Haarlems Dagblad Egyptisch antwoord op Je Britse voorstellen verwacht Noordelijken houden onwrikbaar vast aan standpunt over neutrale zone Minister Walter Halstein voor de radio: „In beginsel overeenstemming tussen geallieerden en West-Duitsland bereikt" Weerbericht Soedan wordt brandpunt van het Egyptisch-Engels geschil „Handen af van de Soedan" tse vloot verzet bakens SoÏÏ?r lT"kt tC PaTijs trckt Z ÏTnden Dg „Engelse hulp aan Libië is welkom" De Veiligheidsraad in een slop Winst voor rechts bij Franse verkiezingen Dreigende staking in België Het woord is aan aBGANGNO 83 Kennemerlaan 154, Telef.Adm. 5437. 2 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), '^rsantp.-Haarlem: Gr.Houtstr.93, :'llfdredactieenalleafdelingenl5295 \dv.tarieven op aanvr. bij de Admin. fdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 13 OCTOBER 1951 VELSER Boo OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 293e JAARGANG No 247 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Engelse regering heeft aangeboden haar bases in Egypte op lol (Psvvnte wil toetreden tot een geallieerd commando voor het Midden-Oosten, er de status van de Soedan onveranderd laten totdat het öoedanese wijziging in het bestuur vraagt. De tekst van het Britse voorstel is de Egyptische regering overhandigd en Zondag te Cairo gepubliceerd. i fairo de tekst bekend gemaakt van een uitnodiging van Engeland, Ame- t Ik en Turkije aan Egypte om toe te treden tot een geallieerd commando '-P nota wordt gezegd dat, als Egypte zal steunen in zijn geschil met En- Öreedt tot het nieuwe comman- geland, hpreid is tot afschaffing van fjipSh verdrag van 1936 en r-rekking van die Britse troepen, '/-""worden toegewezen aan Jetge- ;;e commando voor het Midden- Soedan betreft, doet Engeland -.«de voorstel aan Egypte: X, van een internationale com- na toezicht op de constitutionele Sng in de Soedan, die Egypte en :dvan advies kan dienen; er moet Uenlijke Brits-Egyptische verkla- -akede gemeenschappelijke prmci- «anzien van de Soedan worden af- «en internationale garantie moet void over het Nijlwater bestendigen; •e' een orgaan voor de ontwikkeling «iiijlkomen, zo mogelijk met behulp internationale bank; de datum -deSoedan zelfbestuur zal krijgen, raden vastgesteld, waarna de Soe- Zjjn bestuursvorm zou kunnen •Erotische kabinet heeft Zondag de (jjen besproken. De beslissing zal aan het parlement worden mee- De ambassadeurs van Amerika, kc. Frankrijk en Turkije zullen van- afroord ontvangen. ^gelichte Egyptische kringen is e mening, dat het antwoord van de -/he regering negatief zal uitvallen, iénitféve antwoord zal echter pas /worden als de voorstellen aan het escaeparlement, dat vandaag bijeen gelegd zullen zijn. Mohammedaanse steun Mohammedaanse wereldconferentie ■jeen spoedzitting van het dagelijks ~s te Karatsji een verklaring uitge- waarin aan Egypte wordt verzekerd, gehele Mohammedaanse wereld Om paraat te zijn bij atoomoorlog ter zee de zender Hilversum heeft de in- "ie-attaché der Britse ambassade een z-iespraak gehouden waarin hij o.m. ét de Britse thuisvloot in de vol- fe 6 maanden twee vlootmanoeuvres ::::sn met de bedoeling een nieuwe ï:wn convooibescherming op de iz stellen onder condities die zoveel iA die van de werkelijkheid in geval :::-0gbenaderen. Bij deze manoeuvres Erik worden gemaakt van nieuwe £3i van de vloot die speciaal werden rapen of herbouwd om het hoofd te bieden aan aanvallen met atoom- ^eeste oorlogsschip dat herbouwd is ^'stand te kunnen bieden aan de tontploffingen is de onderzeeboot p'. Opvallend is de sterk gestroom- vorm, die weinig weerstand biedt -7 geweldige luchtdruk die volgt op ^ontploffing en een zeer gladde plakte der scheepshuid, waarvan het ^Sönakkelijk afglijdt, zodat de radio- waterdeeltjes niet aan het schip ;;:i5ngen- 0°^ de nieuwe fregatten ^voornaamste afweerwapen tegen de p&r -- zijn bijzonder gestroomlijnd -oovendek is zo geconstrueerd dat de 7*®otoren die daar aanwezig moeten nLeaig worden beschermd tegen de -7.*'e ?!ra'en en tegen radioactieve waterhozen die op een atoom- M volgen. Kruisers uit de mode? - vloot zal weldra worden ver- -j cent nieuwe torpedojagers van ;=:.oomjijnde vorm. Gladde scheeps- ^-automatische'' bediening der een volledig ingebouwde en be- z*e daar de karakteristieke ppen van de moderne Britse S,Ienvachten dat deze to,"PG- eu zware kruisers volledig "°mst zullen vervangen. -Weid ■•««p.61 mn een °ud Engelse troepen in Port Said De Britse troepentransportschepen „Em pire Ken" en „Empire Test" zijn Zaterdag uit Southampton in Port Said aangekomen. 1.180 Britse militairen en 123 burgers gin gen aan land. Zij zouden per trein naar de Britse legerplaatsen Fayecl en Kasfarit in de Suez-kanaalzöne gaan. Daar echter de spoorwegarbeiders en machinisten in Port Said cle trein niet naar zijn bestemming wilden brengen, moesten de Engelsen met vrachtauto's van het leger worden ver voerd. Israels rol De Israëlische regering heeft van Ame rika de verzekering ontvangen, dat zijn be langen beschermd zullen worden binnen het raam van het voorgestelde verdedi gingsstelsel voor het Nabije Oosten. Officieel is medegedeeld, dat de diplo matieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, Engeland en Turkije de Israëli sche regering hebben medegedeeld, dat Egypte uitgenodigd is als „oprichtend lid" deel te nemen aan een nieuw verdragsstel sel voor het Nabije Oosten. In officiële kringen neemt men aan dat de grote mo gendheden er bij Egypte op aan zullen dringen vrede met Israel te sluiten, „daar een pact voor het Nabije Oosten waarde loos zou zijn, als de staat van oorlog tussen beide landen blijft bestaan". Engelse vermaning KHARTOEM (Reuter) De Britse gouverneur-generaal van de Soedan heeft in een Zondag uitgegeven ver klaring gezegd, dat weerstand zal worden geboden aan „elke van buiten af gedane poging om zich in te laten met bet bestuur van de Soedan"'. In Triëst is uit goede bron vernomen, dat bet Britse regiment South Lan cashire" binnenkort naar de Soedan zal vertrekken. Het regiment beeft beeft ruim vier jaar dienst gedaan in de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst. Volgens persberichten te Nicosia (Cy prus) bereiden Britse parachutisten zich voor op vertrek, Maandag of Dinsdag, naar de Suez-kanaalzöne. Militaire woordvoerders te Nicosia en woordvoerders van de Britse ministeries van Oorlog en Defensie te Londen wilden de berichten bevestigen noch ontkennen. Zondagavond heeft de Egyptische mi nister voor de Soedan, Ibrahim Farag Pasja, te Alexandrië verklaard, dat de gou verneur-generaal van de Soedan, Sir Ro bert Howe, buiten zijn bevoegdheden was gegaan met te waarschuwen tegen pogin gen van buitenaf om bij het bestuur van de Soedan tussen beide te komen. „Door deze verklaring heeft hij bewe zen, dat hij slechts voor de Britse politiek werkt", aldus Farag. De Egyptische rege ring zou geëigende maatregelen nemen en verklaringen of gedragingen van de gou verneur-generaal zouden geen invloed heb ben op de plannen om de betrekkingen tussen de twee delen van het Nijldal te regelen, aldus de minister. Verklaring van Pelt: De Hoge Commissaris der UNO voor Libië, de Nederlander A. Pelt, heeft ver klaard, dat het Britse aanbod om Libische tekorten aan te zuiveren,' Libië geen poli tieke verplichtingen oplegt en volkomen bevredigend is uit een technisch oogpunt. Hij zeide te hopen, dat Engeland voort zou gaan Libië hulp te verlenen. Er zijn nog in het geheel geen defini tieve overeenkomsten met vreemde mo gendheden door Libië getekend. De vrije regering van Libië kan zulks echter met toestemming van het parlement doen. Pelt verklaarde bovenstaande naar aan leiding van de Egyptische beschuldiging als zou hij Engeland in de kaart spelen bij de Britse poging om zich meester te ma ken van de economische toekomst van Libië. De Hoge Commissaris deelde de Libische raad mede. dat de overdracht van het ge zag aan Libië Vrijdag is begonnen. De En gelsen geven geleidelijk de bevoegdheden over in Tripolitanië en Cyrenaica en de Fransen in Fezzan. Libië zal 1 Januari 1952 een souvereine staat worden. De Libische raad bespreekt thans de financiële rege lingen voor de souvereine staat. Onder meer is er het vraagstuk van het jaarlijkse tekort van ongeveer 17.000.000 gulden voor de eerste twee jaar. Pelt verklaarde liever gezien te hebben, dat de landen, die hulp aanbieden, hun bij dragen gestort hadden in een fonds van de UNO. doch de landen hadden verklaard liever in bilaterale onderhandelingen te treden. Hij sprak de Egyptische bewering tegen als zou opneming in het sterling- gebied nadelig voor Libië zijn. Electriciteitstarieven moeten worden herzien Abnormale toeneming van verbruik wordt tegengegaan Naar het oordeel der regering moeten de electriciteitstarieven zodanig worden gesteld, dat de bedrijven een voldoende op brengst ontvangen om daaruit de noodza kelijke afschrijvingen en een redelijk ren dement van het kapitaal mogelijk te ma ken, teneinde een deel van de kapitaalsbe hoeften door zclf-financiering te dekken. De abnormale toeneming van het electri- citeitsverbruik zal worden tegengegaan. Het ligt echter in de bedoeling een mini mum hoeveelheid electriciteit per aange slotene van de tariefherziening uit te zon deren. Bij de tarieven voor groot-verbrui kers zullen de voorschriften inzake de maximumprijs worden ingetrokken. Tussen de electriciteitsbedrijven en het Directoraat-generaal van de Energievoor ziening moet nog uitgebreid overleg plaats vinden over de vele teclinische kwesties, die bij het invoeren van de door de rege ring gewenste beginselen moeten worden geregeld. Dit is medegedeeld door de minister van Economische Zaken in een vergadering met de colleges van Gedeputeerde Staten van de provincies, waarin een provinciaal elec- triciteitsbedrijf gevestigd is en de colleges van B. en W. van die gemeenten, die een gemeentelijk electriciteitsbedrijf exploi teren, en de directeuren van deze bedrijven. In deze vergadering is ook de sterke toeneming van het verbruik van electrische stroom besproken. Een belangrijk deel van deze toeneming is het gevolg van de sterke uitbreiding van de industriële productie in het algemeen, ook het overige verbruik is echter abnor maal sterk gestegen. MOENSAN (Reuter). Verbindings officieren van de UNO hebben gisteren en vandaag te Panmoendjom besprekingen ge voerd met de Noordelijken. In een na de besprekingen van geallieerde zijde uitge geven bekendmaking wordt verklaard, dat de Noordelijken aan „hun onwrikbare hou ding" in het vraagstuk van het afbakenen ener neutrale zone, dat een hervatting der wapenstilstandsbesprekingen tot nu toe in de weg heeft gestaan, blijven vasthouden. De Noordelijken hebben thans voorge steld een „beperkt cirkelvormig gebied rondom het geallieerde hoofdkwartier te Moensan, met een straal van drie kilometer, tot neutrale zóne te verklaren. Generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, heeft Zondagavond in Tokio verklaard, dat een geallieerd vliegtuig inderdaad Pan moendjom heeft beschoten. „Ik zal zonder uitstel de nodige disciplinaire maatregelen treffen", zeide de generaal. In een tweede boodschap verklaart generaal Ridgway het te betreuren, dat een kind het slachtoffer geworden is van de beschieting door een geallieerd vliegtuig. Aan het centrale front in Korea hebben de strijdkrachten van de UNO heden een terreinwinst van anderhalve kilometer be haald. Aan het Oostelijke front veroverden zij vijf heuvelstellingen. Drie geallieerde kolonnes rukken op in de richting van Koemsong. Zij ontmoeten slechts lichte tegenstand. Ten Noorden van Janggoe veroverden Nederlandse soldaten een heuvel. Zeggenschap der Westelijke mogendheden in politieke en militaire zaken blijft STUTTGART, (Reuter) De West-Duitse onder-minister van Buitenlandse Zaken, professor Walter Hallstein, heeft Zondagavond in een door hem te Stuttgart voor de Zuid-Duitse radio-omroep gehouden toespraak medegedeeld dat de Westelijke ver bondenen en West-Duitsland „in beginsel overeenstemming hebben bereikt bij de on derhandelingen over het verlenen van de souvereine status aan de West-Duitse federale republiek". Geallieerde en West-Duitse deskundigen zijn thans bezig met het opstellen van ontwerp-verdragen, waarin de toekomstige positie van West-Duitsland zal worden vastgelegd. Een aantal op zichzelf staande vraagstukken wordt nog door de deskundigen bestudeerd. „De Westelijke geallieerden en West- Duitsland wensen beiden een herstel van de Duitse souvereiniteit, daar West-Duits land slechts dan op doelmatige wijze voor de verdediging van West-Europa kan wor den ingeschakeld indien het op gelijke voet met zijn toekomstige bondgenoten wordt behandeld. Ook zijn zij het er over eens dat het noodzakelijk is dat de Weste lijke verbondenen hun wettige aanspraken op de door hen in West-Duitsland beklede politieke en militaire positie behouden, op dat de geallieerden het hoofd kunnen bie den aan elke nieuwe poging der Russen om hun gebied uit te breiden en om hun rol te kunnen vervullen bij elke toekom stige eenwording van Duitsland", aldus professor Hallstein, die verder nog als zijn mening te kennen gaf dat het nog ver scheidene weken zou duren voordat de verdragen gereed zouden zijn voor onder tekening. Opdracht van Moskou? Volgens de te Mainz. verschijnende „Allgemeine Zeitung" heeft Walter Ul- bricht, de plaatsvervangende minister-pre sident van Oost-Duitsland en secretaris van de socialistische eenheidspartij (SED), na zijn terugkeer uit Moskou de leidende functionarissen van de SED op een ge heime bijeenkomst óp de hoogte gebracht van nieuwe Sovjet-Russische opdrachten voor de huidige eenheidsactie. De belangrijkste richtlijn van het Kremlin is, volgens dit blad, dat de Oost- Duitse politici het met de West-Duitsers moesten eens worden over besprekingen inzake de Duitse eenheid, doch in geen geval over verkiezingen voor geheel Duitsland. De Oost-Duitse regering mag niet, evenals West-Duitsland, de UNO ver zoeken om na te gaan, of de toestanden in Oost-Duitsland vrije verkiezingen voor ge heel Duitsland veroorloven. Verder zou Moskou de SED hebben mee gedeeld, dat de Sovjet-Unie een herziening van de Oder-Ncisse-grens nog steeds ver werpt, en de SED verzocht hebben zo min mogelijk in het openbaar over deze kwes tie te spreken en haar met de uiterste zorg te behandelen met het oog op de openbare mening. Verder zou de SED opdracht hebben ge kregen onder eigen leiding een West-Duit- se commissie te vormen, die zou moeten trachten over het hoofd van de West-Duit se regering heen direct contact te krijgen met de partijen. Het West-Duitse nieuws bureau DPA voegt hieraan toe, dat een zekere dr. Kurt Heil reeds optreedt als voorzitter dezer commissie. Zou deze po ging falen, zo gaat het blad verder, dan zou de commissie zich tot „woordvoerder" van de West-Duitse bevolking moeten uit roepen en als „vertegenwoordigster van Wést-Duitsland" besprekingen met Oost- Duitsland" over de Duitse eenheid moeten beginnen. René Mayer: Devaluatie van franc is niet onafwendbaar" René Mayer, de Franse minister van Fi nanciën en Economie, heeft Zaterdagavond een belangrijke radiorede gehouden, waar in hij speciaal op de gevaren wees, die bankspeculaties op de toekomst van de franc thans voor Frankrijk vormen. Hij kondigde strenge maatregelen aan, in het bijzonder tegen frauderende im- en exporteurs, doch ontkende, dat de devalua tie van de franc tot de onafwendbare toe komst zou behoren. Met de medewerking van allen zijllen wij de inflatie tegen kunnen houden, zo riep de minister uit, die verder de wense lijkheid erkende van een strengere finan ciële organisatie van de sociale veiligheids organen. Van de hele rede ging onmisken baar een grote kracht en zelfbewustheid uit, die, naar men thans algemeen wil hopen, Mayer aan het hele kabinet zal weten over te dragen. Opstand in Venezuela CARACAS. (AFP). De regering van Ve nezuela maakt bekend, dat „de democrati sche en communistische actiebeweging van Venezuela" een poging heeft gedaan de re gering omver te werpen, doch dat de over heid de toestand thans beheerst. De gewapende groepen der actiebewe ging hadden te Tunapuicito en Saugedo in de Venezolaanse staat Sucre gebouwen van het burgerlijk bestuur aangevallen en tal rijke wapens buit gemaakt:. Te Tunapui cito werd een rechter vermoord en een hoge ambtenaar van financiën zwaar ge wond. De opstandelingen zijn op de vlucht geslagen, achtervolgd door mariniers, aldus het regeringscommuniqué". Lof voor tegenstander Reuter's correspondent Ronald Bazchelor schrijft uit Korea: De Chinese troepen, die hun linie aan het Westelijke en centrale front thans hard nekkig verdedigen tegen de aanvallen van het Amerikaanse achtste leger, zijn beter opgeleid en hebben veel meer wapens voornamelijk artillerie dan op enig an der ogenblik in de Koreaanse oorlog. Dit is de mening van stafofficieren van de UNO- troepen. De Chinezen zijn altijd beschouwd als flinke, geharde en individueel bekwame tegenstanders, maar de frontsoldaten schij nen thans voldoende steun te hebben van veldartillerie van alle typen en kalibers en een administratie, die in de vroegere pha- sen van de veldtocht vrijwel geheel ont braken. „Ik zou zo ver willen gaan te zessen, dat het Chinese leger dat thans tegenover ons staat, georganiseerd is op dezelfde wijze als de Westelijke strijdkrachten, en even goed", aldus een officier. Schip gestrand Een Japans schip met enkele honderden manschappen van de UNO aan boord is ter hoogte van Nagasaki op een rif gelopen ten gevolge van een typhoon. De hoge zee heeft tot nu toe verhinderd de militairen van boord te halen. De gol ven slaan over het dek en beuken op het vaartuig, maar tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Een sleepboot van de marine en twee reddings vaartuigen bevinden zich bij het schip. Volgens Reuters correspondent bij de UNO verwachten sommige diplomatieke waarnemers, dat de Veiligheidsraad, die zich voor een impasse in het Brits-Perzi sche oliegeschil ziet geplaatst, zal trachten de kwestie te omzeilen door de voorzitter te machtigen als bemiddelaar in het geschil op te treden. Enkele diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat de hervatting van de be handeling der Perzische kwestie zou kun nen leiden tot een verdediging voor on bepaalde tijd gedurende welke periode de voorzitter, de Braziliaan Carlos Muniz, zou moeten trachten beide partijen tot elkander te brengen. Sommige afgevaardigden hopen nog steeds, dat Amerika in zijn pogingen om de onderhandelingen tussen Engeland en Perzië weer op gang te brengen, zal slagen. Indien dit zou gebeuren, zou de Veiligheids raad gespaard blijven voor een langdurig en moeilijk debat. De jongste Britse resolu tie, waarvoor naar het schijnt geen enkele delegatie bijzonder veel voelt, zou dan niet in stemming behoeven te komen. Midden-Amerikaanse staten gaan unie aan De ministers van Buitenlandse Zaken van vijf centraal-Amerikaanse republieken hebben een formeel handvest getekend waarbij een nieuwe unie van centraal- Amerikaanse staten wordt opgericht, zo is Zaterdag te San Salvador bekend ge maakt. De conferentie heeft een week ge duurd. Enkele dagen geleden werd over eenstemming in beginsel bereikt. Het Handvest moet nog door de betrokken staten worden geratificeerd. De meeste waarnemers zijn evenwel van opvatting, dat er concrete vorderingen zijn gemaakt in de richting van nauwere economische en politieke eenheid. Het handvest voorziet in periodieke bijeenkomsten tussen de on dertekenaars San Salvador, Nicaragua, Guatemala. Costra Rica en Honduras. Voorts is voorzien in wederzijds overleg over alle aangelegenheden betreffende in ternationale kwesties, waarin een gemeen schappelijke actie gewenst zou kunnen zijn en in de oprichting van commissies ter bestudering van economische vraagstuk ken. Het Handvest verklaart uitdrukke lijk. dat het geen betrekking heeft op de huidige verplichtingen van de republieken afzonderlijk ten opzichte van de UNO of enig ander land met wie zij betrekkingen krachtens verdragen mochten onderhouden. Goethe: PARIJS, (Reuter). In Frankrijk is Zondag de tweede ronde gehouden van de verkiezingen voor 700 afgevaardigden in de kantonnale raden. 814 afgevaardigden zijn reeds in de eerste ronde gekozen, die vorige week Zondag is gehouden. Daarbij was een absolute meerderheid nodig. Thans was een eenvoudige meerderheid vol doende. De eind-uitslag luidt: Communisten: 176 aftredende raadsle den, 78 leden gekozen, 98 zetels verlies. Socialisten: 417 aftredende raadsleden, 278 gekozen, 139 zetels verlies. Diverse linkse partijen: 62 aftredende raadsleden, 51 gekozen, 11 zetels verlies. Radicalen en radicaal-gezinden: 374 af tredende raadsleden, 382 gekozen, 8 zetels winst. Conservatieven en gematigden: 326 af tredende leden, 468 gekozen, 142 zetels winst. Gaullisten: 70 aftredende leden, 150 ge kozen, 80 zetels winst. Onze correspondent in Parijs tekent hierbij aan: De grote overwinnaars zijn de rechtse centrum-partijen, boeren, onafhankelij- ken en radicalen Daarna mag ook De Gaulle's R.P.F. tevreden zijn, terwijl de Katholieken zich goed hebben gehandhaafd en de socialisten zwaar werden geplaagd. De communisten kregen tengevolge van de coalities, die vrijwel overal tegen hen ge sloten waren, bijna even indrukwekkende verliezen te incasseren. Ofschoon de nieuwe raden die deze week voor het eerst bijeenkomen, qua samen stelling dus ingrijpend van de oude licha men, die uit 1945 dateren, zullen verschil len, hebben er zich vergeleken bij de laat ste verkiezingen van Juni maar onbelang rijke verschuivingen voorgedaan. 450.000 bij de socialistische vakbonden aangesloten Belgische arbeiders zullen vol gende week staken, indien met de regering geen overeenkomst inzake hun sociale eisen kan worden gesloten. Het socialistisch algemeen vakverbond heeft besloten, dat slechts drie van haar grote vakbonden, de metaalbewerkers, de kolenmijnen en de bouwarbeiders, deze stakingsactie zullen voeren. Gisteravond werd beslist, dat ook de electrische cen trales zich eventueel bij deze actie zouden aansluiten. De socialistische vakbond eist onder meer dat van de sterk gestegen winsten van de industrie twee milliard francs zouden wor den afgenomen om aan elk volwassen ar beider in België een compensatie premie van 500 francs te betalen. Aan jonge ar beiders en vrouwen zou 300 francs betaald moeten worden. Bovendien zou het ouder domspensioen op 27.000 francs gebracht dienen te worden. Voorts zouden de bui tengewone winsten, welke voortvloeien uit de herbewapening, dienen belast te worden. De ministers kwamen gisteren in kabi netsraad bijeen en verklaarden, dat het ontwerp van wet op de taxatie van buiten gewone winsten momenteel bij de raad van state is en voor het einde van het jaar bij het parlement aanhangig zal worden ge maakt. Ook inzake de pensioenen zal er een gun stige oplossnig komen. Naar wij in rege ringskringen vernamen, zal echter in geer geval kunnen worden toegegeven aan de eis om ten bate van de loontrekkenden twee milliard francs koopkracht in de vorm van premies in omloop te brengen. De minister van Arbeid zal hedenochtend een compromis aan de patroons en vak bonden voorstellen. Labours ster rijst langzaam Twee dagen geleden heeft het Engelse Gallup-instituut weer een enquête vol tooid over de komende verkiezingen in Engeland. Hoewel de conservatieven nog steeds de leiding hebben neemt het aantal mensen, dat van plan is op de arbeiderspartij te gaan stemmen, geleidelijk toe. De uitkomsten van dit laatste opinie onderzoek en van de enquêtes van een week en van twee weken geleden zijn als volgt: cons. Het duurt nog ander halve week voor dat de Engelsen (op Donderdag 25 Octo ber) naar de stembus gaan. NACHTVORST Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend verspreide mistvelden, overigens droog weer met weinig of geen bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Over het algemeen iets lagere middagtempera- turen. 16 October Zon op 7.04 uur, onder 17.46 uur. Maan op 17.47, onder 8.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 October Hoog water: 3.34 en 15.53 uur Laag water: 11.41 en 23.58 uur. Dinsdag 16 October Hoog water: 4.10 en 16.27 uur. Laag water: 12.54 uur. t-r IJmuider Courant iy, Midden-Oosten. .een mWkt laat hier een 'm^Z kinderen be" Met een K.L.M.-vliegtuig zijn Zaterdagmiddag van Schiphol naar Zuid-Ajrika ge- emigreerd de bijna 99-jarige F. R. Schoo nebeek en zijn 71-jarige zuster Nel uit Halfweg. De beide bejaarde emigranten op de trap van het vliegtuig, dat hen naar het verre werelddeel brengt. (Van onze correspondent te Parijs) Waarom maken wij ons eigenlijk boos over iemands ijdelheid? Ieder mens moet schik in zichzelf hebben en gelukkig, wie het heeft. Waarom zal hij dit aangename gevoel dan niet uiten? (Van onze correspondent in Brussel) twee weken geleden 50 een week geleden 49 li n u 49 andere labour liberalen partijen •/o 42 7 1 43 7 Vz 44 6 1

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1