Succes Schotels f2.50 Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek Toch devalaatieplannen in Engeland en Frankrijk Dolly Town Effecten- en Geldmarkt Ontspanningsavond Haarlems Christelijk Mannenkoor Jaarboek 1950 van de vereniging „Haerlem" Regeringsbureaux des Zaterdags gesloten De Revisor" van Gogol Vijftig jaar organist Knaapje speelde met lucifers Zondag Jhr Mollerus sprak over het Midden-Oosten De Prinsessenkalender van „Pro Juventute" Geestelijke verzorging van gerepatrieerden en Ambonezen Voorlopig ontwerp vo°r nieuw type Fokker vlieg u ZATERDAG 13 OCTOBER 19 51 De afgelopen week heeft ipnieuw bewe zen, dat ondanks Benelux-overeenkomst, Europese Betalingsunie, O.E.E.S. en derge lijke van consolidatie der internationale verhoudingen in economisch opzicht nog steeds geen sprake is. In rechtstreeks verband hiermee staat de onzekerheid inzake de onderlinge valuta- verhoudingen, de vrees voor devaluatie hier en voor devaluatie daar en het wisse lend aspect op de goudmarkten en de beur zen, waar het kapitaal belegging zoekt. Zelfs in de hoogste regeringskringen is het nog niet voldoende doorgedrongen dat de oorlog een radicale wijziging in de po sitie van West-Europa heeft gebracht, een wijziging welke een economische verar ming betekent, die we in geen jaren te boven zullen komen. Dezer dagen heeft de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. K. van der Mandele, voor het N.I.V.A. (Ne derlands Instituut van Accountants) in een rede een scherpe analyse gegeven van de situatie, waarin West-Europa na de oorlog is komen te verkeren, waarbij hij met na druk wees op het verlies van de politieke zeggenschap over de Oosterse grondstoffen- gebieden. Men denke hier aan India, Pa kistan, Indonesië, de petroleumvelden van Iran, voorts aan wat thans ten aanzien van Egypte en de Soedan plaats vindt. Het grote voordeel van West-Europa was voor de oorlog, dat zij haar industriële pro ducten kon ruilen tegen de grondstoffen der Oosterse landen en daardoor kapitaalover schotten verkreeg waarmee zij tegenover de Verenigde Staten van Noord-Amerika een sterke positie innam. Deze is thans in vele opzichten verdwenen en mr. Van der Mandele heeft er daarom aan herinnerd dat politiek en economie elkaar raken en dat de investering van kapitaal in het buiten land reeds sedert de Russische revolutie niet slechts een economisch, maar ook en allereerst een politiek vraagstuk gewor den is. Nu is kapitaalsbelegging in het buiten land voor de West-Europese landen voor eerst niet mogelijk, althans niet in bedui dende omvang, maar daarenboven zijn ook de in het „koloniale tijdperk" in verschil lende landen geïnvesteerde kapitalen niet meer veilig en rendabel. Zelf ondervinden wij dat in Indonesië, waarin wij blijkens een recente berekening in de loop der jaren ongeveer 4 milliard hebben belegd en waarvan thans slechts schamele inkomsten worden ontvangen. Een ander voorbeeld is Engeland, dat bezig is zijn hegemonie over de petroleumvelden van Iran en daarmee een geïnvesteerd kapitaal van 350 millioen pond, dus meer dan 3!/2 milliard kwijt te raken. In vele kringen heeft men zich van deze grondig gewijzigde situatie onvoldoende rekenschap gegeven en zijn, voor de daaruit voortvloeiende gevolgen, pas door de de plorabele ontwikkeling van de betalings balansen en de verzwakking van de valu ta's de ogen geopend. De Engelse Labourregering is zeker niet gelukkig nu aan de vooravond van de ver kiezingen de goud- en deviezenpösitie, welke na de devaluatie van September 1949 bijkans voortdurend was vooruitgegaan, sinds het tweede kwartaal van 1951 aan merkelijk slechter is geworden. Van 3867 millioen pond ging de reserve tot 3269 mil lioen terug, hetgeen op zich zelf beschouwd nog niet catastrophaal is, maar wat niette min drastische maatregelen noodzakelijk maakt. Zo wordt overwogen de dollaruit gaven met 25 pet. te verminderen, een gro ter deel van de goederen en grondstoffen uit het sterlinggebied aan dollarlanden te verkopen, credietrestricties in te voeren en zo meer. De grote Concertzaal liep gisteren meer dan vol voor de ontspanningsavond van Haarlems Christelijk Mannenkoor, waarop de jool verzorgd werd door de bekende N.C.R.V.-radio-ensembles „Vrij en Blij" en „Mandolinata" onder leiding van Wessel Dekker, met medewerking van de bariton Henk Dorèl. Een niet gering gedeelte van het pro gramma werd verzorgd door Haarlems Christelijk Mannenkoor zelve, dat daarmee de jongste resultaten van zijn studie onder directie van de heer Bernard Verboom kwam demonstreren. Met een vijftal nieuwe nummers op het répertoire kon worden blijk gegeven dat er onder deze nieuwe directeur met animo gewerkt wordt. „Cantate Domino" van Leo Hassler genoot een stoere vertolking. In een koor lied van Carl Reinecke werd een gelukkige poging gedaan om tot een bescheiden klankexpressie te komen. Het was daarom jammer dat de middenstemmen het toon- peil begonnen te drukken, waardoor het stukje zijn aanvankelijke frisheid verloor. Met de pianiste Bert je Davelaar aan de vleugel werd „De Nachtegaal" van Schu bert ten gehore gebracht. Dit is in al zijn eenvoud een mooi koor werkje, dat nauw verwant is aan een sololied van de grote lyrische componist. Ook in dit stuk werd en wei met succes getracht het karakter van de muziek niet door grof effect te ont sieren. In het begin had het nog wel wat klaarder van klank en stemming mogen zijn, doch het slot was heel mooi. Met ge noegen konden wij vaststellen dat de heer Verboom het er met Haarlems Christelijk Mannenkoor op aanlegt om door de keuze van goede muziek en van beschaafde voor dracht het peil van de mannenzang te ver hogen. Verder werd met het Matrozenkoor uit Wagners „Vliegende. Hollander", een zeer goede prestatie geleverd. Het Soldatenkoor uit,„Faust" van Gounod had ook veel ver dienste, alleen was de inzet wat slap en het begin van „Gloire immortelle" iets te gehaast, maar men kwam gauw tot een passend tempo en toen bleef het tot het einde toe uitstekend van karakter en fris van klank. Als toegift werd nog het volks liedje ,,'k Heb mijn wagen volgeladen" gezongen. Het aandeel van de pianiste in de uitvoering der koorwerken was zeer prijzenswaardig. De twee beurten van optreden van de radio-ensembles hadden ieder hun eigen sfeer. Men zou ze kunnen noemen: de eer ste „Vrij" en de tweede „Blij". Het publiek kreeg heel wat te verwerken aan fraaie solo- en koorzang, handige instrumentale prestaties, graopige liedjes en verrassende leuke dingen die de vrolijke stemming aan wakkerden. De avond, die door voorzitter D. A. J. Spek met gebed geopend was, werd beslo ten met het gezamenlijk zingen van de avondzang ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen" JOS. DE KLERK Het tegendeel van deze ontwikkeling toont België, dat in de E.B.U. in sterke mate crediteur is en wegens de toestroming van goud en deviezen op zijn beurt weer met moeilijkheden (inflatie) te kampen heeft. Na langdurig overleg is men thans in zoverre tot overeenstemming gekomen, dat de gezamenlijke E.B.U.-landen, onge acht de grootte van hun tekort tegenover België, gedurende de periode October December in geen geval meer dan 80 mil lioen dollar goud zullen afstaan. Teneinde overschrijding van dit bedrag zoveel mo gelijk te voorkomen, zal de Belgische re gering een scherpe controle op de export uitoefenen, met name wat staal, cement, koper, glas en dergelijke producten betreft. Voor Nederland is het een gunstige om standigheid dat de handelsbalans over Sep tember een verrassend resultaat aanwijst, namelijk een dekking van 97 pet. van de import door export, gevolg van grotere uit voer en kleinere invoer, waarmee de ver beterde positie van ons land in de E.B.U. in overeenstemming is. Mén kan en moet zich hierover verheugen, maar aan deze cijfers over een a twee maanden nog niet teveel waarde hechten, omdat nog moet worden afgewacht of de verminderde im port straks ook niet tot verminderde export zal leiden en, wat van nog meer belang is, of ondanks de verminderde import het ge vaar voor werkloosheid, welke hier en daar reeds optreedt, kan worden bezworen. Voorts valt er mee te rekenen dat Neder lands positie ten nauwste samenhangt met die van de andere West-Europese landen en dat men te Brussel verontrust is over het feit dat Frankrijk, Denemai-ken en En geland hun invoer uit België hebben opge voerd, hetgeen men als een bewijs ziet voor de vrees dat genoemde landen tot devaluatie zullen overgaan. Ook de grote vooruitbeta lingen uit Frankrijk en Engeland duiden daarop. Men tracht zo spoedig mogelijk van zijn schulden aan België af te komen, omdat daarvoor na een eventuele deva luatie van franc en pond een groter bedrag eigen valuta nodig is. Mocht het tot deva luatie in genoemde landen komen, dan be tekent dat voor Nederland weer een slech ter worden van de ruilvoet, met alle moei lijkheden daaraan verbonden. Het jaarboek 1950 van de vereniging „Haerlem" opent met een aantal biogra fieën. Mr. J. W. Groesbeek schrijft over de heer R. D. Baart de la Faille; de heer D. Kuiper over de heer A. IJzerman; prof. dr. R. P. Cleveringa over dr. A. Trouw; de heer J. Wiegman over de heer H. J. Wesseling; mejuffrouw dr. M. A. Thiel over mevrouw mr. E. van Eck-Thiel; dr. E. H. Krelage over de heer J. M. C. Hoog; mevrouw A. J. Beunders-Vroesom de Haan over mevrouw Chr. J. Cohen Tervaert-Koch; mejuffrouw E. M. L. Schieke over mejuffrouw Y. J. M. Steyns; de heer P. H. Craandijk over de heer M. Lugt en de heer Th. Zwartkruis over mgr. F. B. J. M. Filbry. De uitgave bevat een aantal lezenswaar dige artikelen. De heer K. Blauw geeft een beschrijving van het Huis van Barnaart aan de Nieuwe Gracht 7; dr. A. J. Veenendaal heeft een bijdrage geleverd over „Haarlem als plaats van handeling van een Hollands drama" en mr. C. W. D. "Vrijland doet me dedelingen over Bloemenheuvel, het Anker en over Groenlust. Wellicht ook de lagere en middelbare scholen Met het oog op de moeilijke kolenpositie heeft de regering besloten de werktijd op de departementen te beperken. Ingaande 20 October zullen de departementen des Zaterdags gesloten zijn. Ter compensatie zal één avond in de week worden overgewerkt. Naar wij ver nemen zal hiervoor de Donderdagavond worden gekozen. Deze regeling geldt alleen voor de departementen, maar het is te ver wachten dat aan lagere overheidsorganen zal worden geadviseerd, haar eveneens toe te passen. Waarschijnlijk zullen gedurende de win termaanden ook de lagere en middelbare scholen des Zaterdags gesloten worden. Over deze aangelegenheid moet nog een beslissing worden genomen. Deze beslissing berust uiteraard bij de gemeente- en de schoolbesturen. Er zal van Den Haag een circulaire aan de ge meentebesturen uitgaan, waarin wordt ge adviseerd een sluiting van de scholen op Zaterdag in overweging te nemen. In enkele steden van ons land, onder meer Donderdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam, heeft het Theatre Hébertot uit Parijs het toneelstuk „Le feu sur la terre" (met, de veelzeggende ondertitel: Het leven zonder uitweg van de ver maarde schrijver Frangois 'Mauriac vertoond. De waarde van het stuk wordt zeer omstreden, maar niet ontkend kan worden dat deze wrange familiegeschiedenis uit de Lanaes (de zandvlakte achter de kust van de Golf van Biseaye) met zijn ver schroeiende atmosfeer kenmerkend is voor de stijl van deze altijd belangwekkende auteur. De stemming is voortdurend beklemmend, de psychologie scherp-indringend. Hierbij afgebeeld is een scène uit deze door Jean Vernier geregisseerde voorstelling. De prestaties der medewerkenden vonden over het algemeen weinig waardering. ft Scharoff regisseerde de Haagse Comedie Toen Nikolai Wassiljewitsj Gogol de eerste proeven van zijn meesterwerk „Dode zielen" aan Poesjkin voorlas, lachte deze grote dichter bij tijd en wijle hartelijk. Maar nauwelijks was de lectuur gestaakt of hij verzuchtte: „Ach, hoe droevig is het met ons Rusland gesteld!" Naar aanleiding van het toneelstuk „De Revisor" (uit 1836) zou men heel goed iets dergelijks kunnen zeggen. Want deze klucht, door de verme tele kracht van de satire tot een blijspel van de hoogste orde verheven, dwingt de toeschouwer naar een kermis van mense lijke dwaasheden, waar hij vroeg of laat zijn eigen beeld in de lachspiegel vindt. „Men mag het glas de schuld niet geven als men daarin een scheve tronie ziet", aldus het motto dat de auteur aan deze groteske zeden comedie meegaf. En een der hoofdpersonen, de eindelijk tot inzicht gebrachte burgemeester, roept in het laat ste bedrijf het publiek toe, als de lampen in de zaal aangloeien: „Waar lachen jullie om? Je lacht om jezelf!" Men kent ongetwijfeld de dwaze, door Poesjkin gesuggereerde geschiedenis wel. In een afgelegen provinciestadje wordt onverwacht de komst aangekondigd van 'n inspecteur-generaal, die in opdracht van de regering incognito het ambtelijke leven moet controleren. Deze mare sticht grote angst en verwarring, want welhaast ieder een heeft practijken bedreven die het dag licht niet kunnen verdragen. Het eerste bedrijf bevat een grandioze onthulling hiervan. Misbruik van macht, omkoop baarheid en verwaarlozing blijken de zon den te zijn waaraan alle bestuurders van gemeentelijke instellingen zich schuldig hebben gemaakt. Het primaire geweten van de samenleving fungeert hier naar oeroude regel als voedingsbodem van het komische, dat een tragische keerzijde heeft. Gogol moet vervuld zijn geweest van af keer voor de verschrikkingen van de Rus sische werkelijkheid, voor de gedrochtelijke domheid en vulgariteit. Maar toch laat hij ons ook sympathie behouden voor deze kleine schooiers, die door de omstandig heden net aan de verkeerde kant van de fatsoenlijkheid staan. Toevalligerwijze logeert er in het stadje een berooide avonturier, die echter van wege zijn arrogant gedrag door de in ver warring gebrachte magistraten voor de ge vreesde revisor wordt aangezien. Deze Chlestakow is bepaald niet de uitvinder van het buskruit en veeleer een gewone nul, zoals Gogol in zijn „raadgevingen aan de toneelspelers" opmerkt, maar hij weet handig van het misverstand te profiteren door van iedereen steekpenningen aan te nemen en met alle beschikbare vrouwen te flirten. Jan Retél speelde deze rol voortref felijk met een zeer amusante, eigenlijk verbaasde impulsiviteit. Hij werd uitste kend terzijde gestaan door Henk van Buu- ren als zijn lompe dienaar met een slim verstand. Men kan over de kwaliteit van de door professor Scharoff geregisseerde voorstel ling van mening verschillen en deze te uit bundig, te sterk gechargeerd vinden. Inder daad levert voor de pauze het lawaai wat weinig wol op en schaadt de soms bijna kinderachtige overdrijving het gewenste effect enigszins. Maar als men dan de slot apotheose heeft gezien, met die door de schrijver zo zorgvuldig berekende verstar ring van alle personen tot wassen beelden bij de bekendmaking dat de echte revisor De heer N. J. de Winter hartelijk gehuldigd De jubilerende heer N. J. de Winter, or ganist van de Gereformeerde Kerk te Heemstede, is gisteren in het kerkgebouw aan de Koediefslaan gehuldigd. Afgevaar digden van de kerkeraad, van het college van organisten en verder gemeenteleden, die de heer De Winter hun dankbaarheid wilden tonen voor zijn aandeel in de kerk diensten gedurende vijftig jaar, waren hier bij tegenwoordig. De jubilaris behoefde zelf niet in actie te komen. Daarvoor had zich de organist Cor Kee beschikbaar ge steld. Met de eveneens welwillend mede werkende zangeres Didi Sanders gaf deze toonkunstenaar een formele muziekavond ter ere van zijn jubilerende leerling. Nadat de predikant dr. P. J. Richel een kort openingswoord had gesproken en de aanwezigen gezamenlijk de zeer toepasse lijke Psalm 150 hadden gezongen, gaf Cor Kee een vertolking van Bach's bekende Toccata en Fuga in d. De toccata werd een improvisatie-achtige inleiding töt de fuga, die eveneens door deze vertolkingsstijl werd getypeerd. Maar daarnaast werd de aandacht voor het détail een opvallende factor, evenals de zorgvuldige vormgeving van de melodische elementen, waaruit de fuga bestaat. Op de constructieve samen vatting van die elementen had de organist zich nog meer kunnen richten. Verder speelde Cor Kee een aantal oude meester werkjes van klein formaat. De uitvoerin gen werden een model van registratie en een propaganda voor deze muziekjuweeltjes beide. Vooral de blijde, zonnige Courante van J. Frescobaldi en de frisse Trumpet Tune van J. Stanley muntten in deze reeks uit. Ook voor de variaties over „Merck toch hoe sterek", een compositie van eigen hand, vond Cor Kee doeltreffende klankkleuren. De variaties liggen niet alle op een zelfde muzikaal niveau. Er wordt nog al eens toe gegeven aan uiterlijkheid, maar in harmo nisch en rhythmisch opzicht heeft de com ponist meermalen goed werk geleverd. In het bijzonder onderscheidt het begin-fugato van de finale zich. Didi Sanders zong het „Et exultavit" uit het Magnificat van Bach met nobele toon en voordracht. In „Evening Hymn" van Henry Purcell gaf zij zowel door stemklank als zegging de stille vreugde en verrukking, die in dit volmaakte lied tot uitdrukking zijn gebracht. De huldiging van de heer De Winter on derbrak de muziekuitvoeringen. Namens dc kerkeraad sprak de heer D. Zwagerman zijn dankbaarheid en bewondering uit voor het juiste begrip, waarmede de heer De Winter zijn taak vervult. Spreker hoopte, dat het Calvinistische ideaal van vreugde in het beleven van het geloof ook in het kerklied en dan gezongen volgens de oorspronkelijke melodieën als in Calvijn's tijd bereikt zal worden. De heer Zwager man deed een beroep op de gemeente om mede te werken aan het bereiken van dit ideaal. Namens de kerkeraad overhandigde deze spreker de heer De Winter een ge schenk. De heer Dirksen, sprekend namens het college van organisten, richtte waar derende woorden tot de jubilaris en schonk hem twee boekwerken. Na het zingen van de Avondzang hebben vele aanwezigen de heer De Winter nog persoonlijk geluk ge wenst. P. ZWAANSWIJK. Behang vloog in brand Hedenmorgen omstreeks kwart voor acht werd de Haarlemse brandweer gewaar schuwd voor een brandje op de bovenver dieping van een huis aan de Sumatrastraat. Het bleek dat in een slaapkamertje een vierjarig jongetje in zijn bed met lucifers had gespeeld waardoor behang en tengel vlam hadden gevat. Door het kordate op treden van zijn moeder werd het knaapje juist op tijd gered. De brandweer heeft het vuur met een straal op de waterleiding ge blust. De schade bleef beperkt tot vernield behang en tengel. Minister Albregts heeft aan de Commis sie Bedrijfsregelingen verzocht advies uit te brengen over de vraag, of er aanleiding be staat met gebruikmaking van de bij het Kartelbesluit verleende bevoegdheid op te treden tegen een besluit van de Nederlandse Bioscoopbond, waarbij aan de leden van deze bond wordt verboden films, vervaardigd in Duitsland in het tijdvak 28 Februari 1933 tot 5 Mei 1945 en films, vervaardigd in Oosten rijk in het tijdvak van 12 Maart 1938 tot 5 Mei 1945, te verhuren en/of te vertonen. ADVERTENTIE Iedere dag kip, perencompóte, pommes frites. is gearriveerd, dan moet men zich toch af vragen of dit bezwaar wel gehandhaafd kan worden. In ieder geval is de enscène- ring buitengewoon virtuoos geschied en heeft Scharoff door alle drukte en clowne rieën heen het vibrerende realisme in deze vaudeville-achtige hekeling van de corrup tie voortdurend aantoonbaar weten te be waren. Alles bijeen leverde dit spektakel een stroom van amusement, waaraan het menselijke ondanks alles geen moment vreemd was. Genoten heb ik van Cees Laseur als de niet eens zo kwade burgemeester met zijn snel van vrees tot fantastische vreugde, van onderdanigheid tot hovaardij wisselende stemmingen. Hier werd een type tot karak ter, een man met een ruwe ontwikkeling, in wezen ernstig, doch maar al te zeer ge neigd tot het kleine kwaad en bij de ge ringste aanleiding opvliegend in het wilde weg. Een prachtige gelegenheid voor deze acteur om zijn expansieve talenten uit te vieren. Verder zag men nog twee in hun mallotigheid verrukkelijke grondbezitters (Dobtsjinski en Bobtsjinski) van Max Croi- set en Bob de Lange, benevens aan de eisen beantwoordende prestaties van Johan Valk. Henri Eerens, Theo Frerikel, Pim Dikkers en vele anderen. Het was jammer dat de vrouwenrollen niet beter bezet, waren. DAVID KONING. De Bond Zonder Naam is enige maanden geleden op tournée gegaan met een inte ressante poppententoonstelling die de Christelijke naastenliefde, zoals pater W. Loop en zijn medewerkers die prediken, in beeld brengt. In Zandvoort, IJmuiden, Castricum en Volendam heeft die tentoon stelling veler belangstelling getrokken. Thans is Dolly Town, zoals de expositie is genoemd, in de Haarlemse Vishal onder gebracht, waar burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers haar gisteravond met een har telijke toespraak heeft geopend. De maan delijkse leuzen die de Bond Zonder Naam in talrijke gezinnen verspreidt, zijn er in dikwijls geestige poppengroepen weerge geven. Dolly Town is een modelstad geworden, waarvan de ingezetenen het goede zowel als het kwade uitstallen: Bij de stadspoort treft men een bedelaar aan die smekend opziet naar een charmant meiske dat hem wat toestopt onder het motto: Geven is leven en leven is geven. Bij diezelfde Jhr. dr. J. C. Mollerus hield Vrijdag avond in hotel de Leeuwerik te Haarlem een lezing over zijn reis naar Egypte, de Soedan en Ethiopië voor de Koninklijke Vereniging „Oost en West", afdeling Haar lem en omstreken. Het onderwerp van deze causerie was wegens de conflicten in het Midden-Oosten uitermate belangwekkend. Uit de rede van jhr. Mollerus bleek hoe grondig de secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel zich op de hoogte had gesteld van de economische en maat schappelijke toestanden in de gebieden waar hij is geweest. Elk van de drie lan den behandelde hij afzonderlijk en het waren over het algemeen juist de détails, die zijn voordracht zo belangwekkend de den zijn. „Op het ogenblik is het zo", aldus jhr. Mollerus, „dat Egypte wordt beheerst door ongeveer vijf percent inwoners, die zich door hun grote machtsmiddelen ver ver heffen boven de rest van de Egyptenaren. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat dit regiem zal veranderen. De Soedan even wel is een totaal ander land. De Soedanees is bijvoorbeeld veel betrouwbaarder dan de Egyptenaar en het leven is hier geheel gebaseerd op de Engelsman en wanneer men de Soedanees zijn oordeel zou vragen over een Personele Unie met Egypte, dan zou hij zeker antwoorden, dat heel Egypte hem gestolen kan worden". Jhr. Mollerus was stellig van mening, dat wanneer zowel Egypte als de Soedan, als Ethiopië de Nijl zouden moeten verlie zen, het leven voor de bevolking in deze streken volkomen onmogelijk zou worden. „De Nijl is de slagader van de drie lan den", betoogde de spreker. In Ethiopië, of zo u wilt Abessinië, heer sen weer geheel andere toestanden. De vorm van democratie, zoals die in dit land bestaat, is zeer aantrekkelijk. Naar mijn smaak staat de beschaving in Ethiopië ver boven die, welke men in Egypte en de Soe dan aantreft. En wanneer er een Perso nele Unie met Eritrea tot stand zou komen, zouden er zich ontelbare mogelijkheden openbaren voor de industrie, de landbouw en als gevolg daarvan de handel. Ethiopië, dat een arm land is en geheel afhankelijk, geeft er de voorkeur aan zich vast te klam pen aan kleine naties en speciaal aan Ne derland, want, zo redeneren de leiders, Amerika, Engeland of Rusland zouden on getwijfeld hulp gaan verlenen, die het land eerder ten kwade dan ten goede zou komen". Jhr. Mollerus besloot zijn causerie met enkele algemene opmerkingen, waarna hij een toelichting gaf op een vijftigtal licht beelden, foto's, die zijn vrouw op de reis had gemaakt. De herfst zet in de winter kondigt zich aan de jaarwisseling staat voor de deur. De Prinsessenkalender van Pro Juven tute 1951 is in vele gezinnen bijna een vol jaar een getrouwe aanwijzer geweest van de datum. Dank zij de medewerking van een aantal dames en heren werden in het rayon Haarlem en omstreken bijna 5000 kalenders verkocht. Door de baten van deze verkoop kon „Pro Juventute" ook in Haarlem haar kinderbeschermende taak voortzetten. In het vertrouwen, dat de inwoners van Haarlem en omgeving ook dit jaar bereid zijn dat werk op deze wijze te steunen, en gaarne voldoen aan de wens van H.M. de Koningin, „dat de kalender in vele Neder landse gezinnen een plaats zal vinden aan de wand", doen wij ook dit jaar een beroep op de liefde voor ons Vostenhuis en belang stelling voor ons werk. De Kalender 1952 lijkt in grote trekken op die van 1951. De foto's zijn weer spe ciaal voor dit doel vervaardigd, ze zijn alle opgenomen in de huiselijke kring van de Prinsessen. Bovendien is er dit jaar een foto bij van het Koninklijke gezin. Het ge heel is een werkelijk zeer aantrekkelijke wandversiering. Door de gestegen prijzen en lonen was het onvermijdelijk de prijs dit jaar te ver hogen tot 2.75. In dit gebied is de kalender verkrijgbaar bij: U.V.V., Grote Markt (Stadhuis), en o.a. bij Arbeid Adelt, Grote Houtstraat 119. Schriftelijke bestellingen bij Pro Juventute, Morinnesteeg 7, Haarlem, giro 42830. tal Burgemeester mr. P. O. F M r» de stadspoort w» jloJïjM stadspoort ontwaren we vena, pieten die kennelijk niet vJl 1ZWarlc zin hebben: Zwarte is het commentaar van dé lEV*1® Naam. Zo vindt men de slagzinnen der naastenliefde in verscheidenheid bijeen. bonte De poppen zijn ontworpen door Ho „De spreuken die hier in hrolH bracht, aldus mr. Cremers in zijrop nlS woord, zijn spreuken voor ieder mZ f binden de strijd aan tegen de on&2 mng van deze tijd". eerste. Na een weck in Haarlem te zijn geweer gaat de tentoonstelling per salonbS Friesland, waar zij ongeveer ander'nuv maand zal blijven. Uit Curasao, BelgS Marokko zijn verzoeken gekomen cm Dot ly Town daar te krijgen. En zij zuilen Dolly Town krijgen. Wanneer precies h nog met uitgemaakt. Voorlopig is de toonstelling al voor twee jaar besproS De opening werd bijgewoond door'-' rijke geestelijken en promotors van Bond Zonder Naam. Het vroegere Interkerkelijk Overleg (I.K.O.) dat in de bezettingstijd belangrijl werk heeft verricht, heeft een andere naam gekregen en heet „Contact in Overheids zaken". Het besteedt aandacht aan verschil, lende zaken, o.a. aan de geestelijke ver zorging der Ambonezen en gerepatrieer den en de sociale verzorging der gerepa trieerden. Er zijn twee commissies samen gesteld, waarvan de heer J. Schipper voor zitter is. Op een in Utrecht gehouden con ferentie met de pers zijn mededelingen ge- daan over de werkzaamheden dezer com missies. Daaruit bleek, dat op het ogenblik twaalf predikanten dienst doen onder de gerepatrieerde gezinnen, Zij bewerkende zogenaamde contract-hotels en contract-, pensions, die over het. geheie land ver spreid zijn en waarvan het aantal sinds de komst van vele duizenden Ambonezen be-, langrijk is toegenomen. Het werk wordt moeilijk genoemd, omdat velen zich maar al te zeer vreemdelingen voelen in een vreemd land. Hun vaderland is hun afge nomen en ook de Kerk vermag hun dit vaderland niet terug te geven. De Kerk vraagt zich voor grote groepen van gerepa trieerden af, wat er van hen moet worden, Het vraagstuk der assimilatie, ook de ker kelijke assimilatie, is bijna onoplosbaar, Het leven in kampen en contract-hotels en contract-pensions zal op den duur verder felijk worden, werd ons meegedeeld. Mo gelijkheden tot emigratie zijn er voor de groepen niet; het komt er dus op aan samen met hen wegen te vinden in de Ne derlandse samenleving. De conclusie van de commissie is, het Nederlandse volk en in het bijzonde het Nederlandse kerkvolk voortduren laten merken, dat zij met hen één wersa te zijn. De arbeid onder de Ambonezen is scheiden van die onder de gerepatrieer den. De ruim dertienduizend in Nederlant aangekomen Ambonezen behoorden hoofdzaak tot de Molukse Protestant» kerk, welke op 6 September 193o a.s effl' zelfstandige kerk werd erkend Ml van de wereldraad van kerken. De Ara nezen zijn in bijna vijftig woonoorden on dergebracht, waarvan de grootste me m, Westerbork (Schattenberg) en Vughtaft De commissie van het Contact in 0 heidszaken heeft aangedrongen opa e op richting van kerkeraden. Negen Ambo,,, voorgangers zijn overgekomen en de verantwoordelijkheid voor de gecsen ke verzorging van hun lanogen vaard. Inmiddels is een classis gemstitueert en tevens een bestuur van die dttj staande uit vier voorgangers en tweeo lingen. De classis beschouwt zie deel der Molukse Protestantse Kert^ heeft aan de Nederlandse kerk haar hiertoe de nodige rust te e kerken in Nederland z« len l"a jj ten haar zusterkerk met de nocU werking en steun begdciden. Wat de sociale verzorging1 van g P| trieerden betreft deelde ,e mee, dat een corPs S wioor^ sters en gezinsverzorgsters m contract-hotels en contract-Re Het doel is de gerepatrieerden maken in de Nëdeilands deNeder- te helpen zich te assiinile landse maatschappij, opdat J itj| al te grote moeilijkheden, een V1 plaats in deze maatschapp n ff0rd overen en blijvend hieii opgenomen. Is d* gesp testantse kerke»! de gemeenten ^de |ver irden voor in Nederland een gerepa- in deze gemeenten te5f„ fr>neinÖe hen Wt: trieerden op te vang®"' den van de ge* zelfstandige waardevolle leden meenschap te maken. Reeds geruime tijd m ^fbouw ven ken een studie gemaakt bine.v]iegtu!g- een tweemotorig schroe - gereed Een voorlopig ontwerpjjnil# Mede van de resultaten g a3r,- afhangen of de Nedeik beschikkidS leiding zal vinden geWen te stellen voor de b°uWo^0eid zullenzyn- waarmede enkele jaren gemoeid

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8