jflaproosdag" vraagt volgende Jaterdag ook Velsens offertje STERK WIKKELEN EN REPAREREN J. R O MEUN Hebt U zes tenen „De Bickbar" Santpoort „VOLT A" BIJ DE BRIEF VAN EEN MOEDER HBS-vereniging gaf een jubileum-fuif Het programma voor de V.S.V.-ers De elftallen voor „Noord" Halve ton over op de gemeenterekening (gewone dienst) VGZ met wat meer succes achter de tennistafels Katwijkers vingen twee haaien met de beug „Hongerend India" en de Velser industrieëen GOED NIEUWS „Watervliet" krijgt Zaans bezoek Burgerlijke stand Rotterdams elftal samengesteld Diagonaal won van V.K.D. III Filmavonden voorgoed van de baan? Scheepvaart GASVERWARMING IAG 3 NOVEMBER 1951 t vlakke Zeeuwse polderland en weis van Limburg, tussen de bos- Brabant en in het lieflijke land van rusten duizenden jonge strijders :>f iNederlandse vrijheid in voor hen 1bodem. En duizenden maal dui- 'f nedachten worden dagelijks in fJi Nieuw Zeeland en Engeland, in '7'iflde Staten en Israël afgezonden ''l vaar vierkante meter Nederlandse nrflar een wit-houten kruis het graf %t van een zoon, een vader of een '■'fkornt-er een moeder naar het graf ■\trZoon. Als ze dan terug is in haar iichrijft w een ontroerende dank- 'oais deze, die het Nederlandse Oor- %éncomité ontving uit Groot-Brit- 2»: r (Chrijfu, om u, alsmede het vrien- Nederlandse volk mijn grote dank- S id te betuigen voor de hartelijk st welke ik gedurende mijn recente het graf van mijn zoon onder- t ik hoop en vertrouw, dat er tussen beider landen een diep begrip zal Ven ik hoop van harte, dat iedere Ser uit Holland, wanneer hij naar tL komt, eenzelfde hartelijkheid en Ljkeid zal ondervinden als ik ge- t-'(ie mijn verblijf in uw land onder aan zullen wij dichter bij de betere .^d komen, waarom zo vaak gebeden jf» jS dan één van de vele brieven, die ,j-:r,en na één van de vele bezoeken, v» bezien van ouders aan het graf .'tn in den vreemde gesneuvelde zoon ,-dchts mogelijk dank zij een geza- :^e inspanning van een heel volk Nederlandse dat daarmee een klein tsan delgen van de schuld, die het 4 aan zijn geallieerde vrienden, die tan het Duitse juk hielpen bevrijden. Kans op een reisje naar Londen tiende November wordt het weer npiÈiag", de dag, dat de bloedrode ""van ettelijke soldatengraven verhe- 3 wordt tot het symbool der naasten- h Op deze tiende November wordt ftó een beroep gedaan op de burgerij Velsen en het lijdt geen twijfel, dat (ren ganser harte zal meehelpen, het '4 van het Oorlogsgravencomité te ten, dat buiten de gastvrijheid aan tffen ouderparen de verzorging van teerde graven omvat en dus waarlijk sympathie verdient. oud-strijders organisatie „The Bri- i Legion" heeft dit werk in Nederland •slijk gewaardeerd en meent dit jaar swaardering in een daad te moeten Hen. Zij zal derhalve aan enkele het lot aangewezen collectrices of isianten een reisje naar Londen aan benen het is dus mogelijk, dat een Vel- meisje of een Velsense jongen, die ie week Zaterdag met de bus ram- deze bof te beurt valt. M dan zullen ze zich toch eerst moe- Is opgeyen voor de collecte. Dat kan Uag en de volgende week bij de vol- kce adressen: WIDEN, mejuffrouw E. Vijlbrief, Maan 1, tel. 4917; de heer A. P. Bak- 5, tel. 5455; J. W. Thijs- k Wijk aan Zeeërweg 95, tel. 5398. mevrouw C. P. J. Anten- velaar, Genestetlaan 11, tel. 4937. TEL-SEN: mevrouw Boosman-van Delft, iacsweg 7, tel. 4340; P. J. van de ■tprd, de Savorin Lohmanlaan 7, tel. ADVERTENTIE BRAUN's I Droogscheerapparaten laagt inlichtingen bij Snmemerlaan 9 - Tel. 5271 - IJmuiden fen in September een reünie werd ge- ter gelegenheid van het 30-jarig SN van de Velser H.B.S., gingen er van rijde van het huidige leerlingenkorps sciieidene stemmen op, dat de Velser ^.-vereniging ook graag een feestavond !;i- organiseren. Hetbleek echter onmogelijk in zulk een tijdsbestek iets degelijks voor te be- hoezeer het bestuur van de vereni- zich hiervoor ook inspande. Men was tot de conclusie gekomen, dat dit in geen geval samen zou kunnen ■-amet de jaarlijkse Kerstfuif. Tenslotte ^-"•ot het bestuur met medeweten van de een feest in hotel „de Leeuwerik" Jhaarlem te vieren, omdat er in Velsen kageving geen geschikte ruimte beschik- zijn voor deze avond. De H.B.S.- Koging wendde zich tot de toneelver- K.Z.O.S., die bereid werd gevon- 1jre treden met „Vrijdag de dertien- op Vrijdag de tweede. •onder-directeur, de heer J. Duinker, geniet een enkel woord van dank en jj ing voor de manier waarop de leer- f1 ^nitiatief hadden genomen om -oog een gezellig fuifje te organiseren. e-^r H.B.S. zal het ontwikkelings- -s prolongeren en daarnaast eveneens jrtten aan de culturele verheffing van 0-king", aldus de heer Duinker. van de H.B.S.-vereniging, f.. nobeling,^ had voordien de talrijke en meisjes hartelijk welkom ge- ÏS" daarna een opvoering van 'nij, Shmmend-gespeelde toneelstuk ■Jj.re dertiende", een amusant nie- ■j'-Oge van de productieve auteurs J. der Heiden en Henk Bakker. Wij volstaan met de bewering, verleden slechter hebben "•n stu^ met z'-'n veelvuldig •gekkende verwikkelingen had end voor deze jongens en meisjes ij'. ,c®' hetgeen voor het overgrote en Was aan cle aardige creaties, Van Jan Stevens door de heer G. drg, van Jaap Holtink door de V,°n§eJans en van Jansje Bevers Jo van Leeuwen, den d t °P genoegelijk toneelstuk a,. e ,stoelen aan de kant geschoven t-t ?e dafjes van de parketvloer. vermeld, dat na afloop van ■iieerd °nSe^U' me^ bussen naar Velsen VELSEN-NOORD: W. Hoekstra, Oghel- wigstraat 6; A. G. Glazing, Hof laan 4. SANTPOORT STATION: M. W. Jonker, Bloemendaalsestraatweg 35, tel. 8512. SANTPOORT DORP: mevrouw Sanders, Kerkweg 122 en C. Spoor, Hoofdstraat 17, tel. 8915. Moge deze oproep gevolgd worden door een stroom van collectanten en een rijke oogst in de bussen! ADVERTENTIE Hebt U voeten, die om ele gante, maar tegelijk makke lijke schoenen vragen? Laat ons U dan bijstaan met onze vakkennis en ervaring. Wij hebben precies wat U zoekt. Kennemerplein - IJmuiden Hoofdstraat 136 - Santpoort (Experts voor beter schoenwerk) De wedstrijd VSVZwolse Boys, die naar het bestuur van VSV ons meedeelde besiist wèl doorgaat, zal de volgende VSV-ploeg in het veld zien v. d. Wint C. Schoon Kunst Hazeveld Spaans Stijger J. Bouwens, Tiejrooy, B. Bouwens, v. d. Kuil, De Graaf. Voor VSV 2—HVC 2 (Hagelingerweg) ver schijnt de volgende ploeg: Broekhuizen v. d. Sluis J. Schoon A. de Gelder Fortuin Veldman Thoolen, Den Dunnen, G. de Vries, Zwanenburg, Dekker. VSV 3NFC 2. (Hagelingerweg) wordt ge speeld met Serné Van Dongen Gerrits De Graaf Kloosterman v. d. Wiele Warmenhoven, Bredeveld, J. Zeuw, v. d. Klooster, Schelvis. 0.V.V.O.Kinheim (te Amsterdam): Kin- beim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol; J. van Hesselingen, W. Groeneveld en S. de Vries; J. Musker, J. v. d. Linde, J. H. v. d- Wateren, J. Starreveld en C. Luntz. Purmerend—V.V.B. (te Purmerend): V.V.B.: C. van Veelen; G. v. d. Veldt en K. Kil; F. Bruinzeel, P. Helder en C. Hoen; P- Schildwacht, H. Verswijveren, A. Both, J. ■Schildwacht en J. van Loon. 1.E.V.B.S.M. (op Rooswijk): I.E.V.: L. Harsveld; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; J. Schavemaker, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. VERGADERRUIMTE IN DE MOERBERGSCHOOL Oud-IJmuiden wordt binnenkort een vergaderlokaal rijker. Het college van bur gemeester en wethouders heeft namelijk zijn goedkeuring gehecht aan de verhuur van de filmzaal in de Moerbergschool aan bestaande verenigingen. Volgende week krijgt deze officiële ver huur zijn beslag. HOUTAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn aangekomen de Finse s.s. „Mercur" en „Bore VI", die van de Finse havens Oulu en Lapaluoto respectievelijk 540 vadem en 513 vadem hout aanvoerden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 2 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Libelle van Rotter dam. Ardennia van Gothenburg. Borneo v. Belawan. Hoop van Pitea. Riouw van Lon den. Soannes Frangos van Goole. Jurgens Fritzen van Kingslyn. Fairwood Elm van Swansea. Albert D. van Rotterdam. Meer kerk van Antwerpen. Jaba van Stettin. Grote Beer van Djakarta. Vertrokken zijn: Lingestroom naar Man chester. Kieldiep naar Norrköping. Aalsum naar Kae West. Joseph Swenden naar Rot terdam. Brouwersgracht naar Rotterdam. Nederland naar Oskarhamn. British Industry naar Tyne. Imatra naar Kemi. Banaire naar Paramaribo. Detterel naar Manchester. Alpha naar Halmsund. Ardennia naar Rouaan. Plato naar Odense. Berkelstroom naar Huil. En 1.7 millioen op de kapitaaldienst Ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 256 der Gemeentewet worden de vol gende rekeningen over 1949 aan de raad van Velsen voorgelegd. Ten eerste die van de gemeente, sluiten de met de volgende cijfers: Gewone dienst: Inkomsten Uitgaven Batig slot Kapitaaldienst: Inkomsten Uitgaven 8.162.571,40 7.750.069,27 412.502,13 13.156.109,95 11.389.313,65 Batig slot 1.766.796,30 Ten aanzien van het batig slot van de gemeenterekening (gewone dienst), groot 412.502,13, moet worden opgemerkt, dat, als gevolg van het verantwoorden van in komsten en uitgaven over vroegere dien sten in de dienst 1949, dit bedrag geen juist beeld geeft van het werkelijke resultaat van die dienst. Als men let op hetgeen over 1949 nog te verhalen en te betalen is gebleven, kan het netto batig slot van de gewone dienst 1949 worden gesteld op rond 563.000. De tafeltennisvereniging „V.G.Z." heeft in de laatste wedstrijden bewezen haar goede vorm weer enigermate terug te krij gen en verschillende duels achter de groene tafels te kunnen winnen. De wedstrijd DIOS 3—VGZ 3 (heren) eindigde in een 55 gelijk spel, waarbij De Jong drie en Thijs één partij wonnen en bovendien de dubbele winst voor de Vel- senaren opleverde. De VGZ-dames moesten met 37 hun meerderen erkennen in TOG 2; de punten werden gescoord door J. Kluft (2) en T. Waagmeester. Het tweede herenteam ver loor met 46 van Winfried 6, wat hoofd zakelijk te wijten was aan Duinker die niet in vorm was. Van der Wall en Groen wonnen twéé partijen ieder. Tegen Oranje Zwart 4 leed VGZ 4 een gevoelige 91 ne derlaag. Alleen Menist veroverde een punt voor VGZ 2. In de volgende ontmoeting tegen Rapi dity 5 herstelde het vierde VGZ herenteam zich prachtig en het haalde de volle winst binnen (100). VGZ 3 (heren) won met 91 van TYBB 5, wat ook al een goede prestatie was. Het eerste herenteam be haalde door Sweeren (2), Wijker (2) en Ales (2) een 6—4 overwinning en ook V.G.Z. 2 won met dezelfde cijfers en ge wonnen partijen van Van der Wall (2), Duinker (2) en invaller De Jong (2). Voor de komende week is het program ma GTTC 5—VGZ 1, VGZ 2—Velsen 3; VGZ 3—Geel Wit 3; DIOS 2—VGZ 4 (allen heren) en dames Heemstede 4VGZ 1. .Vanmorgen is de KW 35 binnengelopen met twee haaien aan boord. De gebroeders Kuit hebben slechts één dag de beug „ge schoten". Toen de vangst na twee keer halen niet meeviel, is de kor maar weer overboord gegaan en met de twee rovers van elk ongeveer 200 kilo en 260 kilo tong kwamen zij vanmorgen in de markt. Het frappante is, dat de haaien ongeveer even veel hebben opgebracht als de voorraad tong. (Elders in dit blad geven wij een beschrijving van het experiment met de haaienbeug op de KW 35). De actie die de Velser Jeugdcentrale leidt ten bate van „hongerend India", heeft van de zijde der grote bedrijven nog niet de zozeer gewenste en uiterst nood zakelijke medewerking ondervonden. Vele particulieren, die gerekend kunnen wor den tot „de kleinen in den lande" hebben spontaan naar vermogen bijgedragen; er zijn echter van de zijde van enige in dustrieën klanken gehoord, die terug te voe ren zijn naar het oude woord: „Ben ik mijn broeders hoeder". Toch gaat men in Velsen ongestoord en hoopvol verder met de verkoop van voed selbonnen. Deze actie duurt tot 15 Decem ber. Van 815 December heeft er een huis-aan-huis verkoop plaats tot besluit. Instructie-avond Op 15 November zal de heer J. Peters, algemeen secretaris van de N.J.G. in het Patronaat in IJmuiden-Oost een instruc tie-avond van de V.J.C. inleiden, die uit sluitend toegankelijk is voor diegenen bo ven de 16 jaar, die bij een jeugdorgani satie zijn aangesloten. De Engelse film: „The world is rich", werd voor deze avond afgestaan door de C.N.V.C. Ter voorkoming van misverstand zij op gemerkt, dat op dezelfde avond deze rol prent wordt vertoond voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Deze voor stelling, die in het gemeentelijk vergader lokaal aan de Abelenstraat wordt gegeven, is wèl voor het publiek toegankelijk. Met het bouwen van Arnhems nieuwe station is men deze week begonnen. Het bleek noodzakelijk het sterk hellende Stationsplein geheel af te graven en dit plein nog door afbraak van een rij woon- en winkelpanden te verruimen. Overzicht van het terrein waar het nieuwe station wordt gebouwd. ADVERTENTIE voor onze oude klanten Uw oude kok en vlotte bediening zijn weer terug enstaan weer voor U klaar met hun uitgelezen lekkernijen. Dusals van ouds voor gezelligheid en een apart hapje naar Oosterduinweg 31 - Telefoon 5681 WILLEM DIELEMANS De korfbalvereniging „Watervliet" heeft even herademd, toen tenslotte het eerste winstpunt in de vijfde competitiewedstrijd van het eerste twaalftal kon worden ver overd. Zondag krijgen de Watervlieters bezoek van Z K V I uit Zaandam. Deze ploeg maakt deel uit van de middenmoot van de tweede klasse B KNVB met 7 ge speelde wedstrijden en zes punten. Watervliet heeft het voordeel van eigen terrein en dit kan van invloed zijn op de resultaten als met dezelfde geestdrift wordt gespeeld als de vorige week. Het tweede Watervliet-twaalftal wacht de moeilijke uitwedstrijd tegen Roda 3 te Westzaan. In deze ontmoeting zullen de groen-gelen zich tot het uiterste moeten inspannen om een redelijke kans op winst te maken. Watervliet 4 ontvangt Oosthoek 2 uit Haarlem. De Watervliet-aspiranten doen het uit stekend, want de A's, B's en C's wonnen maar even met respectievelijk 8-0, 5-0 en 9-0, wat vooral van de C-benjamins een prachtige prestatie was. Voor Zaterdagmiddag staan op het pro gramma: Watervliet A-Nieuw Flora A; Oosterkwartier B-Watervliet B. GEBOREN: T. A. Vingerhoedvan der Weide, d., Eksterlaan 39, IJmuiden-O.; J. M. BoerZijlstra, d., de Ruijterstraat 77, IJmui- den-O.; L. van Leeuwenvan der Steen, z., Trompstraat 54, IJmuiden-O.; C. Zandwijk —Stam, z., Van Galenstraat 11, IJmuiden-O.; J. A. DienaarRaadman, d., Van Dalenlaan 35, Santpoort; A. S. van Eekde Plot, z., Stratingplantsoen 10 rd, Velsen-N.: E. Hil- lige—Dolle, z., Da Costalaan 1, Driehuis; M. J. Molenkamp—Handgraaf, d., Hagelinger weg 14. Santpoort. OVERLEDEN: P. Wubben, 74 j., echtgenoot van A. Greveraars, Terburgstraat 31, Sant poort; A. M. Duijndam, 42 j„ echtgenote van J. H. Duijn, Burg. Enschedélaan 33, Sant poort; B. P. Vader, 60 j., weduwnaar van P. W. Oerlemans, Terrasweg 26, Santpoort; J. Meenhorst, 78 j., echtgenoot van A. van Duijn. W. de Zwijgerlaan 35. Santpoort. ONDERTROUWD: W. Booy, Dordtselaan 51 a, Rotterdam en M. E. van der Heyden, Biallosterskilaan 1 rd. Santpoort, toek. adres: Dordtselaan 51 a, Rotterdam; A. Schreuder, Meervlietstraat 31, Velsen en T. Wouda, Vel- serduinweg 58, IJmuiden-O.; M. Hennevan- ger, Evertsenstraat 19, IJmuiden-O. en E. M. Webbe, Evertsenstraat 20, IJmuiden-O.; C. W. H. de Rooy, Terburgstraat 14, Santpoort en M. J. Hoogzaad, Overbildtweg 10, Sant poort; D. Jongejeugd, Edisonstraat 48, IJmui den en T. van Breugel, Edisonstraat 48. IJmuiden; N. de Koning, Wijk aan Zeeër weg 138, IJmuiden en J. B. 't Hart, Snel- liusstraat 36, IJmuiden; J. Gorter, Sluis- plein 21. IJmuiden en A. K. C. van Es, Wijk aan Zeeërweg 129, IJmuiden; C. P. Strijker. Tasmanstraat 2. IJmuiden en M. Tellier, J. v. Heemskerkstraat 41, IJmuiden; A. Paap, van der Zwaaagstraat 14 rd, IJmuiden-O. en J. G. Schade, van der Zwaagstraat 14 rood, IJmuiden-O.; W. M. Hoefakker, Velserduin- weg 174, IJmuiden-O. en E. Rutgers, Ver Loren van Themaatlaan 3, Velsen; L. van Veelen, Hagelingerweg 377, Santpoort en P. van Deijck, Eikenstraat 24. IJmuiden-O.: J. van Steeg, Medan in Indonesië en C. Ro- meijn, L. de Colignylaan 3, Santpoort: C. van Delft, Vleetstraat 20, IJmuiden en C. E. van der Wal. Kievitlaan 3, IJmuiden-O. GEHUWD: J. A. G. P. Brouwers en A. M. Uijtendaal, Zandersstraat 14. IJmuiden-O.; N. Arts en C. M. Bont, Platvoetstraat 19. Santpoort; J. C. van der Neut en H. A. van Vessem, G. v. Amstelstraat 195, Haarlem; H. H. van Nieuwenhuizen en S. van der Braber, Lange Nieuwstraat 426, IJmuiden-O.; W. C. Tol en G. Prins; W. Brans en A. Hartgers, Rijksweg 324, Santpoort; P. Roodnat en J. H. Struylaart, J. Kostelijklaan 30, Velsen; W. 't Hart en A. de Witte, Fr. Naereboutstxaat 40, IJmuiden-O. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2 op 3 November Uit halve vleet: KW 14 met 25 k.: KW 23 met 34 k.; KW 25 met 22 k.; KW 138 met 17 k.: KW 3 met 45 k.; KW 6 met 30 k.; KW 7 met 34 k.; KW 54 met 8 k.; KW 47 met 40 k.; KW 144 met 55 k.; KW 86 met 60 k.; KW 83 met 25 k.; KW 67 met 50 k.; KW 48 met 34 k:. KW 38 met 35 k.; KW 18 met 30 k.; KW 29 met 60 k.; KW 32 met 40 k.: KW 39 met 60 k.; KW 41 met 30 k.; KW 49 met 50 k.; KW 15 met 50 k.: KW 44 met 100 k.; KW 85 met 60 k.; KW 176 met 20 k.; KW 110 met 40 k.; KW 175 met 40 k.; KW 45 met 34 k.; KW 151 met 70 k.; KW 161 met 50 k.; KW 170 met 30 k.; KW 141 met 20 k. uit 20 netten; KW 42 met 7 k. uit 5 netten; KW 124 met 45 k. nog 35 netten halen. Uit volle vleet: KW 73 met 60 k.; KW 2 met 30 k.; KW 5 met 60 k.; KW 40 met 25 k.: KW 43 met 60 k.; KW 127 met 10 k.; KW 167 met 70 k.; KW 37 met 85 k.; KW 70 met 85 k.; KW 129 met 50 k.; KW 159 met 50 k. Geen vangst had de KW 147. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 46 kantjes. Scheveningen: 46 kantjes. Katwijk: 46 kantjes. Mr. H. Giltay spreekt voor het Humanistisch Verbond Mr. H. Giltay, psycho-analyticus, spreekt Zondagmorgen om kwart over tien in de Rijks HBS op de bijeenkomst van het Hu manistisch Verbond, gemeenschap Velsen, over het onderwerp: „Op weg naar de vrij heid". Voor de wedstrijd om de Onafhankelijk- heidsbeker, welke Zaterdag 10 November op het terrein van Sparta te Rotterdam wordt gespeeld tussen het Rotterdams elf tal en een Nederlandse bondsploeg is het elftal van Rotterdam als volgt samenge steld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Tiebout (Sparta) en Bol (Feijen- oord). Midden: Kroon (Feijenoord), Terlouw (Sparta) en Sonneveld (Sparta). Voor: Jac. Heyster (H.D.V.S), Van der Tuyn (H.D.V.S.), Van Ede (Sparta), Rijs- houwer (Xerxes) en Joop Heyster (HDVS). Reserves zijn: Van der Bijl (Feijenoord), Oosterholt (H.D.V.S.), Van den Engel (Feijenoord) en Van der Velde (Feijen oord). Woensdag 31 October hebben de dammers van de Chr. Dam- en Schaakver. „De Dia gonaal" hun competitie in de derde klasse van de dambond voer' gezet met een wed strijd tegen VKD III uit Haarlem. Wederom wisten zij, nadat geruime tijd de stand gelijk was gebleven, de overwinning te behalen. De uitslagen waren: De Daigonaal—VKD III: De Vries—Castri cum 11; De GrootAndringa 20; Kra mer—Spanjaard 2—0; Smit—De Bruin 11; v. RijswijkPijpers 02; v. d. SteenLinde man 20; KosterVogelsang 11; v. Wolfe- ren—Belterman 02; BoonstraGoossens 2—0; v. d. Plas—Kok 1—1. Totaal 12—8. Uitslagen binnencompetitie schaken: De WeijzeVlaming 10; v. d. BrinkDen Uyl 01; De Nietv. Kan 10; Hanekroot Beukman 1—0; v. d. Vlerk Jr.—Eling 01. Het besluit van het bestuur van „Sant- poorts Bloei", om de tweewekelijkse film avonden in het Jeugdhuis definitief stop te zetten wegens gebrek aan belangstelling en daardoor te hoge kosten is voor vele Santpoortenaren, die „vaste klant" van deze uitstekende en op een hoog peil staande avonden waren, slecht nieuws ge weest. Al liggen de Haarlemse en IJmuidense bioscopen niet al te ver van huis en al zijn de verbindingen redelijk, er is toch altijd een zekere kern geweest van zo'n 150 in woners, die trouw naar de films in het Jeugdhuis kwam, om niet te spreken van de velen, die „af en toe" Santpoorts Bloei de klandizie gunden. De voorwaarden, waarop de vereniging deze avonden orga niseerde, waren noch voor haarzelf, noch voor het publiek al te bezwaarlijk: dank zij de medewerking van de directeur van een der Haarlemse theaters had men de beschikking over een redelijk 35 milli meter-apparaat en de zaal werd eveneens tegen een aantrekkelijke prijs afgestaan. De huur van de films bleef natuurlijk een zware post, hoewel deze fluctueerde naar de ontvangsten van de twee veertien daagse avonden. Niettemin heeft „Sant poorts Bloei", althans de meerderheid van het bestuur gemeend, het bijltje er bij te moeten neerleggen. Wij kunnen het met dit besluit niet ten volle eens zijn. Een cultureel streven als dit mag niet in de eerste plaats gebouwd zijn op de finan ciële uitkomsten en een vereniging als „Santpoorts Bloei", welke zich steeds meer in het hart van dit deel der gemeente ge nesteld heeft, mag ook werkelijk de „cost" wel eens voor de „baet" laten uitgaan. Met alle respect voor de meerderheid in het bestuur menen wij op een nieuwe be schouwing van het probleem te mogen aan dringen. Dit zal de sympathie van allen, die deze filmavonden een warm hart toe droegen, ongetwijfeld versterken. Inmiddels verdient „Santpoorts Bloei" ongetwijfeld de eer, dat zij zich blijft be ijveren voor allerlei plaatselijke proble men. De ijsbaan wacht op een verlichtings- apparatuur en wellicht zal deze dit jaar een plaatsje boven de baan krijgen. ADVERTENTIE van electroniotoren enz. Tiberlusplein p.a. Velserbad - Telef. 4230 Abbekerk, 1 van Suez naar Aden. Alnati, 1 van Victoria naar Bahia. Annenkerk, 1 van Sydney naar Brisbane. Amstelveen, 29 v. Amsterdam te New Orleans Aalsum, 2 van Amsterdam n. Hamptonroads Alwaki, 1 te Santos. Ariadne, pass. 1 Gibraltar. Axeldijk, 2 bij Terneuzen geankerd. Aagtekerk, 1 160 m. NW. Bermudas. Aardijk, pas. 1 Nantucket. Adinda, 1 op Moesi. Agamemnon, 1 420 m. ZW. Fayal. Alkaid, 1 60 m. Z. Victoria. Almdijk, 1 600 m. NO. Bermudas n. Le Havre. Aludra, 1 250 m. W. Scilly's. Amsteldijk, 1 180 m. ZO. Nantucket. Amstelstad, 1 530 m. NW. Flores. Andijk, 1 van Bremen naar Hamburg. Arnedijk, 1 40 m. NO. Fayal. Akkrumdijk, pass. 1 Madraka. Alchiba, 1 660 m. W.ZW. Coso eil. Amstelvaart, 1 80 m. W. ten Z. Scilly's. Bintang, 2 van San Francisco te Portland verw. Blitar, pass. 1 Malta. Borneo, 2 v. Soerabaja te Amsterdam. Britsum, 4 te IJmuiden verwacht. Bandjermasin, 2 v. rede Tegal n. Tj. Priok. Blijdendijk, 1 500 m. W. Scilly's. Bacchus, 2 te Trinidad. Blommersdijk, 1 420 m. Z. ten W. Cp. Race. Boskoop, 1 90 m. N. Cp. San Antonio. Ceram, 1 van Karachi naar Bombay. Clavella, 2 van Singapore te Fremantle verw. Caltex Leiden, 1 van Sidon te Rotterdam. Cumulus (weerschip), 2 v. Atlantische Oceaan te Rotterdam. Callisto, 1 450 m. O. Belle Isle. Ceronia, 1 van Miri naar Singapore. Chama, 1 130 m. O. ten N. Aden. Coryda, 1 800 m. ZW. San Miguel. Delft, 1 van Antofagasta. Delfshaven, 1 230 m. W. Cp. Blanc. Diemerdijk, 1 180 m. ZW. Mona eil. Esso Rotterdam, 1 van Aruba n. Rotterdam. Ena, 1 240 m. NO. Sant Maria. Esso Amsterdam, 1 180 m. W. Ouessant. Gaasterkerk, 1 van Zanzibar naar Tanga. Groote Beer, 2 voor IJmuiden verwacht. Ganymedes, 1 van Curagao naar Paramaribo. Graveland, pass. 1 Kan. eil n. Rio de Janeiro. Hoogkerk. 1 rede Penang. Haulerwijk, 1 van Baltimore naar Nederland. Haarlem, 1 130 m. O. ten N. Bermudas. Hestia, 1 250 m. W.ZW. Flores. Heemskerk, 1 150 m. ZO. Cp. Leeuwin. Ilos, 1 van Fort Liberie n. Philadelphia. Ino, 30 te Port au Prince. Jagersfontein. 1 van Teneriffe naar Kaapstad. Japara (KPM), 1 van Padang naar Tj. Priok. Kedoe, 1 van Djeddah naar Suez. Kota Inten, 1 van Philadelphia naar Nederland Leersum, 1 van Rotterdam naar Bremen. Larenberg, 2 van Amsterdam te Rotterdam. Leuvekerk, 1 van Hamburg te Amsterdam. Lindekerk, 1 nog te Khorramshar. Maasland, pass. 1 St. Paulsrock n. Santos. Markelo, 1 te Freetown. Meliskerk, 2 te Port Elizabeth. Maas, 2 van Amsterdam te Rotterdam. Murena. pass. 1 Azoren Maaskerk. 1 250 m. NO. Las Palmas. Maetsuycker, 3 van Tj. Priok te Fremantle verwacht. Marisa, 1 200 m. O. Durban. Merwede, 1 480 m. ZW. ten W. Flores. Mirza, 1 170 m. W. Algiers. Myonia, vertr. 2 van Miri naar Singapore. Macoma, 1 80 m. W. Runsajebel. Malvina. pass. 31 Sombrero. Marin, 30 van Havanna te San Juan. Metula, 1 420 m. ZO. Ras al Hadd. Oranjestad, 1 van Amsterdam n. Cristobal. Overijsel, 1 te Duinkerken. Oranje, 1 bij Suezkanaal. Oberon, 1 230 m. Z.ZW. San Miguel. Prins Joh. Willem Friso, 2 te Le Havre. Prins Willem V, 31 te Montreal. Prins Willem III, 2 van Montreal te Rotterdam Plancius, 1 van Tj. Priok naar Semarang. Prins Willem II, 1 340 m. NO. ten N. Flores. Pygmalion, 1 van Campono n. Trinidad. Parkhaven, 2 v. Tynemouth te Antwerpen. Poseidon, 2 van Kingston te Mobile verwacht. Raki, 2 te Tj. Priok van Makassar. Rijnland, 1 van St. Vincent Kaap Verd. naar Rio de Janeiro. Rempang, 1 van Genua. Rebecca, pass. 1 Azoren. Riouw, 1 van Southend naar Amsterdam. Rijndam, 1 410 m. W. Scilly's. Rijn, pass. 1 Gotland. Salati, 2 te Port Elizabeth. Samarinda, pass. 1 Gibraltar. DE KAMER HEEFT ZICH niet onbe tuigd gelaten bij de behandeling van de begroting van „ons" ministerie (ge weet wel, dat ministerie zonder Staatssecreta ris voor de Visserij), al zijn lang niet alle problemen, die uit deze begroting te puren zouden zijn, door de heren Kamerleden aangesneden, Wel echter de funeste invloed van de eenzijdige visserij op d!e Nederlandse ex portmarkt en wie deze krant aandachtig heeft gevolgd, weet, dat deze kwestie ook in IJmuiden de gemoederen in beroering kan brengen. Dat is plezierig, want daar uit blijkt, dat de zaak in IJmuiden met een wakend oog wordt bekeken. Maar daarmee ziin we er natuurlijk niet. De eenzijdige visserij heeft echter nog meer nadelen en professor Baerends heeft daar dezer dagen in een interview het een en ander over gezegd. Wat er toen niet gepubliceerd is. omdat het een zeer per- soonliike opvatting gold, moge niettemin op deze plaats worden voorgelegd. De eenzijdige visserii. die koste wat kost doorgezet wordt, zelfs, als de traw lers niets dan „wrak"goed bovenhalen, zou misschien tot heil van het bedrijf en van de bedriifsgenoten minder ernstige gevolgen kunnen hebben, als de sche pen. die nu tot elke prijs de zee op worden gestuurd, een deel van het' jaar worden binnengehouden en de rest van het jaar vissen maar dan ook werkelijk rendabel vissen. Dit zou inperking van de persoonlijke vrijheid, waaraan het visserijbedrijf geluk kig zo rijk is. betekenen, maar als het tevens een verbetering in de algemene situatie met zich zou brengen, wat is er dan tegen? Nu weet ik wel, dat stilliggen geld kost. veel geld zelfs, maar aa.n de andere kant moeten er bij reizen als de hier gewraakte ook scheppen geld toe gelegd worden. Het is echter helaas nog geen gemeen goed van de visserii, dit probleem. Daarvoor is de visserij té individualis tisch gericht en daarvoor is het „een ieder voor zich en God voor ons allen" nog altiid tezeer de grondtoon in de bedrijfspolitiek. Langzaam maar zeker komt daar een kentering in. maar het blijft de vraag, of de veranderingen niet te laat komen. On der meer ten opzichte van de overbevis- sing. waar elke reder en elke schipper zijn persoonlijke verantwoordelijkheden 9teeds scherper zal moeten voelen. ..Het zal mijn tiid nog wel duren" wordt er gedacht en dat is inderdaad waar zoals de zaken er nu voorstaan hangt bijvoorbeeld de overbevissing van de haring nog maar va gelijk in de lucht. Het feit echter, dat er waarschuwende stemmen uit de weten schap opgaan, is al een meer dan gewone waakzaamheid waard. En deze overbevis sing hangt tot zeker hoogte samen met de eenzijdigheid der seizoenvisserijen. Als hier verandering in zou kunnen komen, waren twee heren gediend. Sarpedon, 1 te Curagao. Sibajak. 2 Colombo verwacht. Straat Makassar, 1 te Hongkong. Straat Soenda. 1 van Mauritius n. Durban. Sumatra. 2 van Nunukan. Sabang, pas. 1 Kasimata. Saidja, 1 op Moesi naar Muntok. Salland, 1 180 m. ZW. Palma. Saroena, 2 van Miri te Pladju verwacht. Silindoeng. pass. 1 Cp. Leeuwin. Sommelsdiik, 1 500 m. ZW. Flores n. Havanna. Stad Breda, 1 300 m. Z.ZW. Halifax. Sanvac Benakat, 1 van Pulubulkom naar Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 2 te Penang verwacht. Sunetta, 1 120 m. NO. ten O. Fayal. Tarakan, 1 van Tj Priok naar Cheribon Tomini, 1 van Suez naar Aden. Teucer, 2 van Port Said n. Marseille. Tiba, 1 van Aruba naar Gibraltar. Tomori. vertr. 2 van Bombay n. Madras. Tero, 2 te St. Vincent Kaap Verd. verwacht, Ternate, pass. 1 Bon naar Antwerpen. Themisto, 1 260 m. Z. ten W. Sable eil. Tosari, 1 220 m. ZO. Bermudas. Tabinta, 1 300 m. W. Sabang. Tiberius, 1 van New Orleans n. Laguaira. Volendam, pass. 1 Cp. Race. Veendam, 1 660 m. NO. ten O. Cp. Race. Van I-Ieutsz, 30 te Singapore. Westland, 1 van Ilheos naar Las Palmas. Willem Ruys, 2 te Suez. Willemstad, 2 te Curagao. Willem Barendsz, 1 310 m. NW. St. Helena. Winterswijk, pass. 1 Finisterre. Woensdrecht, 1 240 m. NO. Crooked eil. Waal, 1 van Pta Cardon n. Port au Prince. Waiwerang, pass. 1 Str. Banka. Zuiderkruis, pas. 2 Malta n. Algiers. Zonnewijk, 1 120 m. Z.ZW. Bermudas. KLEINE VAART Arnoudspolder, pass. 2 Ouessant. Audacia, 1 van Preston te Santander. Birmingham, 2 v. R'dam n. I-Iarlingen. Barendsz, 2 van Schiedam te Amsterdam. Brem, 2 te Antwerpen v. Rotterdam. Cateli, vertr. 2 van Rotterdam n. Helsinki. Citadel, 2 van Hamina te Manchester verw. Cornelia II, 3 van Holmsund te Liverpool verw. Corona, 1 van Waja te Gefle. Coolhaven, 1 v. Rouaan te Duinkerken. Depa, 1 van Waterford te Cork. Dorinda, vertr. 2 van Antwe. naar Boston. Duiveland. 1 van Vlaardingen te Emden. Echo. 1 van Dublin naar Amsterdam. Ellewoutsdijk, 1 van Southampton naar R'dam Glashaven, vertr. 2 v. Gothenburg naar R'dam. Houtman, 1 van Wasa te Newcastle. Ingeborg. 1 van Vlaardingen te Baesrode. Isolda, 30 te Kaapstad. Jaba. pass. 1 Weser. Koningin Juliana, 28 v. Fowey te Civita Vecchia. Leuvehaven, verm. 2 v. Gothenburg n. Antw. Lies, 1 van Gefle naar Wifstavarf. Matar, vertr. 2 van Partington n. Calais. Mizar, 2 van Abo te Hamina verwacht. Midsland, 1 van R'dam te Leith. Maartje, 1 van Londen naar Antwerpen. Nelly, 1 te Karlskrona v. Lulea. Nijenburgh. 31 van R'dam te Stockholm. Nassauhaven, 2 v. R'dam te Antwerpen. Nottingham, 2 van Goole naar Rotterdam. Nieuwehaven, pass. 1 Kp. St. Vincent. Nettie, 1 van Mantyluoto te Yxpila. Palma, 1 van Sandefjord n. Kalmar. Prima, 1 van Londen naar Goole. Remmert, 2 v. Oporto te Antwerpen verwacht. Rijnhaven, 2 v. Nantes te Rouaan verwacht. Rose Marie, 1 van Stockholm te Kasko. Shamrock, 1 van Kopenhagen n. Ringkobin. Seaham, 2 van Amble naar Antwerpen. Silvaplana 1 van Malmö naar Kopenhagen. Spolanda. 1 van Nantes te Bordeaux. Sporota, 31 naar Liverpool. Timor, 1 van Antwerpen te Kingslynn. Veenenburgh, 1 van Middlesbro n. R'dam. Vrouwepolder, verm. 2 v. Oporto n. Lissabon. Van Brakel, 1 van Smjen naar Stockvik. Westpolder, 6 van R'dam te Lissabon verw. Wim, 1 van Rafso naar Huil. SLEEPVAART Ganges, met 2 sleepboten 1 v. Rotterdam n. Le I-Iavre. Hudson, met zuiger en bak 1 52' 29" N. 5' 55" W. Noordholland, n. Tj. Priok 1 780 m. NW. An- derhalfgraadskanaal. Noordzee, n. Melbourne met baggermolen 1 v. Aden Poolzee, n. Australië met sleep 1 11' 49" NoorcJ 51' 36" Oost. Thames naar Calcutta met baggermolen eü hopperbak 1 van Port Said. ADVERTENTIE Voor Ideale naar ZEESTRAAT 34. BEVERWIJK - TEL. 3537 Nieuwste modellen gashaarden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 15