Nederlandse emigranten huizen in het „kamp der zoekenden" Raket naar de maan meer dan film - fantasie f.26.75 Een rijwiel van PRUIS is GOED! Fa. PRUIS sss-a i1 Woningnood in Australië Haarlemse kampeerders zouden niet meer terug willen Dames Opgelet!! Veisen Zestig procent van 's werelds goudvoorraad opgeslagen in onromantisch Fort Knox pils «ajïïi, awsjirïS?» jtaSffVsy&s, 0«r laKSS'"4 pr v6 sv S^S:SSSS& VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 Al wie eens gekampeerd heeft,kent de geneugten ervan. Wie zijn vacantie in een tent d'oorbracht had evenwel de zekerheid na enkele weken weer in eigen huis te kun nen trekken. Wanneer men echter een eigen woning mist en noodgedwongen zijn intrek moet nemen in een tent, hetgeen niets an ders is dan een canvas-overspanning, waaronder het verblijf van onbepaalde duur is, wordt het dagelijkse leven op an dere waarden gegrondvest. Nooit heb ik dit beter kunnen consta teren dan bij mijn bezoek aan het „Kamp der zoekenden" in North Narrabeen, dertig kilometer van Sydney. In dit kamp staat een veertigtal tenten van velerlei vorm en omvang. Er wonen Nederlanders, Engelsen en Australiërs. Ik heb met de bewoners ge sproken en de uiteindelijke indruk, die ik van dit bezoek heb meegenomen is van ge mengde aard. De interieurs van deze ver blijven wisselen met de welstand van de bewoners. Ik zag grote en kleine tenten, armoedige en goed verzorgde, maar het trof mij, dat bij geen der emigranten enig spoor van neerslachtigheid te vinden was. Telkens, waar ik ook kwam, hoorde ik de opmerking, dat men blij was bevrijd te zijn van de geldzorgen, die vele emigran ten blijven houden, wanneer zij in vacan- tiehuisjes wonen. Wie het er voor over heeft de vele ongemakken te dragen, welke vooral moeder de vrouw ontmoet, voelt zich in deze primitieve tenthuisjes met recht thuis. Ik ben er van overtuigd dat deze emi granten er goed aan hebben gedaan de dure flatwoningen te ontvluchten want in dit tentenkamp ligt hun kans om binnen af zienbare tijd zoveel te sparen, dat hun grote wens een eigen huis of bedrijf ver vuld zal worden. Maar toch, toen ik dat alles in ogenschouw nam, bekroop mij een zeker gevoel van deernis. In verscheidene tenten waren de slaapgelegenheden niet veel meer dan wat houten planken. De hygiëne, die vooral in Australië met zijn hete zomers grote zorg vereist, kan nauwe lijks tot haar recht komen en alleen in de zomermaanden en op warme voor- en na jaarsdagen is het mogelijk te baden in de dichbij gelegen baai der Narrabeenmeren. In de grotere tenten kan een gezin van vier personen zich ruim bewegen, iln de kleinere moet men dicht naast elkaar zitten onder een overspanning, die soms een paar cen timeters boven het hoofd van een volwas sene reikt. Geen hunner heeft echter het verlangen te kennen gegeven, kamers te willen huren in de stad, want allen hebben ervaren, dat de huurprijzen een zware druk betekenen en de zorgen groter maken. Men moet bewondering hebben voor al deze emigranten, en speciaal de vrouwen, die onder de moeilijkste omstandigheden, dikwijls zonder geld in de zak het hoofd omhoog wisten te houden. Een van mijn bezoeken gold een familie uit Haarlem, man, vrouw en drie kinderen van acht, zes en drie jaar, die in een mooie, witte tent huist. De man is autogeenlasser BUERGELIJKE .TAND VAN CASTRICUM VOOR DE BABY BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Geboorten: Klaas, z. van R. de Ruiter en M. Jansen. Petrus H. J., z. van H. A. Duin en E. C. Kuijs; Hendrikus Ph. M., z. van B. A. Rutten en C. P. M. Niesten. Willempje, d. van C. Bergsma en H. v. Langen. Anto- nius M., z. van J. Th. Kooiman en C. O. For- tuijn. Ronald, z. van C. Bakker en A. Kruit. Cornelia Th. M., d. van C. P. Spanjaard en M. J. Klous. Rob, z. van J. W. Joosten en H. Zijp. Maria M. M., z. van Th. de Ridder en M. M. Schut. Joanna M., d. van J. V. G. M. van Unkel en J. Stuifbergen. Maria J., d. van S. P. Hoogeland en D. Hendriks. Overleden: Fr. de Vilder, 80 j., weduw naar van I. M. Beuker. S. J. Kooistra, 83 j., weduwnaar van KL de Jong. Getrouwd: M. van de Vin en J. M. E. v. Engelen, J. Goudsblom en C. J. Does, H. van den Berg en M. Oosterom. Ondertrouwd: H. Fl. v. d. Wijst en M. Lub bers. B. P. Doodeman en G. P. Balvert. L. J. Alders en G. M. v. Buggenum. A. Settelaar en V. S. P. Burgering. C. G. Dirks en E. M. Timmer. W. Hutter en M. de Vries. van beroep, maar in Australië zit hij in het bouwvak. Hij kwam op 28 Juni in Australië aan. Vijf weken heeft hij in een Bathurst- kamp doorgebracht, werkloos, omdat hij zijn gezin niet wilde achterlaten door in Wollongong in de staalfabrieken te gaan werken. Uiteindelijk kocht hij een tent, waarin zij nu wonen, met houten vloer, tafel en vier stoelen, aanrecht en zesender tig meter gordijnstof ter afscheiding van de slaapruimte. Duizenden emigranten zullen hem benijden, want in de steden slapen talrijke landverhuizers in kamers, die met anderen, meestal vreemden van elkaar, worden gedeeld. Mevrouw van Oossanen acht dit tijdelijk verblijf goed genoeg uitstekend zelfs in vergelijking met andere tenten om de gelegenheid te hebben geld over te sparen om later grond en een huis te kopen. „Nooit wil ik meer terug naar Holland" zei ze. „Hoe kun je in Nederland leven van zestig gulden in de week? Hier verdient mijn man veel meer en er is daarbij een. goede toe komst voor de kinderen". Vóór ik het kamp verliet, dwaalde ik voor het laatst langs de vele tenten. In de late namiddagzon zitten de ouderen voor hun „home" en de kinderen hollen naar het nabije strand en rennen terug met grote mooigevormde schelpen. Ze vangen visjes met de hand en babbelen hun Engels door hun moedertaal heen. Een nieuwe generatie gedijt in een pri mitieve omgeving, in een langdurige wor steling om het recht op een eigen huis. Twintig „Onafhankelijken" stichten nieuwe groep Twintig leden van de vereniging van beeldende kunstenaars „De Onafhankelij ken" hebben voor het lidmaatschap be dankt en zich verenigd in een nieuwe groep, die zij de naam „Stuwing" gaven. Zij zijn van mening dat de vereniging „De Onafhankelijken" in de jaren na 1940 be langrijk is uitgebreid ten koste van de kwa liteit. Het is de bedoeling van „Stuwing" om levende schilders van ieder genre en iedere richting te verenigen, mits de kwaliteit van het werk in artistiek en technisch op zicht het lidmaatschap waardig is. Men wil overigens niets anders dan de goede tradities van „De Onafhankelijken" voort zetten. Het is de bedoeling door middel van talrijke exposities het kunstzinnige pu bliek een geselecteerd overzicht te geven van alle stromingen en richtingen in de hedendaagse beeldende kunst en zich daar bij vooral niet te beperken tot de Neder landse alleen. De eerste tentoonstelling wordt op 16 October geopend in de moder ne Boekhandel te Amsterdam. op te knappen1 Internationaal ruimtevaart-congres in Londen Vijfduizend Britten willen een retourtje De maan-manie heeft korte tijd geleden haar hoogtepunt bereikt op het in Londen gehouden Internationaal Astronautisch Congres. Astronautica is de wetenschap, welke het reizen door het hemelruim be studeert. Het begrip „internationaal" is in deze kringen reeds totaal verouderd, want daar neemt men alleen genoegen met niets minder dan interplanetaire op lossingen. Het is nog maar een kwestie van tijd en geld eer wij er een maan bij krijgen, namelijk een zelf gemonteerde satelliet, welke als ruimtestation rond de aarde zal cirkelen. De Duitsers zien als expansie specialisten in het hemelruim natuurlijk ongekende mogelijkheden. Zij vormden op het congres verreweg de sterkste en geestdriftigste delegatie. De geleerden zijn het er al enige jaren over eens, dat het mogelijk is een planetarisch „schellinkje" in te richten om het aards toneel in ogen schouw te nemen en als étappe voor stou tere ondernemingen. Natuurlijk is een dergelijk hemelbalcon ook zeer geschikt om projectielen op elk willekeurig continent te doen neerkomen. Een Amerikaanse spion heeft, naar blijkt uit een proces, in Maart te New York ge houden, de Russen reeds ingelicht over de resultaten van die studie der hemelstra- tegie, waarin vroegere Duitse V2-specia- listen een groot aandeel hebben. Herr Kölle, de secretaris van de Duitse vereniging voor onderzoek van het wereld ruim, verklaarde, dat zijn land reeds alle fundamentele en technische kennis bezit voor het satellietproject, dat mogelijk twee milliard gulden een betrekkelijk koopje zal kosten. Over tien jaar kan het plan werkelijk heid worden. Het nieuwe „hemellichaam" zou plaats bieden aan vijftig tot vijfenzes tig personen. Het centrale gedeelte, een raket, zou door buizen zijn verbonden met een cirkel van achtendertig cabines, welke als woonruimte en laboratorium zouden dienen. De montage daar in de hoogte zou drie maanden in beslag nemen. De totale kosten zouden 1.7 milliard gulden bedra gen, waarbij dan nog zou komen het on derhoud, dat maandelijks 170 millioen gul den zou kosten. De satelliet zou ingesteld worden op de zwaartekracht van de aarde, hetgeen be tekent, dat zij drieëneenhalve omwente ling per minuut zou maken. De grote ambitie gaat naar Mars. Dr. Werner von Braun, de man die de V2 maakte, werkt nu koortsachtig aan het reisplan naar de planeet, die zich tussen vijfendertig en drieënzestig millioen mijl van de aarde bevindt. Aan de Marsexpeditie zouden zeventig VISITETASSEN EN HAND-SCHO UDER TASSEN reeds vanaf 3.25 LEDEREN CANADIAN BAGS vanaf slechts ƒ17.50 ,,'t SPORTHU1S" Kennemerlaan 137 - IJmuiden Telefoon 4071 man deelnemen, die in tien ruimteschepen de afstand tussen de twee satellieten zou den afleggen. Zodra zij op de laatste aan gekomen zouden zijn, zouden hen door middel van zesentwintig raketten, welke negenhonderdvijftig vluchten zouden ma ken, speciale onderdelen voor de cabinè- raketten, brandstof en landingsboten. wor den nagezonden. j Elke volgeladen boot zou tweehonderd ton wegen. De landingssnelheid zou hon derdtwintig mijl per uur zijn en de snel heid door de ruimte tussen de planeten tweeënzeventighonderd mijl per uur. Behalve voedsel, water en zuurstof, zou den voertuigen, oppompbare rubber bui zen, waarin mensen zonder speciale kledij kunnen leven, worden meegenomen. De reis zou drie jaar en tweehonderdzevenen veertig dagen duren. r Voor de aandrijving zou niet dienen atoomenergie, welke te riskant(!) is, doch hydrazine en nitrozuur. Voor de bevoorrading van de stations is 5.320.000 ton brandstof vereist. Indien er geld genoeg zou zijn, kan de expeditie reeds over vijf jaar worden on dernomen. Maar zoals de zaken nu staan, zullen „pas" over vijfentwintig jaar raketvlieg tuigen om de maan en andere „nabij ge legen" planeten cirkelen en naar de aarde terugkeren. Kunstmanen, zouden kunnen worden gebruikt om televisie-program ma's naar alle delen van de aarde uit te zenden, als er dan maar geen ingewikkeld vraagstuk van een rationele zendtijdver deling bijkomt. Voor de eerste maanexpeditie zijn er al vijfduizend Britse liefhebbers; sommigen meldden zich zelfs per telegram aan, bang om in de rij te staan. Het congres ver-zekert, dat de reis „be trekkelijk" veilig zal zijn. De congressis ten, die natuurlijk in volle ernst zijn, ne men op de koop toe, dat zij op de lach spieren van het publiek werken. Want alles gaat sneller in deze wetenschap van fantastische snelheden en mogelijkheden, dan gewone stervelingen beseffen. Daarom is een retourtje Mars binnen vijfentwin tig jaar inderdaad niet uitgesloten. Als de ijzeren gordijnen, tariefmuren en paspoor ten dan nog niet opgeruimd zijn, zullen het de astronauten zijn, die het laatst lachen. Trouwens, misschien zal er dan ook meer vraag zijn naar een enkele reis...* Notarisklerk zou 30.000 verduisterd hebben In 1946 overleed jonkvrouwe C. A. van Sijpesteyn, die een vermogen van 450.000 naliet aan de Sijpesteynstichting te Loos- drecht, waarvan mr. C. H. V., de ex-direc teur van de Oudewatersche Bank, voorzit ter was. De 46-jarige notarisklerk J. H. uit Snelrewaard was uitvoerder en bewind voerder van de nalatenschap. H. stónd gis teren voor de Rotterdamse rechtbank te recht. Hem was ten laste gelegd, dat hij een gedeelte van het vermogen van de Sijpe steynstichting heeft verduisterd. De dag vaarding noemt een bedrag van ruim 30.000. De verdachte ontkende de ver duisteringen. In overleg met de toenmalige directeur van de Oudewatersche Bank, zo zei hij, werden diverse beleggingen bij deze bank ondergebracht. Het geld, waarvan de dagvaarding spreekt, had hij opgenomen bij de Oudewatersche Bank en ook had hij zijn broer een lening verstrekt. De officier van justitie zei in zijn requisi toir, dat het bestuur van de Sijpesteyn stichting in handen was van mr. C. H. V. en de verdachte. Solide beleggingen wer den geliquideerd en voor de opbrengst werden effecten gekocht, welke stukken later van de hand werden gedaan. De offi cier. noemde dit een staaltje van wanbe heer. Hij achtte bewezen, dat de verdachte 28 a 30.000 heeft verduisterd en eiste tegen H. een gevangenisstraf van negen maanden. Verdachte's raadsman, mr. A. J. Moll, meende, dat als op de bank in Oudewater een normale bankier had gezeten, zijn cliënt waarschijnlijk niet terecht had ge staan. H. had volledig vertrouwen in de bank en in de directeur. Op 25 October zal de rechtbank uitspraak doen. W. Barendszstraat 21 Telefoon 5726 - IJmuiden Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter pest moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de naam van het schip. Naar Indonesië: m.s. „Oranje" (23 October); naar Nieuw Gui nea: m.s. „Blitar" (16 October); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Sarpedon" (15 October); naar Suriname: m.s. „Aga memnon" (23 October); naar Australië via Engeland (13 October); naar Canada: s.s. „Hurricane" (15 October) en naar Canada: m.s. „Westerdam" (18 October). Post voor vrijwilligers op weg naar Korea Post voor de Korea-vrijwilligers die thans op weg zijn naar Korea, welke be stemd is voor uitreiking in de tussenhavens moet uiterlijk op 12 October in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet bevatten: rang, naam en legernummer, aan vullingsdetachement N-D.V.N., cp weg naar Korea, Amsterdam-Schiphol-Militair. De namen van de vermoedelijke tussenhavens en van het schip mogen niet worden ver meld. Beroep bij de Kroon tegen watervoorziening Zestien bronnen voor Van Gelder en een afvoerleiding in het geding Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat bij H.M. de Ko ningin door jhr. H. Boreel te Beverwijk beroep is ingesteld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van 12 September 1951. Hierbij werd aan Van Gelder vergun ning voor een proeftijd van vijf jaren ver leend tot het uitbreiden van de watervoor ziening van de fabriek met 16 diepwel- bronnen op een terrein, gelegen in Tus- schenwijk, gemeente Beverwijk, met een gezamenlijke afvoerleiding voor het opge pompte water naar de in deze gemeente gelegen fabriek van de vennootschap. Driehuizerkerkweg wordt voor een deel afgesloten Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat met ingang van Maandag 15 October tot nader order de Driehuizerkerkweg te Driehuis, van de De Genestetlaan af tot de Zeeweg, voor het doorgaand verkeer zal zijn afgesloten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 11 October kwamen de haven van IJmuiden binnenKitty, van Geffle; Oranje, v. Southampton; Ariadne, v. Cadiz; Viking, v. Pernovicken; Manto. v. Barcelona; Feducia N., v. Rage; Woodcock, v. Londen.; Blue Boy, v. Londen; Hercules, v. Antweri pen; Grebbest room, v. Londen; Spaarne- stroom, v. Hull; Falcon, v. Londen; Holder- nes, v. Goole; Josina, v. Fowey; Libelle, v. Rotterdam. Vertrokken zijn: Sarnia. naar Swansea; Irene Dall, n. Norfolk: Libra, n. Karlstadt; Skald N. Kalsborg; Heerengracht, n. Ant werpen; Hogeland, n. Rostock; Ramsdal, n. Stettin; Rossum, n. Setubal; Hoflaan, naar Rotterdam; Baltia n. Helsingfors; Midas n. Rotterdam; Sigborg n. Rotterdam; Sinkep n. Port-Said; Texelstroom, n. Manchester; Weltevreden, n. Valborg. Het goud van Fort Knox heeft mijn ge dachten zonder dat daar eigenlijk een concrete reden voor was steeds naar romantische paden geleid. Ik zag een een zaam rotslandschap voor mijn geestesoog, met op zijn hoogst een meest barre top, een kleine, doch ongenaakbare vesting, be schermd door talrijke mitrailleurposten in de bergholen en door een legertje keur troepen, dat elke vreemdeling de toegang tot dit ruige gebied van rotsen en goud ontzegde. Dit beeld der fantasie bleek volkomen in strijd met de realiteit te zijn, want in de wijze waarop de Amerikanen het goud op bergen, schuilt geen sprankeitje romantiek. Om u de entourage duidelijk te maken, moet ik eerst een enkel woord wijden aan Fort Knox in de staat Kentucky, een mi litaire nederzetting zo groot als de Noord oostpolder, waar momenteel vijftigduizend mensen verblijf houden. Wij Nederlanders, gewend aan bescheiden formaten en aan tallen, kunnen ons moeilijk een idee vor men van de omvang en het comfort van de Amerikaanse trainingskampen, welke steden-op-zichzelf zijn. Natuurlijk zijn er de wit geverfde hou ten barakken, waarin de tienduizenden soldaten gelegerd zijn, die voor een be paald wapen getraind worden (in Fort Knox bijvoorbeeld voor de tankdivisies), maar daarnaast heeft zo'n militaire stad ook haar woonwijken voor de gezinnen van de permanente bezetting, haar kerken, scholen, theaters, zwembaden, winkels, dancings en vooral ook haar royale gazons, en dit alles wordt geruggesteund door eigen electrische centrales, gas-, water- en warmtevoorziening! Dicht bü de milliardenschat Welnu, in de landelijke villastad Fort Knox, omgeven door een reeks uitgestrek te oefenterreinen in het eentonige golven de bosland van Kentucky, is om en bij 60 procent van 's werelds goudvoorraad op geborgen. In 1935 kwam het ministerie van Financiën op de gedachte zijn milliar denschat hier onder te brengen en sinds dien is Fort Knox een levend begrip ge worden voor ons zo zeer aan goud hech tend mensdom. eeeeeeeeeeooeeeooeeeeeoeeee» De „vault" of wel de goudbergplaats en alles wat er bij hoort, is, eerlijk opgebiecht, niet indrukwekkend. Even buiten het cen trum van Fort Knox betrad ik een rustieke rechte betonweg, aan het eind waarvan ik iets wits, mijn doel, zag schemeren. Edoch, honderd meter te vroeg deed een bord aan de kant van de laan me schichtig halt hou den. Ik las de waarschuwing betreffende het niet verder gaan zonder toestemming, toen plots boven me de indringende vraag klonk: „Wat wenst u?" Ik voelde me ietwat belachelijk alleen op die weg, maar ik vertelde, schuin om hoog blikkend het ding iets over een Ne derlands journalist, die graag goud wilde zien. „Een ogenblikje alstublieft", zei de luid spreker en na een minuut: „loopt u maar door". Bij een zeer stevig en hoog ijzeren hek werk werd ik opgewacht door twee politie mannen en door een heer van omstreeks vijftig (bepaald huiselijk gekleed in wit shirt en khakibroek), die Russell van Horne bleek te heten en die er met zijn zeer selecte garde voor te zorgen heeft, dat 60 procent van 's werelds goudvoorraad niet in handen van een gezelschap van gangsters valt. Van Horne gunde me als speciale gunst een blik van nabij op de buitenzijde van een witachtig granieten huis met twee bovengrondse verdiepingen en terwijl ik naar dit enigszins op een grafmonument gelijkend bouwwerk tuur de, vertelde hij me, dat het goud in de vorm van rechthoekige stenen wordt be waard en dat elke „mop" zevenentwintig pond weegt en veertierduizend dollar waard is. Bovendien kreeg ik te horen, dat het blinkende metaal zestig voet onder de grond ligt opgeslagen. Voor de directe bewaking zorgt een po litiemacht van het Treasury Department en wanneer de nood werkelijk aan de man komt, zijn er in de onmiddellijke nabijheid nog altijd de 30.000 tanksoldaten van Fort Knox. Het geheel schijnt zulk een be trouwbare bergplaats te zijn, dat de Ame rikanen er in de oorlogsjaren ook nog his torische schatten als de Grondwet, de Onafhankelijkheidsverklaring, de Bijbel van Gutenberg en de originele tekst van Lincolns ontroerende toespraak bij Gettys burg deponeerden. Juist toen mijn gastheer me de hand schudde en zei, dat hij me tot zijn spijt „niet binnen kon laten", zag ik een ro- buste hond om de hoek van het gebouw sluipen, maar mijn hoop op een pittig bloedhondverhaal verdween, toen deze bulldog van de baas me soepel de hand kwam likken en geen enkele officiële func tie bleek te hebben Op mijn weg terug over de zonnige, stille betonweg, leidend door een vriendelijk parklandschap, deed het ding boven het bord me opnieuw on prettig schrikken: de bewaker aan de mi- crophoon was zo vriendelijk „so long" te zeggen. Scheepvaart ISSiji! ïo rH?' «4» SS; Mol^^r'k!°llV^n^Freetc^nt"Mon''Hrptt' nmnïïariSo'?;<10 van R'dam te Houston. Omala. 10 Min verwacht v. Singapore KTs reRoNuïïfnïrnL.B£ rA'.Yv/iSïS'rt'' vS.Sk n*SS&m (Van onze correspondent in Australië) over de week van 5 tot en met 11 Oct. 1951 GEBOREN: Astrid, d. v. C. J. Blei en A. J. Swart, Kon. Julianastraat 35. Catharina Cor nelia Afra Maria, d. v. A. Castricum en M. J. de Groot, Burg. Lommenstraat 4. Johan nes Gerardus, z. v. J. F. Heintzberger en M. Verdwaald. Bakkummerstraat 69. Maria An toinette Johanna, d. v. P. Beentjes en M. A. Komen, Jn. Hobergstraat 18. Jacoba Cornelia Maria, d. v. J. Brakenhoff en J. J. Veldt, Beverwijkerstraatweg 152. Alida Maria, d. v. C. Nanne en G. Druijven, N. v. d. Veen- straat 48. ONDERTROUWD: Rudolph Johannes Dup- pen, 's Hertogenbosch en Christina Adriana de Wildt, Castricum. Dominicus Bartholo- meus van der Velden, Castricum en Catha rina Wulp, Castricum. Adrianus van Won deren, Castricum en Adriana Maria Liefting, Castricum. GEHUWD: Jacob Slikker, Schoorl en Mar- garetha Maria Kijzers, Castricum. OVERLEDEN: Engel Zwart, 85 j., wedn van N. Wijker, Velsen. Gesina Margaretha Haksel, 78 j., wed. van G. Voskamp, Am sterdam. Aaltje Laanstra, 81 j., geh. met P M. Schouten, Haarlem. Berendina Janna Laurense, 88 j., wed. van M. v. d. Ham, Am sterdam. ADVERTENTIE wok Uurfteutek! Nn de haard weer brandt is de box of een kinderstoel een uitkomst! In diverse uitvoeringen ANEGANG 46 - HAARLEM - TELEFOON 14651 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) Nu het op dit ondermaanse niet „je dat" meer is, valt het te begrijpen, dat een overstapje naar een andere pla neet thans een bijzondere aantrek kingskracht op velen uitoefent, te meer nu een tocht door het hemel ruim, dank zij de vorderingen van de rakettentechniek, tot de mogelijkhe den gaat behoren. Vooral in Engeland telt men reeds honderden „maan- maniakken" die, georganiseerd is een speciale vereniging, zich bezinnen op de verwezenlijking van ons aller droom: een reis naar de maan. ADVERTENTIE Wij hebben ontvangen: méér dan 60 modellen in ZIET ONZE ETALAGE Alle modellen zijn in diverse kleuren leverbaar. Vraagt U vrijblijvend binnen ADVERTENTIE Wij kunnen U uit voorraad leveren RÜwiclcn in sportuitvoering en in alle merken. Autopeds vanaf 32.Driewielers, Strijk bouten, Wringers, Becnpüpen, Lederen hand schoenen, Handwarmers, Zaklantaarns enz. Nog enkele lederen jassen voor oude lage prijs. Op 15 November zal de nieuwe P.T.T.-zend- en ontvanginstallatie voor de scheepvaart op het Sluiseiland te IJmuiden in gebruik worden genomen. De veertien zendynasten zijn in V-vorm opgesteld, wat het mogelijk maakt elk schip, waar ook ter wereld, rechtstreeks met Nederland te verbinden. De nieuwe installatie op het Sluiseiland. (Van een bijzondere medewerker) ADVERTENTIE Aagtekerk, Amsteldijk Altair, pass 10 n ^*^0. Barhari Alwaki. 10 ivo °m °i»- ad°S' Amstelstad, io 280 m" Sp H^eras Cistula, 10 van Trïn S«a Friesland. "(KRL)? Groote Beer, 10 van'Ti PHr,tSSanl' Grootekerk, 10 van East Londen" Amst(% Hector, u te Rotterda^ naa^Hamburr HeSeas ?i Ktw^en^fe Hestia, li Maracaibo verwacht Indrapoera 10 van Ti Priol il Ilos, 7 te New York v Cd S Serrsr«t Jagersfontein, 10 v. AmsteL™ Kota In,ten, 10 250 m. w ten z Langkoeas, 10 van Sarong Scillys' Laurenskerk, 10 van Bushir naar ir„ Leerdam. 10 te Baltimore'v ThiL??il Lemsterkerk, pass. 11 Gibraltar pnlj' Loppersum, 11 v. Piombino te Ron, Leersum 10 450 m. NNW. Bemud»*7SS Lemsterkerk, pass. 10 Kp. d?Ga£ UH Loppersum, 10 60 m. w tenZ rwi Luna 10 van Mersin naar Tunk Vewb- Langlee Scott, 7 te Mombassa Modjokerto, 14 te Hoek van Holfr T(:' Madoera. 9 van Calcutta"'naa Maashaven, pass. 10 Kp. St. Vincent Macoma, pass. 10 Ras Fartak Macuba 10 275 m. ZW. Ras Fartak Mapia. 10 200 m. Z.ZW. Ouessant Mansa, 10 v. Miri naar Singapore Metula, 10 250 m. ZO. Ras al Hadd Mirza. 10 100 m. ZW. Ouessant. Malvina, 10 460 m. Z.ZW. Ri0 de JtnUm Nigerstroom verm. 12 v. Bordeaux n Dm. Nieuw Amsterdam, 10 540 m. 0. ten z' )l. Noordam 10 930 m. O. ten Z. Cape Race Noordwok, pass. 10 Ouessant. Ondina. 10 100 m. NW. Natuna eil Oranjefontein, 10 450 m. NO. St. Helena. Oranje, 11 te Amsterdam v. Tj, Priok Oranjestad 11 van Trinidad naar Barbstfct Orestes, 10 420 m. N. ten 0. Crooked el Parkhaven, 10 van Wabana naar SouthshldJi Poseidon, 11 te Barbados verwacht. Prins Fred. Hendrik, 10 820 m. W.ZW Co Wn Prins Willem II. 10 350 m. O. ten N, Abito Roebiah, 10 van Cheribon naar Semarane. Rondo, pas. 10 Guardafui naar Singapore. Rossum, 10 van Huelva te Amsterdam Rijn kerk, 10 120 m. Z.ZW. Finisterrc n. Ach Salatiga, 10 te Port of Spain. Soestdijk, 10. van Aden naar Penang. Straat Soenda, 12 te Singapore verwacht Slamat, 7 v. Seattle naar Manilla. Stentor, 11 te CuraQao verwacht Schie, 10 van Malta n. Alexandria. Sinabang, 10 te Limako. Sliedrecht, pass. 10 Elba. Stad Alkmaar, 10 150 m. Z.ZW. Flow. Stad Vlaardingen, 10 v. Emden naar Kinjfc Straat Malakka, 10 360 m. W.ZW. Andêi graadskanaal. Sunetta, 10 540 m. W. ten N. Finisterre. Salland, 10 120 m. O.t.N. Rio Grande. Stad Maassluis, verm 13 v. Emden n. Lulet Scherpendrecht, 10 230 m. O.t.Z. Cp. Race. Schiedijk, pass. 10 Key West. Tjipanas, 10 van Port Elisabeth naar Kaa Trompenberg, 10 van Antwerpen. Tjibesar, 8 te Yokohama. Tjikampek, 8 te Kobe v. Kaapstad. Tjiwangi, 9 te Hongkong van Singapore. Tomini, 11 van Rotterdam naar Soerabaja. Tiba. 13 v. Trinidad te Port Alfred vemd Tawali, 10 te Bahrein. Tarakan, 10 150 m. N. ten 0. Massawa. Teucer, 10 rede Beiawan. Tiba. 10 50 m. NO. Sable eil. Tegelberg, pass. 10 Zuidpunt Formosa. Telamon,8 te New York v. Santiago de Cubl Titus, 10 van Napels naar Genua. Tjimenteng, 6 te Montevideo. Tero, 11 van Delfzijl naar Antwerpen. Triton, 10 260 m. NO. Crobked eil Uni, 3 v. Nuetvitos naar Caoanas. Van Heutz, 7 te Hongkong v. Singapore. Willem Ruvs, 10 van Beiawan naar Singapof Westland, 10 v. Amsterdam te Buenos Aires. Westerdam. 10 480 m. O ten Z. Cp. Ra». Willem Barendsz, 10 450 m. NO. Martinigue. Winsum, 10 210 m. Z.ZW. Ouessant Winterswijk, pass. 10 Messina n. Venete. Woensdrecht, 10 120 m. O.ZO. Rio de Janeiro IJsel, pass. 10 Azoren naar Le Havre. Zonnewijk, 10 250 m. O.ZO. Bemudas^ Algarve, 10 te Londen. Arnoudspolder. verm. 11 v. Lissabon n. Att, 10 v. Alioa naar Rotterdam. Audicia, vertr. 11 v. Damrochefort of i Charente. Badzo, 11 te Terneuzen verwacht, Barends. 10 te Wasa. 4 Blue Boy, 11 van Londen te Amsterdam. Bernina, pass. 11 Brunsbuttel. Bernisse, vertr. 11 van Barry naar FerroL Bill 11 te Garston van Wismar. Bree Hellee, vertr. 11 vanHambwgn-R Cornelis Houtman, 6 van Kopenhagen n. Carpo, 10 te Swansea v. Dublin. Citadel, li te Helsinki yenvacht v. M Da je Bohmer, 11 v. Valencia te Alicante. Dollar, pass. 11 Terschelling. Deneb, 10 v. Grangemouth n. Mem Depa, 10 v. Antwerpen naar Rostow. Escaut, 11 Antwerpen verwach'u.,,ht Glashaven. 11 te Antwerpen veryacM. Geert Bodewes, 10 v. Casab'anda Import, 11 te Lissab°n verwac Tn^pbortr 10 v. Antwerpen n. Jog 10 van Aberdeen te Inverness. Jakob Oorburg, 9 te BUbao. blantt Koningshaven, 8 te Almeria i Kemphaan, vertr 11 van Lonto Leuvehaven, vertr. 12 v. amwcif Ma rietje Bohmer. 14 Torreverwacht. Maymere, pass. 11 Unisterre Michel Swenden, 8 v. StocKa w Monica, 8 v. Dubin n. stocjcholm. Marne. 10 v. Amsterdam tei a. Maystar. 10 te Par van Dub in Merel 10 te Amble van Boness. Matar. li No^kopi|?fncvae „ffi Lyautey. Merak, 10 v. Casablanca n. r Neptunus, Pass* 1V rntherburg te Aarnui Nassauhaven, 12 v. Go Nelly, 10 v. Amsterdam naa n v Fidd Noorderhaven 11 teC'a Harlingen. Nottingham 10 te Goole Amsterdaa- Peter Swenden, 9 v. JïS Prinses Margariet 9 te Toreto Poortvliet, pass. 10 Kmi. parfJ,. Sandenburgh, pass. H ^ningerbank. Shamrock, pass 11 Teiscn n Spolanda, 9 y. Bayonne "^„vacht Sporota, 11 te Antwen' Lands Er,i Stientje Mensinga, pa» Swallow, 10 v. Goole n. Newport Spess.' 11 nog te Sundsva^^ n Newcastle. !£P?4 te'Garsto verwacht. Tyro, pas. 10 Lizafd. Rotterdam Texel,11 v Grimsb;na V ecjiii- - vail Vrouwëpolder, 10

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10