Aan de kanaalkant groeit een loodsensociëteit", die er zijn mag Velsen Noord heeft er een riante lagere school bij Jiex JAeater' Visserij-variaj Bakkerij MANTEN ernieuwd kleuteronderwijs eist intensieve opleiding HET TOEVAL SPEELT EEN ROL Jeugdwerk in Amsterdam THALIA .frA20CTOBER 1951 Haarlemse cursus ook voor Velsense krachten men de kleuters tussen vier de „bewaarschool" zond erk tot ^T'nfhct kleine meisje, aai Is uThvsnliocncn ontwassen is, -^Jfwerk in huis te vergemak- nnt het verleden en meer 'lfh0°,Vaan inzien dat goede lei- is men?. j 1r,A5MP meisje, dat I** c babyschoenen o mMs van de toe- ffen betoog dat hiermee de op- 'ftïerleidster een radicale ver- .htf[l moeten ondergaan. nt-1 S^'ÏÏin7'in de Kweekschool -lbefkleuterleidster uit Velsen, "«stede en Haarlem ont- kUr opleid'"? Verleidsters aan de Tettcrode- fXt n"5 cen bcperkt aantal de twee-jarige cursus en - ÏLdoten cursus voor hoofd- ^Keelnemen. Men beschikt na- 'bTeds niet over cen eigen ge- ,j£ft de beschikking gekregen lokalen van de H.B.S. A. ,a m zijn werk. lo deun van de „Stichting tot S?»" rkrachten bij het O.V het bestaan van deze school 'jf?hoewel de salariëring van de aan de lage kant is geven z.j .,r>kracht aan het schone doel. Hun - verkt stimulerend op de 48 meis- Plhet eerste diploma werken en straks de wet op het kleuter en kracht wordt, zal zeker ook firing van regeringswege moeten terzien. Vorming der leerlingen i. werkkring hebben gekozen en a, met toewijding de lessen volgen. Jpleiding en de leeftijd varieren -.Eet minste dat geeist wordt om deze r2 kunnen volgen, is een U L.ü.-A en daarom is de toelatingsleeftijd -ozestien jaar. Er zijn in de begin- ;'.-ercok leerlingen van 20 a 22 jaar, ij geruime tijd het einddiploma Cnot aantal vakken wordt aan deze ^instelling gedoceerd. Opvoed- psychologie, methodiek, zang. -fe- tekenen en boetseren, Neder- :TÖ;i waarbij behalve lezen en het Tan opstellen de letterkunde een ;-e factor is, aardrijkskunde, ge- "i;en kunstgeschiedenis, natuur- handvaardigheid, Engels, Frans en "s-den van de blokfluit, dat zijn de «Vaar het lesrooster uit is opge let directe doel van deze opleiding ■■«ra op het afleggen van het exa- vcr het openbaar- en neutraal kleu- •=-ijs, dat uitgaat van het Landelijk "iiét indirecte doel is de algemene van de aanstaande leerkracht, die :!:c; meer kennis verzamelt dan wat antof nodig is. rnlkome onderbreking van dit pro- is het hospiteren in een of andere v-school in Haarlem of een der rand- siaveen gebeurtenis die vier och- E per week vult. Studieweek in Wijk-aan-Zee iiKtigd door buitengewoon mooi -gr heeft een deel van de leerlin- ••!cden week deelgenomen aan een .hveek in het Natuurvriendenhuis in ha Zee. Er werd les gegeven, proef- ADVERTENTIE goedkoopste adres voor Bruidsbouquetten is I' BLOEMENMAGAZIJN -dilnweg 143, tel. 5740, IJmulden-Oost werk gemaakt en enige deskundigen hiel den lezingen en leidden de verschillende excursies naar het strand, de IJmuider vis- hallen en de vuurtoren. Een duinwande ling in het terrein van de waterleiding werd gehouden onder leiding van de bio loog de heer Muller. Mejuffrouw Nijkamp, inspectrice bij het kleuteronderwijs hield een causerie, er werd een lezing met lichtbeelden over Am sterdam bijgewoond en tót slot hebben de meisjes proeven van declamatie, pianospel en toneelaanleg kunnen uiten op de bonte avond, die de week besloot. Gezien de reactie van de meisjes is het doel van deze studieweek om een team-geest te kweken in een zeer heterogeen gezelschap ten volle geslaagd. Avondcursus een hulpmiddel Behalve de bestaande dagcursus worden er ook nog avondlessen gegeven. Maar dit is wel een zeer teer punt voor de heer Jansen. Het spreekt vanzelf dat aan de op leiding op de .dagcursus meer waarde moet worden gehecht dan aan die van de avond lessen. Deze avondcursus dient slechts om de velen, die zonder enige behoorlijke op leiding in een kleuterschool werkzaam zijn overdag, klaar te stomen in twee of drie jaar voor het examen. Men wil cn mag deze dames, die vaak al jaren lang in kleuterscholen werkzaam zijn niet hun werk, dat zij vaak als roeping hebben gezien ontnemen. Toch dienen ook zij, die dikwijls niet eens kunnen bogen op een behoorlijke vooropleiding, zich de nieuwe methoden eigen te maken. Het ligt daarom in de bedoeling deze cursus slechts eenmaal te houden. Het leerplan op deze avondschool is uiteraard lang niet zo uitgebreid als dat van de kweekschool zelf. Wanneer binnenkort de wet op het kleu teronderwijs van kracht wordt, zullen deze avondcursussen, evenals indertijd bij de onderwijzersopleiding met de normaal scholen geschiedde, vanzelf ophouden te bestaan. J. v. Straten leidt in strijd om D.C.IJ.-clubtitel In de tweede ronde van de onderlinge DCIJ-competitie wist v. Straten in een echte va-banque partij voorzitter De Jong te over winnen, waardoor hij nu met twee gewon nen partijen de leiding heeft en voorzitter De Jong de onderste plaats bezet houdt. De strijd zal zich overigens evenals in vele vorige tournooicn wel weer bepalen tot Laros en Dukel met T. Postma als de derde candidaat voor de titel. Beiden maak ten korte metten met Ott en Nieuwenhuizen. Postma zag zijn partij tegen G. Postma uit gesteld. De partij VooysSwier werd wegens het late uur afgebroken. In de eerste klasse A wist C. Kaan van H. Leeuw te winnen. Het ziet er naar uit dat deze rustige Kaan een ernstige candidaat wordt voor promotie naar de hoofdklasse. W. v. Wort won van „opa" v. d. Bos. Door overtreding van het reglement wordt de partij G. OldenburgJ. de Boer overge speeld en de partijen P. BinkhorstMeyer en Leo BinkhorstH. Langbroek werden af gebroken. In de afdeling nieuwelingen wordt nog in een te vlug tempo gespeeld. De uitslagen luiden v. Dijk wint van Ewijk; Gravemaker van Bravenboer en van Oorthuis. E. Schadè wint van Blok en Huigen wint van P. Schade. E. wSchadèOorthuis cn ZeedersVermaat be tekenden winst voor de witspelers. CONSERVEN, BENZINE, GASOLIE EN WATER Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat door hen ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan de Nederlandse Conservenfabriek „Neco" N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van de conservenfabriek in de percelen In dustriestraat 43 en 45 te IJmuiden; aan de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een benzinepomp installatie in het perceel Gerard Doustraat 28 te IJmuiden-Oost; aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het verplaatsen van twee noodpompen naar het pomphuis I en naar de pompenkelder van de motorhal van walserij-west op het hoogoventerrein te IJmuiden; aan de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. te 's-Gra venhage, tot het oprichten van een ben zinepomp-installatie aan het Strating- plantsoen te Velsen-Noord en aan J. van der Horst te Velsen, tot het uitbreiden van de benzine- en autogasoliepompinstallatie aan de Halkade te IJmuiden. NOG EEN PAAR MAANDEN Huisvesting van de zeeloodsen is een dringende kwestië 99 <w.»r x-xww >:->r ME VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE. PQDEN Dokters groep artsen, aangesloten bij de Olijke Nederlandse Vereniging tot firing van de Geneeskunst zijn. uit- in spoedgevallen, van Zaterdag 1 M aan het spreekuur van Maandag ss te raadplegen de artsen J. de Kon. Wilhelminakade 78. tel. 4954 L».W.van den Toorn, Fr. Naerebout- 'J: p. tel. 4084. Voor de niet aange ef doktoren neemt waar de arts W. v. a* Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheken •=p- en nachtdienst wordt deze week genomen door Kennemer-Apotheek, Zeeérweg 101, tel. 4204. Verloskundigen raadplege men tussen -Maag 6 uur en Zondagavond 11 i? winter, Evertsenstraat 3, tel. ZWOORD en BEVERWIJK Dokters :^ïSniniZaterdagniiddag 2 uur j UUr wordt deze week 'S »dooF de arts L- J- Vreeling, Sg',e1-3364' Uitsluitend in ^v«, Bon®7£Tnd*ta Apotheken rfn?ers!»a> Geelvinckstraat 112, iégn vu* a ^eeivmcKstraat 112, doorlöpend nachtdienst. - neemt waar Duin- 1 Popuherenlaan 4ri, telefoon SPOORT Dokters hearts D. R, Mansholt, Coan 23, tel. 3320, te raadplegen Apotheken tel 221 awv B1°emendaalse- 'i i2 K,2500) en Apotheek De ■WKbergenlaan, 42, tel. 8284. eQda voor %hÏ5datr 12 October k' van 19 tot 21.30 uur ge- l<uur 4 ^.20 uur r 06,?1 sPeGlt een rol". »Lüli Mariene". October +UUr' Mariene". M 1 toeval speelt een rol". Er wordt hevig gehakt en gebroken aan cle Noordoostkant van de Oranjestraat in IJmuiden, daar, waar over enige tijd cen nieuw „Ilótel nummer één" zal worden gebouwd. De stof dwarrelt lioo.g op en de stukken steen en puin vliegen her en der. Maar vlak naast de afbraak verrijst fier liet nieuwe gebouw van de loodsensocië teit. Strak van lijn, zonder overbodige ver siering, hecht en sterk vormt het gebouw een „sieraad voor de kant". Rechts van de ingang bezien van de straatzijde geven twee boogdeuren toe gang'tot de bergplaats van reserverollen. Daar boven is de eigenlijke sociëteit. De benedenverdieping biedt verder plaats aan de looclsenwacht en het magazijn en ook de centrale verwarming is er aangebracht benevens een wasserij en een droogkamer. Beneden de begane grond is een grote be tonnen kelder gebouwd. Examenkamer De eerste verdieping wordt ingericht tot kantoorruimte. Hier is een speciale commissiekamer,, waar vergaderingen wor den gehouden en eventueel examens wor den afgenomen, een schrijverskamer en het kantoor van de loodscommissaris. Een trapje en een deur geven op deze verdie ping toegang tot het aangebouwde woon huis voor de loodscommissaris. Aan de an dere zijde van het trappenhuis is woon gelegenheid voor de concierge. De sociëteitszaal is ruim en licht en kan '.via een betegeld balcon van de achterzijde van het gebouw af worden betreden. Ón der dit balcon is de fietsenstalling geves tigd. De tweede verdieping heeft een zevental behoorlijk ruime slaapkamers. In elk van deze appartementen komen twee eenper soonsbedden te staan, zoclat in totaal veer- tien van de vierentwintig loodsen die in IJmuiden zijn gestationneerd daar kunnen logeren. Het ligt in de bedoeling zoveel mogelijk te trachten de kamers slechts met één persoon te „bemannen", zodat, wanneer de logé in het hartje van de nacht moet worden gewekt, geen kamergenoot hoeft te worden gestoord. Helaas noodzakelijk Dit logeren van de loodsen in het ge bouw is harde noodzaak. Loodsen uit Drie huis, Santpoort en Amsterdam, die nacht- of reservedienst hebben, brengen tot nu toe steeds de nachtelijke uren door in hotel Augusta. Ze dienen immers te allen tijde bij do hand te zijn en de afstand van de haven naar het verstgelegen deel van de gemeente is te groot om thuis te blij ven slapen. Het over de tweede verdieping heen Een spannende film over een onschuldig veroordeelde. Lezing voor de Hervormde Jeugdraad Voor de Nederlands Hervormde Jeugd raad in IJmuiden hield de bekende jeugd leider uit Amsterdam, de heer Joh. K. A. Schreuder Donderdagavond in het ge bouw voor Christelijke Belangen een cau serie over „Jeugdwerk in Amsterdam". Hij behandelde in het bijzonder het le ven van de Jordaan-jeugd en memoreerde daarbij het ontstaan van de Christelijke Jongemannen Vereniging, waarbij men van de gedachte uitging dat niet alleen de Chx-istelijke, maar de gehele jeugd moet worden bereikt. Amsterdam telt momen teel 17 jeugdleidex-s en 350 vrijwillige hel pers. Als men beseft onder welke moei lijke omstandigheden moet worden ge werkt, weet men tevens dat dit een felle aanklacht inhoudt, aldus de heer Schreu der. Aan de ene kant roept de kerk om hulp voor de jeugd, terwijl er aan de andere kant zo weinig wordt gedaan. Spre ker zag de toestand dan ook ernstig in als gevolg van financiële tekorten, te weinig hulp en bovendien laat de regering zich veel te weinig aan het jeugdwerk gelegen liggen, aldus de heer Schreuder, hoewel het even belangrijk is als het onderwijs. Alle gemeenten in het land zullen in de toekomst moeten bijdragen voor het jeugd werk in Amsterdam. Hij schetste de toe standen zoals ze zich in de achterbuurten voordoen. Dat daar kinderen leven, die volkomen verdoxwen lijken, ligt aan het milieu en zeker niet aan het kind. Oasen voor deze jeugd zijn de jeugd honken, waar zij met evangelie, sport, spel en handenarbeid gelegenheid krijgt zich onder nox-male omstandigheden te ontwik kelen. „Laat men beseffen welk een gevaar een verdorven jeugd betekent, zei de heer Schx-euder, die er aan toevoegde: „één tank minder zou het jeugdwerk ten goede komen". Vervolgens werd een film vertoond over het leven van de jeugd in sloppen en het jeugdwerk dat met zijn honken zoveel voor deze kinderen doet. De avond werd geopend door ds. D. C. van Wijngaarden. De ouders mogen de naam helpen kiezen Jubileum G. Schaar Op Woensaag 17 October hoopt de heer G. Schaar uit Assendelft de dag te her denken, waarop hij 60 jaar geleden in dienst trad van de Verenigde Blikfabrieken te Krommenie. De heer- Schaar, thans ad viseur in technische aangelegenheden van de fabriek, geniet ook bekendheid als diri gent van fanfare- en hax-moniecorpsen. De nieuwe door de aannemersfirma H. Ribberink uit Soest gebouwde openbare lagere school aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord is Donderdagmorgen offi cieel aan de gemeente Velsen overgedra gen, nadat aaxx het gebouw op hetzelfde tijdstip de laatste hand was gelegd. De overdracht geschiedde uitermate sober door de heer Ribberink aan de he ren ir. D. N. Dammers, directeur en J. P. Koopen, architect van Openbare Werken, die het gemeentebestuur van Velsen ver tegenwoordigden. Hiei'bij was ook de op zichter van de gemeente aanwezig. Tijdens de rondgang dooi' het fraaie ge bouw en het bezoek aan het ruime gym nastieklokaal en de kleed- en wasgelegen heden hebben de heren van Openbax'e Werken hun tevredenheid duidelijk aan de aannemer, de uitvoerder en het personeel kenbaar gemaakt. Ter gelegenheid van de ovex-dracht woei aan de voorzijde van de school de driekleur van een provisorische vlaggemast. Het schoolplein van 900 vierk. m. is nu één groot tegclplateau afgerastei'd met een laag hekwerk, voorzien van harmonica gaas; aan het Stratingplantsoen is er een poort in gemaakt en voor de voorgevel aan de Van Diepenstraat ligt nu ook een breed tegelpad naar de ingang. Stoffering en de electrische verlichting WIJ komt Zaterdag tegen Spakenburg uit Moeilijke wedstrijd tegen titel-pretendent „IJmuiden" gaat Zaterdag een inspannende wedstrijd tegemoet tegen Spakenburg, dat zeker tot de kampioenscandidaten kan wor den gerekend. Het elftal zal beter moeten spelen dan tegen Kennemerland, in die wed strijd was namelijk het tempo veel te laag, vooral vóór de rust. IJmuiden is zeker in staat de voetballers uit de andere vissers haven een warme ontvangst te bereiden. Het komt als volgt tegen Spakenburg uit: W. Koster; R. de Boer. C. Post. G. v. d. Vlies; W. Rem, A. Wapenaar: J. Luppens. J. Guijt, K. Wielinga, P. v. Niekcrkcn. L. Vooys. De ranglijst ziet er tot nu toe aldus uit: gesp. gew. gel. verl. pt. v. t. Spakenburg IJselmeervogels IJmuiden Huizen SSVU Kennemerland Zuidvogels SIZO SNL Lagere elftallen SIZO 2IJmuiden 2: SIZO 3IJmuiden 4; ConcordiaIJmuiden 5. Junioren: SIZO aIJmuiden a; IJmuiden b—Kennemerland b. Adspiranten: IJmuiden bKennemers c. zijn aangebracht, de toestellen voor het gymnastieklokaal zijn gearriveerd en men hoopt de schoolmeubelen Maandag te ont vangen. Wanneer de school in gebruik zal worden genomen is nog niet bekend. In de eerste plaats is het wachten op de benoe ming van het hoofd voor welke functie zich een groot aantal sollicitanten heeft gemeld. Ook over de naamgeving is nog niets be kend: van de zijde van het gemeentebe stuur wordt gaarne een suggestie inge wacht van de ouders, wier kinderen straks de nieuwe school gaan bezoeken. De „bevolking" van de school is geen probleem, daar van de ir. L. P. ^ijger- school vermoedelijk een aantal leerlingen zal worden overgeplaatst, iets wat geen overbodige weelde zal zijn, daar de school aan de Melklaan reeds lang een flinke overbevolking kent. 4 4 0 0 8 16— 1 4 3 1 0 7 10— 3 5 3 1 1 7 15—12 5 3 0 2 6 14—, 6 4 2 0 2 4 12—10 4 2 0 2 4 7—13 5 2 0 3 4 8—13 5 0 0 5 0 7—19 4 0 0 4 0 5—17 (het theater met de beste films) vertoont hedenavond 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur Het meisje onder de lantaarn LILLI MARLENE de film van het meisje en.... het populairste liedje van de laatste tien jaren, geliefd bij vriend en vijand, met Lisa Daniely - Hugh Medermott. Een avontuurlijke historie vol romantiek en actie Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur VAN JOHNSON - JUNE ALLYSON in BRUILOFT MET HINDERNISSEN Lachen of men wil of niet Zondagmiddag 3 uur JOHNNY WEISSMULLER in TARZAN EN TANYA Een nieuw spannend Tarzan-avontuur in de geheimzinnige jungle Donderdag a.s., aanvang 8 uur één speciale reprise-voorstelling van de verfilming van de veel gelezen roman van BEN WILLIAMS GIFTIGE LIPPEN in technicolor Een groots verhaal van een vrouw zonder zedelijk besef, vol hartstocht, haat en jaloezie. Toegang boven 18 jaar. Verwacht: „VIER IN EEN JEEP" de meest besproken film van deze tijd lopende zoldergcbied bestaat uit twee delen. Op de eerste zolder krijgen een der tigtal stalen kasten een piaatsje. Hierin kunnen de loodsen hun kleding hangen. De tweede zolder wordt grotendeels bestemd voor archiefruimte. Het gx-ote ronde raam dat hier naar het Westen uitzicht biedt, kan als observatiepost worden gebruikt. Door middel van een in het middenge deelte geplaatste kijker zal men eventueel de afstand tussen de pier en een naderend schip kunnen vaststellen. No.? een paar maanden Zover is het echter lang nog niet. Bin nen in het gebouw wordt nog hard ge- werkt. Er zullen zeker nog een paar maan den ovei-heen gaan voor het gebouw offi cieel in gebruik kan worden genomen. Maar dan heeft IJmuidens loodswezen ook „het neusje van de zalm". Want zelfs de ijzeren branddeuren zijn in de verschil lende delen van het gebouw niet vergeten. Het is alleen te wensen dat zij nimmer zullen worden gebruikt. Het is te hopen dat het plan om in de Kanaalsti'aat wonin gen te bouwen, die door loodsgezinnen kunnen worden bewoond, doox-gang zal vinden. Bij navraag hoeveel gegadigden zich hiervoor zouden opgeven, bleek dat twintig van de 24 dienstdoende loodsen een dergelijk plan zeer ambiëren. VSV's keurtroepen voor Zondag De elftallen van V.S.V. voor Zondag zien er als volgt uit: WAGENINGEN—V.S.V. v. d. Wint, C. Schoon, Kunst, Hazeveld. Spaans, Slijger, Bouwens, v. d. Kuil, Tielrooy, Thoolen, De Graaf. A.F.C. 2—V.S.V. 2 Broekhuizen, v. d. Sluis, W. de Gelder, A. de Gelder, Fortuin, Veldman, Warmenhoven, Den Dunnen, Bouwens, Zwanenburg, v. d. Lugt. STORMVOGELS 3—V.S.V. 3 Serné v. Dongen, J. Zeuw, P. de Graaf, Gerrits, Jan Zeuw, Janson, Buding, L. Spaans, v. d. Wiele, Sikkelix-es. WATERLOO VERWACHT ZONDAG DE VOLLE WINST Na de eclatante 40 overwinning op I.E.V. laat het zich aanzien dat „Waterloo" dit seizoen een woordje mee wil gaan spreken. Zondag staat een thuiswedstrijd op het programma tegen Nieuw Vennep, een tegenstander, die uit drie wedstrijden nog geen winstpunt geboekt heeft. De reserves zijn ook op de goede weg en na de strijd tegen D.O.S.V. zullen zij Zondag waar schijnlijk nog de ongeslagen koplopers hun ner afdeling zijn. Het derde elftal wacht nog op zijn eerste winstpuntje. Zondag trekt het naar WH 3; de aspiranten gaan tegen DSK hun geluk beproeven. Waterloo I komt uit met: W. Kok, F. v. Schoor, J. v. d. Steen, A. Zonneveld, J. Schaap, J. L. Hoogeduin, J. Buding, G. Post, H. de Haas, C. H. Bos, A. Holmanv „StormvogeIs"-ploegen voor Zondag Het wedstrijdprogramma voor Zondag ziet er voor Stormvogels als volgt uit: Stormvogels JA.F.C. I, aanvang 2.30 uur. terrein Schoonenbei-g. Stormvogels IIBlauw Wit IV, aanvang 12 uur, terrein Schoonenberg. Stormvogels IIIVSV III, aanvang 12 uur, terrein Schoonenberg. Stormvogels IVEDO IV, aanvang 9.45 uur, terrein Schoonenberg. HBC IVStormvogels V, aanv. 12 uur, terrein Gem. Sportpark te Heemstede. HFC VIIStormvogels VI, aanvang 9.45 uur, terrein HFC. RCH XIStoi-mvogels VIII, aanvang 9.45 uur, terrein Gem. Sportpark te Heem stede. De elftallen komen in de volgende op stelling uit: Stormvogels I: P. C. Ki-aak, Fx\ Venus, J. Tol, H. J. Snoeks, A. Snoeks, P. Goedhart, P. Deuling, H. Angenent, A. v. Onselen, R. de Boer, J. P. Snoeks. Reserves: J. Luppens, J. A. Vendrig. Stormvogels II: J, Venus, A. Glas, J. Broekhuizen, D. Smit, N. Laan, T. J. de Boer, R. Luitjes, C. Zwemmer, Th. Effern, B. Freriks, K. v. Opbergen. Reserve: K. van Es. Stormvogels III: A. Th. Rechsteiner, Jelle Blinkhof, M. Twisk, E. Gravemaker, P. Heilig, C. Groet, L. v. Duyn, H. A. Blok, M. Reker, J. Admiraal, W. Blinkhof. Reserve: C. Sieben. Stormvogels IV: J. C. C. v. Riessen, J. Lampers, J. de Vx-ies, D. Peereboom, A. Rijke. W. Zeilmaker. J. v. d. Steen, C. Batenburg. P. M. Heilig, H. Veldman, A. M. op 't Rood. Reserves: J. de Bock, J. Krab. Stoi-mvogels V: P. Vader, A. E. Leyenaar, D. G. Noordzij, A. Wijker, C. C. Poppe, C. Admiraal, C. de Pagter, J. C. C. Rooze, W. v. Leeuwen, R. C. Visser, J. v. Es. Reserves: W. A. Verwoerd, B. H. Wester- wal. Stox-xnvogels VI: H. Keuris, J. Pronk, W. de Krijger, P. Heilig, C. Zwemmer, G. Oukes, J. Waal, J. den Duik, G. Nieuwenhuizen, A. Gravenmaker, Ph. Prins. Reserves: P. Kuyk, W. den Heyer. Stormvogels VIII: J. P. Zuiderwijk, D. Broekhuizen, A. Kruiswijk, P. A. Prins, K. den Hollander, R. Mossel, J. Ooi't, H. Bakker, J. Hoogerwerf, J. W. v. d. Erp, C. J. v. Doxxgen. Reserve: W. Jongejan, P. Vuil. Blijft zo. De hoge Woensdagmarkt hand haafde zich Donderdag. Makreel, nog altijd een zeer gewild artikel, noteerde f 30 tot f 25 per kist en schol en fijnvis brachten het tot f 75 en f 70 voor de grote schol en f 3.35 per kilo voor de grote tongen. De hoofdschotel van het menu, de haring, va- vieerde in prijs van f 14 tot f 11 per kist. Vandaag Vrijdag waren van de traw- lervloot aan de afslag de Antje met 200 kisten makreel, 100 schelvis en piepers en 50 diversen; De Hoop met 1400 haring en 25 diversen en de Simon de Danser met 1800 haring, 10 makreel en 10 varia. Ver der waren nog enige haringloggers present die wat verse haring aan de wal brachten. Nieuwbouw. De Urkervloot is uitge breid met een moderne kotter, de UK 126, die voor de rederij F. Baarssen uit Urk werd gebouwd in Makkum. Het scheepje is uitgerust met een 120 pk. Kromhout Diesel. Het is de enige Ux-kerkotter, die met een bak vaax't. Ill en uit. Donderdag kwamen binnen tot 15 uur: Tex 32, 39, 14; KW 24; Z 403; UK 162, 80, 18, 200, 70. 72. 44, 161, 90. 164, 120, 87, 52, 194, 81. 234, 76, 62, 36, 86. 4; IJM 71, 227, 241, 240, 213, 43; EH 20; ZA 21. Naar zee vertrokken: de UK 35, 76. 43, 61, 9. 200, 8, 36, 70, 115, 4, 164, 114, 162, 18, 264, 119, 85. 234. 87, 52. 72: IJM 249, 226, 318, 215, 262, 202, 318. 239; VD 68; HD 131, 220, 80, 95; Tex 32, 39, 14; C.G. 2; ZA 21; WR 7; EH 32; UK 80, 120; VD 60; UK 194, 8?; IJM 213, 227, EH 20. 241; HD 184. Verder amveerden KW 78 met 453 kant jes zoute en de KW 37 met 340 kantjes. Kapotte winch. De Belgische kotter Z 403 kwam Donderdag in IJmuiden bin nen om een reparatie aan de winch te laten uitvoeren. Later op de dag is het schip weer naar zee vex-tx-okken. Wie weetAls liefhebbex-s voor de Engelse markt staan op het programma de Flamingo en de Duyvis voor de Vrijdag markt en de Mary voor de Maandagmarkt in Huil. Matig tot goed. De Zeelandia, die Don derdag marktte, maakte voor een 8-daagse reis en ruim 1200 kisten haring f 12730; de Bloemendaal die een gecombineerde aan voer bracht haalde de f 19900 voor een 9- daagse reis en de Vios deed f 29300 met 3200 kisten haring voor een 8-daagse x-eis. De KW 24 „Cornelis" bx-acht het er met een resultaat van f 10620 niet slecht af. Prijzen: Heilbot 2.30, gr. tong 2.952.80, grm. tong 2.051.85, kim. tong 1.871.68, kl. tong I 1.80—1.57, kl. tong II 1.08—0.97, tarbot I 1.851.35 per 1 kg.; tax'bot II 63, tarbot III 47, tarbot IV 38. tongschar 73 72, gr. schol 62, grm. schol 64, kim. schol 57—52, kl. schol I 46—36, kl. schol II 39— 8, schar 1811, v. haring 12.5010, ma kreel 27.5018.50, gr. schelvis 6957, grm. schelvis 6654, kim. schelvis 5852, kl. schelvis I 5642, kl. schelvis II 3627, wijting 259.50, kl. gul 3225, kl. rode poon II 17.5017, per 50 kg.; gr. kabeljauw 284176, gr. koolvis zw. 142, per 125 kg. Aanvoer 367 kisten tong en tarbot. 5 kisten tongschar en schartong, 990 schol, 60 schar, 4410 haring, 740 makreel, 365 schelvis, 365 wijting, 65 kabeljauw en gul, 10 poon, 3 koolvis, 20 diversen. Totaal 7340 kisten. Besommingen: IJM 38 Zeelandia 12.720, IJM 70 Bloemendaal 19.900, KW 24 10.620, KW ?7 6200,IJM 241 IJM 213 400, IJM 227 810. WR 7 2930, Tex 32 3610. 1 Trawler met f 29.300. Congolaises 0.22 p. st. Tirolines 0.13 p st. Driehuizcrkerkweg 70 - Telefoon 4128 Toneelconcours in „Rex" KZOS gaf „Adel in Livrei" De R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons streven" heeft Donderdagavond in de Rex- schouwburg laten zien, dat ze een geduch te concurrent zal blijken te zijn in deze toneelwedstrijd. K.Z.O.S. kwam met een stuk, dat weliswaar niet nieuw meer is, zeker niet in de „vondst van de gebruike lijke persoonsverwisseling"maar dat niet temin de toeschouwers een genoeglijke avond waarborgt. „Adel in livx-ei", een blijspel van Henk Bakker, toont welke verwikkelingen er ontstaan, indien de knecht de rol van zijn heer speelt en oxngekeerd, de heer naar het domein van de keuken verhuist. De schrij ver heeft voldoende gelegenheid gegeven tot goed spel, en al is het tweede bedrijf in hevige mate bx-eedsprakig, het blijft toch wel boeien. Dit laatste voox-namelijk door de aangename wijze waarop de au teur zich uit de door hem geschapen nete lige situatie weet te redden. Coupures zouden de handeling hebben verlevendigd, maar wanneer de auteur, zoals te IJmuiden, tevens jurylid is, lijkt me dit middel toch niet zeer aanbevelens waardig Het décor van het grafelijk slot met de effectvolle belichting, was een schilderij gelijk. Genoten heb ik van de zox-g, die regisseur Fx-ans van Emmerik besteed had om tot een goed voorbereide opvoering te komen: de rollen zaten er goed in, de type ringen waren af, het samenspel sloot en het kapwerk was goed. Het meest nog trof me de voortreffe lijke, heldere uitspraak en de juiste dictie bij de meeste spelers, die daax-mee bewe zen hoe mooi de Nederlandse taal kan klinken als ze maar goed „gehanteerd" wordt. Het spel in het eerste bedrijf stond op hoog peil, zakte in twee noodzakelijker wijs door de wijdlopige tekst, maar haalde in drie weer mex-kbaar op. Niettemin speelde K.Z.O.S. het toch nog niet luchtig genoeg; het kan tintelender, al mogen we over deze voorstelling tevreden zijn. De uitmuntende voorbereiding was te vens oorzaak, dat men zich geheel aai? het spel geven kon. Daardoor hebben en kelen beslist een gooi gedaan naar een pex-- soonlijke bekroning, want er waren een paar rollen bij, die voortreffelijk uitge beeld werden. K.Z.O.S. heeft een goede beurt gemaakt. De twee volle zalen voor de herhaling vaxx „Adel in livrei", op Zondag en Maandag a.s. in het Patronaatsgebouw, zijn vol doende bewijs voor de terecht gx-ote be langstelling waarin deze vereniging zich mag verheugen. A. J. VAN DER WEIJDEN. Pseudo-vogelpest in Lisse Binnen enkele dagen is in Lisse voor de tweede maal vogelpest geconstateerd. Bei de gevallen zijn aan de betrokken instaxi- ties doorgegeven. N .1 pniee afbreuk aan de „eigen ;V0 dit onderwijs bij uitstek be- - aangekweekt. De dxrec- ■II j H Jansen, weet nochtans ;ge omzeilen en iets vertrouwds m '0 geiden van tïïaute zich de titel hoofd- 'ufpn te verwerven. mpisies deze school bezoeken? SStel jongetdi die zich be- de zak hebben. ADVERTENTIE Men is nog druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwe tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. De afgelopen weken zijn een aantal onderdelen aangevoerd die tezamen de stalen damwanden zullen vormen. ,Rex draagt de kroon voor beeld en toon1 Vanaf heden tot en met Maandag ADVERTENTIE PERZISCHE TAPIJTEN Amsterdam, 's-Gravenhage. Utrecht. Arnhem. Hilversum ADVERTENTIE ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9