WIST U WINTERS' een partij zeemlappen Popula ris er i ng van het effect Jac. Binkhorst Levasiers Tours Een instrument dat we nog moeten leren bespelen primeur op het Europese vasteland IJmuiden )ok visserij - industrie Velsen Velsen-Noord Santpoort Beverwijk Drukke zomer voor de „Gele Rijders Castricum moderne compl. winkeliersinventaris Rijdende Winkel Met Nederland B elftal en Finland B elftal Schitterende IJsrevue H.V.C.- Stormvogels .jjjSDAGSO OCTOBER 1 951 IJmuidens havenradar: 3 je duikbootbunker Inenting tegen diphterie Conserven, filets, deuren en wasgoed Agenda voor Beverwijk Schepen voor Israël en Nieuw Zeeland Effecten- en Geldmarkt Soort in 't kort Vier mijnenvegers terug uit Indonesië Scheepvaart Schoenreparatie-inrichting Lederhandel Telefoon K 2560 - 8560 jankbare kolonel van het Loods- directeur in vanmorgen op E" heer Tichelman, ^district- vergeleek v: - iHense semaphore, waar de nieuwe n nroefdraait in afwachting van ingebruikneming op Donderdag L door Prins Bernhard, deze 1 aoparatuur met een „instrument", ^ramént, dat het Loodswezen nog «leren bespelen, maar dat het kent rdevolle hulp bU de beloodsing uitgaande schepen. "I Hp Maas" binnenliep nog &rhü'lP. al was het zicht niet best 0^ üle mist voor de kust heeft genodigden het kostbare ver- i- "Xnjc van de gemeente Amsterdam harige iJmuiden, van dichtbij mo- g^iiken. De kolonel Tichelman ver- ?K\j; dat de loodsboten door deze Pierde apparatuur verre van over- in geworden: de positie van de wordt er door wel met grote nauw heid bepaald, maar de gezagvoerder adviseur de zeeloods blijven pri- «rantwoordeiyk voor de juiste koers pa, in de haven. De loods zal straks De helft afgehuurd door een vis-groothandel \'-r ons door de groothandelfirma D. Krijger wordt medegedeeld, heeft deze '■•d "an de voormalige duikbootbun- '..rijmuiden die voor een deel de 'ssdsteenfabriek huisvest afge- 4 Dit is een complex met een opper man ongeveer 7500 m2.f verdeeld in ■"jrote vakken. firma krijger heeft deze ruimte deels Ijd tot haringopslagplaats, deels tot '~4{ voor de Poolse aanvoer en ten- voor he' grootste deel voor de vesti- g van een nieuwe visserij-industrie, rrant aan deze firma. jr-r de aard van deze industrie kon hos nog geen mededelingen doen. v „jandag 5 November zal in het Bad- j j'sn de Baanstraat in Beverwijk gele ed worden gegeven tot kosteloze in- tegen diphterie voor niet school de kinderen van 1 tot 6 jaar, waarvan ■iWige inenting meer dan drie jaar ge l-is Voor deze inenting zijn de kinderen ■kas' de alfabetische naamsvolgorde in ■aai verdeeld: A tot en met F van 14 tot •Vuur, G. tot en met L van 14.30 tot 15 uur, denmetS van 15 tot 15.30 uur en T tot net Z van 15.30 tot 16 uur. Wijk aan Zee zal eveneens gelegenheid •iiccinatie bestaan ten huize van de arts Netelenbos, Julianaweg 71 op Dinsdag 6 iraber om precies 2.30 uur. i;ïe inenting moet voor ieder kind een 5je worden medegebracht, waarop ver- ■Mstaan de naam, de voornamen, de ge- dedatum en het adres, kor geneeskundigen wordt deze inenting s «etste aanbevolen om aan deze zo ge- #e en besmettelijke ziekte het hoofd itcmen blijven bieden. ÏGELSE TRAWLERGASTEN KRIJGEN LOONSVERHOGING ie nationale raad van verenigde indus- a in Engeland (National Joint Industrial cil) heeft bekend gemaakt dat, met in- van 29 October, aan de trawlvisserslui --verhoging zal worden toegekend van on- •375 cent per dag. Dat wil zeggen, alleen Azende de vaartijd, met inbegrip van de 4 van vertrek en die van aankomst. De rioging is bedoeld als een tegemoetkoming i: hogere kosten van de levensstandaard a de zeeuitrusting. De bepaling geldt niet voor schippers en stuurlieden. USE LOGGER BINNENGESLEEPT imorgen is de Duitse logger BX 534 :et machineschade de vissershaven bin- £;öleept door een landgenoot, de BX Beide schepen zijn afkomstig uit Bre- s'afen. De BX 538 is weer uitgevaren erèserij. hrgemeester en wethouders van Velsen ter kennis, dat door hen ingevolge sEnderwet vergunning is verleend aan: .^Nederlandse Conservenfabriek „Neco" [JfeIJmuiden, tot het wijzigen en uitbrei de de visconservenfabriek in de Mid- '•^^•enstraat: te IJmuiden; ®N.v. Visconservenfabriek „Vico" te ^Men, tot het wijzigen en uitbreiden van 7Conservenfabriek in de Middenhaven- te IJmuiden; "^ebavo", Rederij en Handels ^caue te IJmuiden, tot het uitbreiden .ï«nsfileerinrichting in de percelen 'vf A te IJmuiden; «Boon te Velsen-Noord, tot het wijzi- n?ÏÏ|?,re^en van de Java deurenfabriek jfperstraatweg te Velsen-Noord en l 'SnVelzen te IJmuiden, tot het oprich- was"' Slans- en strijkinrichting ■•wander Zwaagstraat 7 te IJmuiden-O. DE!M COSTA"-SCHOOL HEEFT GELD NODIG if. van het aantal leerlin- 3sii7i'n'a ,ta"sch°o1" te Velsen-Noord éaffinfmgen 'n bet leerplan is de aan- van en'ge nieuwe leer- en hulp- fe't»i'„V0°u c'eze school noodzakelijk. 2=l'iiln"r de gemeente om finan- (Vv.m deze.gevraagd en de aanvrage 'Ie Lager-onderwijswet feaX, a eisen, zodat de raad wordt Ösian gevraagde medewerking te NAKOMEND FEEST van het onlangs gevier- k, bestaan van de Velser RHBS schoolvereniging op Vrijdag 2 av°nds in hötel de Leeu- ■-"erkipgaailem een feestavond met m Ziivan de toneelvereniging 'njdae lÜ1 poeren het toneelstuk '0.W v fe2iende"' van Henk Bakker %en n rfden> een blijspel in drie t a ,het openingswoord van cier w Hubbeling zal de heer J. Wint, woord voeren. De avond en met een verloting en een een walkie-talkie mee aan boord van het in- of uitgaande schip nemen. Hij kan op die manier in contact blijven met de kust- wachtpost, waar op het radarscherm de lichtende vlekken van het haven verkeer in de haven zelf een „electronisch adviseur van de loods en de kapitein" vormen. IJmuiden heeft als voorhaven van Am sterdam op het Europese vasteland de pri meur van een „havenradar", mede dank zij de pionierstaak, welke de Nederlandse in dustrie in deze op haar schouders heeft genomen. De heer J. F. M. A. van Dijk, directeur van het Noordwijkse radarproefstation „Wave Guide" en als weinig anderen met de ontwikkeling van de radar vertrouwd, heeft verteld, hoe de IJmuidense appara tuur groeide uit een lange reeks van experi menten. Hij vertelde dat na IJmuiden Le Havre als volgende Europese haven in Maart 1952 de beschikking over haven radar krijgt en hij voorspelde, dat er aan vullende identificatie-systemen ontwikkeld zullen worden, die de radar steeds nuttiger zullen maken voor haar vredestaak. In de „tent", die de beide radarschermen (de een voor korte- en de ander voor lange afstand) omhult, is er door een vertegen woordiger van de N.S.F. een nadere expli catie gegeven van het toestel, dat uiter mate scherp de positie der scheepvaart aangeeft. KERKELIJKE HERDENKING VAN DE HERVORMING Woensdagavond wordt in de Hervormde kerk in Santpoort een dienst gehouden ter herdenking van de Kerkhervorming. Het woord is deze avond aan dr. D. ter Steege. Het Nederlands Hervormd Kapelkoor ver leent medewerking. „WACHTER, WAT IS ER VAN DE NACHT?" Deze film, die deze week in het Luxor Theater draait, kan tot een der beste van na de oorlog gerekend worden. De 9trijd om het geestelijk voortbestaan der mensen wordt hierin zeer boeiend weergegeven en de vorm, waarin de hoofdpersonen van deze film, een dominé en een kapelaan, hun moeilijkheden oplossen, mogen dan niet voor ieder aannemelijk zijn, de samen werking tussen beide tegenpolen, samen tegenover een wereld, die van het geloof is losgeslagen, heeft de innigheid van het ware idealisme. Even voor de aanvang werd de mede deling geprojecteerd, dat Vrijdag een be spreking over dit Duitse werk van Harold Hraun zal worden gehouden in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw aan de Schans. WITTE EEND KOOS HET HAZENPAD. Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een ijzerzaag, damestas, handpomp fiets, vest, cape, horloge, driewieler, mantelcein tuur, motorhandschoen, voor-wiel met band, kinderschoen, meisjesmantel, bruine capu chon met voering, beenbeschermer, 2 munt biljetten, verschillende portemonnaies, handschoenen en wanten. Verder aangetroffen: een wit poesje en een bruin met witte eend. „SPORTIEF" DAMDE EN VERLOOR VAN „ST. THOMAS" Het tweede tiental van de damclub Sportief" speelde zijn eerste wedstrijd in de derde klasse van het district „Kenne- merland" tegen St. Thomas II uit Cas- tricum. In deze ontmoeting moest het tweede tiental haar meerdere erkennen in de sterker spelende tegenstander. De uitslag was als volgt: A. RasJ. Ka bel 02, J. de RuiterR. Stet 11, W. PostC. van Ory 02, H. DijkhuizenH. Poel 1—1, W. M. Hoef akker—C. Juffer mans 11, H. VeldmanP. v. d. Huist 02, K. LichtendahlB. Louman 2O, D. KlaassenS. Groentjes 02, H. OudH. Lute 02, P. SchaapP. Rietveld 02. Totale uitslag 515. Op 15 November hoopt Sportief II zijn krachten te kunnen meten met Kijk Uit II. De A.N.W.B.-Wegenwacht heeft een drukke zomer gehad. In de maanden Juni, Juli en Agustus stonden de pechbevrijders ruim 37.000 automobilisten en motorrijders bij, tegen ongeveer 30.000 in de vorige zo mer. Zij hielpen deze zomer 1812 buiten landers: Amerikanen, Engelsen, Belgen, Fransen, Zweden en ook Perzen, Egyp- tenaren, Zuid-Afrikanen en Chilenen. In 1950 bedroeg dit aantal in dezelfde periode 1103. Uit alle delen van de wereld bereik ten de A.N.W.B. brieven met dankbetui gingen van pechvogels, die op de Neder landse wegen correct en verrassend snel door de Wegenwacht werden bijgestaan. Deze service, die aan de buitenlanders in het algemeen op basis van wederkerig heid wordt verleend ook Nederlanders, die lid van de Wegenwacht zijn, worden in de landen, die over een soortgelijke hulpdienst beschikken, geholpen draagt er zeker toe bij Nederland op toeristisch gebied een goede naam te verlenen. Ruim 600 keer vorig jaar 393 ver leenden de Wegenwachten deze zomer voorts eerste hulp bij ongevallen; in ver schillende gevallen was hun snelle ingrij pen van beslissende betekenis. Zij blusten 48 auto- en nrotorbranden en behoedden daardoor heel wat voertuigen voor totaal uitbranden. Stelt men de gemiddelde schade bij totaal uitbranden per auto op ƒ6000, dan kan veilig worden aangenomen, dat de „ridders van de weg" het nationale wagenpark in deze paar maanden een ver liespost van rond 200.000 gulden hebben bespaard. Daarenboven verleenden de Wegenwach ten in 6184 gevallen persoonlijke dien sten: zij verstrekten inlichtingen en gaven telefonische en telegrafische boodschap pen door. De stijging van het aantal per soonlijke diensten de vorige zomer be droeg dit cijfer nog slechts 2702 de monstreert wel het grote vertrouwen, dat het publiek in de Wegenwacht stelt. Man schappen van de Wegenwacht hielpen ook enige keren bij het blussen van boer derijen- en villabranden. WIELRIJDER BIJ BOTSING BEKNELD Maandagmiddag zijn op de Schans in Be verwijk een personen-auto, bestuurd door de heer D. uit Beverwijk, een motor, bereden door de heer W. uit Waddinxveen en een bij hem rijdende wielrijder H., eveneens uit Waddinxveen met elkaar in botsing gekomen. Doordat de bestuurders van de beide motor voertuigen sterk remden, viel de materiële schade erg mee. De wielrijder echter raakte met zijn voet bekneld tussen motor en auto en bleek een voetwortelbeentje te hebben gekneusd. Dit werd geconstateerd in het Rode Kruis Ziekenhuis, waar de automobilist hem naar toe had gebracht. DINSDAG 30 OCTOBER Kenncmer Theater, 7 en 9.15 uur: Ellen. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Die Nacht- wache. WOENSDAG 31 OCTOBER Bioscopen: Zie Dinsdag. K. A. B.-AVOND Het bestuur van de K. A. B., afdeling Castricum organiseert op Maandag 5 Novem ber een bijeenkomst voor alle vrouwelijke werkneemsters in Castricum en Bakkum. Deze bijeenkomst zal worden gehouden in het Jeugdhuis aan de Overtoom. De bekende leidster van de K.A.V. mej. Stringe uit Den Haag zal komen spreken over verschillende problemen, die zich in deze tijd voordoen. Een en ander wordt met muziek afgewisseld. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de gezamelijke Militaire Fondsen in Castricum gehouden, heeft op gebracht de som van f 110,95. DE PION SCHAAKTE VOORT De uitslagen van de onderlinge compe titie der Castricumse schaakclub „De Pion" in hotel Meijer gehouden, zijn als volgt: P. ZwartC. J. Heeck 01, J. van Raven- zwaaiC. Bennes 01, D. KeetbaasTh. de Smalen 01, J. BosP. Bouwen 01, S. van WeerenJ. Rozing 01, T. de Vries dr. A. de Jongh 01, R. v. d. Berg Joh. de Koekkoek 10, Werner UhlL. J. Born 10, B. SchlosserC. Menke 01. DE VEILING VAN MAANDAG Voor hun producten kregen de tuinders te Castricum Maandag de volgende prijzen: sla 66'/j, spruiten A 5278, spruiten B 2740, andijvie 714814, boerekool 816, rode kool 910, gele kool 1014, prei 101314, snijbonen f 1,50, bospeen 1617. EERSTE MUZIEKAVOND IN „KONINGSBOS" Evenals verleden jaar zullen er ook dit winterseizoen in de Jeugdherberg „Konings- bos" weer culturele muziekavonden georga niseerd worden. De eerste wordt gehouden op Zondag 11 November, en wordt bijgewoond door een grote groep Amsterdamse trekkers, die in Bakkum tevens de St. Maartensviering mee maken. Woensdag zal een proefvaart worden ge maakt met het tweede na de oorlog ge bouwde schip voor Israel, de „Tamar". Dit schip werd gebouwd door de N.V. Scheeps werf en Macihnefabriek „De Merwede" te Hardinxveld. Het heeft een draagvermogen van ongeveer 4000 ton. Maandagmiddag is op dezelfde scheeps werf de motorcoaster „Markab N" te water gelaten. Dit schip, met een draagvermogen van ongeveer 800 ton, werd gebouwd voor rekening van de Stoomvaart Maatschappij Van Nieveld Goudriaan en Co. te Rotter dam. Op de vrijgekomen helling zal binnen kort de kiel worden gelegd voor een motor schip van 1650 ton voor Finse rekening. Op een der andere hellingen is een zusterschip van de „Markab N" in aanbouw, dat waar schijnlijk nog dit jaar te water gelaten kan worden. Begin December zal het s.s. „River City", dat voor rekening, van Nieuw Zeeland op de werf „De Hoop" te Lobith is gebouwd, zijn proefvaart maken op de Noordzee. Dit kustvaartuig van 500 ton zal een ge regelde dienst onderhouden tussen Nieuw Zeeland en Australië. Het is de eerste keèr, dat op een Neder landse werf een vaartuig voor Nieuw Zee- landse rekening werd gebouwd. Het schip zal op zijn eerste reis naar Nieuw Zeeland Nederlandse montagewoningen en kunst mest vervoeren. In het Noordzeekanaal is men druk bezig met de vervanging der een-buizige gas- zinker door een nieuwe, die uit acht buizen bestaat. Hierdoor zal straks de voor ziening van Velsen met Hoogovengas aanmerkelijk vlotter kunnen verlopen dan vroeger. Beurs en effecten zijn begrippen, waar aan voor velen de herinnering verbonden is aan nationale en internationale specula ties en manipulaties, aan perioden van hoogoplaaiende hausses en zware depres sies, die tot financiële en economische cri ses leidden en duizenden slachtoffers heb ben gemaakt. De débacles van 1903, 1907 en 1929 liggen de ouderen nog vers in het geheugen en het kan niet worden ontkend dat ook in latere jaren grote sommen op de beurs zijn verloren en velen door hun beursspeculaties tot de bedelstaf zijn ge bracht. Voor een goed deel hield dit zowel in ons land als in de Verenigde Staten verband met de mogelijkheid om met kleine bedra gen grote speculatieve transacties op touw te zetten. Voor aankoop van effecten tot een bedrag van 1000 was slechts 100 eigen geld nodig, de rest werd door de bank of de commissionnair gefinancierd en er was dus slechts een kleine koersdaling nodig om beneden nul te raken en tot verkopen te worden gedwongen. Niet alleen de cliën ten gingen hierbij vaak „om zeep", ook de commissionnairs en de banken, die hun cliënten al te lichtvaardig effectenposities hadden laten opbouwen, verloren daarbij hun evenwicht. Hier ligt wel het bewijs dat ook in de wereld van economie en financiën alle absolutisme verkeerd is. Ook de ongebon den vrijheid leidt tot excessen, gelijk we thans de excessen van de gebonden econo mie ervaren. Ook de beurshandel en de financiering van beurszaken behoort aan redelijke normen te zijn gebonden en er is op dit punt in de loop der jaren heel wat verbeterd. Ten onzent is nu aankoop van effecten met geleend geld verboden, een maatregel, die zeer zeker zijn goede zijde heeft, maar in zijn absoluutheid weer te ver gaat en aan een gezonde ontwikkeling van de effectenhandel in de weg staat. Want al heeft de effectenbeurs geen on- besmeurd verleden, haar grote betekenis voor de ontwikkeling van handel en bedrijf kan niet worden ontkend en als medium voor de kapitaalvoorziening is zij onmis baar. De ontwikkeling van het Amerikaanse bedrijfsleven na de tweede oorlog heeft uiteraard ook de New Yorkse effectenbeurs tot nieuw leven gebracht, niet het minst ook doordat men ginds op allerlei wijzen het effect, met name het aandeel heeft gepopu lariseerd. Dientengevolge is het industriële aandeel in de Verenigde Staten niet alleen gemeengoed geworden van bredere lagen der bevolking, maar ook de grote institu tionele beleggers hebben hun kluizen voor de aandelen ontsloten en de omzetten aan de New Yorkse beurs zijn thans aanmerke lijk groter dan voorheen. Hier valt voor Nederland veel te leren. En het is daarom verheugend dat de Ver eniging voor de Effectenhandel te Amster dam, nadat van verschillende zijden op haar aandrang in die richting is uitgeoefend, de eerste stappen op de weg naar de populari sering van het effect heeft gedaan. Wij zijn bijvoorbeeld ten opzichte van de publiciteit hopeloos ouderwets. Terwijl men in de Ver enigde Staten als regel elke drie maanden de bedrijfsresultaten publiceert en op grond daarvan een dividend uitkeert, verkeert men hier over' de gang van zaken maanden en jaren na het einde van een boekjaar in het onzekere. Voor de in Indonesië wer kende maatschappijen zijn er natuurlijk geldige excuses, maar dat bijvoorbeeld de vroegere Koloniale Bank pas nu met een verslag komt over 19401950 en de Vor stenlanden sinds 1940 nog geen cijfers heeft gepubliceerd, is toch wel erg. De Vereniging voor de Effectenhandel wil hierin nu verandering brengen. Zij wenst tijdige verschijning van de jaarver slagen en overweegt in gevallen van onge motiveerde vertraging bij de aandelen in de Prijscourant een teken te plaatsen ten einde de vertraging algemeen bekend te maken. Ook dringt zij aan op het doen van tussentijdse mededelingen, waardoor het mogelijk wordt ook tijdens een boekjaar zich over de gang van zaken een oordeel te vormen en oncontroleerbare geruchten, zo wel als misbruik van „vóórwetenschap" tegen te gaan. In een tijd, waarin het dringend nodig is dat kapitaalvorming en kapitaalbelegging aantrekkelijk worden gemaakt, kan aan het initiatief van de Vereniging niet genoeg waarde worden gehecht. Gelijk we vroeger al eens hebben opgemerkt, moeten er voor kapitaalvorming en kapitaalbelegging na tuurlijke prikkels zijn en hiertoe behoort ook een tijdig en zo volledig mogelijk in zicht in de gang van zaken van de bedrij ven. waarbij men is geïnteresseerd. Dit is niet alleen van belang voor de spaarder en belegger binnen de grenzen van ons land, maar nu we hier met een grote kapitaalnood te kampen hebben, zo groot dat hij de gezonde ontwikkeling van ons maatschappelijk leven bedreigt, zullen ook voor het buitenlands kapitaal aantrek kelijke voorwaarden moeten worden ge schapen. Juist dezer dagen is van Belgische zijde op de wenselijkheid daarvan ten aan zien van Nederland gewezen. Regering en bedrijfsleiding zullen hier moeten samen werken. De eerste door fiscale bezwaren weg te nemen, aan buitenlanders de be schikking te geven over het inschriivings- recht bij emissies, zomede een grotere be voegdheid van aandeelhouders op de gang van zaken, de laatste door een tijdige en zodanige verslaggeving, dat een waardering van de aandelen op grond van recente en concrete gegevens mogelijk wordt. Er is op dit gebied in ons land nog veel te doen, dat er toe kan bijdragen de finan ciële basis van onze nationale economie te verbreden en haar economische slagvaar digheid te vergroten. DE ZTim-KOREAANSE LOPER CHOS YOON CHIL heeft te Kwangju tijdens trai- ningswedstrijden voor de Olvmoische Spelen in 1952 de marathon (42.195 kilometer) ge wonnen in 2 uur 25 min. 15 sec., de beste tijd die ooit op dit nummer gemaakt is. Een officieel wereldrecord voor de marathon be staat niet. omdat deze niet altijd onder dezelfde omstandigheden gelopen wordt. SPORT IN HET KORT ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Men deelt ons mee, dat er wijziging gekomen is in het programma van de Zaterdagmiddag competitie voor Zaterdag 3 November. IJmuiden speelt thuis legen Huizen. Kenne- merland brengt een bezoek aan Zuidvogels en in de vierde klasse B zijn vastgesteld: VEW—WGA; SVJ—Zandvoortmeeuwen. Met de aankomst in Den Helder van de mijnenvegers Jan van Gelder, Abraham Crijnssen, Abraham van der Hulst en Pie- ter Florisz zijn de laatste Nederlandse oorlogsbodems uit Indonesië in het vader land thuisgevaren. De schepen hebben een vrij avontuurlijk bestaan achter de rug. Hr. Ms. Jan van Gel der kon tijdens de mobilisatie in 1939 ter nauwernood de haven van Den Helder be reiken, toen bij een oefentocht het schip op een mijn liep en ernstig werd bescha digd. Na dien wist het in de Meidagen van 1940 uit te wijken naar Engeland. Met de Abraham van der Hulst en de Pieter Florisz liep het in 1940 minder gunstig af. Nadat beide schepen op het IJselmeer tijdens de Meidagen aan de strijd tegen de vijand hadden deelgenomen, kregen zij geen kans meer naar Engeland uit te wijken.. De bemanningen hebben de oor logsbodems toen laten zinken, maar de Duitsers wisten ze te lichten en gebruik ten ze in eigen dienst. Na de capitulatie werden de schepen teruggevonden en aan de Nederlandse marine teruggegeven. De Abraham Crijnssen is reeds in 1937 naar het toenmalige Nederlands-Indië vertrok ken voor de normale tropendienst. Na de Japanse overval wist de commandant met het schip, dat geheel als eiland was geca moufleerd, naar Australië te komen. Na een afwezigheid van veertien jaren is ook deze mijnenveger thans in het vaderland teruggekeerd. De schepen zullen voor onderhoud ge ruime tijd uit de dienst gaan, waarna zij zullen worden toegevoegd aan de Neder landse mij nendienst-vloot. Aldabi, 29 v. Rotterdam te Buenos Aires verw. Abbekerk, 28 van Genua naar Port Said. Alioth, 29 te Rio Grande. Almdijk, 27 van Havanna naar Le Havre. Ampenan, 28 v. Tj. Priok te Singapore verw. Amstelkerk, 27 v. Lagos n. Takoradi. Arendsdijk, 29 Paranaguay verwacht. Arkeldijk, pass. 27 Keywest n. Antwerpen. Alcyone, 28 te Suez. Alvvaki, 27 te Rio de Janeiro. Andijk, 28 van Rotterdam n. Hamburg. Alphard, pas. 29 Ouessant n. Bordeaux. Amstelpark, 27 v. Narvik te Philadelphia. Aagtedijk, 27 450 m. O. Demerara. Aardijk, 28 500 m. O. ten Z. Cp. Race. Agamemnon, 28 60 m. NW. Finisterre. Albireo, 28 van Bremen n. Antwerpen. Alchiba, 28 200 m. O. Chagos Archipel. Aldegonda, 28 van Bangkok n. Singapore. Alphacca, 28 te Philadelphia. Aludra, 28 750 m. N. Flores. Arendskerk, 28 Shimizu verwacht. Armilla, 29 Pladju verwacht v. Haiphong. Aagtedijk, 28 300 m. O.ZO. Barbados. Agatha, 28 260 m. Z. ten O. Hainan. Akkrumdijk, 28 120 m. O. ten N. Massawa. Alderamin, 28 360 m. ZO. Cp. Race. Amstelvaart, 28 420 m. N. Flores. Alm kerk, 28 80 m. Z. Kreta naar Genua. Arnedijk, pass. 29 Vlissingen v. Antwerpen. Baarn, 29 v. Amsterdam te Callao verwaent. Bengkahs, pass. 29 Ceylon Pondicherry. Borneo, pas. 29 Gibraltar. Breda, 29 v. Antwerpen te Amsterdam. Bandjermasin, 28 v. Ampenan n. Soerabaja. Blitar, pass. 28 Finisterre. Britsum, 28 300 m. NW. Flores. Bali, 28 van Djibouti. Boschfontein, 28 140 m. Z.ZO. Mogdishu. Boskoop, 28 90 m. San Antonio. Blijdendijk, pass. 29 Vlissingen v. Antw. Caltex Delft, pass. 28 Malta. Caltex Leiden, pass. 28 Gibraltar. Caltex The Hague, 28 van Sidon n. R'dam. Celebes, 28 van Probolingo n. Banjuwangi. Cottica, 28 van Paramaribo. Cailisto. 28 380 m. W. Cp. Clear. Caltex Pernis. 28 dwars Vigo. Caltex Utrecht, pass, 28 Casquets. Ceronia, 22 van Kawasaki naar Miri. Cory da, 28 600 m. NO. Dominica. Corilla, pass. 28 Pantellaria. Delfshaven, 28 350 m. Z. ten W. Kp. St. Vincent Duivendrecht, 28 310 m. ZW. Las Palmas. Diemerdijk, 28 1080 m. ZW. Azoren. Ena, 27 van Gent naar Aruba. Esso Amsterdam, 29 v. Aruba te Roterdam. Elmina, 27 te Novoredondo. Friesland (KRL), 29 Soerabaja verwacht. Felipes, 29 port Swettenham verwacht. Friesland (SSM), pass. 28 Ouessant. Gaasterland, 28 te Rio de Janeiro. Groote Beer, pass. 27 Malta. Graveland. 27 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Gadilla, pass. 31 Thursday eil. Gaasterkerk, 28 160 m. Z.ZO. Dar es Salaam. Gouwe, 28 van Kemi te Hauklpudas. Haarlem, 27 v. Boca Grande n. Norrköping. Heemskerk, 28 van Melbourne n. Carnavon. Hydra, pass. 27 Azoren n. Barbados. Haulerwijk, 28 v. R'dam te Baltimore. Hector, 28 v. Alexandrië n. Beyrouth. Heelsum, 28 470 m. ZW. Ouessant. Hera, 28 v. Bremen te Hamburg. Hersilia, pass. 28 ten Z. Scilly's n. Antw. Hestia, 28 570 m. O. ten N. Bermudas. Helicon, 27 m_. N.NO. Abaco. Indrapoera, 27 Soerabaja n. Semarang. Ittersum, pas. 28 Azoren. Ilos, 27 v. Port au Prince n. Petitgoave. Jagersfontein, pass. 29 Ouessant n. Teneriffe. Jupiter, 28 van Malata te Piraeus. Kedoe, pass. 27 Perim. Klipfontein, 28 te Antwerpen. Karsik, 30 v. Ampenan te Makassar verwacht. Kieldrecht, 28 100 m. N. Elba Cp. Kota Baroe, 28 320 m. ZW. Port de Galle. Lankoeas, 28 v. Tj. Priok n. Belawan. Larenberg. pass. 28 Ouessant. Leersum, 28 v. Houston te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 28 te Genua. Lutterkerk, 27 te Amsterdam. Laertes, 27 v. Nunukan in baai Dongala. Leerdam, 28 800 m. W.ZW. Scilly's. Lemsterkerk, 27 v. Hamburg naar Antwerpen. Linge, pass. 28 Bornholm. Lissekerk, 28 nog te Damman. Lombok, 27 te Calcutta. Loenerkerk, pass. 28 Elba Cp. Laagkerk. 28 180 m. ZW. Kreta. Loch Avon, 27 te Antwerpen. Maashaven, 28 v. Rio Grande. Maasland, pass. 28 Kp. Verd. eil n. Santos. Macuba, 27 v. Cochin te Bombay. Mariekerk, pass. 28 Kangeroe eil. n. Melbourne Murena, pass. 28 Ouessant.. Melampus, 26 te Colombo. Meliskerk, 27 te Kaapstad. Maas, 27 van Hamburg naar Bremen. Maaskerk, pass. 28 Wight naar Dakar. Marisa, 28 240 m. Z. Madagascar. Markelo, 28 120 m. W.NW. Conakry. Matram, 28 Hollandia verwacht. Meerkerk. 28 150 m. W. ten N. Kp. St. Vincent. Mentor, pass. 28 Messina. Merwede, 28 430 m. NW. Finisterre. Mitra, 28 280 m. W. ten Z. Cochin. Metula, pass. 28 Dondrahead. Malea, 28 dwars Menado. Nieuw Holland, 28 van Sydney te Melbourne. Noordwijk, 27 van Ceuta. Noordam, 29 v. New York te Rotterdam. Nestor, 29 Palermo verwacht. Oranje, 28 dwars Lissabon. Overijsel, 27 van Genua n. Duinkerken. Cndina, 28 van Pulusambu n. Hongkong. Ootmarsum, 27 v. New Orleans te Mobile. Oberon, 28 780 m. NO. Barbados. Omala, 28 300 m. Z.ZW. Formosa. Poelau Laut, pass. 28 Ouessant. Prins Willem IV, 24 te Montreal. Prins Joh. Willem Friso, 30 Hamburg verw. Plancius, 29 v. Semarang te Tj. Priok verw. Polydorus, 28 Tj. Priok verwacht. Polyphemus, 27 v. Belawan n. Port Swettenham Poseidon, 28 van Curaqao te Kingston. Prins Fred. Hendrik, 28 870 m. W. ten N. Scilly's Prins Willem II, 28 800 m. ZW. ten W. Flores. Prins Willem III, 28 bij Le Havre. Perna, 21 te Miri. Raki, 28 v. Menado naar Makassar. Ridderkerk, pass. 28 Gibraltar n. Marseille. Roebiah, 29 Sorong verwacht. Rotti, 29 Balikpapan verwacht. Rossum, 27 van Setubal te Amsterdam. Rempang, 28 van Genua. Reyniersz, 28 v. Dongala te Makassar verw. Roepat, 28 v. Lake Charles te New Orleans verwacht. Rondo, 29 v. Singapore te Tj. Priok verwacht. Rijnland, 28 150 m. Z.ZW. Madeira. Rijndam, 23 350 m. Z.ZW. Cp. Race. Salatiga, 27 te Kaapstad. Samarinda, 28 van Zeebrugge. Saparoea, 28 van Bombay n. Karachi. Sarangan, 28 te San Francisco. Soestdijk, 28 te Tj. Priok. Stad Haarlem, pass. 27 Gibraltar. Sibajak, pass. 28 Guardafui. Sloterdijk, 29 Halifax verwacht. Saidja, 27 op Palembang rivier. Salland, 28 300 m. Z. ten W. St. Vincent. Saroena, 28 van Balikpapan te Miri. Schie, 27 v. Istanboel n. Algiers. Sinanbang, 27 van Singapore n. Penang. Sliedrecht, 28 280 m. N.NO. Finisterre. Sommelsdijk, 28 220 m. N.NW. Finisterre. Sumatra, 30 Nunukan verwacht. Sunetta, 28 120 m. O. ten N. Fastnet. Straat Soenda, 28 220 m. O. ten Z. Diego Garcia. Scherpendrecht, 28 dwars Kp. Tenez. Slamat, 28 540 m. O. Guam n. Manilla. Stad Maassluis, 27 v. Lulea te Emden. Stad Maasluis, 27 v. Lulea te Emden. Teucer, 28 van Aden. Tjisadane, 28 v. Lorenzo Marques n. Durban. Tjimenteng, 28 v. Rio de Janeiro te Itajai. Trompenberg, 29 New Orleans verwacht. Ternale, 29 v. Rosario n. Buenos Aires. Titus. 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Tankhaven I, 28 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Tankhaven II, 27 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Tawali, 28 nog te Bandarshapur. Tiba. 28 260 m. W.NW. Scilly's. Tjibodas, 27 te Shimizu v. Singapore. Tjikampek, 27 v. Osaka n. Tj. Priok. Tjipondok, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Tjiwangi, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Tomini, pass. 27 Str. Messina n. Port Said. Tosari, 28 290 m. ZW. Fayal. Taria, 28 430 m. ZW. Bombay. Tjibadak, 28 140 m. Z.ZO. Kamborida Point. Trajanus. 25 van Mobile naar Houston. Venus. 28 te Gibraltar. Volendam, 28 530 m. W. ten Z. Wastnet. Veendam, pass. 28 Scilly's. Van Riebeeck, 28 te Makassar verwacht. Vulcanus, 28 van Amsterdam te Bremen. Westland, 27 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Westerdam, 29 v. Rotterdam te New York. Willem Ruys, 28 340 m. O. ten Z. Guardafui. Winterswijk, pass. 27 Kp. Caxine. Weltevreden. 28 Semarang verwacht. Willem Barendsz, 20 540 m. NW. Ascension eil. Zuiderkruis, pass. 28 Elba Cp. Zijpenberg, pass. 28 Iviza. KLEINE VAART Algarve, 28 van Swansea te Amsterdam. Arnoudspilder, 26 v. Lissabon n. Port Imao. Arnoudspolder.' verm. 29 v. Port Imao n. Antw. Acacia, 27 van Liverpool te Preston. Appingedam, 27 v. Bordeaux te Bayonne. Beta, 28 v. Tonnay Charente te Bayonne. Boll, 29 v. Lissabon te Leixoes verwacht. Bree Helle, 29 v. Antwerpen te Hamburg. Birmingham, 27 v. Delfzijln. Grangemouth. Betty, 27 te La Paliice. Bianca, 27 van Mogador te Nantes. Brem, 30 van Oporto te Rotterdam verwacht. Citadel, pass. 28 Brunsbüttel. Cornelia, 28 van Yxpila te Pateniemi. Corona, 29 van Abo naar Waja. Coolhaven, 27 v. Safi te Rouaan. Carpo, 29 te Amsterdam van Fowey. Eliewoutsdijk, 27 v. Bordeaux n. Southampton. Eban, 29 van Rotterdam te Hamburg verwacht. Evertsen, 28 van Huil te Gothènburg. Elsenburgh, pass. 29 Ouessant. Echo, pass. 28 Lzard. Frisia, 29 v. Heysham. Gaasterland, 28 van Harlingen naar Leith. Glashaven, 30 v. Antwerpen te Malmö verw. Henrica, 27 v. Grangemouth te Gothenburg. Hoflaan, pass. 29 Brunsbüttel Haskerland, 27 van Harlingenn. Goole. Hast V. pass. 26 Ouessant. Hast I. 27 van Bayonne naar Bordeaux. Henriëtte. 27 van Kotka naar Middelburg. Hartel, 28 van Dublin te Belfast. Ingeborg, 27 v. Frederikstad n. Vlaardingen. Jozef Swenden, 26 v. Nyhamn naar Zaandam. Jaba, 28 te Stettin. Java. 27 te Dover van Rekefjord. Kemphaan, 28 v. Vigo te Dublin verwacht. Koningshaven. 2 Nov. v. Rouaan te Casablanca. Kortenaer, 28 van Newcastle n. Strür. Leuvehaven, 30 v. Antwerpen te Kopenhagen verwacht. Lacre, pass. 28 Brunsbüttel. Leny, 27 v. Ahus te Kopenhagen. Maymere 29 bij Gibraltar verwacht. May Star, 27 v. Casablanca naar Almeria. Mercurius, 27 v. Lowestoft naar Theems. Michel Swenden, 26 v. Ahr naar Lulea. Markab, 28 v. Rostoek te Bergqvara. Marne, 27 van Oscarshamn naar Rotterdam. Mervvehaven, 1 Nov. v. Duinkerken te Safi. Marabu, 28 van Bremen te Antwerpen. Marcella, 29 van Port Jerome naar La Paliice. Matthew, 27 v. Oslo naar Vlaardingen. Mizar, 23 van Rotterdam te Abo. Noordland, 24 v. Ranvik te Wifstavard. Nassauhaven, vertr. 29 v. Horsens n. Rotterdam Nieuwehaven, 27 v. Goole naar Harlingen. N.iord, vertr. 29 van Rotterdam n. Huul. Nettie, 28 te Mantyluoto v. Middlesbro. Noord, 29 van Brest te Port Jerome. Noorderhaven, 28 van Kotka te Pernoviken. Okko Bosker, 24 van New Orleans n. Bluefièlda Peter Swenden, 26 van Amble te Savenas. Palma, 29 van Kalmar te Hamburg. Pror, 28 te Pulu. Pavo, 27 Brunsbüttel gepass. n. Helsinki. Ponto, 26 te Zaandam v. Jakobstad. Rijnhaven, 27 v. Casablanca te Nantes. Rose Marie, 27 van de Tyne te Stockholm, Sporota, 29 te Garston van IJmuiden. Sambre, 27 van Parijs naar Rotterdam. Seaham, 27 v. d. Tyne n. Antwerpen. Spes, 28 te Oscarshamn v. IJmuden. Strijpe, 27 v. Rotterdam te Hamburg. Servus, 27 van Mostyn naar Hamburg. Silvretta, 27 te Casablanca v. Boulogne. Suriname, 27 van Londen naar Stockholm. Toos, 27 van Fowey te Gent. Trianga, 28 van Bordeaux naar Agadir. Urmajo, 28 van Par te Antwerpen. Vrijburgh, 27 van Bordeaux naar Casablanca Vrouwe Polder, 30 v. Rotterdam te Oporto verwacht. Valbella, 28 v. Loctudy naar Casablanca. Walenburgh, 27 van La Pallice n. Rotterdam. Westlaan, 29 van Rotterdam te Hamburg verw. Westpolder, vertr. 29 van Rotterdam n. Antw. SLEEPVAART Ebro, 28 van Rotterdam te Southampton. Noordholland, n. Tj. Priok 27 720 m. ZO. Kp. Guardafui. Noordzee, n. Melbourne met baggermolen 27 16' 06" Noord 41' 28" Oost. Poolzee. n. Australië met sleep 27 te Aden. Thames, n. Calcutta met baggermolen en hop- perhak 28 34' 22" Noord 22' 15" Oost. Hudson, pass. 27 Royalsovereign. Rode Zee, met ss. Vincent naar Liverpool 28 37' 57" Noord 16' 38" Oost. Witte Zee, 27 5' 56" Noord 12' 47" West. Te koop aangeb.: Inlicht. Kennemerlaan 27, IJmuiden. dat w« ook ingericht z|jn voor het repareren van uw rubberlaarzen en schoenen met CRèPE RUBBER? TUINDERS STRAAT 119 IJmuiden-Oost. presenteert om van te watertanden voor bijzonder lage prijzen. Woensdag 31 October naar 't Stadion Vertrek 19 uur. Zondag 4 Nov. en Donderdag 8 Nov. naar de in Carré. Vertrek 18.30 uur. Zondag 4 Nov. belangrijke voetbalwedstrijd Vertrek 12 uur. Haalt spoe dig uw plaatsen bij LEVASIER, Wijk aan Zeeër- weg 55, tel. 4650 MENTINK, Driehuizerkerk- weg 103, tel. 4250

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3