op zoek naar een halte iïunnix floemendaalse leerlingen allen bij het lager onderwijs geplaatst IN DE WERELDPOLITIEK Egypte overrompelde Washington Hoe is het ontstaand Een Eeuw geleden htnda voor Haarlem 11 9.15 Pensioengerech tigde leeftijd RESTAURANT pi- ksdag 16 october 1951 (FW vnRK, October 1951. ^Jid had ik wel een W 2 l,ipn tegen mijn Socht door het hart ad New York. Ieder- wel eens is komen linde haven van die ?al zich de drom- -'f'gSmenda auto's ja die hij reeds van kon waarnemen. suizen maar ■Aardige mensen 111 de meest stadse stad der steden K5r en naast elkaar i brede boulevards, ze Snels in, duiken £1 zoemen nog hoger fo/eén autoviaduct e ko- [C Leenmaal daar, stuiven nog groter snelheid Stik mij in verkeersstroom storten Sken, waar de schepen 1 Holland-Amerika Lijn r'v Ln is het betrekkelijk Maar mijn hotel is op „titan het kolossale ei- de wolkenkrabbers. X van de tunnels, waar J J halve dollar voor be- T' moet komt men daar het £l Hoeveel poorten geven lot de Lincoln-tun- S had geen tijd om te L of te tellen en schoot met een van de stro fee. In die tunnel kreeg Sier in dit autorijden te pakken. Het is mis- L een wat kinderlijk ple- maar het is toch iets om SIe deen, om deel te hebben dit pittige tempo van de meest stadse stad van alle steden. Al gaat het hard, de rit door de tunnel duurt vrij lang. Daarna werd het even span nend: lezen wat er op de ver keersborden aan mogelijk heden worden aangegeven en dan snel beslissen en vooral snel manoeuvreren om in de baan te komen, die tenslotte uitzal lopen op de viaduct- weg aan de Westkant van Manhattan. Staat er bijvoor beeld op een bord: „Voor Westelijke viaduct-weg' links aanhouden, dan probeert men op het linker gedeelte van de rechter rijbaan te komen. Pas seren mag men te New York aan beide kanten en al zou men wat langzaam rijden aan die linkerkant, het verkeer zal men er niet door ophou den. In de ochtendzon, op het viaduct, wordt de rit nog feestelijker. Links de brede rivier de Hudson, rechts de wolkenkrabbers. Temidden van hoeveel duizenden auto's rijd ik hier! Ze duiken op langs opritten in het midden van de rijbaan, ze zwaaien af langs brede bochten aan de zijkant, ook ik zwaai af, in de buurt van de 116e straat, waar mijn hotel is. Die rit zit er dus op, denk ik met enige tevredenheid. En dat binnen het half uur. De 116e straat, zo herinner ik mij, is een rustige buurt. Ik zal dus maar dicht bij het hotel parkeren. Ik was te vroeg tevreden geweest. Wel is die buurt een stuk rustiger dan de beneden stad, maar niettemin staan er de auto's bumper tegen bum per langs alle trottoirs. Geen gaatje kon ik ontdekken. Ein delijk, na een half uur rond rijden: een opening. Ik wurm er in, stap uit de wagen, maar zie -dan pas, dat ik midden tussen auto's van artsen sta. Op het trottoir staan borden, die verbieden om hier te par keren. Alleen aan artsen is het toegestaan, want er is hier een ziekenhuis. Weer rondrijden. Weer een half uur. Ineens zie ik een fikse opening. Als ik uitstap vraagt iemand mij, wat voor nummerborden ik heb. Ik leg het hem uit en dan legt hij mij weer uit, dat ik daar helemaal niet mag parkeren: De trottoirband is witgeverfd en dat betekent, dat die plaats vrij moet blij ven als bushalte. Ik zie me al een half uur rondrijden, maar dan zegt de man mij, dat hij en zijn vrouw juist willen wegrijden met een auto, die een. eindje terug staat. Wan neer ik vlug even een blok omrijd, zal hij op me wachten en mij zijn plaatsje geven. Als ik er aankom, staat hij er nog. Met veel armgezwaai vertrekt het vriendelijke stel en ik sta dan eindelijk op een plaats, waar ik mag staan: Een kwar tier lopen van mijn hotel. Waarom dit verhaal? Niet omdat het ook maar enigszins van belang is, hoe lang uw correspondent wel zoeken moest naar parkeerruimte. Maar wel opdat men zich in Nederland eens zou kunnen voorstellen hoe stampvol het centrum van New York met auto's staat, zelfs in de rusti ger gedeelten. Wat een aardige mensen, om die plaats even voor mij vast te houden. En dat denkt men in deze stad zo vaak: Wat een aardige mensen. Om de mensen komt men altijd weer graag hier. Maar, waren ze niet zo vriendelijk en behulp zaam, dan zou men het er niet lang uithouden. Zonder be hulpzaamheid werd New York een groot gekkenhuis. Maar wat zijn de mensen er aar dig Rheumin is meer dan een gewone pijnstiller, want de bijzondere samenstelling garandeert niet alleen een zeer grote pynstillende werking, doch tevens een uitne mende verdraagbaarheid, ook voor gevoelige magen. Bij alle pynen dus steeds Iiheumin, de volstrekt betrouwbare en zo populair geprijsde pynstillcr. XefyvC.' fc tie gemeente Bloemendaal zijn vijf- scholen voor gewoon lager onderwijs ."nee voor uitgebreid lager onderwijs. C^31 December 1950 kwam gemiddeld jjV, van het aantal leerlingen van deze -toi uit de omliggende gemeenten, «namelijk uit Haarlem, Veisen, Zand- nort en Heemstede. Bij het onderbrengen van de nieuwe klingen deden zich wegens ruimtege- moeilijkheden voor. Dit was de aan ging, dat men in Bloemendaal geen ge- ■r&heeft gemaakt van de wetswijziging, Yde mogelijkheid bood leerlingen op te :o» die voor 1 Januari aanstaande zes 2; worden. De kinderen op de Bloemen- iohe scholen waren dus op 1 October s jaar en ouder. Hieruit volgt echter rees, dat de plaatsing van nieuwe leer- jp het volgend jaar meer zorgen baart. Oa alle leerlingen, zowel voor openbaar ibijzonder onderwijs een plaats te geven ral de Julianaschool met een klas uit tel. Daardoor moest de kleuterschool :;;r een bijgebouw van het Kennemer jcaim verhuizen. Volgend jaar moeten kinderen, die in 1946 geboren zijn, een jaats op school krijgen. In dat jaar is het isoortecijfer zeer sterk gestegen; in ïcenendaal bedroeg het aantal 383 kin ken (205 jongens en 178 meisjes) tegen !;>(!29en 113) in 1945. Een toename van kinderen of bijna 58.3 Het is dus ker, dat met de bestaande schoolruimte volstaan kan worden. Dsleerlingen op de scholen worden drie aal per jaar „geteld", te weten op de 16e na de maanden September, Januari en M. lussen 16 September 1950 en dezelfde 'Lm in dit jaar groeide het aantal leer de bij het openbaar onderwijs met 117 ndatvan het bijzonder onderwijs met 4. Onderstaand lijstje geeft deze uitbrei- ti| gespecificeerd weer: fotbsar g t o. t?ibaar u.l.o. b::ier g.l.o. bader u.l.o. De grote groei van het u.l.o. vindt zijn oorzaak in de hernieuwde bloei van de Hartenlustschool. In de loop van het cur susjaar nam het leerlingental toe met 12 scholieren en dit is bij de aanvang van de nieuwe cursus dus verdubbeld. Tenslotte geven wij in onderstaand lijstje nog een overzicht van de bezetting der scholen, waarbij wij teneinde onoverzich telijkheid te vermijden enkele scholen van hetzelfde karakter hebben samengevoegd. fetal d/n°YSC,i"-'di"9 tegen te gaan Gflaetnfe'liït0 rG 16 OCTOBER 5 uur «i„a0nc,er,gebouw: Concert 41 BarHi 0luvbur8:: Italiaanse tyln 8' dl Siviglia", 8 uur. Nas- ^neeswijl !andfe vereniging voor Na- 2 uur Fnifu ?1' dr- van de Up- JllenMR Kroningsfilm, 9 u. 7 en 9.15 uur. City: ..De Bsaeur 14 i n uur- Spaarne: tyfoon k,orQe" 9,15 uitr. Rembrandt: S „Tarnnvu leeft- 7 en 9-15 uur. lltn,. rzan s Verharmïnrr" 1 a rr bi verbanning", 14 j., 7 en 17 OCTOBER Rembrandt enPpriden Jan Smoterlin- Hals- p,raIaoe: 2' 4-L5, 7 en 9.15 'r7 en 9.15 uufS» 2'30 uur" Luxor: L< C«y:2.l5 4 30 7Spaa„rne: 2-30- 7 e» 9 la van Dinsdag) uur' (Zie pro" Verschenen is het rapport van de door de staatscommissie voor de pensioenwet geving ingestelde subcommissie ter bestu dering van het vraagstuk van de pensioen gerechtigde leeftijden. De subcommissie komt daarin tot de conclusie, dat er geen aanleiding bestaat in de pensioengerechtigde leeftijd voor de mannen verandering te brengen, maar dat de pensioengerechtigde leeftijd voor de vrouwen tot zestig jaar behoort te worden verlaagd. De commissie is van mening, dat het in stituut van de zogenaamde slijtende be trekking behoort te worden afgeschaft en dat vervroegde pensionnering slechts dient te geschieden na medische afkeuring. Sergeant getroffen door luchtschroef van vliegtuig Op de vliegbasis Gilze Rijen is een on geluk gebeurd dat aan de dienstplichtige sergeant J. Bakel uit Heerlen het leven heeft gekost. De sergeant is getroffen dooi de draaiende luchtschroef van een vlieg tuig. De Lever's zeepmaat- schappij bestaat vijftig jaar Gisteren vierde De Lever's Zeepmaat- schappij N.V. te Vlaardingen haar 50-jarig bestaan. Bij de velen, die de directie de hand kwamen drukken waren mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, het college van B. en W. van Vlaardingen, de heer J. C. Cor- nelisse, lid van de Tweede Kamer en voor zitter van de Vakgroep Kruidenierswaren- Voorts vele directeuren van bedrijven uit de omtrek van zakenrelaties. Mr. J. Heus- dens, burgemeester van Vlaardingen, deelde tijdens deze receptie mede, dat de Koningin de heer P. H. A. Hofkamp, de oudste directeur, had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Kinderzegels 1951 Van 12 November tot en met 31 Decem ber zullen weldadigheidszegels met een toeslag „Voor het Kind" worden verkocht. De netto-opbrengst van deze toeslag komt ten goede aan de arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind. Zij blijven voor de frankering geldig tot en met 31 December 1952. De zegels zijn vervaardigd naar fotogra fische ontwerpen van Cas Oorthuys en geven meisjes en jongens te zien met op de achtergrond de omgeving, waarin zij wonen of werken. Bij drie der waarden (5, 10 en 20 cent) zijn de motieven tevens door de wederopbouw ingegeven. De druk is van Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Tevens zal de P.T.T. met ingang van 12 November twee luchtpostzegels uitgeven in de waarden van 15 en 25 gulden. De voorstelling voor beide waarden is dezelfde en geeft een zeemeeuw te zien, vliegend boven een landschap, waarin èen brug over een kanaal en duinen en zee af gebeeld staan. Het ontwerp is ontstaan in samenwer king tussen de heren J. Bons te Amster dam en de Aesthetische Dienst van P.T.T. De oorspronkelijke gravure is van de graveur W. Z. van Dijk. De druk is van Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrich ting N.V. te Haarlem. Wordf U gekweld Autoverkeer in Haarlem Naar aanleiding van een bericht in onze editie van Donderdag 11 October, over het zware autoverkeer in de Haarlemse bin nenstad, in welk bericht onder meer wordt opgemerkt dat het doorgaand rijverkeer zoveel mogelijk buitenom dient te worden geleid en dat lang niet alle automobilisten zich aan de voorschriften daaromtrent houden, schrijft een beroepsvervoerder ons dat er tal van redenen aan te voeren zijn, die de handelwijze van deze automo bilisten verklaart. Volgens de briefschrij ver, die vervoerder van beroep is, zijn de wegen rond de stad geheel of voor een groot deel zó slecht dat het geen aanbeve ling verdient die wegen te berijden, vooral ook omdat de wagen en de lading daar na deel van ondervinden. De Leidsevaart acht de schrijver geen gunstige weg voor vervoersmensen, omdat daar veel bussen rijden die bij de stopplaatsen veelal meer dan een meter van het trottoir af stoppen, zodat ander verkeer daardoor vertraging ondervindt. Zolang de toegangswegen Delftlaan, Papentorenvest, Kinderhuisvest, Wilhelminastraat en Herenvest niet worden verbeterd, aldus merkt hij op, zullen de meeste automobilisten de binnenstad prefe reren. Hij acht het verder noodzakelijk dat op de Nieuwe Gracht, tussen Hooimarkten Jansweg een inhaalverbod van kracht wordt, omdat daar, vooral tijdens de piek uren, de weg gebruikt wordt als „race baan". Korter verbinding 't GooiHaarlem De A.N.W.B. deelt mede, dat Woensdag de aansluitingen van de provinciale weg Haarlem-Schiphol-Amstelveen-Ouderkerk aan de Amstel met de rijksweg Am- sterdam-Amerstfoort waaraan reeds en kele jaren werd gewerkt, voor het verkeer worden opengesteld. Bij deze aansluitingen, die ten Oosten van Diemerbrug zijn gelegen, is rekening gehouden met het verkeer op de rijksweg, dat linksaf slaat. Voor dit verkeer is tus sen de rijbaan een opstelruimte gemaakt. De nieuwe verbinding maakt het mogelijk langs een aanzienlijk kortere route dan tot dusverre, van het Gooi uit in de rich ting Haarlem of Den Haag, te rijden, zon der Amsterdam aan te doen, aldus de A.N.W.B. NORTH STATE OP!j In het thans tot een hoogtepunt gerezen Engels-Egyptisch geschil is de rol van Amerika nog niet met volledige duidelijkheid aan de dag getreden. Wel heeft Washington reeds een diplomatieke stap gedaan, doch deze was reeds lang voor het uitbreken van het conflict voorbereid en had slechts ten doel een eventuele verzwakking van Engelands invloed in Egypte te ondervangen. Wellicht heeft het besluit van Amerika om tezamen met Frankrijk, Engeland en Turkije Egypte uit te nodigen tot deelneming aan het Atlantisch commando voor het Midden-Oosten de Egyptische regering aanleiding gegeven om haar actie tot liquidatie van de Engelse zeggenschap te bespoedigen, doch deze actie dateert van jaren her en zou zonder de voorstellen van de Atlantische pactgenoten toch vroeg of laat tot een uitbarsing zijn gekomen. Het vermoeden is gewettigd dat Egypte evenals menig ander land zijn eigen belangrijkheid in de strijd tussen Oost en West heeft willen exploiteren en voor zijn medewerking „aan de goede kant" een zo hoog mogelijke prijs willen bedingen. Die prijs is voor de Engelsen onaanvaard baar, doch Amerika, dat het directe, geografische imperialisme een kwaad hart toedraagt, zal ongetwijfeld ten stelligste aandringen op betaling van die prijs. Deze verwachting wordt gewettigd door de manier, waarop de Verenigde Staten de ontwikkeling der laatste dagen zijn tege moet getreden. Er is in Washington geen spoor van belangstelling te onderkennen voor een probleem, dat onmiddellijk aan dat der Engels-Egyptische betrekkingen vastzit en voor Engeland een zeer belang rijk onderdeel ervan vormt: De Soedan. Washington wenst slechts de Egyptische positie in het Midden-Oosten te beveiligen en tegelijk die positie aan de strategie van het Westen dienstbaar te maken het feit dat de Soedan daarbij in het geding komt is alleen voor de Engelsen van belang. Een autonome Soedan is Washington even wel kom als een Soedan die onder de Egypti sche kroon ressorteert mits het gebied slechts integrerend deel van de invloeds sfeer der Atlantische mogendheden uit maakt. Wanneer de inlijving van de Soe dan bij Egypte als voorwaarde zou worden gesteld door de regering van Faroek voor haar deelneming aan het Atlantische com mando voor het Midden Oosten, zou Wash ington ongetwijfeld Engeland adviseren deze wens in te willigen. Water De onafhankelijkheidsbeweging in de Soedan is voor Egypte een ernstige bedrei ging van zijn nationale bestaanszekerheid, aangezien de zo kwetsbare bevloeiïngs- installaties van Egypte slechts werken bij de gratie van degenen, die in de Soedan de baas zijn. De Soedan beheerst een groot deel van het stroomgebied van de Nijl, de rivier die „Egypte baarde". De Nijl is nog steeds de levensader van Egypte, zijn water is voor het land wat het bloed voor het lichaam is. Wanneer men in de Soedan zou besluiten het Nijl- waler af te tappen door dammen in de rivier te bouwen, zou dat voor Egypte een onherstelbaar kwaad betekenen. Er zijn nog andere redenen waarom Egypte zo ge ïnteresseerd is bij de vraag, wie in de Soe dan heersen zal, doch in ieder geval is het Nijlprobleem van doorslaggevende bete kenis geweest bij het besluit om de Soedan smeden door Faroek als Koning van Egyp te en de Soedan uit te roepen. Washington zal deze kwestie ongetwijfeld alle eer geven die zij hebben moet ten minste wanneer het erom gaat Egypte tot deelneming aan het Atlantische commando te bewegen. Amerika zal de Egyptische eis ten aanzien van de Soedan welwillend be zien, wanneer het ervan doordrongen is dat dit gebied eenvoudig als een bestaans- factor voor Egypte wordt beschouwd. Engeland heeft in de Soedan betrekkelijk weinig belangen, doch in het geschil ten aanzien van de bezetting der Suezkanaal- zóne vormt dit land een sterk stuk op het schaakbord. Met de invloed van Egypte in de Soedan te weren en dit land tot auto nomie te leiden kan Engeland de Egypti sche zaak zoveel afbreuk doen, dat het aan de andere kant hogere eisen zal kunnen stellen. De onafhankelijkheidsbeweging in de Soedan is niet algemeen. Een sterke poli- onverbrekelijk aan de Egyptische kroon te tieke partij, de Oemma, staat autonomie voor en is deswege sterk op Engeland ge oriënteerd, dat haar met genoegen steunt. Andere politieke en religieuze formaties hebben een personele unie met Egypte of inlijving van het gebied in hun program ma geschreven en vooral bij de religieuze bewegingen speelt het Mohammedaanse unitarisme een grote rol, zodat zij kunnen rekenen op de steun van alle Mohamme daanse landen. In het diplomatieke spel dat zich mo menteel rondom het Midden-Oosten af tekent, zou Egypte zeer sterk kunnen komen te staan wanneer het de kwesties van de Suezkanaal-zöne en die van de Soedan als één geheel behandeld wil zien. Dit zal Washington namelijk noodzaken voor de Soedan een compromis aan Enge land op te dringen, omdat voor het Atlan tisch pact de verdediging van het Suez- kanaal veruit de belangrijkste aangelegen heid is. Te Washington heeft men zich blijkbaar opzettelijk onthouden van een veroordeling der Egyptische houding tegenover Enge land, omdat men rekening hield met de mogelijkheid dat Egypte het aanbod van toetreding tot het Atlantisch commando zou aanvaarden onder conditie dat de Soeda- nese kwestie volgens Egyptische vex'langens zou worden opgelost. Egypte zou op die manier een goede kans op Amerikaanse steun hebben gehad, aangezien Washington dan aan Engeland een compromis voor de Soedan zou hebben opgedrongen. Thans is het vooi'stel van de vier mo gendheden aan Egypte verwoi'pen en deze ontwikkeling, die mede een gevolg moet zijn van het feit dat er blijkbaar achter de schei'men geen Amerikaanse bereidheid tot gelijktijdige steunverlening aan het Egyp tische streven in de Soedan kenbaar is ge maakt. stelt vooi-al Amerika voor een moei lijk dilemma. De gang van zaken is ook voor Washington waarschijnlijk te snel ge weest om tijdig onherstelbare beslissingen tegen te gaan. Het zwaartepunt van de gehele kwestie is thans bij Engeland gebleven, dat onge twijfeld zijn stei'kste ti-oeven in de Soedan heeft. Er is een gi-ote kans dat Egypte deze aangelegenheid met de wapenen zal willen oplossen, waardoor Engeland dat sterke posities in het Afrikaanse achterland in neemt in de gelegenheid zal kunnen komen zijn geschokte pi'estige enigszins te hei-stellen. Het zal een ki'achtige houding aannemen en geweld met geweld keren, zo heeft minister Morrison verklaard en in dat geval zijn de kansen voor Washington, om de belangen van het Atlantisch pact in het Midden-Oosten met diplomatie te be hartigen, vei-keken. Dan zou het gehele stelsel der Atlanti sche vei'dediging, tot nu toe schijnbaar feil loos en hecht gebouwd, op losse schroeven komen staan. Het verbazingwekkende feit doet zich daarbij voor dat dit gebeurt in een deel van de wei-eld waar de invloed van het communistische Oosten zo mogelijk nog kleiner is dan die van het Westen zelf. J. L. Dit woord: Een enkele maal is het mogelijk vast te stellen dat iemand een nieuw woord of een zegswijze „schept", die burger recht verkrijgen. Van Multatuli stamt de uitdrukking: Bai'bertje moet hangen voor: er moet hoe dan ook een slacht offer vallen. Daaraan moet onmiddellijk worden toegevoegd, dat dit gezegde be rust op een onjuist citaat. Ook van het woord i-estaurant kennen wij de vader: een zekere Boulanger gaf omsti-eeks 1765 deze naam aan een ver sterkende bouillon, waarmee hij zieken en zwakken „restaux-eerde", herstelde. Zijn établissement in de straat die nu Rue de Louvre heet, kreeg daardoor de naam restaurant. Weldra voegde hij aan zijn spijslijst ook gevogelte en eier- gerechten toe en seiweerde die op kleine tafeltjes, evenals de dranken in de kof fiehuizen. Zo werd de naam restaurant de gangbare benaming voor openbare eetgelegenheid. Nieuwe Britse ambassadeur in Nederland De Koningin heeft haar goedkeuring vei'leend tot de benoeming van Sir Ne- vile Montague Butler tot Britse ambassa deur in Nederland als opvolger van Sir Philip Nichols, die op eigen verzoek de dienst verlaten zal. Sir Nevile Montague Butler is geboren op 20 December 1893. Hij studeerde te Harrow en aan het Trinity College te Cambridge. Zijn loopbaan in diplomatieke dienst begon Sir Nevile in 1920. Na ver schillende rangen doorlopen te hebben werd hij in 1935 aangesteld als waar nemend ambassadei'aad in Teheran. In 1939 werd hij ambassaderaad in Bern en in December 1939 in Washington. In De cember 1940 volgde zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister aldaar. In Augustus 1941 werd hij overgeplaatst naar het Foreign Office met de titel van gezant en in 1944 benoemd tot assistant-undei'seci'etai'y of State. In September 1947 werd hij benoemd tot am bassadeur te Rio de Janeiro, welke post hij tot nu toe bekleedde. Faillissement aangevraagd van Expogé Mr. B. J. M. Haase te Amsterdam heeft het faillissement van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd aangevraagd Twee za kenlieden te Hilversum hebben een vorde ring op de toenmalige afdeling Hilversum van de vei'eniging, wegens een door die afdeling buiten verantwoordelijkheid van het hoofdbestuur in 1947 te Hilvei'sum in- gei-icht zomerkamp. De afdeling Hilver sum is inmiddels uit de vereniging getre den en vormt thans een afzonderlijke or ganisatie, die geen rechtspersoonlijkheid bezit. De Haagse rechtbank zal Donderdag over de faillissementsaanvrage beslissen. Van de zijde der leveranciers wordt op gemerkt, dat de afdeling Hilversum ten tijde van het genoemde zomerfeest aange sloten was bij de vereniging en dat deze landelijke organisatie voor de voi-deringen aansprakelijk is. Het hoofdbestuur staat op het standpunt, dat de vereniging in 1947 nog geen i-echtspei-soonlijkheid bezat en de afdelingen dus als zelfstandige organi saties beschouwd moesten worden. Klemperer brak dijbeen De 66-jarige dirigent Otto Klemperer heeft een dijbeen gebroken, doordat hij bij het verlaten van een vliegtuig te Montreal in Canada van de trap viel. Volgens de be handelende geneesheer zal Klemperer zijn wintertournée door Eui-opa (hij zou in Ja nuari enige uitvoeringen van het Concert gebouw-Orkest in Amstei-dam komen lei den) en de V.S. moeten afzeggen. In het ziekenhuis noemde men zijn toestand „goed". Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 6 October 1851 per auto door Ne w York ome correspondent in Amerika) ADVERTENTIE wry \r\ in linn 20 tabletten 45 cent. N.V. Kon. Pharmaceutische fabrieken v/h Brocades - Stheeman Pharmacia. 16-9 '50 16-9 '51 stijging 785 830 45 47 119 72 117 2390 2360 - 30 188 222 34 121 16-9 '50 16-9 '51 toename Openb. u.l.o. (Hartelustsch.) Openb. g.l.o. (vier scholen) Bijzonder onderwijs: 47 785 119 830 72 45 Christelijke school u.l.o Bloemend, schoolver. g.l.o. Christ, scholen g.l.o. (drie) R.K. scholen (zes) g.l.o. „Aerdenhout-Bentveld" g.l.o. 132 188 222 34 295 280 - 15 553 568 15 1360 1348 - 12 182 164 - 18 3410 3531 121 *VmJlïmeer geijverd wordt voor ft Z 'f Europa en voor het slechten W» in.,' "eres' 's in de afgelopen 1'VocI~?S ^.^e^er^ands-Duitse grens Oi ie in* "]Jzeren Gordijn" opgericht. hknZ 0e s,'!pkkelhandel en de 1» ipm„j,sers cen biJnci 3 meter te»,?! a1rastering gemaakt, welke ^^mrken heeft gekost. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08, 7.94. ADVERTENTIE ITMUQK JE MQD9 NIET ZO ZENUWACHTIG. WQNT DON KAN JE NIET MEEQ QEKENEN. IK ZAL I WET WEL EENS VOOQ JE NATELLEN. STEEK ONDEQ- TU55EN MOOD EEN S Egypte, shdlsteen van de Westelijke linie in het Midden Oosten. De 69-jarige koning Gustaaf VI van Zwe den is, evenals destijds wijlen zijn vader, een geestdriftig tennisspeler. Zondag speel de de vorst in 90 minuten vier sets tegen de Britse speler Fred Perry. LONDEN De groote tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid, in gezonden uit vele deelen der wereld, is gisteren, met de daarvoor vastgestelde plegtigheid, bepaaldelijk gesloten. Z.K. H. Prins Albert had zich daartoe naar het Glazen Paleis in Ilyde Park be geven en heeft in eene toespraak dank betuigd aan allen, die zich voor de ten toonstelling verdienstelijk hadden ge maakt. Z.K.H, hoopte dat de versprei ding van kennis, die het gevolg is ge weest van den vreedzamen wedstrijd van verlichte vol'ken, zich v-er over de aarde zou mogen uitstrekken en alzoo, door de wederkeerige afhankelijkheid der volken aan te toonen. een middel zou zijn om eendragt. vrede en welwil lendheid onder het menschdom te be« vorderen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5