It de gemeente Velsen Firma A. v. d. BOGAARD -Clowntje Riek Een hand uit het verleden Beverwijk Profetische woorden in Engels blijspelletje Santpoort Visserij-varig „Kijk Uit" schaakte voort Studieclub Schilders bijeen MEUBILAIRVEILING 6/7 NOV. 1951 Orgelrestauratie in de Oud Katholieke Kerk „Sint Maarten" wordt weer sreorgamseerd Beschadigde „Ruys" meerde bij Forteiland Vreemd conflict in de visserij Heringa Wathrich Geen culturele filmavonden meer Scheepvaart FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 In de wintercompetitie zijn bij de IJmui- dense schaakclub „Kijk Uit" weer span nende partijen gespeeld. In groep I ver liepen ze „normaal", de kampioen 't Hart versloeg zijn rivaal A. Kistemaker en Gordijn bleef aan de kop door van Stals te winnen, Scheurkogel wist Visser een half puntje afhandig te maken, verloor daarentegen van Plugboer, Hendrikse en P. Lanser deelden het punt en tenslotte moest Visser het punt afstaan aan A. Kistemaker. Voor Kraaienoord was het een goede dag, daar hij zelf van Deelder won en Verlaak verloor van Zeylmans, die nu een geducht concurrent van Kraaien oord gaat worden; De Ruiter verraste S. Kistemaker, terwijl Stekelenburgh en M. Lanser remise maakten. In lila blijft v. d. Gaag de aandacht vragen, na een ietwat teleurstellend begin won hij nu alle par tijen en nu was Vis Sr. het slachtoffer. Tellier begint zich eveneens te roeren en Hoogzaad ondervond dit, waardoor de strijd om de bovenste plaats spannend begint te worden, temeer, daar Sibum niet verder dan remise wist te komen tegen Brouwer, Dekker verloor een partij en wel tegen v. d. Plas: de andere won hij van Sibum. De partijen Gravemaker- Brouwer en Wezelman-v. Niekerken wer den afgebroken. In groep Illb won De Boer zijn afgebroken partij tegen Huis man, Huiser overwon eveneens Huisman en Marion schoot uit zijn slof door Aarts te verslaan, Bosschert kon niet op tegen Tol en de partij Korff-Mever werd afge broken wegens het late uur. In groep IVa behaalde Mooy een goed resultaat door remise te maken tegen mevr. Spuls, Spuls Jr. profiteerde daar van door een half puntje uit te lopen, daar hij van Wolthuizen won, T. Blok klom een plaatsje hoger door Vis Jr. te verslaan. R. Blok had een goede dag door twee overwinningen respectievelijk op v. Veelen en Sieuwertsen en v. d. Veen en Hogewind speelden een gedegen partij waarbij v. d. Veen aan het langste eind trok, terwijl de partij v. Veelen-Stek werd afgebroken. In groep IVb versloeg Kramer Jr. Cleeren, Kramer Sr. echter kon het niet bolwerken tegen Kooy en raakte een punt achterop. Haver handhaafde zich in de kopgroep door De Jong geen kans te geven en tenslotte veroverde Buys een puntje op v. d. Glind. Voor de studieclub schilders in Velsen, Beverwijk en omsteken hield een verte genwoordiger van een Zuilense firma Vrij dagavond in de Nijverheidsschool een uit eenzetting over de vervaardiging van kwasten. Voor dit doel had hij een uitge breide collectie borstels en kwasten mee genomen. De grondstof kan van dierlijke en plantaardige oorsprong zijn en de voor naamste dierlijke grondstoffen zijn var kenshaar en paardehaar: de plantaardige uit verschillende wortelsoorten en vezel. Varkenshaar is voor de schilderskwas ten de voornaamste grondstof. Dit haar werd hoofdzakelijk uit Rusland en China geïmporteerd, maar Nederland is thans voor een groot deel aangewezen op eigen producten. Paardehaar wordt ook wel ge bruikt, maar is volgens spreker van min dere kwaliteit. Hij behandelde voorts uit voerig de verschillende machinale be werkingen die het haar moet ondergaan alvorens zij tot kwast kunnen worden ver werkt. De schilders hebben met deze voor hen interessante lezing een belangwek kende avond gehad. Vooraf deelde de secretaris, de heer M. van Dongen, mede dat op 19 October bij voldoende deelneming een excursie naar de borstel- en kwastenfabriek te Zuilen zal worden gehouden. ONDERLINGE STRIJD IN D.C.IJ. DAMCOMPETITIE Voor de hoofdklasse van de D.C.IJ.- competitie is niet gespeeld wegens de club wedstrijd tegen Weesp. In de eerste klasse wist Heine Langbroek van „Opa" v. d. Bos te winnen. De jeugd kampioen vaji „Groot Velsen" heeft nu zonder een enkel verliesountje in deze af deling de leiding. Van Wort behaalde een knappe overwinning op J. de Boer en de broederstrijd tussen de beide Brinkers wist Leo te winnen. Een partij tussen Koppel man en H. Leeuw werd remise, terwijl De Boer en Oldenburg moesten afbreken wegens het late uur. In de eerste klasse B eindigden de par tijen ZedersBraveboer en Heidav. Dijk in remise, E. Schade won van Ewijk. Grave. maker verloor van Huigen, Blok behaalde zijn eerste succes tegen v. d. Ham en laatst genoemde won van P. Schade. Gravemaker bond v. Dijk aan het zegekarretje. Dinsdagavond a.s. wordt de strijd voort gezet. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir W N WOLTER1NK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldiens» Bij het 25-jarig jubileum van de heer K. Gouda als organist van de Oud-Katho lieke gemeente van de H. Engelmundus werd de belofte gedaan het kerkorgel te restaureren. Met deze restauratie, die door de fa. J. C. Sanders en Zoon te Utrecht is uitgevoerd, is vrij veel tijd gemoeid ge weest door drukke werkzaamheden van de orgelbouwers elders. Daar het orgel helderheid miste, wat een eerste vereiste is bij de vertolking van de polyphone muziek, werd na inge wonnen advies van de Orgelraad der Oud- Katholieke kerk de Bourdon 16' uit ma nuaal I genomen en een prachtig vullende Mixtuur-3 sterk ingebouwd, die het Pres- tantenkoor de nodige glans en intensiteit geeft. Het manuaal II is daartoe eveneens uit gebreid met een samengestelde vulstem, nl. een Sexquialter-2 sterk, die, naar be kend is. een zeer geliefd register was van J. S. Bach. Bovendien is de bestaande Vox-Celeste 8' verbouwd in een open Fluit 2' met wijde mensuur. Uit combinaties met deze vul- en andere labiaalstemmen resulteert juist het typi sche 18e eeuws orgeltimbre, dat met geen ander instrument te evenaren is. De dispositie van het orgel ziet er thans als volgt uit: Manuaal I: Prestant 8', Octaaf 4', Kwint 2 2/3', Octaaf 2', Mixtuur-3 sterk, Roerfluit 8', Violen 8' en Trompet 8'. Manuaal II (in zwelkast): Viola di Gamba 8', Holfluit 8', Fluit Harmoniek 4', Open Fluit 2', Sexquialter-2 sterk en Clarinet 8' Pedaal: Subbas 16' en Octaafbas 8'. Koppelingen en Tremolo. De heer K. Gouda heeft te kennen ge geven dat de restauratiewerkzaamheden tot zijn volle tevredenheid zijn uitgevoerd. Was verleden jaar de traditionele „St. Maartensoptocht van de R.-K. Speeltuin vereniging „Vrij en Blij" samengevoegd met en versterkt door de IJmuider Har monie. voor dit jaar staat een nog grotere optocht op het programma, versterkt met de speeltuinvereniging „I.V.H." De commissies van bovenvermelde ver enigingen stellen zich ten doel een „St. Maartensoptocht te organiseren voor alle kinderen van IJmuiden-Oost in de leeftijd van 4—11 jaar, op Zaterdag 10 November 1951 te 18 uur, die dan verplicht zijn een lampion of andere verlichting mee te brengen. Kaarten voor deelneming zijn gratis verkrijgbaar in de speeltuin van „I.V.H." en „Vrij en Blij" op Zaterdag 10 Novem ber tussen 2 en 3 uur. De route is als volgt: Lange Nieuwstraat, Engelmundusstraat, Willembeeksweg, Velserduinweg. Ceder straat, Gi-oeneweg. Zeeweg. Zoutman straat, Lagerstraat, v. d. Zwaagstraat, Trompstraat. De winkeliersvereniging „Trompstraat" was bereid om alle deelnemende kinderen te tracteren, vandaar het eindpunt Tromp straat. ADVERTENTIE Floresstraat 15 - Tel. 16548 - Haarlem RADIO'S Philips - Erres - Waldorp Betaling in overleg. Het 3500 ton metende Franse vrachtschip „Ruys", dat Vrijdagmiddag bij Terschel ling op een mijn liep, is vanmorgen door de sleepboten „Holland" en „Nestor" de haven van IJmuiden binnengesleept. Het werd gemeerd bij het Forteiland, waar deskun digen een onderzoek naar de schade in stellen. Het schip zou na dit onderzoek verder worden gesleept naar Boulogne. De „Ruys" kwam in 1949 in de vaart. Het schip maakte geen water en het bleek met de schade nogal mee te vallen. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvlsserij Maandag 15 October: st. Norma Maria IJM 6. Woensdag 17 October: mt. Eveline IJM 116. Donderdag 18 October: st. Flamingo IJM 25, Claes Compaen IJM 41, Petten IJM 49, Limburgia IJM 54, Johanna RO 25; mt. Allan Water IJM 34, Post Boy IJM 35. Vrijdag 19 October: st. Herman SCH 92; ml. De vier Gezusters KW 162; mk. Pieter- tje I-ID 87. Zaterdag 20 Octobr: st. Bergen IJM 16, Tubantia IJM 37, Assan Reis IJM 42, Abra ham VL 77, Wulcania GDY 124; mt. Wiron IV IJM 209, Excelisor III KW 76. Maandag 22 October:' mt. Maria van Hat- tum IJM 10; ml. Verwachting IJM 204, Wil lem Cornelis KW 16, Arie Nico KW 17. Con cordia KW 26, De Verwachting KW 28. Flo- ris KW 59, Willempje KW 89. Alida KW 91 (25 Oct. terug), De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108. Petro- nella KW 125, Arie KW 155. Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Bruinvis RO 1. Dolfijn RO 2; mk. Poolster IJM 11. Vios IJM 52, De Jonge Willem IJM 230. Neeltje IJM 240, Haarlem I IJM 276, Samenwerking KW 21. Anna Marie KW 27. Rein KW 30, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51. Hermina IV KW 53, Jacob KW 92, Clazina Johanna RO 3. Dinsdag 23 October: st. Vios I IJM 24. Zee- landia IJM 38, Catharina Duvvis IJM 60, Shulamith TA 17; mt. Elie Chénevière IJM 32. Shamrock IJM 129. Dirkje RO 53; ml. iDrk KW 19, Elizabeth KW 64. Jan KW 84. Avontuur KW 114: mk. Texel IJM 5. W.mon I IJM 210. Pieter Cornelis KW 31, Clazina Jo hanna RO 3. Woensdag 24 October: st. Deltra I SWI 101; mt. Alkmaar IJM 31: mk. Koningin Juilana KW 133, Hendrikje BU n. Donderdag 25 October: st. Tzonne IJM 1 (Barentszee), Bloemendaal IJM 71; mt. Me- dan IJM 57. Batavia IJM 99: mk. Nelly v. B. IJM 23, Twee Gebroeders IJM 27. Haringdrijfnetvisserij Woensdag 3 October: ml. Bertha KW 38, Onderneming KW 175. Zaterdag 6 October: ml. Everard Christina KW 40. Dinsdag 9 October: ml. Margrietha Maria KW 29, Maria Jacoba KW 73. Woensdag 10 Octber: ml. Helena KW 39. Nederland IV KW 167. Zaterdag 13 October: ml. Nederland VI KW 37. Excelsior II KW 78. Maandag 15 October: ml. Sakina KW 32, Aafke Jacoba KW 41. Annie KW 54, Ever- dina Jacomina KW 173. Dinsdag 16 October: ml. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Wilhelmina III KW 138. Woensdag 17 October: ml. De Arend KW 7, Elizabeth KW 49. Noordster KW 67, Zaterdag 20 October: ml. Anna en Cornelia KW 14, Kees KW 124, Maandag 22 October: ml. Hollandia KW 18. Noordzee KW 47. Cornlis Marinus KW 48, Jan KW 50. Nelly Maria KW 70, Voorwaarts KW 140, Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151. Janna KW 163, Gezina Geertrui KW 176. Dinsdag 23 October: ml. Piet en Leendert Huibert KW 3, Rijnmond IV KW 15. Mar- garetha en Maria KW 23. Wiilhelmina I KW 25, Rijnmond I KW 42. Rijnmond III KW 44, Neptunus KW 45, Katwijk III KW 161, Zeemeeuw KW 170. „Ik had het erg goed aan boord van het schip", vertelde Pilon verder. „Ik kreeg genoeg te iiten en te drinken en tenv\jl ik aan tafel zat, kwamen de matrozen bij me zitten. Ik moest ze vertellen, hoe alles was gebeurd, en ze waren heel verbaasd over die wonderlijke gebeurtenissen. Het waren aardige kerels, die matrozen! Ze sloten direct vriendschap met me, dat vond ik prettig." „Aardig van die matrozen, hè?", vond Bunkie. „Ja, zeker!" „Nou, de hele dag had ik het druk met de mannen op het schip, die steeds maar meer wilden weten vari het land, waar ik vandaan kwam.Maar 'savonds was ik wel erg moe en ik had slaap. Het was dan ook een vreemde en vermoeiende dag geweest! Toen werd er voor mij een hangmat opgehangen tussen die van de matrozen en ik kon gaan slapen." „Hoe beviel je dat, Pilon, slapen in een hangmat?"vroeg Oepoetie. „Wel.eerst was het wat vreemd omdat dat ding zo schommelde en zo anders was dan een bed! Maar toch vond ik het wel prettig; en je kunt geloven, dat ik die nacht heerlijk heb geslapen!" ADVERTENTIE De Franse deskundige van is in onze salon aanwezig voot het geven van adviezen voor zelfverzorging. make-up etc. van Maandag 29 October tot en met Zaterdag 3 November. MAISON Wagenweg 29 - Haarlem Telefoon 20518 Er is in het IJmuidense trawlvisserij- bedrijf een vreemdsoortig conflict gerezen als gevolg van het besluit, de opvarenden van de viool een afrekening na de vol brachte reis te geven volgens een „pool- systeem" dat wil dus zeggen, dat er een bepaald gemiddelde wordt afgerekend. Nu wil het geval, dat vorige week een paar trawlers boven deze gemiddelde prijs uit kwamen en de opvarenden van deze sche pen verlangen thans te worden uitbetaald naar de werkelijke besomming en hebben verklaard niet eerder te zullen uitvaren, voor er aan hun wensen tegemoet geko men is. Wanneer dit verzoek echter ingewilligd zou worden, komen de bemanningen, met wie wèl volgens een gemiddelde prijs is afgrekend, in verzet, zodat de kwestie voor het moment vrij netelig lijkt te zijn en een oplossing niet eenvoudig schijnt. De toneelclub „Tavido" van de perso neelsvereniging „De Gièteling" van Hoog ovens gaf Vrijdagavond in het Kennemer Theater de eerste van een aantal voorstel lingen van „Troubles in Stockholm", een spel van Arthur Marcrle, dat door de Ta- vido-ers in het Nederlands werd vertaald. „Troubles in Stockholm" is een aller dwaast verhaal van een gezelschap Engel sen, dat in de Zweedse hoofdstad gestrand is, omdat ze de toch al zo karig beschik baar gestelde reisdeviezen hebben opge soupeerd en nu geheel aan de grond zitten als de hotelrekening, die angstig hoog is opgelopen, aangeboden wordt. Beatrice Pelham (mevrouw N. Velthuys), in de wandeling Bumble genaamd, en haar secretaris (R. Velthuys) zinnen op midde len om aan dit geldgebrek een einde te maken. Met kennissen en vrienden wordt aangepapt om toch maar wat Kronen te lenen, maar niemand beschikt over zoveel extra geldmiddelen, dat hij het duo van dienst kan zijn. Als de gewezen echtgenoot van Beatrice, de schatrijke Baron Pelham (W. Gregouir) op het toneel verschijnt, is beider hoop op hem gevestigd. Helaas, de baron is in Zweden even arm als de an deren, want ook diens deviezen zijn op. Over de karigheid van het gouvernement wordt hevig gemopperd. De baron spreekt zelfs de profetische woorden: „Als de To ries (de Conservatieve partij) maar weer eens aan het bewind zullen zijn, wordt dit wel anders". De meest dwaze middelen verzint men om „uit de knoei" te komen. Maar alles is vergeefs, totdat eindelijk de vrouw van een „zwarte piet" uitkomst brengt. „Troubles in Stockholm" is een echt vacantiestuk, een niemandalletje dat de toeschouwers enkele uren aangenaam bezig kan houden en waar gul om is gelachen. Het vraagt, wil het niet te zeer vervlak ken, om tempo. De leden van „Tavido" hebben aan deze eis in de eerste drie be drijven prompt voldaan. In het vierde deel, toen men de steun van de souffleur nog wel eens nodig had, kon men dit tempo niet steeds volhouden. Het leeuwendeel van het succes kwam voor rekening van het echtpaar Velthuys en de heer Gregouir, die op een prettige wijze het trio gestrande reizigers hebben gespeeld. Daarnaast vielen aardige type ringen te loven van Lil Fowler (mej. J. Vincent) als de vrouw van de zwarte han delaar, Lord Tilbrook (Th. Holtslag) als de veel pretenties hebbende aanbidder van Bumble en van de hoteldirecteur Olson (A. Gerrits), welke laatste vlot en amusant in gebroken Zweeds redeneerde. Guus Weijers was een uiterst gedistingeerde Rafferty, mede-aanbidders van Bumble. Regisseur A. H. Holtslag liet met dit blij spel, dat een vlotte vertaling heeft ge kregen, „Tavido" een goed begin van het nieuwe seizoen maken. A. J. VAN DER WEIJDEN. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING lOHNSON OLIEBRANDERS Naar wij vernemen heeft het bestuur van „Santpoorts Bloei" thans definitief beslo ten de culturele, tweewekelijkse filmavon den in het Jeugdhuis te staken met het oog op de slechte financiële uitkomsten en de teruglopende belangstelling. Er zal alsnog geprobeerd worden, maan delijks een avond te organiseren, die de culturele belangen van Santpoort dient. Abbekerk, 25 van Marseille naar Genua. Alamnk, 25 te Chittagong. Almkcrk, 25 van Port Said naar Alexandrië. Alpherat, pass. 25 Anti Costi eil. Abbedijk, 25 v. Tampico naar New Orleans. Almdijk, 26 Havanna verwacht. Arkeldijk, 25 van Houston naar Antwerpen. Agamemnon, 25 v. A'dam n. Georgetown. Algenib, 26 te Rio Grande. Ariadne, 26 v. Rotterdam n. Gibraltar. Arnedijk, 26 te Antwerpen verwacht. Arundo, 26 15 uur voor IJmuiden verw. van Montreal. Aardijk, 25 900 m. W. ten Z. Scilly's. Alderamin, 25 270 m. Z.ZW. Sable eil. Aludra, 25 350 m. ZO. Cp. Race. Amstelveen, 25 150 m. O.NO. Abaco Bahamas. Amstelvaart, 25 720 m. W.NW. Flores. Alphacca, 25 te Norfolk van Boston. Amsteldi.ik, 25 te Newport News. Barendrecht, 25 te Rotterdam v. Menaelahmadl Bintang. 25 te San Francisco. Baarn, 25 San Antonio n. Callao. Blitar, 25 23.30 u. v. Rotterdam n. Hollandia. Boissevain, 22 van Kaapstad. Boskoop, 25 van Barranquilla naar Tampa Balt. 25 180 m. O. Guardafui n. Djibouti. Baud, 25 van Tj. Priok naar Semarang. Blommersdijk, 25 te Baltimore. Bandjermasin. 25 te Kalianget v. Soerabaja. Britsum, 25 380 m. Z. ten O. Cp. Race. Blijdendijk, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Ceram, 26 ten anker Karachi. Clavella, 25 v. Singapore n. Fremantle. Coltica, 26 Paramaribo verwacht. Caltex Pernis. 25 van Rotterdam naar Sidon. Chama, 25 100 m. O. Port Soedan. Cleodora. 25 325 m. ZW. Fayal. Corilla, 25 100 m. ZO. Kreta. Castor, 25 van Georgetown n. Ciudad Bolivar. Diemerdijk, pass. 25 Azoren. Delft, 25 v. Callao naar Pisco. Duivedyk. 25 te New Westminster. Esso Den Haag 25 325 m. ZW. Flores. Felipes, 26 Plndju verwacht v. Singapore. Groote Beer, 25 200 m. ZO. Kreta. Gadila, pass. 24 Noordpunt Borneo. Gaasterland, 25 120 m. N.NO. Recife. Heelsum, pass. 25 Azoren naar Le Havre. Hercules, 26 te Rotterdam. Hector, 26 Alexandrië verwacht v Tunis. Hersilia, 25 430 m. NO. Flores n. Antw. Hydra. 25 490 m. NO. Flores n. Barbados. Hos, 25 van St. Marc naar Port au Prince. Java, 25 van Soerabaja naar Singapore. Kcdoe, pass. 25 Guardafui n. Port Soedan. Klipfontein, pass. 25 Finlsterre n. Southampton Karsik, 25 te Ampana. Kota Baroe, 25 525 m. ZO. Socotra. Langkerk, 25 van Port Said. Leopoldskerk, 25 te Basrah. Linge, 25 van Amsterdam naar Helsinki. Loerierkerk, 26 van Aden naar Suez. Loppersum, 26 15 u. voor IJmuiden verw. v. Bone. Luna, 25 te Lissabon. Maasland, 25 van Las Palmas naar Santos. Malvina. 26 v. Montevideo te Aruba. Markelo, 26 Dakar verwacht. Maaskerk. 25 v. Amsterdam n. W.-Afrika. Macuba, 25 van Cochin. Marisa. 25 410 m. O. Mauritius. Meerkerk, 25 260 m. Z. Teneriffe. Metula, 25 220 m. NO. Vizagapatam. Mirza, p?iss. 25 Kp. Palos. Mitra, 25 90 m. O. ten N. Socotra n. Cochin. Malen. 25 100 m. ZO. Aru eil. Myonia, pass. 25 Timor. Noordam, 25 1030 m. W. ten Z. Scilly's. Notos, 23 v. Port au Prince te New York. Oberon, 25 van Trinidad. Oranje, 25 v. Amsterdam n. Tandj. Priok. Oranjefontein, 25 te Durban. Oranjestad, 26 v. Cristobal te Amsterdam. Ophir, 26 v. Belawan te Singapore verwacht. Prins Joh. W. Friso 25 230 m. W. Cp. Clear. Prins Willem II, 25 150 mïi. ZO. Bermudas. Pygmalion, 27 v. New Orleans te Laguaira verw. Ruys, 26 te Durban. Rempang 25 dwars Oporto n. Genua. Rijnland, 25 120 m. ZW. Finisterre. Reyniers, 25 van Menado naar Dongala. Riouvv, pass. 25 Vlissingen. Rijn, 25 van Borga naar Lovisa. Stad Alkmaar, 24 v. New Orleans n. Nederland. Sumatra, 25 van Soerabaja naar Makassar. Saparoea, 25 te Bombay. Salatiga, 25 720 m. NW. Kaapstad. Salland, 25 120 m. ZW. St. Paulsrock. Schie, 25 v Izmir te Istanboel. Sloterdijk, 25 420 m. W. ten N. Flores. Saroena, 25 van Balikpapan naar Miri. Slamat, 25 200 m. O. Wake eil n. Manilla. Stanvac Djirak, 21 v. Pulusambu n. Sungeige- ring Tjipanas, 26 Buenos Aires verwacht. Themisto, 25 v. R'dam te Norfolk en verm. 28 v. Norfolk n. IJmuiden. Ternate, pass. 25 Daedalus. Teucer, 25 450 m. O.ZO. Socotra. Tiba, 25 850 m. W. Valencia. Tibia, 25 1020 m. O. Barbados. Tjitialengka, 24 v. Tj. Priok te Singapore. Vulcanus, 26 te Amsterdam. Volendam. 25 van Le Havre. Venus, 25 90 m. ZO. Majorca n. Cartagena. Weltevreden, 24 van Tj. Priok naar Cheribon. Willemstad, 26 Pto Limon verwacht. Winsum, pass. 25 Gibraltar. Willem Ruys, pass 25 3 u. Point de Galle. Willem Barendzs, 25 100 m. NW. St. Paulsrock. Winterswijk, pass. 25 Kp. Bon. Woensdrecht. 25 350 m. O. Hatteras. Zonnewijk, 21 v. Rotterdam te Galveston. Zijpenberg, 25 dwars Kp. Roca. KLEINE VAART Algarve, 28 v. Swansea te Amsterdam verw. Att, 25 van Londen te Gent. Ary Scheffer, verm. 27 v. Cardiff n. Rouaan. Audacia, verm. 26 v. Liverpool n. Preston. Bernisse, 26 van Rotterdam te Swansea verw. Bree Helle, vertr. 26 v. Antw. n. Hamburg. Batavier III, pass. 26 Cacauets. Blue Boy, 25 van Amsterdam te Londen. Brem, 25 van Oporto naar Rotterdam. Casablanca, 25 v. R'dam te Thorshavn. Cornelia b, 26 v. Yxpiila naar Pateniemi. Confid, 25 v. Marypost n. Westervik. Cornelia II, 26 van Holmsund n. Liverpool. Claes Compaen, 27 v. Sundsvall te Hull verw. Dacapo, 26 van Helsinki te Hamina. Depa, pass. 25 Brunsblittel. Dorinda, 27 v. Teignmouth te Rotterdam verw. Ellewoutsdijk, 25 van Nantes n. Bordeaux. Emke, 24 van Manchester naar Parijs. Evertsen. 25 van Hull naar Gothenburg. Frisia, 26 v. Barton te Heysham verwacht. Frans. 25 van Londen naar Drammen. Frederik, 25 van Londen naar Rotterdam. Hada, 25 van Marseille te Casablanca. Hast V, 25 v. Cherbourg n. Bayonne. Hartel, 25 v. R'dam te Dublin. Hebe Nobel, 25 v. Capelle ap Bois n. Londen. Helvetia, 25 van Sundsvall naar Zaandam. Henk, 25 v. Stockholm te Kotka. 46) Dat doktersplaatje op mijn auto heeft het 'm gedaan. Jouw gok, dat ze iemand nodig zouden hebben voor Burgess was heel goed gezien. Toen ik een auto zag naderen, ben ik uitgestapt en heb ze aangehouden. Pul- linger reed en Burns zat naast hem. Eerst deden ze nogal vijandig, maar toen ont dekten ze het doktersplaatje. Ik legde uit dat mijn wagen het niet meer deed en dat ik niet wist waar ik ergens was. Burns maakte de ontsteking, waar ik aan had geknoeid, weer in orde. Daarna fluisterden ze even. Ik vroeg of ze me een kaart kon den lenen. Da.qrmee was hun aarzeling overwonnen. Dat begrijp ik wel, want dat betekende, dat ik niet wist waar ik was en dus later ook niet kon vertellen, waar ik hun patiënt had behandeld." Brannigan grinnikte. „Je bent een gehaaide, Victor. Ga nu je gezicht weer in elkaar laten zetten. Ik zie je weer bij het begin van de laan of laat daar een boodschap achter." Ze liepen naar de auto's en Taske wilde net instappen, toen in de verte een auto aankwam. „Wie kan dat zijn? Ik had gezegd, dat er geen wagens door mochten?" De auto kwam aanstuivén, remde gierend bij de groep politie-auto's, de deur ging open en een man schoot er meer uit dan dat hij uitstapte. „Gelukkig, Mary, dat je weer terecht bent!", riep Miles Kent. HOOFDSTUK XXIII. „Hoe komt u hier zo verzeild, mijnheer Kent?", vroeg Mary. Ze verwonderde zich nergens meer over. „Ik was bij je ouders, toen de politie opbelde, dat je gevonden was. Zij vroegen me dringend, je onmiddellijk naar huis te halen. Een politie-agent hield me tegen bij het begin van de weg, maar liet me door toen ik vertelde wie ik was. Ik breng je nu onmiddellijk naar huis." „Juffrouw Waring blijft hier!", kwarn Brannigan tussenbeide op een toon die geen tegenspraak duldde. „Waarom? Als haar ouders haar toch zeggen, naar huis te komen....". „Ik blijf hier, mijnheer Kent. Ik wil het eind van deze zaak meemaken." „Dat vind ik dwaas en onverantwoor delijk." „U kunt blijven, om over de veiligheid van juffrouw Waring te waken, als u daar zin in hebt", stelde Brannigan vast. „Ver der is mijnheer Brooke er ook nog om haar te beschermen". Kent draaide zich verwonderd om en keek Jeremy aan, die vlak bij Mary stond. „Mijnheer Brooke! Waarom is die niet gearresteerd, mijnheer Brannigan? Het lijkt me nu niet bepaald de juiste persoon om juffrouw Waring te beschermen, als u mij vraagt. Haar ouders zouden er beslist sterk tegen zijn. Ik acht het mijn plicht". „Wanneer u zich zo gedraagt, moet ik u bevelen te vertrekken, mijnheer Kent", interrumpeerde Brannigan krachtig. „U bent hier alleen dank zij onze welwil lendheid. Gedraag u fatsoenlijk. Er kan juffrouw Waring niets overkomen met deze politiebescherming". Kent trok zich mokkend op de achter grond terug. De stilte keerde weer terug, toen de wagen met Burgess en Taske vertrokken was. Geen geluid verstoorde de nacht, maar men wist, dat de klopjacht op de bendeleden onverminderd voortging. Enige tijd later kwam een legerauto aangereden. Een kapitein stapte uit. De soldaten achterin de auto bleven zitten. „Ik heb achterin voldoende wapens en munitie, hoofdinspecteur", verklaarde de kapitein. U moet een behoorlijke veldslag verwachten, aan het materiaal te zien, dat u hebt laten aanrukken." „Ik hoop, dat we het niet nodig zullen hebben. Maar als ze willen vechten, in plaats van zich overgeven, zullen we meer nodig hebben dan revolvers. En dat andere waar ik u om gevraagd heb?" „Is er ook". „Prima". Brannigan belaste zich met het uitde len van wapens en munitie, nadat Mary en haar „beschermers" opdracht hadden gekregen op hem te wachten. Brannigan kwam pas om ongeveer drie uur terug. Hij scheen in een uitstekend humeur te zijn. „Ze zitten er in. Zelfs geen muis zou ongemerkt weg kunnen komen. Minstens zes man zit er nu in de boerderij. Ik ge loof, dat we er het verstandigste aan doen, eerst een paar uur te gaan slapen". Mary viel vrijwel onmiddellijk nadat ze in de politieauto zat, in slaap.... In het dorp was er een kamer voor haar in gereedheid gebracht. Een agent werd voor de deur van het huisje geposteerd. De mannen gingen naar het politiebureau. Mary had het gevoel, dat ze pas een paar minuten rust had genoten toen ze wakker werd geschud. „Tijd om op te staan. Ik heb een kopje thee voor u klaar gemaakt." Gapende liep ze een half uurtje later de straat op, waar het een drukte van belang was in helder daglicht. Politieauto's wer den geladen, mensen liepen heen en weer, hier en daar vertrokken anderen naar het toneel van de ontknoping. Ochtendmist lag nog over de weilanden. Enkele vroege dorpelingen keken verbaasd en nieuwsgie rig naar deze ongebruikelijke activiteit. Brannigan was er op gebrand, snel te vertrekken. „Allemaal klaar? Ik ga voor op." Het was voor het eerst, dat Mary de omgeving bij daglicht zag. Ze wist nu, dat dit niet ver was van haar eigen huis, maar ze besefte ook, dat dit inderdaad een heel eenzame streek was, die weinig aantrekkelijks bood voor een bezoek. De keuze van de bende om hier een schuil plaats te vestigen was uitstekend. Zelfs zij was nooit in deze buurt geweest. Brannigan hield stil op een stuk weg, waar de auto's in de berm gereden kon den worden en beschut stonden. Hij wacht te tot alle voertuigen geparkeerd stonden en de mensen zich verzameld hadden. „We gaan met een omweg naar de boer derij Hij onderbrak zijn verhaal abrupt toen hij opnieuw een auto hoorde aankomen. „Wie kan dat nou weer zijn?" Even later begroette hij lachend iemand met een. hoofd dat zwaar in verband zat. „Mooi op tijd, Victor, ik dacht wel dat jij het zou halen". Taske grijnsde. „Ze wilden me in het ziekenhuis niet laten gaan. De krammen doen wel gemeen pijn en ik wou eigenlijk ook wel wat slaap hebben, maar ik wou dit toch niet missen....". De detective ging het gezelschap voor tezamen met de kapitein en Taske. Mary liep achter in de colonne. Gelukkig bleken haar metgezellen niet erg spraakzaam. Ze Marktnieuws. Pni7lT7 2,90, gr.m. tong 1.99-188 ,on2 3,30. 1.67, kl. tong I 1,41-1 25 K tonS 183. 0,75, tarbot 1 2,10-1,45 pèr il g, 2 °<92" I 52-50 kl. schol II 47-14 J schol haring 13-10, mal re" 32 23-H, schelvis 66, kl.m. IcSlvis 'S'l4/50' N I 70, kl. schelvis II 43-145; i. schell kl. gul 34, kl. rode poon H 2nn ÏÏg-2H 50 kg., gr. koolvis zw. 100 De'r 19;P5r Aanvoer: 240 kisten ton* en t 5° - schol 45 schar, 8815 harL VrT 385 5o schelvis, 205 wijtin* in i-1,^4 gul, 15 poon, 5 koolvis"/0 di'p ljauw «I 10050 kisten. - BesomLi °rsen'tü^l Danser 23300, KW 61 226 KW 43 IJM 213 810, RO 29 839. vK 13ö°' 86 2680, KW 6 4700,, KW SmT KW 7760, KW 124 1880, KW 2 2S' 1300, KW 38 2000, 1 trawler m 78 Houdt braaf stand. Dank Tit 1 f 900' eenheden, die goed Z1J de kleine en fijnvis. De notering danks over het algemeen on PPJl enkele kleine dalingen riL!Ü^gP| grote sch scholbracM gma^v'an "fis kist op. Met enkele variatie i» L V ringen bleven de gemiddelde LA de grote tong stand houden on f tV3n kilo en f 0.95 per kilo voor de'kI nAf 2. Aan Engelse walharing was X 2 brek; de prijzen voor dit product tot f 11 en zelfs nog lager per S Toch nog genoeg. Hoewel het er Dm derdagavond nog naar uit zag dat erX terdag geen trawlers zouden zijn, Vrijdag een grondige wijziging iV „!u men. Er kwamen zelfs verscheidene Sï pen naar huis, zodat vandaag a:leen dl Post Boy met 1950 kisten haringen de A lan Water met 1780 aan bod konden kt men en de Flamingo met 1600 haring en 130 makreel, de Limburgia met 1150°ha hmg en de Eveline met 260 schelvis en piepers, 520 makreel, 120 wijting 40 Hlf kebit en 50 koolvis voor de Maandarmarkt moesten blijven liggen. Storm na de stilte. Zo schraal de voor- gaande weken de aanvoeren waren van de gezouten haring, zoveel is er de afgeWn week aangebracht. In de periode van 20 tot en met 25 October kwamen niet min- der dan 35 loggers binnen, welke een to tale aanvoer brachten van maar liefst 18000 kantjes, de verse haringaanvoeren niet meegerekend. De volgende schepen] kwamen binnen: 20 Oct.: IJM 74 met 170 k., KW44 met 596, KW161 met 401, KW170 met 406, KW3 met 527, KW15 met 617 KW42 met 487, IJ283 met 414, KW45 met 503, KW23 met 387. 23 Oct.: KW130 met 730, KW9 met 553, KW24 met 580, KW67 met 580, KW144 met 727, KW5 me! 550, KW22 met 540, KW20 met 803, KWI22 met 245. SCTI140 met 442, KW39,met554 25 Oct.: KW140 met 595, KWl68 met 474 KW86 met 357. KW43 met 770, KWo met 366, KW110 met 731, KW159 met '00 KW129 met 370, KW83 met 652, IJM75 met 376, KW85 met 850, KW124 met 510, KW56 met 256, KW147 met 700 en de KÏÏ 141 met 485 kantjes haring. In en uit. Vrijdag kwamen binnen de UK 73 85 120 85, KW 124 5 6 30 147 141, RO 2, IJM 34 213 35, SWL 04 103, Naar binnen vertrokken de UK 44 3 6 90 2 164 126 1. Naar zee vertrokken de IJM 226 202 249 VD 68. HD 131 95 (tot 14 uur). Van de Poolse vloot kwamen Vriidag binnen de SWL 104 en de SWI 103 met respectievelijk 810 en 892 kantjes haring, die tijdelyk in de voormalige bunker wer den opgeslagen. Sleep. De IJM 262 kreeg op de ris- serij averij aan de motor en de HD 220 moest het scheepje op sleep nemen. Vrij dag kwamen beide schepen te IJmuiden binnen. Hoflaan, 25 van Mantyluoto n. Rotterdam. Houtman, 25 van Wasa n. Newcastle. Java. pass. 25 Brunsbüttel. Lingestroom, 24 van Manchester n. A'dam. Marcella. 26 van Le Havre te Duinkerken. Markag, pass. 25 Brunsbüttel. Matthew, 26 v. Vlaardingen te Oslo verw, Merak, 25 v. Bordeaux n. Casablanca. Mizar, pass. 25 Holtenau. Monica, 23 v. Preston naar Dublin. Mulan, 25 v. Rostock n. Ornskoldsvik. Noord, 26 van Boulogne naar Le Havre. Noorderhaven, 25 van Vlaardingen te Kotka. Noordland, 24 v. Narvik n. Wifstavarf. Pavo, 25 van Amsterdam naar Helsinki. Ponto, 25 Kiel gepass. naar Zaandam. Ponza, 24 van Jakobstadt naar Zaandam. Quirina, 22 van Las Palmas. Remmert, 26 te Oporto v. Lissabon. Shamrock, verm. 27 van Ipswich n. Rdara. Spolando, 25 v. Londen te Antwerpen. Spora, 25 van Bayonne naar Londen. Strijpe, vertr. 26 van Rotterdam n. Hamburg. Sambro, 25 van Amsterdam te Parijs, Servus, 25 van Garston naar Mostyn. Spaarnestroom, 24 van Amsterdam te Liverpool. Texel. 25 van Bremen n. Ipswich. Trianga, 25 van Nantes naar Bordeaux. Timor, 26 bij Oostende (in mist). Urmajo, 25 van Par naar Antwerpen. Van Brakel, 25 v. Middlesbro te Thisted. Van Gelder. 25 van Hudixvall n. Bluym. I Veenenburgh, 25 van Aberdeen K°,tcrö Viking, 25 van Skelleftea naar Wasklot. Westlaan, 26 v. Hamburg te R'dam verwaait I Westpoider, 27 te Rotterdam vel^[a^pvURi Ebro, 25 van Southampton naar Rotterdam, j Noordbolland, pass. 25 Kp. Gtiardafui. Poolzee, n. Australië met sleep 2o lö OJ l 41' 17" Oost. „pi Rode Zee, 25 van Triëst naar Liverpool mei; ss. Vincent. „„-„imi pj Thames, naar Calcutta met baggermol n hopperbak 25 36' 29 Noord 13 43 0°ft Zwarte Zee, met Englishman slepend „wei» Laut" 25 42' 46" Noord 9 38 West. doorkruisten weilanden, klommen over hekken en gingen door heggen en begon zich af te vragen of Branmga weg niet kwijt was geraakt, toen hij 1 gaf om halt le houden. Hij liep n agent, die met een geweer in de achter een heg op post lag. „Al enige beweging te z,eiV „Nog niets, mijnheer. Ze hebben geen licht gemaakt." Brannigan nam het toneel in zich1 J Hij had van daar uit een goedet W de boerderij, een stevig gebomv het oog tegen een behoorlijk - Deze heg was de dichtstbij zijndei Een tijdlang bestudeerde Bra huis en de omgeving. De zon komen en de verwarmende stn ven de klamme ochtendkoud had doen rillen. .ver fe Brannigan besloot, 'ot hane gaan. Hij kroop langs de h|g het punt bereikt had, dat.het d de huis lag. Daar zette hij de handen mond. „Burns!", riep hij. Langzaam verstierven de e „Hoor je me?" in uef huis- Steeds geen teken van lev Brannigan sloeg de vensters weer door zijn kijker. Burns". „Je hebt geen enkele kans m dreunde Brannigan veidei horen die een halve mijl ve™m¥l. moest zijn. <iyt"

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6