tetilandse artsendiploma 's frustratie waa rdeloos V Emigreren per vissersboot Gouddelvers in Amerika verdienen 2l dollar daa Si1» voor Clots bond S.V.IJ. Üdat d. n aan' maar al dadelijk ïanhS 11 °P-te voeren- De S. V. Visserij-varia feimmigreerde medici voor de keus: opnieuw studeren of „zwarte" practijk f. 38.50 Souvenir van de Gouddorst 16 OCTOBER 1951 t«iische staat Nieuw Zuid- arte handel levendig a s te kleine productie van vele en bouwmaterialen. p Selen en bouwn J^tie-tekorten J in Nieuw Dat Zuid- r" hiivoorbeeld ten aanzien van de 0'bJ !leliik worden veroorzaakt tf-^ en subsidie-politiek van de maar voorbijgaan, om- Han in een vérgaande economi se beschouwing zouden moe- Smaal willen wij het eens weven. Dlinw;4 „„mi* markt 0% en subsidie-punwww ^P2 én we maar voorbijgaan, om- -.1 Zllü"11 nor>nnmi_ ns d<*n ditièk' 'over een'heel 'andere'zwarte markt. «H een buitenlandse medicus be- emigrantenkamp vertelde het kamp geen prac ijk te tS ïnen omdat zijn buitenlandse S'°Tdt Send Als wit'een' tand- L tandartsen zo duur zijn. Voor nta wordt twee pond gerekend 'Spuiden). Onze landgenoot zou !Jdkliniek hebben kunnen gaan, f 1 i„ de grote steden zó over- ,Jde Mtiënten voor dergelijke be- op een wachtlijst worden ge- ®f0ver een maand of wat zou zn En wel aan de beurt komen. 5? een „zwarte" Hollander, d,e vil» voegde hij er aan toe. f euvel van de „zwarte" (volgens tl begrippen althans) dokters- S"5 is wijder verbreidt dan men v» motieven leiden de regering er |ioe om buitenlandse artsendiplo- te erkennen? Er wordt beweerd gesloten willen laten voor buiten kom hun eigen positie sterk te hou- D^zelfde beginsel huldigen de arbei- «kverenigingen, de trade unions. Men geschoold vakarbeider pas lid van rie union worden indien men met „volg een examen aflegt voor een l uit de trade union gekozen com- j)eze examens zijn niet gemakke- buitenlanders, omdat in de eerste te taal vaak moeilijkheden geeft, en ce maten en gewichten op het zoge- gjeEngelse stelsel berusten en met op Jtdmale, dat algemeen in Europa op rüieland gebruikelijk is. _isen zou men kunnen verwachten, ii artsendiploma's van buitenlandse -rrsiteiten, en zeker die van een univer- Nederland, voldoende waarborg .ivoor de wetenschapneliike kennis sa emigrantenarts. Toch leert de het tegendeel. dagen heeft een Nederlandse dame, ijrige mevrouw Johanna Jacqueline (die het tandartsendiploma van de Kiiteit van Utrecht bezit) vergeefse gedaan toestemming te verkrijgen uitoefening van haar beroep. Zij zaak voorgelegd aan het hof, de Court van Nieuw Zuid-Wales, met het de Dental Board (vereniging van dutsen) opdracht te geven, haar nitse'diploma te erkennen en haar op daarvan vervolgens de gelegenheid fcs !icor| ace rJ ai; ïii Heter ADVERTENTIE 1} ontvingen zo Jituit België een ralilige sortering Wvlige slobpakken. wdiïwib VOOR DE BA By SVIJ zwichtte voor uHoofddorp Boys" ook niet tegen Hoofddorp te kunnen bolwerken, begint Jdonker voor deze club uit EiïfeMmen bedenkt dat er in ÏÏSSa g maar 14 wedstr«den icfleLt °yS er echt zin in h^den: ïriifdoelDunfPWeirdiei1 Voór de rust al ïerdd». u beAoond- Na de hervat- ^iiïee H 6JStand t0t 5"3 verkleind, n van Kroone en iade SVlf'r •°°r verdedigingsfou- !®rcnogtot 7 olnie ,wisten de "Doys" °°k niet bepaald een goe- ^0 (doplriif ,yijf gewonnen wed- i2_5) staat dit elftal He: vierde ol', u*1 derde elftal was week pp,, nogal wisselvallig, grote ncfr°, ovei'winning, dan ??erlaag- Nu won dit ^1 blijft Llan Heemstede 3. Het !!"1 overwin lit °0k goed doen. Door dit elftal rrJo °P sPaarnda •ibop de lu?ety P^tea uit 5 S1 Cren m plaats- met 6 3w tegen het sterke Wet 2-2 wa ■°°dje leggen< nadat varen 2 lngegaan- De Hille- •>Cook tl dmdelük sterker ■'A-adsmWk te Wlnnen. :^DeiunilWOnnen hnn tweede met ).!5n van Bloemendaal Manche, laSen en zinnen nu op m 3 wed- te geven een aanvullend examen af te leg gen teneinde als tandartse te kunnen wor den geregistreerd. De board had .een reeds vroeger door haar ingediend verzoek namelijk afgewe zen op grond van de overweging dat aldus de board het Utrechtse diploma geen genoegzame garantie biedt, dat de houder ervan voldoende vakbekwaamheid bezit om in Sydney praktijk te kunnen uit oefenen. Mevrouw Diehl voerde in het civiele rechtsgeding aan, dat de board enige tijd geleden het Utrechtse diploma van de heer Abraham Rijnberg (geboortig uit Amster dam), die thans te Rosseville praktijk uit oefent, wèl heeft erkend. Met dit precedent voor ogen zou er dus geen bezwaar dienen te zijn om ook mevrouw Diehl en andere bezitters van het Utrechtse diploma, de zelfde rechten te verlenen. Het hof besliste evenwel anders. De board aldus de rechter heeft in het geval-Rijnberg een vergissing begaan en het was juist gezien van deze board, een dergelijke vergissing niet ten tweede male te maken. De hierboven genoemde overweging van de board, die tot een weigering leidde, blijft dus als normale regel gelden. Dit betekent dat geen tandarts van Nederlandse huize met een diploma van de Uti-echtse universiteit de kans krijgt praktijk hier uit te oefenen zonder eerst de normale colleges aan een Australische universiteit te volgen en de Australische univex-sitaire examens af te leggen, ex-go: de studie opnieuw te beginnen. Deze gedragslijn wordt ook gevolgd bij andere univex-sitaire diploma's, zodat huis artsen en specialisten evenmin kans krijgen zich als zodanig in Australië te vestigen zonder aan laatstgenoemde voorwaarde te voldoen. Intussen bestaat er voor artsen uit het buitenland wel kans om in streken, waar geen Australische arts gevestigd is, prak tijk uit te oefenen, doch zonder het recht, zich dokter te noemen. Het komt er op neer dat men zich ei'gens in de binnenlan den mag vestigen en daar practisex-en. Dit geldt in elk geval voor West-Australië. Een officiële bevestiging heb ik hiervan on danks hexiiaalde aandrang bij de regering te Canberra echter niet ontvangen. Men houdt zich blijkbaar liever op de vlakte! Nedex-landse artsen, die plannen koeste ren naar Australië te emigreren, doen daar om goed zich van tevoren te wenden tot de regering van de staat, waarin zij zich wil len vestigen. Voor jonge artsen, die pio nierswerk willen verrichten in de binnen landen dus de verre uithoeken van West-Australië, is wel iets te bereiken. Inmiddels begint zich onder de Australi sche intellectuelen een andere mening af te tekenen ten aanzien van de uitsluiting van buitenlandse artsen. Met de sterke toe neming van de bevolking wordt de behoefte aan artsen immers steeds groter, voox-al in het binnenland, dat de laatste tijd meer en meer in cultuur wordt gebracht. Australië doet er vex-keerd aan om de wetenschappelijke kennis van emigranten ongebruikt te laten. Talloze buitenlandse academici werken nu nog als arbeidex-s in fabrieken. Geen land en vooral geen land in opkomst kan zich vex-oox-loven de wetenschap in het duister te laten. Dit werkt ten nadele van de gemeenschap uit en kweekt een immorele toestand, die zich nu reeds uit in „zwarte practijken". Radja m aanvaring met tanker Bij de Zuidelijke ingang van het Britse Kanaal is het Nederlandse s.s. „Radja" (8330 ton) in aanvaring gekomen met het Britse tankschip „Esso Bx-istol" (10.700 ton). De „Radja" heeft geseind, dat beide schepen voor anker zijn gegaan en geen hulp nodig hebben. De „Radja" is op weg van Amsterdam naar Balik Papan. De stoomvaartmaatschappij Nederland deelt mede, dat het schip boven de water lijn is beschadigd. Voor het herstellen van de schade zal de „Radja" naar Amsterdam terugkeren, waar het schip in de loop van Woensdag wordt verwacht. Het vertrek van de vijf kotters en twee trawlers van de rederij Flandria uit Oost ende naar Argentinië is tot een nog nader te bepalen datum uitgesteld. Zoals bekend zouden met deze schepen niet alleen Belgische vissers met hun ge zinnen vertrekken, maar ook een groep Urkers en IJmuidenaren. Van Nederlandse zijde werd echter bezwaar gemaakt tegen deze emigratie van Nederlandse onderda nen, aangezien men de ruimte, waarin de landverhuizers tijdens de overtocht zouden moeten verblijven, onvoldoende achtte. De burgemeester van Urk heeft zich verleden week, vergezeld van een dominé naar Oostende begeven om de toestand ter plaat se te onderzoeken. Het resultaat van dit onderzoek zou geweest zijn, dat hij er bij de Nederlandse regering op zou aandringen de Urkers de vereiste toestemming om te vertrekken niet te onthouden. Thans zijn evenwel ook van Belgische zijde moeilijkheden gerezen omdat zich onder de emigranten niet het voor een der gelijk lange reis bij de wet vereiste aantal schippers eerste klas bevindt. Om deze wetsbepaling te ontgaan zullen de schepen thans onder Argentijnse vlag vertrekken. De juiste datum van het vertrek is nog niet bekend. Op de foto: de scheepjes in Oostende. J In Denver, gelegen aan de voet van de Rocky Mountains, is de koepel van het gemeentehuis met platen goud belegd, maar overigens zal de vreemdeling bij vluchtig bezoek aan deze hoofdstad van „Colorful Colorado" weinig bespeuren, dat herinnert aan de jaren van de goudkoorts, van in één dag gewonnen en verloren kapitalen, van snel en raakschietende revolver-mannen en andere Wild-West romances. Die aan zijn lot overgelaten vreemdeling zal genieten van de prikkelende atmosfeer, gevolg van het feit, dat de nog zo jonge stad een mijl boven de zeespiegel ligt. Hij zal met wel willende blik de toppen van het rotsgebergte aan de Westelijke horizon aanschouwen en evenzeer de vele parken en tuinen, welke deze ruime, doch al weer met weinig fantasie neergeplante stad rijk is, maar als hem geen deskundig adviseur terzijde staat, zal hij niet spoedig het eens zo roemruchte hotel Windsor, de goudwassei-s in de Clear Creek, de verlaten spookstadjes in de bergen en het allerkostelijkste plaatsje Nederland ontdekken. En dit zou jammer zijn, want het loont de moeite in het bepaald onromantische Amerika van onze dagen nog eens een snufje Wild-West-geur in de neusgaten te krijgen. Nederland is een charmant dorp in de Rocky Mountains Captain Marquis is mijn leidsman in Denver geweest en ik had het geluk, dat deze voorlichtingsofficier van de militaire luchtbasis Lowry begreep, dat een journa list in nog wat anders geïnteresseerd is dan in radar, vliegtuigmotoren, instructieme thoden en wat dies meer zij, en me daarom bracht naar het huis der vergane glorie: hotel Windsor. Thans een droevig grijs ge bouw in een gore buux-t met een kille hal, waarin ik enkele drankzuchtige figux-en zag rondslenteren, met daar achter een danslokaal waarin Mexicanen en mannen in cowboypak „jitterbugden" met meisjes, die al lang vergeten wax-en wat liefde is. En verder heeft dit huis tweehonderd ka mers, welke worden gebruikt door onfor tuinlijke bezoekers, die niet' meer dan an derhalve dollar (en dat is bar weinig voor ginds) voor een nachtlogies kunnen neer tellen. De grote dagen van „Haw" Tabor Maar ditzelfde, tot wonderlijk volksloge ment gedegradeerde, hotel heeft een gran dioos en rumoerig verleden, waarover me de huidige eigenares, een beschaafde oude dame, die ook het getij van de tijd niet tegen kon houden, met ernstige weemoed heeft verteld. Zij verhaalde over de hor den avonturiers, die in de jaren zestig en daarna naar de bergen van Colorado kwa men, daar ten onder gingen of het blin kend gele geluk vonden en in het laatste geval met de zakjes stofgoud naar het, gelijk een paddestoel uit de grond schie tende, Denver togen voor zaken en vertier. „Haw" Tabor, een brievenbesteller, die per ongeluk zijn spade in enige rijke goud aders stak, kreeg de stad volkomen in zijn macht, liet in 1880 het toendertijd uiter mate luxuieuse hotel Windsor bouwen en betrok daarin de beste apartementen met zijn maitresse Baby Doe, een kroegzange resje, dat later zijn vrouw werd. De finan ciële dictatuur in deze streek ligt niet meer in handen van de Tabors, maar iedere Denvenaar weet u met een trilling van bewondering in zijn stem te verhalen over „Haw" Tabor, Baby Doe en hun dochter, Silver Dollar genaamd, die later volkomen aan lager wal aan haar einde kwam, als betrof het hier waarlijk hoogstaande, edele personages. Maar niet alleen Tabor heeft roem geschonken aan hótel Windsor: drie presidenten sliepen er (dertig dollar per nacht kostte indertijd een kamer). Buffalo Bill, Billy The Kid, en al die andere mach tige historische figuren, wier heldendaden in opwindende stuivei-sx-omans beschreven zijn, waren er stamgasten en Calamity Jane schoot haar revolver vrijwel leeg toen de bedienden weigerden haar als vrouw de gewenste alcoholische vexwersing te brengen: de kogelgaatjes in het plafond zijn er nog. En ik zag er, rondgeleid door mevrouw de directrice, en liftbediende Bill Morrison, nog zoveel andere concrete her inneringen, dat de bewogen jaren van de „goldrush" me inderdaad wat klaarder voor de geest zijn gekomen. Daar wax-en dan met eerbied intact gehouden de eerste piano bewesten de Missisippi, de met goud beklede badkuip van Baby Doe, de flonkerende spiegels met diamantstof tussen het glas, de zware walnoten „zelf- moordtrap", diverse malen door levens moede en van hun goud beroofde lieden „gebruikt", het goudbeslag op de deuren en de portretten van de presidenten Taft en „Teddy" Roosevelt, van de Britse schrij ver Oscar Wilde, van Buffalo Bill en al die andere grootheden, die hier in de glorieuze dagen verblijf hielden. Toen captain Marquis, mijn journalis tieke vrienden uit IJsland en Denemarken en ik na een rondwandeling door dit hotel terug in de hal waren, ietwat beduusd door dit lawaaierige brok Amerikaanse historie en de merkwaardige eerbied daar voor betoond, kwam een donker Mexicaans meisje, bezoekster van de jitterbug-zaal, gehuld in zwarte blouse en lange broek en met een mannenhoed achter op het hoofd, op ons af. Zij bekeek ons een voor een met een doordringende brutale blik, maakte een keelgeluid, spoog op de gx-ond en stel de met intense minachting vast: „A snooty bunch, eh", oftewel vx-iendelijk vertaald: „Een stelletje hinderlijke opscheppers he". Geen bezoek" De fantastische en in zekere zin roman tische tijd van de goudkoorts is lang voor bij en toch heb ik tot mijn verbazing goud wassers aan het werk gezien in de Clear Creek, Ralston Creek en hoe die snelstro- mende riviertjes nog meer mogen heten. Zij stonden daar gelijk hun voorgangers een halve eeuw en langer geleden en ge bruikten dezelfde primitieve apparatuur. Naast zich in het zand van de oever had den zij een bordje „No Visitors" gepoot, dat er op duidde, dat zij ongestoord wilden graven en zeven om toe te komen aan het maximum inkomen, dat dit bedrijf de in dividuele werker thans nog schenken kan: tweeëneenhalve dollar per dag. De Ame rikaan met normaal verstand en stevige handen kan heden ten dage zonder veel moeite in de industrie tien dollar per et maal verdienen en bijgevolg blijft de lief hebberij voor het gouddelven thans be perkt tot enige zonderlingen, die deze ma nier van hard zwoegen en enigermate hon gerlijden de voorkeur geven boven een, wat wij noemen, normaal bestaan. Zij wer ken tegen het décor van de ruige, dx-oge Rocky Mountains, even hoog en woester dan de Europese Alpen (maar met minder variatie) waarin de verlaten spookachtige mijnstadjes met hun vermolmde huizen, kapotte ruiten, verzakte wegen en angst wekkende stilte de tragische noot vormen. En daarom was ik verheugd een tik keltje dwaas en chauvinistisch tijdens mijn autoi-it door de bex-gen ten Westen van Denver te ontdekken, dat het plaatsje Nederland springlevend is. Een werkelijk charmant dorp aan een meer, met frisse houten huizen, met paarden, jongens en meisjes in Wild-West kledij, een benzine pomp en een souvenirswinkeltje, waar zo waar geen klompjes en windmolentjes, maar miniatuur-huifkarren verkocht wor den. Mijn vadexTands gemoed kreeg echter een ernstige schok, toen ik na enige „Ne derlanders" om mij heen verzameld te hebben, tot de conclusie kwam. dat mijn land van herkomst voor hen een uitermate vaag begrip was en niet de minste nieuws gierigheid en of sympathie opwekte. i Politierechter Panter met een staartje Voor de Haarlemse politie-rechter werd gisteren een tipje opgelicht van het flu welen gordijn, dat in het circus aan het „hooggeacht publiek" onthoudt, hetgeen ex- achter de schermen voorvalt. De circus- directeur J. K. H. M. stond namelijk te recht, omdat hij de schrijver van circus- en hippische boeken en voorzitter van de „Club van Circusvrienden", de heer H. J. L„ voor „schoft, bandiet en ploert" zou hebben uitgemaakt. Het werd nogal een lang verhoor, want de heer M. had gewei gerd bij de politie te verschijnen. Natuurlijk zat er aan dit staartje ook wel een muis vast. Of liever gezegd een panter. Want in „De Piste", het blad der circusvrienden, had de voorzitter H. J. L. melding gemaakt van een klacht over de behandeling van de panters in het betrok ken circus en gezegd, dat deze klacht ter behandeling aan de Dierenbescherming was doorgegeven. Daarover nu was de heer M. boos, temeer daar hij vermoedde, dat een concurrerend circus, waarvan de perschef redacteur is van „De Piste", in het blad stemming tegen zijn onderneming maakte. Hij werd nog bozer, toen op een kwade avond, die van 15 Juni, in Haarlem de heer L. tezamen met de gewezen commandant van de Kou- denhorn-kazerne, de voorstelling bijwoon de en weigerde in te gaan op een uitnodi ging in de pauze zelf eens naar de panters te komen kijken. Hij was daarop gaan schelden, had vol gens de getuigen de heer L. zelfs nog een klap verkocht en had hem tenslotte door een x-echercheur de tent uit laten zet ten. Over het optreden van de politie sprak de luitenant-kolonel G. A. v. D., die als ge tuige optrad, trouwens zijn grote ergernis uit, want de x-echercheur had naar zijn zeg gen geen hand uitgestoken om deze onver kwikkelijke gang van zaken tegen te gaan. De verdachte gaf de belediging wel toe, zei er spijt van te hebben, maar zich toch onschuldig te voelen. Hetgeen niet weg nam, dat de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, 150.boete tegen hem eiste. Hij meende dat het optre den en het karakter van de directeur geen x-eclame voor zijn circus waren. De raads man, mr. A. J. R. M. Vermolen, dacht er anders over. Hij bepleitte clementie, omdat hij meende, dat de omstandigheden alle aanleiding tot boosheid van de verdachte hadden gegeven. De politierechter, mr. J. J. Petersen, vond dat de heer L. ten volle het recht had de uitnodiging om de panters te gaan be kijken af te slaan. Daar verdachte niet voor de eerste maal wegens belediging te recht stond, veroordeelde hij hem tot hon derd gulden boete. Scheepvaart Van een der trawlers moest een partij van ongeveer 400 kisten makreel wegens de slechte kwaliteit aan de vismeelfabriek worden toegewezen. Kelderen. De Israëlische trawler „Mi riam", die al eerder een lading verse haring in de kelder van het Staatsvissershaven- bedrijf loste, kwam Zondag weer in IJmui den binnen om Maandag de aanvoer van 2330 kisten „in de kelder" te lossen. De haring wordt gekaakt en in tonnen opge slagen. SLEEPVAART Hudson, 14 35' 37" Noord 13' 06" West. Humber, met Poelau Laut 13 36' 56" N. 11' 55" O. Poolzee. met sleep n. Australië 14 33' 27" Noord ^correspondent in Australië) etiui 6"- i% Kies vullen: zeventien gulden Australische artsenverenigingen het Per abuis „erkend" rq de z& Eerste kwaliteit zuiver wol te- s» de verlaagde wolprijzen! In prijzen vanal f. 27.- vane^K>1^fT\TWin-en' Deze keer met Kentering? ff ff Een grote zandzuiger van de jirma Van Hattum en Blankevoort is met hoogwater als eerste vaartuig van de oude in de nieuwe haven van Den Helder geschut. Hiertoe was het noodzakelijk de strekdam, die tot voor kort het Nieuwediep van de Waddenzee scheidde, tijdelijk te doorbre ken. De bouw van het nieuwe Helderse havencomplex is thans zover gevorderd, dat met het uitdiepen van de in de eerste bouwput geprojecteerde kleine haventjes een begin kan worden gemaakt. (Van een bijzondere medewerker) ff Aagtedijk, 14 te Santos. Alamak, 14 te Calcutta. Alblasserdijk, 13 te New Orleans. Almdijk, 13 v. New Orleans n. Brownsville. Almkerk, 14 van Colombo naar Aden. Alphacca, 15 v. Buenos Aires te New York verw Ampenan, 14 te Soerabaja. Amstelland. 13 v. Buenos Aires te Amsterdam. Amstelvaart. 12 v. New Orleans n. Nederland. Aagtekerk, 14 v. Rotterdam naar Hamburg. Aardijk, 13 van New York. Abbekerk, 14 te R'dam van Antwerpen. Aldabi, 14 v. St. Vincent Rio de Janeiro. Alkaid, 15 v. Montevideo naar Santos. Alphard, 13 van Rotterdam naar Hamburg. Aludra, 16 van Rotterdam te Philadelphia verw. Ariadne, 13 van Amsterdam naar Hamburg. Arendsdijk, 14 van Santos. Arnedijk, pass. 14 Scilly's naar Antwerpen. Averdijk, pass. 14 Scilly's naar Antwerpen. Arundo, 14 van Montreal, naar Nederland. Albireo, 14 van Rotterdam te Hamburg. Adinda, 13 van Pladju naar Saigon. Alcyone, 14 2750 m. ZW. ten Z. Dondrahead. Alhena, 13 100 m. W. Lissabon naar Antw. Amsteldijk, 14 380 m. N. Flores. Armilla, 15 van Singapore te Saigon verwacht. Alderamin, 14 450 m. O.ZO. Cape Race. Baarn, 14 van San Antonio n. Talhuano. Bali, 15 Penang verwacht. Bantam. 13 v. New Orleans naar New York. Beverwijk, pass. 13 Gibraltar. Boschfontein, 13 van Genua. Bennekom, 14 te Maracaibo. Breda, 14 te Rotterdam. Bandjermasin, 13 v. Tj. Priok n. Pandan. Bonaire, 14 1300 m. N.NO. Paramaribo. Caltex Pernis, 14 van Sidon naar Rotterdam. Caltex Utrecht, 14 van Rotterdam te Sidon. Celebes, 14 v. Tj. Priok naar Cheribon. Ceram, 15 te Port Said. Congostroom, 14 Accra verwacht. Caltex Nederland, 13 v. R'dam n. Kopenhagen. Caltex The Hague, 15 van Sidon te Rotterdam. Caltex Delft, pass. 14 Dungeness. Caltex Leiden, pass. 14 Lissabon. Camphuys, 16 v. Soerabaja te Tj. Priok verwacht Chama, 14 dwars Bougie. Clavella, pass. 13 Timor. Castor, 11 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Dalerdijk, 13 te Cristobal. Delfland, 14 v. Ilheus n. Las Palmas. Drente. 15 rede Dongala verwacht. Dui'vend ijk, 14 v. San Francisco. Diemerdijk, 12 van Bremen naar Antwerpen. Eemdijk, pass. 13 Ouessant. Edan, pass. 13 Vlissingen v. Antwerpen. Etrema, 13 v. Maracaibo te Curagao. Farmsum, 13 te Amsterdam n. Newport News. Friesland (SSM), 13 van Rotterdam te Gdynia. Gaasterkerk, 14 v. Lorenzo Marques te Beira. Garoet. 13 te Makassar. Gaasterland, 13 van Amsterdam n. Buenos Aires Graveland, 14 van Bremen te Hamburg. Groote Beer, 14 280 m. ZO. Dondrahead. Heemskerk, 14 v. Sydney n. Melbourne. Hoogkerk. 13 v. Cebu naar Singapore. Hector, 13 van Rotterdam naar Algiers. Helena, 16 Laguaira verwacht. Hydra, 15 te Antwerpen van Bremen. Hestia, 14 van Barranquilla n. Tampa. Helicon, 14 v. Fort Libertie n. St. Marc. Indrapoera, 15 Soerabaja verwacht. Java. 15 Makassar verwacht Jupiter, 13 van Amsterdam naar Algiers. Katwijk, pass. 15 Finisterre. Kedoe, 14 Belawan naar Port Soedan. Kieldrecht, pass. 14 Ouessant naar GGenua. Kota Baroe, 14 te Port Said. Lemsterkerk, pass. 14 Ouessant. Loenerkerk, 13 van Chittagong naar Aden. Lieve Vrouwekerk, 14 van Antwerpen te R'dam. Lissekerk, 15 te Dubai. Linge, 14 te Zaandam van Topila. Lekkerkerk, 14 van Colombo. Leuvekerk, pass. 15 Gibraltar naar Amsterdam Lindekerk, 15 te Basrah. Loosdrecht, 13 te Boulogne. Laurenskerk, 13 nog te Bandarshapur. Leersum. 14 400 m. O.ZO. Cp. Race n. Le Havre. Lombok. 14 op Hoogley rivier Calcutta. Luna, 14 te Tunis. Leerdam, 13 te Norfolk. Lancius, 13 v. Soerabaja n. Semarang. Madoera, 14 te Penang. Macuba, 14 v. Alexandrië te Rastanura. Goedkoper. De noteringen van Maan dag lagen wat lager dan die van de vorige week. Doordat er wat meer rondvis kwam (de Noordloggers waren hier debet aan), liepen de prijzen iets terug, waardoor bij voorbeeld de braatschelvis 35 tot 25 per kist boekte. De wijting deed het ondanks de geringe aanvoer niet vlot en noteerde maar 13 tot 16. De kleine tong, die aan vankelijk 1.10 opbracht, daalde in de latere afslagen op de 1.per kilo en de lappen werden verkocht voor 3.35 per kilo. Schol boekte voor de grote soorten 65 per kist en voor de kleine 2/25 tot 8. De verse haring bleef als gevolg van de grote voorraad, die nog op lossing lag te wachten, op 12 per kist hangen. De makreel, die nu wat ruimer aankwam, varieerde van 25 tot 14 per kist. Ook beter. De Alida (KW 91) van de rederij A. Voys uit Katwijk is weer in IJmuiden binnengekomen. Dit schip heeft geruime tijd te Kinderdijk gelegen, waar de 150 paards Bransmotor werd verwisseld voor een 300 p.k. M.W.M.-diesel. In en uit. Maandag kwamen binnen tot 16 uur: IJM 35, 54, 34, SCH 92. Naar zee vertrokken de IJM 240, 239, 226, 249, 215, 262, 318, TS 16. C.G. 1, HD 131, EH 20, IJM 5, 11, 213, 227, 229, 241, 43, 214, 27, IJM 5, 11, 213, 227, KW 123, 22, 35, 128, 189, 155, 24, 17, 12, BU 33 naar binnen VD 9, 60, UK 172, 200 en de UK 18. Zoute. Zondagavond kwamen van de haringvloot nog binnen de KW 49 met 616 kantjes, KW 138 met 357 kantjes, KW 7 met 200 kantjes en de KW 159 met 486 kantjes. Mapia, 13 van Tj. Priok te Amsterdam. Mariekerk, 16 Frcmantle verwacht. Meliskerk, 13 v. Teneriffe naar Kaapstad. Metula. 14 van Rastanura te Colombo. Mhfea, 13 van Mersey te Ceuta. Modjokerto. 14 van Tj. Priok te Rotterdam. Markelo. 14 te Antwerpen. Manoeran. pass. 13 Kp. Sandy. Marissa, 14 60 m. ZO. Muntok. Minjak. 14 v. Pontianak n. Tj. Priok. Mitra, 14 160 m. N. Benghazi. Nieuw Amsterdam, 13 te New York v. R'dam. Nestor, 13 van Istanboul te Izmir. Oranjefontein. 15 Kaapstad verwacht. Overijsel, 15 Aden verwacht. Ootmarsum, 14 te Galveston. Oberon, 13 van Willemstad n. Nickerie. Omala. 14 van Miri n. Singapore. Ophir, 15 v. Muntok te Tj. Priok verwacht. Prins Willem II, 15 te New Orleans v. R'dam. Prins Alexander. 14 400 m. W. Lands End. Raki, 14 van Menado naar Inbonto. Roepat, 14 te New Orleans. Rijnkerk, 13 te Antwerpen. Radja. 14 van Amsterdam naar Balikpapan. Rempang, 14 te Amsterdam v. Antwerpen. Rijndam, 13 van Southampton. Rossum, pass. 14 Ouessant. Reynierz, 15 v. Toli te Menado verwacht. Ridderkerk, 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Rijn. 13 v. Zkenaes n. Sornaes. Rijnland, pass. 14 Terschellingerbank. Ridderkerk, 15 v. Hamburg te Antwerpen verw. Rotula, 14 v. Birkenhead te Shellhaven. Rijn. 14 v. Hongenaes te Helsingfors. Singkep, pass. 14 Finisterre. Stad Vlaardingen; 14 van Emden te Narvik. Sumatra, 15 Singapore verwacht. Sunetta, 15 Liverpool verwacht Salland, 15 te Rio de Janeiro. Sibajak, pass. 14 20 Ouessant. Sloterdijk. 14 v. Port Said n. Halifax. Sommelsdijk, 14 van Rotterdam naar Bremen. Stad Haarlem, 15 ca. 17 u. Vlaardingen. Stad Schiedam, 14 v. Vlaardingen n. Savona. Sabang, 14 v. Soerabaja te Samarinda. Saroena. 14 v. Soerabaia te Balikpapan verw. Schie, 13 te Alexandrië v. Malta. Schiedijk, 13 v. Newport News n. Philadelphia. Stad Breda, 14 200 m. W.ZW. Lands End. Stgd Leiden, pass. 13 Start Point. Stad Maassluis, pass. 14 Burlings. Stan vac Benakat, 14 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Straat Makassar, 14 v. Otaru naar Osaka. Samarinda. vertr. 16 v. R'dam n. Antwerpen. Tankhaven I, 15 Sungeigerong verwacht. Tankhaven III, 14 rede Saidon v. Sungeigerong Telamon, pass. 13 Kp. Hatteras. Tjitjalengka, 15 v. Soerabaja te Makassar verw. Tiberius, 14 v. Port of Snain n. Mobile. Tabinta, 15 Soerabaja verwacht. Teiresias, 15 Semarang verwacht. Tiba, 14 van Port Alfred te Montreal. Tjipanas. 14 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Utrecht, 14 te Vancouver. Uni. 10 te New Orleans. Volendam. pass. 14 Anti Costa eil. Van Riebeeck, 14 te Soerabaia v. Semarang. Wieldrecht, pass. 13 Pitcairn eil. Willem Barendsz, 13 te Curagao. Westerdam, 15 van New York te Rotterdam. Winsum, 13 van Sfax te Vlaardingen. IJsel, 14 450 m. ZW. Lands End n. Le Havre. Zeeland (KRL), 13 van Port Said naar Le Havre. Zuiderkruis, 14 v. Soerabaja. Zijpenberg. 15 te Vlaardingen. Zeeland (SSM), 14 v. Boucau n. Rotterdam en Vlaardingen. Zaan, 13 v. Raumo naar Kemiook. Zaan, 13 v. Raumo naar Kemi. KLEINE VAART Appingedam, 12 te Agadir van Bordeaux. Audacia 14 te Tonnav Charente van R'dam. Bernina. 13 v. Malmö te Valkenberg. Betty, 14 van Concarneau n. Casablanca. Barracuda. 15 van Norwich naar Calais. Batavier, 10 v. Helsingborg n. Simrishamn. Batavier III, 13 v. Bordeaux n. Casablanca. Bernisse, 14 v. Barry te Verrol. Van Brak el, 13 vanVestervik te Huil. Caland, 14 van Londen te Antwerpen. Coen, pass. 9 Helsingborg. Cornelia B II, 15 v. Rotterdam te Hamburg. Daviena Goekoop, 13 te Barry. Dollard, 13 te Portsmouth v. Kemi. Deneb, 15 v. Methil te Gothenburg verwacht. Depa, 13 van Antwerpen te Rostock. Dorinda, 12 te Manchester v. Nordmaling. Emke. 10 v. Manchester te Rouaan. Elsenburgh, 15 te Fedala verwacht. Flevo, 11 v. Gibraltar n. Boston Lincks. Fraternité, 15 v. Simrishamn te Ronskaer verw. Hast IV, pass. 14 Rouaan. Hast V, 13 v. Antwerpen naar Hamburg. Helvetia. 13 te Rostock van Rotterdam. Havik, 10 v. Odense naar Wismar. Hebe Nobel, 14 van Strood naar Yersey. Hondsrug, 15 v. Ahr te Lulea verwacht. Ibis. pass. 15 Brunsbuttel. Jozef, Swenden, 11 v. Amsterdam te Amble. Jo Kurna, 13 van Skutskar te Hudiksvall. Jo. 15 v. Inverness te Boston verwacht. Lies, 15 te Bristol van Hamina. Lacra, 15 v. Stockholm n. Sikea. Lingestroom. pass. 14 Lands End. Michel Swenden, 10 v. Gefle n. Zaandam. Michel Swenden, 14 te Zaandam van Gefle. Marietje Bohmer, 14 te Tore (Zweden). Markab, 13 v. de Tyne naar Hamburg. Mulan, 15 te Rotterdam van Klamila. Marne, 13 v. Oskarshamn naar Rotterdam. Matar, 13 te Norrkoping v. Kotka. Neta, 13 te Bayonne van Liverpool. Nelly 13 te Malmö van Amsterdam. Njord, 12 v. Liverpool n. Sables d'Olonne. Noorderhaven, 15 v. Charlestown te. Langen- brugge. Norma, pass. 13 Rouaan. Prinses Margriet. 13 v. Torefors n. Amsterdam. Prima. 13 v. Sables d'Olonne te Bordeaux. Remmert, verm. 15 v. Rotterdam n. Antw. Spolenda, 13 op de Theems v. Bayonne. Sporota, pass. 14 Holtenau. Sambre. 13 v. Parijs naar Rotterdam. Sirius. 13 te Exeter van Graveïine. Tom van der Heide, 14 v. R'dam te Tornshavn. Texel, 15 van R'dam te Hamburg verwacht. Van Gelder, 13 v. Rostok n. Norrkoping. Viking, 13 v. Amsterdam naar Ahus. Venus, 14 v. Hamina te Huil. Virgo, pass. 15 Brunsbuttel. Volente, 12 van Gefle naar Schiedam. Wim, 13 v. Seaham naar Nasnersund. Wiebold, Bohmer, 13 v Oran naar Tarrangan. Westlaan, verm. 15 v. Zaandam n. Rotterdam. Westpolder, 16 te Lissabon verwacht v. Antw. 26' 13" Oost. Schelde, 13 te Rotterdam v. Kiel. Thames n. Calcutta met baggermolen en hon« perbak 13 45' 28" Noord 7' 17" West.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3