraat haar jaar vergadering houden. Op de agenda staan onder meer vermeld de uitreiking der prijzen voor de vijfkamp dames en de tienkamp heren, en de uitrei king van de Jacques Martensprijs. Van het bestuur zijn aftredend de heren P. Wester (niet herkiesbaar) en Th. Schuyt (herkiesbaar). Voor en na de jaarvergadering zal er gelegenheid bestaan om te dansen. In ..Musis Sacrum" te Arnhem is Dinsdag een orchideeën-tentoonstelling geopend, welke tot. 7 October zal duren. De echtgenote van de waarnemende Hoge Commissaris voor Indonesië in Nederland, mevrouw Wiriaatmadja Djumhana, bij een der inzendingen. 99 Wat men met een goed stuk onder goede spelleiding vermag te bereiken heeft de toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" Dinsdagavond in het Kennemer Theater bewezen met Ferenc Molnar's blijspel „De- lila". Ruth Snel heeft O.B.K. in een korte spanne tijds, dank zij haar kundige regie (en ongetwijfeld straffe discipline) tot een ploeg spelers en speelsters weten om te vormen, die niet alleen wat aandurft, maar ook die durf in daden omzet. De zorg voor de détails is een der ken merken van deze ondernemende regisseuse. Deze verzorging was een der bijzondere verdiensten van deze uitvoering, die welis waar uitmuntte door goed samenspel en een behoorlijk tempo, maar ook door de fraaie mise-en-scène en de smaakvolle Hongaarse costumes. Zelfs aan kleinighe den als het serveren, de Hongaarse muziek op de achtergrond en het stille spel dei- hoofdpersonen was zeer veel aandacht ge schonken. Het enige dat ik op de uitvoering zou hebben aan te merken is dat men het accent vaak te veel legde op een ietwat zwaarwichtige, Nederlandse redeneertrant. Virag (H. Tiemeyer). de eigenaar van een Hongaars restaurant, is de Samson, die van zijn vrouw Marianne (Gré Boer-Koster) wil scheiden, omdat hij op zijn dienstertje Ilonka (T. van der Steen-Jansen) verliefd geworden is. De laatste is echter meer ge ïnteresseerd in het spaarbankboekje van Virag dan in zijn late liefde. Daar haar een eerzaam huwelijk echter boven alles gaat, kan Virag slechts proberen van Ma rianne te scheiden. In plaats van zijn haren kost het deze moderne Samson echter zijn spaarbankboekje, want zonder dit wil Ma- rianne-Delila niet vertrekken. Zij beseft immers, dat zodra dit veel begeerde object hem niet meer toebehoort, Ilonka's ..liefde" een geduchte knauw zal krijgen. Hetgeen dan ook niet uitblijft. Het beste spel in deze amusant geschre ven Hongaarse geschiedenis van liefde en berekening, kwam van de vrouwelijke ver tolksters. Bleef Marianne cle koele, beheer ste en wegens haar Engelse opvoeding ge reserveerde vrouw. Ilonka was de grillige, speelse dienster, die zo graag fatsoen en geld wil combineren. De verliefde restau ranthouder bleef wat hoekig in gang en gebaar en zijn tekst had hij overtuigender kunnen zeggen. Niettemin was hij een goe de derde, hoewel mijn waardering meer uitging naar het natuurlijke snel van Ilon ka's andere aanbidder Berenyi, die door W. van Zutphen zonder enige ore ten tie ver- In de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" heeft de Beverwijkse K.A.V. Dinsdagavond een goed bezochte bijeen komst gehouden, welke werd geopend dooi de voorzitster mevrouw C. van Zutphen. Zij deelde mede dat de K.A.V. landelijk een weduwenfonds zal oprichten, waarvoor één cent per maand geheven zal worden, zodat bij overlijden van de man een tege moetkoming gegeven zal kunnen worden. Dit jaar zal er voorts een moedercursus worden gegeven, bestaande uit 14 lessen, onder leiding van zuster Bijersbergen uit Haarlem. De spreekster op deze bijeenkomst was mevrouw J. Stringa uit Den Haag, die „de taak van de vrouw" belichtte. Zij consta teerde, dat het lidmaatschap van de K.A.V., die op haar beurt weer is ondergebracht in het N.K.V.C., van niet geringe importantie mag heten, daar het geheel een wereld organisatie vormt. Onze taak op de komende winterbijeen- komsten is niet. alleen te zorgen voor d'e ontspanning, aldus spreekster, doch moet ook gewijd zijn aan ernstiger dingen, zoals het bewust maken van de vrouw voor haar taak in het leven. Een belangrijk onderdeel is hierbij dat de kerk zich handhaaft en haar werk kan uitbreiden. De kinderen moeten een op voeding krijgen, gebaseerd op het geloof en de nakoming der religieuze regelen, al dus de presidente. De mening van velen, dat grote gezinnen een „ramp" zijn, waar door Nederland in de toekomst nog erger overbevolkt zal raken, was voor spreekster aanleiding om op te merken, dat een hogere macht hiermee een bedoeling heeft en dat het de taak der mensen is deze bedoeling te zoeken. Een practische oplossing is overigens de emigratie en als tot deze stap besloten wordt moet het volgens mevrouw Stringa gaan met de bedoeling het rijk van Christus te vergroten en de toekomst der kinderen te verzekeren. Zij besloot met er op te wijzen dat er dit winterseizoen verschei dene avonden zullen worden gehouden over de problemen emigratie en industria lisatie. tolkt werd en daardoor juist bijzonder goed was. De knecht Johan (G. van Meurs) en de rechtsgeleerde Kovacs (A. van der Linden) gaven fleur aan het spel; men kon gul om hen lachen. A. J. VAN DER WEIJDEN. Het was nu herfst geworden; de bladeren aan de bomen waren geel geworden en vielen langzamerhand af. In het bos en de perken was 't nu heel mooi, met al die kleuren! Op school had meneer er op gewezen, dat er nu veel paddestoelen te vinden waren, en hoe leuk het was, als je die bij elkaar zocht en er met wat gele bladeren een herfst- tuintje van maakte in een schotelEn daar hadden de jongens wel zin in. „Laten we vanmiddag naar het bos gaan en paddestoelen halen", stelde Oepoetie voor. Blue Boy, l van Londen te Amsterdam^ Ook in Castricum zullen militaire oefe ningen worden gehouden van 15 tot 18 October. Er zullen geen tanks gebruikt worden en de voertuigen zullen slechts van de wegen en paden gebruik maken. Voor vele boeren en tuinders een hele geruststelling. Aagtedijk, 1 te Montevideo. Albireo, 2 Las Palmas verwacht. Alnati, 1 te Montevideo. Arendskerk, pass. 2 Sabang naar Singapore. Algenib, 28 van Santos. Alioth, 1 van Las Palmas. Alphacca, 1 van Victoria naar Ilheos. Arnedijk. 1 van New Orleans naar Antwerpen. Aagtekerk, 1 van Marseille. Almdijk, 1 te Tampico. Aardijk, 1 720 m. W. ten Z. Scilly's n. Le Havre. Abbedijk. 1 55 m. ZW. Flores n. Havanna. Agatha, 2 van Pladju te Penang verwacht. Alpherat, 1 275 m. Z. Sable eil. Altair, 1 48Ó m. Z. Kaap Verd. eil. Amstelland, 1 500 m. Z.ZW. St. Vincent. Arendsdijk, pass. 1 Abrolhos. Arundo, 1 730 m. O. Belle Isle. Averdi.jk, 1 van Albany naar New York. Aalsum, 1 675 m. O. ten N. Belle Isle. Amst.elvaart, pass. 1 Keywest. Andi.ik. 1 625 m. W.NW. Keywest n. Londen. Arkeldijk, 1 150 m. Z. Sable eil. Bennekom, 1 te Mollendo. Bloemfontein, 2 van Genua te Marseille verw. Baarn, 2 Arica verwacht. Bantam, 28 van Baltimore. Billiton, 2 New York verwacht. Boissevain, 27 te Dar es Salaam. Bandjermasin, 2 v. Pontianak te Soeraba.ia verw. Bacchus, 29 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo Blitar, verm. 3 van Rotterdam naar Antwerpen. Bli.idendijk, 30 van Baltimore te Norfolk. Caitex Nederland, pass. 1 Malta. Caltex Utrecht, 1 200 m. ZW. Ouessant. Chama, 1 140 m. N. Finisterre. Cistula, 1 120 m. N. St. Paulsrock. Corilla, pass. 1 Brothers. Callisto. 1 250 m. Z. Cp. Sable. Castor, 1 450 m. Z. ten O. Cp. Hatteras. Clio, 28 v. Fort de France naar St. Lucia. Dalerdi.ik, 1 250 m. N. Finisterre. Duivendrecht, 1 100 m. O. Nantucket. Delft, 1 660 m. NO. Barbados. Diemerdijk, 30 v. Rotterdam te Londen. Esso Amsterdam, 1 van Rotterdam naar Aruba. Edam, 2 te Antwerpen. Erinna, 1 ten anker bij Singapore. Etrema. 1 1225 m. NO. Martinique. Friesland (SSM), 1 van Casablanca naar R'dam. Gooiland, 2 Rio de Janeiro verwacht. Groote Beer, 2 Fremantle verwacht. Gouwe, pass. 2 Holtenau. Graveland, 3 voor IJmuiden verwacht. Helder, 1 van Amsterdam te Rotterdam. Helena, pass. 1 Ouessant n. Laguaira. Helicon, 2 Laguaira verwacht. Hestia, 1 v. Port of Spain n. Laguaira. Hecuba, 2 v. Barranquilla n. Cartagena. Haulerwijk, pass. 1 Lizard. Ilos, 1 v. Port de Paix n. Fort Liberte. Ino, 28 v. Kingston n. Cp. Haitien. Java, 2 Soeraba.ia verwacht. Japara (KPM), 2 te Belawan verwacht. Jupiter, pass. 1 Dungeness n. Rotterdam. Kedoe, 2 Singapore verwacht. Kota Agoeng, 2 van New Orleans te Tj. Priok verwacht. Kota Baroe, pass. 1 12 u. Ouessant. Kota Gede, pass. 1 20 u. Point de Galle. Laertes, 1 van Singapore n. Tj. Priok. Langkoeas, 1 v. Balikpapan n. Sorng. Lemsterkerk, 1 van Port Said n. Marseille. Leersum. 27 te New Orleans. Lissekerk, 1 van Suez naar Muscat. Lombok, 30 v. Tj. Priok te Madras. Larenberg. 1 pass. Kp. St. Vincent. Laurenskerk, 1 nog te Damman. Lekkerkerk, 1 100 m. W. Minicoy n. Colombo. Leuvekerk, 1 200 m. ZO. Kreta n. Algiers. Loosdrecht, 2 150 m. ZO. Str. Messina n. Genua. Macuba, 1 van Alexandrië naar Rastanura. Mariekerk, 2 Aden verwacht. Malvina, 2 v. Singapore te Buenos Aires verw. Melampus, 28 v. Panarukan n. Probolinggo. Maaskerk, 3 verwacht. Marisa, 1 60 m. NW. Aruba eil. Mentor, 1 90 O.NO. Malta n. Limasol. Metula, 1 500 m. ZO. Ras al Hadd. Musi, 2 van Mcnado te Ambon verwacht. Noordwijk, 1 van Sfax n. Sas van Gent. Nieuw Amsterdam, 2 te Southampton. Nestor, 1 te Kalamata. Notos, 28 van New York naar Port de Paix. Oranje, 1 120 m. NO. Massawa. Oranjestad, 2 van Cristobal naar Aruba. Oberon, pass. 1 Windward pass. Orestes, 2 v. Trinidad te Bonaire verwacht. Prins Frederik Hendrik, 1 te Port Alfred. Prins Willem III, 27 te Chicago. Prins Willem IV. 2 te Antw. 4 R'dam verw. Phrontis, pass. 30 Gibraltar. Papendrecht, 1 475 m. ZW. ten W. Scilly's. Poseidon. 1 J50 m. N.NW. Finisterre. Prins Willem II, 1 400 m. NO. Fayal. Prins Willem V, 1 800 m. W.NW. Cp. Clear. Pygmalion. 1 v. Curasao naar Mobille. Ruys, 1 van Montevideo n. Santos. Rotti, 28 te Soerabaja v. Semarang. Roepat, 1 van Amsterdam naar Houston. Rijndam, 6 Cowes verwacht. Reael, 1 van Soerabaja naar Makassar. Sarangan, 1 van Penang te Port Swettenham. Stad Schiedam, 1 van Casablanca nar Rotterdm. Sliedrecht, 2 v. Menaelahmadi n. Lands End. Straat Soenda, 28 te Yokohama. Schiedijk. 30 te Boston. Stad Alkmaar, vertr. 3 v. Vlaardingen. Stad Vlaardingen verm. 2 v. Narvik n. Emaen. Salawati, 1 60 m. ZW. Kreta. Saroena, 1 van Miri naar Pladju. Sarpeaon, 1 360 m. NO. Barbados. Siaoe, 1 van Soerabaja naar Cheribon. Stad Breda, 1 540 m. NW. Flores. Stad Maassluis, pass. 1 Gotland. Stanvac Talang Akar, 2 te Pulubukom verwacht. Suneta, 1 300 m. ZW. Sable eil. Swartehondt., 1 van Menado naar Dongala. Taria. pass. 1 Finisterre. Tegelberg, 1 175 m. ZO. Cp. Padaran. Tjibodas, 2 v. Cheribon te Tj. Priok verwacht. Tero, 1 780 m. W. ten N. Flores. Tiberius, 2 v. Paramaribo te Demerara verw. Trajanus, 29 te Houston. Triton, 1 van Pto Cabello naar Maracaibo. Tmo. 30 te Buenos Aires van Rotterdam. Tawali, 1 van Suez naar Bahrein. Tiba, 2 van Mackenzie te Trinidad verwacht. Tomori, 1 te Khorramshar. Themisto, 5 v. Baltimore te Rotterdam verw. Utrecht, 1 te San Francisco. Veendam, 1 350 m. W. ten Z. Clear. Westerdam, 2 v. Rotterdam te New York verw. Willem Barendsz, 1 325 m. W. Finisterre. Winterswijk, pass. 1 Kanaal eil. IJsel, pass. 1 Monapassage n. Le Havre. Zuiderkruis. 2 v. Wellington n. Soerabaja. Zeeland (KRL), 1 660 m. O.ZO. Anderhalfgraads kanaal. Zeeland (SSM), pass. 30 Ouessant. Zaan, 1 van Elite naar Lulea. KLEINE VAART ,Dan verrassen toe tante Liezebertha met 1n mooie versiering!" Dat vonden ze wel goed. En zo stapten ze die vrije Zaterdagmiddag het bos door, dat een half uurtje van Speelgoedstad af lag. „Nou goed kijken", zei Oepoetie. „Die dingen staan soms verscholen tussen de dorre bladeren op de grond; je moet goed opletten, anders loop je juist de mooiste voorbij!" Vol ijver gingen ze aan 't zoeken. Barendsz, 1 v. Rotterdam te Veyle. Bernina, 1 te Rouaan v. Gothenburg. Beta, 1 van Huelva naar Nantes. Betty, 30 van Safi naar Nantes. Brem, 1 van Lissabon naar Oporto. Citadel, vertr. 2 van Antwerpen naar R'dam. Corona, pass. 2 Brunsbuttel. Crescendo, 1 van Rotterdam te Helsinki. Rustig aan. aan - Kustig aan r>Q de lage kant: 3.3;°,"? .b!eei Dins!jj. werd de top en de klei™ 1 3,25 ki'o middeld 1.10 per kiloIn Tg 2 d<*^ was alleen maar schol'2 voor PlfVK^ prijs schommelde tussen <*e la kist, al naar gelang de kwaiit. f 10 Pr schotel der verse haring h i11®1'* tot 10 per kist on in Lacht Va* 1 6500 kisten betrekkelijk wefetV3n opgevangen, zodat de visSu'Wo% op adem kon komen. De sïvi '-k ev«n van de hand. Het meest gïjïgln?vl" middelsoorten, die van fio ,gJ^nde kist haalden en enkele k[Z101 52 5 ten het tot 81. De liep door de wisselende kwSe WlJfe? 25 tot 10 per kkt In Dinsdagmarkt ruim 8600 kiï™ erdeds van 25 fijnvis, 6700 harin{! ?nn°P' en 23o schelvis en piepers Redelijk. De Eli CbL - ig aan de afslag kwam, wird'^t een 10-daagse reis B» nu i'L'ïïnani.OoSïïS trawler voor een bracht het daagse reis, de Hoop tot 12 9-daagse reis en de ShanJS 00:1 10.660 voor een 8-daagse De mooie aanvoer van de Rab Grimsby, in aanmerking genome? 2? besomming var. i960 Dinsdag niï J8 na 9 dagen. Het schip is dezeffde daeiÏÏ naar de visserij vertrokken. öagWe* Drie. Volgens de stand van Tii^. avond zouden vandaag de volgend?? ers aan de afslag komen: Eveline (kÏ? ten makreel, 100 haring, no schelvl piepers, 40 kabeljauw en gul, 20 pit 20 diversen); Allan Water (1950 12- 50 diversen) en Zeelandia (1240 ha!K 10 makreel). Verder wat wekelijkse kofa en enkele overweekse loggers Op de r«. Voor de markt van morsen en eventueel reeds voor Vrijdag 3 Dinsdag al op volgorde binnen de No™ Maria met 600 kisten haring en 30 sen-de Cathanna Duyvis met 2000 haring en 20 diversen, de Claes Compaen met 52 haring en 50 diversen, de Petten met m haring, 75 makreel en 50 diversen Schoorl met 1000 haring en 100 makreda de Flamingo met 1700 haring en 50 diver, sen. In en "K-Dinsdag kwamen binnen tot 16 uur: de iJM 239, 227,6,213 241 f,0 35, 49, 39. 25. UK 86, 70,119,114,126, HS VD 9, HD 89, 74, 74, 34, Sch 17, HD14,Sen 92, KW 189, 66. Naar zee vertrokken- d« IJM 239, 202, 215, 262, 226, 249, 318 25? 230, 227, 213. 204, 129, UK 115,85 90 70 86, 119, EH 32. CG 1. ZA 21, HD 13! W 34, 14, 89, Sch 67, KW 189, 66,42 VD RO 15. Van de Poolse vloot vertrok Dins.' dag naar de visserij de SWL 104. Haring voor Israel. Een Palestijnse trawler, de Mirian uit Haifa, die onaer'ge. zag van een Hollandse schipper de haring, visserij op de Noordzee uitoefent, kwam Maandag in IJmuiden binnen, Werd ara- vankeüjk de verse haring in Engeland aan de wal gebracht, ditmaal is de aanvoer, welke uit ruim 2000 kisten haring en enkele kantjes steurharing bestond, opgeslagen ia de kelders onder hal A, waar de harig blijft liggen tot het verdere transport Dem, 1 v. Nvkobing naar nAtworpen. Eban. 2 van Gent naar Antwerpen. Franka, 26 van Casablanca n. Liverpool. Frederik. 1 van Wismar te Londen. Hebe Nobel. 1 van Antwerpen naar Macdult Helvetia, 1 te Brideewater v. Walkom. Hada, 1 v. Port St. Louis naar Cassbfcci Holendrecht, I van Swansea naar Nantes. Jokurna, 1 te Zaandam v. Hamir.a. Jozef Swenden. 28 v. Oaxen te Pernovüss. Java, 1 van Porsgrun naar Rekeijora. Lies, 1 van Abo naar Hamina. Leuvehaven, 1 v. Rotterdam te Gothenburg. Ma rietje Boiimer, 1 v. Letth te Methtl. Michel Swenden, 30 v. Heroen te Koping Mulan, 1 v. Abo te Klamila. Maartje, 2 van Lulea te Tornéa. Mizar, 30 Odense te Gothenburg, Marcella, 2 van Gonfreville naar Pauillac, Matthew, 2 v. Oscarshamn naar Vlaardinjts. Monica, 29 v. Manchester te Dublin. Noordland, 28 v. Torefors n. Antwerpen. Nassauhaven, 1 v. Aalborg naar Rotterdam, Netta, 1 van Bremen naar Garston. Nottingham, 1 van Antwerpen naar HarLnje. Noord, 2 van Port Jerome te Af,bes. Peter Swenden, 28 v. Stockholm n. YxpUls. Prinses Margriet, pass. 30 Brunsbuttel. President Roosevelt, 28 v. Port Talbot nu! Bordeaux. Rema, 1 van Kopenhagen naar Kamina. Sian, 1 van Hogenas naar Gefle. Swallow, 1 van Harlingen naar Delfzijl. Spurt, 1 van Teignmouth naar Stockholm. Texel, vertr. 2 van Rotterdam naar Tyro, pass. 1 Lizard. Timor. 2 te Manchester verwacht v. Borde.a Urniajo, 1 van Boom naar Grangemouth. Van Brakel, 2 van Middelfahrt n. Vestemk. Van Gelder. 1 van Hull naar Sunderland. Viking, 30 te Akenaes van Stettin. Vindicat Atque Polit, 29 v. Garston n. MKtJl Vivo, 1 v. Grangemouth naar Bornnolm. Wiebold Bohmer, vertr. 2 van Rdam n. Walenburgh, 1 van Bordeaux naar Rotterfix Westlaan, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Westropa, 1 v. Kristinsstad te Hu^EEpVAABj Ebro, 2 bakken 1 50' 42" noord00' 37" Oost Poolzee, met sleep, 1 44 46 Noord 8 1 v.e Zwarte Zee, met 3 corvetten 1 44 00 N. 18j WOENSDAG 3 OCTOBER Kennemer Theater, 7 en 9.1o uur: Lath "lu x'o? Theater, 7 en 9.15 uw: Louise-Wt!- DONDERDAG 4 OCTOBER Kennemer Theater, 3 uur: „Perlemoerffl; Toonkunst. Raadhuis Beverwijk, 10 uur. wethouder van Soicale Zaken. 25) „Ik ben vooralsnog van oordeel, dat wij de moord op Turnbull alleen maar kunnen oplossen door er achter te komen, wie Drew die avond in Rosso's ontmoette", vervolgde Dale. „Ik ben het met u eens, dat Drew niet het type van een moordenaar is, hoe misdadig hij overigens ook mag zijn. Maar hij kent één moordenaar, namelijk de man die hij toen ontmoette. Turnbull kwam binnen, zag de man, trok een of andere gevolgtrekking uit die ontmoeting en zijn aanwezigheid daar en kwam onmiddellijk terug om zijn vriend in te lichten. Maar hij werd gevolgd en vermoord, voordat hij iets kon vertellen." „Het feit, dat die onbekende sindsdien verdwenen is, doet wel zoiets vermoeden", bevestigde Brannigan. Rosso zelf kent hem niet. In onze archieven hebben wij' niemand, die aan zijn beschrijving beant woordt, een wipneus, onregelmatig gezicht, slecht uitziend gebit en een litteken over zijn rechterwang. Het is zeer wel mogelijk, dat het een Amerikaan is". „En een kogel uit dezelfde revolver trof Marshall. Er is wel degelijk een verband tussen deze'moorden denkbaar. Veronder stel dat die moordenaar 'n Amerikaan is. Hij komt naar Engeland als agent van Garrett, die hem nodig heeft voor het ge val Burgess koppig wordt en niet wil be talen. Zonder dat Garrett dat wist, bracht Burgess een soort bewaker mee die, als hij de moordenaar herkent, het hele spel dreigt te verstoren. Marshall wordt daar om vermoord." „Inderdaad, Dale, in die richting heb ik ook al gedacht." Inmiddels had Victor Taske zo'n beetje in dezelfde geest een theorie opgebouwd, en om die te toetsen vroeg hij de volgende morgen een onderhoud met Brooke. Hij werd onmiddellijk toegelaten. „Ik ben verbonden aan de Amerikaanse ambassade hier", verklaarde Taske zich. „Een van onze onderdanen, mr. John R. Marshall, werd vermoord toen hij op weg was naar uw huis. Ik vraag me af, of u enig licht op deze zaak zoudt kunnen wer pen." „Ik heb alles wat ik weet aan Scotland Yard verteld", antwoordde Brooke enigs zins verstoord. Hij kreeg de indruk, dat er meer zat achter het bezoek van deze rustige man. „Dat hoorde ik van hoofdinspecteur Brannigan, maar wellicht waren er détails die u en hem ontgaan zijn. Waar hebt u hem het eerst ontmoet? Ik geloof dat het in Savoy was, is het niet?" „Nee, in Claridges Hotel", verbeterde Brooke. „Hij was alleen en zocht gezel schap. Zo raakten we aan de praat." „Zonder door de een of ander aan elkaar te zijn voorgesteld?" „Och, Amerikanen geven daar niet veei om. Hij klaagde er over, dat er in Londen zo weinig te doen was, en toen heb ik hem maar meten geïnviteerd voor dat avondje." „Naderhand hebt u hem niet meer ge zien?" „Neen". „Ook geen contact gehad met zijn op drachtgever. Burgess, de staalmagnaat?" „Geen enkel. Indertijd wist ik zelfs niet, dat Marshall in dienst van Burgess was." „Als ik het goed begrijp, hebt u Mars hall dus maar eenmaal ontmoet, en dat was in Claridge Hotel. Daarna hoorde u dat hij vermoord was?" „Inderdaad." Taske gaf een knikje, alsof hij met die verklaring tevreden was. „Nu ja, dan zult u verder weinig te ver tellen hebben, mijnheer Brooke", zei Taske, opstaande. Hoewel toon noch houding zo iets verrieden, was hij toch te weten geko men, waarvoor hij gekomen was: deze jon geman wist heel wat meer dan hij vertelde. Taske was een expert in het tussen de zin nen door lezen en luisteren, zelfs bij sohljn- baar onbeduidende gesprekken. Een woord, dat er wat aarzelend uitkwam, kon hem vaak evenveel vertellen als lange verhalen en verklaringen. Terwijl hij de kamer ver liet, vernam hij nog van Brooke, dat die nooit in de Verenigde Staten was geweest. Toen de lift boven kwam stapte er, voor dat Taske binnen ging, een aantrekkelijk meisje uit met rood haar, die Brooke op een vrij gereserveerde manier begroette. Jeremy liet Mary zijn kamer binnen. „Wie was dat, die daar net naar beneden ging?" „O, iemand van de Amerikaanse ambas sade, die iets over Marshall wilde weten." „En je kon hem natuurlijk weer niets vertellen, hè?" Jeremy keek verwonderd op bij het ho ren van de scherpte in haar stem. „Inderdaad, ik kon hem niet helpen." „Dat kan je blijkbaar nooit. Jeremy het wordt tijd, dat we eens grondig uitpraten." „Zoals je wilt". Hij wees haar een stoel. „Wat moet je weten?" „Vorige keer dat ik kwam vroeg ik je, waarom dr. Stahl dat geld aan je gaf. Daar heb ik nog geen antwoord op ge kregen". „Omdat ik daarop niet mocht antwoor den." „Jeremy, kun je me dan nu niet in ver trouwen nemen?", vroeg Mary, terwijl ze haar hand in de zijne legde. „Dat kan toch niet? Het zou zelfs niet eerlijk zijn, mijn beste vriend in vertrou wen te nemen. Peter was de beste vriend die ik had. Hij kwam ergens achter en daardoor werd hem voorgoed het zwijgen opgelegd. Zolang je niets weet, ben je vei lig. Krijg je ook maar iets, hoe weinig dan ook, te horen over wat er eigenlijk aan de hand is, dan ben je ernstig in gevaar. Mary overwoog dit en vond het wel enigszins redelijk. „Goed, vertel me dan maar eens wat over jezelf." Jeremy stak een sigaret op, na er Mary een te hebben aangeboden. „Niet een erg belangwekkend onderwerp overigens. Ik verschil niet veel van zoveel anderen van mijn leeftijd, die in dienst zijn geweest. Toen ik weer demobiliseerde, had iemand mij een heleboel geld nagelaten, zodat ik niet hoefde te werken voor mijn onderhoud". „Maar je wilt toch niet beweren, dat dit leven van nietsdoen, feesten en met geld smijten je bevredigt?" „O nee, dat zeker niet. Maar ik ben het met mezelf nog niet eens, wat ik nu eens zal gaan uitvoeren. Op het moment knap ik een zaakje op voor mijn vrienden." Brooke zweeg ineens, alsof hij al te veel had gezegd en eindigde kortaf: „Dat is alles." „O, is dat alles? Je windt er ook geen doekjes om, dat je niet van plan bent me ook maar iets behalve oppervlakkige din gen te vertellen, is het niet?" „Dat kan ik toch niet, dat begrijp je toch? Kijk dan wat er met Peter gebeurd is!" „Als je ook maar iets om me gaf, zou je in ieder geval meer verirouwe,i» kunnen stellen dan je doet, al ook iets achter." „Ik geef wel degelijk 'ets om^j je woordde Jeremy zacht. „Ik M7e houdt van me?» Mary keef een zacht licht in haar ogen^aan. ik geloof dat ik ook van jou houd, Maar dan mogen er tu®fe" hindernissen- geen geheimen bestaan, gee Ik geloof in je, Jeremy, ma r j1 wil ik weten, wat er allema gebeurtenissen zit, de m0° d Par je toe- diefstal, waarom Maisha:11 ri5ar kwam en waarom hij v< wie je op zoek was die nacht dat we_ door Soho gezworven heboen- „Niemand weet dat, en niemand mag weten." h wei jets over „Maar je kunt me er toch wei vertellen?" „.n5?eVaar bren* „En jou misschien in leven.g gen? Nooit." i;;b- He echte reda „Maar is dat nu werkend ,g van je zwijgzaamheid, verj,ergen? om een andere reden dan houd van je Jereimy, j ^axea werkelijk van je houdenence van je leven en je d*lW gduldig 8ebsaf Jeremy maakte een ong en liep naar het raamt (Wordt vervoWl'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6