Flora 1953 „Lentefeest in Nederlands tuin AANBIEDING Fantastisch CENTRALE VERWARMING Zie Boven Q Experiment met een studentenparlement Onderzoek naar huur prijzen in Amsterdam De kolenprijs en het plan-Schuman GROEN Co. 'Hoe is het ontstaand Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden je voorbereiding wordt reeds druk gewerkt 99 an Wnda voor Haarlem Bloembollenmakelaars vergaderden Toren in Jorwerd kan in oude vorm herrijzen 99.75 99.- PEEK CLOPPENBURG Beter.... en stukken qtedkofter! let op onze aanbieding! DRIE PLANETEN AAN DE OCHTENDHEMEL Dit woord: SMEERLAP Luitenant-vlieger P. Hartsema om het leven gekomen Verzending van zeepost Jit'l t""1 de maquette waarop vien met Blocmenpaleis de klokketoren. voorgrond it Flora" in Heemstede aan- gis „Lentefeest in Nederlands :1 haar hekken zal openen om de ."bezoekers toe te laten, moet welis- TlVi jaar verstrijken, maar toch ,it wat ter voorbereiding gedaan Kr,lon cfct r>ll in firn! 1U reeds onze belangstelling. Grote ^nissen werpen altijd hun schaduw .en deze tentoonstelling maakt uitzondering. Reeds nu ko- aanvragen binnen van reisbureaux die de inschrijving openstellen Sibling wordt op 14 Maart japend en duurt tot 14 Mei. Een millioen bezoekers rora" van 1935 trok ruim 600.000 Is'Men hoopt dat er in 1953 meer v'samen; zelfs hoorden wij de ver- uitspreken dat het millioen zal -•-bereikt. Om die stroom te kunnen :t,0 moeten natuurlijk uitgebreide ■T'èien genomen worden. De capa- r van de tentoonstelling is zó, dat per 5000 a 70.000 bezoekers verwerkt 'worden. Dat zullen dan wel „top- vrijn maar de voorzorgen die men boeten daarop toch ingesteld zijn. Hoe bet parkeervraagstuk wordt opgelost •-•e maanden geleden wezen wij er op directie der tentoonstelling voor de rikeid stond het parkeervraagstuk j'hsen. Er zullen nu heel wat meer -i- rer auto of per autobus komen dan ^-5,toen bovendien de electrische tram zodat alleen verkeersopstoppin- itiorkomen kunnen worden als er iparkeerterreinen komen. Mfdingang van de „Flora" komt Herenweg. De directie heeft ge- hoop dat zij de beschikking krijgt ,'Kiizeer groot weiland Westelijk van dat dan tot parkeerterrein zal ingericht voor auto's. Voor voet- es en dus ook voor de inzittenden auto's, wordt een luchtbrug ge- at die het parkeerterrein mét de in- ztan de tentoonstelling verbindt, i worden veel gezelschappen uit vrcen des lands en ook wel uit het zhnd verwacht die met autobus sen. Die bussen zullen parkeren op ::a terrein voor het Verversingshuis .C-roenendaal". Deze bezoekers zullen 'dein eindje moeten lopen om bij de «ingang van de tentoonstelling aan Maan te komen. automobilisten die van deze ingang willen maken, kunnen hun wagen op de grasstrook, die tussen de twee ip van de Valkenburgerlaan ligt. irj zal op drukke dagen misschien wel s«orden, maar er is grond genoeg be is-ar. Na de tentoonstelling zal de wel vernieuwd moeten worden. HiZKVM heeft toegezegd een groot iextra autobussen te zullen inleggen vervoer uit Haarlem te verzorgen. :k'. station komen pendeldiensten die iacekers regelrecht naar de „Flora" t brengen. rkomen natuurlijk ook rijwielstallin- een grote capaciteit bij het ten- -"illingsterrein De tentoonstellingsgebouwen tsboven geven wij een afbeelding van ixfebouw. In het midden komt de een frontbreedte krijgt van 38 de „Flora' attaché te Brussel is benoemd ■wi der cavalerie B. A. de Veer, 'ff Qarnizoenscommandant van Amsterdam. uiJIJJ?AG 26 OCTOBER ..Oihello, de moor van -diik r toneel). 8 uur. Ge- Wo"Ceotglb0uw: Concert HOV, 8 s" me, ij!!!!, Theosofische Vereniging, •VU,.S?.?lden mejuffrouw H. M. o^'.Vdhelminasiraat 22: Vereni- üHili.PQ,Klsten -Het Licht". 8 uur. Ni: d e?!""'.14 3-, 7 en 9.15 uur. TN TTj'> u.xo uui. en a ie Hertogin van Idaho", alle "'15uur i..UUr' Palace: i,Pinkie", 14 j., ■êoenói- r: -Cod heeft de mensen ^werri-'- ,,uifr- City: -De man die mij laüi (fer'r h' 7 en 9-15 uur. Spaarne: ZATP»niZ^n"18 3-, 7 en 9.15 uur. tóSDAG 27 OCTOBER ■toaiediat f: "Klndei"en zijn kinde- W;2 ai- Uur- Rembrandt, Palace :«n 9.15 '•»-*- uur- Frans Hals: i5Wt: 2UjV Uur- Rembrandt, Palace s 7 ®n 9-35 uur. Fi 7 en 9.15 WJ3 7 en 9.15 uur. 1 agenda van Vrijdag)'. uur. (Voor pro meter en een diepte van 20 meter. Die erehal geeft toegang tot de daarachter ge legen grote tentoonstellingszaal, het bloe- menpaleis, dat 85 meter lang en 25 meter breed wordt. Een totale oppervlakte dus van niet minder dan 2125 vierk m. Dit bloemenpaleis, waar vijf tijdelijke tentoon stellingen, die alle 10 dagen zullen duren, worden gehouden, zal altijd in het cen trum der belangstelling staan. Toch zal er ook elders veel te zien zijn. In twee zogenaamde warenhuizen krij gen de kwekers gelegenheid hun nieuwe variëteiten te exposeren. Tot deze kassen krijgen alle tentoonstellingbezoekers toe gang. Ook komt er een groot regeringspa viljoen. De vollegrondstentoonstelling Voor de vollegrondstentoonstelling zul len millioenen bloembollen worden ge plant. De keuze en rangschikking zullen er op berekend zijn dat gedurende de gehele tentoonstelling veel aantrekkelijks gebo den wordt. Men zal zich daarbij niet bepalen tot bloembollen. In een rotstuin, die een af meting krijgt van 60 bij 80 meter, zal steeds een weelde van voorjaarsbloemen te bewonderen zijn. Aan de aanleg van deze rotstuin zullen kosten noch moeite gespaard werden. Ook nu zal weer ten volle profijt ge trokken worden van de bijzondere ge steldheid van „Groenendaal". Het mooie bosterrein met zeldzame waterpartijen is op zich zelf reeds een lust der ogen. maar door een met zorg gekozen beplanting met kleurrijke bloemen zal het een sprook jesland worden. De winkelgalerijen Naast de erehal en het bloemenpaleis komen aan elke kant een winkelgalerij en een industriehal. In beperkte mate zal aan bepaalde takken van industrie, handel en nijverheid gelegenheid worden gegeven de schoonheid van hun producten te laten wedijveren met de bloemen. Er zal voor keur gegeven worden aan artikelen die iets met bloemen te maken hebben. Bij voorbeeld parfums, textielstoffen met bloemmotieven, enz. Er zijn nu 32 winkels ontworpen, als er veel gegadigden komen, zou het aantal tot 44 opgevoerd kunnen worden. Het café-restaurant Er komt een groot café-restaurant. Dit zal zo worden ingericht dat alles berekend is op een vlugge bediening, want alleen daaidoor zal het mogelijk zijn op drukke dagen in de behoeften te voorzien. Na tuurlijk is er geen denken aan de capaci teit zó groot te maken dat op topdagen alle bezoekers gelegenheid krijgen er te eten en te drinken. Elders op het terrein komt een snelbuffet voor bezoekers die bescheidener eisen hebben. Wie zelf zijn De jeugdige Vereniging van Makelaars en Zelfstandige Tussenpersonen in het Bloembollenbedrijf (met als aantekening bij deze naam: In de ruimste zin van het woord) hield Donderdagmiddag in restau rant Brinkmann te Haarlem haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Een algemeen verschijnsel bij jonge verenigingen was vol gens de puntige voorzitter, de heer H. L. van der Iiorst, ook bij de vereniging van Makelaars, enzovoorts, te bemerken. Hij meende namelijk dat vele mensen een hekel hebben om een wagen op gang te helpen duwen, maar dat daarnaast een groot aantal lieden wel mee willen met een rijdende wagen. In een tijdsbestek van bijna twee uur werd een twaalftal agendapunten afge werkt, waarvan de vaststelling van de contributie voor het tijdvak 1951-1952, het instellen van een ballotagecommissie en het op touw zetten van een reclame-actie de belangrijkste waren. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee, dat het bestuur sedert de laatste vergadering omvangrijk werk heeft verricht. Zo heeft het na veel moeite bewerkstelligd, dat de statuten van de vereniging de koninklijke goedkeuring hebben gekregen, hetgeen inmiddels in de Staatscourant is afgekondigd. De heer Van der Horst achtte het zeer waarschijnlijk, dat de vereniging te zijner tijd een publiekrechtelijk orgaan zal wor den, wanneer zij althans voldoende repre sentatief zal zijn. Bij de ingekomen stukken was onder meer een voorstel tot het instellen van een ballotagecommissie. De voorzitter beval dit voorstel ten sterkste bij de vergadering aan, omdat, zo meende hij, de vakkennis van de leden een eerste vereiste is. Men besloot op korte termijn een examencom missie van zes of zeven leden te benoemen, die dient te onderzoeken of degeen, die zich in de toekomst komt aanmelden als lid, de nodige vakkennis bezit om opgenomen te worden in de vereniging. Punt vijf van de agenda was de benoeming van drie leden in het bestuur wegens periodiek aftreden van de heren: P. A.Mascini Jr. (secretaris), C. Braun en P. H. J. van Waveren. Met grote meerderheid werden deze drie heren herkozen. Na enige discussie besloot men de contributie voor het tijdvak 1951-1952 te bepalen op 30 gulden. Het lag in het voornemen van het be stuur om in de komende wintermaanden zogenaamde praatavonden te organiseren. Op deze bijeenkomsten zullen onderwerpen worden behandeld, die de algemene ont wikkeling van de leden beogen. „Want", zo zei de voorzitter, „in ons veelzijdig vak is het van eminent belang, dat wij regelmatig op de hoogte blijven van de vooruitgang. Ten alle tijden dienen we goed beslagen lunch heeft meegenomen, kan in de thee- schenkerij enige lafenis zoeken. De avondverlichting De tentoonstelling blijft tot 's avonds 11 uur open. Door een bijzondere verlichting zal het tentoonstellingsterrein ook bij avond aan trekkelijk worden. De erehal met de daar voor liggende vijver zal in een zee van licht baden, evenals de klokketoren. (In deze toren komt een carillon dat af en toe bespeeld zal worden). Men zal niet trach ten de bloeiende bollen in de volle grond te belichten, zoals dit in 1935 gedaan is, want het daardoor verkregen effect bevre digde niet. Nu hoopt men meer succes te hebben door hier en daar accenten van licht te brengen. Alle winkels in de winkelgalerij moeten tot het sluitingsuur geopend blijven. Niet alleen bloemen op de Flora Er is in Heemstede een comité gevormd om te bereiken dat er ook buiten het ten toonstellingsterrein veel bloemen te be wonderen zullen zijn. Er zal niet alleen getracht worden particulieren te bewegen hun voortuinen een fleurig aanzien te ge ven, maar ook zal aan het bloembollen fonds voor onpersoonlijke reclame ge vraagd worden mee te werken om in de parken veel bloembollen te planten. Eerste vergadering op 15 December in Tweede Kamerzaal Op Zaterdag 15 December zal op initia tief van de voorzitter van de Tweede Ka mer tevens curator van de rijksuniversiteit te Leiden, mr. L. G. Kortenhorst, in de ver gaderzaal der Tweede Kamer een Leids studentenparlement bijeen komen. Op die dag zal een wetsontwerp inzake de candi- daatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer in de afdelingen van het studentenparlement worden onderzocht. Als „ministers" treden op de heren Fra- ser, Jonkman Jr. en Roelvink. Zij zullen na de schriftelijke voorbereiding het voorstel in een tweede openbare vergadering in Januari tegen de bedenkingen der studen tenkamer verdedigen. In de bijeenkomst van 15 December zal door een der vrouwelijke leden van het studentenparlement een interpellatie wor gden gehouden, welke vermoedelijk betrek king zal hebben op de positie van de ge huwde ambtenares. De parlementaire pers en de technische en administratieve outillage der kamer worden ingeschakeld om deze zittingen zo goed mogelijk te doen verlopen. De verga deringen zullen door mr. Kortenhorst wor den geleid. Aan de voorbereidingen van deze zittingen nemen ook deel prof. mr. J. R. Rijpperda Wiersma, hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de rijksuniversiteit te Leiden, mr. J. M. Kan en dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, hoofdambtenaren bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich, eerste commies-grif fier van de Tweede Kamer, J. A. Bottink, ambtenaar ter griffie dier Kamer en mej. T. Timmer en de heer J. Cambon, bestuurs leden van de Leidse Vereniging voor Staats- kunde. Mocht dit experiment slagen dan zal het regelmatig worden herhaald met studenten van andere universiteiten en hogescholen. Men overweegt daarbij fractievorming per universiteit of hogeschool, zodat bijvoor beeld uit Nijmegen het gros der R.-K. stu dentenfractie en uit Amsterdam (V. U.) het grotere gedeelte ener A.-R. fractie af komstig zou kunnen zijn. Het grote aantal meestal gegronde klachten over te hoge huur en onderhuur, dat bij de prijzencommissies van de hoofd stad wordt ingediend, heeft er toe geleid met toestemming van de minister van So ciale Zaken een enquête in te stellen naar de prijzen op dit gebied. Deze enquête zal worden ingesteld door een centrale prijzencommissie die als werk- object zal worden beschouwd voor werk loze hoofdarbeiders. In alle gevallen van onderhuur zal zowel aan de onderverhuur der als aan onderhuurder een enquête formulier ter invulling worden toegezon den. De gevallen van het vragen van een te hoge huurprijs zullen in handen worden gesteld van voor dit doel aan de prij zencommissies te verbinden Huurkamers. Deze Huurkamers zullen de juiste huur prijs bepalen en haar bemiddeling verle nen om tot de vaststelling van deze prijs tussen partijen te geraken. Ook zal het mogelijk zijn, dat het publiek zich recht streeks tot de Huurkamers wendt met het verzoek om een juiste huurprijs-vaststel ling. Een en ander zal in nauwe samen werking met de Huuradviescommissie ge schieden. Medewerking is verkregen van de Federatie van Woningbouwverenigin gen, van de belastingdienst en de woning- dienst. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Algra (A.R.) over het instorten van de toren te Jorwerd heeft de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geantwoord dat van de circa f 52.000, waarop de restauratiekosten wer den geraamd, ongeveer f 30.000 was be steed. Reconstructie van de toren, geheel overeenkomstig de oude vormen, is waar schijnlijk wel mogelijk, aangezien het oude materiaal voor een groot deel nog bruik baar is en van de toren en zijn onderdelen volledige tekeningen aanwezig zijn. Aan de Arbeidsinspectie is opdracht ge geven een onderzoek naar de oorzaken van de instorting in te stellen. Haar rap port zal binnenkort aan de officier van justitie te Leeuwarden worden aangeboden. ADVERTENTIE Wij vervolgen Alaska-ulsrers Royale reisulsters van zuiver wollen Engelse flausch in moderne kleu ren en dessins. Een top prestatie van goed vak manschap Colbert Costuums van zuiver wollen kam- garen, 2-rij model Demi-saisons in originele Schotse Harris-lweed 99.- Herensportjekkers met alpaca kraag en teddy voering, II-rij model met lederen knopen 59.75 Herensport j ekkers met prachtige bontkraag en echte bontvoering, II-rij model met lederen knopen, in luxe uitvoe ring 99.— Tinneroy Sportpantalons met elastieken band en extra hor- logezakie 19.75 Sportcombinatie. Ook dit Najaar brengen wij een rijke collectie Sportcolberts en Sportpantalons. AMSTERDAM DEN HAAG - ROTTERDAM GRONINGEN - LEEUWARDEN - UTRECHT LEIDEN HAARLEM ARNHEM - NIJMEGEN EINDHOVEN ten ijs te komen en we kunnen zeer veel van elkaar leren". Op de begroting stond een aanzienlijk bedrag voor de reclame, waarop de voor zitter een nadere toelichting gaf. „De beste reclame is nog steeds: service, soliditeit en accuratesse. Het is overigens wel ge bleken dat onze vereniging levensvatbaar heid heeft gekregen sedert de oprichting op 5 October 1950 en zoals in vele takken van de handel is ook in onze branche de makelaardij groot geworden, en nog altijd groeiende", aldus besloot de voorzitter. Of de kolenprijs in Nederland aanstonds verhoogd zal moeten worden als gevolg van de heffing, welke voor het fonds tot aanpassing van de prijzen van het plan Schuman verschuldigd zal zijn, kan niet gemakkelijk worden voorspeld. Dit is mede afhankelijk van de vraag, tegen welke prijs in de gemeenschappelijke markt kolen uit Duitsland en België zul len kunnen worden aangevoerd. De rege ring is geneigd aan te nemen, dat dit prijs peil in ieder geval lager zal liggen dan het huidige Duitse exportprijspeil. Boven dien zal de kolenprijs hier te lande wor den beïnvloed door de mate,waarin ko len van overzee zullen worden aange voerd. Bij de afhankelijkheid van zovele onzekere factoren kan de regering zich niet uitspreken over de vraag, in hoeverre wijzigingen in de prijs van de importko len de invloed van de heffing zullen com penseren dan wel deze zullen versterken. Gerekend naar de bestaande prijs- en importverhoudingen zal de kolenprijs dooi de heffing met gemiddeld 0,30 per ton worden verhoogd, zo wordt medegedeeld in de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het plan Schuman. Alle edities ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 ryaterdag en Zondag vóór zonsopgang staan 3 planeten tegelijk aan de Zuid-Oostelijke hemel, plus nog de in haar laatste kwartier verkerende maan. Zater dagmorgen is het beeld het opvallendst: de ach terover hangende maan sikkel heeft dan twee van die planeten vlak boven zich staan, zo lijkt het. De helderste is Venus, daarboven staat Mars. En halverwege de maan en de horizon, maar meer Oostelijk, is nog het vrij zwakke licht van Saturnus zichtbaar, de planeet met de rin gen, die ongeveer ander half milliard kilometer van de zon af staat, tien keer zo ver als de aarde. (De temperatuur is er dan ook naar: meer dan 150 graden onder nul.) Lange tijd hebben de ringen van Saturnus de aardse waarnemer voor puzzles gesteld, hoe wel het eigenlijk een voudig. manen zijn. Maar dan ontelbaar in aantal en van het for maat van zandkorrels, al zijn er ook grotere bij. Tegenwoordig onder scheidt men vijf ringen, in één vlak om de bol liggend, waarvan de ma terie waaruit zij bestaan waarschijnlijk te dicht bij de planeet is om een normale" maan te vor men. Overigens heeft Saturnus ook nog tien gewone manen!) In vroegere eeuwen hebben de ringen van Saturnus vaak de onverklaarbaar ste gedaanten vertoond: de aarde bevond zich niet altijd in dezelfde stand ten opzichte van die ringen, de belichting ervan door de zon lever de soms de grilligste licht- en schaduwwer king op en bovendien traden er dikwijls beeld vertekeningen op in de gebrekkige kijkers van die dagen. Saturnus Onze buurplaneet, de heldere Venus, die de aarde tot op pl.m. 40 millioen kilometer kan naderen in de sterren kunde een kleinigheid is in diverse opzichten een raadsel. Haar dichte dampkring, waarin grote hoeveelheden koolzuur gas, maar zeer weinig waterdamp en zuurstof voorkomen, onttrekt haar oppervlakte aan ons gezicht, zodat men bijvoorbeeld niet eens weet of zij evenals de aarde een betrekkelijk snelle aswenteling heeft of dat zij, zoals de maan ten opzichte van de aar de doet, de zon steeds haar zelfde zijde toe keert. Een kleine kijker ver raadt al dat Venus schijngestalten heeft, net als de maan. Op het ogenblik ziet zij eruit als de maan in haar laatste kwartier: een naar links gebogen sik kel. Zij staat nu name lijk tussen de zon en de aarde; van het zonlicht dat deze planeet be schijnt komt het meren deel terecht op de van ons af gerichte zijde. Mars is van de drie het interessantst, doordat de astronomie sinds enige jaren weet dat daar leven bestaat, zij het in primitieve, plantaardige vorm. Mars kent ook seizoenen, zoals men on der meer heeft kunnen constateren uit de kleur verandering van deze begroeiing. Aan de polen van Mars neemt men xvitte kappen waar, die in omvang afnemen als het op Mars zomer wordt en tegen de winter weer uitdijen. Al is de Mars- temperatuur door de grotere afstand van de zon lager dan die op aarde, de planeet ver toont in enkele opzichten overeenkomst iriet de onze, hoewel zij vier maal kleiner is. Of er echter levende wezens kunnen wonen, gelijkend op mensen, zal wel niet zijn vast te stellen voor dat het interplanetaire verkeer ons in staat heeft gesteld, dit ter plaatse te onderzoeken. G. v. W. In vroeger tijd bestond er een ver voermiddel dat men een toe-slee noem de: een kastje waarin een persoon kon zitten, getrokken door een paard, maar niet op wielen rijdend, doch glijdend op sleehouten. De bestuurder liep er men nend naast. In plaats van een zweep droeg hij een daarop sterk gelijkend voorwerp, dat evenwel aan het einde was voorzien van een bundel in smeer gedrenkte lappen. Met een handige be weging deed hij dat vettige geval tel kens neerkomen voor een der glijders, waardoor die gesmeerd werd en gemak kelijker over de oneffen keien onzer vroegere straten voortgleed. Die bundel was dus een echte smeer-lap. Figuurlijk wordt het woord gebezigd voor: viezerik en al is de eigenlijke smeerlap allang uitgestorven, de figuurlijke bestaat nog steeds. En zal wel blijven bestaan ook, vrees ik. TONEEL EN CABARET Vrijdag 26 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel met „Othello" van Shakespeare onder regie van Frits van Dijk, die zelf de rol van lago vertolkt. Verder onder anderen: Ko van Dijk als de moor van Venetië en Andrea Domburg als Desdemona. Zaterdag 27 October, Stadsschouwburg, 8 uur: „Kinderen zijn kinderen" van Eduardo di Filippo door Comedia onder regie van Ettore Cella. met in de hoofd rol de jubilerende actrice Magda Janssens, die na afloop van de voorstelling gehul digd wordt. Zondag 28 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia speelt „Kinderen zijn kinderen" (zie boven) met Magda Janssens, John Gobau. Caroline van Dommelen, Bep Dek ker, Jacques de Haas en vele anderen. Maandag 29 October, Stadsschouwburg. 8 uur: Abonnementsvoorstelling van „Kin deren zijn kinderen". Dinsdag 30 October, Stadsschouwburg. 8 uur: Abonnementsvoorstelling door Comedia onder regie van Joan Remmelts van ..Anna Lucasta" van Philip Yordan, met Rie Gilhuys in de titelrol. Woensdag 31 October, Stadsschouwburg, 8 uur: zie Dinsdag. MUZIEK Vrijdag 26 October, Concertgebouw, 8 uur: De Franse pianiste Henriëtte Faure is soliste in het Vijfde Pianoconcert van Camille Saint-Saëns bij de H.O.V. onder directie van Toon Verhey. Op het pro gramma staat ook de Tweede Symphonie van Beethoven. Vrijdag 26 October, Ned. Herv. Kerk Bloe- mendaal. 8.15 uur: Concert ten bate van het orgelfonds door Akke de Vries (alt), Joop Lenaerts (hobo) en Piet Halsema (orgel). Werken van Pachelbel, Handel, de Fesch, Schütz en Badings. Zondag 28 October, huize Hesmerg, 8 uur: De pianist Naum Sluszny geeft een recital als onderdeel van de reeks uitwisselings concerten met het atelier Marcel Hastir te Brussel (Bronsteeweg 57, Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Overzichtstentoonstel ling van werken van Dirk Nijland onder auspiciën van Teisterbant (dagelijks van 10—16 uur, des Zondags van 1316 uur). Tot 11 November. Huis van Looy: Najaarstentoonstelling door het genootschap „Kunst zij ons doel" (dagelijks van 1017 uur, des Zondags van 14-17 uur). Tot 5 November. Het voor malig woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen: oo Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur. op Zondagen van 14—17 uur (ingang Kamperlaan). Kunsthandel Leffclaar: Schilderijen en goua ches van Hans Mulder (Grote Markt, tot 4 November). DIVERSEN Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van kanarievogels door „De gekleurde zanger" (van 1 tot 6 November, dagelijks van 10—22 uur). De piloot van de straaljager, welke Don derdagmorgen te Borne is neergestort, was de tijdelijke reserve-tweede luitenant vlieger P. Hartsema uit Groningen. Luitenant Hartsema werd geboren op 11 April 1930 te Baflo in Groningen. Hij kwam op 8 Juli 1949 in dienst bij de lucht macht. Na het behalen van zijn vliegbrevet vertrok hij op 29 Juli 1951 naar Engeland voor het volgen van een speciale cursus. Op 11 October keerde hij naar Nederland terug en kreeg als standplaats de vliegbasis Leeuwarden. Op 1 Juli was hij benoemd tot tijdelijk reserve-tweede luitenant. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: ms. „Willem Ruys" (20 November); naar Nieuw Guinea: ms. „Talisse" (15 No vember); naar de Nederlandse Antillen: ms. „Oranjestad" (30 October); naar Surina me: ms. „Bonaire" (31 October); naar Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland: (27 October) en naar Canada: ss. „Wild Ranger" (29 October). ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 25 October 1851 SCHE'VEXINGENNa den 20sten October zijn nog drie schuiten van de steur haring-vissoher ij met 1 36.000 stuks haring: aangekomen, twee derzelve reeds voor den tweeden keer, hetgeen als eene zeldzaamheid beschouwd moet worden. Tot nu toe zijn nog slechts 17 schuiten van de vloot, bestaande uit 63 vaar tuigen, aan geweest, alzoo 7 minder dan verleden jaar o-p hetzelfde tijdstip, toen 59 schepen ter steurharing-visscherij wa ren uitgerust Met de kant vissoher ij is het allerongunstigst gelegen. Het heugt zelfs de oudste visschers niet. dat de pimkén zoo weinig visch aanbrachten ais thans. Het gebeurt niet zelden, dat zij, behalve met eenige roggen, zonder eenige vangst hoegenaamd uit zee terugkeeren.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5