„Hier werd getoond, dat een klein volk groot kan zijn" IJmuidens havenbeeld riep de creatieve geesten van twee knutselaars wakker «SÉ «KR Gelukwens uit Stellenbosch j(STER DAM- IJM UI DEN ^erbond voorde toekomst SCHEPEN EN KRANEN londenheid tussen Amsterdam en IJmuiden 'fólf nieuwe spuiten JffiDAMS BURGEMEESTER Marktberichten De gebroeders Vismart to Velsen en Beverwijk „in miniaturen Velsens oud-burgemeester feliciteert het jarige IJmuiden Antiek Wachter in een jarige haven «oïbdaG 1 NOVEMBER 1951 t komt dan vandaag de feestdag, de werkelijke feestdag. Wat - rsteweek van September in IJmuiden gebeurd is, was eigenlijk '*f maar dat kon het feestcomité niet helpen, omdat het weer in 3ri-'sten bij feestprogramma's te ver in de tijd maar al te graag >l'e gaat meespreken. Maar vandaag precies vijfenzeventig jaar er Koning Willem de Derde met de „Rembrandt" door de kleine 'i!| ter op de „Breda" de toen wilde deining van de Noordzee te- fh onze speciale editie aan het begin van de feestweek hebben wij :ïVheel veel herinneringen opgehaald, zodat het verleden deze keer f,rusten en de toekomst belangrijker lijkt. i,et belang van de toekomst ligt ook geheel en al in de dag 12 i November 1951 besloten. immers krijgt IJmuiden van haar grote zuster Amsterdam een in een cadeaude havenradar. Met dit geraffineerde instrument mQeten leren bespelen" zoals kolonel H. Tichelman van het in dezer dagen zo eerlijk zei, zal de verbondenheid van IJmuiden irdairt nieuwe glans gekregen hebben. finnen niet meer buiten elkaar, sinds de polderjongens hun 1 de ..hei" zetten en de eerste spaden in de bodem van de IJmond Lruim driekwart eeuw terug. ■V,ook nimmer meer buiten elkaar kunnen en het is goed. dit van- i beseffen. Toch zijn ze er samen nog niet. Zolang er nog spoorbrug- over het Noordzeekanaal en de grote scheepvaart moppert over nthoud, dat zij heeft on haar weg naar Amsterdam, zolang het ver- Vlast ondervindt van de verouderde pontveren, zolang zullen Am- ■ten IJmuiden gezamenlijk naar oplossingen voor hen beiden moeten planben geweest, om IJmuiden tot overslaghaven om te bouwen jé sluizen gedeeltelijk zouden kunnen vervallen. Er zijn tekenin kt om bet Amsterdamse havencomplex dichter naar het Westen Hven en aldus de lange weg tussen de beide havens in te korten, -icrziin bet nlannen en tekeningen. Maar al deze projecten laten zien. filé hoofdstad des lands en haar voorhaven aan elkaar geklonken or de streep water door de Hollandse noldars en de Hollandse duinen, zij samen en in harmonie naar een betere toekomst groeien, tot •ade beide „partners van het Noordzeekanaal". J. F. 1 November 1951 isniet dan met grote dankbaarheid, ;;ia deze dagen Amsterdam het vijf tigjarig bestaan van het Noordzee- :=rdenkt. Want Amsterdam is zich van bewust dat dit brede kanaal a de hartaders is van de welvaart rstad. p:;e dankbaarheid gedenkt het de kzettingskracht van een staats- jThorbecke en een technicus als tevens gaan de gedachten uit ie vele mannen en vrouwen, die At graven van het kanaal en daar- a ware woestijn prachtige pioniers- m verricht. Zij zijn de voor leest van de huidige, zo talrijke s van IJmuiden. •eden ten dage wanneer wij, Am bers, deze voorpoort van onze ■ooeken, treft ons telkens weer op- iet krachtige rhythme van stoere üat IJmuiden vervult en bezielt; de huiswerken, de vele fabrieken, de eaeid rond het vissershavenbedrijf, r geschonden door het geweld van ::cr!og, met gapende wonden en lit- sioet IJmuiden zich aan ons voor. zijn tekenen waarneembaar s krachtige wederopbouw, waarover Süitermate verheugen. i, dat op een dag als 1 Novem- eens in het licht wordt gesteld, Ê.rond „Holland op zijn smalst", ge- ïffd en wordt, dat een klein volk hn zijn. Wam prijst zich gelukkig, dat het ïdiedagaan IJmuiden's havencom- isérsteop het vasteland van Euro pan de allermodernste middelen a ideale beloodsing, een radar- van Hollandse makelij, ter be ckon stellen. éi ooit tevoren de „bedevaart" inuiden van een groot aantal leden vereniging „De Amsterdamse i per „Jagersfontein" op Zaterdag Kerj.l. heeft dat weer duidelijk ge- - voelt onze stad zich verbonden ^omvangrijke zeevaart- en visserij- IJmuiden. b de toekomst door samenwerking 0v;ier welzijn bij het thans jarige iaal betrokken is, de weg naar -■? grootser ontwikkeling van deze ^verbinding in eendracht worden ®en afgelegd. De Burgemeester van Amsterdan Mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Marktnieuws. Prijzen' Heilbot 2,80- 2,55, gr. tong 3,05-2,75, gr.m tong 1,93-1,72 kl.m. tong 1,72-1,54, kl. tong I 1,26-1,12, kl. tong II 0,80-0,64, tarbot I 1,60-1,17 per 1 kg. Tarbot II 58-51, tarbot III 50-46, tar bot IV 52-36. tongschar 77-67, schartong 36-35, kl.m. schol 67, kl. schol I 62-54, kl. schol II 32-8, schar 16-8, v. haring 15,50-8, makreel 18,50-13, gr. schelvis 54-45, gr.m. schelvis 59-44, kl.m. schelvis 50-37, kl. schelvis I 40-32, kl. schelvis II 24-8. wij ting 16-8, gr. gul 65-47, midd. gul 51-38. kl. gul 22-12,50, kl. haai 29-25, poontjes 8,50-8, kl. koolvis zw. 29, kl. rode poon I 32, kl. rode poon II 18-13 per 50 kg. Gr. kabeljauw 232-154, gr. koolvis zw. 84-60 Per 125 kg. Aanvoer: 315 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 25 kisten tongschar, 650 schol, 220 schar, 2785 haring, 1345 ma kreel, 700 schelvis, 910 wijting, 180 kabel jauw en gul, 1 ham, 12 haai, 65 poon, 70 koolvis, 30 diversen, totaal 7310 kisten. p fillip yjt op ló' juni 1IJ46 kon de tvoorüersluis alweer in gebruik worden genomen nadat de Duitsers dit staal van Nederlandse waterbouwkunde grondig hadden vernield. Op de foto wordt nog met man en macht gewerkt aan het herstel. „ComitéschooP'-huwelük De leerlingen van de Comité-school in Oud-IJmuiden hebben enige prettige uren doorgebracht in het Gebouw voor Christe lijke Belangen aan de Enschedéstraat. Ter gelegenheid van het huwelijk van hun „juf", mejuffrouw R. Voorips met de heer Th. Janssen werden schone liederen ten gehore gebracht en samenspraken op gevoerd. Bloemen en cadeaux zijn het bruidspaar aangeboden en zowel de piano als de schemerlamp zullen er ongetwijfeld toe bijdragen, dat het pad der jonggehuw den „verlicht" wordt. Mevrouw JanssenVoorips gaat binnen kort de school verlaten. Van 28 October 1943 af heeft zij eerst als tijdelijke leer kracht, later in vaste dienst aan de school gewerkt. Het bestuur heeft nu in haar plaats benoemd mejuffrouw C. G. Viëtor, die haar werk op 1 Januari 1952 hoopt te beginnen. ADVERTENTIE Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. TALLOZE MENSEN, DIE IN DE FEESTWEEK van IJmuiden door de versierde Bloemstraat zijn gewandeld, hebben voor een venster in de lange rij van gevels de lichtflikkeringen van een miniatuur-vuurtoren kunnen zien en een scheepshelling tegen de achtergrond van het duin. Ze kregen een stukje IJmuiden voor ogen, dat onder de vaardige en vooral geduldige handen van een IJmuidense knutselaar tot aanschijn was gekomen. Een knutselaar met een onmiskenbare technische knobbel een, die met een vakmansoog allerlei ingewikkelde mechanismen doorschouwde en ze zich zo gemakkelijk inprentte, dat hij ze thuis zonder tekening maar heel ge woon „uit-het-hoofd" in elkaar zette. Zo'n vakman, die de leek in vervoering kan vertellen hoe eenvoudig het eigenlijk allemaal werkt en hem daarmee als het ware dwingt om met voorgewende schranderheid „ach ja, hoe eenvoudig" te doen zeggen, hoewel deze er niets van begrijpt en door de raderen de motor niet meer ziet zoals door de bomen het bos. K* (Am. J. d'Ailly) "'hernemen ligt het in de bedo> Meenten Velsen en Reverwy Bf| sterke eenheden voor har ,f!tn U'1 'e breiden, vermoedeli.i einde van 1952. Deze eenliedr Vermoedelijk motorspuiten m Meiteit; ze blijven Rijkseigendor dus door bet rijk in bruikleer tenten worden afgestaan. Knlt'd/0 bed°eling van de over- voor' a zogenaamde „mobiele co aten gerÜjke verdediging in u aai!na de grote steden vol- Bif «««L r van dit plan vallen 2s kleine die Velsen en Bever- Kneenten 7JSfar uiteraard belang- en ontvangen. 'sogriet la, m van de twaalf spui- ;:C vor$fnd' maar als het tem" %en, de-'-f gevolgd> gehandhaafd 'olfenHo men er voor het eind techoteriaar een heel eüld mee In Maart 194/ steeg een iuokkóioiii Op achter Driehuis: een bunker met munitie explodeerde en weer rinkelden honderden ruiten aan scher ven in een gemeente, die zich met moeite her steld had van een nog lang niet vergeten oorlog. Hier stond die bunker. Is dit plaatje geen dreigende waarschuwing voor de vernietigende kracht van het oorlogtuig, dat nog steeds in de duinen verborgen ligt en dat nag altijd risico's oplevert? Maar al is zoveel technisch raffinement voor degene, die het bovenvermelde knob beltje niet heeft, moeilijk te doorgronden, des te beter en onbevangener kan hij het bewonderen. Christiaan Visman heeft altijd „sjoege" van motoren gehad, daar is hij ook al zijn leven machinist voor geweest: trawler-machinist en kraan-machinist. En op de kraan was hij het even toe gewijd als op de trawler, zijn aan dacht ging vóór alles uit naar het me chanisme. En naar wat afgevallen mate riaal waaruit dat mechanisme ook in het klein moest zijn te maken. Des avonds thuis deed hij in het klein het nog eens dunnetjes over wat hij overdag op het werk in het groot presteerde. Op de dag heeft Christiaan vroeger de kolenkraan van de Verenigde Steenkolen handel bediend, hij schepte de zwarte brandstof omhoog en deed haar neerkomen in het weegapparaat om het daarna door de slurf te zien verdwijnen. In de avond deed hij precies hetzelfde met zijn miniatuur-model van deze kraan, alleen gebruikte hij in dit geval „witte steenkool", wanneer we de rijst voor een keertje eens zo mogen noemen. Als de rijst in het weegapparaat viel, ging er een lichtje branden. Dat was bij de V. S. wel niet het geval, maar het moest meer gezien worden als een concessie voor de toeziende leek. Waar dat men het al keerde of wendde: het was verder de getrouwe na bootsing van de V. S.-kraan. Christiaan stond er altoos bij klaar om zijn schepping technisch te verantwoorden. Hij heeft ook op de „Gorredijk" van de rederij Pronk gevaren met het onvermijdelijke gevolg, dat hij zichzelf een „Gorredijk" aanschafte, tot in détails nauwkeurig. Scheepswant van vioolsnaar Zo gleden er meer schepen van zijn huis- kamerwerf. Een zeillogger, genoemd naar zijn kleindochter „Rina" en compleet van de topvuren tot de ankerwinch. Zijn mate riaalkeuze was wel wat anders dan die van een scheepsbouwer-in-'t-groot, maar met wat vindingrijkheid kon er nog genoeg van te maken zijn. Blikken en houten sigaren- doosjes leverden belangrijk materiaal voor de bovenbouw en een oude vioolsnaar be wees haar nut voor de vervaardiging van het want. Een paar keer heeft Christiaan Visman staan praten en kijken bij de bouw van de scheepshellingen. Vandaar de miniatuur helling, die men bij hem thuis aantreft. Nu krijgen de grote hellingen geen uurwerk ris aandrijving voor het sleepwerk, maar 'e hele gecompliceerde geschiedenis van !e tandradoverbrenging „die zal ongeveer zo worden als van dit model, heb ik begre- ien", vertelt de huisvlijtige. Zijn helling is log niet helemaal klaar, maar dat is de echte" toch immers ook nog niet? Wanneer deze modelbouwer het licht iandoet in de cabine van een van zijn kra len, dan kan men er het gereedschap in nan de wand zien hangen en daar tegen over de draaibank zien staan. Het zijn juist veer die détails, die de „technisch-mis- ieelde" opvallen, de grote raderen, die de loofdinhoud van de cabine vormen, lraaien ook wel zonder dat hun doel wordt begrepen. Oude twee-en-halve-centstuk- ken met lood er tussen kunnen uitstekend nis sponning wieltjes te pas komen. Op 'eze en nog vele andere ingevingen berust ie practische uitvoerbaarheid van wat Christiaan Visman eenmaal in zijn hoofd heeft. Vervulde kinderdromen ..Ik herinner mij nog goed. dat Christiaan uilend thuiskwam omdat het model- oheepje, dat hij wilde proberen in het \anaal, was vergaan", vertelt Jan Cornelis Visman, timmerman in 's rijks dienst, bij wie we ook eens gingen kijken nadat zijn broer verteld had. dat de hobby in de fami lie zat. Met deze pikante bijzonderheid over een miniatuur-scheepsramp wilde onze zegsman zijn broer misschien nog groter liefde voor deze huisvlijt toeschrijven dan zichzelf. Maar het lukt hem niet. Aan de producten, die Jan Cornelis ons toont, blijkt dat hij al even sterk door de liefhebberij is gegrepen als Christiaan. Daar is bijvoor beeld een sleepboot als de „Vooruitgang", waar hij op een tentoonstelling op Texel een zilveren medaille en de schriftelijke waardering van Texels burgervader mee won een duidelijk bewijs van. Een krachtige, ranke sleper, die een paar weken geleden met zijn nieuwe batterij-motor een geslaagde proefvaart heeft gemaakt in een Velserbeekse vijver, aangestaard door tien tallen verrukte kinderen. „Mijn broer en ik maken veel van die dingen niet alleen om eigen plezier, maar vooral voor de kin deren", vertelt Jan Cornelis. „Er is wel toezicht bij nodig, want gemakkelijk speel goed kun je 't niet noemen". De model-sleper heeft zijn naam te dan ken aan zijn vroegere „aandrijving". Er zat aanvankelijk een uurwerk in zijn inge wand, waardoor wel vooruitgang maar geen achteruitgang mogelijk was. „Met deze batterij heb ik hem zo gemaakt, dat, hij nu even pittig achteruitvaart. Maar zo'n uurwerk, dat komt weer ergens anders te pas. Dat zit nu in de scheepshelling van Christiaan. Je moet nooit iets weggooien bij dit werk". Als een droeve, maar niettemin fiere her innering aan het leed, dat de oorlog over Velsen-IJmuiden bracht, verheft zich in het nieuwe hart der gemeente een edel statuur: Velsens oorlogsmonument, op hoogtijdagen het verzamelpunt der talloos velen, die in hun hart de klop van de be zetting nog na-voelen en getuigen willen van hun vrijheidsliefde. T TIT Stellenbosch in Zuid-Afrika ontvingen wij van de oud-burgemeester van U Velsen de heer H. ver Loren van Themaat, thans buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit aldaar, een gelukwens bij het 75-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmuiden, die wij met veel genoegen op deze „officiële" verjaarsdatum aan onze lezers voorleggen. „Het is al meer dan dertig jaar, dat ik in dit landmet zulke andere proble men, werk en leef. Het verhaal gaat, dat een Afrikaanse boerenzoon, die in Holland studeerde eens een boer in een van de diepe polders bezocht en zei, dat hij geen nacht rustig zou kun nen slapen meer dan tien voet onder de zeespiegel, waar op de Hollandse boer antwoordde dat hij niet rustig zou kunnen slapen omringd door de zwarte kaffers. Toch slapen beiden elke nacht rustig, wanneer geen andere zorgen hen plagen. De problemen zijn in Holland groot, maar hier nog groter, vooral als men in de toekomst ziet, maar niettemin leeft men hier temidden van een op- geivekt volk. Dit komt misschien van de stralende zonneschijn. Iemand, die eenmaal in dit land zijn voet heeft ge zet, komt altijd weer terug vroeg of laat. Maar mijn oude gemeente heb ik daarom niet vergeten. In de tien jaar van mijn burgemeesterschap heb ik heel wat doorgemaakt, vreugde en moeilijkheid: zoals wethouder Vermeu len bij zijn afscheid zei, dat de groot ste vreugde wel was de geboorte van mijn beide zoons en mijn dochtertje, vier jaar oud bij mijn weggaan en nu alweer de moeder van vier kinderen. Hoewel de zorgen in mijn tijd niet haalden bij die van u in de zware tijden- van de tweede wereldoorlog, bracht de eerste wereldoorlog toch ook zijn narig heid mee. Bijvoorbeeld de geheime op dracht, die ik kreeg, om de gehele be volking van IJmuiden, Velsen en Wij- keroog in de kortst mogelijke tijd in schepen te laden, die haar naar de pro vincies buiten de waterlinie zouden brengen. Aangegeven werd, wat ieder moest meenemen. Ruchtbaarheid mocht er niet aan gegeven worden. Alles na tuurlijk, indien wij in de oorlog betrok ken werden. In de eerste plaats leek het mij nodig, dat kinderen niet wegraakten; men moest dus uitgaan van de bestaande gemeenschappen, de katholieke en pro testante gemeenten. Maar hoe met de bevolking, die niet tot de kerkelijke gemeenschappen behoorde? De enige oplossing was de gemeentescholen. Ik belegde dus een vergadering van de predikanten, de pastoors en de schoolhoofden. In de katholieke kerk werd toen afgekondigd, dat als de klok zonder ophouden bleef luiden, ieder gezin met een emmer, een brood, enz. zich bij de kerk moest verzamelen, maar dat de pastoor niet mocht zeggen waar om. Ik behoef niet te zeggen, dat ik toch mijn hart vasthield en het een hele opluchting voor mij was, dat dit plan niet op zijn deugdelijkheid ge toetst werd. Moeilijkheid gaf ook de distributie. In elke gemeente, dus ook in mijn ge meentewaren redelijke en onredelijke mensen en de laatsten organiseerden een oploop voor het levensmiddelen- magazijn in Wijkeroog. Nu verkeerde Velsen in staat van beleg maar de af spraak met de marinecommandant was. dat ik, behalve in zeer ernstige geval len, bij moeilijkheden zou optreden. Eén beginsel, een beginsel van de oud burgemeester van Amsterdam, de heer Van Leeuwen, had ik mij ook gesteld, om zo enigszins mogelijk gewelddadig optreden en vooral schieten te vermij den. Ook het andere beginsel om zoo veel mogelijk persoonlijk op te treden. De politie liet ik dus het levensmidde lenmagazijn bewaken en, toen de beto gers een vijandige houding tegen de politie aannemen, ging ik onder hen staan en zei: wat jullie te zeggen hebt. zeg het tegen mij, ik heb de politie daar gezet. Ter ere van het Hollandse volk, ook het ruwste, moet ik zeggen, dat men dat veilig kon doen. Een heftig ge sprek met de leider, natuurlijk geen ge organiseerde arbeider, volgde, waarbij hij zijn vuist vertoonde, maar toen kwam de humor van het geval; wij beiden stonden in de brandende zon en veeg den telkens ons zweet af. Toen kwam er een kleine dreumes van een meisje tussen ons staan en keek met verba zing naar de een en naar de ander. Ten slotte liep alles goed af. Mijn taak ivas niet gemakkelijk. Vooral IJmuiden sprong op Amerikaan se manier vooruit in bevolking, duizend zielen per jaar. en er was, toen ik kwam, nog niets van wat een groeien de stad behoeft, nog geen behoorlijke reinigingsdienst of riolering, geen ge meente ingenieur, geen waterleiding, geen commissaris van politie en, toen alles enigszins in orde was, brak de eerste wereldoorlog uit. Maar dit alles is nog niets bij wat u allen nu hebt doorgemaakt. Toen wij in 1948 mijn oude gemeente bezochten, konden wij dikwijls de weg niet terug vinden. Door de vriendelijkheid van uw tegenwoordige burgemeester, die ons alles toonde, konden wij een oordeel vormen, wat u allen geleden had. En hoevelen waren er niet meer. De heren Kostelijk en Hofstede, in mijn tijd be kwame ambtenaren en toen achtereen volgens gemeente-secretaris, beiden overleden. Auke, in mijn tijd nog maar een jongen, was nu mijnheer Jansen geworden. Het speet ons zo, dat door de korte tijd wij zoveel oude vrienden van ons niet de hand konden drukken, bijvoorbeeld mevrouw Polderman. Nxi op deze wijze nog onze hartelijke groet! En ten slotte ons beider, van mijn vrouw en mij, hartelijke gelukwens mei IJmuidens jubileum. Moge na alle be proevingen de lijn nu weer opwaarts gaan. Zoals men hier zegt „alles ten beste" met u allen. H. VER LOREN VAN THEMAAT. Beleefdheid is het enige geheim voor een gelukkige wereld, zegt vader bedachtzaam tegen zijn zoon, die nu en dan blijk geeft te menen dat beleefd zijn in deze moderne maatschappij niet van pas komt. Ik zou u kunnen aantonen dat vele ram pen op de wereld aan' onbeleefdheid te wijten zijn. Het is geen kwestie van mo dern of niet modern, want beleefdheid is de praktijk van naastenliefde. En de naas tenliefde draagt van oudsher de samen leving der mensen, zoals een stengel de bloem draagt. Het zou plezierig zijn als ge dat eens zoudt willen beseffen, wanneer dat nodig is. De zoon zoekt dagelijks zijn weg door een gemechaniseerde en gereguleerde maat schappij, die hem andere dingen geleerd heeft dan dit. Hij zegt dat ge met naasten liefde en beleefdheid uw boontjes niet meer doppen kunt, want er gelden nu andere wetten dan een eeuw of wat geleden. En hij meent een goed voorbeeld bij de hand te hebben: Ik wil een dame met genoegen laten voorgaan, ook al heb ik haast en zij niet, zegt hij, maar als ik op de fiets ben en ik kom van rechts, heeft zij te wachten en ik niet. Want de verkeerswet heeft uw naas tenliefde vervangen, als ik het zo zeggen mag. Daar heeft de vader niet zo gauw een goed antwoord op. Hij zegt dat het onbe leefd is van rechts te komen als er dames in het spel zijn, maar dat is niet zozeer een sterke verdediging. Dat is een wrevelig argument zonder poten. Hij zwijgt, maar komt in somber gepeins tot droevige conclusies. Hij begint te menen dat. de moderne maatschappij met teveel vernuft en te weinig verstand is opge bouwd. En dat zij oeroude wetten onder de dommekracht van haar techniek ver pletterd heeft. En dat is een ontstellende gedachte, om zo te zeggen. Het is hem niet kwalijk te nemen dat hij het tegendeel bewijzen v/il voor zichzelf en voor zijn zoon, die hij zal moeten uitleve ren aan de maatschappij. En hij neemt de jongen mee in een auto op een kruistocht van naastenliefde, dwars door de stad die bruist van gereglementeerde haast. Hij rijdt beleefd en met liefderijke zorg voor de levens van mensen en honden, hij betuigt zijn respect voor alles rond hem door wijde bochten en kalme vaart. Zo ziet ge, zegt hij nu en dan, dat de verkeerswet de naastenliefde niet uitsluit. Ik merk zelfs dat zij erop is gebaseerd. Zie, nu geef ik die oude dame de kans om haar leven te rekken door één enkel drukje op de rem, en dat kleine kittige hondje daar is nog te jong om vermorzeld te worden. Het kost mij een enkele handbeweging méér, maar ik heb er die met genoegen voor over om niet de vernieler te zijn van levens die ik niet meer repareren kan. De zoon naast hem zit dat glimlachend te horen en te zien: Het is jammer dat ge ongeveer de enige bent die er zo over denkt, maar ik be gin er wat "T voor te voe- i - len. De enige? Ho, daar zult ge van opkijken. Zie, daar is een kruis punt. En k ij k eens naar die an dere auto daar. Er kan wel een kwestie van voor rang zijn, maar beleefdheid is voornamer. Ik stop en neem mijn hoed af voor de man die erin zit. Hij neemt zijn hoed af met een vriende lijk en voorkomend gebaar vol gratie en charme. Daar kan die andere niet ongevoe lig voor blijven. Hij stopt eveneens en neemt insgelijks zijn hoed af met een vrien delijke lach. Zo staan zij op het kruispunt elkander een wijle beleefdheden te bewij zen. Het drukke, harteloze verkeer raast langs hen heen als een monster langs een oase van vrede en mensenliefde. Een mon ster dat in zijn haast de werkelijke waarde van het leven voorbijschiet. st Nu hebt ge het gezien, zegt de vader vol triomf, terwijl hij gas geeft, gij zult uw theorieën eens moeten wijzigen voordat ge weer eigenwijze praatjes komt verkopen. Nu hebt ge het met uw eigen ogen ge zien, en zult ge niet meer kunnen zeggen dat het niet kan. St St St Het is jammer dat die andere man met het weer-opzetten van zijn hoed eveneens gas gegeven heeft. Want nu klabatsen de twee wagens vol naastenliefde met een droge klap tegen elkander. En de moderne maatschappij die rondom waart vermaalt met een hooghartige grijns een kostbaar stuk antieke adeldom. J. L. Met de semafoor samen: oog en oor van IJmui den. - Het havenkantoor op het sluiseiland

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5