tsvissershavenbedrijf zette 1950 ruim 22 millioen om Ondanks een groot nadelig saldo moet de arbeid voortgaan 's Prinsen komst naar IJmuiden Donderdag zo goed als zeker HELDERSE TAAI-TAAI Tante Pos begon in IJmuiden op een „dnewielige velocipède" Advies van het O YB Niet varen" Groot tekort op de post „TBC-bestrijding" Vele hoge gasten in de verjarende plaats VAN DER MEER Rumoer rond een rijksdaalder jNTERESSANTE TERUGBLIK IZMLIA kenda voor Velsen Witte Kruiswerk voor de toekomst KANTOORBEHOEFTEN MEENEMEN" En de krant zvas een harer oudste klanten Stormvogels II was WFC II de baas Mooie zege van T errasvogels SVIJ II op de goede weg 99 30 OCTOBER 1951 Pj verse vis liep terug, de winst was gering _de overbevissing van de Noordzee, die in feite voor de „bodemvis" I* kabeljauw en tong) al in een gevaarlijk stadium is gekomen geen het jaarverslag van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf over 1950. i rif- totaal-opbrengst van de Noordzee voor onze haven in 1950 groter P^ .pr^elijking met 1949. Werd er in 1949 in totaal 54.969.439 kilo vis aan- 't pèn opbrengst van f 21.139.813,het totaal van de aanvoer over 1950 lag •tkilo ter waarde van f 22.114.077. De gemiddelde prijs van de Noordzee- 40,9 cent per kilo tegenover 38,8 cent per kilo in het voorgaande jaar flr'iiikln? van de aangevoerde vissoorten over de drie jaren 1948, 1949 en 1950 i dat bepaalde vis, zoals schelvis, vrü snel achteruitloopt: in 1949 werd a3ngebracht tegen slechts 978.382 kilo in het afgelopen jaar. De grote ijl kilo hol liepen eveneens niet onbelangrijk terug en het totaal aantal ge- 0. f kabeljauw vertoont ook al een teruggang, welke vooral sterk voelbaar l3 w Ine soorten. De tongvang3ten liepen aanzienlijk op, maar dit is een ver- j (meer voorkomt en waar de geleerden het nog lang niet over eens zijn. In j valt het wellicht te betreuren, dat vooral de kustvissers zoveel meer kleine (n 1950 dan het jaar daarvoor, omdat deze visserij met de overbevissing |iW® tongen zichzelf klaarblijkelijk schade berokkent. Overigens blijkt het havenbedrijf in de eerste plaats te werken uit een oogpunt van alge- de balans per 31 December 1950 vermeldt het karige voordelige saldo van i** f ai De begroting sluit op een totaalbedrag van schulden en lasten uirfjl V3'l 1 u iij49.322,40. ST. MAARTENOPTOCHT 1951 In. aansluiting op hetgeen er Zaterdag reeds over de Sint Maartenoptocht is ge publiceerd, delen wij op verzoek van de organiserende verenigingen Vrij en Blij, I.V.H. en IJmuider Harmonie, mede, dat op 10 November tussen 23 uur deelne merskaarten kunnen worden afgehaald bij de heer G. v. d. Nulft, Oosterduinweg 40. Zoals bekend kunnen alle kinderen, die de leeftijd van 411 jaar hebben bereikt, deelnemen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 29 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Breda van Antwerpen. Burgundia van Gothenburg. Douro van Ko penhagen. Normandia van Gothenburg. Bit tern van Liverpool. Saxen van Otterbacken. Kenil Warth van Baltimore. Maasstroom van Fowey. Lingestroom van Liverpool. ADVERTENTIE Meer olie, minder kolen vte in de Vissershaven steeg in '"i-w opzichte van de voorgaande in 1950 kwamen in totaal 12.911 ■l nmuidense vissershaven bin- Staal tonnage van 2.889.829 mn'er) tegenover 11.622 schepen kubieke meter) in 1949. In het was gerekend naar het ton- schepen, de maand October de :;T:ar september bracht de groot- S aan trawlers, zulks uiteraard Ai van het verse haringseizoen hoe- V aantallen der binnengekomen elkaar in die maanden niet veel nl schade die dit scheepvaart en de havenwerken toebracht (er cchadevaringen voor) bedroeg meer dan f 5081.-. Hert aan- Kaïdiepen, dat in 1950 binnenkwam m* ten opzichte van het vorige jaar j! 232 tot 166 en de hoeveelheid Lde kolen zakte navenant van tot 52.931 ton. Er werd daaren- ,^r vloeibare brandstof aangevoerd ;:vKr 4,300 ton meer in 1950 dan in "rJe bemoeienissen van de Spoor- -jX de visserij nemen de laatste "teerhand over hand toe: werden er Rechts 833 wagonladingen uit verzonden, in 1949 liep hert totaal 1508, om in 1950 een lichte inzin- •évertonen (er werd minder zoute en tien haring per rail vervoerd) tot njonladingen. Meer vis afgekeurd isxcificatie van de verkochte vis ge- -ó het verslagjaar leert, dat in to- iiii.002 kilo trawlvis en 18.411.505 lm niet publiek werd verkoch t en id v;erd er in 1950 125.036 kilo vis jyd tegen 70.567 kilo in 1949. De #te van het terrein van hert Staats- havenbedrijf, dat in erfpacht of huur Uitgegeven, neemt inmiddels ook ge- ?itoe. Bedroeg het in het jaar 1945 'jvierkante meter, in 1950 was deze -riekte aangegroeid tot 92.888 vier- i'jarfer. Meer water nodig water werd in 1950 nog gemeente Velsen betrokken tot een nn 226.825 kubieke meter, waarvan ratste deel (152.345 kubieke meter) ie huurders van de pakhuizen werd rskocht, een ander deel (51.621) aan Éten-en de rest voor het schoonhou- •adehai en de dienstgebouwen. Sinds het waterverbruik, dat toen rond I] kubieke meter bedroeg, dus bijna MA. stroomafneming van het bedrijf irgesladig toe en was in het verslag- lgekomen tot een totaal van 5.460.000 Stuur- tegen ruim 1.000.000 kwh in Eet overgrote deel van deze energie i doorgeleverd aan particulieren en iüfflinrlchtingen, maar de maximale ég, uitgedrukt in kilowatts, nam ;::e:van 164.5 in 1945 tot liefst 1.534,4 to in het afgelopen jaar. draogdokje, dat binnenkort deels "gen wordlt door de nieuwe sleep- 3 aan de Strandweg en waar in- al een treinverbinding heen wordit - mede ter bediening van de in- «a.welke zich daar gaan nestelen b 1950 372 schepen op tegen 398 in Het drukste jaar tot nog toe is 1948 toen er 467 schepen drooggezet worden. De drukste maand van 5ï 1950 voor het droogdok viel vlak sharingseizoen, toen er in October 51 dokten. ktectrische kraan tenslotte, die in Juni "sraan het werk kon gaan, kreeg - s: druk werk, want hij hief 226 to 81 keer. Handelsbelangen "taal kochten in het verslagjaar 173 en combinaties van handelaren Umuidense afslag, die meer dan ■.-per jaar omzetten. Daarvan waren -e van f 100 tot f 10.000 omzetten, 30 somzetvan f 10.000 tot f 30.000, 18 •toOO tot f 50.000, 35 in de groep van ADVERTENTIE M theater met de beste films) toven vertoont 'DAG en DONDERDAG, 8 uur ■-J;IEG?ERTH JAN KIEPURA "■■«'Kaalste echtpaar ter wereld in VIZIR DER LIEBE tun nieuwste operette-film V«1 charme en rhythme hedenavond 8 uur laatste voorstelling van l}*} IN EEN 3 E EP -■ «lm die iedereen moet zien 4KSDAG30 OCTOBER tj)l]ur ^nVler in een -1eep"- bfaltn °Pera-concert, m. m. v. het ffftpiueï artet» door „Euphonie". «OENSDac 3i OCTOBER £yinanciën.UUr: Spreekuur wet" 20 uurf: "Rier.in een toeP" I;,):,. "Bazuinen om Jericho", tiii, V001'stelling van het Toneel- f 50.000 tot f 120.000 en 21, die f 300.000 en meer per jaar omzetten. Uit de vergelijkende cijfers valt af te leiden, dat er zich tussen 1948 en 1949 een belangrijke verschuiving in de sector der kleine handelaren heeft voltrokken: toen steeg het aantal handelaren, die tot f 10.000 omzetten plotseling van 19 tot 58, maar sindsdien is het aantal der allerkleinsten weer wat teruggelopen, zodat het nu 43 be draagt. De overige groepen zijn vrij sta- tionnair, hoewel opgemerkt kan worden, dat de grote toeneming van de grootste „omzetters" zich tussen 1946 en 1950 vol trok in de groep van de omzetten boven de f 300.000 kwamen er in die jaren niet minder dan achttien bij. Wat de nuchtere cijfers van de balans op het eimd van hert verslagjaar betreft, wordit meegedeeld, dat er in totaal voor f 291.117,91 kon worden afgeschreven; het in het bedrijf geïnvesteerde kapitaal steeg met f 473.110,96. Er is overigens in de ex ploitatiekosten van de Rij ksvish allen een verklaarbare stijging te constateren: be droegen zij in 1949 rond f 513.000. in 1950 liep het bedrag op tot rond 537.000. De havenwerken stonden op 31 Decem ber te boek voor ruim 3millioen gulden, de hallen voor ruim 2 8/10 millioen gul den, hert droogdok voor 14% duizend gulden (exclusief de inventaris), d'e electrische kraan voor 45% duizend gulden, de scheepshellingen voor ruim f 755.000. Vangsten per schip Een interessante staat geeft een over zicht van de vangsten der stoomtrawlers per reisdag en hieruit blijkt, dat de haring in 1950 verre de kroon soande met 2103 kilo te?en 1808 kilo in 1949, een aantal, dat sinds 1949 ongeveer gelijk gebleven is, maar sinds 1950 is gaan oplopen. Het vermoeden is gewettigd, dat het cijfer over het thans ten einde lopende haringseizoen nog weer hoger zal zijn dan over het vorige. Een goede tweede was de makreel, waarvan de stoomtrawlers in 1950 1026 kilo aanbrach ten tegen 969 kilo in het voorgaande jaar. De dagvangsten aan verse vis van de stoomschepen blijken over het algemeen te zijn teruggelopen, met uitzondering van koolvis en kabeljauw, wijting en de kleine soorten schelvis. op te knappen! In het Witte Kruis-badhuis aan de Baan- straat te Beverwijk heeft de Noordholland se vereniging Het Witte Kruis Maandag avond een ledenvergadering gehouden, die geopend werd door de waarnemend voor zitter, de heer H. v. d. Plas. Hij wijdde allereerst enkele woorden aan de nage dachtenis van mejuffrouw H. R. Lyessen en te harer ere werden enkele minuten stilte in acht genomen. Wegens vertrek naar el ders van de wijkverpleegsters de dames R. Ottevanger en J. Willinga, zijn als opvolg sters aangesteld mejuffrouw W. Jonkman en als sociaal werkster mejuffrouw J. Buurman. Het grootste deel van de vergadering bleek vervolgens gewijd te zijn aan de begroting voor het komende verenigings jaar, welke werd voorgedragen door de heer P. H. Reynders. Hieraan ontlenen wij dat voor het bad huis aan inkomsten van badgelden over het jaar 1952 worden verwacht de reve nuen uit 6000 kinderbaden en 40.000 baden van volwassenen tot een totaal van 10.900. Het nadelig saldo wordt begroot op 5700, hetgeen hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door de voortdurend stijgende kolenprij- zen. Het bestuur verwacht, dat van de kraam- verzorging meer gebruik zal worden ge maakt. Ook al doordat de salarissen van Naarmate de dag nadert, waarop IJmuiden van Amsterdam zijn verjaarscadeau krijgt de radarinstallatie op de semaphore komen er een paar onderdelen van het uitgebreide programma voor deze Donderdag, de eerste November, op vaste schroeven te staan. Wij mogen thans wel aannemen, dat Prins Bernhard de nieuwe installatie op het gebouw van de kustwacht in werking zal stellen, uiteraard onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden. De Prins komt Donderdag weliswaar uit Amerika terug, maar zijn vliegtuig moet in de ochtenduren op Schiphol aankomen en hoogstwaar schijnlijk kan de hoge gast op IJmuidens verjaardag nog net op tijd in de verjarende plaats zijn, om de ceremonie der in-werkuig-stelling uit te voeren. Mocht hij door de omstandigheden niet op tijd kunnen zijn, dan komt hij toch in elk geval zo gauw mogelijk naar IJmuiden. ADVERTENTIE en SPECULAAS bij het bekende adres Kennemerlaan 151 - Tel. 5386 - IJmuiden De radarinstallatie, die nu geheel be drijfsklaar op en in de semaphore is ge monteerd, wordt Donderdag al direct in gewijd, doordat het in de bedoeling ligt een klein schip met radar binnen te loodsen. Er zijn voor de plechtigheid op de uiter ste kop van IJmuidens havencomplex vele hoogwaardigheidsbekleders uitgenodigd, onder meer enige ministers, de staatssecre taris van Marine, burgemeester mr. A. J. d'Ailly van Amsterdam en d!e burgemeester van Velsen, hooggeplaatste autoriteiten der betrokken ministeries en vertegenwoordi gers van de NSF, die de apparatuur ver- va ax-digde en het Noordwij kse proefstation „Wave Guide", dat haar plaatste en aan een serie nauwkeurige beproevingen on derwierp. Verkeersmaatregelen Na afloop van de gebeurtenis bij de kleine vuurtoren, welke als het hoogte punt van IJmuidfens jubileumfeesten zulk een sterk-siprekend karakter gaat krijgen en waarvoor de Velsense politie enige ver keersmaatregelen heeft getroffen. Het ver keer wordt naar de semaphore namelijk van de voormalige bunker geleid, maar verder zal de kom van IJmuiden weinig merken van bijzondere voorzorgen. Zoals wij al eerder meldden wordt om De geschiedenis van het postkantoor dat lijdelijk is ondergebracht in de Houtman straat is een getrouwe afspiegeling van de wording van het huidige IJmuiden. Op 21 October 1786 kwam namelijk de eerste telegraafverbinding met IJmuiden tot stand. Vervolgens kreeg de heer Pagé aanzegging op 30 October aanwezig te zijn op het P. T. kantoor „aan de Noordzee sluizen te Velsen", en lokaal-, zomede kan toorbehoeften mede te nemen „daar deze in den omtrek van het kantoor niet te beko men zijn." Hij was de eerste IJmuidense directeur der P.T.T. en blijkbaar een vooruitstrevend man, want hij wilde de post naar het station te Velsen laten overbrengen per driewielige velocipède Op 1 November 1876 werd het kantoor geopend. Op 7 November werd bij minis terieel besluit bepaald, dat het in het ver volg de naam „IJmuiden" zou dragen. Aanvankelijk waren de uren van open stelling van 912 en 27 uur, omdat het schutten der schepen eerst met zonsopgang- begon en bij zonsondergang eindigde. Toen in de daarop volgende lente de dagen lan ger werden, moest de openstelling daarbij worden aangepast; nieuwe uitbreiding was nodig toen begin 1878 ook nachtschutting werd toegestaan! Wapenbroeders De eerste geregelde gebruikers van de telegraafdienst waren de Amsterdamse Ka naalmaatschappij, die haar waarnemingen op de kustpost via de Rijkstelegraafdienst doorgaf naar Amsterdam en de welbekende firma's Zurmühlen en Halverhout Zwart. Deze beide laatste firma's (thans verenigd) en het P.T.T.-kantoor zijn wapenbroeders. Men moet zich overigens van het verkeer in die dagen geen grote voorstelling maken. In November 1876 werden 699 telegrammen gewisseld. En de voorraad verhandelde postzegels aan het „guichet" (loket) be droeg slechts 115.Nochtans werd de aanwezigheid van een brandkast noodzake lijk geacht, daar de veiligheid „door de be manning der inkomende schepen" te wen sen overliet. Tot de oudste cliëntèle behoorI. ook de IJmuider Courant, destijds gedrukt te Amsterdam. Tweemaal per week bracht de stoomboot haar naar IJmuiden, waarna de Post de bezorging op zich nam. Wie is geboren op het uur waarin ook een Prinses het levenslicht zag, is daarop in zijn hart altijd ietwat trots. Een zelfde trots leeft op het Postkantoor omdat het gelijk met IJmuiden aan zijn geschiedenis begon. Weinig „wal". De afgelopen nachten zijn voor de Engelse walvissers minder goed geweest. De gevolgen waren Dinsdag al merkbaar, daar er zo goed als geen En gelse wal in de afslag werd gebracht. half twee een bijzondere raadsvergadering gehouden, om half vier volgt dan de in werking stelling van de radar en om half vijf recipieert het Velsense gemeentebe stuur in hotel Duin en Kruidberg te Sant poort. Oudste „Kanaalgraver" De oudste nog levende graver aan het Noordzeekanaal, de heer Jan Buis, zal bij de officiële ingebruikneming van het mo derne „oog" van IJmuiden, het nieuwe ra darstation, tegenwoordig zijn. De heer Buis, die enkele weken geleden 92 jaar werd en als nog geen tienjarige knaap dienst deed als „karresmeerder" bij het graven van het Noordzeekanaal, is niet al leen de oudste inwoner van Velsen-Noord, maar vermoedelijk ook de enige overle vende van hen, die daadwerkelijk aan het graven meededen. Hij heeft IJmuiden van de stichting af, die is begonnen met de bouw van de zogenaamde douanewoningen aan het Sluisplein, zien groeien, uitbreiden en veranderen. Stormvogels 2 had in de wedstrijd tegen WFC 2 in spil Laren en rechtshalf Smit goede verdedigers en daar doelman Venus een betrouwbaar sluitstuk der achterhoede mag genoemd worden, slaagden de Wor- merveerders, die soms pittige aanvallen ondernamen, er maar in twee doelpunten te maken. De voorhoede van Stormvogels met snelle en handige spelers als Luppers en Effern had weer eens een productieve bui en deponeerde de bal vijf keer achter de Wor- merveerse doelman, zodat Stormvogels met 5-2 won. WIE BLAAST ZIJN BANDEN VOL? Tussen 19 en 26 October zijn de volgende gevonden voorwerpen bij de Velsense politie binnengebracht. (Inlichtingen aan het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein 1, kamer 4. iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur. met uitzondering van Zaterdag middag). Sleutel, want, portemonnaie, handschoen, rozenkrans, pullover, shawl, Ballpoint, tas met gereedschap, hockeystick, boodschap pentas, damesrijwiel, vulpotlood, leesboek, windjack, bal, rijwielsleutel, reservewiel met band, biljet van f 1. biljet van f 10, muts, herenrijwiel, vulpen, jasje, fietsje (driewie ler), gymschoen, paar wanten. 3 biljetten van f2,50, vest, borduurwol, damesbontje, hand pomp, fluit, babyschoen, armband, tol, trui, wieldop, ceintuur, autoped, matrozenmuts. de kraamverzorgsters zijn verhoogd, wordt het tekort van deze dienst geraamd op 1106.46. Ook voor de afdeling Wijkver pleging wordt een nadelig saldo verwacht en wel van 4159.84. Door de gemeente is echter een subsidie voor deze beide afdelingen toegekend van 5515.40, zodat er toch nog een overschot wordt begroot van 249.20. T.B.C.-verpleging Voor uitzending van t.b.c.-patiënten wordt in 1952 gerekend op ongeveer 25 personen met 9150 verpleegdagen a 9 per dag, waarvoor de totale kosten 82.350 bedragen. Men rekent hier, dat van deze patiënten er 18 verplicht verzekerd zijn, waardoor van de N.S.V. 39.528 terugge vorderd kan worden. Door de bijdrage van de afdeling zelf: subsidie, opbrengst van de collecten en giften, wordt het totaal tekort geschat op 38.634.53. Hoewel dit bedrag groot is, acht de vereniging zich verplicht voor het zoveel mogelijk t.b.c.-vrij maken van Beverwijk en omgeving, dat zware offer te brengen. Gezinsverzorging Mede door een bijzonder gelukkige rege ling ten aanzien van de gezinshulpen door het gemeentebestuur, is de splitsing moge lijk geworden tussen gezinsverzorging en gezinshulp. Het tekort op de post gezins verzorging wordt begroot op 1215. Teneinde in de groeiende behoefte aan gezinshulpen te voorzien, wordt verwacht dat deze afdeling voor 1952 12 gezinshulpen nodig heeft. Aan subsidies en tariefgelden, uit het „Wenckebachfonds" van de Hoogovens, en uit de verhoogde contributies wordt ƒ21.285 verwacht. De uitgaven worden geraamd op 20.758, zodat er hier een voordelig saldo van 527 overblijft. Tenslotte heeft de verenigingsbalans zelf een batig slot van 204.56. Aan het eind van zijn begrotingstoelich ting sprak de heer Reynders de wens uit dat de vereniging ook in 1952 krachtig moge medewerken aan het instandhouden en het verbeteren van de volksgezondheid in het algemeen en die van Beverwijk in het bij zonder. Er moge worden geëindigd, zo be sloot hij, in de verwachting dat daarbij ge rekend mag worden op de steun van de leden en op de steun en werkkracht van hen die het goed menen met de volksge zondheid. Tot besluit van de vergadering werden de periodiek aftredende bestuursleden me vrouw J. Jansen en de heren D. Bakker en P. H. Reynders bij acclamatie herkozen. In de vacature van mej. R. Ottevanger werd mevrouw J. van Laar benoemd. Ondanks het feit, dat Terrasvogels met een verzwakt elftal moest aantreden de oorzaak hiervan was, dat enkele spelers naar een verkeerd terrein waren getrokken heeft de Santpoortse ploeg een overwin ning van 4-1 op Rivalen behaald. En er kan direct aan toegevoegd worden, dat de zege nog sprekender zou zijn geweest, als Röbken en anderen zich nog schotvaardi- ger getoond hadden, want kansen om te doelpunten heeft de voorhoede van Terras vogels genoeg gehad. Het was opvallend met welk een gemak de verdediging der Amsterdammers soms werd gepasseerd. Met de rust leidde Terrasvogels met 2-0. Een der doelpunten had Wijnen voor zijn rekening genomen en voor het andere had een speler van Rivalen gezorgd. Ook na de rust had Terrasvogels het beste van het spel. Schol, die ons overigens Schipper niet kon doen vergeten, bracht de stand op 0-3 en Wijnen zorgde voor een voorsprong van 4-0. Toen pas kon Rivalen de eer redden. Hierna kreeg Wijnen nog een kans om de stand op 1-5 te brengen en toen hij het niet deed,wilde een Rivalen- back de Vogels aan een doelpunt helpen, maar ook deze goedbedoelde poging mis lukte, zodat het 1-4 bleef. Doordat het eerste elftal van S.V.IJ. in de competitie van de Haarlemse Voetbal bond vrij was, ging aller aandacht uit naar het tweede elftal voor de uitwedstrijd tegen TZB, welke ontmoeting van belang was voor de voorlopige bezetting van de boven ste plaats. Beide elftallen waren tot nu toe nog ongeslagen. Met 3-2 trokken de S.V. IJ'ers aan het langste eind, zodat zij met zeven gespeelde en gewonnen wedstrijden fier aan het hoofd hunner afdeling staan. Het derde elftal is er de laatste wed strijden geheel uit en kon het ook nu weer niet tot een overwinning brengen. Het moest zich tegen Waterloo 3 met een gelijk spel tevreden stellen. De uitslag was 3-3. Het vierde elftal speelde een aardige wedstrijd tegen Alliance, maar kon toch niet verhinderen dat de bezoekers de pun ten mee naar huis namen. De uitslag was 2-7. De junioren trokken naar Spaai-ndam, maar kwamen met de kous op de kop thuis. Met 6-0 werd verloren. UITBREIDENDE MARNIXSCHOOL EIST HERZIENING GEMEENTESTEUN Wegens de vorming van een derde klasse en de uitbreiding van de leerkrachten heeft het bestuur van de Marnixkleuterschool, te IJmuiden, verzocht, het in de raadsver gadering van 6 Februari 1951 voorlopig vastgestelde bedrag van de gemeentelijke bijdrage over het jaar 1951 te herzien. Het college stelt de raad nu voor, de ge meentelijke bijdrage over het jaar 1951 voor het bestuur van genoemde school nader vast te stellen op 8800.en het voorschot daarop op 8000. >e stakende dokwerkers in de New Yorkse haven hebben geweigerd het stoomschi America" dat voor vertrek naar Europa gereed ligt, te laden. Wel hebben d< takers hun stakingsposten zolang verlaten dat de bemanning aan boord kon gaan .iet schip heeft 900 passagiers aan boord, waaronder de Amerikaanse gedelegeerder naar de UN O-verg adering te Parijs. Een passagier helpt een dame haar bagage aan boord van het schip te krijgen. De sociale rust in het IJmuidense trawl- visserijbedrijf is de laatste tijd ver te zoe ken: nauwelijks is het geschil over de dag loontabellen in een „staakt het vuren" ge ëindigd, of er doemen nieuw^e moeilijk heden op, die aan het eind van het verse haringseizoen de normale gang van zaken dreigen te verstoren. De kern van het nieuwe conflict ligt in de lossingsmoeilijk heden die er toe geleid hebben, dat de IJmuidense reders medio October besloten over te gaan tot een „pool" voor de prijzen, waarnaar de percentages voor de beman ningen berekend worden. Vele haringtraw lers moesten namelijk tot in de middag blij ven liggen wachten op een losbeurt en dan was het schip bijna zo goed als zeker tot de vismeelfabriek veroordeeld met alle finan ciële consequenties van dien. Er werd toen besloten een gemiddelde prijs af te spreken, zodat de slechte besommers, die buiten hun schuld de dupe werden van een late los beurt, een handje geholpen werden door de gelukkiger broeders. Daar kwam bij, dat de vismeelprijs daalde, ook al tengevolge van deze situatie en het resultaat werd, dat er een gemiddelde prijs ontstond voor op gevangen haring van 7.50 per kist, waar naar met de bemanningen werd afgerekend en niet langer naar de volle 10. Deze gang van zaken heeft echter diverse opvarenden in het geweer gebracht, nu er afgerekend gaat worden en Maandag waren zij onder auspiciën van het (niet erkende) O.V.B. in Thalia bijeen ter bespreking van de situatie, die op dat moment zo was, dat er vijf trawlers binnenbleven, omdat de meeste opvarenden geen genoegen namen met de afrekening naar 7.50, maar afreke ning naar de volle 10.verlangden. Het systeem van een „pool" is besproken in een vergadering van de Centrale Bond (N.V.V.) met 69 opvarenden, die het er in principe mee eens waren. Maandag werd er in Thalia door het be stuur van de O.V.B. meegedeeld, dat een aantal rederijen met name „De Hoop" en de firma „Petten" bereid zouden zijn, van de berekening naar 7.50 terug te komen op 10, maar toen wij te bestemder plaatse informeerden, of dit op waarheid berustte, werd het met de meeste klem tegengesproken en ook de redersvereniging wist niet beter, dan dat er volgens de afge sproken zeven en een halve gulden afgere kend wordt tot en met 31 October de dag waarop de „pool" afloopt. Ter vergadering werden inmiddels enige harde noten gekraakt. Namens de O.V.B. verweet de heer Ko ning de bestuurders van de Centrale Bond, dat zij getekend hadden, zonder er hun leden in te kennen. Men wenste nu de reders echter aan het verstand te brengen, aldus de heer Koning, dat de opvarenden wel degelijk een vinger in de pap wensen. Bij een bespreking van het ontstaan van het conflict greep deze O.V.B.-bestuurder terug naar het recente conflict over de dag loontabellen, dat naar zijn mening is ge ëindigd, omdat bepaalde groeperingen er een politieke „rel" van wilden maken. De nieuwe onenigheid vond haar oorzaak in het feit, zo vertelde hij de vergadering, dat de vismeelfabrieken op een goed moment niet langer ƒ10 voor een kist opgevangen haring wilden betalen, maar slechts 7.50. De Katwijkse reders echter blijven de volle 10 contracteren en daarnaar ook de op varenden uitbetalen. (Bij informatie bleek ons, dat ook dit niet geheel juist genoemd mag worden, de Katwijkse reders besloten namelijk een tussenprijs te bedingen, die rond de 9.— ligt. Red. IJ.C.). Het verwijt jegens de reders concen treerde zich om de uitlating van de heer Koning, dat zij het bod van 7.50 aan vaardden en de overblijvende 2.50 dus als pure winst konden beschouwen. Plet poolsysteem heeft bovendien tot ge volg, dat de visser, die op een goed moment een^ ruime besomming maakt, hiervan een deel moet afstaan aan een mindere broeder, en zo zei de heer Koning als dat nu nog maar een regeling was geweest, die van dag tot dag gold, had men er wellicht nog vrede mee kunnen hebben. De grote vangsten van de haringloggers onder de Engelse wal maken de positie van de laatste trawlharing echter steeds slech ter: de kwaliteit van de walharing is zo veel beter dan die van de trawlers, dat de prijs van de „trekharing" ongetwijfeld gaat kelderen, met het gevolg, dat de op varenden de dupe zijn. Hij nam voorts aan, dat, als de vissers stand houden, de reders zullen moeten terugtrekken en zich zelfs zullen moeten distanciëren van de poolregeling. De uitleg, dat door deze regeling de ster ke besommers de zwakkeren helpen, achtte de heer Koning evenmin juist: "het is net zo goed omgekeerd mogelijk. Tenslotte werd er een advies van de O.V.B. uitgebracht: niet varen voor er een bevredigende oplossing gevonden is en er voor zorgen, dat de schepen die wel gaan varen op de gewenste 10.regeling ver trekken met hun eigen équipage. Tenslotte deelde de heer Koning de ver gadering mee, dat er bij het kantongerecht een civiele procedure aanhangig gemaakt is, die een beslissing wil forceren in de kwestie der dagloontabellen. Ook hierover was de redersvereniging niets bekend en men zeide het te betwijfelen, of de kanton rechter zich competent zal verklaren in deze zaak. (Er is namelijk al een bindende uitspraak van de arbitragecommissie. Red. IJ.C.). Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de oorzaak van de moeilijkheden gezocht moet worden in de lossingsproblemen te IJmuiden: het kwam voorheen namelijk veel voor, dat een schip, dat in de late beurt moest lossen, daardoor veroordeeld werd tot de vismeelfabriek, wat meermalen zware financiële klappen met zich bracht. Om de grote verschillen tussen de opbreng sten die daardoor ontstonden enigzins weg te werken, werd toen tot de „pool" beslo ten, waardoor de prijzen dus werden ge ëgaliseerd. Later kwam de^verlaging van de vismeelprijs daar ook nog eens bij, maar de oplossing, die door reders en Centrale Bond gevonden werd, is aanvankelijk door vele opvarenden als juist aanvaard, aldus de redersvereniging. De Centrale Bond deelde ons mede, dat zijnerzijds wel degelijk contact met de leden is opgenomen over de instelling van een pool: de dag nadat de reders met hun desbetreffend voorstel kwamen, riep de C.B. alle opvarenden bijeen. Donderdag 18 October werd er een vergadering belegd voor 69 opvarenden, waar men eerst afwij zend tegenover het poolsysteem stond, maar waar het later aanvaard werd bij wijze van proef. De stopdatum van 31 October is toen duidelijk genoemd. Wij vernamen, dat de E.V.C. zich niet achter de staking heeft gesteld. De Limburgia is gistermiddag normaal vertrokken op de 7.50-regeling.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7