Industrieel ontwierp een tunnel bij Buitenhuizen De radio geeft Woensdag PUISTJES Ex-marineman acht zich 16 jaar geleden ten onrechte ontslagen Wereldn Beverwijker omgekomen op Rijksweg Nieuwe uitgaven PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA RijkswaterstaatOmrijkosten veel te hoog, te geringe capaciteit Militair gaf geen voorrang A. van Schooten gehuldigd De financiële verhouding tussen ryk en gemeenten Smaadschrift gepleegd om zijn zaak opnieuw behandeld te krijgen Wasserij te Helmond uitgebrand Tot noodwoning verbouwd kippenhok afgebrand Voor en tegen een West-Europees leger Kiezerslijst zal van dag tot dag worden bijgehouden leuws In Augustus werden 5094 woningen voltooid DINSDAG 16 OCTOBER 1951 Een niet nader genoemde industrieel heeft in het dagblad „Trouw" een plan ont vouwd voor de aanleg van een eenvoudige en dus weinig kostbare tunnel onder het Noordzeekanaal bij Buitenhuizen, welke het verkeer van en naar Zaandam, dat via Veisen en dat bij Buitenhuizen zelf zou moeten opvangen. Hij wil daartoe een koker van zogenaamde „voorgespannen" beton in de kanaalbodem laten leggen, met een diameter van 3.50 meter voor de autobaan en 2 x 1.80 meter voor de fiets- tunnel. De doorsnede van de gehele koker zou slechts 8.50 meter bedragen. De aldus te construeren tunnel zou volgens de ontwerper geschikt zijn voor eenrichtingverkeer, zoda de stroom van weerskanten telkens onderbroken moet worden door stoplichten. Het probleem van de ventilatie lost de industrieel op, door na het afbreken van de eenrichtings-stroom een „sluiswagen" door de tunnel te laten schuiven, die de gebruikte lucht wegdrukt en verse lucht aanzuigt, zulks voor het geval het verkeer in de smalle auto-koker zelf niet voor voldoende werveling en dus ventilatie zorgt. Wij hebben de mening van een hooggeplaatste ambtenaar van de Rijkswater staat hierover gevraagd, die het idee uit verkeers-technisch oogpunt op diverse gronden verwierp. In de eerste plaats zou deze tunnel direct al te klein zijn hij is in opzet kleiner dan het eerste plan voor een Velsense tun nel. Het verkeer uit Velsen dat ruw ge schat voor een groot deel uit streekvervoer tussen Haarlem en Alkmaar bestaat, zou geleid moeten worden via Buitenhuizen, aldus onze zegsman en elke dag zouden dus 4000 auto's zo'n tien kilometer moeten omrijden. Wanneer men de gemiddelde kilometerprijs voor het wegvervoer (inclu sief de zware vrachtwagens) op 20 cent schat, volgt hieruit, dat er elke dag twee gulden kosten per wagen bijlkomen, of 8000 voor de hele „omweg" per jaar een kwestie van ongeveer 2.500.000. Driehonderd per uur Daarbij komt dan nog, zo werd ons ver der meegedeeld, het enorme probleem van al dat verkeer door die ene tunnel: 110.000 voertuigen worden elke dag dooi de drie veren in Zaandam, Buitenhuizen en Velsen over het kanaal gezet en deze De militaire bedrijvigheid in Velsen, die een grote drukte op de weg met zich mee brengt, heeft Maandagavond op de Rijks weg een ernstig ongeluk veroorzaakt, dat de 44-jarige Beverwijkse chauffeur J. J. Vessies het leven kostte. Van de Parkweg reed omstreeks kwart voor acht een militaire vrachtwagen, be stuurd door een soldaat uit Zwolle, dwars de Rijksweg over, om een stuk geschut in het weiland aan de overkant te brengen. Uit de richting Haarlem naderde op dat moment een personenwagen, die de soldaat waarschijnlijk nog wel heeft gezien, maar daarvoor reed een motorrijder, die aan zijn opmerkzaamheid moet zijn ontsnapt. De Beverwijkse chauffeur, die de motor bereed, probeerde nog aan de achterkant de militaire auto te passeren, maar botste tegen de koppeling, waarmee het kanon aan de vrachtauto verbonden was. De mo torrijder viel enkele meters naar links en raakte onder het rechterwiel van het af fuit. Dr. P. C. de Weerdt verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het An- toniusziekenhuis is vervoerd, waar hij in de loop van de avond overleed, vermoedelijk tengevolge van een schedelbasisfractuur. De maréchaussee heeft het onderzoek, in samenwerking met de Velser politie, in handen. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat, juist als U er zo goed mogelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de krachtig ontsmettender- genezende I huid- s 'geneesmiddel met diepte- werking HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieu\*. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Harp. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Muziek ensembles. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Jeugdkoren. 17.20 Orgel. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Blokfluit. 18.30 R.V.U. 19.00 Spectrum van het Chris telijk organisatie- en verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar fami liecompetitie. 20.20 Concertgebouworkest. 21.00 Orgel. 21.30 Causerie. 21.50 Platen. 22.00 Vocaal ensemble. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. 23.20 Causerie. 23.3524.00 Platen HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes ge zegd. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voor kinderen. 12.15 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 In strumentaal kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Sport. 18.35 Amusementsmuziek. 19.00 Klankbeeld. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 Aetherforum. 21.30 Pro menadeorkest. 22.15 Causerie. 22.30 Joods pro gramma. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.40 24.00 Orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Schoolradio. 16.45 Radio-universiteit. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht. 18.20 Zang. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Cause rie. 20.00 Concert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekpro gramma. 23.30—24.00 Platen. tunnel zou naar schatting niet meer dan 300 per uur kunnen verwerken. Er zouden dus enorme verstoppingen ontstaan, nog daargelaten hoe het moet gaan als er in de nauwe tunnel eens een ongeluk gebeurt of een wagen defect raakt: er kan niemand bij en het verkeer loopt volkomen vast. De snelheid van het verkeer door deze nauwe tunnel, die onze zegsman met een „steeg" vergeleek, kan niet zo heel ver boven de 10 kilometer per uur komen en al deze factoren bijeengenomen zou een der gelijk klein project naar zijn mening het paard achter de wagen binden. Ten aanzien van het Velsense tunnel project werd meegedeeld, dat men denke lijk volgend jaar met de werkelijke werk zaamheden kan beginnen. Wij hebben voorts het oordeel gevraagd van de directie van Sluizen en Stuwen in Utrecht over de technische mérites van het plan. De kosten van het project worden door de ontwerper zelf op 4 millioen ge schat plus 1.5 millioen voor een volledige ventilatie-inrichting (dus zonder „schuif- systeem"). In Utrecht achtte men het plan, uit technisch oogpunt, zeker interessant, maar een definitief oordeel wenste men op te schorten tot het project verder bestu deerd is. ADVERTENTIE De activiteit op de drukkerij van Haar lems Dagblad werd hedenmorgen enige ogenblikken verplaatst naar de cantine, waar de directie en vrijwel het voltallige personeel, zich verzamelden om de heer A. van Schooten, ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als assistent in ae rotatie-afdeling een hartelijke huldiging te bereiden. Daar was allereerst de directeur de heer P. W. Peereboom, die de jubilaris in het zonnetje zette. „In de negen jaar dat u op de drukkerij van ons bedrijf werkzaam bent de jubilaris heeft vijf jaar zijn beste krachten gewijd aan de firma Joh. Enschedé en Zn. en vervolgens zesentwin tig jaar aan de Oprechte Haarlemsc'ne Courant heeft u uw werk altijd met ijver en trouw vervuld", aldus de heer Pee reboom, die er aan toevoegde dat hij er niet aan twijfelde of de jubilaris had dat ook in de andere bedrijven gedaan. De heer Peereboom wenste hem van harte geluk en sprak de hoop uit dat de heer Van Schooten nog vele jaren bij Haarlems Dagblad zou blijven, waarna hij hem als stoffelijk blijk van waardering een geschenk in enveloppe aanbood. Namens het personeel feliciteerde de heer B. Tersmitten de jubilaris met de bereikte mijlpaal. Hij roemde zijn collegialiteit en gaf hem de verzekering dat hij een geziene figuur in het bedrijf was, waar iedereen graag mee te doen had. „Wii koesteren de wens dat u hier ook uw vijftigjarig jubi leum zult vieren", aldus de heer Tersmit ten. Een fraai schilderstuk en een siervaas van Delfts blauw vergezelden zijn geluk wensen. De heer H. Voskuilen comolimenteerde de jubilaris namens de Algemene Neder landse Grafische Bond. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp „Voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten" delen de ministers van Fi nanciën en van Binnenlandse Zaken mede, dat mag worden aangenomen dat de ach terstand in de aanslagregeling tot gevolg gehad heeft, dat de gemeenten tot 1 Jan. 1951 minder hebben ontvangen dan bij een vlottere afwerking van de aanslagen het geval zou zijn ^geweest. In de jaren 1951 en 1952 zal door de gemeenten waar schijnlijk meer aan Ondernemingsbelas ting worden ontvangen dan wanneer deze achterstand niet zou hebben bestaan. De ministers zijn evenwel van oordeel, dat de invloed van de achterstand niet groot kan zijn geweest. Voorts wordt medegedeeld, dat met de voorgestelde compensatie-regeling voor de Ondernemingsbelasting per jaar gemoeid is voor het Gemeentefonds ƒ87,5 millioen; voor de individuele gemeenten gemiddeld 93 millioen, dus totaal 180,5 millioen. De opbrengst van de jongste belasting verhoging voor de defensie-uitgaven wordt, voor zover het Gemeentefonds daarin deelt, voor het jaar 1951 (gedeeltelijk) geschat op 52 millioen en voor een vol jaar op f 232 millioen. Het totaal der debet-saldi van de ten departemente van Financiën aangehouden rekening-courant bedroeg op 31 December 1950 ƒ44.639.164. Bij een constructiebedrijf in Papendrecht is men op het ogenblik bezig een reusach tige buis te vervaardigen in opdracht van het G.E.B. te Rotterdam. Deze buis is be stemd voor de stadsverwarming te, Rotter dam. Over 10 dagen zal de buis langs een speciale helling te water gelaten worden en naar Rotterdam gesleept. Het gevaarte weegt 675 ton, is 114 meter lang en zijn diameter bedraagt 2.82 m. Foto: De bouw van de stellage waarvan de buis te water zal worden gelaten. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het op 11 Mei 1951 te 's Gravenhage tussen Neder land, België en Luxemburg gesloten verdrag tot het invoeren in Nederland, België en Luxemburg van een eenvormige wet betref fende het internationaal privaatrecht. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft bevestiging van het rechtbank-vonnis geëist tegen de 52- jarige ex-sergeant-konstabel der Konink lijke marine A. H. F. F. uit Amsterdam, waarbij deze is veroordeeld tot 100, en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Aan de verdachte was ten laste gelegd, dat hij twee met name genoemde artsen ten onrechte van valsheid in geschrifte heeft beschuldigd. Deze artsen waren lid van keuringscommissies, die 16 jaar ge leden de verdachte wegens asthma voor verdere dienst afkeurden. Twee jaar geleden liet hij een pamflet drukken, waarin hij de twee artsen uit Den Helder van valsheid in geschrifte beschul digde. De doktoren lieten daarop tegen hem een vervolging wegens smaadschrift instellen. In het voorjaar werd F. door de rechtbank veroordeeld. De verdachte is betrokken geweest in de zaak van „De Zeven Provinciën" in 1933. Hij werd abusievelijk onder de mui ters gerangschikt. Later bleek dat hij een belangrijk aandeel had gehad in de ach tervolging van het schip in de Indische waterèn. F. is van mening dat over deze ver gissing onenigheid is ontstaan tussen hem en diverse superieuren. Toen hij eind 1934 in Den Helder terug kwam, werd hij daar door een keurings- en herkeuringscommissie afgekeurd we gens asthma. Onmiddellijk liet hij zich door een tiental andere artsen in diverse ziekenhuizen opnieuw onderzoeken. Deze artsen verklaarden unaniem dat hij voor de dienst geschikt was en dat zij geen enkele lichamelijke afwijking bij hem konden constateren. Het gerechtshof hoorde Maandag een der artsen, die door de verdachte van op zettelijke valsheid in geschrifte is beschul digd. De thans 64-jarige arts W. R. uit Den Helder zei zich van het geval weinig te her inneren. „Natuurlijk bestaat de mogelijk heid, dat ik me heb vergist." zei de getuige, „maar het is uitgesloten, dat ik met opzet een valse diagnose heb gesteld." De procureur-generaal mr. H. Kist noem de de verdachte een gevaarlijke querulant. ADVERTENTIE In de afgelopen nacht omstreeks half twee is in de wasserij van de heer F. Rik- kers te Helmond brand uitgebroken. De gehele wasserij met inventaris alsmede de aanwezige wasgoederen werden een prooi der vlammen. De belendende panden ble ven behouden. De schade, welke in de tienduizenden guldens beloopt, wordt door verzekering gedekt. „Welke reden zouden deze dokters gehad kunnen hebben om met opzet een valse diagnose te stellen?" vroek hij. „Stel eens, dat zij van de regering of van militaire in stanties zoals de verdachte beweert opdracht zouden hebben gehad om de man opzettelijk af te keuren, omdat hij te lastig was in de marine? Geen dokter in Neder land zou er aan denken aan deze opdracht te voldoen. Er is een vorm van asthma die later niet meer kan worden geconstateerd en het lijkt aannemelijk, dat de verdachte daaraan tijdelijk geleden heeft." Mr. Kist eiste bevestiging van het recht- bankvonnis. De verdachte zei in zijn laatste woord: „Ik weet, dat het uitgeven van het pamflet als smaadschrift wordt beschouwd, maar mij stond geen andere weg meer open. Ik kon nergens mijn recht krijgen. Dit was de enige manier om in het openbaar ge hoord te worden. Met het pamflet heb ik dus dit proces uitgelokt." De rechtbank heeft het vorig jaar de ver dachte door psychiaters laten onderzoeken. Zij kwamen tot de conclusie, dat hij toe rekenbaar is en zelfs over een meer dan normale intelligentie beschikt. Het hof zal op 29 October uitspraak doen. Chr. J. de Briun. Stil!... Muziek...!. W. L. J. Brusse N.V., Rotterdam. Aan goede Nederlandse handboeken over muziekgeschiedenis is tegenwoordig geen te kort. In het vakonderwijs verrichten zij uitstekende diensten, die merkbaar zijn aan een steeds meer verantwoord besef inzake stijl in de muzikale reproductie. Voor de leek, die aan zijn liefde voor de muziek een positieve kracht van weten, begrijpen en doorgronden wil bijzetten, zijn deze werken echter doorgaans nogal zware kost. Ook aan de rijpere jeugd, die in het middelbaar onder wijs belangstelling leerde krijgen voor de muzikale cultuur, kan men niet zonder be denking deze gewichtige handboeken toe vertrouwen, om de doodeenvoudige reden dat tussen kennen en ku; nen een noodza kelijk evenwicht moet bestaan om ze te verwerken. Het muziekhistorisch leesboek, dat Chr. J. de Bruin, leraar aan de Volksmuziekschool te Rotterdam, onder de titel „Stil!.... Mu ziek!.." de wereld inzendt, is kennelijk ge schreven om dilettanten, belangstellende leken en muzieklievende jongeren van dienst te zijn. Op klare, eenvoudige wijze worden de belangrijkste étappen van de muziek geschiedenis, van de oudheid tot op onze dagen, besproken. Wat de moderne tijd aan gaat lijkt mij de behandeling echter wel wat te beknopt en te wisselvallig, vergeleken bij de rest. Doch overigens is het boek van Chr. J. de Bruin een veilige gids, die het begrij pen vergemakkelijkt door zo nu en dan op bevattelijke wijze een en ander uit de prac- tijk van ons concertwezen ten beste te geven. Zo wordt onder meer de lezer vertrouwd gemaakt met de muzikale vormen en krijgt hi: ook door illustraties inzicht in de meest gebruikelijke instrumenten. Het is echter een hachelijke vergissing om onder de tekening van een vibrafoon de aandui ding „xylofoon" te plaatsen. Het is gek dat zulke vergissingen steeds weer voorkomen, dit is in betrekkelijk korte tijd reeds de derde van dit soort, die ik in een Hollands leerboek signaleer. De betekenis die het oude volkslied heeft voor de ontwikkeling van de toonkunst is in het boek gelukkig vrij breed uitgemeten. Samenvattend kunnen wij zeggen dat „Stil!Muziek!grote belangstelling waard is. Wie er mee klaar is men kan het gerust herhaaldelijk doornemen! zal met vrucht vaklitteratuur inzake muziek geschiedenis ter hand kunnen nemen. JOS. DE KLERK Baby op het nippertje gered In Apeldoorn is een noodwoning, be staande uit twee kleine vertrekjes in een verbouwd kippenhok een prooi der vlam men geworden. Een kindje van zes weken is daarbij ternauwernood aan het vuur ontkomen. De moeder, die bij haar ouders aan de overzijde van de weg vertoefde, zag plotseling rook uit de woning komen. Zij snele naar huis, sloeg een ruit in en wist zo naar binnen te komen en haar baby uit de reeds brandende wieg te red den. Toen de brandweer arriveerde stond de houten noodwoning in lichter laaie en had ook een nabijstaand schuurtje, gevuld met hooi, vlam gevat. Beide gebouwtjes brandden vrijwel tot de grond af. De oor zaak van de brand is niet bekend. ADVERTENTIE Het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie heeft een opinie-onderzoek over het plan van de Franse minister-president Pleven gehouden. Ten eerste bleek daarbij dat tot nu toe slechts de helft van de Ne derlanders boven 23 jaar (49%) van het plan Pleven gehoord heeft. Op de vraag: „Dit plan beoogt één West- Europees leger te vormen met soldaten uit alle West-Europese landen onder één op perbevelhebber. Bent u daarvoor of daar tegen?" Van de ondervraagden was 45 voor en 16 tegen; 39 had geen oordeel en geen antwoord. Verreweg de meesten, die er een oordeel over hebben zijn dus voor het plan van een West-Europees leger, vooral de aanhangers der P. v. d. A. (50 de K.V.P. (49 en de V.V.D. (48 De communisten zijn bijna allen tegen. Het N.I.P.O. heeft ook gevraagd waarom men voor en tegen is. De voorstanders zeggen: omdat eendracht macht maakt (19%); betere samenwer king, meer eenheid (8%); gezamenlijk ster ker tegen een aanvaller (7 eenhoofdige leiding veel beter (4 De tegenstanders van een West-Europees leger zeggen: wij zijn dan onze vrijheid, onze zelfstandigheid kwijt (3 tegen mi litairisme (3 Nederland moet voor zichzelf zorgen, geen vreemde risico's lopen (2 In hei Staatsblad van neden is het Kies besluit opgenomen, behorende bij de on langs afgekondigde nieuwe Kieswet. Het besluit regelt onder meer de invoe ring van het kiezersregister, dat van dag tot dag zal worden bijgehouden. Hierdoor wordt het mogelijk in het vervolg al de genen, die op de dag der candidaatsstelling kiesbevoegdheid bezitten, aan de verkiezin gen te doen deelnemen. Onder de oude voorschriften gold hiervoor de laatste dag van het voorafgaande jaar. De vorm van de stembussen wordt ge wijzigd. Na een voorgeschreven overgangs tijdperk zullen de thans gebezigde model len verdwijnen en vervangen worden door een cylindervormige metalen bus van 90 cm hoogte en 45 cm. doorsnee. Het aantal stemhokjes per stemlokaal zal worden te ruggebracht tot één per 250 kiezers. De formulieren, welke door de kiezers gebruikt moeten worden om bij volmacht te stemmen, zijn ingrijpend gewijzigd. Dit houdt verband met de uitbreiding van het bij volmacht stemmen tot allen, die op de dag der verkiezing buiten hun woonge- meente verblijven, en tot hen, die door hun lichamelijke toestand niet zelf naar het stembureau kunnen komen. Dr. Louise Kaiser, lector in de experi mentele phonetiek aan de Amsterdamse ge meente-universiteit is Maandag ter ere van haar zilveren ambtsjubileum en tevens van haar 60ste verjaardag gehuldigd in het phy- siologisch laboratorium der universiteit. 11. Jolliepop had dus van Panda de op dracht gekregen, om voor een voertuig te zorgen waarmee hij naar Illirania zou kunnen reizen. Jolliepop begreep, dat dit een zeer verantwoordelijke taak was en toog er bezorgd op uit maar wie zou hij tegen het lijf lopen toen hij nu op straat kwam? Natuurlijk niet minder dan Joris Goedbloed, die daar al die tijd had staan te wachtenmét de postkoets! „Wel, wel, ziet toe!", riep Joris uit. „Daar is de heer Jeremias Jolliepop! Het is werkelijk een aardig plekje waar ik me heb opge steld ik kom er allerlei leuke oude ken nissen tegen! Kan ik u soms gelukkig ma ken met een rit per postkoetsmijn waar deHet tarief is slechts vijftig ducaten per kilometer!" „O neen! Geen sprake van!", sprak Jolliepop uit de hoogte. „Mijn meester, de heer Panda, heeft een bijzon der belangrijke opdracht gekregen van de minister president. Hij moet een Keizer lijk Erekruis gaan overhandigen aan de Sheik van Illirania, en in dit Eerekruis is de beroemde Rambam-Robijn gevat! Wij kunnen ons onder geen voorwaarde bedie nen van uw lelijke, ouderwetse koets. Wij moeten op onze reis een aanzienlijk voer tuig gebruiken!" Terwijl Jolliepop aldus sprak, gingen Joris allerlei lichtjes op. Ik vrees, dat zich zelfs minder mooie gedach ten van hem meester maakten toen hij over de robijn hoorde spreken. Maar hoe dan ook, hij zei: „Gij kwetst mij, vrind, met uw laatdunkende woorden over mijn voer tuig maar ik vergeef u. Cogito ergo tempora mutantur, plegen wij, latinisten, fijntjes op te merken! Ge zijt het natuurlijk met me eens, dat. voor een afgezant geen voertuig passender en beschaafder is dan juist een statige antieke karos, gelijk de mijne! Ja, ja, ge kunt mij niet beetnemen. Ik lees de begeerte in uw blik! Het is de prijs, die een beletsel voor u is, nietwaar? Welnu dan ik zal u tonen dat ik het goed met u voor heb! Ik stel deze koets gratis tot uw beschikking! Aardig van me, vindt ge niet?" Ja, héél aardig.... als hij dat nu maar oprecht meent! Lekenbeweging. jTT Vaticaan 1200 leiders h(*ft -«■ lekenbeweging,, J»MhM rikaanse militaire 'fi? Van"*W dat Maandagmorgen*^6* ren was opgestegen 2'5 sonen aan boord ver'mÏÏrL"?1 13 tuigen van bases in \W?eddin«s% muda en Oost-Amerik? ndland- &r mist. De Dakota hïft 32 nwor^er. en een bemanning aan boord. Vler DiCperón, PWHot- positie-candictaten vmX™ verkiezingen er bij de opstand van 28 trokken te zijn geweest Hii r democratische Candida" "gj Pastor en de candidaat van H» partij voor het vice-or JhL J"®! turo Frondizi, entschaP,Ar.j Volksdemocratie. Volen* w munistische inJormatiebure £ar zoudM1 nog moeten worden overgebracht Spion. Te Lausanne is een proces nen tegen de 25-jarigeïri neger Charles Davis. Hem wordt laste gelegd, dat hij „een dj?, politieke inlichtingen organiseerde nadele van Zwitserland". Davis li ter zitting verklaard, dat hij in J heeft gestaan van de republikeinsel tor Joseph McCarthy om Ameri) diplomaten in Zwitserland te be< neren. McCarthy heeft het Ameri' se departement van Buitenlandse herhaalde malen er van beschum dat het communisten in dienst heeft. Niets fantastisch. De Amerikaanse mil ter van Defensie, Robert Lovett L, verklaard, dat de V. S. nog nietig bezit zijn van de fantastische atoom pens, waarmede een snelle, gem Jijke overwinning in een oorlog kunnen worden behaaid. Lovett zei de veiligheid der V. S. zou moeten! hangen van verbeterde orthodoxe penen totdat nieuwe wapens en nii toepassingen van de atoomenergie om deugdelijkheid hadden bewezen en be schikbaar zijn voor het gebruiktevé Eigen vloot. Het Vaticaan, de klei souvereine staat ter wereld, heeft H wettelijke basis gelegd voor een i koopvaardijvloot. Het heeft een di van 31 artikelen gepubliceerd.ci« exploitatie van schepen voor he: ge, de Paus besluit een handelsvloot ie vei. werven. In de laatste oorlog was Vaticaan van plan eiger. schepe. laten varen om voorraden aan té ren. Het plan werd nimmer uiig omdat het Vaticaan van de oorl rende partijen geen veiligheid kon krijgen. Geland. Het is de Zwitserse vliegenier 1 journalist Georges André Zehr, die elf dagen geleden met zijn Piper-toeste! op een hoogte van 4300 nieter op de Mos Blanc was geland, gisteren gelukt op te stijgen. Het toestel was bij de landiïg beschadigd. De Piper werd gerepare en vervolgens door een katapult,! speciaal hiervoor was gemaakt, weg schoten. Korte tijd daarna landde Ze op het vliegveld van Sion in het kante Wallis. Betrekkingen. De Japanse minister-prd dent Josjida heeft in een opgewond zitting van de Japanse eerste ka® verklaard, dat Japan geen pogingen a doen, de betrekkingen met de Sovji Unie en communistisch China te herva ten, „omdat die landen Japan tot ft. centrum van communistische propagö da willen maken". i Canada. Nu de Britse kroonprinses ea haar prins-gemaal, de hertog van Eain burgh, een bezoek brengen aan Cacai heeft The Observer een paar aaidii staaltjes gegeven van de afmetinge van dat reusachtige land Van Lonoi tot Montreal, dat 1600 km van de M kust'ligt, heeft het prinselijk paar ow km door de lucht gereisd. Het zal nc eens 5000 km moeten afleggen om Mi Westelijke keerpunt van zijn reis W reiken. Want Canada is groter dan ge heel Europa en tweemaal zo groot J India. De afstand tussen de meest ww telijk en de meest Oostelijk gelegen den, Victoria en St, Johns, is bijna o maal zo groot als Londen-Moskou (J melsbreed genomen). De Canada alleen zijn tweeenhalf maali groot als de oppervlakte van wow Brittannië. nJ De bevolking is 13$ van Nederland, het dichtst land ter wereld, is nu Hetgeen weer eens aantoont dat 0 volking der Aarde een beetj rig over haar oppervlak \er Volgens gegevens van het reau voor de Statistiek w.erd 5094 woningen voltooid. Sederi ding zijn thans 174-03J n' eerst opgeleverd, waarvani 36.324 acht maanden van 19ol tegei zelfde periode van 1950. wonin- Dc in Augustus gereed gen zijn als volgt ovei de P |„akjes drie grote steden verdeeld (tussen de cijfers van Augustus 19 ;36 Groningen 179 4 A' 148 (27SJ (iTt1,0; Drlnte 103 (68); Over^i 3« Gelderland 641 (429), - dam) oM Noordholland (zonder Arns« (519); ZuidhollandJ169 (llfi Rotterdam) 895 W2\\L. Limburg Noord-Brabant 517 (540V m Hi g (438); Amsterdam 269 «q-joi- 346 (211): Rotterdam J der 76 49). «827 woning® In Augustus werden 5) ul;VcennS (vorig jaar Augustus. 3 genomen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2