t Schot is te boord" Gouden jubilaris bij Van Gelder met brons beloond Twee landen b afzijdig ee: n juweel van een visserijfilm Christelijk - Historische visie op de troonrede IN DE WERELDPOLITIEK Première onder auspiciën van de ECA in Scheveningen %Hoe is het ontstaand Een Eeuw geleden Klllil HI\ sreadering „Oud-Katho- '1 Ondersteuningsfonds" ia voor Velsen De zegetocht van „Waterloo" De heer H. W. Tilanus sprak in IJmuiden Criteria Weer een nederlaag voor SVIJ De „Alberto Dodero" maakte proeftocht Kampioenen bij „Oranje Nassau" Dit woord: BLIKGAT Zilveren jubilaris bij de papierfabriek Nederlandse kustvaarder bij Finland gestrand „Sportief" was actief en won jlSSPAG 23 OCTOBER 1951 i gfhevenings theater is gister- i*. a en verdiend geapplaudis- P r He bizonder rake documentaire ;e boord", die de Nederlandse :-Lman van der Horst in opdracht A-missie in Nederland (de ad- organisatie van het Marshall- aan boord van een Scheve- haringfilm geworden, door- !;L'de zilte en harde romantiek v zoa]s ze zich zowel aandient :>c° ^-'-"rond het Scheveningse ha- i de klare nachten, wanneer ^-r-se blazen in een lange_ witte stip- j branding ^aism ;Aölse blazv- ^uitdrijven over het water van de ftfscherpe intuïtie voor de con- •'%ap de vleetvissenj heeft Van der fL camera het verhaal van de laten volgen: de drukte aan de •- de vloot in het voorjaar wordt blaakt en de boetsters op de net bas haar oude deunen zingen bij het %Rhet katoen over het witte 't het zonnige feest van „Vlaggetjes- i-ama en dan het ruwe festijn zon den of drukte: de jacht op de eer- Vlandse nieuwe. .Jffa zocht de schipper aan het .r3'— en de vele Scheveningers in '"'.■'van Seinpost" wisten hem onmid- 'f. {huis" te brengen, evenals de rest bemanning, die gewillig studie- %j voor de auteur van dit sterke vormden om daarna de span en het „halen" mee te beleven, i reepschieter windt de eindeloze reep m nette stapel, de haring valt uit het „sant in de last. seen van de mooiste stukjes uit ave geheel geworden: het rhytmische L van de vleet. Daar zette de ge- 4ook zulke kernachtige loggerklan- ■iihter, dat de vele kenners onder het ös dit' spel van de zilveren buit en de ^handen mee-beleefden als een klein Wat het eigenlijk ook is. In eer Horst trof het, dat de thuis- •'-iein een fikse bries opleverde de >!a beelden van de kleine logger in ,-mige deining waren een magnifiek S'var. een film, die de haringdrijf- jigrij volkomen karakteriseert, veNederlandse première liet zien, dat -sees op het „Edinburgh Film Festi- van ,,'t Schot is te boord" vol- t verdiend was; het compliment, dat •'ürence L. Hunter, het hoofd van de ssndse ECA-missie Herman van der Ta afloop maakte, was dit evenzeer, iar Hunter gaf in zijn inleiding overi- :e visserij het woord, dat haar toe- ADVERTENTIE fealn bestrijdt i'( pijnen snol er. jüerif» cn wordt tel or govoollgo r«(» uitstekend nririjonl :i? najaarsvergadering van de vereni- 4 „Oud-Katholiek Onclersteunings- ci'afdeling IJmuiden, die Maandag- -din het Oud-Katholiek verenigingsge- ■v is gehouden kon de voorzitter spe- tspelaan P. H. Thieme begroeten, is kot J. Zwart bracht verslag uit van ^Hilversum gehouden algemene ver fwaar dank werd gebracht aan de •"•'eit van de afdeling en in het bijzon- Enn de heer A. Wijker bij de verschij- fde eerste eigen huiskalenders. Het iaade voorstel van de afdeling ten be rggrotere propaganda-actie uit- van het hoofdbestuur vond geen ij gevolg van de verwerping van dit f nse voorstel beraadde de vergade- op nieuwe mogelijkheden, die in Effing kunnen worden uitgewerkt. De f v-de heer W. D. Wiljouw, gaf een ;fe toelichting op de vele moeilijk- ens de uitgebreidheid van de PJK? en kerkelijke gemeente. Des- konden plannen worden gemaakt "•sliet gewenste doel kunnen leiden. b'L i :v'n'erPr°gramma kon reeds -felezing worden vastgesteld, waar- -■reer E. Wijker uit Egmond aan Zee .".■•«en over zijn Indische ervaringen wogstijd. 0 om een tweede lezing- -••a-vullen werd verder nog ont- ADVERTENTIE DIXSDAG 23 OCTOBER ^Jii OA Sl "Ik vecht niet voor geld", isa»'0 uur: Gemeenteraadsverga - 120 Woensdag 24 october ^üot"llr'/"r'^ar'a"' met -Spel met het 'iuVil .elconcours). 'dednz n !SZaaI' 20 uur: Ledenver- Ïïjt", ranJevereni'gin-g „IJmuiden- hhr: Als Dinsdag. komt: „een belangrijk onderdeel der Euro pese samenwerking". Hij mocht onder meer minister S. L. Mansholt, ir. G. J. Lienesch, directeur der afdeling visserijen en vele andere prominenten welkom heten. Voor de pauze werden twee ECA-films gedraaid, waarvan vooral een kleuren- tekenfilm van Engelse huize over de vrij making van de handel insloeg: zonder al te dik-opgelegde propaganda werd deze artistiek-geslaagde cartoon een geestig pleidooi voor vrijhandel in West-Europa. Een documentaire van de wolindustrie in een Zuid-Frans stadje completeerde het programma. J.F. Waterloo heeft op het lang iniet zwakke Heemstede een grote overwinning behaald en de hattrick van de jeugdige Bos na de rust droeg veel bij tot deze zege. Heem stede profiteerde het eerst van het wind- voordeel en nam de leiding met 10. Het wilde bij Waterloo nog niet erg vlotten en het enthousiast spelende Heemstede drong Waterloo in de verdediging. Na 30 minuten werkten de IJmuidenaren zich los en Hol man maakte gelijk. De Haas zorgde met een goed doelpunt voor een 21 voor sprong. Direct na de rust was het Post die er 31 van maakte. Linksbinnen Bos bracht met 3 doelpunten de stand op 61. Heemstede werd iets sterker, maar wist de goed spelende achterhoede der IJmuidena ren maar eenmaal te passeren 26. 1-Iet reserve-elftal ging op de goede weg voort, het sloeg Geel Wit 3 met 30. Waterloo 3 behaalde een keurige over winning op Dios 2 met 20 en ook de aspi ranten wonnen met 80 van Kennemer- land B. Voor de heer N. H. Verwaters, werkzaam in de papierfabriek Van Gelder Zonen was het Maandag een bijzondere dag wegens zijn vijftigjarig arbeidsjubileum. De viering begon met een bezoek aan het raadhuis van Velsen en het moet de jubi laris, die vergezeld was van zijn echtgenote en enige familieleden, een zekere voldoe ning hebben geschonken, dat burgemeester mr. M. M. Kwint met enkele hartelijke woorden zijn trouw gedurende een halve eeuw kon belonen met de uitreiking van de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Bij deze plechtigheid vertegenwoordigde de fabrieksdirecteur ir. B. Verdoorn de bedrijfsdirectie. Op het directiekantoor was mede aan wezig de heer W. J. Willems, bedrijfschef van de papierfabriek. Ir. Verdoorn heeft hier de jubilaris toegesproken namens de directie. Hij wees op de accuratesse van de heer Verwaters in zijn belangrijke functie als verzorger van de machine-bekleding. Als huldeblijk ontving de jubilaris een enveloppe, waaraan werden toegevoegd de schriftelijke gelukwensen van de hoofd directie. De waardering voor de halve eeuw van trouw was vastgelegd in het vererend getuigschrift en de zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Het grote bedrijfskantoor van de papier fabriek herbergde vele belangstellenden. De heer Willems vond het als chef niet moeilijk om te spreken tegen en over de populaire figuur van „Klaas" en hij haalde een serie oude herinneringen op, waarbij de periode, dat de jubilaris aan de papier machine de kunst van het „papiermaken" zich eigen maakte, niet vergeten werd. Na zijn ongeluk bleek hij de juiste man om met grote nauwgezetheid de „bekleding" van de machines te verzorgen. Namens enige leidende personen sprak werkbaas W. Fons zijn voldoening uit over het werk van de jubilaris onder aanbie ding van een persoonlijk geschenk, een mooie tabakspijp met tabak, waarbij me vrouw Verwaters een plant ontving. De heer J. Buntsma, die op geestige wijze de persoon van de jubilaris belichtte, kon opmerken in de heer Verwaters altijd een zeer prettige kameraad te hebben ge had. Van de feestcommissie ontving de jubi laris een enveloppe en mevrouw Verwaters werd bedacht met een mooie bloembak. De jubilaris dankte ten slotte voor de hartelijke bewijzen van belangstelling. Uiteraard mocht de populaire jubilaris in zijn woning aan de Corverslaan nog vele bewijzen van vriendschap ontvangen. Vele Christelijk-Historischen hebben gisteravond in het gebouw voor Christe lijke Belangen in IJmuiden geluisterd naar een causerie van het Kamerlid H. W. Tila nus die in korte trekken een overzicht en uitleg gaf van de grondgedachten die aan de troonrede ten grondslag liggen. De heer Tilanus begon zijn inleiding met de opmer king dat de kieswet zodanig is gewijzigd dat men voortaan op de tweede Dinsdag in Mei de candidaatstelling moet hebben beëindigd en dat 43 dagen daarna de kie zers ter stembus trekken. Het is derhalve noodzakelijk, aldus spreker, dat er nu reeds een kern van mensen in een gemeente is, die anderen over de staatkundige proble men kunnen inlichten. Komende tot het eigenlijke onderwerp stelde spreker de vraag: Wat is een troon rede? Het antwoord hierop luidde: Het plan van de regering, dat door de vorstin als vertegenwoordigster het volk wordt voorgelezen. Het aanbieden van de staatsbegroting, die enige uren daarna geschiedt, noemde de heer Tilanus het punt rond hetwelk de staatsmachine draait. De troonrede, aldus spreker, had dit jaar een ander karakter dan daarvoor. Het was ditmaal een beschouwend stuk, waarin de toestand van het vaderland is beschreven. Spi-eker legde de nadruk op de eerste zin: „Weer ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en toe nemende zorgen van ons volk". Wij leven, aldus spreker, in een tijd waarin we verplicht zijn de blik te richten naar een wereld vol spanningen. Iedere oorlog heeft tot gevolg dat er een stroom versnelling ontstaat in het politieke en staatkundige leven. De problemen van deze na-oorlogse tijd zijn: het bezinnen op eigen nationaliteit en Gisteren heeft de heer Selden Chapin, ambassadeur der Verenigde Staten in ons land, in zijn ambtsivoning aan mevrouw Den Ouden de Silver Star" uitgereikt, ivaarmede wijlen haar echtgenootin leven commandant van het Nederlandse detachement in Korea, door de Amerikaanse regering posthuum werd onderscheiden Nu het toneel der internationale verwikkelingen van de laatste weken zich verplaatst heeft van de grenzen tussen Oost en West naar punten die binnen de belangensfeer der Westelijke mogendheden liggen met name in het Nabije Oosten moet men zich afvragen of de moeilijkheden die thans de structuur van het Westelijke ver dedigingsstelsel belagen, in enigerlei opzicht te wijten zijn aan de activiteit van Moskou, of dat hier de politiek van de Westelijke mogendheden aan een eigen fout mank gaat. Voor zover kan worden nagegaan is de rol van Sovjet-Rusland in de Perzische kwestie merkwaardig klein, en is het aandeel van Moskou in de beroeringen die in Egypte, Syrië, Marokko en Irak zijn ontstaan, vrijwel nihil. Dat deze troebelen echter volkomen passen in liet schema van de Sovjet-Russische anti-Westelijke politiek is volkomen duidelijk, waardoor zich de vraag opdringt of hier niet moet worden gesproken van opoffering van een deel der grote, gezamenlijke Westelijke inspanning tegen Moskou ten bate van kleinere strategische of economische belangen van de betrokken mo gendheden. In de kwestie van het Suezkanaal heeft men van Engelse zijde een krachtige hou ding kunnen aanschouwen, dae ten tijde van het Perzische conflict ontbrak. De openbare mening in Engeland heeft zich in de Egyptische aangelegenheid sterk doen gelden en de pers heeft vrijwel unaniem de Labourregering bezworen, minder zwakte te betonen dan dat in de Perzische crisis het geval was geweest. In deze situa tie deed zich natuurlijk de invloed der komende verkiezingen gelden, waardoor de Labourregering nog meer dan anders ge neigd was zichzelf met het aureool van „sterk" te omgeven. Van de andere kant vernam men uit het bevriende buitenland, zoals Amerika en een deel der dominions, vrijwel hetzelfde geluid. Ook Frankrijk drong er bij Enge land op aan, in zijn krachtige houding te volharden „en niet het voor het Westen strategisch zo belangrijke Suezkanaal op te geven, waardoor het gehele stelsel van de Westelijke verdediging ineen zou storten." Engeland heeft dus volhard en pompt thans grote menigten troepen in de Suez- kanaal-zöné, waardoor de orde in dit ge bied voorlopig verzekerd lijkt. Het is ech ter een toestand die geenszins in overeen stemming is met de verzekeringen, die de grote mogendheden aan Egypte hebben ge geven bij hun aanbod om dit land op te nemen in het Atlantisch commando voor het Midden-Oosten. Men kan het betreuren dat Egypte ge weigerd heeft tot dat commando toe te treden, aangezien het gehele Midden-Oos ten thans een onzekere factor is geworden, maar aan de andere kant lijkt Egypte's eis, dat het in volkomen onafhankelijkheid zou kunnen onderhandelen over deze toetre ding, wel gerechtvaardigd. Tenslotte is het gehele Atlantische defensiesysteem opge bouwd uit vrijwillige bijdragen der be trokken landen, al waren die dan vooral economisch sterk afhankelijk van de initia tiefnemer Amerika. Het is merkwaardig dat de gerede vrij willigheid bij het meedoen aan de defensie togen het communistische Oosten schip breuk heeft geleden in de twee landen, die als regionale leiders van belangrijke we- reldzönes golden, India en Egypte. De leus van de Atlantische gemeenschap „mét de democratie tégen communistische aggres- sie" is niet overgenomen door zeer invloed rijke Oosterse landen en men kan dus aan nemen dat deze leus in het Nabije zowel als in het Verre Oosten niet aanspreekt, hoe Westelijk georiënteerd en hoe demo cratisch gezind men in die twee regionen ook moge zijn. Het mislukken van de ideologische greep op deze landen heeft het opbouwen van een wereldwijde verdediging tegen Sovjet- Rusland en China problematisch gemaakt, al is men d'an thans bezig in het ene geval (Egypte) het strategische belang door mid del van troepenconcentraties te beveiligen. De vrees voor een militaire overval van de kant der communistisch geregeerde landen is blijkbaar in de landen van het Midden- en het Verre Oosten niet zo sterk en zo overheersend als in de Westelijke landen, waar momenteel grote offers wor den gebracht aan een onsympathieke be wapening, zelfs ten koste van directe levensbeheoften, zoals woningbouw. In de Oostelijke landen vindt men weinig com munisten. dat wil zeggen mensen die het communisme van Marx als hun levensbe schouwing hebben aanvaard. En toch wei gert men zich zelf te scharen achter het vaandel der Westelijke democratieën, die niets anders zeggen te willen dan een sterk front van v r ij e landen opbouwen om de te verwachten aggressie te keren. Er zijn voor deze landen ongetwijfeld criteria geweest, waarnaar zij hun houding tegenover dit vraagstuk hebben bepaald, en wanneer men nagaat welke deze criteria kunnen zijn geweest, komt men wat het Verre Oosten betreft bij China en wat het Nabije Oosten aangaat bij Perzië terecht. Het wordt thans in de Verenigde Staten door de meest-vooraanstaande politici en publicisten volmondig toegegeven dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van het na-oorlogse China de indirecte uitlevering van dat land aan het communisme heeft betekend. In India ziet men dat anders. Daar zegt men dat de enige keus voor het Chinese volk het communisme was, nadat Washington onverdroten voortging de auto cratische kliek van Tsjang Kai Tsjek te steunen. Het is een verschil in opvatting dat kenmerkend is voor het verschil tussen de denkwijzen van Oost en West. Maar de gevolgtrekking is eender: Voor de landen van het Verre Oosten blijft de vrees voor Westerse supprematie de politieke doctri nes beheersen en deze landen ontworstelen zich uit pure reactie aan de door het Wes ten gepropageerde angst-psychose voor Rusland, wat Moskou natuurlijk vlijtig en dankbaar exploiteert. In het Nabije Oosten was Perzië het criterium. Volgens Oosterse zienswijze was hier de situatie heel eenvoudig. Een rijk land, eeuwenlang uitgezbgen door Westerse exploitanten, wenste zich vrij te maken van die vreemde machthebbers en zijn eigen rijkdommen te gaan beheren. Dat Engeland met behulp van Amerika niet dadelijk vlot gevolg aan deze wens gaf, wekte de nauwelijks sluimerende achter docht van het gehele Nabije Oosten en de behandeling die Engeland thans aan de Egyptische kwestie geeft zet voor dat ach terdochtige Oosten de punt op de i. Het is voor Westelijke ogen een teleur stellend schouwspel, doch het is niet an ders. Wanneer men een leus voert, kan men op den duur slechts succes hebben wanneer men die leus tenvolle honoreert. Dat laatste is voor het Westen onmogelijk, tenminste daartegen verzetten zich de af zonderlijke belangen van de Westelijke mogendheden: Engeland met zijn invloe den en steunpunten in overzeese landen. Frankrijk met zijn overzeese gebiedsdelen, Amerika met zijn veldtocht in Korea, het zijn evenzovele tegenspraken van de leus die het Atlantisch pact heet te bezielen. Hoe kan men dan verwachten dat lan den, die deze tegenspraken sterker voelen dan de Westerlingen, zich vrijwillig en van harte bij dat pact aansluiten? Intussen incasseert Moskou de baten van deze ontmoedigende situatie. Men kan niet een gehele wereld bezielen wanneer men die wereld niet kan overtuigen van de rechtvaardigheid en adeldom zijner doel einden. Oosteliike landen zijn zo vrij aan die rechtvaardigheid en adeldom te twij felen. Zjj twijfelen evenzeer aan de op rechtheid der leuzen die uit Moskou komen overwaaien, doch er zijn geen Russische maar wel Engelse troenen in Egypte en de exploitanten van de Perzische olie waren Britten, geen Sovjet-Russen. En het waren Amerikaanse vliegtuigen die de bevolking van China bombardeerden, bestuurd door militairen van Tsjang Kai Tsjek. Deze overwegingen, weliswaar uit hun verband gerukt en los van de historische ontwikke ling geconstateerd, doch als feiten nuchter en onmiskenbaar, oefenen invloed op de houding der landen die thans een (voor de oppervlakkige toeschouwer onbegrijpelijke) houding aannemen. Afkeer van Westerse politieke praktijken betekent in de wereld van tegenstellingen, waarin de naties hun koers bepalen, een onmiddellijke neiging tot steunzoeken aan de andere zijde. Vandaar dat Moskou zwijgt en rustig wacht. J. L. tegelijk de samenbinding van de volken van Europa. Beginnende bij de souvereini- teitsdrang van Indonesië, noemde spreker Indo-China, Pakistan, India, Perzië, Egyp te, Marokko en de Arabische liga als voor beelden van het ontwakend nationalisme. De vraag die rijst is: Wat moet men doen, om straks de vrijheid van de jongere generatie te waarborgen? Achter het IJze ren Gordijn is het alles één stuk bewape ning en wij kunnen slechts meespreken als wij een gewapende vuist bezitten, aldus de heer Tilanus. Als lichtpunt in de troonrede noemde de heer Tilanus de alinea over de arbeid: er wordt met vreugde en intensiteit alom ge werkt. De woningbouw is wel het moeilijk ste sociale vraagstuk, maar ook het pro bleem van de werkloosheid is niet te onder schatten. De financiële verhoudingen tus sen rijk en gemeente zijn even moeilijk als belangrijk. De Koningin, aldus spreker, eindigt de rede met een beroep op de hand having van een gezonde democx-atie, een dringend beroep op de eensgezindheid van de natie. Er is nu, net zo min als vlak na de oorlog, geen tijd voor allei'lei politieke steekspelen, aldus spreker. Hierna zette de heer Tilanus de beginse len van de Christelijk-Historische Unie uit een, die gefundeerd zijn op de vraag: Kan ik mijn politiek voor God verantwoorden? De heer C. de Jong, die de vergadering presideei-de, merkte op dat de Christelijk- Historischen de roeping hebben om te ge tuigen in de wereld, dat men behoefte heeft aan een geestelijke élite in de ï-egering en geen opportunisten kan gebruiken. Het is wel een teleurstelling voor de S.V.IJ.ei-s gewoi'den, dat de oud V.S.V.- middenvoor v. d. Lugt Zondag tegen Spaarnestad nog niet van de partij kon zijn, want wellicht had hij enkele van de goede kansen kunnen benutten, zodat het eindresultaat ongetwijfeld beter was ge worden. Nu won Spaarnestad met 31, zonder dat die overwinning een moment in gevaar is geweest. Bij S.V.IJ. viel vooi-al het zwakke vooi'hoedespel op. In deze linie moest het uitsluitend van Brouwer komen, omdat Kistemaker te veel achter de vooi-hoede moest opereren. De niet al te sterke ver dediging van Spaarnestad kon dus toch stand houden. Aan de andere zijde had de S.V.IJ.-achterhoede de grootste moeite met de Spaarnestad-voorhoede, die vooral in haar rechtervleugel en linksbuiten goede spelers bezat. Een fout van Clots, die in plaats van de bal comer te trappen, het leer voor de voeten van de rechtsbuiten deed belanden, moest Spaarnestad aan de 10 voorsprong helpen. Na de rust leek het er even op, dat S.V.IJ. uit een ander vaatje ging tappen, maar toen Kistemaker een kans vei-loren liet gaan, nam Spaarnestad direct het initiatief over en met nog twee doelpunten stelde de club de zege veilig. Wel kon Brouwer er nog 3-1 van maken, maar vei-der liet Spaar nestad het niet komen, zodat de zege te recht kwam bij de club die er qua spel het meeste recht op had. Het tweede elftal ging op het goede pad voort en klopte B.S.M. met 63. Volgende week trekt deze ploeg naar T.Z.B. 1 en wanneer daar ook gewonnen wordt, is hun kampioenschap vrijwel zeker. Het derde elftal raakt door de 4-1 neder laag tegen D.S.B. 2 nu lelijk achterop, en het vijfde schudde weer een concurrent van zich af met een 10 overwinning op I.E.V. 4. De junioren waren vrij, doch de aspiranten speelden tegen het nog ongesla gen R.C.H. zo'n goede wedstrijd, dat ze kans zagen voor de derde achtereenvolgen de maal te winnen en wel met 31. De B-aspiranten verloren ook hun twee de wedstrijd, n.l. met 61 van IJmuiden B. ADVERTENTIE knsppen! De „Alberto Dodero", de laatste van de drie in Nederland gebouwde emigranten schepen voor Argentinië, is Maandagavond teruggekeei'd op de werf der N.V. Konink lijke Maatschappij De Schelde te Vlissin- gen na een driedaagse technische proef tocht. De tocht, die naar de rede van New- biggin ten Noorden van New Castle voerde had een vlot verloop. De „Alberto Dodero" die 146 meter lang, 19% meter breed en 46 \A meter hoog is, 11000 ton meet en 800 passagiers kan vervoeren, bereikte op volle ki-acht varend een snelheid van 19.37 kno pen. De dienstsnelheid bedraagt 17 mijl. Het schip zal op 31 October door „De Schelde" worden overgedragen. Aan het eind van het vluchtseizoen zijn de kampioenen van de postduivenvei'eniging „Oranje Nassau" bekend geworden. Kampioen „Vitesse" oude duiven: 1. B Visser. 2. IC. Klepper, 3. Joh. Broek, 4. J Wijker, 5. C. Zwane' bui-g. Kampioen „Tond" oude duiven: 1. A. de Waard, 2. J. Wijker, 3. Joh. Broek, 4. K Klepper, 5. B. Visser. Totaal kampioen oude duiven: 1. Joh Broek, 2. B. Visser, 3. K. Klepper, 4. J. Wij ker en 5. A. d Waal. Kampioen jonge duiven: 1. en 2. P. v. Don gen en M. Struijs, 3. C. Zwanenbui-g, 4. Joh Jansen, 5. E. Broek. Kampioen navlucht: 1. B. Vissei-, 2. K Klepper, 3. C. Zwanenbui-g, 4. Joh. Broek 5. D. Broek. Generaal kampioen: 1. B. Visser, 2. Joh Broek, 3. K. Klepper-, 4. J. Wijker zn.f 5. C. Zwanenburg. Kampioen voor de aangewezen duiven werd B. Visser. Wanneer u lang achtereen op een paardenrug of een fietszadel hebt ge zeten, krijgt u dat onaangename schi-ij- nende gevoel dat met het woord blikgat wordt aangeduid. Met het metaal blik heeft het niets te maken; het is het laat ste overblijfsel van een oude wooi'd- familie. Blik en de eveneens voorkomen de vorm: blek betekenen: ontveld, bloot, In de 13de en 14de eeuw was een blee: een drooggelopen, dus boven het water blootkomend stuk land. Het werkwooi-d blecken betekende: villen, in letterlijke en in figuurlijke zin. Er is verre ver wantschap met ons wei-kwoord: blikken in de betekenis: kijken. Vei-tonen, zicht baar maken, ontbloten, in 't oog vallen zijn natuurlijk met elkaar samenhangen- ^de betekenissen. Zondag was de heer H. Schoemaker, loco bestuurder bij de havendienst van Van Gelder Zonen papierfabriek, vijfentwintig jaar bij dit bedrijf, welk jubileum Maandag is gevierd. Vergezeld van zijn echtgenote en dochter werd de jubilaris in tegenwoordigheid van zijn afdelingschef, de heer P. Vons, op het directiekantoor ontvangen om de felicitatie van ir. B. Verdoorn, fabrieksdirecteur, in ontvangst te nemen. De heer Verdoorn dankte de jubilaris voor zijn trouwe werk zaamheid, onder aanbieding van de gebrui kelijke enveloppe en de schriftelijke geluk wens van de hoofddirectie. Daarna geschiedde de huldiging door de talrijke collega's in het feestelijk versierde schaftlokaal van de Havendienst aan de Weststeiger. De heer Vons herinnerde er aan dat de jubilaris als tramjongen bij de houtkapperij van de cellulosefabrieken te werk werd ge steld, maar later naar de toenmalige bui- tenploeg overging, waarin hij na trambe stuurder thans fungeert als locobestuurder bij de Havendienst. De heer Schoenmaker werd een accuraat bestuurder genoemd, maar bovendien een bekwaam teller bij het lossen van schepen met balen houtstof en cellulose. Na nog te zijn toegesproken door de heer G. IC. W. Blom, wei-kbaas, werd aan de jubilaris het cadeau van de jubileumcom missie. eeri fraai armbandhorloge, overhan digd. De feestelijke stemming, die vervol gens juist in het schaftuur heerste werd nog verhoogd door de vrolijke ac- cordeonmuziek van de heer J. C. Schoo. Een Finse reddingboot heeft Maandag de bemanning van het Nederlandse motor schip „Jan Kreumer", dat ter hoogte van Nystad (Zuid-West-Finland) aan de grond is gelopen, aan booi'd genomen. Twee ber gingsschepen liggen bij het Nederlandse schip, dat water maakt. Hoge zeeën ver hinderen de berging. De „Jan Kreumer" is een kustvaarder van 267 ton en eigendom van de heer J. Kreumer te Vlaardingen. Vrijdagavond speelde de damclub „Spor tief" de derde competitiewedstrijd in de tweede klasse van het district „ICennemer- Iand". Dit maal ging de strijd tegen BDC III. Doordat twee spelers verstek lieten gaan, werd er fel om de punten gestreden. In het begin ging het spel gelijk op. Maar nadat de stand 44 was geworden, nam „Sportief" het heft in handen. Het resultaat was dat BDC III met twee verliespunten huiswaarts keerde. De uitslag is als volgt: 1. J. JonkerB. Nijman 11; 2. J. de BoerA. Hofland 1—1; 3. A. Schenk—J. v. Zutphen 2—0; 4. H. LichtendahlG. v. d. Wal 20; 5. P. BakkerE. Reinhout Jr. 20: 6. C. BuisG. L. Taffijn 20; J. LichtendahlC. Roos Jr. 1—1; 8. E. Ras—D. v. As 2—0; 9. A. Ras— H. Nyman 02; 10. D Klaasen—J. Verhaar 0—2. Een totale uitslag dus 13—7 in het voor deel van „Sportief". Door deze overwinning deelt „Spoi'tief" nu de eerste plaats met VKD II en DCIJ II, welke twee eveneens geen verliespunten hebben. Op 30 October hoopt „Sportief" haar krachten te kunnen meten met DCIJ II. IJMUIDEN VERLOOR VAN SSVU EN RAAKT ACHTEROP Voor de derde achtereenvolgende maal kreeg IJmuiden een nederlaag te incasseren en wel tegen SSVU uit Utrecht, waardoor de VVIJ'ers nu wel wat erg achterop raken. Het vertoonde spel was, vóbral voor de rust, van slechte kwaliteit, zodat SSVU een veilige voorsprong kon opbouwen van 30. mede dank zij een penalty in de eerste minuut van de wedstrijd wegens hands, dat daai'mee wel wat zwaar werd gestraft. Het doelpunt zette een domper op het spel van IJmuiden, dat met groot enthousiasme deze wedstrijd was begonnen. Er werd dan ook voor rust niet veel fraais meer vertoond. De keeper van SSVU was in prima vorm en een schot van Wieling grabbelde hij met vaardige hand' uit de hoek. Na rust speelde IJmuiden stukken beter, maar Vooys had weinig geluk met schieten; menigmaal ontsnapte het doel van SSVU daardoor aan grote gevaren. Pas 16 minuten voor het einde kon Vooys het enige tegen- punt scoren. De uitslag was wel enigszins geflatteerd, ook al had SSVU nog een paar behoorlijke scoringskansen. Willen de VVIJ'ers echter bij de kopgroep blijven, dan zullen zij hun enthousiasme sterk op moeten voeren want deze nederlaag was niet nodig geweest. Overige uitslagen: IJmuiden 3SIZO 2 32: IJmuiden 4SIZO 4 31; IJmuiden 5 SSH 3—1. Junioren: Halfweg b—IJmuiden a 1—1; IJmuiden b—SIZO a 1—2. Aspiranten: Beverwijk a—IJmuiden a 1—3; SVIJ b—IJmuiden b 1—8. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 23 October 1 85 1 's-GRAVENHAGE. Een. gedeelte lijk met d>en electro-magnetischen tele graaf overgebracht, berigt uit Weenen meldt het overlijden van de Hertogin van Angoulême op het kasteel van Frohsdorft', de gewone verblijfplaats van den Graaf van Chambord, den Franschen president. Deze vorstin, doch ter van Koning Lode wijk XVI, is met hare ongelukkige ouders in 1792 en 1793 te Parijs in de gevangenis van den Tempel opgesloten geweest Zij heeft in 1S30, na den afstand van Koning Ka- rel X ten behoeve van haren echtgenoot, aanspraak kunnen maken op den titel van Koningin vaxi Frankrijk.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5