WLENBERG V* Kleine Wetelcl cfeèMORRIS iefmycu iwj! BARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 15459 Nederlandse zwemsters naar Scandinavië Internationale Journalisten conferentie in Parijs ,uua voor Haarlem :4S ?«!Ur,Luxor: "Hel lcvon •-tewn'J, en 9,15 uur- City= 0,V, gaf aangrijpende uitvoering van „Jeanne d'Arc an bucher" Ambonese folklore in Haarlems Concertgebouw Het woningtekort te Haarlem Dr. A. F. Philips ten grave gedragen Korea-vrijwilligers uit Rotterdam vertrokken Het zware autoverkeer door Haarlems binnenstad Nederlandse haring naar Polen Het kind in de lagere schooljaren Wat filosofie ADVERTENTIE I VICO LEDEREN KLEDING Op 30 October zal een groep van zeven Nederlandse zwemsters naar Denemarken reizen voor een landen-ontmoeting Dene markenNederland. De Nederlandse dames- ploeg is als volgt samengesteld: 100 meter vrije slag: Irma Schumacher (RDZ), Marie Louise Vaessen (ZON), of Hannie Termeulen (HDZ); 400 meter vrije slag: Irma Schuh- macher, Geertje Wielema (Robben), 100 m. rijslag: Geertje Wielema, Joke de Korte (ODZ); 200 meter schoolslag: Lies Bonnier (Aegir), Nel Garritsen (RDZ); 100' meter vlinderslag: Nel Garritsen, Annie de Groot (ADZ); 3 x 100 meter wisselslag: Nel Gar ritsen, Irma Schuhmacher en Geertje Wiele ma; 400 meter wisselslag: Marie Louise Vaessen of Hannie Termeulen. Met uilzondering van Annie de Groot reist de ploeg door naar Zweden. De ont moetingen in Zweden worden gehouden op 4 en 6 November. EEN OLYMPISCHE MUNT. - Finland zal ter gelegenheid van de Olympische Spelen in 1952 een speciale munt laten slaan. Het geldstuk zal van zilver zijn en een waarde hebben van 500 mark of ongeveer acht gulden. Op initiatief van drie Franse journalis tenbonden zal 12, 13 en 14 October te Pa rijs een internationale journalistenconfe rentie worden gehouden, waar men een wereldcongres wil organiseren en een „in ternationaal verbond van vrije journalis ten" wil oprichten. Bonden uit de volgende landen zullen vertegenwoordigers zenden: Duitsland, Engeland, België, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Zweden Finland, Canada en Amerika. Het ANP verneemt nader, dat de Fede ratie van Nederlandse Journalisten op deze conferentie zal worden vertegeenwoordigd door haaf voorzitter L. Hanekroot, de secretaris mr. A. E. van Ilantwijk en het lid van de buitenlandse commissie der fe deratie imr. M. J. Rooy. Het doel van de conferentie is niet reeds tot oprichting van een nieuwe internationale federatie over te gaan, doch het eens te worden over de beginselen. Het bureau van de bestaande internatio nale journalisten federatie, de I.O.J., is tegenwoordig te Praag gevestigd. Men wil zich met een eventuele nieuwe federatie tot de Westelijke landen beperken. •WERDAG 11 OCTOBER ^■Wburg„De ingebeelde zieke" RW™1 JezelschaP' 8-15 uur. ijut r ?oncert Stichting Haar- Cultura: Nederlandse Ver- II hervorming, spreker r M uur. Palace: „Het pad der MetgrensWi' 18"j" 7 en 9,15 uur- Hals' tu ,en 14 i- 7 cn 915 '-arBemhr °!k vei'gelding", 18 j., Rembrandt: „Angelo-f 18 j., 7 OCTOBER ;'d' Schoot°8 u'hereniging, rlvan UUr- Brinkmann Onder zeer grote belangstelling heeft V/oensdag le Eindhoven de teraardebestelling plaats gevonden van hel stoffelijk over schot van dr. A. F. Philips. Een overzicht van de lijkstoet bij het passeren van het Philipsmonument. (Op de voorgrond). j schot ADVERTENTIE uitvoering van Jeanne d'Arc au bücher" kwamen gisteravond e j'rfe» inde tuinzaal van het Concertgebouw bijeen, waar de heer r;-'?tcrvan de jubilerende Christelijke Oratorium-Vereniging hartelijk '-;r lien die deze gebeurtenis zowel zakelijk als artistiek mogelijk c!.'! c-Jjgie woorden van lof richtte spreker tot Georgette Hagedoorn v':3': Robert. De hierbij afgedrukte foto is gemaakt op het moment ■:'r: ^.'^olkster van de titelrol aan mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester voorgesteld. In het. midden ziet men dr. J. E. baron dc Vos van aris der Koningin in de provincie Noordholland. Geheel links zit mpnrouw j- W. baronesse de Vos van Steenwijk-van Royen, f*1 beschermvrouwe van de C.O.V. ,ïheid van haar 40-jarig be- S dus gisteren de Haarlem- buitengewoon zware taak om ../ton en hoog geroemde dra- --Mire oratorium „Jeanne van Claudel en Honegger it Deze onderneming werd, na T-r'erbreking, een rake en ge tting van wat het jubileren- -A vroeger aan markante bij- ,:;0p het gebied der moderne wij herinneren ons nog treaties van „Le Roi David" en teens van Honegger (in 1926 f'f toen veel opgang maakten, W d'Arc" het doet. Het heeft der jaren wel eens bevreemd Robert niet meer als destijds a tos te slaan in het muziek- - Uitvoerders en toehoorders, dat dieven kon openen. Maar op pi niet wil zeggen: eenvoudiger Robert met zijn C.O.V. die to 28 jaar onder zijn leiding reis anders dan waardig en ver ben gehore gebracht. Laat ons ai gedenken. Het wijst echter op onkt geloof in hetgeen men - -jgdige overmoed aandorst, dat "i-enheid van dit jubileum, alles Tgezetom niet het geduchtste ;.ii deze tijd weer een plaats in -tie in te nemen. Wij hopen van to C.O.V. nu niet tot een volgend ■vacht om ook „La danse des Apendans), het vierde oratorium tor, te vertolken. Intussen ver- rJoat voor een volgende uitvoe- lüeqtiiem" van Fauré en de psalm Êiel'abime" (Uit het diepst van ti) van Lili Boulanger in studie psen. Dit toont aan, dat de hr henvonnen jeugdig élan niet teven. imoerige voorbesprekingen in ij. het ons overbodig om in dé pt, oratorium van ClaudelHo- :r.ne komen. We kunnen ons be- erkele indrukken. In de eerste in die der dynamische kracht, ir.sengeling van rhythmisch ge- inoni, van aan de realiteit ont- putisehe vormen van solo- en "samenzang en van de orkestbe- gop meestelijke wijze de verras- kptjes biedt. Men wordt ge- :reegesleept door de geweldige j!ia tekst en muziek, men onder- s reldzame ontroering, bewerkstel- srcontrasten die even groot als ge- r.Een simpel volkswijsje, zo oud, Er'jdan de geschiedenis van t::-ve, laat de diepte peilen van een ij: lyrische kracht, temidden van P van tegenstrijdige en in hun rntzo reële uitbeeldingen, da spookt onbarmhartig door het ei de satire die een sterk contrast ia totale vergeestelijking, welke safe niets meer gemeen heeft, iiifostijl ontbreekt niet. Men öeen groteske vertoning mee in aÉcéne, welke beheerst wordt /e monsters, waarin de auteurs gebruik maken van een aloud rdsHedje. Het menigvuldige aan- vji volksmotieven in het werk zet overigens een ongewone fris- oefeea ook een treffend karak en rustige over- bewogen orato- pas. Wie als toehoorder die kan houden, moet helaas doch wie zich kan aan het slot de meest op windende emoties doorleefd die een derge lijk kunstwerk verwekken kan. Uit hoofd en hart De vertolking schiep voor de C.O.V. tal van problemen. Vooreerst het vinden van uitvoerders voor de spreekrollen. Toch heeft men daarvoor niet buiten de lands grenzen hoeven te gaan. In Georgette Ha gedoorn vond men een Jeanne d'Arc, die menige Franse actrice van naam kon over treffen. Zij interpreteerde haar partij let terlijk en figuurlijk „par coeur", dus niet alleen uit het hoofd, maar ook werkelijk uit het hart. Ontroerend was het, toen zij de spreekstem afwisselde met het zingen van een paar verzen van het Meiliedje, dat het knapenkoor zo verrukkelijk mooi had aangeheven. Als geheel was het een zeld zame creatie. Een werkelijke ontdekking was tevens het optreden van Guus Hoek man en van Jaap Stroomenberg in hun spreekrollen. Dat kon niet karakteristieker. Henk Schaer kan ons als Frère Dominique die overtuigende indruk niet geven, hoewel hij zijn taak toch zeer verdienstelijk ver vulde. Goed was Willy Brill daarentegen. Han le Fèvre, die ook een parlando-partij vervulde, wist daarin zeker te voldoen, doch excelleerde als zanger van de Poreus- partij en in het Kaartspelduet met Guus Hoekman. De zangeressen Corry Bijster, Coby Frankendaal en Akke de Vries dien den het werk op waardige wijze. Over de prestaties van het koor zullen wij niet in détails treden, maar in één adem onze bewondering uitspreken voor wat be reikt werd. Want dat was veel, heel veel zelfs. Als jongenskoor werkte niet het aan gekondigde Amsterdamse ensemble mee, doch een stel Haarlemse kerkzangertjes, die zich onder leiding van Tom de Vries in enkele dagen op deze taak hadden voor bereid. Het resultaat was bijzonder mooi en qua klank en zangcultuur precies wat hier vereist werd. Het Residentie-Orkest begeleidde. Een paar repetities meer zou den geen kwaad hebben gedaan. Een hartelijk compliment tenslotte aan George Robert voor zijn bijzonder belang rijke prestatie als dirigent. Hij kan^ trots zijn op het resultaat van deze ..daad". JOS. DE KLERK Na opvoeringen in Den Haag. Utrecht en Rotterdam geven Ambonese studenten thans ook een voorstelling van hun folklo ristisch programma in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem en wel op Maan dagavond 15 October. Er worden allerlei Ambonese volkstypen in hun eigen sfeer bij het verrichten van dagelijkse bezighe den weergegeven. Ook krijgt men indruk ken van het muziekleven, de sportbeoefe ning. de kruidnagelpluk en het volksdan sen. Medewerking verlenen het Ambonees Gemengd Studentenkoor on hot ensemble Soeara Maloekoe, dat dikwijls voor de Nederlandse troenen in Indonesië is opge- treden. De foto laat een scène uit deze folkloristische revue zien. Nog steeds toenemend Het is te begrijpen dat, nu er in Haarlem betrekkelijk weinig huizen gebouwd wor den. het woningtekort nog steeds toeneemt. Bij het Huisvestingsbureau staan thans ingeschreven 179 onhoudbare en 1541 zeer urgente gevallen. Een maand geleden waren deze cijfers 169 en 1494. Er zijn in deze maand geen urgente gevallen gehol pen, wel werden er 6 nieuwe ingeschreven. Er werden 85 nieuwe zeer urgente gevallen ingeboekt, maar er werden er 37 geholpen. Er staan ook nog 78 K.N.I.L.-militairen ingeschreven, die in Haarlem aan een wo ning geholpen moeten worden. In een graf aan de voet van de oude toren op de algemene begraafplaats in Woensel is Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van dr. A. F. Philips neergela ten, naast de groeve van zijn in 1904 ge storven 3'/2-jarig dochtertje Betsy. Overeenkomstig de wens van dr. Philips had de begrafenis een uiterst sober karak ter. Op de dodenakker werd slechts een kort dank- en afscheidswoord gesproken door zijn zoon, ir. F. Philips. Vrijwel de ge hele Eindhovense bevolking had zich langs de route opgesteld, welke de begi-afenis- stoet volgde. Alle kerkklokken der stad luidden als laatste groet, aan de man, die Eindhoven zijn grote bekendheid gaf. De rouwauto werd voorafgegaan door drie auto's met kransen en bloemen en werd gevolgd door een klein aantal auto's waarin de familie Philips en enkele autori teiten hadden plaats genomen. Minister Van den Brink vertegenwoordigde de re gering. Prins Bernhard was vertegenwoor digd door zijn secretaris, dr. T. A. de Graaff. Voorts reden in de stoet mee mi nister Lieftinck, mr. ir. M. Goote als ver tegenwoordiger van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, prof. dr. J. Witteveen, rector magnificus van de Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. dr. J. de Quay, Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, mr. H. A. M. T. Kolfscho ten, burgemeester van Eindhoven en ver der leden van de Raad van Bestuur en het College van Commissarissen der N.V. Phi lips. De stoet reed lang? het in Mei van dit jaar onthulde standbeeld van dr. Philips. Het gehele gazon voor het monument was met bloemen en kransen bedekt. Bijna huis aan huis hing de vlag halfstok. Inmid dels hadden zich op de begraafplaats vele vooraanstaande personen uit kringen van industrie, handel en wetenschap en burger lijke en militaire autoriteiten verzameld. Deken H. Heezemans, vertegenwoordigde de Bisschop van 's-Hertogenbosch. Voorts waren er onder anderen ir. Z. T. Fetter, Directeur-genraal van de Arbeid, mr. H. P. L. Linthorst Homan, Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland en de heer L. Neher. directeur-generaal der P.T.T. Bij aankomst van de stoet op de dodenakker speelde de Philips Harmonie het „Wilt heden nu treden". Nadat de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neer gelaten legde dr. De Graaff namens de Ko ningin en Prins Bernhard een krans bij het graf. Evenzo deed burgemeester Kolf schoten namens het Eindhovense gemeen tebestuur. De Philips Harmonie speelde „Wenn ich einmal soil scheiden" van Bach, waarna ir. F. Philips de velen dankte, die de laatste tocht van zijn vader hadden wil len meemaken en alien die de laatste maanden zoveel belangstelling hadden ge toond tijdens diens ziekte. Namens de fa milie sprak hij woorden van dankbaarheid jegens zijn vader. advertentie M Haarlem - Tel. 13232 staalwol in pakken schuurpapier sehuurblokken Onder commando van eerste luitenant F. Erik de Nijs is Woensdag het detache ment van zesenzestig man voor Korea te Rotterdam scheep gegaan op de „General W. C. Langfitt". In de koffiekamer van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd werden de soldaten toegesproken door generaal-ma- joor mr. W. J. van Dijk, chef van het ka binet van de minister van Oorlog, die na mens deze uitdrukkig gaf aan zijn grote waardering voor het feit, dat deze man nen zich vrijwillig hebben aangemeld voor de strijd op Korea. Besloten werd met een driewerf hoera op Koningin Juliana. Onder muziek van de Koninklijke Mi litaire Kapel, die op de kade stond opge steld, liepen de soldaten de loopplank op. Met een tuiltjebloemen in de hand ging ook zuster Koopmans uit Haarlem aan boord. Zij gaat voor de tweede keer naar Korea. In verscheidene havens zullen nog troe pen worden opgenomen op de „General W. C. Langfitt". Geheel weren is ongewenst De verkeersdeskundigen, die zitting heb ben in een commissie die het Haarlemse gemeentebestuur adviseert over verkeers maatregelen moeten natuurlijk rekening houden met de nauwe straten in de-binnen stad. Deze handicap beïnvloedt de voor schriften die gegeven worden natuurlijk in zeer sterke mate. Om de binnenstad zoveel mogelijk te ont lasten, wordt het doorgaande verkeer bui tenom geleid. Maar niet alle automobilisten volgen deze voorschriften op. Men ziet vaak grote vrachtauto's met aanhangwagens door de hoofdstraten rijden, waarvan verondersteld kan worden dat zij hier niets te laden of te lossen hebben. De chauffeurs hadden de buiten-route moeten nemen. Nu bemoeilij ken zij onnodig het verkeer in de binnen stad, waar zij een gevaar voor zich zelf en anderen zijn. Wij weten het wel zo zei ons de hoofd inspecteur van politie die met de leiding van het Verkeer belast is maar er is niet veel aan te doen. Wij hebben nu geen be voegdheid om van zulke chauffeurs te eisen dat zij de weg buiten-om kiezen. Dat zou alleen zo zijn als wij de binnenstad geslo ten verklaren voor auto's die breder zijn dan een voorgeschreven maximum en als wij daar ook het rijden met aanhang wagens verboden. Maar daartegen bestaan gegronde bezwaren. Dan zouden de winke liers en andere zakenlieden in veel gevallen moeilijkheden ondervinden, want een deel der zware vrachtwagens al of niet met aan hangwagens moet hier goederen halen of brengen. Wij kunnen dus niet anders doen dan hopen dat de betrokken chauffeurs die al leen door Haarlem rijden meer en meer doordrongen worden van de noodzakelijk heid dat zij ae binnenstad mijden. Zo zigzaggend over de wereld, gelijk bliksems schietend van de ene hoek naar de andere, staan zij niettemin stil in de eeuwigheid. En hun leven is als een vlug ge flits van een helle lamp, die hen een ogenblik een lichaam geeft, als een scha duw. Ge kunt in die flits wel eens denken hoe belangrijk het is, een schaduw te hebben. En ge kunt u druk maken als een opge wonden mier om die schaduw schoon aan te kleden en gemakkelijk, te doen zitten, of le doen genieten van alles waar een scha duw plezier in hebben kan. Ge kunt het die schaduw zo aangenaam mogelijk maken, maar ais de flits voorbij is zijt ge hem kwijt. En dan zijt ge weer als voorheen; een ge dachte die wandelt tussen de sterren. Zo kunt ge een filosoof van de koude grond worden door in de herfst langs de zee te wandelen. Het is wel eens goed, te doen alsof ge alléén in het heelal zijt. Dat bevrijdt u van de wirwar der dagelijk.se problemen, die geen werkelijke problemen maar vervelende schaduwen zijn. En dan krijgt ge een beetje minder hoge dunk van uw eigen doen en laten. Dan is het niet meer zo noodzakelijk, te proberen met uw ellebogen "door het leven te worstelen om er te komen. Want dan begrijpt ge dat ge er ook vanzelf komt, op de draagbaar van de tijd. En als ge dat allemaal beseft, gaat ge in een gezellig strandcafé een warme koffie met cognac nemen. Want zolang ge uw schaduw nog hebt, moet ge hem warm houden. Anders raakt ge hem kwijt door uw eigen schuld, aan de schaduw van een longontsteking. J. L. Bij zijn aankomst op het vliegveld Orly werd de Amerikaanse generaal Omar Bradley, die te Parijs besprekingen zal voeren met de staf van de Europese strijd krachten. verwelkomd door generaal Al- phonse Pierre Juin, bevelhebber van de landstrijdkrachtenin de centrale sector. Generaal Bradley zal ook in Griekenland en Turkije confereren met militaire auto riteiten betreffende de toetreding van deze landen tot het Europese verdedigingsstel sel. Op het vliegveld Orly beantwoorden de beide generaals het saluut van de ere wacht. Generaal Juin salueert met de linker hand omdat hij zijn rechterarm tengevolge van een schotwond niet gebruiken kan. Woensdagavond hield mr. M. Stibbe in het gebouw van de Vereniging voor Vrij zinnig Hervormden te Haarlem gesproken over de ontwikkeling van het kind in de lagere schooljaren. Een vergelijking tussen de kleuter en het kind in de eerste klasse, aldus spreker, kan duidelijk maken, wat de overgang van de tandenwisséling in het zieleleven van een kind bewerkstelligt. De kleuter leert alles door nabootsing, lopen en spreken bijvoorbeeld.^Het school kind bootst niet meer iedereen na, doch alleen degene, die hij als autoriteit voelt: thuis de ouders, op school de onderwijzer. Het wil bewust leren, het wil werken, een bezigheid waarmee het spel nog verbonden is. De krachten waarmee nu geleerd wordt zijn dezelfde, waarmee het kind vóór de tandenwisseling zijn lichaam hielp vormen en opbouwen. Het zijn nu kunstzinnig scheppende levenskrachten, die ter vrije beschikking komen van het kind, en waar mee hij op de lagere school werkt en leert, totdat omstreeks zijn veertiende levensjaar het abstracte denken ontwaakt en het kind pas rijp wordt voor de middelbare school. Voorbeelden toonden aan, hoe het begin van het leren schrijven en lezen bovenal gehaald zullen worden uit de beeldend- fantasievolle zijde van de kunst door het vertellen van sprookjes, het afleiden van lettervormen uit sprookjesbeelden, zodat de ziel van het kind meeleeft met iedere lettervorm. Het rekenonderwijs zal in het begin vooral gegeven worden op de basis van rhythmische omgang met getallen, ta fels. optellingen en aftrekkingen. Ook dan doen geheel het lichaam en de ziel mee. Zulk een onderwijs noemde mr. Stibbe ge zond. omdat het niet is een van buiten-af aanbrengen van abstracte kennis, maar een gebruiken en ontwikkelen van aanwezige krachten. In Warschau en Den Haag zijn Woens dag contracten getekend, die voorzien in de levering van 35.000 vaten gezouten Ne derlandse haring aan Polen. Nederland ontvangt van Polen kali. Na het uitvaren van de eerste Neder landse haringtrawlers en loggers werden dit jaar besprekingen geopend tussen ver tegenwoordigers van de Nederlandse Bond van Haringhandelare'n en van de „Centrale Rybna" het staatsmonopoliebedrijf voor visserij-producten in Polen. De levering moet voor midden-Novem- ber geschieden. Sinds Woensdagochtend werd het vier jarige zoontje van de familie V. uit de Vreeswijkstraat te Den Haag vermist. Heden morgen is het jongetje onder een ingestorte stapel tegels op een bouwwerk teruggevon den. De levensgeesten waren geweken. In deze donkere dagen is het de zee, die zichzelf gaat bijlichten in haar eindeloze flirt met het strand. Als ge in de avond door het sponzige zand langs de branding stapt, zijn uw voetstappen als kleine ster renhemels duizenden briljante lichtjes. Zo laat ge een kronkelend spoor van .sterren achter, die langzaam verdrinken in het zoute water dat uit het zand omhoogkruipt. In de duisternis aan de zee wandelt ge gelijk in een oneindigheid. Boven u de ne velen van de herfstavond als sluiers van een koninginnekleed, waardoor de diaman ten schitteren. Rond u de grijsheid van ver vaagde duinen en de rusteloze vlakte van het water, als een woestijn van grijze wat ten. En onder uw voeten de oneindigheid van een mysterieus heelal vol kleine sterren. Zo stapt ge onder en door en over wol ken, ge loopt, en komt niet vooruit. Want achter u sluit zich de wereld, die zich vóór u opent. En ge wordt niet moe, omdat ge uzelf niet bewegen ziet. Ge zijt geen mens meer, maar een ge dachte die zelfs geen schaduw werpt. Ge kunt uit alles in het leven een sym bool peuteren als ge maar naarstig zoekt. Maar in zulk een avond hoeft ge niet te zoeken, omdat het symbool u omvat en uw geest vult zonder dat ge erom gevraagd hebt: Als een tocht door cle nevelen langs een lichtende zee is de gang van de mens door het leven. Tussen millioenen is hij alleen met zichzelf, die niemand kent en die hij niemand openbaren kan. Hij komt uit de nevel van de eeuwigheid en verdwijnt er weer in, en ondanks zijn drukte en rumoer komt hij in die eeuwigheid geen stap voor uit. Ze lopen, ze rijden in snelle auto's, ze vliegen zo vlug dat het geluid hen beteuterd nakijkt. En toch brengt die snelheid hen slechts rond hun kleine wereldje, steecis terug naar waar zij vertrokken, altijd weer sneller terug naar hun stilstand. De grootste snelheid op de wereld is de onbe weeglijkheid, om zo te zeggen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5