Britse liberalen aanvaarden geen zetel in de regering van Churchill Weerbericht Premier neemt ook Defensie Haarlems Dagblad ilirchill Premier Atoomexplosie bij Las Vegas Het woord is aan Aanbeveling tot Oplicht in de V.S. De Conservatieven betrekken de hoofdposten Conservatief kabinet zal middenkoers varen Raffinaderij in Aden Nog geen accoord in Panmoendjom Vredesconferentie in Zagreb ten einde Toezicht op het credietwezen Andere mogendheden worden gepolst Nieuwe Griekse regering Vliegramp in Guatemala Ex-marineman ook door het hof veroordeeld i8GAKG No 95 Cennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Scfcsm na 5 uur: 8061 (K 2560), gantp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 ijv,tarieven op aanvr. bij de Adrnin. fdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 29 OCTOBER 1951 IJmuider Courant fcwteur 0oo: VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 259 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - .Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IN ENGELAND geen lafpn groeien. Zodra vast- conservatieve partij de vol- Verheid in het Lagerhuis had Attlee snel naar Buckingham 'p Koning het ontslag van zijn Dit werd verleend. De ;!Cd meteen Churchill, die even -^• vertrek arriveerde en gaf hem H een regering te formeren. temidden van een zwijgende het paleis aangekomen; Chur- ^'J' door een juichende massa uet doet denken aan vroeger est mort, vive le roi. Vu,maar een overwinning met ge- ':;iong geworden. Het Huis telt De volstrekte meerderheid is ifi het afgetreden Huis had Labour Churchill krijgt niet meer dan tVen een oppositie van 295 van K Bzijn ook negen anderen, van men niet bij voorbaat zeker is. de voorzitter, blijft büiten Ütöfe vooruitzicht voor de rege- dus een meerderheid van on- stemmen. Het is wat beter positie in de laatste ander- 1 waarin het in sommige geval- van de toen aanwezige negen t kreeg - maar niet veel. En het ®onder de tachtig zetels meerder en in Engeland als een rustige ---majority", een meerderheid om d'.e werken, beschouwt. ■;,M van de uilslagen heeft al i-i dat in de gevallen waarin de !i;;e'vcn zetels op Labour veroverden Verheden maar klein waren. Zij .'JjidOO stemmen niet te boven. Op dook dat in die gevallen veel •t die vaak geen eigen candidaat in |ict hadden, hun stem op de Con- •"(hebbèn uitgebracht. Andere libe- Ln (huis. De conclusie is dus dat riüioen Engelsen, die in Februari ^temmen nog op een groot aantal ■i candidaten uitbrachten, ditmaal ^vermindering van dat aantal can- 3 je.conservatieve overwinning heb- ésAt. Dat zij merendeels naar de liiSéïè kant overgingen is ongetwij- een gevolg van het optreden van -'s linkervleugel onder leiding van i-iinister Aneurin Bevan, die een jt inneemt dat voor hen niet aan sis, Waaruit weer af te leiden - het geschil in de Labour Party, tijd geleden in het aftreden van kers'Bevan, Freeman en Wilson tot gekomen (en dat voor deze ver- z tijdelijk buiten spel was ge- haar toch de verkiezingen heeft srhezen. grote meerderheid de Britse kie lde gestemd hebben als de vorige •sinus van de veranderlijke midden- ran de z.g. „floating vote", ditmaal gebleken is, bewijst m.i. niet dat r;;raantal tot vaste, onveranderlijke gb? zou zijn gekomen. Er zullen «1 mensen zijn die in de loop van va een ander politiek inzicht gaan gJIaarals de termijn tussen twee bgen vijf jaar is doet verandering erker gelden dan bij slechts ander- s.Met andere woorden: de vorige rgen lagen nog zo kort achter de dat zij er niet toe konden m keuze te wijzigen, is ongetwijfeld een teleurstelling archill, dat hij er niet in geslaagd '.ieralen tot deelneming aan zijn te bewegen. ::on objectieve beoordelaars in En- :erteleurgesteld over zijn, dat weer sring optreedt die een te geringe iéeid heeft, acht menigeen onder ïtin het belang der democratie dat is zes jaar Labour-bewind cle tegen- :sreens aan de beurt komt. Dat is ui overwegingen dat het landsbelang 1 lijnen geldt. Afwisseling in bewind tóad kenmerkend voor het wezen entaire democratie. Juist het op slad gebleken nadeel, dat men bij fff van evenredige vertegen woor- i-'situatie bevriest, heeft de Engel- 2 hun districten-stelsel doen vast- Ook het sterke contact tussen kie- nfekozenen en het feit, dat ieder stslid steeds rekening moet houden ■■''"h dat hij zijn zetel verliest, zijn kmte voordelen blijven zien. Be- f5.® overwegen der dan de na deun stelsel. Er bestaat geen stel er nadelen. föiüzalals regeerder een moeilijke f.f;nen Attlee zal te kampen heb- -f os verdeeldheid in zijn partij, oceaanvoerder van de linkervleugel, ^n streven naar de leiding onge- i voortzetten. Er is veel critiek kbour-bewind uitgeoefend. Het .whvijfeld sociale arbeid verricht -■wsnd zeer noodzakelijk was. Het r-onmiskenbaar succes geboekt in van de nieuwe verhouding -n Pakistan. Het heeft wel dege- ;;,-'tngen op zijn credit gebracht. «Men. R p. :®CT0N (Reuter). De in Juni ••Amerikaanse Congres ingestelde gf..00r cle militaire dienst heeft .e.en. raPPort uitgebracht -n" mA'"ta're opleiding van zes or Amerikanen van achttien "^beveelt. ^aissie verzoekt zonder verwijl waarbij een algehele «mg wordt ingesteldi „daar - grootste belang is om de strijd- ""wen, die Amerika nodig ••lTej.»]nnpoSingen tot handhaving y mi'itaire opleiding zou hl mi"Br.men voor twee gevaren, U :.de ernstige druk op de vnomie door de duurzame y;L erote staande legers en ba ap. Van viianden, dat Amerika kokkelen'»611 Z'Jn striJdmacht zou fclpwJSle!t voor vijftig procent achtentwintig procent door fit.p', ®ontwintig procent door de i-.'eo0ofln-°ploiden- Per jaar zou" worden ^°nSe mannen opgeleid Winston Churchill heeft Koning George reeds Zaterdagavond een lijst van nieuwe ministers voorgelegd, die de belangrijkste functies in het nieuwe kabinet zullen vervullen. Deze lijst zal in de komende dagen nog worden aangevuld. De nieuwe ministers zullen „in verband met de critieke toestand op buitenlands en economisch gebied" zoals officieel werd meegedeeld on middellijk in functie treden. Tot dusver werden in het nieuwe Engelse kabinet benoemd: Boven van links naar rechts: Anthony Eden, minister van Buitenlandse Zaken, tevens ince-premier; Sir David Maxwell Fyffe, minister van Binnenlandse Zaken; Markies van Salisbury, geheim-zegelbewaarder; Richard Butler, minister van Financiën. Onder van links naar rechts: Lord Woolton, minister voor Levensmiddelen- en Landbouwzaken, tevens voorzitter van de ministerraad; Sir Walter Monckton, minister voor Arbeidsaangelegenheden; Lord Ismayminister voor betrekkingen met het Gemenebest en Oliver Littleton, minister van Koloniën. LONDEN, 28 OCTOBER Koning George VI van Engeland heeft Zaterdagavond een voorlopige ministerlijst, hem door Churchill voorgelegd, goedgekeurd en daarop de nieuwe ministers ontvangen en beëdigd. De Koning is niet meer de gehele dag bed legerig en ontving de ministers in de conferentiezaal van Buckingham Palace. De voornaamste posten van het nieuwe kabinet zijn thans bezet door conservatieve mi nisters, zoals Defensie (Churchill, die tevens premier is), Buitenlandse Zaken (Eden), Financiën (Butler), Binnenlandse Zaken (Sir David Maxwell Fyffe), Arbeid (Sir Walter Monckton), Levensmiddelen en Landbouw (Lord Woolton), Koloniën (Lyttle- ton). Eden zal tevens vice-premier zijn. Churchill bood Clement Davies, de leider der liberalen, een kabinetspost aan, doch deze weigerde. Men verwacht dat in de loop van de week verdere benoemingen zullen woorden bekendgemaakt. Over de te verwachten koers der nieuwe regering meldt onze correspondent te Lon den: Thans moeten de conservatieven tonen wat zij kunnen. Het ligt voor de hand, dat ook de nieuwe regering op een midden koers is aangewezen omdat een duidelijk kiezers-mandaat ontbreekt. Het paradoxale is, dat Labour de meeste stemmen op zich verenigd heeft en in zetel aantal toch in de minderheid is gebleven. Dit behoort nu eenmaal tot de eigenaardig heden van het districtenstelsel, dat alleen rekening houdt met de plaatselijke politieke situaties. De drie millioen liberale kiezers zijn (hans onder de stoomwals van het kiessysteem verpletterd. Als pleister op de wonde bood Churchill de liberale partij leider, Clement Davies, een kabinetspost aan, doch hij heeft geweigerd. Dat Bevan en de zijnen bij de stembus zo'n succes hebben gehad, verklaren som migen uit de omstandigheid, dat zij de enigen zijn, die het kind bij zijn naam hebben durven noemen, namelijk het pro bleem der herbewapening en zijn onver mijdelijke consequenties. Labour en de conservatieven wilden of konden niet kie zen tussen de kool en de geit. De voorspelling wordt thans geuit, dat binnen het jaar Bevan's politiek de officiële Labour-politiek zal zijn!. Butler „socialist" Uit de eerste reeks ministersbenoemingen is ook, wat de binnenlandse vraagstukken betreft, een middenkoers af te lezen. Veel betekenend is dat Butler, de exponent van het zogenaamde nieuwe conservatisme en de ontwerper van de diverse sociale char ters der partij, de sleutelpositie van kan selier der schatkist heeft gekregen. De rech tervleugel van de Conservatieven noemt hem een socialist. Het is typisch voor Chur chill, dat hij zich van de bezwaren van de fanatiekelingen in zijn partij niets aantrekt en Butler zijn grote kans geeft. Van de betrekkingen tussen regering en vakbeweging zal zeer veel afhangen voor het welslagen van het conservatieve pro gramma. Churchill belast daarom een der scherpste koppen uit de partij. Sir Walter Monckton, die meer advocaat is dan politi cus, met het departement van Arbeid. Lang dringen de Conservatieven er op aan, dat de vakbonden losser dienen te worden gemaakt van de politiek. Van Monckton, die soepel is, wordt verwacht, dat hii tactvol met de vakbonden zal kunnen omspringen, zodat arbeidsconflicten kunnen worden voor komen. Monckton was advocaat van de Hertog van Windsor tijdens de abdicatie-periode en had tijdens de oorlog een leidende func tie bij het ministerie van Voorlichting. Lord Woolton is de favoriet van de huis vrouwen. omdat hij de voedselvoorziening tijdens de oorlog zo voortreffelijk organi seerde. Volgens Labour had hii het aan het Amerikaanse leen- en pachtsysteem te dan ken, dat alles van een leien dakje liep. Hij krijgt nu een coördinerende functie tussen Voedselvoorziening en Landbouw, waar voor nog afzonderlijke ministers zullen worden benoemd. Sir David Maxwell Fyffe, die de tweede openbare aanklager in het oorlogsmisda- digersproces te Neui'enberg is .geweest, en die deskundige is op vakbewegingsgebied. kreeg niet het departement van Arbeid, zoals algemeen werd aangenomen, maar Binnenlandse Zaken en tevens een nieuw departement voor Wales, waarom dit land al zo lang had gevraagd. Churchill,'die niet te veel ministerposten wil scheppen, zag daarom af van een af zonderlijke functionaris voor Wales. De Welsh zullen er nu ook genoegen mee moe ten nemen, dat Sir David een Schot is! Een verrassing was natuurlijk ook, dat Churchill met zijn grenzeloze energie ook het departement van Defensie op zich heeft genomen. In de oorlog, toen hij deze func tie met het premierschap combineerde, was dat nodig om de beslissingen in één hand te houden. De vraag is al gesteld, of Churchill nu wel een mandaat heeft om de staalindustrie te denationaliseren. In de verkiezingscam pagne is hierover nauwelijks een woord gerept. De kleine winstmarge rechtvaardigt evenmin een zo ingrijpende daad. Het zou zeker zes maanden duren, voor de wet in werking kan treden. Bovendien is het twij felachtig of de vroegere aandeelhouders van de slechtgaande bedrijven bereid zijn hun aandelen terug te kopen, zodat een chaoti sche toestand kan ontstaan. Het is de vraag of Churchill Engeland onafhankelijker van Amerika zal maken. De verwachting was, dat de Britse diplo matieke erkenning van China spoedig zal worden ingetrokken, opdat de Verenigde Staten Engeland financieel zouden bijsprin gen en actieve steun verlenen aan de En gelse politiek in het Midden-Oosten. Nog drie zetels te verdelen Van 622 der 625 Britse kiesdistricten zijn de uitslagen thans binnen. De resultaten zijn: Conservatieven 320 zetels, netto winst 23. Socialisten 293 zetels, netto verlies twintig. Liberalen 6 zetels, netto verlies 3. Andere partijen drie zetels. De meerderheid der conservatieven in het Lagerhuis bedraagt thans achttien zetels. De twee jongste uitslagen brachten winst voor Conservatieven en Liberalen. Geen coalitie De politieke medewerker van het linkse Britse Zondagsblad „People" meldt, dat „volgens deskundigen die nauw met het hoofdkwartier van de conservatieve partij zijn verbonden, binnen enkele weken Chur chill zal verklaren, dat de toestand van Engeland zo ernstig is en zijn meerderheid zo klein, dat hij om een nationale regering moet vragen, waaraan de Labourpartij zal deelnemen. Herbert Morrison, de tacticus van de Labourpartij en voormalige minister van Buitenlandse Zaken, had volgens de mede werker van „People" verklaard „er zeker van te zijn, dat Labour het standpunt zal innemen, dat aanvaarding van een derge lijk aanbod tegen het algemeen belang ge richt zou zijn". Russische reactie Van de zijde der Russische delegatie bij de UNO is Zaterdag te New York verno men dat de verwachting bestaat dat Chur chill's verkiezingsoverwinning een aanmoe diging zal zijn voor het Kremlin om op korte termijn een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" voor te stellen. Dezelfde kringen zijn van mening dat Churchill en Eden een dergelijke confe rentie, als een voorloper tot een mogelijke bijeenkomst van de leiders der „grote drie", welgevallig zou zijn. LONDEN (AFP) Naar van de zijde van het Britse ministerie van Koloniën wordt vernomen, overweegt, de Anglo Iranian Oil Company de vestiging van een olieraffinaderij te Aden. Deze raffinaderij zou een deel van de olieproductie uit Koe weit. welke op het ogenblik ongeveer 30 millioen ton per jaar bedraagt en voort durend toeneemt, moeten verwerken. De betekenis van de haven van Aden, waar de Anglo Iranian grote opslagplaatsen heeft, is na het verlies van Abadan sterk toegenomen. Op het kantoor der maat schappij te Londen verklaarde men, dat gewacht moet worden op de terugkeer van de naar Aden gezonden deskundigen. Ter gelegenheid van de Tilburgse bevrijdingsdagwelke Zaterdag gevierd werd, zijn aan tweehonderd oud-strijders van de „Prinses Ir ene"-brigade eretekenen met een oorkonde uitgereikt. Ter opluistering van de plechtigheid waren een ere-compagnie van het Garderegiment „Prinses Irene" en de Koninklijke Militaire Kapel aanwezig. De majoor der Cavalerie jhr. J. J. G. Beelaerts van Blokland decoreert sergeant E. Hoving, die in het Garderegiment dient. Op het proefterrein bij Las Vegas (V. S.) is gisteren een atoombom van middelbare grootte uit een vliegtuig geworpen. De bom ontplofte op een hoogte van 300 me ter. De lichtflits van de ontploffing was aanmerkelijk sterker dan die van de „baby-bom", die verleden week Maandag tot ontploffing werd gebracht. Waarnemers waren het er over eens, dat de flits niet zo hel leek als die van de explosie bij Las Vegas in Januari en Fe bruari van dit jaar. Op 120 km. afstand werd geen schok gevoeld. Wel hebben ve len een merkwaardige zigzagvormige rook sliert waargenomen, die zich kilometers hoog boven de woestijn verhief. De rook ontwikkeling was pas na ruim een uur op gelost. Volgens een niet-officiële schatting is dit de 19e atoom-explosie, die door de V. S. teweeggebracht is. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft niet willen bevestigen, dat de bom uit een vliegtuig neergeworpen werd. Zij heeft slechts medegedeeld, dat er op de proefterreinen van Nevada een atoomontploffing tot stand gebracht werd. Een waarnemer van de pers, die zich op de berg Charleston bevond, heeft ver- klaai'd dat een B-29 boven het proefter rein vloog, geëscorteerd door twee andere vliegtuigen. Daarop volgde de explosie. De sub-commissie voor het vaststellen van een demarcatielijn in Korea heeft in het afgelopen week-end en ook vandaag in Panmoendjom naarstig vergaderd, zonder nochtans tot overeenstemming te komen. De Noordelijken deden Zaterdag een voor stel volgens hetwelk de geallieerden 200 km en de Noordelijken zelf 24 km terug zou den trekken. Dit voorstel werd niet aan vaard. De geallieerden verklaarden zich bereid de thans in geallieerde handen zijnde eilan den ter hoogte van de Noord-Koreaanse Oostkust te ontruimen, wanneer de Noor delijken er in zouden toestemmen de de marcatielijn af te bakenen op de huidige frontlijn. Over het verloop van die frontlijn kon men het op de conferentie aanvankelijk ook niet eens worden. Met name de vraag of de frontlijn ten Noorden van Koemsong loopt, werd door de partijen verschillend beantwoord. Maar later werd gemeld, dat men het op enkele détails na, toch eens geworden was. Waarnemers menen, dat ondanks de verschill-ende standpunten de besprekingen van de subcommissie over de demarcatielijn in een beslissend stadium zijn gekomen. Wat de gevechten aan het front betreft, hebben de geallieerden meegedeeld, dat de stad Koemsong thans geneutraliseerd is. De stad is zo vernield, dat zij niet meer als militair object beschouwd kan worden. Boven Sinandjoe aan de Mandsjoerijse grens is een luchtgevecht geleverd tussen 200 geallieerde en Noordelijke straaljagers. Acht Noordelijke toestellen werden be schadigd. De verbondenen leden geen ver liezen. Een met waterstof gevulde ballon, die het neutrale gebied bij Panmoendjom afbaken de, is gisteren ontploft. Veertien technici der verbondenen liepen brandwonden op. BELGRADO, (Reuter). De vredes conferentie te Zagreb, waaraan afgevaar digden van zestien landen hebben deel genomen en welke vijf dagen duurde, is geëindigd. Zij nam eon van Joegoslavië uitgaand plan voor wereldvrede en -sa menwerking aan. Zij richtte voorts een uit zeven leden bestaande permanente com missie op, die contact moet onderhouden met andei'e werkers voor de vrede en vre desbijeenkomsten in het buitenland moet organiseren. De door Joegoslavië ingediende resolutie werd aangenomen met 86 tegen nul stem men bij negen onthoudingen. Hierin wordt de gedachte, dat oorlogen onvermijdelijk zijn, van de hand gewezen en een aantal fundamentele beginselen voor het behoud van de vrede uiteengezet. Hieronder val len: Respect voor de onafhankelijkheid, souvereine rechten en gelijkheid van alle staten; veroordeling van alle daden van aggressie of militaire of economische druk; vervolmaking van de UNO als organisatie voor de oplossing van internationale con flicten en opneming in de UNO van alle staten, behalve die, welke zijn opgericht door de militaire hulp van de voormalige as Berlijn-Rome-Tokio; een rechtvaardige oplossing van koloniale kwesties en het beginsel van nationale zelfbestemming; hulp aan economisch onvoldoende ontwik kelde landen; voortdurende pogingen om de bewapening te verminderen, met vol ledige ontwapening onder internationale controle als einddoel; bevordering van in ternationale culturele betrekkingen, vrije beweging van personen en vrije toegang tot alle bronnen van kennis. Ook Nederland was op deze conferentie vertegenwoordigd. Tot de Nederlandse de legatie behoorde de Haarlemmer F. S. Noordhoff. Nota van Wijzigingen (Van onze parlementaire redacteur) Aan te nemen valt dat het wetsontwerp inzake toezicht op credietverlening de vol gende week, op 6 of 7 November, in open bare behandeling in de Tweede Kamer zal komen. Nog vandaag kan men de indiening van een nadere Nota van Wijzigingen van minister Lieftinck tegemoet zien. De algemene politieke beschouwingen, de zogenaamde beraadslagingen over Hoofd stuk I van de Rijksbegroting, zullen waar schijnlijk pas een week later kunnen be ginnen, aangezien te verwachten valt dat het kabinet met het beraden over de Me morie van Antwoord op het Zaterdag gepu bliceerde voorlopig verslag niet eerder dan op 5 November gereed zal zijn. Perzische wijsheid: Regeerders hebben het gezelschap van intelligente mensen meer no dig dan intelligente mensen de omgang met regeerders. Midden-Oosten De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Amerika, Frankrijk en Turkije hebben Israel en de Arabische landen ge lijkluidende nota's overhandigd, waarin voorstellen worden gevraagd voor de plan nen voor een defensie-organisatie van het Midden-Oosten. De Egyptische regering heeft Zaterdag de Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, officieel meegedeeld, dat het Brits-Egyptische verdrag van 1936 en de overeenkomst betreffende het gezamen lijke bestuur over de Soedan „van nu af aan hebben opgehouden van kracht te zijn". Volgens de nota is hiermee de aan Engeland gegeven toestemming om troe pen in de Kanaalzone te hebben ingetrok ken. Voorts moet de Britse inmenging in de aangelegenheden van de Soedan eindi gen, aldus de Egyptische nota. De bevelhebber van de Britse troepen in de Kanaalzone, luitenant-generaal Sir George Erskine, heeft Zaterdag op een persconferentie in Ismailia verklaard: „Wij zijn in de Kanaalzone sterker dan ooit. Wij zien ons weliswaar geplaatst tegen over moeilijkheden, maar wij zullen deze overwinnen. Ik ben verheugd, dat wij niet op grote schaal met de Egyptische troepen in contact zijn gekomen en ik hoop, dat dit zo zal blijven". Het was Zaterdag een rustige dag in de Kanaalzone. Volgens de Britse inlichtingendienst be reidt de „Mohammedaanse broederschap" echter een guerilla voor tegen de Britse troepen. Een Egyptische legerafdeling met, naar verluidt, ongeveer 16 Shermantanks be vindt zich nog steeds enige kilometers bui ten Caïro, op de weg naar Suez. ATHENE (Reuter). Zaterdag heeft Koning Paul het nieuwe Griekse kabinet van generaal Piastiras beëedigd. De nieuwe regering is een coalitie-kabinet, bestaande uit 9 leden van de progressieve partij (EPEK) van generaal Piastiras en 8 leden van de liberale partij van Sophocles Veni- zelos, die zelf vice-premier is. De belang rijkste ministers zijn: Minister-president Nicolas Piastiras (progressief); minister van Buitenlandse Zaken: Sophocles Venize- los (liberaal); Financiën: Christos Evel- pides (progressief); Economische Coördi natie: George Cartalis (progressief); Bin nenlandse Zaken: Konstantin Rendis (pro gressief): Justitie: Dimitrios Papaspirou (progressief); Arbeid: Grigorios Kassi- matis (liberaal): Defensie: schout-bij-nacht Alexander Sakallariou (liberaal). De coalitie heeft een absolute meerder heid van vier zetels in de nationale verga dering, met 131 van de 258 zetels. De oppo sitie-partij van generaal Papagos, de „Griekse concentratie", beschikt over 114 zetels. Bij het neerstorten van een militair vlieg tuig in Guatemala zijn 27 personen om het leven gekomen. Het vliegtuig had 29 inzit tenden, waarvan twee de ramp hebben overleefd. Onder de omgekomenen zijn 22 artisten. De overige inzittenden waren le den van de bemanning en militairen. De legerleiding heeft bekend gemaakt, dat zich in het toestel een explosie heeft voorgedaan. Er is een onderzoek gelast, dat tot „ernstige conclusies" zou kunnen leiden, aldus de legerleiding. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 52-iarige ex-sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. F. F. heeft eerst voor de rechtbank, daarna voor het gerechtshof terecht gestaan wegens smaadschrift. Ruim zestien jaar geleden was hij afgekeurd wegens asthma. Sindsdien heeft hij getracht te bewijzen, dat hij nim mer aan asthma heeft geleden, maar hij is ontslagen omdat men hem in de marine op geheel andere gronden niet meer wenste te handhaven. In Mei 1949 gaf hij tenslotte een vlugschrift uit, waarin hij de artsen die hem destijds hadden afgekeurd, be schuldigd van valsheid in geschrifte. De rechtbank veroordeelde hem wegens smaadschrift tot twee maanden voorwaar delijk en 100.boete. Het gerechtshof legde hem dezelfde straf op, echter op andere gronden dan de recht bank had gedaan. De verdachte zal beroep in cassatie aan tekenen. II■■■■BBBBBBC IIIIII. AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend droog weer met wisse lende bewolking en in de nanacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later zwakke, veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 October Zon op 7.29 uur, onder 17.18 uur. Maan op 7.31 uur, onder 16.42 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 October Hoog water: 2.37 en 14.51 uur. Laag water: 10-37 en 22.50 uur. Dinsdag 30 October Hoog water: 3.10 en 15.25 uur. Laag water: 11.13 en 23.29 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1