Elke nacht verstoort de loggervloot een bruiloft -Clowntje Rick WIJKHUIZEN, BONTWERKERS GEVEN SERffiï Een gunstig Een hand uit het verleden Medische faculteit in Nijmegen geopend Benoeming van burgemeesters Benelux - geluid Adviseurs van Sultan Hamid II in Nederland Overval geënsceneerd op jeugdige loopjongen Den Haag wil 50 millioen lenen voor woningbouw VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 ONDER DE ENGELSE WAL Mysteriën van haringtrek en haringrassen Critiek van Kamerleden Zware straffen tegen zware jongens geëist Voor de kinderen Koninklijk Huisarchief Arts veroordeeld Scheepvaart sssfït 8SSS FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) DWARS VOOR LOWESTOFT, onder de Engelse wal en op andere plaatsen, viert de haring bruiloft en onmeetbare, zilveren zwermen zijn opgetrokken naar de versmal ling van de Noordzee, die Het Kanaal heet. De visserman weet dat en schiet zijn kilometers drijfnet daar in het zilte water om ze er de volgende ochtend beladen met zeebanket uit te halen of niet natuurlijk, want de visserij is immers een kansspel met moeder Natuur? Langs de Engelse kust dansen deze nachten de toplichten der haringloggers in de kalme deining en ze kunnen elkaar haast met de roeper praaien, de schippers van de vloot, die elke herfst daarheen trekken om de paaiende haring te grijpen, te kaken en in de warrebak te zouten tot het edelste voedsel, dat de zeven zeeën opleveren. De bruiloft is een moment in een haringleven, dat de haring eigen lijk vrijwel altijd min of meer de kluts kwijtraakt en daar maken de loggers gebruik van, door ze bij risten en lasten tegelijk uit de diepte te putten. Al eerder hebben ze de haring zo weten te verschalken vroeg in het voorjaar in het hoge Noorden tussen Denemarken en Schotland en omtrent de Doggersbank, toen de haring hongerig op kwam zwemmen, op zoek naar voedsel voor de lege maag, waar in de winter weinig eetbaars voor te vinden is. Ook toen liet de haring zich beetnemen, ook toen „schoolde" ze, net als in deze maanlichte nachten aan de voet van Albions blinkende krijtrotsen. Het is eigenlijk een groot mysterie, deze haringtrek langs de honderden mijlen van de Noordzee, uit het verre koele Noorden naar het enge slop van Het Kanaal, maar de visserman van Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen maalt niet om het mysterie maar haalt zijn netten en vult de kantjes. Hij spreekt van „stokken" haring. De twee grote „stokken" (stocks) van elk sei zoen, die hem een bijkans onuitputtelijke voorraad schenken, zijn die van de Noord en die van de Zuid. Het ene jaar is zo'n stok groter dan het andere, want een ha ring is gevoelig voor temperatuur, zout gehalte en voedselvoorraden en de mens kan slechts ten dele bevroeden, wat er zich beneden het oppervlak van de Noordzee afspeelt. Hij probeert er wel achter te komen, door de Duitse lijnboten, die voort durend het haringgebied doorkruisen, monsters water te laten meenemen en naar de temperatuur te laten kijken, maar dan nog is het hem onmogelijk precies te voor spellen, hoe dit seizoen gaat worden, want dat weet Onze Lieve Heer alleen, zeggen de vissers terecht. Rassenkwestie De mens heeft er nog meer hulpmidde len bijgehaald en hij volgt de haringras sen waarvan er zeker drie te onder scheiden zijn aan het aantal wervels van elke soort op hun trek naar de paai- plaats. Hij neemt monsters uit zo'n school haring én kijkt naar de ouderdom van de vissen, die er in voorkomen, hij bestu deert de rassen en weet zich zo ongeveer een beeld te vormen van de stand van zaken in de grijsgroene diepten der zee. Maar een heleboel dingen weet hij nog lang niet. Die maan bijvoorbeeld en haar geheimzinnige invloed op de haringvangst. Licht op het water jaagt de vis naar de diepte en dat is een van de redenen, waar om de drijfnetvisser 's avonds zijn vleet schiet, om haar in de vroege ochtend te halen. Maar niet altijd is de haring bang voor licht, want de Engelsen hebben ge slaagde proeven genomen met een schijn werper op het water, waar de haring prompt op af kwam en elke loggergast weet te vertellen, van stille, maanlichte nach ten, tijdens welke er driehonderd kantjes en meer in de netten zwom. Terwijl er voorbeelden te over te noemen zijn van magere buit tijdens donkere nachten. De Zuidelijke haringstok, die nu dus onder de Engelse wal paait en in haar natuurlijke bestemming gestoord wordt door de op haring beluste vissers, heeft echter de jaren door bewezen een rijke bron te zijn van schier onuitputtelijke hoeveelheden zeebanket, zodat men nog niet zo heel ongerust hoeft te zijn. De trawl zou er echter heel wat ruwer in hakken. De trawl, die sinds het begin van deze eeuw nieuwe mogelijkheden voor de visserij heeft ge opend, maar ook nieuwe moeilijkheden schiep. Het haast mechanische werk van trekken en halen, de ganse dag en de ganse nacht lang heeft de visserij een deel harer In een academische zitting in het Con certgebouw te Nijmegen heeft mgr. dr. J. B. Alfrink Woensdagmiddag namens het Nederlands Episcopaat de medische facul teit van de R.K. universiteit voor geopend verklaard. Deze vierde faculteit, zo zei hij, richt zich door een katholieke opleiding van de toe komstige artsen op de handhaving van de katholieke geest in de gezinnen. De toe loop van studenten is reeds groter dan ver wacht werd. Vierenzeventig studenten zijn thans voor de medische faculteit inge schreven. Mgr. Alfrink deelde mede dat een brief was ontvangen van de Paus, waarin deze zijn waardering uitsprak en dank betuigde voor het werk van de Nijmeegse universi teit. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th, Rutten, bood namens de regering zijn gelukwensen aan met de opening der medische facul teit. Ter inleiding op een artikelen serie over de leefwijze van de haring, een onder werp, dat boordevol raadselachtige ge beurtenissen zit, is hierbij een verhaal over de Engelse Walvisserij gepubli ceerd, welke herfstvisserij onmiddellijk verband houdt met de trek van de ha ring gedurende de zomer van Noord tot Zuid. Dat behalve de trek ook de voeding der haring, de temperatuur van het zeewa ter en het zoutgehalte van invloed zijn op het verloop van een bepaalde „ha ringteelt", moge als bekend worden verondersteld er zijn echter zoveel interessante détails, dat een nauwkeu riger beschouwing van deze materie zeker de moeite ivaar moet worden ge acht. bekoring ontnomen en haar aan de andere kant nieuwe bestaansmogelijkheden gege ven. De vleetvisser, die anders leeft en an ders werkt dan de trawlerjongen ziet met vreze het moment tegemoet, waarop een sleepnetvisser onder „zijn" Engelse wal aan trek gaat. Zijn enige en niet geringe hoop is gevestigd op de ongunstige afzet mogelijkheden van de haring, die dan wel licht in onafzienbare hoeveelheden zou worden opgehaald en bovendien weet hij, dat in de herfst de verse vis voor de traw lers beter kansen biedt dan de haring, waar al een hele zomer lang op gejaagd is. De trek van de haring houdt hen echter beide bezig, want dit is een der ondoor grondelijkheden der Natuur, waarmee zij elke dag van hun werk te maken hebben. Dit nu is een onderwerp, waaraan in een aantal komende artikelen aandacht zal worden besteed. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Binnen landse Zaken verklaren vele leden, dat zij met aandacht de burgemeestersbenoe mingen zullen volgen, omdat zij van oor deel zijn, dat er ten aanzien van het be noemen van burgemeesters, behorende tot de Partij van de Arbeid, een grote achter stand moet worden ingehaald. Vele andere leden waren van oordeel, dat de benoeming van een drietal burge meesters in dé drie Noordelijke hoofdste den van het land van dezelfde politieke ge zindheid geen voldoende recht deed weder varen aan de belangrijke minderheden al daar. Sommige leden drongen er op aan bij de benoeming van burgemeesters in plaatsen waar een Christelijk-Historische burge meester op zijti plaats zou zijn, meer dan tot dusverre is geschied bij de Christelijk- Historische Unie aangesloten leden te be noemen. Voorts drongen deze leden aan op het benoemen van een lid der Christelijk-His torische Unie tot burgemeester van Ede, waar de Christelijk-Historische fractie de grootste in de gemeenteraad is. Waren er, zo vroegen deze leden geen gegadigden, praktisch bekwaam en theoretisch geschikt, behorendë tot de Christelijk-Historische unie, om de vacature van burgemeester der gemeente Maarn te vervullen? Om welke reden is aldaar een V.V.D.-burgemeester benoemd? Zeer vele andere leden maakten bezwaar tegen de benoeming van zogenaamde sym- pathiserenden ener politieke partij tot burgemeester. Enige leden oordeelden de benoeming van een R.K. burgemeester in een niet overwegend R.K. gemeente als Hengelo onjuist. Vele leden merkten op. dat de splitsing R.K. en niet-R.K. niet doorslaggevend is en dat er ook relatieve meerderheden zijn. (Van onze correspondent in Brussel) Begin volgende week zullen de hogere ambtenaren en experts der Benelux-landen in Den Haag bijeenkomen om de ministeri ele Benelux-conferentie, welke na 31 Oc tober zal plaats hebben, voor te bereiden. Ter conferentie van Anneville was namè- lijk besloten, dat men de uitvoering van het protocol dezer conferentie na verloop van drie maanden onder de loupe zou nemen. Hoe is thans de situatie? De nuchtere feiten dwingen tot de er kenning, dat de Benelux er op het gebied van de wederzijdse ruilhandel en de finan ciering daarvan nog nooit zo goed voor stond als thans. Beide landen, de Belgisch-Luxemburgse economische unie en Nederland, zijn credi teur in de Europese betalingsunie. Het Ne derlandse handelstekort tegenover België was geslonken tot op een normaal peil. In Augustus bereikte de Nederlandse export naar België een record-cijfer, namelijk 1,1 milliard francs. Dat betekent een stijging van meer dan 200 millioen francs sedert twee maanden. De Belgische export naar Nederland daalde in de jongste maanden met circa 300 milioen francs tot 1,8 milliard in Augustus. Men heeft alhier de indruk, dat de Ne derlandse industrie meer concurrentie kracht heeft gekregen. Tengevolge van de credietrestrictieve maatregelen van de Ne derlandse Bank werd het Nederlandse bin nenlandse verbruik beperkt en komen sur- plusgoederen voor de export beschikbaar. Voor het eerst sedert de grote Belgisch- Nederlandse liberalisatie van October 1949 is de Belgisch-Nederlandse confectiebalans ongunstig voor België. De Belgische textiel- export naar Nederland daalde tot od 400 milli9en francs in Augustus en de Neder landse textielimport in België steeg tot 174 millioen francs. Naar wij vernemen, werden de te An neville vastgestelde geheime plafonds voor de Belgische export naar Nederland niet bereikt. Met het K.L.M.-toestel uit Djakarta zijn Woensdag in ons land teruggekeerd de heren J. Kiers en mr. L. Tielenius Kruyt- hoff, die destijds adviseurs waren van sul tan Hamid II. Zij wérden in April 1950 ge lijktijdig met de sultan gearresteerd. Béiden hebben ongeveer acht maanden vertoefd in gevangenissen te Djakarta en Djokja. Zij deelden mede, dat nimmer een officiële aanklacht tegen hen is uitgebracht. In Januari van dit jaar werden zij uit gevan genschap ontslagen, maar zij konden toen niet naar Nederland terugkeren, omdat de autoriteiten in Indonesië de papieren voor de reis aanvankelijk niet wilden verstrek ken. Op kosten van de Indonesische rege ring zullen zij te zijner tijd naar Djakarta terugkeren om als getuigen op te treden in de zaak tegen sultan Hamid II. Met de sultan hebben zij sedert hun arrestatie geen enkel contact gehad. Zij verwachten, dat het hooggerechtshof de zaak thans spoedig zal behandelen. Zij zijn tijdens hun gevan genschap uitermate correct behandeld. Hun werd ook het volle salaris, voortvloeiende uit hun functies bij de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Justitie, doorbetaald. Over de achtergronden van de zaak tegen sultan Hamid II wensen zij zich niet uit te laten. Op 9 Juni van dit jaar werd 's morgens, even voorbtf de Amsterdamse brug te Haarlem een zeventienjarige loopjongen van De Gruyter beroofd van een enveloppe met 1500.die hij in de achterzak van zijn broek had gestoken. Op de Riviervis markt werd de knaap tegen een melkwagen geduwd met als gevolg dat hij viel en een paar schaafwondjes opliep. Zowel de bero ving als het ongeluk waren van tevoren beraamd. Een drietal zware jongens, dat bij deze overval betrokken was geweest, stond gistermorgen, samen met hun slachtoffer, voor de Haarlemse rechtbank terecht. De tweeëndertigjarige Haarlemse kok F. J. H. had, zo verklaarde hij ter zitting, het geld weggenomen. Hij woonde bij een zekere J. B. wie hij zijn nood klaagde over het feit dat hij maar niet aan de slag kon komen. B. wist daar wel raad op: „Ik weet nog een mooie klap van zes rooien te zit ten". Hij was er namelijk mee op de hoogte dat een loopjongen van De Gruyter, geregeld voor zijn baas geld moest weg brengen naar de Rotterdamse bank.... De plannen werden echter niet meteen uitgewerkt. Maar toen een andere kennis van B., de losarbeider A. R., hem ook al zijn nood klaagde over de geringe werk gelegenheid, kwam „de mooie klap" weer op de proppen. De loopjongen, de zeven tienjarige C. S., werd spelenderwijs bang gemaakt. Het drietal stelde hem in het vooruitzicht dat er vandaag of morgen een klapperpistool onder zijn neus zou worden gehouden, om hem er toe te bewegen het geld dat hij naar de bank moest brengen, af te geven. S. meende aanvankelijk dat alles een grap was en sloot zelfs een wed denschap dat het zover niet zou komen. H. ging echter door met de bangmakerij en op 9 Juni werd het menens. H. en R. wachtten de jongen op 9 Juni bij de Am sterdamse Poort op, volgden hem toen hij uit de winkel kwam en voerden hun plan uit: H. trok het geld uit de achterzak van S., nadat deze hem had verteld waar het zat en R. veroorzaakte vervolgens het on geluk, opdat de knaap met een goed ver haal over de vermissing kon thuis komen. Bij R. thuis werd het geld tenslotte ver deeld. B. zou voor de tip 50 ontvangen hebben. Ter zitting ontkende hij dit. H. en de echtgenote van R. verklaarden echter ter zitting er bij te zijn geweest dat B. zijn beloning had ontvangen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman, eiste tegen H. een gevangenisstraf van één jaar en zes maan den met aftrek van het voorarrest. De ver dediger van deze verdachte zei de mening te zijn toegedaan dat F. zich niet aan dief stal maar aan verduistering had schuldig gemaakt en kwam dan ook tot de conclusie dat zijn cliënt niet voor diefstal veroordeeld kon worden. Tegen R., wie heling ten laste was gelegd, luidde de eis één jaar en drie maanden met aftrek. De verdediger, mr. W. Boers, vroeg een zo gering mogelijke onvoorwaardelijke straf, met de bepaling dat zijn cliënt onder toezicht van een reclasseringsvereniging in de gelegenheid zou worden gestéld om een vak te leren. S. hoorde een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar tegen zich eisen. Mr. Van de Valk Bouman achtte tal van verzach tende omstandigheden aanwezig, doch be treurde het dat S. niet wat flinker was ge weest en zich helemaal niet tegen de ver keerde bedoelingen van zijn aanvallers had verzet. Hoewel B. hardnekkig bleef ontkennen „De storm werd steeds erger", vertelde Pilon verder. „Ik had het lelijk te kwaad en kon me maar met grote moeite overeind houden. Ik zat erg in de rats, dat verzeker ik je! Ik moest erg oppassen dat ik geen eikels op m'n hoofd kreeg, want die vlogen als 'n hagel om me heenEn wat het ergste was: er werden al enkele van die grote bomen ontworteld en ze woeien om en braken als kachelhoutjes. Zo'n verschrikkelijke kracht had die storm!" „Oei!", zei Bunkie. „Wat zul je 't benauwd gehad hebben, Pilon!" „En of, dat kan ik je verzekeren!" „Ik stoof van de ene kant naar de andere en strui kelde telkensIk keek rond naar een schuilplaats, want ik kon bijna geen adem meer krijgen door de wind en telkens vielen er zware takken naast me neer.Ik zag, dat ik ons dorp niet meer zou kunnen bereiken en voelde me helemaal niet lek ker. En die vreselijke storm hield maar aan! Zo goed en zo kwaad als het ging hield ik me op de been, maar de wind joeg me met 'n vaart vooruit. Soms werd ik tegen 'n struik aangeduwd en dan stootte ik me builen.... Opeens zag ik voor me uit een soort huisjedat was een hut van takken en stro, waarin men kon schuilen voor de regen. Daarin kon ik misschien wat op adem komen, dacht ik. En dus maakte ik de deur van de hut open en ging naar binnen ADVERTENTIE Mn Ged. Oude Gracht 49 geld te hebben aangenomen, achtte de of ficier het hem ten laste gelegde bewezen en vorderde een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. De raadsman van B., mr. M. Proper, vroeg vrijspraak. Volgens hem waren de verklaringen der getuigen op verscheidene punten met elkaar in strijd. Teneinde de woningbouwplannen voor 1952 en 1953 te kunnen financieren zal de gemeente Den Haag een inschrijving op het grootboek A openen. De grootboeklening heeft een voorlopige limiet van f 50 millioen. Wanneer de in schrijving een succes blijkt te zijn kunnen B. en W. deze limiet op elk gewenst tijd stip verhogen. De op het grootboek A in geschreven bedragen zullen worden ge bruikt voor de financiering van twee wo ningbouwplannen, die in 1952 en 1953 zul len worden uitgevoerd. Een reizende tentoonstelling Het Koningin Julianafonds, dat in 1948 gevormd werd, beoogt het steunen van in stellingen van Maatschappelijk Werk (25 der ontvangsten wordt afgestaan aan het Prins Bernhardfonds voor culturele doel einden). Aanvankelijk kon het Koningin Julianafonds beschikken over het restant van „Volksherstel" wat betreft enkele millioenen guldens van de verkoop van ge- importeerde sigaretten. Nu dit geld uitge geven is, moet naar andere inkomsten wor den uitgezien. Er is gepoogd toestemming te ontvangen om voetbalprijsvragen te or ganiseren, om aldus een van de kleine on deugden van het volk te gebruiken voor het steunen van het Maatschappelijk Werk, maar dit plan kon niet de goedkeuring van de autoriteiten verwerven. Nu heeft de Koningin goed gevonden dat een tentoonstelling wordt georganiseerd van voorwerpen en documenten uit het Koninklijk Huisarchief. Het wordt een rei zende tentoonstelling. De directie der Ne derlandse Spoorwegen stelde daarvoor enkele grote autobussen beschikbaar. Eerst worden met deze reizende tentoon stelling steden in Utrecht, Gelderland en in de Noordelijke provincies bezocht. Daar na zal worden overwogen of het ook moge lijk is naar Noordholland te komen, waarbij dan Haarlem niet vergeten zal worden. Voor de tentoonstelling zijn veel interes sante voorwerpen beschikbaar gesteld, die stuk voor stuk betrekking hebben op het leven van de leden van het Oranjehuis. Er is o.a. een bijbeltje van Willem de Zwijger. De Koningin zal op 31 October op Soest- dijk de tentoonstelling openen, waarna de rondreis beginnen zal. De Haagse rechtbank heeft de 62-jarige arts A. L. wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 1000.— boete. Een inwoner van Zevenhoven was, op 1 November overleden na door verdachte onder narcose te zijn gebracht. Aan vankelijk werd aangenomen dat de dosis narcose te groot geweest was, maar bij een sectie bleek dat zich in de luchtpijp van de patiënt een prop watten bevond, waardoor de dood door verstikking was ingetreden. Er was tegen de verdachte vier maanden hechtenis geëist. Akkrumdljk, 17 van Genua naar Port Said. Arendsdijk, 18 van New York te Buenos Aires Arendskerk, 18 Manilla verwacht Aldabi, pass. 17 St. Paulsrock. Agamemnon, 18 van Curasao te Amsterdam. Andijk, 17 te Londen. Averdijk, 18 van Antwerpen naar Hamburg. Agatha, 18 van Saigon te Pladju verwacht. Amsteldijk, 17 400 m. O.ZO. Nantucket. Alcyone, 17 920 m. ZO. Guardafui n. Aden. Alwaki, 17 180 m. NO. Laguaira. Amstelvaart, 17 180 m. N.NO. Abaco Bahamas. Aardijk, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Baarn, 16 te Corral. Blijdendijk, 18 te Antwerpen. Boissevain, 15 v. East London n. Pt. Elisabeth. Bandjermasin, 18 van Blinju Banka te Palem- bang verwacht. Barendrecht, paas. 17 Algiers. Batoela, 17 rede Loewok. Bengkdlis, pass. 17 Daedalus. Bonaire, 17 540 m. ZW. San Miguel. Boschfontein, 17 130 m. W.NW. Kreta. Bacchus, 13 v. Demerara naar New York. Bennekom, 17 120 m. W. ten Z. Cartagena. Caltex Nederland 17 van Kopenhagen n. R'dam Celebes, 18 Soerabaja verwacht. Ceram, pass 17 Daedalus n. Karachi. Chama, 17 150 m. O. Malta. Corilla, pass. 17 Ras Fartak. Cottica, 17 1020 m. NO. Barbados. Clio, 15 te C p. Haitien v. Kingston. Diemerdijk, 17 te Rotterdam v. Antwerpen. Delfland, 17 140 m. Z. ten W. Fernando Noronha Delfshaven, 17 150 m. Z. ten O. Rio de Janeiro. Dalerdijk, 17 70 m. Z. ten W. Nicaragua. Enggano, pass. 17 Guardafui n. Colombo. Duivendrecht, 17 v. Londen n. Antwerpen. Eemdijk, 17 240 m. W.ZW. Flores n. Havanna. Elmina, pass. 17 St. Thomas n. Luanda. Esso Rotterdam 17 170 m. NW. Finisterre. Eendracht, verm. 18 v. Alexandrië n. Beyrouth Gooiland, 18 te Santos. Groote Beer, 17 400 m. W. ten N. Minivoy. Grootekerk, 18 Lorenzo Marques verwacht. Gaasterland, 17 iftn Hera, 17 400 m. N. ten" w ^rero Li Ino, 12 v. Curacao Flor« Japara (KRL), i8 Ti pis t°nalre- Kedoe, 17 300 m n n ok verwaoht Kieldrecht, pass 17' i?,?n!rallead n Pt' Klipfontein, 17 420 m Z Y Gata Laurenskerk, 17 v n,|,,len O. Cp ff1 Lekkcrkerk, 17 teM-,,i stlaPur n 1" Loosdrecht. 17 te An.uas' Laagkerk, 17 120 m. ZW R?' r Leersum, 17 916 w 7w' r*3 Fartak. Leopoldskerk, 17 no« Lnanda End. Loenerkerk, pass. 17' Fb|*jK"*^ Melfskerk. Yl' dwï Free,ar MW- Ma co ma, pass. 17 Runsal j°«Sin' KaaPsUi Mnrkelo, pass. 17 Oues'sant n Meerkerk, 17 440 m. N0 c Pakar- Metula, 17 70 m. 0.NO iwi Pelena' Nigerstroom, 18 Dakar vZ rahead. Noorwijk, 18 v. Sas van n1® Nestor, 18 v. Izmir t» n n! te Rottctdi- Notos, 14 v. port a fe'°mki' Overijsel, pass. 17 Elba ci n n,' New York. Oranjestad, 17 1120 m. W Z\v! pai£e' Perna I5 te Pulubukom J tór Pea% Prins Frederik Willem 13V m?Mirt Prins Joh. Willem Frkso 13't»®l Parkhaven, 17 400 m. W Vln,nlreaL Rijndam, 17 700 m. Cp. Race, Cunha »ak. pass 17 Gibraltar. Stad Maassluis, 18 v. Emdhn t.i Stad Schiedam, pass 17 Finilmr vei"H! Sumatra, 18 Cheri&n verwfr Stad Haarlem, 17 v. Vlaardinii» Sarpedon, 17 van Amsterdam n m dJa Saidja, 17 rede Muntok Mata«il», f "8kep. 17 DO m. W. Kp, TenC, Sliedrecht, pass. 17 Kp. de Fer Sommelsdijk, 17 van Hambur< Stad Maastricht, pass. 17 OuesX Straat Makassar, 19 Osaka veS Straat Malakka, 20 Singapore w™ IV0tinJ Silindoeng, 15 v. Adelaide naar^ Stanvac Djirak, 15 te SingaMre Stentor 12 v. Aruba n. Lafffi Samarinda, 17 van Rotterdam le Antwtrpa Tawali, 17 te Damman. Tamo, 17 v. Buenos Aires te Rosaria Tero, 19 v. Antwerpen te Rotterdam Wrs TeuoVVia mm. Tjikampek, 18 v, Nagoya te Kobe veml Tjipanas, 17 840 m. NO. Tristan da <2 Ijiwangi, 17 van Hongkong n. Singapore Tomini, pass. 17 Cp. Palos n. MarseiP Tiberius, 17 290 m. ZO. Kingston. 1 riton, 16 v. Philadelhia te New York, Uni, 13 van New Orleans n. Nicaro. Van Riemsdijk 17 van Makassar n, Ml# Veendam, 17 780 m. NO. ten O. Cp, R3r Weltevreden, 17 van Belawan naar Tj. fti* Willem Barendsz, pass. 17 Trinidad. Woensdrecht, 17 370 m. O. Demerara Zuiderkruis, 17 van Tj. Prlok n. Amkerdaa. Zonnewijk 21 v. Rotterdam te Galveston var Zeeland (SSM), pass. 17 Casquets Zeeland (KRL), pass. 17 Golf v. Bougie. KLEINE VAAS Algarve, pass. 17 Texel. Appingedam, 17 van Safi te Port Lyatltr, Badzo, 17 an Hartlepool n. Rotterdam. Barendsz, 18 van Wasa naar Schiedam Barracuda, 17 van Norwich te Calei Bebe Nebel, 17 van Jersey te Par, Birmingham, 17 van Grangemouth n. R'id Blue Boy, 17 van Amsterdam n. Londen. Brinda, 17 van Speyk te Abo. Beta, 17 van Bayonne te Casablanca. Corona, vertr. 18 van Antwerpen naar R'dia Daviena Goekoop, 17 te Sables d'Olonne. Dollard, 17 van Plrtsmouth te Portland Depa, 17 v. Rostock naar Karlskrona. Ellewoutsdijk, 17 van Belfast te Preston. Elsenburgh, 17 v. Fedala te Port Lyautey, Escaut, 17 van Rouaan naar Parijs. Evertsen, 17 van Londen naar Hull. Eban, 18 van Rotterdam te Hamburg vera, Fiducia, 17 van Rotterdam te Londen, Frisia, 18 van Heysham te Dublin. Hagno, 17 van Dublin naar Rotterdam. Haskeriand, 18 van Goole te Harlingen, Henk, 17 van Frederiksund n. Strata! Henrica, 17 van Waterford n. Swansea. Hast III, 17 van Manchester n. Parijs. Hast V, 17 van Hamburg naar Londen. Ingeborg, 17 te Kiel teruugekeerd van tó naar Helsinki. Larix, 17 te Zaandam van Paternieml Maymere, verm. 17 v. Algiers n. Licala. Lutterkerk, 17 van Londen te Antwerpen Mulan, 18 van Rotterdam naar Rostov. Marcella, 19 v. La Pallice te Port Jerome. Matthew, 18 v. Newcastle te Larvik. Merel, 17 van Hamburg naar Bones. Nijenburgh, 17 van Rotterdam te Stootcfc- Nassauhaven, 18 v. Rotterdam te Antsoja Netta, 17 v. Bayonne n. Port Lyautey. Njord, 17 van Sables d'Olonne naar PW Noord, 17 van Gonfreville n. Port Jerome. Norma, 18 van Exter naar Par. Nelly, vertr. 18 van Limhamn naar Lm Noorderhaven, 18 te Vlaardingen verweet Ponto, 16 te Jakobstad van Zaandam. Ponze, 16 van Abo naar Jakobstad, Palma, pass. 17 Holtenau. RPS, 17 v. Vianna te Guernsey. Remmert, 17 van Antwerpen naar 1 Silvaplana, 17 van Malmö n. Kopoftoga. Sirius, 17 van Teignmouth n. Graveiin Spess, pass. 18 Brunsbuttel. Tilly, 17 te Sas van Gent van Zaanaam. Ton, 17 van Garston naar Swansea. Tvro, 17 van Drogheda naar Rotterdja Texel, 18 van Hamburg te Rotteraam. Urmajo, 17 van Goole naar Blyth Viking, 17 van Ahus naar LandskrOD- Volente, pass. 16 Holtenau. Westkust, 17 v. Landskrona naar Kto- Westlaan, 18 van Rotterdam k Br«»e- Westpolder, 18 van Lissabon .naar 0Po. SLEEPV.iü Ebro, 17 van Oran naar Hudson, 17 45' 38" Noord 7 31 Zwarte Zee, 17 van Rotterdam "aar s - f Humber aflossing Poelau Laut, 39) HOOFDSTUK XIX. Mary ontwaakte uit een droom, die ein deloos geduurd scheen te hebben. Ze had er eerst geen idee van, waar ze was. Haar ogen vestigden zich op een klein raam, waardoor de zon op een een voudig gordijntje scheen. Het verkleurde behang was bezaaid met grove bloemen in de meest onnatuurlijke kleuren. Op de grond ontwaarde zij een stuk versleten karpet. In de hoek van de kamer stond een rond tafeltje met een waskom en een kan. Ze lag gekleed op het bed. „Ik moet ziek geworden zijn en naar een goedkoop hotelletje gebracht", was haar eerste gedachte. Zij sloot haar ogen weer, want zelfs een korte blik was nog te vermoeiend. Korte tijd later ontwaakte ze opnieuw en herinnerde zich toen weer, wat er in het Lancaster hotel gebeurd wasr „Hoe voelt u zich?", informeerde een stem naast haar. Mary zag zijn gezicht. Een klein lelijk mannetje, stijf kort rechtopstaand haar, met een gezicht waarop altijd dezelfde grijns scheen te moeten staan. „Ik voel me nogal slecht". Zelfs spreken ging met moeite. „U zult er wel gauw weer bovenop zijn. Hier, drink een glas water." „Waar ben ik?" „Weet ik niet. Ik ken dit gedeelte van het land niet." „Maar u moet toch enig idee hebben, waar we zitten?" „Ik zou niet te veel vragen als ik u was. De omstandigheden zijn er niet naar. „O, u wilt me zeker niet antwoorden. „Kalm, kalm, jongedame. Ga nog maar eens rustig slapen, daarna zal ik wat eten brengen „Ik wil niet eten", begon ze teproteste- ren, maar voordat ze verder kon gaan, sliep ze alweer. Toen ze weer wakker werd, was er een gordijn voor het raam gehangen. Een lampje zonder kap wierp een koud licht in de kamer. Het onooglijke mannetje kwam weer binnen. „Uw eten is dadelijk klaar. Drink dit." Hij hielp haar overeind en gaf haar een beker aan met soep. Het deed haar goed, iets versterkends te krijgen. Mary voelde, dat ze daarna beter in staat was om de situatie-aan te kunnen. Ze had inmiddels nog eens naar de man gekeken en was er van overtuigd, dat ze hem herkende. „We hebben elkaar al eens eerder ge zien, is het niet?" „Zeker, in Parijs. We waren in dezelfde nachtclub. Prachtclub, en die meisjes Hij rolde met zijn ogen, en Mary vond het gesprek een allesbehalve genoeglijke kant uit gaan. „Maar hebben we elkaar ook niet ergens anders gezien?", drong ze aan. „Ik weet het al weer. In het vliegtuig uit Parijs. Later zag ik u in Kensington High Street met iemand staan praten." „Met iemand staan praten?" De grijns verdween van zijn gezicht waardoor hij zo mogelijk een nog afstotender uiterlijk kreeg. „Ik kan me niet herinneren, dat ik met iemand stond te praten. Herinnert u zich met wie?" Hij kwam dreigend een stap dichter naar het bed toe. „Ik.... Eh, ik weet het niet", stamelde Mary. „Weet u dat zeker?" „Helemaal zeker." „Dat zegt u niet om me gerust te stel len?" „O nee. Ik kon het gezicht van die man niet zien. Zo van achteren gezien kwam hij me alleen maar bekend voor, maar ik kan me ook vergist hebben." „Mooi". Zijn gezicht ontspande zich en de grijns kwam weer terug. „Dat klinkt beter. Het is nooit prettig als je je dingen gaat voorstellen die niet waar zijn. Men sen die dingen zeggen, die niet waar zijn, konden wel eens in moeilijkheden ko men. De man pakte de lege borden weer bij elkaar. „Dank u wel voor het eten, mijnheer eh. „Drew. Mat Drew. Goede bekende van enkele van uw vrienden, speciaal van die stoere Brannigan. Dat was slecht gezel schap voor u, daarom hebben we u maar meegenomen." „O, hebt u mij met die zakdoek voor uw gezicht ontvoerd?" „Inderdaad, goed geraden. Maar ik heb het zo voorzichtig mogelijk gedaan en u zo zacht behandeld als een baby. Mat Drew is er niet de man naar om iemand kwaad te doen." Mary keek hem nieuwsgierig aan. „Waarom vertelt u me dat eigenlijk? Als u gegrepen wordt, lean u dat een behoor lijke straf kosten." „Ik word niet gegrepen." Zijn grijns werd breder. „En zelfs als ik gegrepen zou worden, zou het wel eens kunnen zijn dat toch niemand weet dat ik u dit verteld heb." Met ontzetting begreep Mary de beteke nis van deze woorden. Zij was niet voor bestemd, om dit huis levend te verlaten... Op dat moment ging de deur open. Had Mary haar verzorger van dat moment af stotend gevonden, de nieuw binnengeko- mene joeg haar eenvoudig rillingen over haar rug van ontzetting. Hij was iets aan de kleine kant, hoewel hij ver boven Drew uitstak. Hij droeg een zwart hemd met een gele das, een licht jasje en een onmogelijk grote gouden ring aan een der vingers. In zijn donkere ogen lag geen spoor van enig menselijk gevoel. Over zijn rechterwang liep een opvallend litteken. Wanneer hij sprak, vertoonde hij een onregelmatige rij, groezelige en afgebrokkelde tanden. „Dat is ze dus", vroeg hij met een sterk Amerikaans accent. „Ja, dat is zij, Al." „Ziet er niet kwaad uit. Rood haar. Maar je schijnt er nogal een temperament op na te houden, is het niet, meisje? Probeer met mij geen grapjes uit te halen, want Al Burns staat bekend om zijn tempera ment. En ik heb altijd wat bij me om dat te tonen." Hij klopte op zijn heupzak en Mary veronderstelde, dat daar een revolver zat. Ze was te ontsteld, om er een woord uit te brengen. „Hoe staat het met je geheugen?" „Dat is, dat is goed", antwoordde Mary angstig. Mat Drew trok hem aan de arm mee naar een hoek van de kamer en fluisterde enige tijd met hem. Mary kon niet horen, waar het over ging. Burns kwam ten slotte weer naar haar toe. „Het is het beste voor je om je niet al te veel te herinneren, liefje. En dan zou ik ook niet zo met slechte mensen als Brooke optrekken. Uitvertelde ons, m we je konden vinden." rieDMar „Heeft Jeremy my verraden. nep verbaasd. n. te „Zeker. Hij hoort bij ons, Ik moet geven, dat hij geprobeerd heeft «b af te doen zien, maar we WhnJ duidelijk gemaakt, dat je ee :.j, de war kan laten lopen gg vooral niet als er dik duiten ZltJYIaar Burgess krijgenjf^SÏ te pakken. Brannigan he borf& zorgd dat hij ergens v«hg nc? Het akeligste van Bums lach, waarmee hij die uitba beantwoordde. fpnminste. M „Dat hoopte Brannigan ten wij hebben hem al." zodra zij Ze betreurde haar woorden, zo gesproken had. Er kwam een ge in de ogen van Burns, die een terbij kwam. or leugenaar „Ik houd er niet van om uitgemaakt te worden. Maar ZelBurns bracht haar door een gang^: een deur die hij ontslo10fcei Zi.m Burgess lag S^klee ademde zvag ogen waren gesloten e bjjk va;t, i Mary stelde in een enk hij ernstig ziek was. |$|e zijn gelaat verdwenen JJ® wtri i«« der naar binnen gaan, j Burns tegengehouden^^ „erwpj

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6