l0te verhoging van Rijksuitkering pekte" de Gewone Dienst van de begroting Subsidie voor bestrijding van de tuberculose vervijfvoudigd Vreemde vertoning in Beverwijks raadzaal Gemeente Beverwijk spaart voor een toekomstig „grote stads-centrum" Beverwijks begrotingsbeeld 1)50 af bijna een half millioen per jaar meer Old Clothes New r'.0g niet bekend. Hieromtrent -aneente niets medegedeeld, vmn? hiervan verklaren B. en -r' ien het ministerie gewezen op Zinlijkheid, dat de voor onze ge damde bedragen veel te laag L zodat wij van mening zijn, Seente ook over de jaren van Z»ét 1919 nog grote bedragen te t Hei ministerie wenst onze aan gier niet te erkennen, zodat de 'toverde laatstgenoemde jaren ilende uitkeringen zullen wor- rZen, gering is. Over het alge- '"het verloop van deze zaak bevredigende indrukken bij ons idiiergelaten." Bijna f 700 schuld per Beverwijker U GRIJPT MIS TOILETARTIKELEN KAREL A. W. JUNG Gasperikelen Beverwijkse kwekers naar Flora Schepjes uit de begrotings-berg De beroepskeuze-voorlichting wordt ter hand genomen THALIA REL OP SCHEYBEECK C.P.N.-raadslid werd uit de vergadering verwijderd Fondsvorming voor raadhuiskerken, schouwburg en overdekt zwembad Mobiele tent ,,dAG 24 OCTOBER 1951 5 reden voor de welstand van de Gewone Dienst der Begroting •)- een „blakende" gezondheid tegenover die in vele andere ge- vérhoging van de Rijksuitkering wegens de Ondernemings- t®'15 387.166 tot 831.666 per jaar met terugwerkende kracht tot 'i, igjO gen verhoging dus van bijna een half millioen. 5" van deze uitkering, dat aan de gemeenten van aanslag toekomt, zover het afkomstig is van bedrijven, wier werknemers ook uit genten afkomstig waren, voor twee derde deel toegewezen aan Clden geleden", richten B. en W. zich tot de raad, „hebben ^hazingwekkende ervaring moeten opdoen, dat het ministerie by r'neen voor onze gemeente er geen rekening mee had gehouden, zienlijk deel van de werknemers van het Hoogovenbedryf in onze Woonachtig is. Van de door dit bedrijf verschuldigde Onder- £m {;n„ was dus niets aan onze gemeente toegewezen". Nadat B. W ministerie hierop attent hadden gemaakt is de uitkering met het 1 bedrag verhoogd. grote achterstand in de vast- r. de aanslagen, is de opbrengst ■ememingsbelasting in de jaren -.rei de verhoging van deze uit rak in Beverwijks begroting ook een toename van de uitkerin- zogenaamde „Gemeentefonds" -vil De ramingen voor 1951 waren ^'op 125 van de in 1948 vastge- batedragen maar dit jaar heeft jvvmedegedeeld, dat de uitkering tonde jaar wordt verhoogd tot wijl ook over 1950 alsnog een uit- 4worden gedaan ad 5 nirzebelangrijke post voor de ver- 1 de inkomsten der gemeente is het zogenaamde „riool- dat op 1 Januari van het vol rat beginnen en de gemeente iraming in 1952 30.000 zal op- B geldt de gebouwde eigendom- •j voor de afvoer van afvalwater, Ped. zijn aangesloten op de riool- re van de gemeente. igaven met 645.000 verhoogd ai verhoogde inkomsten, die over /ie Gewone Dienst zijn geraamd, 'ia gemeente in staat ook de uitga- iae dienst een in vele opzichten smakelijke verhoging te doen on tliet totaal der uitgaven voor 1952 :iï3-000 begroot. Voorzover deze ten t de gemeente blijven, zijn ze :Ü5.Ü00 hoger dan in het huidige -3, Een deel ervan 145.000, wordt ra als voortvloeiend uit de gewone tzaken, dus niet door een bijzon- eikking veroorzaakt. Daarvan kan .dien worden teruggevonden in een tie! posten die zijn beïnvloed door pg van het prijs- en loonpeil en toeschreven worden aan de ver ia de rentelast als gevolg van de e:zijnde kostbare kapitaalswerken. skan een bedrag van 296.000 paamd voor posten, die betrek ken op enkele openbare werken "iüurele en sociale voorzieningen j elders In deze editie en in gade uitvoerig berichten). Aanzienlijke versterking van de financiële positie ade en belangrijkste doel. dat in de pi van de uitgaven is uitgedrukt is Riking van de financiële positie van 'Mie, waarmee een totaal bedrag WHO is gemoeid. Naast de verho- het bedrag voor onvoorziene uit at /76.500, dus met 35.000 gulden, a omvangrijke afschrijving op de ,nn de rioolwaterzuivering op deze i Deze is voor 1952 geraamd op .dat is 103.000 méér dan voor nigeraamd. Bovendien wordt voor de restanten van een vrij groot wien waarvoor geldleningen waren om, in 1952 geheel af te schrijven, •-"sivan deze afschrijvingen beloopt [- grote afschrijving op de riool- :-wring wordt door B. en W. uit— gelicht. De ingrijpende verbete ns inkomsten is vooral welkom op dit enorme werk, dat het '•i normale verhoudingen valt van E;"o gemeente van een omvang ft eigenlijk mogelijk is. De «n installatie en de daarvoor boetering van het rioleringsstel- het bijzonder op die van de mechanische installatie, die in een korte tijd moet wor den afgeschreven en daarom de komende begrotingen het meest zou bezwaren wordt daarom van de grootste betekenis geacht. Daarom zullen B. en W. de raad binnen kort een wijziging in de begroting voor 1950 voorleggen waardoor de afschrijving voor dat jaar gebracht is op 430.000 gulden en een wijziging in de begroting voor 1951, waardoor voor dat jaar 400.000 kan wor den afgeschreven. Wanneer men hierbij nog optelt de afschrijving in 1940 van 30.000 gulden en de op deze begroting geraamde afschrijving van 150.000 dan ziet men een totaal van 960.000, of wel 30 procent van de stichtingskosten. De 800.000, die alleen de mechanische installatie moet kosten, is hier dus al uit. Dit betekent tevens een rente-besparing van reeds 80.000 gulden voor 1953. Maar een deel is niet gedekt Het bedrag van de gemeentelijke schuld op 1 Januari 1952 wordt geraamd op 11.698,005,48, zijnde het totaalbedrag van de leningen sinds 1916 verminderd met de aflossingen. Het totaalbedrag van de rente of het rentebestanddeel bedraagt over deze zelfde periode 365.963,94 en de aflossingen wa ren in totaal ƒ464.142,87. Het schuldbedrag van 11.698.005,48 is op zichzelf niet maatgevend, daar de ge wone dienst een bedrag van 20.036.801,59 vermeldt (geïnvesteerd in woningbouw, inclusief bedrijven en voorschotten aan woningbouwverenigingen), dat de gemeen te in feite zou moeten lenen, als alles ge dekt zou zijn. Van dit laatste grote bedrag is met vaste leningen slechts 8.768.515 gefinancierd en 489.453,27 uit het werk fonds opgenomen. De schuld per inwoner, gerekend naar het eindbedrag van de schuldenlijst be draagt ruim 400 (Beverwijk telt 28.678 zielen), maar gerekend naar het meer reële bedrag der te dekken investeringen bijna 700. ADVERTENTIE als U niet tijdig Uw aanvult. Dag- en nachtcrèmes in de goede merken. Poeder in div. kleuren. - Tandpasta enz. Kennemerlaan 63 - IJmuiden De moeilijke positie, waarin de meeste gemeenten verkeren ten aanzien van de prijs van het gas als gevolg van de voort durend stijgende kolenprijs, wordt dooi de Beverwij kse begroting voor 1952 ge ïllustreerd. Werd de opbrengst van het gas vorig jaar op 959.657,50 geraamd, in het nieu we begrotingsjaar houdt men rekening met 1.276.665. Aan de andere kant is de prijs, die Beverwijk aan de Hoogovens be taalt, sinds de vorige begroting eveneens aanzienlijk opgelopen: over 1951 bedroeg de raming 602.846,25; de nieuwe begro ting vermeldt 872.449,38. De voorbereidingen zijn al begonnen In hötel Ter Burg heeft de Beverwijkse afdeling van „Bloembollencultuur" haar ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Broeze, deelde hier mee, dat er een cursus in hyacinten teelt wordt gegeven, die over enkele we ken begint. De afdeling Beverwijk zal deelnemen aan de grote tentoonstelling „Flora" in Heemstede en een commissie, bestaande uit de heren J. Spruit, A. Goe- mans en C. Broeze is met de uitwerking van de plannen belast. De belangstelling voor de Beverwijkse tentoonstelling, die in Maart 1952 wordt gehouden, is nu al groot, zei de voorzitter voorts. Als candidaat voor een der zetels in het hoofdbestuur stelde men in de vacature Broeze de heer A. Priester voor. STRIJD TEGEN HET „WORTELROT" Dinsdagavond heeft de Tuinboüwstudie- club een ledenvergadering in het Centrum gehouden. Op deze bijeenkomst sprak de heer A. F. G. Slootweg van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse over het „wortelrot" bij narcissen en de bestrijding ervan. Deze gevreesde ziekte, waarmede vele narcissenkwekers te kampen hebben, werd al in 1913 gesignaleerd. De wetenschap heeft er zich sindsdien steeds voor ge ïnteresseerd en sinds 1948 worden in de bloembollenstreek proeven genomen die tot resultaat hebben gehad, dat dit jaar 9500 Rijnlandse roeden werden ontsmet met een chemisch preparaat, een gas, dat met injecteurs in de besmette percelen wordt gebracht. De kosten hiervan komen op f 1400 per ha. Op den duur is zelfs dit niet afdoende, want bij het weer betelen met narcissen zal men na verloop van tijd weer moeten ontsmetten. Beverwijks begroting voor 1952 vermeldt weer tal van subsidies aan verscheidene verenigingen en instellingen, waarin in het bijzonder de kosten ter bestrijding van de tuberculose opvallen. Voor 1951 waren deze geraamd op f 4000 en in deze begro ting is dat bedrag minstens vervijfvoudigd: f 22.148,Men moet hier geen onrust barende toeneming van het aantal t.b.c.-gevallen achter zoeken maar wel een enorme stijging van de verpleegprijzen in de sanatoria. Deze valt nu extra op, doordat de verhogingen in de vorige ramingen nog niet werden verdisconteerd, wegens het uitblijven van gegevens, die „Het Witte Kruis" in Beverwijk hierover had moeten verstrekken. Hierdoor werden de kosten, die de ver eniging in 1951 zou hebben voor de uit zending en verpleging van min- en on vermogende tbc-lijdei-s geraamd op ƒ4000. In werkelijkheid had de vereniging in 1950 al een tekort van 12.000 en in 1951 zal dit vermoedelijk 19.000 bedragen. De ziekenfondsen hebben weliswaar een be langrijk deel van dergelijke verplegings- kosten overgenomen voor de bij haar verzekerde personen maar dit voordeel wordt, naar in de Memorie van Toelichting is opgemerkt, weer achterhaald door de sterk gestegen verpleegprijzen. „Ten aanzien van de organisatie der tuberculose-bestrijding overwegen B. en W. nadere maatregelen om te komen tot een organisatievorm, die wellicht doeltref- fender zal zijn en meer in overeenstem ming met de bedoelingen, die destijds bij de opzet der tbc-bestrijding hebben voor gezeten", aldus de Memorie. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont DONDERDAG a.s. 8 uur 'n één speciale voorstelling de boeiende expeditie-film ZWARTE SCHADUWEN OVER AFRIKA (BLACK SHADOWS) Allerlei mysteries worden U onthuld over nog nooit betreden gebieden van DONKER AFRIKA. Wreedaardige Pygmeeën, authentieke opnamen van de moordenaarscultus der gevreesde luipaardmannen enz. Toegang 14 jaar De rustige, zakelijke sfeer, die de vergaderingen van de Beverwijkse gemeenteraad kenmerkt is Dinsdagavond verstoord door een jammerlijk incident, dat ten gevolge had, dat het communistische raadslid Zuidersma nadat hem wegens ettelijke scheldwoorden en dreigementen aan het adres van de raad en zijn voorzitter het woord was ontnomen uit de raadzaal moest worden verwijderd., De reden voor dit rumoer was voor de communistische fractie gelegen in een herziening van het Reglement van Orde, die naast vele andere ook een wijziging inhield op het punt van voorstellen, moties of ingekomen stukken, die met de gemeente-huishouding niets van doen hebben. Een voorstel tot deze wijziging was indertijd door een lid van de P. v. d. A.-fractie gedaan teneinde allerlei niet ter zake doende maatschappelijke en internationale bespiegelingen te voorkomen. Hij wilde de voorzitter bevoegdheid toekennen dergelijke stukken voor kennisgeving aan te doen nemen. Uitdrukkelijk heeft de wijzigings-commissie de scherpe kantjes er af gehaald, door er bij te bepalen, dat de beslissing hierover bij de raad blijft berusten. Schiphols nieuwe radar-installatie voor het binnenloodsen van vliegtuigen bij slecht of geen „zicht" is gereed gekomen. Door middel van het radar-apparaat, dat toe op de bovenste foto zien, wordt een vliegtuig „binnengepraat"Daaronder: het gebouw waarin de radar-installatie is ondergebracht Desondanks was deze wijziging voor de communisten aanleiding om luidkeels „de verkrachting van de democratie" te signa leren, de voorzitter voor een „gouwleider" uit te maken en het college alsmede de le den der andere fracties met de verzamel naam „schoften" aan te duiden, welke laatste kwalificatie op verzoek werd te ruggenomen en vervangen door „minder waardige lieden". Nadat het raadslid Kuiper al uitvoerig tegen het wetsont werp had gefulmineerd nam zijn fractiege noot Zuidersma het woord van hem over. Toen de voorzitter hem reeds eerder voor genoemde uitlatingen het woord had ont nomen scheen hij aanvankelijk zijn woor denvloed te stoppen, maar nadat zijn frac tiegenoot Swarts hem aangespoord had, volgde er een reeks nieuwe uitvallen, gro tendeels onverstaanbaar door het dave- De gemeentebegroting van Beverwijk over het komende jaar, die Dinsdagavond de raad werd aangeboden, getuigt op enige punten van een ver vooruitziend beleid - ten opzichte van de ontwikkeling van de stad. Er zijn enige posten bijgekomen, die mi net totaal 3,2 millioen gulden. eerste bijdragen vormen in nieuwe fondsen voor de stichting van enige gebouwen, ,.'£n'e en afschrijving van dit <jie jn (je verre toekomst Beverwijk het cachet van een grote stad zullen geven. De •iT r over^e exploitatie- gemeente neemt zich voor in de loop van de komende 25 jaar gelden te reserveren, '•■inucnting ten volle op de begro- waarmee zjj eens zal kunnen bijdragen aan de bouw van een centrum van het cultu rele leven, een overdekt zwembad, en in de stichting van kerkgebouwen. Bovendien is een fonds gevormd voor de bouw van een stadhuis in de verre toekomst en de con centratie van de daarvoor in aanmerking komende diensten en bedrijven. Voor elk van deze verschillende doeleinden is in deze begroting 25.000 gulden gereserveerd op de Kapitaaldicnst. In het fonds voor stadsaanleg, waarvan de eerste post (ad 25.000) reeds in de begroting van dit jaar voorkwam, is opnieuw, zulk een bedrag gestort. de volgende jaren moeten j^amd, zou het evenwicht in deze '.vel zeer labiel zijn", aldus het *lei voor de gemeente belang en zouden achterwege moeten -ft bovendien een voor de --".andigheden véél te hoge be- --. op (k ingezetenen en plaatse- Rrieen zou moeten worden ge- j afschrijving op de kosten in 'X^Omf „Ondenoijs. Kun- uitschoppen van Beverwijks ;bJS yo,or 'finderhoud van de w het uitsteken van vlag- •'4 ef 00 geraamd. Het in /uL«0repen bedrag van f 2000 C Van °Pe^are Wer- tCHit u V00T hëtstel van de bó i'U' mar Ben W- in fit T ,Toelic,lting mededelen, i ZZf,^Tden bestemd maar financiering van nieuwe, verplaats- ment f°or Beverwijk. CCWCOOOOO:>«><XXX03DC<XXOCOOOOOOt Een overdekt zwembad in de toekomst is, naar B. en W. in de Memorie van Toelich ting uiteenzetten „een noodzakelijke toe rusting van een gemeente van 30.000 ii 40.000 inwoners"; evenzo wordt het beoog de „centrum van het culturele leven" ge zien. Voor beide objecten worden nu reeds „potjes" gevormd opdat de gemeente in de toekomst de stichting ervan zal kunnen steunen. Sociaal aspect van de te ver wachten bevolkingsaanwas. Vooral de reservering voor toekomstige bijdragen in de stichting van kerken wordt in de memorie uitvoerig gemotiveerd. Dooi de „van overheidswege bevorderde en ge forceerde industrialisatie" zal de gemeente Beverwijk in snel tempo een buitengewone bevolkingsaanwas ten Noorden van het Noordzeekanaal te verwerken krijgen. De wijze waarop dit geschieden zal moet ook sociaal verantwoord zijn. Kerkelijk en par ticulier initiatief zullen er ten nauwste bij betrokken zijn. De kerken zullen te worste len krijgen met problemen van zielszorg. Tot dusver stichten zij hun gebouwen voor de eredienst uit eigen offers. Maar bij een abnormale bevolkingsgroei als is te voor zien zullen de kerken nauwelijks de volle omvang van deze lasten kunnen dragen. B. en W. stellen de raad voor een algemene richtlijn vast te stellen, die de gemeente in acht kan nemen bij van erkende kerkge nootschappen te verwachten aanvragen om subsidie voor kerkenbouw. Daartoe is ook de reservering van 25.000 op de kapitaal- dienst bestemd. Definitieve zetel Met het oog op de toekomst achten B. en W. het naar zij in de Memorie van Toe lichting doen weten „een zaak van solied beleid" om zeer tijdig voor een periode van 15 a 25 jaar een fonds te kweken waaruit te zijner tijd de kosten kunnen worden be- wel op 7500. streden van een „definitieve voorziening betreffende de zetel van het gemeentebe stuur" en de concentratie van de gemeente lijke diensten. Wat het huidige raadhuis betreft: op de gewone dienst komt een onderhoudspost voor van ongeveer 37.000 gulden, tegen circa 6.700 gulden in 1951. Aan „Schey- beeck" is sinds de ingebruikneming dooi de gemeente nog niets gedaan en de toe stand er van noopt tot een vrij grondig onderhoud. De entrée en de bodekamer zijn zeer zeker voor restauratie vatbaar en daarnaast staan er enige essentiële voor zieningen op het programma: een vestiaire, een fietsenstalling, de brandbeveiliging en zovoort. Onderhoudspost voor de Groenelaan. Voor het onderhoud van straten en plei nen is op de Gewone Dienst 95.000 uitge trokken, in de vorige begroting ongeveer 64.380. In de Memorie van Toelichting wordt verwezen naar de bedrijfsbegroting van Openbare Werken waarin 15.200 is geraamd voor gedeeltelijke herbestrating van de Arendsweg. B. en W. stellen echter voor dit werk vooreerst achterwege te laten en in de plaats daarvan uitvoering te geven aan een plan tot verbreding en verbetering van de Groeneweg, waarvan de kosten worden geraamd op 57.000. Door de instelling van de wekelijkse goederenmarkt wordt het totaal aan inko mende marktgelden voor 1952 4000 hoger geraamd dan in de vorige oegroting, en rend staccato van de voorzittershamer. Het voorstel om deze woordvoerder voor de verdere duur van de vergadering uit de zaal te verwijderen stelde de twee aanwe zige boden voor de moeilijke taak om dit raadslid, dat wegens een blessure zijn arm in het verband had zonder hem te bezeren uit de zaal te leiden, waarvan zij zich met grote voorzichtigheid hebben gekwe ten. Dit werd nog bemoeilijkt door het verzet van de twee andere communisti sche raadsleden, die hem flankeerden. Noodzakelijke verhuizing van secretarie-afdeling werd be treurd Nadat met het heengaan der communis ten onder de bedreiging „jullie zult spoedig ter verantwoording worden geroe pen" dit jammerlijk incident was be sloten, gaf de heer Van Dorp de voorzit ter als zijn mening over „deze sinistere vertoning" te kennen, dat deze nog veel te lankmoedig was geweest en de commu nistische woordvoerder eerder het zwijgen had moeten opleggen. De heer DeWeyer (KVP) toonde zich als lid van de commis sie voor de wijziging teleurgesteld in de CPN-fractie, aangezien de commissie juist haar enig mogelijke reden tot protest had weggenomen. Waarop de voorzitter ant woordde: „U koesterde de illusie, dat het de communisten om de wijziging te doen was, maar u vergiste zich, het ging hen om de rel". Daarna werd de voorgestelde herziening van het Reglement van Orde goedgekeurd evenals het de voorgaande voorstellen verging, die reeds eerder in dit blad zijn bekend gemaakt. Alleen van de voorgestelde verhuizing van de tweede afdeling der secretarie uit Scheybeeck naar het dienstgebouw aan de Kees Delfsweg werd door enige raads leden de noodzakelijkheid aanvankelijk niet een-twee-drie ingezien. De heer V a n der Horst (KVP) achtte deze oplossing van het ruimte-tekort van de afdelingen 1, 2 en 5 der secretarie in „Scheybeeck" niet gelukkig. Hij betwijfelde of de ruimte in dit raadhuis zelfs wel „uitputtend" ge bruikt werd en verzocht het college nog eens een grondig onderzoek betreffende de ruimte-indeling te doen. Spreker vond de kosten voor de inrichting van het ge bouw aan de Kees Delfsweg (ƒ9.500), ver meerderd met die voor de aanschaffing van nieuw meubiliair 3.500) een groot offer, dat men niet lichtvaardig diende te brengen. Tenslotte voorzag de heer Van der Horst administratieve moeilijkheden als gevolg van deze decentralisatie, die op zichzelf reeds zijn te betreuren. Ook de heer De Weyer (KVP) vroeg om een onderzoek naar de ruimte op „Schey beeck" en zijn fractiegenoot, de heer Van Doorn, suggereerde het raadhuis voor de tweede afdeling maar uit te breiden, het geen aanvankelijk misschien wel meer kosten zou vergen maar zijns inziens op de lange duur voordeliger zou blijken. De heer Romunde (P.v.d.A.) onder- Ook de bijdrage van de gemeente voor de Wijkverpleging en de kraamverzorging is aanzienlijk hoger geraamd dan vorig jaar, toen 5000 en nu 16.000. Deze ver hoging is mede een gevolg van de nieuwe subsidieregeling, die in Maart van dit jaar door de raad is vastgesteld en waarin de hulp aan de plaatselijke Kruisverenigingen voor wijkverpleging en kinderzorg wordt geregeld. Massa-jeugdwerk en beroepskeuze Het bedrag van de subsidie aan bad- en zweminrichtingen is voor het begrotings jaar op ƒ6.500 geschat, ongeveer ƒ4000 hoger dan voor 1951. De subsidie voor het Witte Kruis, bestemd voor het badhuis, wordt thans door de sterk gestegen kolenprijzen op 4.750 geraamd. B. en W. hebben voor subsidie aan het massa-jeugdwerk deze maal een bedrag van 2000 uitgetrokken, dat is tweemaal zoveel als voor 1951. Zij vragen de raad machtiging om hiermee de naar hun me ning daarvoor in aanmerking komende plaatselijke organisaties te steunen. Daar bij zal aansluiting worden gezocht op de subsidie-regeling van het rijk in die zin, dat de gemeentelijke subsidie een zeker percentage zal vormen van hetgeen het rijk voor dit plaatselijk werk beschikbaar stelt. Een bedrag van 5000 gulden is uitge trokken als bijdrage voor de vestiging van bureaux voor beroepskeuze, een aangele genheid, die nog bij B. en W. in studie verkeert, maar waarover te zijner tijd voor stellen zullen worden gedaan. Hockeyvelden Voor de R.K. Hockeyclub „Eechtrop" is een eenmalige subsidie geraamd van 250( gulden als bijdrage in de aanlegkosten van twee hockeyvelden. Voor het reddingwezen zijn twee één malige _extra subsidies uitgetrokken, één van 250 voor de Reddingsbrigade in Wijk aan Zee, op voorwaarde dat zij besteed zal worden als extra aflossing op de door de gemeente verstrekte geldlening en een van 500 voor de KNZHRM in verband met de kosten van het nieuwe boothuis in Wijk aan Zee. De subsidie aan de reclasseringsvereni- gingen is van 750 op 1000 gebracht. Blijkens de verslagen van deze instellingen is haar arbeid in Beverwijk namelijk in omvang toegenomen. De Stichting voor Karaktervormend On derwijs aan Jonge Meisjes in Kennemer- land, waarover wij kort geleden uitvoerig hebben bericht, is op de begroting met een post van 1500 bedacht. Voor de organisatie van een dienst ter bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen voor Velsen en Beverwijk waartoe zoals bekend van hogerhand voor bereidingen worden getroffen is 5000 uit getrokken; voor 1951 was dit ƒ4500. Muziek-subsidies Op voorwaarde, dat de HOV minstens vier concerten in Beverwijk geeft, waar van twee met een solist, is onder de para graaf „Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen" 1250 uitgetrokken, als subsidie voor dit orkest. De heer G. J. Moed is een sub sidie van 150 toegedacht voor zes „zo meravond-orgelbespelingen" in de Her vormde Kerk. Verder worden nog subsidies geraamd voor de Beverwijkse Harmonie kapel 750) en voor de muziekvereniging „Arion" in Wijk aan Zee 250. Avond-nijverheidsschool Voor de aanschaffing van 15 nieuwe tekentafels ten behoeve van de Avondnij- verheidsschool is op de begroting 1125 geraamd; voor de verduistering van lokaal 5 voor het geven van filmvoorstellingen 675. Bouwplannen Uit de begroting van het woningbedrijf blijkt, dat de gemeente dit bedrijf in 1951 een kapitaalsverstrekking denkt te geven van 4.336.242.24, nadat deze „injectie" op de vorige begroting „pro-memorie" was geraamd. Het bedrijf voor Openbare Werken kan volgens de begroting rekenen op 104.678,56. Voor 1951 werd ook deze post „memorie" geraamd. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. Koningsplein 8 IJmuiden Tel. 4886 schreef het B. en W.-voorstel ten volle, hij achtte de huidige krappe huisvesting van verschillende afdelingen op Scheybeeck „beneden de waardigheid, die overheids instellingen moesten hebben", vooral ook de wijze waarop de drie wethouders zijn „ondergebracht". Zij resideren, naar spre ker mededeelde „in een aangekleed hokje met drie verschillende soorten stoelen". In zijn antwoord zei de voorzitter, dat de voor- en nadelen van de voorgestelde overplaatsing nauwkeurig tegen elkaar zijn afgewogen, maar dat deze oplossing toch het voordeligst is gebleken. De zaak is des te urgenter door de grote uitbreiding van de werkzaamheden, die in de naaste toe komst voor de genoemde afdelingen is te verwachten. De door de heer Van dei- Horst betreurde decentralisatie is naar hij zeide onvermijdelijk. Beverwijk staat er in dit opzicht zeker niet ongunstiger voor dan vele andere gemeenten, waarvan spreker enige voorbeelden gaf. Tenslotte stelde de voorzitter de moge lijkheid in het verre vooruitzicht, dat Be verwijk een groot raadhuis zal krijgen en een centralisatie der daartoe bestemde diensten. In de begroting, die de raad in deze zit ting werd aangeboden, is, gelijk wij elders op deze pagina uitvoeriger melden, 'n fonds voor dit doel gevormd). Na afloop van de openbare vergadering bleef de raad nog enige tijd in besloten zitting bijeen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7