Italië moet uit het Atlantisch pact treden Weerbericht Haarlems Dagblad lok Irak wil zich ontworstelen aan Engelse zeggenschap 6 jjndag zal in Egypte reeds de beslissing vallen Onafhankelijkheid van de Soedan aangekondigd door Oemma-partij Nieuwe Britse resolutie vraagt hervatting olie - besprekingen Na Perzië en Egypte: Engeland zal tegenstand bieden Koningin en Prins in April naar de V.S. en Canada In België dreigt staking Critiek Wegen en Denemarken «teweinig aan defensie fomant gevonden ln Zuid-Afrika Engels-Egyptisch geschil wekt nationalisme Begin van overeenkomst te Panmoendjom Europese emigratieraad Prins Bernhard schoot drie elanden. „Bij Benelux in Londen Het woord is aan Russische voorwaarden tot herziening Italiaans verdrag Satellietstaten tegeljk met Italië in de UNO Marokkaanse kwestie voor de UNO-assemblée Amerikaanse hulp voor het buitenland Goud in beslag genomen op Nederlands schip Meer uitwisseling van toneel tussen Nederland en België V.S. doen hun best om twee landen tot vergelijk te brengen .JGANG No 81 VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 trtnederlaan 154, Telef. Adm. 5437. 8061 (K2560), I SI Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ^fSctteenalleafdelingenl5295 grieven op aanvr. bij de Admin. Idredacteuri Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Hoo OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 245 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directies P. W. Peereboom en A. D. Huijsman jj ^ber. (Reuter) Irak heeft zich tot de Britse regering gewend, herziening" van de betrekkingen tussen beide landen, welke in het ver- Ts30 zijn neergelegd, te verkrijgen, aldus is Donderdagavond te Bagdad "1 degedeeld. In een communiqué, dat door Chalil Ibrahim, directeur-generaal a anda-afdeling. is uitgegeven, wordt gezegd: „Premier Noeri Es Said „(ggenhéid van zijn jongste aanwezigheid in Londen gebruik gemaakt "i Britse regering te spreken over de noodzakelijkheid van een wijziging in de u, betrekkingen, op de grondslag, die is uiteengezet in de Iraakse Troonrede verklaringen van Noeri Es Said Pasja. het belang en de critieke J betrekkingen zal premier i in verbinding stellen met er- ;5eden en leiders van politieke -omhun de kwestie uiteen te zet- '-«Mekingen toe te lichten en hun 'boren alvorens stappen m dit romen en de kwestie in de aan- ing van het parlement te berde £i S premier was de vorige maand voor een algemene bespreking Trekkingen tussen beide landen. T'jè besprekingen op het ministerie talandse Zaken, met de „Iraakse p maatschapppij" en met een '-■© over de bouw van een nieuwe 3erij, ter waarde van ongeveer - •jj gulden, nabij Bagdad. Brits-Iraakse verdrag heeft een vjn 20 jaar. Het verleende Enge- 'irsjn voor twee luchtmachtbases en ji:om in de nabijheid daarvan troe- 7'eseren. Irak verplichtte zich zijn Maatregelen te nemen in overleg ;t!and. a ontwikkelt zich de situatie ten van de Engels-Egyptische moeilijk- Kr snel. Speciale commissies van parlement, waarin alle ïijn vertegenwoordigd, hebben met stemmen haar uiteindelijke goed- gehecht aan het wetsontwerp tot van het Engels-Egyptische ver en tot het verlenen van een status aan de Soedan, verwacht, dat de twee Kamers de rserpen Maandag zullen aannemen. Farag Pasja, lid van het Egyp- hrakabihet; heeft verklaard dat het :serp tot annulering van het ver- Engeland met spoed door het behandeld zal worden nog dit op reces gaat (Maandag 15 Het ontwerp zou onmiddellijk af worden, sad heeft Egypte een nota doen toe- vssrin de Egyptische regering ver wordt gesteld voor alle aa Britse eigendommen in Egypte. zal alle nodige maatregelen s ra zijn garnizoen in de zóne van :.ez-kanaal te handhaven, zo heeft ■verdvoerder van het Britse ministerie üeniandse Zaken verklaard. De Engelse minister van Oorlog, Strachey, heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Dundee in antwoord op desbetreffende vragen gezegd, dat Engeland tegenstand zal bieden, indien Egypte tegen het Britse leger zou optreden. „De strijdmacht van Egypte is niet geweldig", aldus Strachey, die verklaarde op het ogenblik geen aan val te verwachten. Zoals reeds enige tijd geleden werd medegedeeld, hebben de Koningin en dc Prins de uitnodigingen aanvaard van de president der Verenigde Staten en van de gouverneur-generaal van Canada om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan de Verenigde Staten en aan Canada te bren gen. Naar wij vernemen is thans besloten dat deze beide bezoeken in April 1952 zullen plaats hebben. BRUSSEL (Reuter). Het Belgische al gemene vakverbond, dat onder socialisti sche leiding staat, heeft premier Pholien een Zaterdagochtend aflopend „ultimatum" ter hand doen stellen, waarin wordt mede gedeeld, dat, tenzij 450.000 arbeiders een toeslag krijgen in verhouding met de ge stegen kosten van levensonderhoud, op 23 October een staking van onbepaalde duur zal worden afgekondigd. De federatie van Christelijke vakvereni gingen zal Zaterdag haar standpunt bepa len. COOCC03CCCOCCOOOCOOC >OOOOCOO>CCiCOCOCOOCOCOOCOOOCOOOOOOO Amerikaanse critiek: fJSllNGTON. (Reuter). Richard Bis- ■-Histratief leider van de ECA, Wr de subcommissie voor de toe nail het Amerikaanse Huis van wgden verklaard het „mogelijk te -12: Noorwegen uit eigen middelen pzagt aan de bestrijding van zijn uitgaven". generaal Olmsted, die belast is -«ding der Amerikaanse militaire ^ffling aan Noorwegen, verklaarde ;;«e subcommissie, dat het Ame- tmnisterie van Landsverdediging maast over het niet ten volle Tv00'' horwegen van zijn mili- «ngen als lid van het Atlan- Hij zeide, dat Noorwegen aan val001 nieuwe belastingjaar -5 van 66.000.000 dollar had uit- i&M u611 'let later *°t honderd v verhoogd. „Wij hadden Zr horwegen 163.000.000 dollar gjjverdediging zou uittrekken", bfu'te V00rts sche,'Pe critiek op na 1161 Noorse defensie - L? °'msted hebben ook te ken- dat Denemarken meer zou 10*5 V00r ziJn bewapenings- •iKdicnJ- ens ®lmsted is sterke u T Denemarkens „hui- 5 onder s ,udlnS" te overwinnen en -r> hor/i Ü6Volking een algemene LVatl eilSStandaard 'e laten ó6 miUinmeru,ng van Olmsted kun- 'oe, en °Par va'i de Deense %ienl'ng u V3n het hatio- iolljr (Iefrhoogd worden tot 167 l:'4nJ.( jf Procent va" bet natio- ^S/ines hebben Woens- %t«Th°r mant van 50 karaat (Zuid. «tgeraamd gebied'5-— ~°°lste diamant, ^ert de van 50 karaat (Zuid Af°a lmijl afstand van 'Y.V/cm -uka)- De waarde van Deze panorama-tekening geeft de geografische positie van Irak ten opzichte van het omstreden Perzische oliegebied duidelijk weer. Het koninkrijk Irak (vijf millioen inwoners) is sedert 1932 een souvercine, onafhankelijke staat. Het wordt in het Oosten begrensd door Perzië, in het Zuid-Oosten door de Perzische Golf en Oman, in het Zuid-Westen door Arabië, in het Westen door Jordanië en in het Noorden door Syrië en Turkije. De hoofdstad is Bagdad. Het gebied van Irak werd in de eerste wereldoorlog aan de Turken ontnomen en onder Brits mandaat gesteld door de Volkenbond. Na aanvankelijke neutraliteit in de tweede wereldoorlog helde het land in 1941 na een staatsgreep van de strooman der asmogendheden Kasjid Ali over naar de partij der nazi-landen, doch de Britten trokken het land binnen en onder druk van de Engelse diplomatie verklaarde Irak de oorlog aan de asmogendheden. Na de oorlog werd de politiek sterk op Engeland gericht. In 1948 werd een verdrag mët Engeland gesloten, geldig voor 20 jaar. waarbij onder meer een gemeenschappe lijke defensieraad werd ingesteld. Pas in 1947 waren de Britse troepen uit Irak ver trokken. De oliemaatschappij, die de rijke Iraakse olievelden exploiteert, is een dochteronderneming van de Anglo Iraniaii Oil Company. KHARTOEM, 11 October. (Reuter). De Soedanese Oemma-partij, die streeft naar de onafhankelijkheid van de Soedan, heeft besloten de Soedan tot onafhankelijke souvereine staat te verklaren, zodra het wetsvoorstel tot opzegging van het Brits- Egyptische verdrag van 1936 door het Egyptische parlement is aangenomen. Volgens het Egyptisch blad „Al Misri", overweegt de Egyptische regering een ko ninklijk decreet uit te vaardigen om de gouverneur-generaal van de Soedan te ontslaan met het oog op het feit., dat het afschaffen van het in 1899 ingestelde ge meenschappelijke Brits-Egyptische bestuur over dit gebied automatisch deze post overbodig zal maken. Naar verluidt zal de Oemma-partij de huidige vlaggen de Britse en Egyptische onwettig verklaren en trachten inter nationale steun te verkrijgen voor de zaak van de Soedanese onafhankelijkheid. Deze partij, die blijk heeft gegeven van anti- Egyptische en pro-Britse gezindheid, is de grootste politieke groepering in de Soedan. In haar verklaring vah Donderdag zegt de partij: „De pogingen van Egypte om de Soedan onder de Egyptische kroon te bren gen en het land een grondwet te geven zonder het volk te raadplegen is de groot ste belediging, die Egypte ooit tegen de Soedan heeft geuit". MOENSAN (Reuter). Volgens Reuter's correspondent te Moensan hebben de geal lieerde en Noordelijke verbindingsofficie ren vandaag een voorlopige overeenkomst bereikt met betrekking tot de voorwaarden voor een hervatting van de besprekingen over een staken van het vuren. Het enige belangrijke punt, dat onopge lost bleef, was de kwestie van de gelijke beveiliging van Kaesong en Moensan, de vooruitgeschoven „vredesbases" respectie velijk van de Noordelijken en van de geal lieerden, aldus verklaarde brigade-generaal William Nuckols. Volgens Nuckols is het echter voorbarig te verklaren dat de besprekingen van de bestands-delegaties zullen worden hervat. Naar verluidt zullen de verbindingsoffi cieren Zaterdagochtend weer vergaderen. Ruim een maand heeft de Amerikaanse tweede divisie vergeefs gepoogd de „heu- velrij der gebroken harten" in Oost-Korea te veroveren. Vandaag meldde de divisie leiding dat Amerikaanse en Franse troe pen de heuvel stormenderhand hebben ge nomen. In een telegram aan de UNO, de Britse minister van Buitenlandse Zaken Mor rison en de Egyptische premier Nahas Pasja zegt de Oemma, dat de Soedanezen „zich met alle middelen tegen dit streven van Egypte, dat een gevaar voor de vrede in de Soedan is", zullen verzetten. Voorts wordt gezegd, dat de Soedan het verdrag tussen Engeland en Egypte nooit heeft er kend. Britse steun Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin opnieuw gezegd wordt, dat Enge land een eenzijdige opzegging van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 en het verdrag betreffende het gezamenlijke be stuur van de Soedan van 1899 niet zal er kennen. De Britse politiek, aldus de ver klaring, is op twee hoofdpunten gebaseerd. Engeland zal namelijk niet in een veran dering van de status van de Soedan in stemmen, indien het Soedanese volk niet geraadpleegd is. Voorts zal Engeland op komen voor het recht van het volk van de Soedan om zijn uiteindelijke status te kie zen. De Britse regering zal de gouverneur- generaal (Sir Robert Howe) volledig steu nen bij de uitvoering van zijn bestuurstaak volgens het verdrag van 1899 en zijn stre ven om het volk van de Soedan zo spoedig mogelijk naar zelfbestuur te leiden, aldus de verklaring. Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. heeft in een brief aan het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden geprotesteerd tegen ,,de belachelijk kleine plaats", die in het huidige hulpprogram voor het buitenland aan werkelijk economi sche hulp is toegekend. ,,Een hulpprogram voor het buitenland, dat enkel en alleen gericht is op bewa pening, zou een afschuwelijke manier zijn om te zeggen, dat wij ons voor de landen van West-Europa en de vrije mensen overal slechts in zoverre inte resseren als zij belangrijk zijn voor het leveren van soldaten en slagvelden". In de brief wordt critiek geleverd op „de bekrompen opvattingen van die leden van het Congres, die een politiek van onbegrensde credieten voor de be wapening prediken en niets, of slechts zeer weinig, beschikbaar willen stellen voor economische hulp, die dan nog alleen maar bedoeld is om het bewa- 8 peningsprogram te steunen". ft OT(X>3DCXXX:-^OOCOOOOOOOCOC*X»OOOOOOOOCOOCOCOOOOCKXX:OOOOOC NAPELS (Reuter). Op de conferentie voor emigratie uit Europa, die te Napels wordt gehouden, is een compromis-plan op gesteld dat voorziet in de vorming van een Europese emigratieraad om het de stroom van emigrerende Europeanen gemakke lijker te maken en te trachten financiële hulp van de V. S. te verkrijgen. Dit plan is door Acheson's adviseur, Robert West, in beginsel goedgekeurd. Prins Bernhard, die als gast van de Zweedse koninklijke familie thans in Zwe den is, heeft gisteren deelgenomen aan een elandenjacht in de omgeving van Stock holm. Elf elanden werden tijdens deze jacht geschoten. Prins Bernhard nam er drie voor zijn rekening. (Van onze correspondent in Londen) Hoe ook de Benelux tot nog toe mag zijn uitgevallen, in ieder geval heeft zij in Lon den geleid tot de oprichting van een Bene lux-restaurant, dat ongetwijfeld de culi naire betrekkingen tussen het landentrio en Engeland zal aanhalen. Het is bovendien de eerste Nederlandse inrichting van dien aard, want het initia tief is uitgegaan van onze landgenoot D. C. van der Meer, geen onbekende in het hotel- en restaurantbedrijf. Ware de oorlog er niet tussen gekomen, dan had hij reeds twaalf jaar geleden in de Engelse hoofdstad een Nederlands etablis sement gevestigd, want dit ontbrak nog in deze millioenenstad, waar bijna elke natio naliteit door een eethuis is vertegenwoor digd. Deze buitenlandse keukens met welke materiaalschaarste zij ook te kam pen hebben trachten het leven van de talrijke vreemdelingen, die hier wonen, en van bezoekers iets dragelijker te maken. De kookkunst is nu eenmaal iets, waarin de Engelsen niet sterk zijn, en het restau rantbedrijf is zelfs volgens Engelse be grippen vaak beneden peil. De Engelse kranten wijden hieraan voortdurend cri tiek, evenals de BBC, maar veel helpt het niet. „Benelux" probeert thans enkele leem ten aan te vullen door de gasten de gerech ten, welke een specialiteit zijn van de drie landen, voor te zetten, daarbij de drank niet te vergeten. De continentale atmosfeer van het restaurant, dat zich vlak bij Picca dilly Circus in Wardour Street bevindt, is geaccentueerd door toepasselijke en gedis tingeerde wandschilderingen van de be kende kunstschilder Pieter Swildens uit Zandvoort, die voorstellingen heeft aange bracht, welke typerend zijn voor de drie landen. In het benedengedeelte, dat een door Breughel opgeluisterd Luxemburgs lusthof voorstelt, waar Engelse dienster tjes in Zeeuws costuum voor lafenis zor gen, speelt een in gewaden uit Rembrandts tijd gestoken half-Nederlands orkest. Het restaurant is Donderdag in tegenwoordig heid van vele leden van de Londense Be- nelux-kolonie geopend. Vincent van Gogh: Hoopvol uitzien naar betere tijden moet niet alleen louter gevoel blij ven, maar het moet een gevoel zijn dat zich omzet in een dadelijk doen. MOSKOU, 11 October. (Reuter). De Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken, Andre.j Wysjinski, heeft Don derdag aan de diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Amerika het Sovjet-Russische antwoord op het be sluit van de Westelijke mogendheden om het Italiaanse vredesverdrag te herzien, overhandigd. De Sovjet-Unie verklaart zich in deze nota bereid het Italiaanse vre desverdrag te herzien, indien Italië uit de organisatie van het Atlantisch pact treedt en buitenlandse troepen verwijdert. Als tweede voorwaarde stelt de Sovjet-Unie, dat eveneens de vredesverdragen met Hon garije, Bulgarije, Finland en Roemenië zullen worden herzien en deze landen tot de UNO worden toegelaten. De officiële tekst van de Russische nota luidt: „De Sovjet-Unie heetf geen bezwaar tegen een herziening van het met Italië ge sloten vredesverdrag en de toetreding van dit land tot de UNO, mits de met Bulgarije; Hongarije, Finland en Roemenië gesloten vredesverdragen eveneens worden herzien en ook deze staten tot de organisatie der UNO worden toegelaten. „De Russische regering is van mening, dat een herziening van het Italiaanse vre- DAMASCUS (Reuter). Syrië heeft de Algemene Vergadering van de UNO ver zocht om op de in November te Parijs te houden zitting „de schending van de be ginselen van het Handvest en de algemene verklaring van de rechten van de mens door Frankrijk in Marokko" te behandelen. Het Syrische verzoek was vervat in een telegram aan de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie. Tevoren hadden Egypte en Irak soort gelijke stappen gedaan, zulks in overeen stemming met het besluit van de zeven staten van de Arabische Liga om de Ma rokkaanse kwestie voor de Algemefie Ver gadering te brengen. •^in7KPTaam,d 0p 10"00() a 15.000 is hel sehi JS 06 |i'oolste diamant, sedert m V-U ^lleu"issen werd J5 ^iddeldrS .b.^ opend wer- "^eveer 60 kÏKt productie B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad verzocht de op 7 November 1941 beschikbaar gestelde credieten voor het bouwen van een brug over de Amstel in de nieuwe rijksweg AmsterdamUtrecht te verhogen met 2.951.000 en ze derhalve te brengen op ƒ3.950.000. Voor het eerst heeft de Sjah van Perzië zich openlijk uitgesproken voor de nationali satie van olievelden en installaties der Anglo Iranian" door de regcring-Mossadeq, toen hij de nieuwe zittingsperiode van de Perzische Senaat in Teheran opende. Op de foto: de Sjah tijdens het uitspreken van zij)i rede in de Senaat. desverdrag op geen enkele wijze afbreuk mag doen aan het handhaven van de vrede. Zij mag niet worden gebruikt om Italië mede te slepen bij de volvoering van de aggressieve plannen van het Atlantische blok". Gezegd wordt dat de voorgenomen her ziening noodzakelijk is om de samenwer king tussen de vrije landen te bevorderen. Doch dit gezegde dient slechts om de we zenlijke redenen voor de herziening te verdoezelen. De feiten hebben aangetoond dat het hier niet slechts gaat om een betere samenwerking tussen Italië en andere lan den, doch dat het voornemen bestaat Italië te gebruiken in het belang van de aggres sieve oogmerken van het Atlantische blok", aldus de Russische nota, waarvan de tekst Vrijdag door het officiële Russi sche persbureau „Tass" is gepubliceerd. Op 26 September verklaarden de Wes telijke mogendheden, dat zij bereid waren Italië's verzoek om herziening van het ver drag, in het bijzonder met betrekking tot de bepalingen aangaande Italië's militairs kracht, in gunstige overweging te nemen, en zij stelden de Sovjet-Unie hiervan in kennis. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 221 tegen 99 stemmen de door presi dent Truman aangevraagde gelden voor het verlenen van economische en militaire hulp door de Verenigde Staten aan „lan den die weerstand bieden aan het com munisme", toegestaan; republikeinse pogin gen om het totale bedrag van 8.229.255.096 dollar te verminderen werden verijdeld. Het wetsontwerp zal thans door de senaat worden behandeld. Van het bovengenoemde bedrag wordt 7.482.527.790 dollar voor de eerste maal ter beschikking gesteld; de rest, 816.727.306 dollar, is reeds eerder door het Congres toegestaan, doch nog niet door de regering besteed. Europa krijgt voor 5.072.476.271 dollar aan economische hulp. Voor het Nabije Oosten en Afrika zijn deze bedragen res pectievelijk 396.250.000 en 160.000.000 dol lar. Van de in deze gebieden gelegen sta ten ontvangen Griekenland, Turkije en Perzië het meest. HONGKONG (Reuter). Belastingamb tenaren hebben Donderdag te Hongkong beslag gelegd op goudstaven en Ameri kaanse gouden munten ter waarde van on geveer 170.000 gulden aan boord van het Nederlandse motorschip „Van Heutsz" van de Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen N.V. te Amsterdam. De reden hier van is nog niet bekendgemaakt. Te Brussel is de twintigste vergadering van de gemengde technische commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgisch cultureel accoord gehouden. Wat de uni versitaire samenwerking betreft heeft de commissie haar goedkeuring gehecht aan de voorstellen tot uitwisseling gedurende een week van zestien hoogleraren in het academische jaar 19511952. De toeken ning van studiebeurzen aan afgestudeerden zal op dezelfde basis als vorige jaren wor den voortgezet. Op het gebied van het middelbaar onder wijs werd besloten in de loop van 1952 in België een studieweek te houden, waaraan tien Nederlandse en evenzovele Belgische inspecteurs zullen deelnemen. De commis sie heeft kennis genomen van de bijzonder gunstige verslagen over de'in Augustus te Amsterdam ingerichte vacantiecursus voor Belgische leraren."Overwogen wordt dit geslaagde experiment het volgend jaar te herhalen, alsmede een dergelijke cursus in België te houden voor Nederlandse leraren. Een gemengde subcommissie gaat de her ziening der leerboeken in de geschiedenis bestuderen. Besloten werd voorts de tweede Confe rentie der Nederlandse letteren volgend jaar in Amsterdam te houden. Ook wordt er naar gestreefd een veelvuldiger optreden van Nederlandse voordrachtgevers in Bel gië en omgekeerd mogelijk te maken. Op toneelgebied is door de commissie een plan uitgewerkt om te komen tot een uitwisse ling, zonder hoge kosten, van toneelgezel schappen. NEW YORK. (Reuter). Engeland zal bij de Veiligheidsraad een resolutie indienen, waarin wordt voorgesteld, dat de raad om hervatting van de besprekingen over het Engels-Perzische oliegeschil zal verzoeken en Perzië zal berispen, omdat het land geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van het internationaal gerechtshof. De plaatsvervangende minister-president van Perzië, Fatemi, heeft te New York op een persconferentie verklaard, dat zijn land een bijeenkomst van de Perzische en Engelse delegaties zou toejuichen. Indien Perzië enige tekenen van „goede bedoelingen" van de zijde der Engelsen kon ontdekken, was hij hoopvol gestemd over de uitkomst van komende onderhan delingen. Naar verluidt werken ambteharen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken aan een plan, dat als basis zou kunnen dienen voor een regeling van het Brits-Perzische oliegeschil. Het voor lopige ontwerp van dit plan zou door de onder-minister voor zaken betreffende het Nabije Oosten, McGhee, Dinsdag aan pre mier Mossadeq zijn uiteengezet. Na het onderhoud keerde McGhee onmiddellijk naar Washington terug. Op een desbetreffende vraag antwoord de de Perzische vice-premier, Fatemi. dat McGhee geen concrete voorstellen heeft gedaan. Het onderhoud had slechts ten doel een bespreking tussen Engeland en Perzië mogelijk te maken. Waarnemers zijn van oordeel, dat con crete voorstellen gedaan zullen worden na verder overleg te Washington. In Perzische kringen verbergt men niet, dat men con crete plannen van de zijde van Amerika zou toejuichen. Men neemt aan, dat Enge land bereid zou zijn met de Perzische re gering in onderhandeling te treden, als de Veiligheidsraad daartoe het verzoek doet. Op deze wijze zou het gemakkelijker voor de Britse regering zijn om haar gewijzigde politiek ten aanzien van de regering van Mossadeq tegenover de openbare mening te rechtvaardigen. Voorstel Henry Morgenthau, de vroegere Ameri kaanse minister van Financiën, heeft de UNO voorgesteld de Britse belangen in de Anglo Iranian Oil Co. over te nemen. Vol gens Morgenthau zou ten minste 51 van de aandelen der Anglo Iranian moeten worden aangekocht om uitoefening van controle door de UNO te kunnen garan deren. Hij stelde tevens voor de transactie te laten regelen door de wereldbank, die speciale obligaties voor dit doel zou kun nen uitgeven. Tevens was hij van mening, dat een soortgelijk plan zou kunnen wor den uitgewerkt voor de aankoop van het Suezkanaal door de UNO. »ceaDoococooccooocococoooccoooocccoooooooococeoooooooco< X WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met weinig bewolking. Overwegend matige Zuid-Oostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 13 October Zon op 6-59 uur, onder 17.53 uur. Maan op 17.07 uur, onder 4.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 October Hoog water: 1.27 en 13.57 uur. Laag water: 9.31 en 21.47 uur. Zaterdag 13 October Hoog water: 2.17 en 14.39 uur. Laag water: 10.20 en 22.38 uur. --XOCCOOO «DOOCC

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1