VSV- Oosterparkers was weinig aantrekkelijk (2-0) Stormvogels speelde gelijk in Oostzaan tegen OSV (0-0) Derdeklassers uit Kennemerland -Clowntje Rick Viss enj-varia Een hand uit het verleden Handbal „IJmond" had een goede dag Stormvogels II sloeg in Den Helder zijn slag TWEEDE KLASSERS Bloemenmagazijn KRAAK I.E.V.-Onze Gezellen 3-6 Voor de kinderen „Watervliet" op de planken LZ„abrlaB..b^ mis- HÓty?.8.™' FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) MAANDAG 22 OCTOBER 1951 De verwachting, dat VSV het in de strijd tegen Oosterparkers wel tot een zege zou weten te brengen, is niet beschaamd: het is een verdiende zege voor de thijisclub ge worden. Verdiend, omdat de Groningers, die met de beste bedoelingen in het veld bleken te zijn gekomen, wel tweemaal drie kwartier achtereen ijverig hebben, gevoet bald, maar alles bijeen genomen toch nog zwakker waren dan hun gastheren, die hun vorm van de laatste weken geen ogenblik hebben kunnen benaderen. Het begin gaf niet de minste aanwijzing dat we ons op een saaie vertoning hadden voor te bereiden. Reeds de eerste aanval van de Velsenaren stelde Thoolen in staat een schot te lossen, dat via de paal naast het doel belandde. Direct hierop passeerde Van der Kuil achtereenvolgens Westerdiep, Van der Heide en Wolda, waarna hij Tiel- rooij een fraaie kans verschafte, waarvan deze met een hard schot gebruik maakte. De 10 voorsprong kwam onmiddellijk hierna al in groot gevaar. Spaans, die blijkbaar meende dat er gefloten was, nam de bal op, waarna scheidsrechter Ooster- baan niet anders kon doen dan Oosterpar kers een strafschop toe te kennen. Dilling schoot hieruit de bal echter juist naast. Hiermede zijn de belangrijkste wapenfeiten van de eerste helft vermeld, want daarna wist de Groningse achterhoede de Velsena ren steeds weer door middel van de buiten- spelval schaakmat te zetten, terwijl de Groningers, voor zover zij zich kansen wis ten te scheppen, blijk gaven slecht op schot te zijn. Na de hervatting ging het aan geen der beide zijden veel beter. Wel bleek een verhuizing van Dilling naar de rechtsbui tenplaats en een verschuiving van Boven ADVERTENTIE De IJmond-handballers(sters) hadden een goede dag, want van de acht te behalen punten ging er slechts één verloren. De wedstrijd IJmondVriendschap (he ren) was een harde en snelle strijd, met veel spanning. Na 10 minuten beoordeelde Böhm een tam schot verkeerd en via zijn lichaam verdween de bal in het doel, 1-0 voor Vriendschap. Dit inspireerde IJmond, dat nu krachtig aanviel. Even later bracht Hofman met een hoog schot de partijen op gelijke voet (1-1). Een fraaie combinatie besloot Scheerman met een goed doelpunt en dezelfde speler zorgde wat later voor een voorsprong van 3-1. Bij de volgende aanval trok Schik als zesde man naar voren. Een schot van hem trof doel en het was 4-1. Vriendschap gaf echter goed partij en weerde zich heftig. Nog vóór de rust werd de achterstand tot 4-3 ingelopen. Het voordeel van de wind gaf in de tweede helft voor de thuisclub de doorslag. Steeds verkeerde het doel van Vriend schap in gevaar en vrij spoedig liep IJmond verder uit door doelpunten van Beunder, Nabben en Hofman (7-3). Nu kwam de goed spelende voorhoede van Vriendschap meer in de aanval en doelpuntte twee keer (7-5). Toen Scheerman unfair werd aan gevallen werd de 13 meter-worp ingescho ten (8-5). Vriendschap kreeg nog een kans maar miste deze. In Zandvoort deelden OSS 2IJmond 2 (heren) de punten. IJmond was doorlopend sterker, maar OSS leidde met de rust met 2-1. Daarna waren de rollen omgekeerd en IJmond liep uit tot 2-3. Nog voor het einde zag OSS kans gelijk te maken (3-3). Dameswedstrijden De belangrijke damesontmoeting voor de bovenste plaats tussen IJmond en het krachtige Castricumse CSV is een overwin ning voor IJmond geworden. Spoedig ont wikkelde IJmond mooi samenspel. De bal kwam bij D. Marckelbach, die met een zuiver laag geplaatst schot de score opende (1-0). Beide ploegen lieten fraai spel zien. N. van Deyck bracht de stand op 2-0, waar na CSV tegenscoorde (2-1). R. van Dongen maakte voor IJmond het derde doelpunt (3-1). Na de hervatting speelde IJmond tegen de sterke wind. D. Marckelbach vergrootte de voorsprong tot 4-1 en een hard schot van M. Klesser zorgde voor de eindstand van 5-1. HOC 2IJmond 2 (dames) werd ge speeld op een glad veld. Er werd deson danks vlot gespeeld. T. Jak scoorde voor IJmond, doch HOC maakte gelijk. Na de hervatting doelpuntte dezelfde IJmond- speelster (1-2). Wegens niet opkomen van Bato 2 is de ontmoeting met IJmond 4 (dames) niet doorgegaan. en Bauman naar het midden een kleine verbetering voor de Groningers. Het doel punt, waar het tenslotte om ging, kwam echter niet, zelfs niet toen Bauman een maal van dichtbij een hard schot loste, want ook in dat geval bleek de goede rich ting weer zoek te zijn. Iets levendiger werd de strijd pas, toen Van der Kuil, na in het strafschopgebied door Wolda te zijn vast gehouden, de bal bij de toegestane straf schop achter Reinders had geplaatst. Lang duurde deze opleving echter niet en behou dens een uitstekend schot van Bauman aan de Groningse kant en een dito van Stijger aan de zijde der thuisclub valt er uit de slotperiode niets bijzonders te vermelden. ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kal verstra at 20 - IJmuiden-Oost Tel. 4S0G De verre reis naar Den Helder heeft de reserves van Stormvogels succes opgele verd. Met 51 werd van Helder 2 ge wonnen. Voor de rust speelde Stormvogels met de sterke wind in de rug en was dan ook verreweg het meest in de aanval. Toch slaagden de IJmuidenaren er maar in een 21 voorsprong te behalen. In de tweede helft heeft Stormvogels geruime tijd zeker wel 25 minuten met de rug tegen de muur verdedigd. Spil Laan was echter buitengewoon goed op dreef en onder zijn leiding werd aanval op aanval afgesla gen, terwijl in laatste instantie ook doel man Venus zijn werk bleek te verstaan. Het verre opdringen van Helder werd de thuisclub noodlottig, want toen de doel man van Helder na een schot van Luppens de bal liet vallen, zag Effern zijn kans schoon. (13). Helder was daarna een geslagen ploeg en de doelman moest nog tweemaal de bal uit het net halen. De doelpunten van Stormvogels werden gemaakt door Effern (3), Zwemmer en Luppens. ue ontmoeting OSVStormvogels was er één van de soort, waarover niet lang zal nagepraat worden en die men liefst maar zo gauw mogelijk vergeet. Beide ploegen vertoonden een zwak spelletje. Opvallend was het onzuivere afgeven van de bal, waardoor deze vrijwel steeds op een plaats terecht kwam, waar men hem niet bedoeld had. Ongetwijfeld speelde OSV nóg slechter dan Stormvogels. De Oostzaanse ploeg, die al eens op de drempel van de eerste klas heeft gestaan, is zeer hard achteruit ge gaan. Zelfs de eenmaal zo goede rechts buiten van Splunter bracht er ditmaal ook al heel weinig van terecht. De verdediging der thuisclub heeft met de moed der wanhoop gevochten. Goed, het was allemaal afbrekend werk, dat de gast heren vertoonden, maar ze bereikten er toch mee, dat Stormvogels niet kon scoren, al moet er direct aan toegevoegd worden, dat de OSV'ers enige keren geluk hadden. Zo sprong vóór de rust na een hevige doel- worsteling, waarbij de bal keer op keer werd ingeschoten, maar even zoveel keren werd gestopt, het leder van de onderkant van de lat het veld weer in en ook na de rust scheelde het een paar maal een haar tje. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen, dat kort na de hervatting doelman Kraak ook door het oog van de naald kroop, toen een omhaal van Krul buiten zijn bereik tegen de paal kwam. Kort voor het einde werd De Boer in het beruchte gebied „genomen". De spelers van Stormvogels en supporters dachten aan een penalty en één der Vogels kwam al naar voren om het vonnis te voltrek ken, maar toen beduidde de overigens goed leidende scheidsrechter, dat hij Stormvo gels een indirecte vrije trap wenste toe te kennen. Deze leverde niets op. Zo eindigde deze weinig interessante ontmoeting, zoals zij was begonnen. Het kwam ons voor, dat de uitslag 00 de verhouding goed weergaf. ADVERTENTIE Kennemerlfian 29 - Tel 4528 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN In de eerste helft wdren de IEV'ers meer in de aanval en doordat Onze Gezellen nog niet geheel op dreef was, kon de thuis club in de aanvang tot 2-0 uitlopen. Onze Gezellen nam daarna het initiatief over om op zijn beurt twee keer Van Tunen te pas seren. Tot de rust bleef de strijd met wis selende aanvallen en kansen een open karakter houden. Na de hervatting was IEV weer meer in de aanval. Het moest twee hoekschoppen nemen die door slecht schieten van Scha- vemaker geen succes opleverden. IEV bleef sterker, doch eenmaal schoot Schavema- ker voor open doel in handen van de doel man en even daarna trapte hij de bal weer naast. Een vlotte aanval van de gasten bracht de rechtsbuiten vrij voor het Velser doel, maar Zonneveld keerde op de doel lijn het gevaar. Ook Van Tunen redde fraai, doch beging bij de volgende aanval van de gasten een blunder en het was 2-3. IEV was even ontmoedigd en dit gebruikte On ze Gezellen door kort achtereen tweemaal te scoren (2-5). Wel zag Schavemaker nog kans om de achterstand in te lopen (3-5), doch toen even voor het einde Van Tunen opnieuw een fout maakte was de eindstand 3-6. Verder zijn gespeeld: DSK 2IEV 2 0-6, IEV 3—DIO 4 8-4, SVIJ 5—IEV 4 1-0, IEV b—NAS b 4-3. ZVV-Kennemers 2-3 De Kennemers zal meer dan tevreden uit Zaandam zijn teruggekeerd, want na dat de Beverwijkers in de eerste helft van de strijd tegen ZVV, vooral dank zij het voordeel van de wind, een voorsprong van 1—0 hadden behaald, hebben zij na de hervatting, toen de thuisclub binnen twin tig minuten twee doelpunten had ge scoord, lange tijd met de rug tegen de muur gestaan. De gelijkmaker, in de 35e minuut gescoord, was dan ook al meer dan de Beverwijkers toen hadden durven ver wachten. Een omzetting in de ploeg, waar bij Michel linksbinnen werd en Jansen de buitenplaats bezette, bracht bij het schei den van de markt de juiste vaart in de vooi-hoede van de Kennemers. Nog juist op tijd zorgde H. van der Sluis voor de hattrick, tevens de winnende goal. Zijn eerste doelpunt ontstond 25 minuten na de aftrap, toen Stek een hoekschop goed voor het Zaanse doel plaatste. De bal ging van hoofd tot hoofd, tot de Beverwijkse midvoor hem in het net kopte. Een volko men passieve achterhoede van de Kenne mers, die eensgezind van mening was dat er voor buitenspel diende te worden geflo ten, maakte het linksbinnen Keizer tien minuten na de hervatting al heel gemak kelijk voor de gelijkmaker te zorgen. ZW werd sterker en tenslotte moest Kennemers met man en macht in de verdediging. Uit een hoekschop gaf rechtsbinnen Penning de thuisclub de leiding. Een kwartier latei- stelde Jansen H. van der Sluis in staat toch nog gelijk te maken en toen Jansen een schot van zijn voet tegen de paal zag ketsen was al weer H. van der Sluis ter plaatse om er zelfs nog 23 van te maken. ADVERTENTIE Velsen ontging een nederlaag Het heeft in Hoorn maar weinig ge scheeld of Velsen had wederom een neder laag moeten incasseren. Eerst in het laatste gedeelte van de strijd kon Velsen een 31 achterstand wegwerken en mocht tevreden zijn dat er tenminste nog één puntje mee naar Santpoort ging. Het begin deed het beste voor Velsen verwachten. Door Timmer namen de be zoekers een 10 voorsprong en geruime tijd zag het er naar uit dat een tweede doel punt in het verschiet lag. Maar dit kwam echter aan de andere kant toen de thuis club een strafschop kreeg toegewezen wel ke' Hart in het gelijkmakende doelpunt om zette. Met .11 werd gedraaid en na de rust was aanvankelijk Always Forward in het offensief. Met twee goede doelpunten kon Putter de Hoornse club aan een 31 voor sprong helpen. Kort voor het einde slaagde Braam er in de achterstand tot 23 te ver kleinen. Een geweldig slotoffensief leverde de gelijkmaker op toen Van de Ende uit een indirecte vrije trap de stand op 33 bracht. Onder grote spanning verstreken de laatste minuten maar in de score kwam geen wij ziging meer. Kinheim stelde tegen A.P.G.S. teleur. Twee verdedigingsfouten van Kinheim bezorgden de Amsterdammers in hun stad een voorsprong, die de bezoekers niet meer konden inhalen. Het bleek overigens, dat de Velserverdedigers hun zekerheid wat hebben verloren. In de voorhoede waren de resultaten al even pover, hoewel er toch kansen waren, die niet of ten dele werden benut. Na een overwicht van Kin heim werd de voorhoede van APGS met lange trappen aan het werk gezet. De ver dediging van Kinheim kreeg handen vol werk. Er ontstond een misverstand tussen spil Groeneveld en doelman Keirsgieter, waardoor de middenvoor ongehinderd kon scoren (10). Kinheim bleef sterker, maar hield het spel te kort om succes te boeken. Toen de echterspeler van APGS miste, schoot v. d. Wateren in. De doelman stopte de bal gedeeltelijk, waarna dezelfde speler de terugspringende bal in de andere hoek kopte, maar nu redde dezelfde achterspeler Ondanks slecht aangever, van de achter spelers was Kinheim sterker. Een lage voorzet van v. d. Wal miste de voorhoede. Toen de achterspeler van APGS miste, bal verkeerd beoordeelde, verdween het leer onhoudbaar in eigen doel na 25 minu ten spelen (20). Na de hervatting wisselden spil Groene veld en midvoor v. d. Wateren van plaats. Aanvankelijk leek dit een verbetering, want na tien minuten doelpuntte Groene veld uit een zeer hard schot (21). Daar na verslapte het spel bij Kinheim. Enige kansen gingen wegens te zacht schieten verlox-en. Wel bleef Kinheim overwegend sterker en speelde de strijd zich bijna ge heel af op de Amsterdamse helft. Starre- veld kreeg nog een uitstekende kans op de gelijkmaker wegens uitglijden van een achterspeler, maar ook hij faalde. Terras vogels verloor van D.C.G Na de fraaie overwinning van de vorige week op Kinheim viel de nederlaag tegen DCG ons van de Terrasvogels wel even tegen. En toch, deze ontmoeting had een gunstiger resultaat voor de Santpoortena ren kunnen opleveren, want vooral in de tweede helft waren zij veel sterker dan DCG en zij zou ook een beter resultaat opgeleverd hebben, als de voorhoede het zwakste deel van het elftal zich maar wat schotvaardiger had getoond. Nadat een speler van DCG spoedig na het begin de bal tegen de paal had geschoten, namen de bezoekers in de eerste helft toch Terwijl Pilon zat te vertellen, kwam tante Liezebertha binnen met de koffie. „Je zult wel__dorst gekregen hebben van al dat gepraat, Pilon!", zei ze. „Hier, we zullen eerst maar eens 'n lekker kopje koffie inschenken, dan kun je weer verder gaan met je verhaal!" Tom ze allemaal hun kopje hadden, vertelde Pilon weer verder, want hij zag wel, dat ze allemaal erg nieuiosgierig waren naar de afloop van zijn spannende geschie denis. „Nou., je begrijpt, dat ik me helemaal niet prettig voelde, toen ik daar met de hut door de lucht zeilde! I7c zag, dat ik hoog boven de bomen vloog en dat de aarde steeds verder onder'me wegzakte. Als dadelijk de hut uit elkaar valt, dacht ik, val ik van 'n verschrikkelijke hoogte naar beneden!" „En gebeurde dat niet?", klonk Bunkie's stem, benauwd. Daar moesten ze allemaal verschrikkelijk om lachen „Nee", grinnikte Pilon. „Dat gebeurde gelukkig niet, want dan had ik nu niet bij jullie gezeten. Tenminste, het gebeurde toen nog niet. Nou, ik lag op de grond en probeerde me uit alle kracht vast te houden, want de hut draaide steeds maar rond in de stormvlaag, die 'm meevoerde de leiding, maar Schipper zorgde er voor, dat de rust met gelijke stand inging. In de tweede helft heeft de verdediging van DCG het geruime tijd zwaar te ver antwoorden gehad, maar zij weerde zich goed. Tenslotte moest de doelman van DCG echter voor een schot van Röbken zwichten (2-1). Het leek er nu veel op, dat Terras vogels ging winnen. De voorhoede kreeg kansen genoeg, doch maakte er geen ge bruik van. Bij een onverwachte aanval maakte DCG gelijk en tien minuten voor het einde scoorden de Amsterdammers zelfs het winnende punt (2-3). Beverwijk-Zaandijk 2-1 Zoals te verwachten was hebben Bever wijk en Zaandijk fel om de punten gevoch ten. Dat het tenslotte de thuisclub was die de winst boekte, danken de Beverwijkers minder aan beter spel dan aan enig geluk. De Zaandijkers namen de leiding door Den Dijk. Er werd aan beide zijden enthousiast gestreden eh het was zeker niet tegen de spelverhouding in, dat Bouvree nog vóór de rust voor de gelijkmaker zorgde. Na de hervatting bleef de strijd interessant. We derom doelpuntte Bouvree. Een verbeten slotoffensief van de bezoekers leverde hun 'nog slechts een tweetal hoekschoppen op, die evenwel geen resultaat meer afwierpen. Vitesse '22Rivalen 3-1 In het eerste kwartier van de wedstrijd VitesseRivalen genoot het publiek van mooi spel. Naarmate het harder ging rege nen veranderde het spelbeeld echter en de strijd had tenslotte weinig bekoring. De bezoekers speelden de eerste helft met de wind en de regen in de rug en maakten hiervan pas na 35 minuten spelen gebruik. Door een fout in de Vitesse ach terhoede was de middenvoor van Rivalen in staat ongehinderd een schot te lossen dat doel trof (0-1). Voor de rust werd het spel circa zes minuten onderbroken wegens de regen. De tweede helft was tien minuten oud toen A. v. d. Valk onverwachts een kans kreeg waarvan hij gebruik maakte (1-1). Een vijftal minuten later maakte H. Eick- hof, na goed samenspel met F. Twisk en A. v. d. Valk er 2-1 van. Vitesse zorgde na 35 minuten, dat de overwinning een feit was. H. Eickhof brak opnieuw goed door en zorgde voor het derde doelpunt (3-1). W5jk aan Zee verliest wederom Het is Wijk aan Zee niet gelukt de be langrijke wedstrijd tegen GVO te winnen. Integendeel, de puntjes gingen naar Krom menie na een vrij rommelige wedstrijd, waarin Wijk aan Zee nochtans de beste kansen kreeg en in de meerderheid was. Het wilde evenwel niet lukken. Voor de rust was het een vrijwel geliikopgaande strijd, maar de vei'dedigingen konden het werk makkelijk af daar het spel in de voorhoede aan beide kanten zwak was. Toch kreeg GVO enkele minuten voor de rust een voorsprong van 10, toen eon der aanvallers van Krommenie het leder achter de doelman kon wex-ken. In de tweede helft was Wijk aan Zee veel meer in de aanval, maar doordat het veld door de geweldige regenval hier en daar plassen ging vertonen, zakte het spel peil zienderogen en „rolde" de bal niet bepaald snel. Wat Wijk aan Zee ook pro beerde, alle pogingen bleven zonder resul taat. Zelfs moest de lat nog eenmaal red- ding voor GVO brengen en in de Overige moeilijke situaties voor het GVO-doel bleef de achterhoede der bezoekers mees ter van het terrein. Wijk aan Zee verloor dus met 10. Voor de eerste uitvoering in het seizoen van de toneelclub van de buurtvereniging „Watei-vliet" Zaterdagavond in het Ken- nemer Theater gegeven, had men zich het toneelspel in drie bedrijven gekozen: „Mijn vrouw verlangt salaris", van een bekend Beverwijks auteur, onder de schuilnaam Wim Dumont. „Watervliet" speelde dit stuk, dat over- rijk is aan lange dialogen, voor de eerste maal onder regie van mevrouw Hoefman, die gedurende twee seizoenen ook „Palvu" heeft geregisseerd. Het stuk is gebouwd op Dolly Evex-harts vurige wens over „persoonlijk" geld te beschikken. Met een vriendin staakt zij haar huishoudelijke plichten en deze worden cvex-genomen door een oud-zeeman, wat tot vreemde si tuaties leidt. Als andere pennevruchten uit de Du- mont-fabriek hangt ook „Mijn vrouw ver langt salaris" aan elkaar van gepraat en als er niet voldoende actie en een gron dige rolkennis van de spelers tegenover staan, komt er weinig van terecht. Hoewel de regisseuse in het algemeen passende types voor de rolbezetting had gevonden, bleef de rolkennis een teer punt. De beste figuur was zeker „de neus", de zeeman die als „huishoudster" fungeerde, maar het er wel wat al te dik oplegde. Naast hem dient Hans te worden genoemd, wiens rol niet de eenvoudigste was. Dolly had als de vrouw van Hans wel goede mo menten maar dreef toch soms de apathie te ver, iets waarin zij de overigens vlotte Margriet meesleepte. Nansie, secretaresse Fijnvis mis. Met de kW het voer saterdag hevig mis. Hoe^7g was met zo overdreven groot aan' een hogere prijzen worril kond^ clan 0.80 per kilo en El gemaa*t haalde maar de ƒ0.70 OoWi ,genuddelde laag aangeslagen en noteerr l 1 Wer,i dan 1.75 per kg. De rest Var 2* gen bleef redelijk. Grote schol n°teril1" ruim 65 per kist en de tï noteerde liep van ƒ33 tot 2J fcfhoi 2 goede soorten. Haring, die er in i r de liteiten werd aangeboden (vai dlT kwa* en van de Engelse wall Ltl trawlers tievelijk ƒ12 tot 10 ei kist. Rondvis is er Zaterdag J per aangevoerd, behalve dan een ÏS°Ï niet wijting, die ƒ16 tot ƒ10 Op koïï"!ea gen. De totale aanvoer voor de 7a( markt bedroeg ruim 5100 kisten f 335 fijnvis, 510 schol, 45 schar ring, 440 makreel en 35 poon ha" als hekkensluiter6vanfdebets ta"?* fungeerde, besomde voor een 8 24.310. Van de logge/s die een lading Engelse walharing Si de beste me een besomming van 615* En wel weer vis. Voor beurt van vandaag waren aan ,1! Vroe?e de Vios met 1800 kisten SaS 17* van Hattum met 1600 haring 25 Juf4 en 30 stijve kabeljauwen en acht w 8 met 1500 kilo tong, 155 stuks sttVS? jauwen, 225 kisten kabeljauw en bi5' wijting, 317 schelvis en piepers en 170 di- versen. Voor de late lossing stonden n -op het programma vijftien kotters mete n totale aanvoer van 1000 manden div rS en veertien loggers met 7700 kilo tongen 0 '0 kisten schol, 79 diversen, 20 kahpi jauw en gul, 180 wijting, 20 schelvis en piers en 220 haring. en Verse seizoen loopt af. De vangstbe- richten van de trawlers die de haring serij uitoefenen zijn de laatste dagen rond uit slecht. Al komt er hier enöa™ wel een spokje in de kuil, over het alee meen loopt het af. Dat hoeft overigen, geen verwondering te wekken, wart het verse haringseizoen loopt nu hard op zih eind. y JU Pekelharing. Zaterdag kwamen de volgende haringloggers binnen met zoute haring: KW. 70 met 625 kantjes, KW met 675, KW. 176 met 913, KW. 48 me 366, Sch. 95 met 600. KW. 151 met 560 KW. 47 met 384, KW. 140 met 628, KW. 25 met 368 en de IJm. 75 met 145 kantjes In en uit. Zaterdag kwamen bómen' UK. 51, 120, 77, KW. 47, 140, 35, 26, 2 25, 84, 24, 12, 104, 89, 16, 21, 94, 51 31 53,'19, 28, 34, 166, 155, 169, 108, 107 44 59, 210, 30, 17, 161, 27, 170. 3, 15, 42,V IJm. 31, 60, 1, 24 0 27 6 272 39, 277,52 214, 204, 75, 5, 74, RO. 2, 1 en de R0. 3. Naar zee en naar binnen vertrokken de KW. 10, 61, 76, 14, HD. 12, 37, 25,125,43, Tex 11, IJm. 239, 209, 37, 42, 16, UK. 169, 34 202, 51 en de VI. 77. Van de Pools? loggervloot kwamen binnen de S.W. 1 103 (met 892 kantjes haring) en de S.W. 1102, Naar zee vertrok de GDY 124, Zaterdag vertrokken voorts de Bergen, Tubantia, Assan Reis en de Abraham. Marktberichten. Prijzen: Gr. tong 3.35-2.90, grm. tong 2,01-1.78, kim. tong 1.62-1.45, kl. tong I 1.13-1.04, kl, tong II 0.81-0.65, tarbot I 1.95-1.48 per kg.; tarbot IV 47-22, gr. schol 67-62, grm schol 70-61, kim. schol 64-58, kl. schol I 47-43, ld, schol II 33-8, schar 18-8; v. haring 14.33- 10, wijting 16-8 kl. rode poon I 33-29, kl. rode poon II 20-14 per 50 kg.— Aanvoer; 335 kisten tong en tarbot, 510 k, schol, 45 k. schar, 3720 k. haring, 440 k. wijting, 35 lc. poon, 25 k. diversen, totaal 5110 kis ten. Besommingen: VI. 77 Abraham ƒ24.310, KW. 26 ƒ2170, HD. 125 /2430, RO. 29 179, IJE 93 340, KW. 35 2780, KW. 10 1640, KW. 92 1530. KW, 123 1470, IJm. 203 116, IJm. 11 2610, IJm. 230 1380. Verse haring: Sch, 95 ƒ6160, KW. 48 5750', KW. 151 1348, KW 47 ƒ2180, KW. 25 ƒ3810. ADVERTENTIE van Hans, kon zich blijkbaar niet in haar vrij bescheiden type inleven; zij bleef te gedwongen. Oom Nap speelde voor wat hij waard was, maar van zijn vriend Mees daarentegen ging weinig uit. Van de bijrollen zorgde „rooie S:en voor een effectief toneeltje, zodat bet ge heel er toch wel mee door kon. Voorzitter J. Klein, die ook de av j opende, dankte aan het slot alle mede- I werkenden. Mevrouw Hoefman werd be- I dacht met bloemen, de dames en heren spelers kregen gebak en sigaretten. Me vrouw Winkel ontving ook een ruiker we gens de verzorging en huisvesting van toneelcub op de repetitie-avonden, The Musical Players verzorgden het vro lijke bal onder leiding van de heer a Arendsen. 41) „Slecht". Waarop Mary scherp liet vol gen: „Hij is weer bij bewustzijn maar jul lie hebben hem grondig knock out gekre gen „We zullen je wel vragen, als we jouw opinie nodig hebben. Burgess, kun je me verstaan?" Burgess antwoordde niet. Pullinger greep hem bij de arm. „Pro beer ons niets wijs te maken, Burgess. Wij weten heus wel, hoe lang dat verdovings middel werkt. Kun je me verstaan? Knik maar met je hoofd, als je me verstaat." De miUionnair knikte zwakjes. „Zo, dat is beter. Burgess, kerels als jij horen niet in leven te blijven. Je hebt mijn vader vermoord en zijn uitvinding gestolen. Je weigerde me redelijk te be talen „Ik betaalde je tieri jaar lang 100.000 dollar per jaar", protesteei'de Burgess kreunend. „Dat was niet genoeg. Je hebt niet het eeuwige leven en ik moet voor de toe komst zorgen. Ik wou vijf millioen heb ben. Dat kun je best missen. In plaats daarvan ben je er vandoor gegaan. Waar om ging je naar Parijs? En waarom zette je zogenaamd een verdwijning in elkaar?" „Je hebt geprobeerd me te vermoorden," verklaarde Burgess zwak. „Ik waarschuwde je al, wat er gebeuren zou als je niet betaalde. Al Burns was dit keer eens wat ongelukkig met zijn schot." Burns grijnsde. „Ik mis nooit twee keer," verzekerde hij. „Maar achteraf ben ik blij, dat we je niet gedood hebben, Burgess. We hebben een maniertje bedacht om je te laten be talen. Doe je daar nu niet aan mee, dan ben je er op staande voet geweest. Ik zal je een briefje dicteren. Je schrijft dr. Stahl dat je in onze handen bent gevallen en dat we vijf millioen willen hebben. Hij moet meteen 100.000 geven als bewijs van zijn eerlijke bedoelingen. De rest moet telegrafisch overgemaakt worden naar iemand in de Verenigde Staten, wiens naam wij zullen bekend maken zodra we de eerste 100.000 ontvangen hebben. De vijf millioen moeten in porties van een half millioen woi'den betaald." Burgess richtte zich half op maar viel weer neer. Hij maakte kleine hoestende geluiden en een asgrauwe kleur trok weer over zijn gelaat. Mary sprong naar voren, maar werd door Pullinger tegengehouden. „Hij ziet er niet best uit, baas", merkte Burns bezorgd op. „Je bent geen dokter", snierde Pullinger terug. „Hier, Burgess, pak beet." Hij stopte hem een blocnote en een pen in zijn han den, maar de millionnair liet ze uit zijn vingers glijden. Zijn ogen waren gesloten. „Vooruit schrijf, Burgess. „Geachte dok ter Stahl.Verdorie hij is weer van de kaart. Later' nog eens proberen. Probeer hem zo gauw mogelijk weer op te knap pen." Die laatste woorden beet hij Mary tóe. „Kom mee, Al." Mary ging naar het bed, toen de twee mannen de kamer hadden verlaten. „Dat ging prachtig. Ga zo door", voegde ze Burgess zacht toe. „Als u maar vol houdt, dat u niet kunt schrijven, moeten ze wel een dokter roepen. Ik hoop, dat u zich niet al te naar voelt?" „Plezierig voel ik me niet, maar ik zal er wel erger uitzien dan ik werkelijk ben." „Wat er ook gebeurt, schrijf dat briefje niet. Dat zou het einde betekenen." Burgess viel in een rustige slaap, en Mary doezelde enkele uren, tot de deur weer open ging. „Hoe gaat het er mee?" Pullinger was niet meer de vrij vlotte en zelfverzekerde, lachende jongeman, maar ruw en dreigend van uiterlijk. Bui-ns leunde weer tegen de deurpost. „Het gaat iets beter. Maar wek hem niet „Waarom zou ik hem niet wakker ma ken. We hebben geen jaar de tijd! Wakker worden, Burgess." Hij schudde de oude man ruw door elkaar. „Kom, tanden op elkaar." Burgess opende de ogen. „Ik voel me erg ziek". „Maar je kunt wel schrijven is 't niet?" „Nee, daar ben ik te zwak voor." „Laat me lachen. Hiex% schrijven!" De blocnote werd nog eens in zijn han den geduwd, en Burgess greep de pen met een verbeten gelaat, alsof hij nu eens alles op alles zou zetten om te doen wat hem bevolen werd, hoeveel kracht het ook kosten zou. Maar toen zijn tegenstander hem een paar woorden had voorgezegd, stond er niet veel meer op papier dan wat krabbels, die meer leken op een uitgera feld spinneweb dan op een handschrift. Hij steunde en liet de pen vallen. Zijn ogen sloten zich en hij werd dodelijk bleek. Pullinger stampte van teleurstelling en woede op de grond, Mary schoot langs hem heen om de pols van de millionnair te voelen. Pullinger greep Burns bij de arm en samen gingen ze de kamer uit. Ze werden die nacht niet meer lastig gevallen. Bur gess was verrukt als een kwajongen, dat hun list zo mooi slaagde. 's Ochtends kreeg Mary, nadat ze eerst in een ouderwetse badkamer zich zelf had opgeknapt, opdracht om Burgess te ver zorgen, zodat hij er wat beter zou uitzien. Pullinger gaf instructies nadat hij ver teld had, dat er een dokter zou komen. „Jij, Burgess, heet Douglas Mooi-e tegen over de dokter. Je bent hier gelogeerd. Je woont in 191C Old Brompton Road, Londen, je bent vroeger in oliezaken ge weest en nu met pensioen. Je hebt een hele tijd in Canada gewoond, vandaar dat Amei-ikaanse accent.Vertel me nu eens na, wie je bent." „Douglas Moore, 191C Old Brompton Road Londen, gepensionneerd olieman, lang in Canada gehoond,kwam er zwak jes en steunend uit. „Mooi. Zorg, dat je geheugen je niet in de steek laat als het zover is. Je hebt een hartaanval gehad. Deze jongedame is je nicht. Zij heet Helen Braithwaite. Begre pen?" „Helen Braithwaite", herhaalde Mary bedachtzaam. „De dokter mag geen verdenking gaan koesteren, dat er iets vreemds aan de hand is, dus alleen Mat Drew zal in de kamer zijn met jullie beiden. Maar hij blijft dan ook vlak bij en zal alles horen, wat jullie zeggen. Probeex't een van jullie grapjes uit te halen dan zul je er voor boeten, ook de dokter. Loopt alles goed, dan zullen we alle medicijnen halen die er nodig zijn. Denk niet dat de dokter overigens aan de politie zou kunnen vertellen, waar jullie zitten, want we halen hem vanavond pas, als het donker is, en rijden dan een vrij ingewikkelde weg om." Mary en Burgess werden weer alleen gelaten, en ze hadden moeite, niet in ge juich uit te barsten. Helaas konden ze zelfs niet verheugd tegen elkaar gtai lachen, want ieder ogenblik keek Mat W» door het raam. h. Inmiddels liet Mary zich vertellen, no Burgess hier eigenlijk terecht was g men. „Het was verschrikkelijk. Je weev Brannigan me uit dat hotel,n 2 -er- gesmokkeld. Het plan was, dat lang hand bekend zou worden dat ik nen was. Ik ging per vliegtuig naar L pool en werd vandaar met een au1 een huis even buiten Norwich 0 Zelfs mijn personeel wist niet, waar was. Maar er moet iets fout ge^ misschien heeft iemand me op veld herkend. Brannigan zou het te' te pakken proberen te krijgen mij weer ophalen. Maar die lu eerder. Op een avond was ik met eten, toen ik buiten een sch De detective, die me gezelscnap de kamer, sprong op en trok z J die maar werd neergeschoten doo naar binnen stormde. Burns hie g der schot terwijl een ander me en naar een auto droeg. Een P m lag dood in de gang. Ik "'erd gaVen ze auto gezet. Toen we weg reden- g me een injectie. Dat was1 hellaats.^ ik me herinnerde, tot ik hi<wat haar Op haar beurt vertelf*A 'millionnair was overkomen, waarnaar c. aandachtig en kalm luisterde. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6