Stromen haring vloeien door de Noordzee T.V.IJ., nestor der ÏJmuidense turnverenigingen, in het goud Visserij-varia -Ciowotjje Rick Een hand uit het verleden Breskens visserij is eigenlijk „mis" Velsen Ledental vertoonde enige „reuzenzwaaien", maar is nu weer op peil DINSDAG 30 OCTOBER 1951 HARINGGEHEIMEN Antwoord over de kolentoeslag Verlies en winst voor IJmonders Voor de kinderen TEDDY-LUIERS Een halve eeuw spierontwikkeling b,rveNn°?or7ea:4t^eto Bevrijdt U FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) DE „CLUPEA HARENGUS", zoals onze Noordzeeharing bij de burgerlijke vissen- stand te boek staat, is een wonderlijk beest. De visserman kan hem wel uit tekenen en de bioloog kan precies vertellen, hoeveel buikgraten en wervels hij bezit, maar zijn levensgewoonten zijn op menig punt even duister als de d'iepte der zeeën, waar de haring het vaak kortstondige leven slijt. De haringvisserij concentreert zich op dit moment op de strook tussen de Knoll en de Outer Gabbard en afls we daar in gedachten eens gaan rondneuzen, blijkt, dat de daar voorkomende haring in hoofd zaak uit het Kanaal afkomstig is goedgevoede dieren, waarvan de jongen na de paring in het najaar, de volgende lente terug te vinden zijn onder de Vlaamse kust, de kust bij North-Foreland, de Theemsmond en de kusten van Suffolk. De Breskens- haringvisserij, die zich na de paaitijd tot de streek bij de Wielingen, de Wemduyme- en de Steenbank bepaalt, vangt dezelfde haringsoort als de Kanaalvissers alleen zien ze er dan heel wat minder appetijtelijk uit dan in de „bruidsdagen" van dit moment. Deze Breskensharing, die wat men noemt „wrak" is, kan moeilijk als propaganda voor het haritïgeten worden aangevoerd en het is eigenlijk onjuist, deze visserij voort te zetten. Maar we gaan terug naar het Kanaal. Behalve in de Oostelijke regionen van het Kanaal wordt ook, later in de winter, ge vist in de Westelijke sector. Bij Plymouth en voor Cornwall gaat menig harinkje de weg van alle vlees, maar ook deze soort kan de toets van de critiek maar nauwelijks doorstaan. Het is dan ook „andere" haring. Ze komt waarschijnlijk uit de Ierse Zee. 's Zomers is ze te vinden aan de Ierse Zuid kust en in het Kanaal van Bristol. Bij Noorwegen: wisselvallig De Noren, die de haring natuurlijk even zeer appreciëren als hun collega's op de Noordzee, kennen voor hun kust een gans andere situatie dan wij in de Noordzee: nu eens komt de haring in enorme hoeveel heden vlak voor de fjordenkust voor, dan weer duurt het jaren, dat er geen haring te vinden is. De Noordzee daarentegen levert met de regelmaat van een klok elk jaar een „zee vol" van Juni tot November. Dit was echter een uitstapje naar het Noorden, dat we gauw moeten afbreken, want de haringrassen rond Scandinavië vormen zulk een mengelmoes, dat zijn uit lopers heeft tot in de Witte Zee en bij Moermansk, dat een gedétailleerde bespre king te ver zou voeren. Een vraag uit de praktijk hangt nauw met het vorenstaande samen. „Waar blijft de haring, die niet gevangen is?" Of met andere woorden: „Hoe is het mogelijk, dat er buiten het hoogseizoen zo zelden een haring in de trawl verzeilt?" De heer J. de Veen Sr., die dit onderwerp terdege heeft bestudeerd, heeft er het volgende over ver teld: Na het paaien blijven de haringen nog lang in groepsverband bijeen, maar ze zoe ken het ruimere water op, zodat de vissers ze niet te pakken krijgen. Als ze dan ein delijk weer onder de kust komen zijn de scholen vaak zo dicht opeen gedrongen, dat de vissers de haring met de schepbeugel uit het water kunnen halen en dit bren gen de Noren dan ook in praktijk, zodat zij vlak voor hun „deur" niet het kostbare nettenmateriaal nodig hebben, waarmee onze schepen moeten zijn uitgerust. De trek van de haring in open zee is uiteraard moeilijk na te gaan. Maar de trawl visserij, die in de regel niet op de gronden van de drijfnetvloot werkt, heeft in dat opzicht al heel wat waardevolle ge gevens opgeleverd. Samen met de ervarin gen der vleetschippers leverden zij het vol gende beeld over de gang van zaken in het „open water": Maatjes De intensief door trawlers beviste gron den zijn de Fladen, de Witch, de Gut en de Broad Weed, die allemaal Noord-Zuid of ten Oosten van de drijfnetgebieden liggen. Hier, ter hoogte van de 58ste breedtegraad, voltrekt zich in het begin van de teelt een massale verplaatsing van de haring. Dit kan geen paaitrek zijn. want de haring, die op dit moment in de vleet gevangen wordt, is nog „ijl" de haring is verder klein van stuk en men moet haar ouderdom schatten op 35 jaar. Dit zijn dan de roemruchte maatjes en het zijn in feite haringen, die op zoek zijn naar voedsel. Er zijn hier wel grotere haringen te vinden, maar dat de Nederlandse driifwantvissers hier elk jaar datzelfde „maatje" vangen, ligt vooral aan het gebruik van Schots want, dat een kleine maas heeft en daardoor niet geschikt is voor de grote haringen. De trek van al deze haring is gericht op voedsel. Dit voedsel wordt meegevoerd in de grote stroom, die ten Noorden van Schotland de Noordzee binnenvloeit en dus is de trek gericht op het Noorden van Schotland. Daar ligt het gevaar echter op de loer: kleine haaien, walvissen en inkt vissen zijn lang niet afkerig van een malse beet en zwerven hier in grote getale rond, ADVERTENTIE zodat de zich vormende scholen telkens uit eengejaagd worden. Zodra evenwel de voedselstroom de Noordzee inkomt, gaat de haring mee en de scholen groeien weer aan met de jeugd blijkbaar voorop, want in de eerste tijd worden hier hoofdzakelijk jonge dieren gevangen, terwijl de ouderen achteraan komen: dit is gemakkelijk te con stateren aan de stuksgetallen in de kantjes der loggers. Naarmate het seizoen vordert loopt de visserij terug: de haring heeft zich tegoed gedaan en de scholen vallen uiteen. Wel blijven er hier en daar groepen bij elkaar, zodat de visserman spreekt van een „wis selvallig visserijtje", maar de grote race is toch uit. Tot het moment, dat de Natuur roept en de haring aan haar paaitrek begint naar de Doggersbank. Hieronder vallen bijvoorbeeld ook al de volle maatjes van Augustus op de Patch, de Wellbank, de Bruce's Garden en nog meer naar het Zuiden paait in die tijd ont zaglijk veel haring. En in November paait al een deel van de Kanaalharing in De cember en Januari volgt de paai in de Oos telijke Kanaalhelft. Dit is dus allemaal vrij goed te volgen aan de hand van de resultaten der visserij. Maar de resultaten van vele onderzoekin gen op dit gebied laten zich nu eenmaal niet in de nette vakjes dwingen, waar de onderzoekers ze zo graag in zagen: de tem peratuur van het water, de kwaliteit van het voedsel en de graad van „ondervoe ding" der haringen na de winter spelen stuk voor stuk mee. Zodat er op het punt van de haringtrek, zowel naar de paai- als naar de voedings plaatsen nog vele vragen open blijven. Wat maar goed is ook, anders zou de visserij haar sportieve element helemaal kwijtra ken en de Noordzee wellicht al haar haring. ADVERTENTIE Per brief heeft het lid van de Velsense raad de heer C. Scheringa B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen burgemeester en wethouders mededelen of de kolentoeslag voor de door de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken gesteunden reeds wordt verstrekt en zo ja, sinds welke datum? 2. Hoe hoog wordt of is bet bedrag dat aan deze gesteunden wordt verstrekt? 3. Is hierbij rekening gehouden met de kortgeleden opnieuw gestegen kolenprij- zen? Ter beantwoording van bovenstaande vragen delen B. en W. de raad het volgen de mede. Hoewel aan het college de uitvoering van de Armenwet is overgelaten, hebben B. en W. in dit geval geen bezwaar de ge stelde vragen te beantwoorden. 1. Aansluitend aan de rijksregelingen wordt de kolentoeslag aan de ondersteun den gedurende 26 weken verstrekt met in gang van 28 October. 2. 3,60 per week. 3. Ja, want de toeslag is gebracht van 3 op 3,60 per week, zulks met ingang van 26 October. VOORSCHOT VOOR VGLO Ingevolge de Lager-onderwijswet 1920 verleent de gemeenteraad, op verzoek van het schoolbestuur en onder voldoende borgstelling, een voorschot op de vergoe ding per leerling berekend over het ge middelde aantal. Dit voorschot wordt elke drie maanden telkens voor een vierde gedeelte aan het schoolbestuur uitbetaald. Van het bestuur van de Elout van Soe- terwoude Stichting, welke op 16 Septem ber j.l. een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs heeft geopend, is een ver zoek ingekomen om bedoeld voorschot te mogen ontvangen. Daar de aanvrage aan de wettelijke be palingen voldoet, stellen B. en W. de raad voor het voorschot te verlenen. Voor de handbalvereniging IJmond gin gen maar vijf van de zes wedstrijden door, daar de IJmond 4-dames tegen Bato 2 ver stek lieten gaan. De belangrijke strijd tussen heren Rapi- ditas I en IJmond I hebben de Velsense spelers met 12-8 verloren. De wedstrijd IJmond 2 tegen Vlug en Vaardig (heren) was in de eerste helft van goed gehalte met vlot samenspel. De stand was met rust 5-2. Ook na de hervatting bleef IJmond ster ker, maar in de voorhoede werden kansen gemist. De gasten lieten een 13 meter worp onbenut, doch doelpuntten nog een minuut voor het einde (5-3). Daarna ontmoetten IJmond 3 en Viug en Vaardig (heren) elkander. In het veld gaven de ploegen elkander weinig toe, maar in het schieten wonnen de gasten het. De ruststand was 2-5 en de overwinning kwam met 4-9 voor Vlug en Vaardig. De IJmond-doelpunten maakten L. Hagenaar (3) en J. Heidoorn. Van de dames hebben die van het eerste elftal in de moeilijke uitwedstrijd tegen Concordia 2 in Haarlem de punten veiv overd. De overigens sterke ploeg van Con cordia kon niet verhinderen, dat IJmond de leiding nam, waarna in de tweede helft de partijen nog een doelpunt maakten (1-2). De dames van IJmond 3 verloren in Heemstede tegen de gelijknamige club haar eerste wedstrijd met 1-0. OÜDÏ GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 „Wel.... toen liep ik daar in een heel vreemde stad", zei Pilon. „Ik vond het een aardige stad en ik keek m'n ogen uit naar die straten met mooie huizen en die drukte.Maar toch voelde ik me wel 'n beetje raar en eenzaam. Want wat zou ik moeten beginnen? Ik liep daar zo helemaal alleen in een vreemde stad! En hoe zou ik ooit weer in mijn eigen dorp terug kunnen komen, daar ergens heel, heel ver weg? En toen schrok ik, want ik hoorde opeens mijn naam noemen! Maar toen ik daar Rick en Bunkie op me af zag komen.o, wat was ik toen blij!" „Wij ook, Pilon!", riep Bunkie. „Nou, dat is dan het hele verhaal van mijn rare avontuur", zei Pilon. Ze zaten allen een ogenblikje stil te denken. Toen nam oom. Tripje het woord. „Ja, nu moeten we dus eens goed afspreken, wat er moet gebeuren", zei hij. „Misschien kunnen we er achter komen, hoe Pilon naar zijn eigen land terug kan komen. Maar zo lang moet hij toch een thuis hebben, dusblijft hij voorlopig maar bij ons logeren!" „Hoeraaa!"juichten de jongens in koor. En toen kwam tante Liezebertha met het eten Weggescholen onder grote zwarte parapluies wachten optimistische aapjeskoetsiers in de beschutting van de muren van het Vaticaan op een mogelijk „vrachtje". Wie zich het vaandeldéfilé van de ÏJmuidense verenigingen in de jubileum-feestweek herinnert zal zich ook nog duidelijk voor de geest .kunnen halen welk een groot aan deel daarin de verenigingen hadden, die de lichamelijke ontwikkeling als punit één in hun banieren schreven. Er bleek uit de IJmuiden ruime keus heeft wanneer het gelegenheid zoekt om naar hartelust te bruggen, te rekken en te ringen, handstandjes of knotsoefeningen te plegen of wat het dan ook mocht wensen. Die keus was er in de eerste kwart eeuw van IJmuidens bestaan nog helemaal niet, zelfs de gelegenheid niet. Er was dus sprake van pionierswerk toen „daartoe uitgenodigd door de Heeren A. J. Veltkamp en H. van Leeuwen door een 14-tal Heeren op den llden September eene vergadering werd gehouden in Café „de kleine Willem Barendsz" ten einde de wenschelijkheid en de mogelijkheid te bespreken tot het oprichten eener Gymnastifek- vereendging te IJmuiden". Die vereniging werd T.V.IJ., de oudste in IJmuiden, die in deze maand haar gouden jubileum viert. De twee promotors van de vereniging, de heren Veltkamp en Van Leeuwen, werden respectievelijk voorzitter en secretaris en tot penningmeester werd de heer D. J. Bais jr. benoemd. Deze zat echter nog volkomen zonder „grondkapitaal" en aangezien „deze vereeniging voor de uitvoering harer werk zaamheden onmiddellijk behoefte heeft aan verschillend materieel" stortte ieder toe tredend lid „eene som van vijf gulden" in de kas „ter bestrijding van de eerste nood wendige uitgaven". Directeur van de ver eniging werd de heer A. W. Driessen, ge wezen voorwerker van de Gymnastiekver eniging „Olympia" in Amsterdam, die de Turnvereniging IJmuiden heeft groot ge maakt. Orde in de gelederen, géén spiritualiën Aan de nauwkeurigheid van T.V.IJ.'s eerste secretaris is het te danken, dat de gedragingen der eerste leden duidelijk voor het nageslacht zijn geopenbaard. Deze ble ken namelijk voor de directeur aanleiding voor de volgende fikse aanvulling in het huishoudelijk reglement: „Het is verboden, zich zonder toestemming van den Directeur uit het gelid te begeven; de strikste orde moet worden in acht genomen. Spreken onder de vrije- en orde-oefeningen is niet geoorloofd. Het is verboden, gedurende de oefeningsavond spiritualiën te gebruiken. Een lid. dat zich hieraan niet houdt, is het verboden dien avond verder aan de oefe ningen deel te nemen". Dit voorstel werd niet dan na een felle discussie aanvaard: met zes stemmen voor en .ier tegen. Een lid was zelfs zog ebelgd, dat hij uit pro test de vergadering verliet. Ook het optreden van de vereniging naar buiten kon wel was sierlijker, meende het bestuur, vandaar dat de leden al zeer spoe dig met grote uniformpetten op naar de wedstrijden togen. De eerste „uitrusting" van de vereniging bestond uit „eenige ringen en staven, eene matras en een stel hooge barren". De laatstgenoemde toestel len, die tegenwoordig bruggen heten, wer- denin bruikleen afgestaan door het Neder landse Gymnastiekverbond. De notulen van T.V.IJ.'s vergaderingen bieden, zoals reeds is opgemerkt rijke stof tot overpeinzing, zelfs over aangelegen heden, d'ie met haar streven niets van doen hebben. Daar is bijvoorbeeld het verslag over de jaarvergadering van 7 October 1918, waarvan de geheimschrijver in een hoogst romantisch f 'ragment meldt, dat de voorzitter zijn openingsrede moest on derbreken „doordat men eenig gefluister meende te horen achter de roode gordijnen, welke het voorste deel der zaal van het achterste scheiden. De Heer Driessen ging op onderzoek uit en bemerkte een heer en een dame, die aldaar in een aangenaam onderhoud waren gewikkeld. Op verzoek van onze voorzitter verwijderden zij zich Bloei en tegenslag Tal van leden en oud-leden, die de ont wikkeling van T.V.IJ. in de laatste jaren hebben kunnen gadeslaan zullen zich met enige weemoed de vlucht herinneren, die hun vereniging in de eerste kwart eeuw va haar bestaan heeft genomen. Vier-en- twintig jaar lang was zij uniek in IJmui den, een grote schare enthousiaste leden beijverde zich om de toevloed van medail les en prijzen uit allerlei plaatsen des lands naar IJmuiden in stand te houden. Tal van bekende namen op de oude ledenlijsten tonen, welk een grote plaats T.V.IJ. toen reeds in IJmuiden heeft ingenomen, om er maar een .paar van te noemen: J. A. Wei- mar, P. Boeree, A. Visser, T. J. Boon, B. de Korte P. Schouten, H. Rucher en C. F. Smit. Trouwe leden waren er bij, die als jongen moeizaam hun eerste vogelnestje aan de ringen construeerden, maar ook ja ren later met dezelfde toewijding alleen wat zelfverzekerder hun hoogstand op de brug en hun reuzenzwaai aan de rek stok presteerden. Het ging allemaal prachtig en voorspoe dig tot 1925. Toen voLtrok zich in de gelederen van T.V.IJ. een scheuring; ver schillende leden ervan richtten de nieuwe Turnvereniging „Olympia" op. Daarna is het ledental nooit meer op het oude peil gekomen hoewel de vereniging bij tal van wedstrijden van zich heeft doen spreken. In 1942 werd de vereniging, zoals vele andere uiteen gescheurd. Haar turmmateri- aal ging verloren. Bijna was dit de genade slag voor haar geweest want het kostte na de bezetting de grootste moeite om haar weer tot leven te wekken. Dat dit toch lukte is vooral te danken aan de man, die in 1901 belangeloos de leiding van de oefe ningen op zich nam en van 1906 tot 1926 voorzitter is geweest., de heer A. W. Driessen. Zijn leiderschap is niet alleen voor T.V.IJ. van grote betekenis geweest maar ook voor de Kennemer Turnkring, die in 1911 op zijn initiatief is opgericht. In de na-oorlogse jaren heeft T.V.IJ. in IJmuiden weer veel verloren terrein her overd. Haar prestaties en haar ledental vertonen weer een opgaande liin. En op het jubileumfeest, dat Zaterdag 3 November in de kleine zaal van Thalia wordt gevierd hebben het bestuur en de 195 leden alle reden om hun vreugde over T.V.IJ., die dan toch maar de oudste in IJmuiden blijft en hun vertrouwen in de toekomst van de vijftigjarige eens duchtig te doen blijken. Voor de ongetwijfeld vele belangstel lenden bij dit jubileum herhalen wij de mededeling uit een van onze vorige edities: Zaterdagmiddag van 17 tot 18 uur is er in deze Thalia-zaal gelegenheid het bestuur geluk te wensen. Vandaag bij de vleet. Dind markt weer ruim in de voorr^ g zat de trawlers kwamen voor de in aanmerking de Tubantia rtiTiJ£beurt ten haring en 100 diverse? had 2°°> Reis met 850 haring, 15 djJLde As«m makreel en drie loggers dio ivr en 7|)0 stek hadden latenTan [«L schelvis en piepers, 65 gul ok.^ea schol, 200 kilo tong, 50 kïten LSÈhar' 150 stuks stijve kabeljauwen vlT" etl in de tweede beurt de Johannes P«u zou kunnen lossen, die een vanest hi «ma# 1050 kisten haring, 60 makreel en o-Vf versen. n a:) di- Morgen ook niet te weinltr gen lagen Maandag al voor dJ?^ Medan met 100 kisten verse vis en i>Ve man met 270 schelvis en piep?" len, 650 makreel, 30 kl. poon 90 L? gul" 30 koolvis. Op de thuisreis wal en Petten, met een totale aanvoer v? A kisten verse vis. Verder zal de K V present zun, die een van^t wa kilo tong, 55 klstaa Bergen en de Abraham (vertr 20 rm Maria van Hattum (vertr. 22 ÓeM v Eli Cheneviere, Zeelandia en Cathtw* (vertr. 23 Oct.) en de Dirkje evï'3 vertr. 23 Oct. Verder worden na wS weer vele Noordloggers verwacht g Ongeluksdag. De Belgische w 0 315 kwam met lekkage in het S schip te IJmuiden binnen. De onfoff lijke logger had nog niet gevist Sb Medan had pech. Vlak na hit vrtrekli stond er een defect aan de mofor zï de terugreis met 100 manden vis 2 worden aanvaard. De IJm, 129 behoord eveneens tot de minder gelukkigen™; kwam ook al met een motorpech bimJn De vangst bedroeg 100 manden D' Forse markt. Ondanks de toenemende verse vis aanvoeren zijn de prijzen Sla» dag goed gebleven. Vooral de" maakte hoge noteringen als het meest e vraagde artikel: 75 per kist en?£ mindere kwaliteiten, waar de export ni zo veel mogelijkheden in zag, bleken no» prijzen te bedingen van 55 per kist De kleine schol 2 varieerde naar kwaliteit en grootte van de 40 tot de 12 per kist De koers van de tong bleef vrijwel onver^ anderd en de schommelingen kwamen niet boven de ƒ0.10 per kilo, zodat de ge middelde waarderingen voor de lappen od de 3 per kilo bleven hangen en de klei', ne tong 2 ƒ0.85 tot ƒ0.90 per kilo op- bracht. De grote schelvis bracht het e» evenmin slecht af met 60 tot 55 per kist; de braat moest het met iets minder doen en varieerde van ƒ35 tot ƒ20 pe- kist. Besommingen. IJm. 25 Flamingo 15.940, IJm. 116 Eveline 17.500, IJm 74 3350, KW. 7 8950, KW. 41 4460 KW 48 ƒ4100, KW. 25 9400, HD. 79 ƒ9250* RO 2 2660, RO. 1 3690, IJm, 204 2571)1 KW. 162 6340, KW. 89 3880, KW 50 4750, KW. 155 ƒ3130, KW. 28 ƒ2910 KW. 107 3460, KW. 104 ƒ5110, KW ft 2530, KW. 169 3240, KW. 59 ƒ2120 KW. 24 ƒ5160, KW. 65 ƒ5310, PO 3 2120, KW. 21 ƒ2100, KW. 56 1960 KW 31 1200, KW. 210 1450, KW. 34 '2580 KW. 94 1620, IJm. 276 2020, Urn. 277 2550, IJm. 228 3630, IJm. 52 r]$f IJm. 229 2630, KW. 12 620, IJm, 230 1890, BU. 33 2090. 1 Trawler met 19.100. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.03, ƒ714 „SCHULPEN" HIELD JAAR VERGADERING De buurtvereniging „Schulpen", die voor haar Maandagavond in gebouw ,,'t Cen trum" te Beverwijk gehouden jaarverga dering als belangrijkste punt had vermeld de naam en structuurverandering van de vereniging, kon hiertoe nog niet overgaan, Als er voor een volgende ledenvergade ring meer belangstelling bestaat, kan het misschien wel gebeuren. Wegens het bedanken van de heerR. v. Eyken als voorzitter, berustte de leiding van deze bijeenkomst bij de heer A. Lang- kemper. Voor 24 November staat de tweede avond van het seizoen op het programma met medewerking van het gezelschap Kees Stet. Het St. Nicolaasfeest voor de jeugd, dat de laatste jaren met alle vier buurtvereni- gingen onder auspiciën van „Velsen-Noord Vooruit" werd gevierd, wordt nu op 15 December in ,,'t Centrum" te Beverwijk afzonderlijk gehouden. De Nederlandse schoolbioscoop verzorgt het programma. De kas sloot met een batig saldo. „Schu.- pen" telt thans 337 leden. De speeltuin kreeg voor 1951 een subsi die van 700 van het gemeentebestuur j van Velsen toegewezen. 48) Was de bestorming mislukt en waren de agenten die de bommen naar binen zouden werpen allen gesneuveld of gewond, mis schien ook teruggegaan voor de verschrik king van dat eerste salvo? Na wat hem een eeuwigheid- leek, hoor de hij glas rinkelen, en een onderdeel van een seconde later gingen ook andere ruiten er aan. Een enkel schot klonk, daarna keerde de spanning van geladen stilte weer terug. Een paar minuten lang gebeurde er niets. Brannigan hoorde alleen allerlei stomme lende geluiden in het huis waaruit hij afleidde, dat de verdedigers het traangas probeerden t.e ontlopen. Zijn zenuwen wa ren tot het uiterste gespannen. Een van de ramen aan de voorzijde vloog open, er verscheen een proestende man, die Brannigan niet kende. „Kom naar buiten met je handen om hoog", brulde hij. De rechterhand van de man verdween naar beneden. Brannigan wachtte, tot de hand achter de vensterbank verdween en schoot. Op die afstand kon hij niet missen.. De man tuimelde achterover. Een agent kwam om de hoek van het huis, een schijnbaar levenloze figuur ach ter zich aanslepend. „Blijf tegen de muur staan, verlies je dekking niet", riep Brannigan hem waar schuwend toe. Alles scheen ineens te gebeuren. Een man sprong uit het geopende raam, kwam als een kat op de grond terecht en rende naar een schuurtje, dat hij bijna bereikt had toen de sergeant achter het kippenhok hem overweldigde. De voordeur vloog open en een man kwam naar buiten strompelen met de handen voor de ogen. Hij droeg geen revolver. „Blijf staan, of ik schiet", beval Branni gan. Hij bleef staan en stak zijn handen om hoog. Iemand smeet het andere raam aan de voorzijde open en een man tuimelde er uit, waar hij op de grond met het gelaat naar beneden bleef liggen hoesten. Een ander kwam met zijn handen omhoog de deur uitrennen. „Niet schieten, niet schie ten", schreeuwde hij in den blinde. Brannigan gaf bevel, dat ze allen naar een blind stuk muur moesten lopen en hun handen in de lucht houden. Hij wachtte en overdacht de situatie. Tenslotte besloot hij naar de muur te ren nen en zijn gevangenen uit te horen. Een snelle run naar het huis, zonder dat er geschoten werd. Totzover ging alles goed. „Waar is Burns?", vroeg hij de volko men gedemoraliseerde mannen. Het bleek, dat hij het laatst in de keuken gezien was, en dat hij de enige was, die nog niet naar buiten was gekomen of was geraakt. De keuken zo vertelden zij, was de laatste deur rechts in de gang. Er was alleen gen hoog raampje in. De eerste deur in de gang leidde naar een slaapkamer, waar Pullin- ger lag. Pullinger jammerde en ijlde en was er slecht aan toe door bloedverlies. De bende had zich over willen geven, maar ze durfden niet ongehoorzaam te zijn aan Burns, die als een dolle tekeer was gegaan en bevolen had, tot het uiterste te vech ten. De hele nacht had hij ruzie gemaakt met Pullinger, had wilde ontsnappings operaties uitgewerkt, maar ze allemaal weer verworpen omdat ze toch moesten falen. Burns had. als antwoord op de eis tot overgave van Brannigan door een raam geschoten. Vijf minuten later stond Brannigan in de gang. Ondanks zijn omvang had hij zo stil voet voor voet neergezet, dat niemand hem had kunnen horen. Weer volgden minuten van intense stilte, voor hij een licht gestommel achter de gesloten keuken deur vernam. Zijn gevangenen hadden dus niet gelogen. Brannigan wist nu, hoe hij verder moest handelen. Doodstil sloop hij de laatste kamer rechts voor de keuken binnen. Daar duwde hij rammelend het raam open en liep metz ware stappen naar de deur van de gang terug. Hij opende die, stak de gang over en rammelde aan de deur aan de overzijde. „Kom naar buiten, Burns. Je zit in de val". Hij wierp de deur open, maar ging niet naar binnen. In plaats daarvan sprong hij onhoorbaar terug naar de kamer naast de keuken, greep een stoel en smeet die dwars over de gang de andere kamer binnen, zodat Burns moest denken, dat hij in die kamer was binnengestormd. Brannigan hoorde de keukendeur heel licht kraken en een onvoorzichtige voet stap. Even was het stil! Zou Burns een val verwachten? Het leek er op, want hij kwam niet verder. Op dat moment hoorde hij licht rammelen aan het raam van de kamer tegenover hem. Blijkbaar had gelukkig een van de agenten niet kun nen nalaten zijn orders te overtreden en was nu aan het onderzoeken wat er in die kamer gaande was. Bijna voordat hij dit dacht, stortte Burns de gang door naar de open kamerdeur, met de rug naar Brannigan. „Laat die revolver vallen, Burns!" Nooit meer in zijn hele loopbaan zag Brannigan iemand zich zo bliksemsnel omkeren. Ze vuurden tegelijk. Brannigans revolver werd uit zijn hand geslagen door de kogel van zijn tegenstander. „Dit is het eind", flitste het door zijn hoofd, voor dat hij een verbaasde trek op het gelaat van zijn tegenstander zag komen, die zijn armen liet zakken en na even wankelen tegen de grond sloeg. De veldslag om Swayle's Farm was voorbij. De laatste fase van de strijd buiten het huis was ook gevolgd door Mary en de andere wachtenden. „Ik geloof, dat het gebeurd is", ver klaarde de kapitein, toen de mannen, die uit deur en ramen waren gekomen netjes tegen de muur van het huis stonden op gesteld. „Laten we dan naar binnen gaan!", drong Kent aan, maar de kapitein hield hem tegen. „Ogenblikje". Na het toneel van de strijd weer even door zijn kijker te hebben gadegeslagen, riep hij opgewon den uit: „De hoofdinspecteur kruipt langs de muur naar de deur. Hij gaat naar bin nen. Het schijnt dus nog niet voor elkaar te zijn". „Hij is natuurlijk achter die verschrik kelijke Burns aan", stotterde Mary opge wonden en angstig. Een kleine tien minu ten verliepen, toen klonk zwak het geluid van een schot. „Twee schoten" veroeterde de kapitein, maar Mary was er van over tuigd dat hij zich vergiste. Politieagenten renden aan de voorzijde het huis binnen. „Kom, het is afgelopen. Laten we eens gaan kijken", constateerde Jeremy met beslistheid, en hij werd niet door de Ka pitein tegengehouden. Jeremy bracht ze ongestoord het nw binnen. Een agent kwam juist een van de eerste kamers van de gang uit: ,,Zwaa^ gewonde binnen. Heet Pullinger. .-k ge loof, dat hij het nog wel halen zal „En hoofdinspecteur Brannigan?vroeg Mary angstig. „Die is er goed afgekomen, juffrouw. Schotwond opgelopen bij het hegin de operatie, maar niet ernstig. He® z'n eentje Burns neergelegd. Ik heo bied voor zijn moed en zenuwen Mary volgde Jeremy op de hielen1 de kamer, die de agent aanwees. J gan zat op een bed. Hij zag wat dan gewoonlijk. Taske verbond zijn ara „Lekker glas bier straks?", vroeg Hij zweeg toen het tweetal de de nen kwam. „En daar zijn we aaij piekfijn in orde en het hele hui ruimd", spotte hij even later. „Goddank dat u veilig bent.; Brannigan luisterde al met me hem, maar keek ingespannen viag - de agent, die in de deuropening nen was. "Hij" is oké. Te zwak om bieden. Zware wond in de sjouo1 heel wat bloed verloren sinds gis „Waar is mijnheer Kent?", vroeg Bran nigan scherp. Brooke keek rond. (Wordt ve' rvo¥)<

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6