Firma A. v. d. Clowntje Riek Velsen Velsens „Facultatieve" is liever zelfstandig Oefeningen in Velsen Wat niet mag en wat wel VSV-ploegen voor Zondag Succes voor IJmuidense dammers Treinverkeer Haarlem- Amsterdam hervat Heemsteeds meisje televisie-omroepster bij de KRO „Kijk Uit" zette de onderlinge strijd voort Brits-Noors visserij geschil voor het Internationale Hof Voor de kinderen Reserve-officieren kunnen naar Korea worden gezonden De elftallen voor „Noord" Scheepvaart Wsserij-oarin ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 Hoewel zij het belang van een reorganisatie inziet In de Vrijdagavond gehouden ledenver gadering der afdeling Velsen van de ver eniging voor facultatieve lijkverbranding deelde de secretaris, de heer A. J. van der Weijden, mede, dat het ledental der afde ling per 1 October j.l. de duizend heeft overschreden en zich in de afgelopen vijf jaren had verdubbeld. Uitvoerig heeft men van gedachten ge wisseld over de reorganisatieplannen die door het hoofdbestuur bij het aanstaande, te Leiden te houden, congres ingediend zijn. Voor Velsen houdt dit in, dat deze afdeling te zamen met de zusterafdelingen Haarlem en Heemstede de regionale af deling Kennemerland zal gaan vormen. Twaalf regionale afdelingen zouden dan het gehele land omvatten en uit elk dezer regionale afdelingen zou een afgevaardig de in het hoofdbestuur gekozen worden. De secretaris, die de voorbesprekingen der afdelingssecretarissen hierover had bij gewoond, hield een inleiding over de voor geschiedenis dezer reorganisatie en de reacties op deze plannen van de zijde der afdelingen. Na uitvoerige discussies, waar in algemeen de wens tot uiting kwam om de zelfstandigheid der afdeling Velsen te handhaven, besloot de vergadering de in te dienen motie van de zusterafdeling Heemstede te steunen. Deze motie houdt in, dat weliswaar de noodzakelijkheid van een reorganisatie der vereniging wordt in gezien, omdat vele afdelingen inactief blij ken te zijn, maar dat een dergelijke ingrij pende hervorming der interne organisatie op korte termijn nog niet raadzaam wordt geacht. De afdelingen, die geen reden van bestaan meer zouden hebben, dienen nadat de reorganisatie tot stand is geko men gevoegd te worden bij de naburige afdelingen. Dit laatste echter behoort in overleg met de betrokken afdelingen te ge schieden. Het dagelijks bestuur van Velsen, name lijk de heren IJ. J. Reitsma, A. J. van der Weijden en G. Vlietstra, zal deze afdeling op het Leidse congres vertegenwoordigen. De burgemeester van Velsen brengt ter kennis, dat bij de militaire oefeningen van 15 tot 18 October in Velsen gebruik zal worden gemaakt van terreinen bezuiden het Noordzeekanaal. Er zullen geen tanks of zware artillerie aan deelnemen en de lichtere voertuigen, die er eventueel aan deelnemen zullen van de wegen en paden gebruik maken. Voor het gebruik van par ticuliere terreinen gelden de volgende al gemene regelen: Voertuigen moeten zo mo gelijk van de weg gebruik maken. Voor alles moeten bouwland en jonge aanplant van bomen worden gespaard en indien de oefening dit ook maar enigszins toelaat, eveneens door de troepen te voet. Er mogen verder geen takken van bomen worden gerukt voor camouflagedoeleinden en graafwerkzaamheden mogen alleen in de noodzakelijke gevallen worden verricht en dan nog alleen daar, waar de begroeiing niet beschadigd kan worden. De gegraven gaten moeten bovendien dichtgegooid wor den en afval moet begraven worden. In bos, hei en duin mogen de militairen niet roken, behalve op de wegen. De even tuele veldkeukens mogen alleen op brand vrije plaatsen worden gebruikt. Eventuele schademeldingen kunnen wor den geadresseerd aan de voorzitter of plv. voorzitter van de schaderegelingscommis sie. mr. Coops, p.a. Ministerie van Oorlog te Den Haag en door tussenkomst van de burgemeester aan de garnizoenscomman dant te Amsterdam, De Lairessestraat 41. Het eerste elftal dat Zondag „Sneek" te gast krijgt, ziet er als volgt uit: Hamers; C. Schoon en Kunst; Hazeveld, Spaans en Stijger; Thoolen. Tielrooy, J. Bou- wens, v. d. Kuik en De Graaf. VSV 2 speelt tegen Hilversum 3 met: Broekhuizen; W. de Gelder en J. Schoon; Kloosterman, Fortuin en L. Veldman; War- menhoven, Den Dunnen. B. Bouwens, Zwa nenburg en L. v. d. Lugt. VSV 3 ontmoet Velsen 2 in de opstelling: Serné; Van Dongen en Jac. Zeuw; Groene- veld, Gerrits en Jan Zeuw; Janson. Buding. L. Spaans, Sikkeleris en Schelvis. De IJmuidense damclub „Sportief" heeft de eerste wedstrijd voor de tweede klasse der Haarlemse clubcompetitie tegen het eerste tiental van damclub Hoofddorp met 128 gewonnen. Dit is een veelbelovend begin van de IJmuidense ploeg geweest, men neemt voor het eerst na de oprichting aan de competitie deel. De DCIJ-reserves, in dezelfde klasse in gedeeld, speelden met succes tegen damclub Cruquius. De einduitslag was 128. Maandag moeten het eerste en tweede tiental van DCIJ naar de Haarlemse Dam club. Het treinverkeer op het baanvak Am sterdam-Haarlem, dat sinds het spoorweg ongeluk van Woensdag bij Sloterdijk ge stagneerd is geweest en sinds Donderdag met een pendeldienst ten behoeve van het locale verkeer tussen beide plaatsen over enkelspoor werd geleid, is gistermiddag vijf minuten over één hervat. Het tweede spoor is weer in gebruik genomen. De tij delijk ingelegde busdienst tussen Amster dam-Haarlem en de extra treinen via Breukelen-Harmelen zijn vervallen. Uit twaalf gegadigden is de 21-jarige Mies Bouwman uit Heemstede gekozen voor de functie van televisie-omroepster bij de K.R.O. Mejuffrouw Bouwman, die de afdeling middelbare meisjesschool aan 't Kopje te Bloemendaal heeft doorlopen, heeft nog op geen enkel gebied met de om roep of de televisie in relatie gestaan. Zij zal 16 October haar intrede in de televisie studio doen. De andere omroepverenigingen hebben nog geen definitieve keus over haar om roepers of omroepsters gemaakt. De eerste uitzending van de A.V.R.O. zal door Nettie Rosenfeld worden omgeroepen De V.A.R.A. heeft voor haar eerste uitzen ding Jo Anema en Evert Garretsen aan gewezen. Nu de vierde ronde van de onderlinge Kuik-Uit-competitie gespeeld is, komt er in sommige groepen enige tekening. Vooral in lagere regionen blijkt, dat er enige spelers heel wat in hun mars hebben, o.a. Kramer Jr., die met een fraaie score van 4 uit 4 boven aan staat. Voorts valt het resultaat op van Handgraaf met 3 uit 3. In groep I is de strijd om de punten hevig Gordijn is de enige, die nog geen verliespun- ten heeft, zijn afgebroken partij tegen A. Kis- temaker geeft alle redenen om te vrezen, dat het eerste aanstaande is. De Haas won van Hillecamp, de andere ging tegen P. de Boer verloren. Stals herhaalde zijn eerste over winning op Hillecamp. evenals Scheurkogel die Spuls Sr. vei-sloeg; Visser tromfeerde over P. Lanser en Plugboer was weer zijn slachtoffer. In groep II kwam weinig verandering: M- M. Lanser en Deelder konden de partij niet in een avond uit krijgen en zullen er nog een zitting aan besteden, De Ruiter veroverde een puntje op Bakker, en Kroon behaalde zijn eerste zege. S. Kistemaker en Van Ste- kelenburgh hebben beiden nog geen over winning kunnen boeken en het resultaat tegen elkaar was weer een draw. Zeylmans werkte zich wat naar boven door Heykoop te verslaan, die er maar niet in kan komen. Een groot aantal partijen is gespeeld in groep III, waar De Groot won van Dekker; J. Hoogzaad overwon Brouwer en speelde remise met Wezelman, Tellier won van Si- bum ,en Böhm en Vis Sr. verwijderden zich van de onderste plaats door te winnen van respectievelijk Gravemakar en Van Nieker- ken, v. d. Gaag kon het niet bolwerken tegen v. d. Plas, hoewel hij dicht bij de zege is geweest. Marion speelde remise tegen H. de Boer, Krab nam Korff en de partij Nieuwen- huizenAaarts werd afgebroken; Cornelissen en Bosschert deelden broederlijk de punten, mevr. Spuls zag haar overwinningenreeks ge stuit door v. d. Veen in groep IVa. Hier gaat het geducht spannen, daar er niet minder dan vier candidaten zijn voor de bovenste plaats. Hogewind en Mooy wonnen beiden van R. Blok en v. Veelen. Handgraaf won van Wolthuizen. T. Blok haalde zijn eerste puntje binnen ten koste van Vis Jr. en ten slotte voegde Spuls Jr. zich bij de leiders door Stek te overwinnen. Kramer Jr. gaat in groep IVb aan de kop en het zal de anderen niet meevallen hem te verdringen. Nu won hij van Riede- man en Buys van J. de Boer, Aaldersberg toonde zich de meerdere van Sluiters en Kra mer Sr. kon een punt noteren door van v. d- Glind te winnen; tenslotte won Kooy in een vlot partijtje van Riedeman. De blinde schaker Cleeren verloor zijn eerste partij van De Jong. Voor de Bondscompetitie zijn de Kijk-Uit- tientallen ingedeeld in de volgende groepen: Kijk-Uit I komt uit in de tweede klasse C met als tegenstanders: Kennemerland I (Haarlem), HWP II (Haarlem). Het Oosten II (Haarlem), Het Oude Slot (Heemstede) en Haarlem II (Haarlem). Kijk-Uit I komt uit in de tweede klasse A met als tegenstanders: Bloemendaal II (Bloe mendaal), De Pion (Castricum), Egmond (Eg- mond), Heemstede III (Heemstede) en Wee llink I (Beverwijk). Kijk-Uit III speelt in de derde klasse A en 1.rijgt als tegenstanders: Halfweg (Halfweg), Het internationaal gerechtshof in Den Haag kwam Vrijdag opnieuw in openbare zitting bijeen ter behandeling van het Brits-Noorse visserijgeschil. Thans kreeg de Noorse delegatie gelegenheid het Noor se standpunt in deze zaak mondeling uiteen te zetten. Voor de tafel van het hof was een kaart geplaatst waarop het Noordelijkste deel van Noorwegen, van de Varangerfjord tot de Vestfjord, in beeld is gebracht. Het is het deel, waarvan de visserij-zóne in het decreet van Juli 1935 thans in discus sie in détails is vastgelegd. De vertegenwoordiger van Noorwegen in het geschil voor het hof, de heer Sven Arntzen, gaf een uiteenzetting in de Franse taal van het Noorse standpunt. Hij zei, dat het geschil, dat thans wordt behandeld, niet zijn oorsprong vindt in het koninklijk decreet van Noorwegen van 1935, ofschoon dit een belangrijke rol in deze zaak speelt en evenmin, zoals de Britse regering voor stelt. in het feit van de aanhouding van Britse vissersschepen binnen de territo riale grenzen, welke in het decreet worden aangegeven, maar in het feit, dat Britse vissersvaartuigen binnengedrongen zijn in deze kustwateren, die, voorbehouden zijn aan de Noorse bevolking. De heer Sven Arntzen zei, dat het decreet van 1935 geen nieuwe beginselen van Noors recht vast stelt. Integendeel, de visserijgrens volgens het decreet is gebaseerd op traditionele regels van Noors recht, regels welke ont stonden door de geografische omstandig heden en de economische noodzaak, die door de eeuwen heen aan de langs de Noorse kust levende bevolking werden op gedrongen. Hetzelfde wordt bepaald in de creten van 1869 en van 1889, zonder dat van Britse zijde daartegen is geprotesteerd. Ook werd van Britse zijde niet geprotes teerd toen er in 1881 een lijn werd getrok ken van kaap tot kaap dwars over de Va rangerfjord, over een afstand van 30 mijlen. De heer Sven Arntzen zei, dat reeds se dert eeuwen de Noorse vissers deze visse rij-rechten ongehinderd hebben uitge oefend. In 1906 kwamen er Britse vissers vaartuigen langs de kust van het Oostelijke deel van Finmark en opnieuw van 1922 tot 1933 langs de kust van Vesteraelen. Haarlem IV. Santpoort III, Weenink II en de Torens uit Haarlem. Kijk-Uit V komt in de vierde klasse A en krijgt Bloemendaal II, Diagonaal (Santpoort), HÖSC IV (Beverwijk), Lasker (Uitgeest), Het Oude Slot III (Heemstede) en Weenink III. Kijk-Uit V speelt tenslotte in de vierde klasse C met ASC V (Amsterdam), Haven kwartier III (Zaandam), VAS VI (Amster dam), Lasker II, Witte Paard (Krommenie) en Zaandam V. De competitie begint waarschijnlijk voor de Kijk-Uit-tientallen op 25 October. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Zaterdag 22 September: mt. Batavia IJM 99. Dinsdag 25 September: st. Bergen IJM 16. Donderdag 27 September: st. Simon de Danser IJM 43, Sumatra IJM 62, Abraham VL 77; mt. Johannes Polderman IJM 20. Vrijdag 28 September: mt. Allan Water IJM 34 (1 Oct. binnen), Post Boy IJM 35 (2 Oct. binnen), Medan IJM 57, Wiron IV IJM 209; ml. Wiron III IJM 221. Zaterdag 29 September: st. Tubanlia IJM 37, Limburgia IJM 54: mt. Maria van Hat- tem IJM 10, Alkmaar IJM 31, Thorina IJM 33. Maandag 1 October: st. Tzonne IJM 1, Haarlem IJM 9, Assan Reis IJM 42: ml. Arie Nico KW 17. iDrk KW 19, Concordia KW 26. De Verwachting KW 28, Nederland VI KW 37. Floris KW 39, Elizabeth KW 64. Saturnus KW 69, Jan KW 84. Willempje KW 89, De Vrouw De Vrouw Dirkje KW 104, Petronella KW 125, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 106. Aleida KW 169. Willy SCH 7: mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Vios IJM 52, Wiron I IJM 210, Dageraad IJM 29, Neeltjo IJM 240, Haarlem I IJM 276. Marianne KW 10, Samenwerking KW 21, Anna Maria KW 17, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Hermian IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Jacob KW 92, Willem KW 94, Koningin Juliana KW 133, Clazina Johanna RO 3, Hen- drikie BU 33. Dinsdag 2 October: st. Bloemendaal IJM 71. De Hoop IJM 73; mt. Elie Chénevière IJM 32, Shamrock IJM 129, Antje RO 15; mk. Verwachting IJM 204, De Arend KW 7, Comelis KW 24, Gebroeders KW 108: mk. De Joonge Willem IJM 230, Magda IJM 272, Piet er Comelis KW 31. Woensdag 3 October: st. Vios I IJM 24, Zeelandia I.TM 38; mt. Allan Water IJM 34, Eveline IJM 116; ml. Aafke Jacoba KW 41, Jacoba KW 107, Willy KW 141. Donderdag 4 October: st. Norma Maria IJM 6, Catharina Duvvis IJM 60; mt. Post Boy IJM 35; mk. Nelly v. B. IJM 23. Zoutharingvisserij Woensdag 19 September: ml. Fierman Eduard KW 5, Elizabeth KW 49, Annie KW 54. Zeezwaluw 83. Nederland IV KW 167. Donderdag 20 September: ml. Excelsior II KW 78. Zaterdag 22 September: ml. Helena KW 39. Maandag 24 September: ml. Martha IJM 74. Piet en Leendert Huibert KW 3. Orion KW 22, Margaret ha en Maria KW 23, Mar- grietha Maria KW 29, Sakina KW 32, Nep- tunus KW 45, Comelis Marin-us KW 48, Maria Jacoba KW 73, Wilhelmina III KW 147. Woensdag 26 September: rnl, Martenshoek IJM 2,83, Rijnmond III KW 44, Volharding KW 65, Nelly Maria KW 70. Huiberdina Gijsbertha KW 85. Sumatra KW 86, Wilhel mina II KW 138, Everdina Jacomina KW 173, Gezina Geertrui KW 176. Donderdag 27 September: ml. Anna en Cornelia KW 14, Hollandia KW 18, Wilhel mina I KW 25, Bali KW 129, Katwijk III KW 161. Maandag 1 October: ml. Nederland VI KW 37, Kees KW 124. Borneo KW 127. Janna KW 163. Eendracht KW 168, Zeemeeuw KW 170, Willy SCH 7. Dinsdag 2 October: ml. De Arend KW 7, Rijnmond IV K W15, Rijnmond I KW 42, Rijnmond III KW 43. Noordzee KW 47, Voor- awarts KW 140, Wilhelmina V KW 144, Cornelis VL 83. Woensdag 3 October: ml. Hubertha Ge- rarda KW 9. Bertha KW 38. Aafke Jacoba KW 41, De Vrouw Jacoba KV/ 122, Willy KW 141, Onderneming KW 175. „FAKKELDRAGERS"-ACTIE Maandagavond belegt de afdeling IJmui- den van de P. v. d. Arbeid in de zaal Wil- lemsbeekweg 78 een vergadering, waar de fakkeldragersactie" besproken wordt. In leider is de heer Van Ös van Abeelen. Voorts komt de candidaatstelling voor de Tweede Kamer in bespreking. „Bomba, the jungle-boy". (Tot en met Maandag in R e x). Tarzans watervlugge zoontje „Boy" (Johnny Sheffield) is een potige knaap geworden, zelfstandig genoeg om nu eens zelf de hoofdpersoon te zijn in een van die „jungle-stories" van Holly wood. Hij toont zich als Bomba een waardig zoon van Tarzan: precies dezelfde gehecht heid aan het oerwoud en dezelfde nukkig heid tegenover lieden uit de beschaafde wereld, die zijn planten- en dierenrijk be treden. In deze film zijn dat de fotograaf George Harland, zijn dochter en zijn assis tenten, die naar Afrika komen voor exclu sieve wildernisfoto's. De dochter (Peggy Ann Gardner) dreigt de wilde dieren ten prooi te vallen maar wordt door Bomba gered. Het dankbare meisje overreedt de kroesharige jongeman kennis te komen maken met haar vader. Een prettige ken nismaking wordt dat overigens niet, want papa houdt hem op het eerste gezicht voor een vijand en schiet op hem. Bomba, die door het schot gewond is, vlucht en het meisje gaat hem ter verpleging achterna. Hij voelt er na de pijnlijke ontmoeting met haar vader weinig meer voor, het lieve kind weer terug te brengen. Zij zou bij hem tussen de lianen zijn blijven leven als er niet een aanval van de fanatieke „sekte" der zogenaamde „leeuwenaanbidders" op de expeditie werd gedaan. Zoals Tarzan ook gedaan zou hebben, ijlt Bomba te hulp en hij weet het gevaar te bezweren. De fotograaf en zijn dochter worden tenslotte, door hem uit het woud geleid en daarmee is de rust in de wereld van het in zichzelf gekeerde jongetje teruggekeerd. Rex laat het ook deze maal bij één film, gezien het toneelconcours, dat de volgende week het theater weer in beslag neemt. „De berg der verschrikking". (Tot en met Zondag in Thalia.) Er zijn veel sen sationele boeken geschreven over de sport, die slechts door zeer weinigen beoefend wordt en op haar „hoogtepunten" ook door weinigen overleefd wordt: het bergbeklim men. Maar er is nog geen film gemaakt, die dit eenzame, levensgevaarlijke gezwoeg van enkelingen en de passie, die zij gehoor zamen zo raak weergeeft als deze technico lor, die onder de regie van Ted Tetzlaff is vervaardigd. De ploeg die in deze film een berg gaat beklimmen, waarvan de top nog nimmer bereikt is, wordt op een merkwaar dige, doch alleszins aannemelijke manier samen gevormd door mensen uit volkomen verschillende milieus. Al zien zij 'de een vroeger, de ander later allen even be gerig uit naar de top. zij hebben er volko men verschillende motieven voor. Voor de initiatiefneemster Carla, een Italiaans meisje is de beklimming een idee fixe, sinds haar vader van een tocht met deze zelfde bestemming niet is teruggekeerd De Engelse geoloog Radcüffe vindt deze be klimming een soort pelgrimage uit eerbied voor Carla's vader, die een intieme vriend van hem was. De Franse schrijver Paul Delambre (voortreffelijk getypeerd door Claude Rains), heeft door zijn huwelijk met een zeer ambitieuze vrouw een min derwaardigheidscomplex gekregen, zijn deelneming aan de tocht is ^en wanhoons- daad. De vroegere nazi Siegfried Heir wordt gedreven door een superioriteits gevoel, dat hij uit Duitslands machtsperiode heeft overgehouden. De berggids, die ver geefs zijn collega's voor dit karwei trachtte j op te porren, begeleidt het gezelschap een voudig omdat hij een berggids met verant woordelijkheidsgevoel is en dan is er last not least de droefgeestige Amerikaanse' architect Martin Ordway, die in de oorlog boven deze bergstreek is neergeschoten en het er zo heerlijk rustig leerde vinden. Wanneer hij zich tenslotte door Carla laat bewegen om mee te gaan, doet hij dat om haar, de onderneming acht hij op zichzelf zinloos. De beklimming is uniek verfilmd: men ziet de mens op zijn sterkst zoals hij de ge vaarlijkste steilten en afgronden trotseert en op zijn nietigst: als een rups tegen de ontzaggelijke bergmassieven gekleefd. De geoloog valt het eerst af, hij wordt op het laatste nippertje gered en oordeelt zijn physieke reserves te klein om verder mee te gaan. Na hem volgt de schrijver; hij be looft op de anderen te zullen wachten, maar wordt in een dilirium door een sneeuw storm overvallen en verdwijnt. De vier overblijvenden hebben nieuwe ravitail lering nodig en de gids daalt af om die op zich te nemen. Hoewel de andere drie heb ben besloten op zijn terugkeer te wachten, sluipt de Duitser, wiens superioriteitsgevoel bij het naderen van de top aan waanzin is gaan grenzen, weg om alleen „de overwin ning" in de wacht te slepen. De Amerikaan volgt hem ijlings, Carla's geest is in hem gevaren en hij gunt de Duitser alléén deze zege niet. Zijn aanbiedingen om gezamen lijk verder te klimmen slaat de Duitser met een vernietigende blik af. De film gaat naar een adembenemende climax, wanneer de Duitser wegglijdt maar nog juist de uit gestoken hand van de Amerikaan weet te grijpen. Weer bezweert de laatste hem om met hem samen te werken en weer ontmoet hij dezelfde staalharde blik. Dan tuimelt de „Übermensch" de onmetelijke diepte in. De gids en het meisje vinden de Ameri kaan sneeuwblind tegen een sneeuwhelling liggen. Vooral uit het slot blijkt dat de film het bergbeklimmen zeker niet tot een cul tus poogt te verheffen. Alle heroiek is er uit wanneer de gids, het meisje en de Ame rikaan zich van de top afwenden en de terugtocht naar de begane grond aanvaar den. In het voorprogramma prijkt een koste lijke cartoon over het paardrijden, die vooral opvalt door het quasi-onderrichten- de gesproken woord, dat zoveel mogelijk in tegenspraak met het beeld is gehouden. H. B. Zondagmiddag geeft Thalia een kin- i der-matinee, waarin de film „De Tover mannetjes" naar het bekende sprookje van de gebroeders Grimm vertoond wordt. Het is de verklaring van het betreurenswaar dige feit, dat de kabouters voor altijd uit de mensenmaatschappij zijn verdwenen. „Iedere avond klokslag acht". (Tot en met Woensdag in Thalia). De titel verraadt reeds de standvastigheid van de mensen, waar het in deze film over gaat. Iedere avond klokslag acht daar kan de Blitz" van de Duitse luchtmacht boven Londen in principe niets aan veranderen treden in het theater „Music Box" in de Britse hoofdstad artisten voor het voetlicht ter recreatie van de troepen, die hun verlof in de stad doorbrengen. En steevast iedere avond moeten acteurs en toeschouwers dekking zoeken in de schuilkelders. Of schoon de directrice van het theater door die steeds terugkerende stoornis de wan hoop nabij is en het theater wil sluiten, zetten de artisten Rosalind (Rita Hay- worth), Judy (Janet Blair) en Tommy (Marc Piatt) hun wil door. Elke avond klokslag acht beginnen zij dapper opnieuw. De twee laatstgenoemden worden echter bij een bombardement gedood en Rosalind blijft dus voor de recreatievoorstellingen alleen over. Ondanks het advies van de theaterdirectrice zet zij in haar eentje vast besloten het programma voort. Een jonge vlieger (Lee Bowman), die haar iiefde heeft gewonnen en haar mee wil nemen naar Canada, waarheen hij is overgeplaatst, kan aan haar besluit evenmin iets verande ren als de Duitse luchtaanvallen. Ze zochten een stevige tak en toen namen Oepoetie en Rick ieder een eind daarvan beet. Voorzichtig lilden ze Bunkie er op, zodat hij kon zitten en z'n armen om hun schouders houden. .,Zit je zo goed, Bunkie?", vroeg Rick. Bunkie knikte. Natuurlijk deed zijn voet veel pijn, maar hij hoefde er nu tenminste niet op te lopen. ..We zullen voorzichtig lopen en je zo weinig mogelijk schudden, Bunkie", zei Oepoetie. .Houd je maar even taai, we komen er wel!" 'Hap voor stap liepen ze voort. Bunkie woog niet zo zivaar op deze manier en vallen on hij niet, want hij hield zich stevig vast. Hij beet z'n tanden op elkaar om de pijn e doorstaan. Ja, hij hield zich werkelijk flink. Ze waren al een heel eind voortgestapt toen Rick opeens waarschuwde: „O, kijk eens.daar zie ik 'n huisje!" Ja, hij had gelijk.tussen de bomen door zagen ze een huisje met witte muren en 'n rood dak. „Gelukkig!", zei Oepoetie. „Daar gaan we heen. Misschien kunnen ze ons daar helpen!" Naar de „Gooi- en Ommelander" van zijn Haagse medewerker verneemt wordt over wogen reserve-officieren voor speciale diensten naar Korea uit te zenden indien zich onvoldoende vrijwilligers voor deze speciale diensten melden. Hieraan blijkt reeds een eerste uitvoe ring te zijn gegeven door vijf tandartsen, die als reserve-officieren in dienst zijn, voor een keuring, welke verband houdt met uitzending naar Korea, op te roepen. Deze tandartsen hadden tevoren een ver zoek gekregen zich voor uitzending naar Korea op te geven, zij weigerden echter allen, waarna zij niettemin de oproeping voor de keuring kregen. Een van hen, zo werd gezegd, zal in ieder geval naar Korea moeten vertrekken. Overigens is het zover nog niet gekomen. Bij informatie kreeg de „Gooi en Om melander" van het ministerie van Oorlog hierop het volgende commentaar: Er bestaan geen bepalingen, die het zou den kunnen verhinderen, dat reserve-offi cieren tegen hun wil naar Korea worden uitgezonden. Uitsluitend de uitzending van dienstplichtigen der landmacht naar gebieden buiten Europa is aan beperken de bepalingen onderhevig, neergelegd in artikel 192 van de Grondwet, aan welk artikel, gelet op de wetshistorie, een ruime interpretatie ten aanzien van de territo riale begrenzing moet worden toegekend. Van officiële zijde wordt er voorts op gewezen, dat van de bevoegdheid om niet tot de dienstplichtigen behorend personeel van de landmacht tegen hun wil naar andere werelddelen uit te zenden gebruik wordt gemaakt en dat ernstige pogingen om het voor uitzending benodigd personeel uit vrijwilligers te betrekken gefaald hebben. (Van onze parlementaire redacteur) Bij nadere informatie te bevoegder plaatse bleek ons dat de rechtssituatie met betrekking tot reserve-officieren die men eventueel naar Korea zou sturen toch wel iets anders ligt dan de gisteren aangehaalde mededeling van „Het Gooi en Ommeland" deed vermoeden. Dienstplichtigen, niet tot de zeemacht behorende, kunnen volgens artikel 192 van de Grondwet niet zonder hun toestemming naar Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen worden gezonden dan krachtens een wet. Zij kunnen dus niet naar andere gebieden buiten Europa wor den gestuurd, zelfs niet met behulp van een wet. Daarentegen zijn reserve-officie ren in dit opzicht niet gelijk te stellen met dienstplichtigen; zij zijn militaire ambte naren en voor hen geldt evenzeer als voor beroeps-officieren dat zij zo nodiig overal heen gezonden kunnen worden. Nu alle pogingen om onder vrijwilligers en onder beroepsofficieren officieren-tand artsen te vinden voor uitzending naar Ko rea niets hebben opgeleverd onder de beroepsofficieren bevinden zich vrij weinig tandartsen en deze zijn hier onmisbaar ziet men zich genoodzaakt een tweetal re serve-officieren voor deze uitzending aan te wijzen. Of inderdaad enige reseiwe-offi- cieren voor speciale diensten (tandartsen) geweigerd zouden hebben zich voor een dergelijke eventuele uitzending medisch te laten keuren, valt, zo wist men ens in Den Haag nog te zeggen, ten zeerste te be twijfelen, aangezien de rechtsverplich- tingen die op reserve-officieren rusten hun een dergelijke weigering niet toestaan en deze hen zelfs met de krijgsraad in aan raking zou kunnen brengen. DCGKinheim (te Amsterdam): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol: S. de Vries, W. Groeneveld en C. Luntz; E. v. d. Wal. J. v. d. Linden, J. H. v. d. Wateren, J. Starreveld en J Muskee. DRC—VVB (te Durgerdam): VVB: C. v. Veelen; G. v. d. Veldt en K. Kil; F, Bruin zeel, P. Helder en C. Hoen; P. Schildwacht, H. Verswijveren, A. Both, J. Schildwacht en J. v. Loon. Waterloo—IEV (te Velsen): IEV: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; A. Lee ring. P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; F. v. Aalst, J. Schavemaker, W. Castricum, H. Duinen en J. v. d. Vlies. Aalsum, pass. 4 Belle Isle. Alioth, pass. 4 Kaap Verd. eil. n. Rio de Janeiro Ampenan, 5 v. Tj. Pandan te Pangkalpinang verwacht Arundo, pass. 4 Belle Isle. Alblasserdijk, 4 van Vera Cruz Almdijk, 5 Mobille verwacht. Almkerk, 4 te Pandang Agamemnon, 4 375 m. N. ten O, Monapassage. Akkrumdijk, pass. 4 Wight n. Marseille. Alphacca, 3 anker Uheos. Aludra, 4 660 m. W. Scilly's. Amsteldijk, 4 v. Hamburg naar Bremen. Amstelland, 4 200 m. N. ten O. St. Vincent. Bennekom, 4 te Pisco. Boschfontein, 4 v. Southampton n. Marseille. Bintang, pass. 4 Datumliin n. San Francisco. Britsurn, pass. 5 Lands End. Corilla, nass. 4 Perim. Caltex Utrecht, 4 van Rotterdam naar Sidon. Caltex Nederland, pass. 4 Oran. Congostroom, 4 150 m. N. ten O. Finisterre. Duivendrecht, 4 320 m. ZO. Cp. Race. Edam, 5 van New York te Rotterdam. Eendracht, pass. 5 Gibraltar, Eerndijk, 4 van Hamburg naar Amsterdam. Esso Amsterdam, 4 550 m. NO. Fayal. Farmsum. 4 450 m. NW. Flores. Friesland (SSM) pass. 4 I<p. Vilano. Gordias, 5 v. Rotterdam. Hecuba, 4 van Balbao n. Buenavontura. Hestia, 5 Pto Cabello verwacht. Haarlem, 4 te Ciudad Trujillo. Helena, 4 250 m. NO. Azoren n. Lagualra. Indrapoera, 4 v. Singapore. Japara (KPM) 5 Belawan verwacht. Katwijk, 4 te Holtenau. Kota Baroe, pass. 4 Gibraltar. Kota Gede, 5 Belawan verwacht. Kieldrecht, 4 v. Bremen naar Antwerpen. Leersum, pass. 4 Keywest n. Savanna. Leopoldskerk. 4 te Damman. Lekkerkerk, 4 te Colombo. Loosdrecht, 4 te Genua. Lawak, 4 500 m. NO. Guam n Honolulu. Lemsterkerk, 4 180 m. ZO. Str. Messina. Modjokerto, vertr. 5 v. Port Paid. Mapia, 4 100 m. NW. Menado. Mentor, 4 te Famagusta. Merwede, 4 360 m. NO. Flores n. Le Havre. Metula, 5 v. Cochin te Rastanura verwacht. Nieuw Amsterdam, vertr. 5 v. R'dam n. N. York Nestor, 5 Istanboel verwacht. Nigerstroom, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Notos, 4 van Cape Haitien n. Port au Prince. Ootmarsum, pass. 5 Mami. Oranjestad, 4 van Barranquilla. Omala. 4 v. Miri n. Singapore. Oranjefontein. 4 200 m. N. Kp. Blanco. Polyphemus, pass. 4 Pantellaria. Plato, 4 van Rotterdam naar Gyon. Prins Alexander. 5 Antwerpen verwacht. Plancius, 4 van Tj. Priok n. Semarang. Poseidon, 4 150 m. Z.ZW. San Miguel. Prins Johan Willem Friso, 4 450 m. O. ten N. Belle Isle. Prins Willem II, 4 450 m. ZW. Flores. Rondo, 5 Djeddah verwacht. Riouw, 4 v. Makassar te Amsterdam. Rotula, 4 500 m. W. Finisterre. Rijndam, 4 500 m. W. Scilly's. Stad Schiedam, pass. 4 Finisterre. Straat Malakka, 4 v. Mombassa. Sumatra, 5 v. Calcutta te Chittagong verwacht. Schiedijk, 4 v. Houston n. Port Arthur. Stad Breda, 7 ca. 14 u. aan de Hoek van Holland verwacht v. Norfolk. Stad Dordrecht, 6 ca. 4 u. Terneuzen verwacht Salatiga, 4 480 m. NW. ten W. Cp. Blanco. Salawati, pass. 4 Kp. Bougaroni. Sarpedon, 4 800 m. ZW. Azoren. Saroena, pass. 4 N. punt Banka. markt bracht' Vrijn de rond en platvis. Gri zich op 3.35 pGr küo ,n? ha«C ven op i.2o hangen i kleinSï meermalen met l inaar moejL h vraag naar piat. en zodat grote schelvis J??? bl*et ai kist opbracht en de hr= to* f R. ,C De verse haring' waa vooral n 011 11 en loggers van de h'aw£aI,VeVekkotW slag de Thorina met 2'inn i °'aandeaf makreel en 25 dive"?'Sjen ha4t 1025 kisten haring?50\!hJe Dirkie rï versen. 8' 10ü makreel en 25 tot ie'uur: UK 90ri9a36kïmen bi*>9 104, 64. 70, 114, HD 79 S, 3L184-«. 8 95, IJM 183. KW 66, lió Naa^J1'^ binnen vertrokken de - 114, 2, 104. «5 76 _l3- 44, \»t Sept. t/m 5 Otc° werden dp per'°de van 30 veelheden gezouten haring staande loggers aangevoerd' 30 c ?Dd6r' 15 met 648 kantjes haring KW k., KW 7 met 200 k. KW m KW 41 met 494 k KW 28 m Üx 9 met 260 k, l Oct/ Kw S'^ n KW 151 met 510 k3Oc'."j91 569 k„ KW 159 met 240 k KWM "S Gasten. Na de Miriam, die Vriiita naar zee is vertrokken kwam VriiÖ dag de Palestijnse trawler TA n binnen met eS, lading ten, die eveneens in de kelder onder Uk werden gelost. Voor nadere bijzondeïi verwijzen wij naar een artikel E? dit blad. De Poolse wRitS Vrijdag naar de visserij. i Engelse markt. Na de succesvollere) van de Simon de Danser, die Woensdag Huil marktte en daar een eindresultaat l- 2800 bereikte, kwam Donderdag de gen aan de afslag, die het echter niet ve-" der kon brengen dan tot 1700 Bcp schepen zijn uit Huil dezelfde dag «a naar de visserij vertrokken. Prijzen: Gr. tong 3.30—3.05, grm ton? 2.30-2.05, kim. tong 1.95-1.77, kl to5 1.83—1.63, kl. tong II 1.08-0,98 tarbot! 1.90—1.55 per kg. Tarbot III43, tarbot IV 26, tongschar 82, gr. schol 73, grm. schol73 kim. schol 79, kl. schol II42—8, schar 2?- 8, v. haring 13.50—10, makreel 19.50—10.70 gr. schelvis 59, grm. schelvis 64, kim.schel vis 68—65, kl. schelvis I 65, kl. schelvis D' 48—21, wijting 23—8, kl. gul 24, kl haai 2422, kl. rode poon 24—22 per 5C kg Gr. kabeljauw 176—134, gr. koolvis w. 9080, gr. leng 98. Aanvoer: 227 kisten tong en tarbot, 1 tongschar en schartong, 320 sc'nol, tl schar, 8140 haring, 450 makreel, 95 schel- vis,350 wijting, 64 kabeljauw en gul, leng, 30 hake, 5 koolvis, 15 diversen. To' 9740 kisten. Besommingen. IJM 49 Petten 120, IJM 41 Compaen 14900, IJM 57 Medan® deel, IJM 183 Vikingbank 5880 deel. Verse haring: KW 58 6570, KW 6 4460, Mij 2700. HD 79 9637, KW 66 447. 1 Trawler) met 16.790. ADVERTENTIE FLORESSTRAAT 15 - Telefoon 16518 HAARLEM Wij kunnen U leveren: een radio, stofzuiger of rijwiel, haarden, kachels, wasmachines en wringers GEMAKKELIJKE BETALING! Vraagt bezoek van onze vertegenwoordiger Soestdijk, 4 v. Alexandrië naar Port Said. Schie, 4 v. Lissabon naar Malta. Stad Haarlem, 4 v. Spezia te Huelva. Swartenhondt, 4 v. Makassar naar Soeraöaja. Tabian, 4 Pangkalpinang n. Tj, Pandan. Tarakan, 4 te Port Said. Tawali. pass. 5 Perim n. Bahrein. Tegelberg, 3 te Manilla. Tibia, 5 v. Curasao naar Dakar. Themisto, pass. 4 Lizard. Tankhaven II, 4 v. Tj. Uban n. Sungeigero_g. Taria, 4 240 m. W. Algiers. Teiresias, 4 van Tj. Priok te Palembang. Telamon, 3 v. Santiago de Cuba n. New »•=- Tero, 4 420 m. N.NO. Flores. Tiba, pass. 4 ten O. Antigua. Tjiangi, 4 v. Singapore n. HongKong. Tomori. 4 te Khorramshar. Volendam, pass. Fastnet Zuid Ierland. Venus, 4 v. Mersin n. Catania, rrïctobd- Willemstad, 4 van Amsterdam naar Cri Willem Barendsz, 4 300 m. ZO. Sa» Migt Zeeland (KRL), 4 300 m. NW. AndernaHgra-cs kanaal. Zonnewijk, pass. 4 Flores. KLEINE VAAR Barendsz, 4 v. Veyle te Rostock Blue Boy, 5 van Amsterdam te Bree Helle, 5 van Antwerpen UHamburg Citadel, verm. 6 v. Rotterdam n. Helsins- Coen, 3 v. Boness n. Hogenaes_ R rceIonl Daje Bohmer, 5 v Gibraltar n. Deneb, 4 v. Gothenburg n. Leim. Deni, 4 v. Nykobing te Antwerpen Eban. 4 v. Antwerpen «e Amsterdam. Elisabeth, 4 te Londen v. Gothenburg. Ernke, 3 v. Rouaan te Liverpool. Flevo, 3 v. Spezia n. Ajacelo Frisia, 5 v. Heysham te Partingto Geert Bodewes, Pass. 3 Gibraltar. Heemskerk, 4 v. Helsinki te B g g(on Helvetia, 4 v. Brldgewaler n F Hast V, 4 van Bordeaux te Southampi Jokurna, 4 v. Zaandam te Art P ierdw. Jozef Swenden, 3 v. Pernovtken n w, Lucas Bols II, 2 van Genua n. Caw Michel Swenden, 3 v Koping naar venTi Matthew, 6 v. Oïcarsham te Vlaarains Norma, 4 v. Par naar Parijs. Noord, 5 v. Loriënt naar Le Havr Ponza, 4 van Zaandam naai (e Bortoaï President Roosevelt, 1 v- Po Nvkoping. Prinses Margriet 4 v. Ambi te Silvretta, 4 v. Malmo n. Gotne Tilly. 4 te Mantyluoto van Skm- Texel 4 v, R'dam te verwacht Trianga, 8 v. Hamlna te (fcrswn Toos, 4 v. Amsterdam te Hj Urmajo, 4 te GrangemO-ith Van Brakel, 4 te Vestervik. Nykop^, Van Gelder. 4 van Sunder an Westkust 3 v. Abo te Hu". Hartle.pool. Wim, 4 v. Walkom naar West sleepvaap Atlantis, 4 van Du^'j}|Sir'ïll&^e1ges' Blankenburg, 4 v. Ro,te'.fljj. 5' 48' W- c,jd Ebro, met 2 bakken 4 48 15 4 yan Port m Humber, met Engelse sleep naar Rotterdam met PoJa ]8„ v/est Poolzee. met sleep 4 ^zwarte Zee, Schelde, naar sleepboot Zwa Portland. bakken 4 te 3s j. Tvne, met baggermoleni en - 3„ jf, i Zwarte Zee, met 3 corvetten

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6