Tante Els WIJKHUIZEN VOOR EEK GOEDE BOKTMANTEl Jongerenpa rlement over geestelijke vrijheid Fa. B. ENGELENBERG Zilvermijn in gootsteenput -Clowntje Riek Een hand uit het verleden Veelbelovend onderwerp nauwelijks geraakt Agenda voor Beverwijk Castricum Scheepvaart Het hoekje van Voor die Inunderen Voor jonge hersens FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Agenda voor Haarlem DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 De zitting die het Beverwijks Jongeren- parlement Woensdagavond hield en waarin het onderwerp van de geestelijke vrijheid ter tafel werd gebracht, kenmerkte zich allerminst door een discussie-in-grote-stijl. Zelfs een enigermate bevredigende gedach- tenwisseling bleef uit, waardoor deze ver gadering wel zeer schril afstak bij ver scheidene voorgaande bijeenkomsten, die beheerst werden door pittige debatten. De bespreking werd ingeleid door A. Sluis, die voorop stelde, dat wie „geestelijke vrijheid" zegt, „verdraagzaamheid" denkt en dat er in ons land, dat in dit opzicht een goede traditie heeft, toch ook tendenzen werken, die tegenovergesteld zijn. De gees telijke vrijheid dient evenzeer het recht tot crematie in te houden als de erkenning van een weigering op godsdienstige gronden om zich te laten vaccineren. Het mag naar de inleider zeide niet voorkomen dat kunste naars van een bepaalde richting op ten toonstellingen worden geweerd of dat de vrijheid van andersdenken wordt beknot op grond van zedelijke bezwaren van ze kere groeperingen. Als een der huidige ge varen voor de geestelijke vrijheid noemde spreker de noodzaak van een militair ap paraat. In de bespreking werd de inleider van verschillende kanton verzocht zich duide lijker en nadrukkelijker uit te laten om trent zijn visie op het onderwerp. Deze had er echter naar hij zeide, niet veel meer aan toe te voegen, daar hij meende, duidelijk genoeg te zijn geweest. Naar aanleiding van een citaat uit een boek van professor Mennicke, dat inleider in'zijn onderwerp citeerde ,werd er een boom opgezet over de waarheid en de mogelijkheden van de mens om die „in pacht te hebben". Daarop volg den weer andere citaten, onder meer van Pilatus („Wat is waarheid?") en van de Duitse dichter Lessing. Van de „waarheid" kwam men vervolgens weer op de „over tuiging" terecht. Een concreet punt in het betoog van A. Sluis: diens bedenkingen tegen de wijze waarop zijns inziens de R.K. Kerk de gees telijke vrijheid handhaaft, lokte verzet uit van de Roomse jongeren, die hem om fei tenmateriaal vroegen, wat echter niet ter stond leverbaar bleek. Opnieuw werd de inleiding „vaag" en „relativerend" genoemd en opnieuw ver klaarde A. Sluis, dat hij concreet genoeg meende te zijn geweest. Er werd vervolgens nog gesproken over Algemene vergadering ABVA besprak winterplannen De Algemene Bond van Ambtenaren heeft Dinsdagavond in de koffiekamer van veilinggebouw ,,'t Centrum" een algemene ledenvergadering gehouden, welke door de leden uitstekend is bezocht. Het openings woord van de voorzitter, de heer J. B. Hut ten, vermeldde, dat tezamen met de afdeling IJmuiden op 11 December een feestavond zal worden gehouden ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan van de bond. Verder is medegedeeld dat er in No vember een filmavond zal worden gehou den over de Nederlandse Verbruiks Coöpe ratie, gevolgd door een lezing door de heer H. B. van Luyck van het Arbeidsbureau, over het onderwerp „Emigratie naar Australië". In Januari komt ds. Buskes spreken over India. Dr. Spoelder uit Haar lem is bereid om in Februari een causerie te houden over „De historische schoonheid van Haarlem". Een lezing met film over „Leven in sloot en plas", waarvoor de na tuurliefhebbers waarschijnlijk wel belang stelling zullen hebben, wordt gehouden door Jo Vogt uit Amsterdam in Maart, waarna het winterseizoen besloten wordt met een lezing van drs. J. van Noordwijk over „Een socialist bekijkt Canada". Nadat nog enkele ondergeschikte punten waren afgedaan, werd besloten om aan het rapport gemeente-classificatie een aparte avond te wijden. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Complete verfspuitinstallaties Hogedrukluchtslang - Manometers Donderdag 4 October. Ken-nemer Theater, 8 uur: „Potasch en Perlemoer.in textiel". Luxor Theater, 8 uur: Solisten-concert Toonkunst. Vrijdag 5 October. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Francis weet het beter". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Louise- Lotte". W. B. Theater, 8 uur: „Het duivelseiland" het privaat-eigendom, over levensnormen, over de zware wissel, die de opbouw van de verdediging trekt op de cultuur en op de woningbouw, alsmede over vele andere zaken, behalve over geestelijke vrijheid dan. ARBEIDER KREEG PLANK OP ZIJN NEK. Woensdagmorgen vroeg kreeg F. Kamps uit Beverwijk, in dienst van de firma P. Meyer uit Velsen-Noord, tijdens lossings- werk aan de buitenhaven van de Hoog ovens een verschuivende plank op zijn nek. De gevolgen beperkten zich tot een lichte hersenschudding. De man is in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. KOORVERENIGING „CASTRICUM" De koorvereniging „Castricum" heeft in het repetitielokaal aan de Dorpsstraat fraar eerste algemene ledenvergadering gehou den. Op 14 September 1950 werd de vereni ging opgericht. Zij heeft zich onder de be kwame leiding van dirigent H. Duinker uit Amsterdam inmiddels een zeker bestaans recht verworven, door de op hoog peil staande zangavonden die dit eerste jaar zijn georganiseerd. Ook het komende seizoen zullen weer dergelijke avonden worden ge geven. De jaarverslagen van de penningmees- teresse mevrouw H. Cortelv. d. Putten en de secretaris de heer J. de Vries werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Het bestuur bestaande uit de heer J. Reijndez's (voorzitter); J. de Vries (secre taris); mevr. H. Cortelv. d. Putten (pen- ningm.) en de leden mevr. H. v. d. Horst Ruiter en de heer D. de Bakker werd in zijn geheel herkozen. De functie van tweede voorzitter kreeg de heer De Bakker toege wezen. GROENTEPRIJZEN GINGEN IETS OMHOOG De groenteveiling van Woensdag bracht voor de meeste producten een kleine ver betering in de prijzen. Castricums tuinders kregen voor: sla 2&y2, dubbele bonen 5258, pronkbonen 12—45, andijvie 7 y2 ADVERTENTIE Mevrouw G. te H. bemerkte tijdens het afwassen dat een theelepeltje in de goot steen verdween. Haar echtgenoot maakte het afvoerputje open en ontdekte toen tot zijn grote verbazing een hele collectie tafelzilver in de put: alle verloren gewaande lepels en vorken waren in de loop van de tijd door de gootsteen verdwenen Iets dergelijks zal U wel niet overkomen, maar toch raakt in ieder huisgezien wel eens tafelgerei zoek. Geen nood: wanneer U de waardepunten van Niemeijer's Thee en Koffie spaart, kunt U geheel zonder kosten in het bezit komen van het prachtige „Safira"-tafellbestek, vlekvrij door-en-door. U geniet dubbel wanneer U Niemeijer's Thee en Koffie gebruikt: hoe zeldzaam geurig is zo'n kopje Gala-Thee en welk een pittig kopje koffie zet U van Niemeijer's PaarS- merk. Er. op beide: waardepunten voor „Safira" Indién U nog geen cadeaulijst mocht hebben, vraagt er dan nog heden even een per briefkaart aan Niemeijer-Groningen (dat adres is voldoende). 8y2, bospeen 1020, komkommers 10 19%, spruiten 2443, groene kool 89, appelen 31, waspeen 1725, prei 16, snij bonen 3945, tomaten 3240, stokbonen 4954, bramen 180190 cent per mand. „ST. THOMAS" VERLOOR EERSTE COMPETITIEWEDSTRIJD Maandagavond heeft de Castricumse R.K. Damclub „St. Thomas" haar eerste wedstrijd gespeeld voor de bondscompe- titie tegen „V.K.D.". De Castricummers hebben het niet tot een overwinning kunnen brengen, en moes ten met 812 de meerdere in V.K.D. er kennen. De uitslagen zijn: „St. Thomas" „V.K.D." 1. W. de Ruiter—R. Kok 2—0 2. C. Reijnders—Th. Kok 2—0 3. C. v. d. HimstG. A. Hesselman 02 4. G. SprenkelingC. Mul 11 5. J. Vendel—G. Faaij 0—2 6. A. de ZeeuwH. v. Gastel 02 7. B. BeentjesG. Kraak 20 8. P. RuiterM. Herben 11 9. Joh. v. VelsenP. Beelen 02 10. J. Kabelv. Andringa 02 Eindstand 812 Maandag 8 October speelt „St. Thomas" een thuiswedstrijd tegen „B.D.C. 3". Het tweede team gaat Woensdag 10 October bij „B.D.C. 4" op bezoek. De tweede afdeling van „St. Thomas" zette haar wedstrijden voor de onderlinge competitie voort. De resultaten waren: H. Lute—P. Rietveld 1—1, A. Collet—S. Groentjes 02, P. BeentjesP. Castricum 11, B. LoumanJac. Duijn 02, J. G. GroenL. Valkering 20, G. TrompC. Juffermans 02, A. RietveldH. Poel 20, C. OryW. Rozemeijer 20. Albireo, 2 van Las Palmas n. Antwerpen. Alhena, 2 van Salvador naar Las Palmas. Annenkerk, 2 te Melbourne. Arendskerk, 3 Singapore verwacht. Amsteldijk, 2 van Rotterdam naar Hamburg. Arkeldijk, 3 van Rotterdam te New York verw. Amstelpark, 3 van Philadelphia te A'dam. Amstelveen, 3 v. Amsterdam na Golf v. Mexico Aalsdijk, 2 500 m. W. Finisterre. Aldegonda, 2 van Pladju naar Bangkok. Alioth, 2 280 m. Z.ZW. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alphard, pass. 2 Finisterre n. Antwerpen. Aludra, 2 480 m. W. Seilly's. Arendsdijk, pass. 2 Kp. San Thome. Abbedijk, 2 540 m. ZW. Flores n. Havanna. Alpherat, 2 300 m. Z. Cape Race. Alwaki, 2 van Baltimore n, Philadelphia. Amstelvaart, 2 200 m. W.ZW. ICeywest Andiik, 2 325 m. W. ICeywest n. Londen. Averdijk, 1 van Albany te New York. Bali, 2 te Belawan. Bloemfontein, 2 v. Marseille n. Southampton. Bolssevain, 30 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Marques. Boskoop, 2 van Port of Spain n, Laguaira. Britsum., 2 v. A'dam n. Hamptonroads. Baud, 2 v. Makassar naar Buleleng. Breda, 2 925 m. NO. Sombrero n. Antwerpen. Bacchus, 2 240 m. N. Curacao. Blijdendijk, 2 v. Norfolk te Newport News. Chama, 3 van Sidon te Stanlow verwacht. Ceram, pass. 3 Gibraltar n Genua. Oronenburgh, 3 v. IJmuiden 'e Bilbao. Cist lila, 2 300 m. NW ten W. St. Paulsrock. C'orilla. pass. 2 Elba vape. Delfshaven. 2 v. San Nicolasz n. Bahia Blanca. Dalerdijk, 2 600 m. NO. Fayal. Duivendrecht, 2 230 m. Z.ZO. Halifax. Ena, 2 van Gent te Aruba. Esso Den Haag, 2 van Aruba te Rotterdam. Eendracht, pass. 2 Finisterre. Esso Amsterdam, pass. 2 Kanaal eil. Etrema, 2 900 m. NO. Martinique. Eèmdijk, 3 v. Bremen te Hamburg. Friesland (KRL), 29 te Belawan. Farmsum, 2 840 m. W. ten N. Flores. Gaasterland, 2 v. A'dam te Hamburg. Grootekerk, 2 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Gouwe. 3 v. Toppila te Delfzijl. Hersilia, 2 v. Buenavontura n. Cristobal. Hestia, 1 te Laguaira. Donderdag, 4 October 195' Beste kinderen! Aan de datum kunnen jullie vandaag zien, dat deze dag in een bepaald teken staat en wel in dat van het dier. Zoals elk jaar geven we onze poes weer een extra beetje melk en tracteren we onze hond op een vet kluifje en daar is het dan mee uit. Maar eigenlijk, jongens en meisjes, is dat de bedoeling niet van deze dag. De waarde van het instellen van een dierendag ligt hierin, dat we allemaal niet alleen vandaag ons huisdier een beetje vertroetelen, maar dat we elk dier, thuis en op straat, goed behande len en helpen als het in nood is. Weet je kinderen, een heel jong poesje is in nood als je kleine broertje of zusje o. een ander kind buiten ermee rondsjouwen en het diertje „knuffelen". Dan gaat da jonge dier absoluut dood of wordt eer. mager verpieterd volwassen beest. Dur hier ligt een taak voor al onze nichten en neven, ja, voor alle kinderen. Doe je best in het komende jaar werke lijk goed te zijn voor elk dier dat op je weg komt, dan handel je naar de bedoeling, die in wezen in het houden van de Dieren dag ligt. En hu gauw naar onze brieven. HOEPELTJE was erg verwonderd dat ze een prijs gewonnen had. Zo zie je kind, iedereen die meedoet heeft een kans bij ons hoekje. Leuk, dat je meteen weer werk voor het nieuwe maandraadsel hebt inge stuurd. Hoe eerder, hoe beter, meisje! Binnenkort zal het boek wel bij je zijn. Ik geloof dat je het met spanning zult lezen. Kijk maar eens of dit weekraadsel je beter bevalt dan het vorige. MARIANNEKE vraagt nog eens naar j cfè> V-K S&>' Ji j J Lv. A a 1 "U 9sb Het was heel mooi in het bos. Overal zag je de prachtigste kleuren van de verdorrende bladeren, en een fijne herfstnevel hing tussen de bomen. Ze zochten ijverig naar de paddestoelen en ze vonden die ook. De één al mooier ge kleurd en gevormd dan de ander. Voorzichtig legden ze die bij elkaar, om dan weer andere te zoeken. Nu en dan lieten ze elkaar een mooie vondst zien, en ze kregen er zo heel wat bij elkaar. Maar toch was hut eigenlijk al tamelijk fris. Ze werden er een beetje kil van, zo op de grond te hurken. „We hebben er al heel wat.laten we 'n beetje gaan hollen!", stelde Bunkie voor. „Dan worden we weer wat warm!" „Goed!", zei Oepoetie. „Krijgertje tussen de bomen!" Dat deden ze. Eerst lelden ze af, wie 'm was en toen zaten ze elkaar achterna tussen bomen en struiken. Maar toen struikelde Bunkie opeens over 'n lange wortel van een boom. Zorg i aqee-.i vandaag, maar altijd goed voor ds dieren. het nieuwe maandraadsel. Ja meisje, dat komt er van als je een krant „gemist" hebt. Het is dan de bèdoeling, dat je één van de figuren van het bekende kinderverhaal uit onze krant „Panda", goed vergroot na tekent. Je mag het zelfs uitzagen of kleu ren, net zoals je zelf het leukste vindt. En nu voortaan niet meer naar „de bekende weg" vragen, hoor! Tot slot is hier HEEMSKIND, die ook al een werkstuk heeft ingezonden. Hij heeft er veel zin in, zo schrijft hij. In de loop van de maand zal hij nog een „Panda-figuur" insturen. Goed zo, jongen, hoe meer inzen dingen, hoe liever. Het weekraadsel was jou zeker ook te moeilijk, want anders ben je nog al eens bij de goede oplossers. Probeer je krachten eens op de puzzle van deze week. En dit was onze laatste brief. Tot volgende week! TANTE ELS (Briefjes aan de bezorger meegeven of Kennemerlaan 154). Tante Els feliciteert: BRUINTJE BEER en JANNIE STREEF- LAND, die beiden vandaag jarig zijn en FLAPOOR, die Zondag zijn geboorte dag gaat herdenken. Veel geluk en veel plezier neven en nichtje! x kleur x soort kleine slang x naaigereedschap x niet nat x bloem Als je volgens de er achterstaande be tekenis bovenstaande woorden van vijf let ters goed ingevuld hebt, komt er op de kruisjes van boven naar beneden een be kende figuur uit de krant te staan. TANTE ELS 26) „Zie je dan niet in, Mary, dat dit een van die situaties is, waarin we niet onze gevoelens moeten mengen? Soms doet iemand er goed aan, zijn vuile was zelf op te knappen. Ik heb er heus niet naar verlangd, om van je te houden, maar van de eerste ontmoeting af heb ik aan je moe ten denken, tegen mijn zin zelfs. Maar ik ben aldoor van plan geweest, je dit niet te laten merken voordat deze geschiedenis achter de rug is, want dit moet ik zelf, helemaal zelf en zonder een ander n rap pen. Ik zit in de knoei, Mary, hoe erg, dat kan ik je niet vertellen. Neem het van mij aan, dat het zo is. Doe geen beroep op jouw gevoelens of de mijne. Laat dat rus ten, Mary, tot die gevoelens vrijuit kunnen spreken. Als het zover is zal ik je alles uitleggen." Jpremv zweeg, verbaasd over zichzelf, dat hij zo lang en zo dringend gesproken had. „Waarom nu dan niet, Jeremy?", vroeg Mary zacht. „Nee, niet nu, dat kan niet." Mary pakte haar tas op. „Ik vind niet, dat je fair tegenover me bent, Jeremy. Wanneer ik je niet in Fitz- james Tavern gezien had, zou ik genoegen genomen kunnen hebben met wachten ofr een verklaring. Maar als jé op zo'n manier geld ontvangt, betekent dat, dat er iets niet door de beugel kan. Ik ben eerlijk tegenover je geweest; ik kwam uitleg vra gen. Daar heb ik recht op. Verklaar alleen dit ene, Jeremy." Plij schudde het hoofd. „Om er ook maar iets van te begrijpen, moet je een verkla ring van alles hebben, niet van één ding. En dat kan niet, Mary." „Dan kan ik niet anders dan weggaan." „Waar ga je heen, Mary?", vroeg Jéremy toen zij opstond en naar de deur ging. „Terug naar King's Lynn. Ik heb beslo ten om de raad van Kent op te volgen. Hij vertrekt om 12.28 uit Liverpool Street Sta tion. Hij vroeg me, hem daar te ontmoeten om naar huis terug te komen. Vaarwel, Jeremy." Mary stak hem haar hand toe, maar Jeremy keek haar alleen met een ver schrikte blik aan. „Maar, eh.... jexunt niet zomaar weg gaan. Ik houd van je.... het is nonsens, om zo maar weg te gaan. Maar zij was al weg. De tranen in haar ogen beletten haar duidelijk te zien. Tas tend bereikte ze de lift en meer struike lend dan lopend kwam ze de straat op. Ze riep een taxi aan, reed naar haar hötel en pakte haar koffers. Na de rekening te hebben betaald, ging zij met de onder grondse naar Liverpool Street Station. Daar bemerkte zij, dat ze nog een uur de tijd had, voor haar trein vertrekken zou. In de restauratie zag ze Kent tussen de menigte naar zich toekomen, dacht ze, maar het bleek dat hij iemand ontmoette die haar vagelijk bekend voorkwam. De twee mannen liepen samen weg, zonder dat Kent haar had opgemerkt, tot hij zich op het laatste moment bij de uitgang omkeerde en haar zag staan. Hij aarzelde alsof hij naar haar wilde terugkeren, maar op dat moment voelde Mary een tikje op haar schouder. Enigszins verstoord keek ze om, in de verwachting, Jeremy achter zich te vinden. Het was de machtige gestalte van Brannigan. „Is er hier ergens een rustig plekje, waar we even spreken kunnen?", vroeg hij rustig. Mary besloot open kaart te spelen. „Ja, want ik moet u iets vertellen", ver klaarde ze kordaat. HOOFDSTUK XII. Mary verliet de hoofdinspecteur even later om Kent te zoeken. Zij vond hem wachten bij de toegang tot het perron, alleen. „O, mijnheer Kent, ik kan niet mee, zo als ik eerst had willen doen. Hoofdinspec teur Brannigan wil me spreken." „Wat een pech." Zijn gezicht verduis terde. „Je ouders zullen wel erg teleurge steld zijn. Kan ik ze vertellen, dat je later op de dag nog komt?" „Doe dat maar niet. Ik weet niet zeker, hoelang Brannigan mij nodig heeft." „Het is wel een beetje vreemd, is het niet, dat een detective je nodig heeft?" „Och, misschien wel. Denk niet dat ik ondankbaar ben voor uw zorgen. U hebt gedaan wat u kon, en dat heeft me erg getroffen. Maar ik moet nu werkelijk gaan." Toen Mary zich weer bij Brannigan voeg de kon zij niet nalaten, haar medelijden met Kent uit te spreken. „Het is werkelijk een goeie kerel. Ik ben erg benieuwd, wat hij aan mijn ouders zal vertellen." Brannigan bracht het meisje naar een lunchroom in de buurt van het station, waar zij een plaatsje vonden aan het einde van een lange tafel, aan welke slechts een paar mensen gezeten waren. Nadat zij koffie hadden besteld, opende Brannigan het gesprek. „Ik heb gehoord, dat u er min of meer verstoord en opgewonden uitzag, toen u bij Brooke vandaan kwam. Het leek me daarom goed eens te komen horen, of u misschien iets te vertellen had." „Hoe wist u, dat ik bij Brooke was en later op het station zou zijn?", vroeg ze verwonderd om direct daarop haar eigen vraag te beantwoorden: „O, u zult het wel ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 49 Haulenvijk, 3 van Baltimore te Rotterdam. Ilos, 2 van Cp. Haittten naar New York. Jupiter, 2 te Rotterdam. Jagersfontein, 3 v. Beira te Amsterdam. Japara (KPM), 2 rede Belawan. Kota Inten, vertr. 3 v. Rotterdam n. N. Amerika Katwijk, 2 Oscarshamn naar Dordrecht. Kota Baroe, pass. 2 Finisterre n. Genua. Kota Gede, 2 180 m. O. Dondrahead n. Belawan. Kertosono, vertr. (i van Rotterdam n. Hamburg Kteldrecht, 3 v. Hamburg te Bremen. Laertes, 3 Tj. Priok verwacht. I.ekkerkerk, 4 Colombo verwacht. Lombok, 2 v. Madras n. Budge en Calcutta. Leerdam, 2 van New York naar Boston. Lemsterkerk. 2 180 m. ZO. Kreta n. Marseille. Lisgckcrk, pass. 2 Daodalusrif n. Juscat. Mariekerk, 2 van Aden naar Fremantle. Melnmpus, 30 v. Proboünggo n Soerabaja. Maaskerk, 3 van W. Afrika te Amsterdam. Meliskerk, 3 tc Amsterdam. Marissa, pass. 2 Ceram. Marleen, 2 300 m. W.ZW. Ouessant. Mataram, 2 575 m. W.NW. Minicoy. Merwede. 2 275 m. NW. Flores n. Le Havre. Metula, 2 240 m. ZO Ras al Hadd. Musi, 2 rede Ambon. Mapia, 2 70 m. Zuid Westkust Kreta. Mentor, 2 bij Westkust Kreta. Myonia. pass. 2 Menado. Nieuw Amsterdam, 3 v. New York te R'dam. Nestor, 3 Piraeus verwacht v. Kalamata. Noordwijk. pass. 2 Kelibian Tunis. Orestes, 2 v Trinidad te Bonaire verwacht. Oranje, 3 te Suez. Omala, 3 v. Yokohama te Miri verwacht. Ootmarsum, 2 250 m. ZW. Bermudas. Oberon, 2 v. Port au Prince naar Willemstad. Prins Alexander, 2 van Hamburg n. Bremen. Prins Willem v. Oranje, pass. 2 Belle Isle. Papendrecht, 2 130 m. W.ZW. Lands End. Poseidon, 2 500 m. NO San Miguel. Prins Joh, Willem Friso, 2 1000 m. NO. ten O. Elle Isle. Prins Willem II, 2 170 m. O.NO. Flores. Pygmalion, 2 180 m. W. ten N. Curasao. Rotula, pass. 2 Azoren. Rossum, 2 van Lissabon te I-Iuelva. Ruys, 2 100 m. ZO. Rio Grande do Sul n. Santos. Rijn, 2 60 m. Z. ten O. Stockholm. Rijndam, 2 625 m. O. ten Z. Cp. Race. Sarangan, 2 te Singapore. Stad Maastricht, 3 v. Vlaardingen te Savona verwacht. Straat Soenda, 6 Manilla verw. v. Yokohama. Straat Malakka, 1 te Mombassa. Stad Alkmaar, 3 v. Vlaardingen n. Golfhavens. Saroena, 2 180 m. O. ten Z. Na tuna eil. Stad Breda, 2 420 m. N. ten W Flores. stad Schiedam, pass. 2 Kp. St. Vincent, stanvac Pendopo, pass. 2 Str Doerian. Swartehondt, 3 v. Menado te Dongala verw. Salatiga, 2 660 m. W. ten N. Acapulco. Sarpedon, 2 700 m. NO. Barbados. Scherpendrecht, 2 dwars Kp. .Tenez. Qiberoet, 30 te Penang. Sunctta, 2 250 m. O. Bermudas. Themisto, 6 te Rotterdam verwacht. Tosari, pass. 3 Malta. Tiba. 2 van Trinidad naar Port Alfred Tabian. 2 nog rede Pangkalpinang. Tankhaven. 2 v, Sungeigerong n. Tj. Uban. Taria, 2 dwars Oporto. Tawali, pass. 2 Brothers n. Bahrein. Telamon, 3 Santiago de Cuba verwacht. Tero. 2 500 m. NW. Flores. Tiberius, 3 bij Orinocorivier verwacht. Tjitjalengka, 1 v. Hongkong n. Singapore. Voiendam, 2 van Rotterdam naar Quebec. Van Riemsdijk, 2 van Semarang n. Soerabaja. Vulcanus, 2 van Megara naar Calamata. Van Heutsz, 1 te Kobe. Weltevreden, 2 v. Port Swettenham n. Singapore Willem Ruys, 2 120 m. O. Massawa. Wieldrecht, 2 van Cristobal. Westerdam, 2 v. R'dam te New York. Willem Bnrendsz, 2 275 m. NO. San Miguel. Winterswijk, 2 200 m. N. ten O. Finisterre. TJscl, 2 175 m. NO. Monapassage n. Le Havre. Zuiderkruis. 2 780 m ZO. Brisbane. Zeeland (KRL!, 2 3G0 m. O.ZO. Anderhalfgraads kanaal. Zonnewijk, 2 500 m. NO. Flores. KLEINE VAART Appingedam, 2 van Nantes naar Bordeaux. Algarve, 2 v. Ycrsey te Swansea. Bianca, 2 van Safi naar Bordeaux. Bernisse, vertr. 3 v. R'dam na Ardrossan. Bree Helle, vertr. 3 v. Antw. n. Hamburg. Bnrendsz, 2 v. Veyle n. Rostock. Bill. 2 van Hamburg naar Wismar. Coen. 28 v. Antwerpen te Alloa. Cornelia II, 2 van Nantes naar Bordeaux. Confid, 1 v. Teignmouth te Christineham. Domburgh, pass. 3 Ouessant. Eban, 3 van Gent te Antwerpen. Eemstroom, 30 v. Plymouth te Bristol. Echo, 3 v. Belfast n. Dublin. Evertsen, 1 v. Hamina te Londen. Fram, 30 v. Rotterdam te Goole. Frisia, 3 v. Ardrossan te Heysham. Fiducia, 2 v. Londen naar Portland. Franka, 30 v. Oran naar Liverpool. Frisia. 2 v. Ardrossan naar Heysham. Gaasterland, 3 van Grangemouth n. R'dam. Hast I, 2 v. Bayónne te Southampton. Hast. V, 2 v. Bordeaux naar Southampton. Holcndrecht, 3 v. Swansea te Nantes. Hast IV, 2 van Kopenhagen n.ar Gothenburg. Hcnrica, 2 v. Leixoes te Vianna. Henrica b, 2 te Bridgewater v. Kotka. Jaba, 3 v. Fur te Colchester verwacht. Jan Kreumer, 2 v. Kotka te Lowestoft. Larix, 2 (e Yxnila van Zaandam. Lucas Bols II. 30 v. Cardiff te Genua. Lies. 2 v. Abo te Hamina. Marietje Bohmer. 3 v. Methil n. Kopenhagen. Matar, pasS. 3 Brunsbuttel. Markab. 2 v. Skarrehage naar Amsterdam. Mavmere, 2 te Liverpool v. Almeria. May Sar, pass. 2 Kp. Andego. Merel, 2 van Hamburg naar Boness. Nato, 1 v. Glasgow te Leith. Nieuwland, 3 v. Grangemouth n. Rotterdam. Noord. 3 v. Ambes naar Donges. Nottingham, 3 v. Harlingen n. Goole. Nijenburgh, 2 v. Rotterdam te Stockholm. Neptunus. pass. 2 Beachyhead. Nettie, 3 van Stockholm te Strengnas. Norma, 3 v. Exeter te Par. Peter Swcnden, 30 van Stockholm te Yxpilla. Prinses Margriet, pass. 1 HoRenau. Pavo, 2 van Gefle naar Zaandam. Ponto, 1 te Gefle van Zaandam. Ponza, 2 te Zaandam van Gefle. Remmert, vertr. 4 v. Lissabon n. Oporto. Rijnhaven, pass. 2 Galloper. Strijpe, 4 v. Barry te Rotterdam verwacht. Sirius, 1 van Duinkerken te Londen. Suriname, 2 v. Mantyluoto n. Londen. Trianga, pass. 3 Holtenau. Trompenburgh, 2 v. Rotterdam te Hamburg. Timor, 3 te Manchester v. Bordeaux. Ton, 3 van Middelfart naar Wismar. Van Gelder, 2 te Sunderland. Viking, 2 v. Akennas naar Pernoviken. Westpolder, 5 v. Lissabon te Rotterdam verw. Wickenburgh, 2 v. Casablanca n. Londen. SLEEPVAART Hudson, met 1 bak 2 4' 30" Noord 0' 42" West. Rode Zee, met ss. Vincent 2 te Port Said. Zwarte Zee, m. 3 corvetten 2 45' 23" N. 15' 06" W. Haarlem Furore voor verse vis -> van Woensdag waren Jet m Vispti^n voor de fijnvis, die maart/.?' Beha!v« bleven alle noteringen pr£ f"8 zak'e, en toe zat er zelfs flink schot I n en 5f tong daalde van 3.65 lot grote en de kleine tong twee Lt25perkÜo exportkans was, daalde bij slagen tot 1.04 per kilo. Met de S® het weer van een leien dakiü middelsoorten haalden makkeiiik?te-en per kist en de kleine schol II fait. 80 schikte kwaliteiten tot 40 r?ed b« Be ring leverde geen verrassingen op' soorten noteerden 12 50 prijs m.,kte tot l 10 per kist ÓTopvang! voor de middelsoorten. 1JS Ifl Beurt afwachten. Daar de (Vk Duyvis en de Norma Maria Woenvl» in ey tweede beurt lorten^dÏÏS^ vandaag enigszins gewijzigd. VaadS? den aan de markt komen de Herman t 2400 kisten haring en 50 diversen de 2 Boy met 1950 haring en 50 ft*1* mogelijk voor een tweede losbeurtde P? ten met 1280 haring, 75 makX en t diversen. c" a Geen krimp. Verder lagen de volgen. de gegadigden nog te wachten voor deYf slag van Vrijdag: Schoorl met 1050 kisten' haring en 100 makreel, de Flamingo Z 1700 haring en 50 diversen, de Claes Com paen met 1600 haring en 25 diversen en ds Mary met ruim 1800 kisten haring Van de trawlers waren Woensdag de volgende schepen nog op zee, die dit week einde en in het begin van de volgende week kunnen worden verwacht: de Bergen (25 Sept.), Johannes Polderman. Simon d» Danser. Sumatra. Vikingbank. Abraham® Dirkje (27 Sept.), Medan (28 Sept.), Alk maar, Thornia, Tubantia en Limburgia (23 Sept.). Nog zo'n vluggerd. De Vem-trawlfr Post Boy, die vandaag aan de afslag was, heeft getracht het vangstrecord wat sinds twee dagen op naam staat- van de Allan Water te breken. Hoewel de hele reis voor 2000 kisten haring slechts vier dagen duur- de, kwam de Post Boy net een dag te kort om het record van zijn rivaal omver te gooien, want de Allan deed over hetzelfde grote kwantum maar drie dagen. Voor binnenkomst staan de volgende log. gers op de nominatie: KW 16 (vertrokken 25 Sept.), KW 155 (vertr. 25 Sept.),HD81 (vertr. 26 Sept.) en de Wiron 4 (vertr, 28 Sept.). Noteringen. Heilbot 3.30-2.80, gr, tong 8.55-3.25, grm. tong 2.55-2.35, kim, ton? 2.07-1.90, kl. tong I 1.00-1.74, kl. tong II 1.18-1.06, tarbot I 2.10x1.75: alles per lk?. Tarbot III 66. tarbot IV 41, tonssehar 74-66, gr. schol 67-66, grm. schol 71-69. kim. schol 72-51, kl. schol I 42, kl. scholII42-12,schar 25-8. bot 30-22. verse haring 11.70-10, ma kreel 17.50-10.30. gr. schelvis 78-62.'gsfi schelvis 65-46. kim. schelvis 55-48, E schelvis T 52-37, kl. schelvis II35-13, wit ting 26-11, gr. gul 67-52. mid. gul 46. kl. gul 30-18, kl. haai 31-30. ham 69, poontjes 12-8: alles per 125 ka'. Gr. kabeljauw 164- 136, gr. koolvis zw. 110: alles per 125 k?. Aanvoer: 130 kisten tong en tarbot, 1 heil bot, 6 tongschar en schartong. 355 schol, 43 schar, 10 bot. 6850 haring. 1275 makreel, 530 schelvis, 85 wijting, 170 kabeljauwen gul, 4 hake, 1 wolf, 30 poon, 5 koolvis, 25 diversen; totaal 9520 kisten, Besommingen:. TJM 116 Eveline 20.370, IJM 6 Norma 15.490. LTM 38 Zeelandia 13.210, HD 87 5950. KW 76 12.400, Sch 17 130. TX 32 V 3270. TX 19 f 2060. IJM 227 205, IJM 213 ƒ210. IJE 93 540. KW 35 850, KW 66 250, KW 189 320; 2 trawlers met 46.750. ADVERTENTIE MIJNHARDTJES: sterke JL bestrijders van pijnen. T gehoord hebben van die man, die ik bij de lift tegenkwam, en die me zeker later gevolgd is." „Ik veronderstel", zo vervolgde Branni gan, zonder op haar woorden in te gaan, „dat u onenigheid met hem hebt gehad, omdat hij u niet in vertrouwen nam?" „Gedeeltelijk, ja", anwoordde Mary ner veus, terwijl ze met haar handschoenen speelde en zich afvroeg hoe het gesprek verder zou verlopen, met een vaag gevoel van verwondering hoe Brannigan dit alles zo nauwkeurig wist. „U moet weten ik heb iets ontdekt over hem." „O", was het enige commentaar van Brannigan, die heel goed begreep, dat hij verder zou komen door niet te veel aan te dringen. Hij zweeg tot zij verder ging. „Ik wil helemaal niet Jeremy veroor delen of hem dwars zitten, maar wanneer je iets ontdekt, dat niet door de beugel kan, dan heb je toch zeker het recht, om een verklaring te verlangen? En wanneer je dan geen eerlijk antwoord krijgt.... O, ik heb hier zo grondig het land aan. Ik stond op het punt, weg te lopen en naar huis te gaan!", barstte ze uit. „U hebt ook een zekere mate van ver plichting" wees Brannigan haar terecht. „Er werd daar in die woning een moord gepleegd. Is Jeremy onschuldig, dan heeft hij niets te vrezen. Vindt u niet, dat het het beste is, mij maar te vertellen wat u weet?" Mary vertelde, rustiger nu, over haar ervaringen in Fitzjames Tavern, waarnaar DONDERDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: „Het landgoed Stepan- tsjikowo" (Comedia), 8 uur. Zuiderkapel: spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Rembrandt: „Mei eervol ontslag", 14 j., 7 en 9.15 uur. Pa aw. „Op naar Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 Luxor: „In de klauwen der Maffia ,18 h 7 en 9.15 uur. City: „Odette Churclu li en 9.15 uur. Spaarne: „De drie musKetiefc en „De moordzaak Bentry", 14 en uur. Frans Hals: „Beschuldigd', '8 3, I 9.15 uur. VRIJDAG 5 OCTOBER Stadsschouwburg: Hoofdstad-operette „Ich ktisse ihre Hand, Madame", 8 uur Concert; gebouw: Concert HOV uur, Rem en Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Frans 1BK 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.1d, 7-tt»- uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.1o uur. C 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma Donderdag). - Brannigan belangstellend luisterde, nu en dan met een goedkeurend knikje. „Prima. Wij hebben Brooke voortduren in de gaten gehouden, maar wat vertelde, is de ontbrekende schakel, we al op zoek naar waren." „Kunt u mij vertellen, waar aiU om gaat?", vroeg zij gretig- „Het is beter en veiliger voor u, om niet te weten. Bovendien weet a^Mary begon spijt te eerlijkheid. .-ï. u dit „Ik heb er het land ^'^Jhijnlijk verteld heb. Ik was, en be „u het ge- nög, erg op Jeremy gesteld I voel, dat ik hem mm of meer Ik had verwacht, dat u mto* dat gevoel van me af te ze - ,jgend Brannigan gaf haar ee^ h niet klopje op de schouder -Maatkt u ongerust. Ik zou het op pi J terugging naar "whöJeL^^ ,Maar waarom zou ik terug* wat er toch overal buiten doet het er toe, of ik hiei J ook) „Omdat u nu eenmaal, lii uvan deze zaak gemengd bent, a byvöór- de gebeurtenissen nieiS' onS vandaag beeld niet beseffen, hoezeer u on hebt geholpen. Voordat deze g<* er tot het verleden behoort, plattt. meer doder, vallen. Eig irUnnen wil land bent u niet veilig. ™j;ouden» een waakzaam oogje op

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6