Zouter water geeft de haring er een paar wervels bij f. JA. de Koning, Visserij-varia 24 Jlex XPieateV PRUIS Rapport-Tinbergen bij de minister Meer dan duizend geboorten Velsen-Noord Castricum Heemskerk 0GGEHEIMEN Kv/aliteitsbepaling wordt door de wetenschap voor onmogelijk versleten UIT HET DAGBOEK VAN EEN VERPLEEGSTER m rijwiel van PüUIS is GO£D kenda voor Velsen ?V°UuUrUr: VTY/eF in een ieeP"- Concert ten bate van Jeugdgebouw een gezellig feestgebakje ƒ0.14 per stuk. BAKKERIJ MANTEN „Geschenk der Goden" voor de huisvrouwen Vijftigjarige T.V.IJ. recipiëert in Thaïia Witte Kruis begint in Velsen „kraamcentrum" De „walvisvaart" voor „het Instituut" Neutrale kleuterschool in „Noord" op komst „Velsen Noord Vooruit" heeft Sinterklaas-plannen 26 OCTOBER 1951 MYSTERIE VAN DE ZOGENAAMDE „HARINGTREK" door de Noordzee, ''pijnlijk van Noord naar Zuid, heeft vele eeuwen lang de visserman ge- /I het b°eit hem nog. Onder de Engelse wal in de dagen van October en No- v rond de Dogger in het prille voorjaar. Want dan ziet hij de gevolgen van rfijOWl 1 n r? r> unrm von A O. tml 1 Q xrl onl A i-r* Ar* Ar>r*V*r*y*-*rx haringscholen, in de vorm van de volle vleet, die in de ochtendscheme- ;3Thet ldare zeewater wordt opgehaald. Want als die haring niet zou scholen, U'met het drijfnet niet veel uit te vangen de haring is tussen Mei en October fllf* i looi T\nV\ Anr-> tr\ rr/iw^ «ilr- ifA^nnVinllrn» «^1 - J 1.11 A -_3jen SllJIMJ"?* «w** w*^i. vtlOtliamcil ax& 111 UC lijU oaait op de voedseltrek in het voorjaar of gedurende de paring in de herfst. ftZos, die nu op de logger het net helpt „schieten", de schipper, die in het be- 'iC'n 'teelt met een vroom „De Here voorziet het" de lange rij Schotse blazen .stilliggende logger ziet uitdrijven zij beiden weten echter al heel wat meer '"'He'geheimzinnige natuurlijke trek van de haring dan hun voorzaten op de gerolde bom. voorouders geloofden namelijk, dat in grote scholen door de ^{rokken en in het voorjaar terug- ;t, naar de plek, waar ze een jaar X"ie zilte haringvijver waren binnen in Dat was een heel simpele ver- maar ze voldeed goed en waarom jfmens zich dan verder druk maken v, de ,,'aering" maar in de vleet wou ::4en Men had zich in die tijd be leen voorstelling gemaakt van de '"-'-assen, die de Noordzee herbergt en flcUte was algemeen, dat er één ho- ;;„5 zWerm haring door de Noordzee die in de winter het hoge Noorden jicht om ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vrydag, Zondag en Maandag Het leven en de tegenslagen van een jonge verpleegster. 18 j. Zaterdag geen voorstelling. zich in het voorjaar over de en Oostzee te verspreiden. Om- 4ks 1725 won de mening veld, dat de uit de Poolzee kwam en dan naar -hiden trok en ook hierin werd nog aangenomen, dat er maar één haring- ::<e bestond de theorie heette dan Tjinstammtheorie" waar ieder- dan hogelijk tevreden mee was. Het moest 7, 1525 worden voor deze kwestie weer - =fl werd en toen was er al zoveel re- ;Vop de „eenstamtheorie" ontstaan, dat 7f feite al verouderd was. Een Zweedse ujadige ontdekte na langdurige onder don dat de haring wel degelijk in Ven té verdelen was en dat elke groep 'lbepaald woongebied het hare kon Va: deze haring had zich aangepast Vén bepaald woongebied en bleef daar Voii. Hiermee was het hek van de dam 3j het laatst van de negentiende eeuw jsikkelde zich vooral in Scandinavië naarstig haringonderzoek, dat sinds- staat als „De Scondinavische De wetenschappelijke interesse dit belangwekkend onderwerp sloeg naar Duitsland en Nederland en al- qs verwijderde men zich steeds verder de oude theorieën. Hoewel ze meer- •ïs nog terug te vinden zijn in onze tijd 3 vaak gebruikt worden als dek- M van concun-entiezucht. Brakker water, minder wervels ft Duitse geleerde ontdekte het eerst onderzoekingen van de Oostzee- aj dat het aantal wervels van de die- renninderde, naarmate de haring meer Oosten gevangen werd kenne- één gevolg van het brakkere water in contreien. Hij ging verder op deze weg vergeleek ook andere anatomische on- ïtóén van op verschillende plaatsen ge- zjen.baring; met het resultaat, dat hij een compleet beeld wist te vormen de haringbevolking in de Noordzee. waaruit zonneklaar bleek, dat er inder- :>i verschillende haringrassen in de lïïdzee leven, die sterk aan één bepaald ■:ied gebonden zijn. !?n voorbeeld van de omvang dezer on- geeft het onderstaand (ver te) staatje, waarin van verschillende ógsoorten het aantal wervels wordt Boemd: Gemiddeld ajplaats aantal wervels üdengrond 56.48 'rth of Forth 56.8 iïialharing 56.71 'at Kanaalharing 56.85 ÏTOgsbank (Z.W. IJsland) 57.49 iseZee53.6 l'üde cijfers blijkt een toeneming van aantal wervels, naarmate de vang sten van Oost naar West verschuiven 'ditwordt geacht samen te hangen met 3wisseling van het zoutgehalte: hoe 'ifteiijker hoe zouter. De minste wervels de haringen van de Witte Zee »!owezki-eilanden hier is het water 5 wk opvallend „flauw". De moderne verzoekers nemen dan ook aan, dat het ""finite van het water van invloed is !t aantal wervels van een haring en .Men als algemene maatstaf, dat warm, «ut water het wervelaantal ver- ra dat koud, sterk-zout water dit ^•opdrijft, met natuurlijk alle moge- gradueringen er tussenin. Het ver wordt echter ingewikkelder, als er bij ••--O wordt, dat bovendien niet alle'ha- uit hetzefde gebied hetzelfde aan- ^vcivels hebben: er is dus sprake van --gemiddelde, eenzelfde gemiddelde, dat Mi voor de kielschubben. advertentie lhl,ïl,kunne? .I1 uit voorraad leveren: nintportnitvoering en in alle merken, tea w - Driewielers, Stryk- Tfn unge?' BecnPÜPen, Lederen hand- Handwarmers, Zaklantaarns enz. l°.8,enk.ele lederen jassen ïoor "«de lage prijs. f' Barendszstraat 21 le|efoon 5726 - IJmuiden VrUdag 26 October J!ibli°theek, geopend van 19 tot 21.30 ..uit het dagboek van een Het onderzoek wordt er niet gemakke lijker op, daar de meeste monsters voor de laboratoria uit de afslag genomen moeten worden en de visserman zwerft nu een maal van het ene „grondje" naar het an dere. De rassen liggen dus vaak in één mand lelijk door elkaar. Het zou dus beter zijn aan boord van onderzoekingsvaartui gen de haring te vangen, die op het punt van paaien staat hier is practisch geen vermenging meer mogelijk, want „soort zoekt soort". Als de haring daarentegen nog aan de trek bezig is naar de paaiplaat- sen toe, zwemt alles door elkaar en dan wordt het veel moeilijker een homogeen monster te trekken. De eerste maatjes uit de lente-scholen dus, zijn evenzeer een hopeloos mengsel van rassen en daarom is het keuren op kwaliteit, zoals dat elk jaar gebeurt (denk eens aan de „Koninginneharing") eigen lijk niet meer dan een „gok". De enige zuivere maatstaf voor de rassenbepaling die dus nauw samenhangt met de kwali teitsbeoordeling wordt volgens een kenner als de Duitser Schnakenbeck, bij de jonge haring of bliek gelegd: hoe ouder een haring wordt, hoe verder hij wegtrekt van zijn geboortegrond. Op Woensdag 31 October zal in de Goede Herderkerk in IJmuiden-Oost wederom een concert worden gegeven, waarvan de baten ten goede komen aan de bouw van het nieuwe jeugdgebouw van deNeder lands Hervormde Gemeente in IJmuiden- Oost. Aan dit concert werkt behalve de organist Joop Huizinga mede mevrouw Gon Doevendans-Oostwijn uit Santpoort. Ds. G. Wassenaar zal in een korte rede de Kerkhervorming herdenken. REVUE OVER JEUGDWERK VAN OUD-KATHOLIEKE JEUGDGROEPEN. „De Fakkeldragers", de Oud-Katholieke Jeugdgroepen van de afdeling IJmuiden, zullen Woensdagavond 31 October in het gebouw voor Christelijke belangen een contactrevue geven over haar eigen werk, teneinde de belangstellenden met de aard van dit werk bekend te maken. In deze bijeenkomst wordt opgetreden door de mondharmonicaclub en door de jeugdgroepband. Verder wordt er behalve twee schetsjes een toneelstuk opgevoerd in twee bedrijven met de titel „Dr. Alwetend". De groepen jongere en oudere meisjes zul len afzonderlijk volksdansen uitvoeren. ADVERTENTIE PETIT FOURS Driehuizerkerkweg 70 - Telefoon 4128 Het Witte Huis te Washington, de officiële residentie van de president der Verenigde Staten, ondergaat een vernieuwing. In afwachting van het tijdstip waarop hij er weer zijn intrek zal nemen verblijft president Truman thans in Blair House. Hier zijn schilders op een stellage bezig met de restauratie van het plafond van de Oostelijke zaal. A, 20 J*"** 27 October Rn TjJjjj aconcert ter gelegenheid 5(vnp'^ens 75"jarig bestaan. HOV koor -Looft den Heer" n 21.15 uur: „Vier in een jeep". Naar wij vernemen is het rapport van de commissie Tinbergen betreffende de sane ring van het Nederlandse visserijbedrijf gisteren doox-gezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Hieruit is af te leiden dat er thans schot begint te komen in de bovengenoemde, voor de visserij zo belangrijke aangelegenheid. In een van de zalen van het Patronaats gebouw aan de Zeeweg waren Donderdag middag vele Velsense huisvrouwen bijeen gekomen om de film: „Geschenk der Go den" te zien. De heer P. de Braber, filmoperateur van een bekende Haarlemse chocoladefabriek, heeft deze rolprent vertoond. Het was een zeer leerz'ame film, die me nig interessante opname te zien gaf van de cacaoteelt en van de bereiding tot reep en bonbon. Vooraf werden enige andere films ver toond, onder meer het leven in de millioe- nenstad Londen en de verbouw van katoen en de verwerking ervan. Het winterseizoen is ook voor de huis vrouwen weer begonnen en ditmaal is er de attractie van de Engelse lessen, waar aan de Velser huisvrouwen ter meei-dere ontwikkeling kunnen deelnemen. Ook voor de „romancyclus" bestaat dit jaar weer grote belangstelling. De presidente, mevrouw Schooten-van Eeden, heeft de plannen gedetailleerd uit een gezet. Het wooi-d is thans aan de leden om al of niet deel te nemen aan deze ont wikkelingsmogelijkheden. Op Zaterdagmiddag 3 November, van 17 tot 18 uur zal het bestuur van de turnver eniging „IJmuiden" in Thalia een receptie houden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van T. V. IJ. WATERLOO 2 HEEFT ZWARE WEDSTRIJD VOOR DE BOEG De wedstrijd van Waterloo's eerste elftal tegen BSM is uitgesteld. Het tweede, dat nog geen verliespunt heeft, gaat bij IEV 2 op bezoek en kan daar op Rooswijk op flinke tegenstand rekenen. Het dei-de elftal komt uit tegen SVIJ 3. De adspiranten zijn vrij. De samenstelling van Waterloo 2 is als volgt: F. v. IJzendoorn C. Mulder J. Eelsing J. L. Bouman, M. Middelkoop, J. v. d. Bos, J. Bouwens, N. de Bruin, P. Zwaan, L. N. Schaap, D. Romkes. WILLEM VAN IEPENDAAL NAAR P.v.d.A.-VROUWENDAG. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, houdt Maandagavond 12 November in het club gebouw „Kindex-vreugd" haar jaarlijkse Vrouwendag, waaraan de bekende schrij ver Willem van Iependaal zal meewerken. Als spreekster treedt op mevrouw Van der Wall-Duyvendak uit Haarlem. Verder wordt het toneelstukje „Een verloren mid dag" opgevoerd. DRIE HOUTBOTEN VOOR VAN GELDER De houtcampagne bij de papierfabriek Van Gelder Zonen blijkt voorlopig nog niet te zijn afgelopen. Woensdag zijn niet min der dan drie Finse schepen vrijwel gelijk tijdig voor dit bedrijf aangekomen. Van Mantyluoto voerde het s.s. „Havnia" 531 vadem hout aan en van Topyla kwam met het s.s. „Gottfrid" een lading van 659 vadem hout binnen. Ten Westen van de spoorbrug meerde het s.s. „Imatra", dat van Hamina een lading van 1821 vadem hout aanvoerde. Een grote drijvende kraan is behulpzaam bij de los sing van dit schip. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn. uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: C. H. de Jonge. M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652 en P. J. W. van den Toorn, Frans Naere- boutslraat 70, tel. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3. telef. 5259 VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagavond 11 uur wordt deze week waargenomen door de arts C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, telef. 3969. Uitsluitend in spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 162, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Donker Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: Ph. J. Hase- lager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raad plegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek. Bloemendaalse- weg 85, tel. 22181 (K 2500) en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, tel. 8284. De kraamverzorging is in Velsen door de diverse Kruisverenigingen uitstekend geregeld, maar er blijven op diverse pun ten uiteraard wensen over, die slechts kunnen worden vervuld als er een werke lijk „Kraamcentrum" in de gemeente komt met een leidster-docente, wier taak het zal moeten zijn de kraamverpleegsters en -hulpen verder op te leiden tot die graad van perfectie, die bijvoorbeeld in het Oosten van de Verenigde Staten bereikt is. In Velsen kan een „kraamcentrum" tegen het voorjaar van 1952 werkelijkheid zijn, dank zij een initiatief van het „Witte Kruis", dat reeds een leidster-docente aanstelde voor dit werk. Zij zal haar ar beidsterrein, dat in deze gemeente waar lijk niet gemakkelijk is, op de eerste No vember betreden. Deze en andere mede delingen deed de heer P. Waardenburg als voorzitter van de afdeling Velsen van het Witte Kruis, die haar najaarsvergadering hield in het Wijkgebouw aan de Kenne- merlaan. Het doel van deze verdere uitbreiding der Velsense kraamverzorging is het te- rugdwingen van de kindersterfte, die in Velsen nog altijd te hoog is. Zoals ze feite lijk te hoog moet worden genoemd in alle gemeenten, waar geen ver-doorgevoerde organisatie op het gebied der kraamver zorging bestaat. Deze reorganisatie wil overigens niet zeggen, dat de wijk-kraam- verzorging aan de kant wordt gezet: zij zal blijven voortbestaan: voor de openge vallen derde plaats van wijkverpleegster zijn inmiddels al sollicitanten opgeroepen Het ligt in de bedoeling, deze derde kracht, als er voor haar niet voldoende werk inocht zijn, ook bij de zogenaamde „huisverzorging" in te schakelen. Mocht zij het niet af kunnen, dan kan er altijd nog een huisverzorgster worden gerequi- reerd. Het hele plan staat nog op losse schroe ven, maar er wordt naar gestreefd, Velsen slechts één kraamcentrum te geven. Dit brengt het getal geboorten in een bepaald jaar met zich mee: er moeten minstens 1000 geboorten per jaar zijn, wil een ge meente in aanmerking komen voor een dergelijk instituut en Velsen kreeg er in 1950 1020 nieuwe wereldburgers bij. Ter vergadering werd voorts meege deeld, dat de heer Waardenburg candidaat is gesteld door het hoofdbestuur ter ver vulling van de vacature-Michels in dit college. VIJFJARIG KIND DOOR FIETSER AANGEREDEN Een vijfjarig jongetje uit de Van Speyk- straat, dat Woensdagmiddag plotseling met zijn autoped de De Ruyterstraat in IJmui den over wilde steken kon door een fietser niet meer worden ontweken en werd aan gereden. Het ventje brak het rechterbo venbeen en werd, nadat hem door de heer Bakker eerste hulp was verleend, naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden vervoerd. Voor zijn bekende lezing over de wal visvaart, welke dr. A. Melchior uit Haar lem Donderdagavond in de vergaderzaal aan de Abelenstraat voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afdeling Vel sen hield, bestond veel belangstelling. Er is al meermalen een verslag van deze boeiende causerie gegeven, zodat wij kun nen volstaan met de verzekering dat ook thans weer de aanwezigen hebben geno ten van het levendige verhaal van de te kenaar-schrijver-dokter. De avond werd met een kort woord geopend door de voor zitter, de heer H. A. Hoefman. Op 15 No vember belegt het Instituut opnieuw een avond in de zaal aan de Abelenstraat, waar de Engelse film „De wereld is rijk" zal worden vertoond, benevens enige aan trekkelijke bijfilms. „STEUNT WETTIG GEZAG" VERGADERDE Te Santpoort is Donderdagavond een ver gadering belegd door het Nationaal Instituut S. W. G., district Haarlem en omstreken. De burgermeester van Heemskerk, de heer H. Nielen, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het doel van S.W.G. is het bescher men van de vrijheid door het paraat houden van een burger-militaire macht, ruim genoeg te achten voor alle politieke richtingen, uit gezonderd het communisme. Dat de belangstelling voor S. W. G. in wezen echter nog niet zó groot is, acht spre ker een gevolg van de medewerking van de regering, waaraan zijns inziens nog het een en ander ontbreekt, hoewel er een kentering in gunstige zin te constateren vak. Dat het S. W. G. onvoldoende bekendheid geniet, is een omstandigheid, die de leden zelf dienen op te heffen door het wekken van de belangstelling bij anderen voor deze zaak. ADVERTENTIE Nu het wat kouder wordt is een FALCON - JAS onontbeerlijk. Wij brengen een uitgezochte collectie van 69.50 tot 165. Voorts een sortering shawls, pullovers, slipovers, sheeters, vesten enz. in exclusieve dessins Zie onze speciale etalage 1 KENNEMERLAAN TELEFOON 4963 In het begin van 1950 werd door de oudercommissie van de openbare ir. L. P. Krijgerschool aan de Melklaan een actie begonnen voor een neutrale kleuterschool in Velsen-Noord, die haars inziens wegens de uitbreiding van de bevolking in dit deel van de gemeente noodzakelijk was gewor den. Een door de commissie ingestelde enquête wees uit ,dat niet minder dan 150 kinderen in Velsen-Noord voor het neutraal kleuter onderwijs in aanmerking wensten te komen. Vele pogingen werden gedaan om ten behoeve van dit onderwijs de beschikking over een noodgebouw te krijgen, waartoe het college van B. en W. van Velsen zijn steun toezegde. De toezegging werd gestand gedaan: dezer dagen deelde het Velsense gemeentebestuur de oudercommissie mede, dat het in principe bereid is tijdelijk twee, zo mogelijk drie lokalen van de nieuwe openbare school aan het Stratingsplantsoen te Velsen-Noord voor het neutraal kleuter onderwijs beschikbaar te stellen onder na der te stellen voorwaarden. De commissie verzamelt thans gelden voor de inrichting van de nieuwe kleuter school. Dit geschiedt onder meer door uit gifte van obligaties, groot 5.en 10. tegen een rente van 3% waarvan jaar lijks een derde gedeelte wordt uitgeloot, en door leningen. De oudercommissie heeft inmiddels de stichtingsvorm gekregen en haar voorlopig bestuur bestaat uit de heren M. J. Marcus (voorzitter), E. P. Heere (secretaris), A. Mookhoek (penningmees ter). mevrouw E. Rem-Meyer en de heer J. Eckhard. De heer E. P. Heere is inmid dels benoemd als lid van het dagelijks be stuur der vorenvermelde stichting. Het bestuur stelt alles in het werk om nu het de mogelijkheden daartoe heeft, Velsen-Noord zo spoedig mogelijk aan een neutrale kleuterschool te helpen en het hoopt hiertoe nog vóór December in staat te zijn. R.K. MIDDENSTANDERS VERGADERDEN Met het doel, het nieuwe contributie- systeem van de „Katholieke Middenstands bond" met de afdelingspenningmeesters te bespreken, heeft het hoofdbestuur van deze bond een serie rayonbijeenkomsten belegd. Voor het rayon Kennemerland werd een dergelijke avond Woensdag in hotel Meijer gehouden. Veertig bestuursleden uit Castricum, Heemskerk, Bevex-wijk, Uitgeest, Limmen, Akersloot, Heiloo, Bergen, Alk maar en de Egmonden waren aanwezig. ADVERTENTIE op te knappen! Het sanatorium ..Oranje Nassau's Oord" te Renlcum viert vandaag zijn vijftigjarig bestaan. Het landgoed „Grunsfoort" dat in 1S81 door Koning Willem III is aangekocht en herdoopt in „Koninklijk Particulier Domein Oranje Nassau's Oord" is in 1899 door Koningin Emma ten geschenke gegeven om ingericht te worden als sanatorium voor t.b.c.-patiënten. Het gebouwencomplex heeft in de jaren 1940'45 veel oorlogsschade ondervonden, doch is thans geheel herbouwd. Boven: de voorgevel van de stichting Oranje Nassau's Oord". Onder: De röntgen-afdeling varv het sanatorium. Marktnieuws. Prijzen: heilbot 3.05, gr. tong 3.052.80, grm. tong 2.021.85, kim. tong 1.95-1.71, kl. tong I 1.431.29, kl. tong II 0.96—0.84, tarbot I 1.84—1.50; alles per 1 kg; tarbot II 68, tarbot III 67, tarbot IV 65, tongschar 74, schartong 47, kl. schol 1 51—47, kl. schol II 49—19, schar 21—8, v. haring 1510, makreel 3122.50, gr. schelvis 7065, grm. schelvis 7362, kim. schelvis 68.5058, kl. schelvis I 6057, kl. schelvis II 4036, wijting 2012, kl. gul 3229, kl. haai 25, ham 65, poontjes 13.50 9.50, kl. rode poon 21.5020.50; alles per 50 kg; gr. kabeljauw 206192, gr. koolvis 120 p. 125 kg. Aanvoer: 115 kisten tong en tarbot, 3 k. tongschar en schartong, 205 k. schol, 65 kisten schar,. 6595 kisten haring, 280 kisten makreel, 216 kisten schelvis, 145 kisten wijting, 29 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten ham, 2 kisten haai, 3 kisten kool- vis, 10 kisten diversen. Totaal 7670 kisten. Besommingen. IJM 73 Hoop 14670, IJM 99 Batavia 18780, KW 81 133; verse haring: SCH 140 6840, SCH 37 7540, KW 22 5350, KW 122 7370, KW 47 8000, KW 39 7100, KW 168 2370. 1 trawler met f 16900. Overvloed onder de wal. In de nacht van Woensdag op Donderdag werd, zoals wij al meldden, door de meeste haringlog- gers, die onder de Engelse wal vissen, grote vangsten bereikt. Vele schepen kregen zelfs teveel van het goede en kwamen met de vleet aan de grond. Deze onverwacht-grote vangsten bezorgden veel werk en er is tot laat in de avond hard gewerkt om de buit binnen te halen. Enkele loggers namen enige netten over van andere schepen. In de meeste gevallen konden de vangsten niet geheel worden gesteurd zodat vers moest wox-den aangevoerd. Reden waar door in de namiddag nog loggers binnen kwamen, die met het oog op de bederfe lijke lading nog zoveel mogelijk werden ge lost. Donderdag werden al meer dan 3000 kisten Engelse walharing aangebracht. De prijzen varieerden toch nog van f 14 tot f 12 per kist. Nog veel haring. Behalve de rondvis- aanvoer van de Batavia bestond de aanvoer van Donderdag uitsluitend uit verse haring. Als gevolg van de geringe verse visaanvoer bleven de px-ijzen goed en ging alles vlot van de hand. De grote schelvis boekte weer prompt f 70 per kist en de braat f 35. Ook de makreel dèed het goed én verwisselde voor f 30 tot f 22 per kist van eigenaar. Enkele kisten klein schol zaten tussen de f 30 en de f 12, naar gelang de kwaliteit. Maar het wordt minder. De grote trawlei-aanvoeren luwen nu toch aanzien lijk. Voor Vrijdag waren ditmaal slechts twee trawlers aan de afslag, n.l. de Simon de Danser met 1600 kisten haring, 200 makreel en 100 divex-sen en de Haarlem met 2450 haring. Verder lag er ook weer heel wat Engelse walharing voor de hal. Voor de Zatei'dagmarkt waren Donderdag middag nog geen trawlers bekend een verschijnsel dat in weken niet meer voor kwam. Gebroken reis. De logger HD 79 „Pie- tertje" moest wegens ziekte van een dei- opvarenden de reis afbreken. Getracht zou worden de Vrijdagmarkt nog te halen. Weer startklaar. De trawler „Viking- bank", die geruime tijd in Amsterdam heeft opgelegen voor het laten uitvoeren van enkele reparaties is Woensdagavond weer in IJmuiden binnengekomen. Repareren. De kotter IJM 239, die enkele dagen geleden in aanvaring is ge weest met de UK 61 is Donderdag naar de werf vertrokken om de schade te laten her stellen. Tegenvaller. De KW 91, die juist deze week na het plaatsen van de nieuwe motor weer ter Vissex-ij vertrok, was op deze eer ste reis niet erg fortuinlijk. Nauwelijks op de visserij gearriveerd kwam de schroef in aanx-aking met een zich onder water bevindend voorwerp, waardoor er twee bladen sneuvelden. Donderdag werd de vangst van 30 manden gelost en verdween de logger meteen in dok. De KW 77 zal enige dagen uit de vaart gaan om te repareren. Op een bijeenkomst in de Da Costaschool heeft de vereniging „Velsen-Noord Voor uit" met vertegenwoordigex-s van de buurt verenigingen „Da Costa", „Watervliet" en „Wijkeroog" een commissie ingesteld voor de viering van het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen. In deze commissie heeft van de buurt vereniging „Schulpen" geen vertegenwoor diger zitting, aangezien niemand van deze vereniging op de bijeenkomst was ver schenen. Het feest wordt gegeven op Zaterdag 8 December in het K.S.A.-gebouw te Bever wijk van 's middags 2 tot 5 uur. Het eerste uur krijgen de kinderen van 5 tot en met 10 jaar bezoek van St. Nicolaas; daarna is er voor de oudere kinderen een filmpro gramma. De voorzitter-secretaris, de heer Scher- penhuizen, deelde mede, een bespreking te hebben gehad met de gemeentelijke ambte naar voor Culturele Zaken, de heer De Man. Het staat volgens hem thans vast. dat de vereniging „Velsen-Noord Vooruit" en de buurtverenigingen „Da Costa", „Water vliet" en „Wijkeroog" subsidie van de ge meente Velsen zullen ontvangen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Peter. z. van P. Blom en M. A Boogaard: Adriana J. M„ d. van C. N. Die- meer en J. A. Beentjes; Petronella M. J., d. van H. J. M. Roozen en C. G. v. Zanten. GEHUWD: M. Metzelaar en C. Beentjes; E. Meijne en A. M. Spanjaard.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9