Vlaggen om een continentale primeur prins Bernhard zag de „Belletrix" als eerste met radarhulp binnenlopen jmuidens „alziend oog" ging „van hand tot hand" Paniek in de iJsrevue Ouverture van een feestdag in het hart van de gemeente Philips: „Symbool van een gewijzigde structuur Jiex Xheatet #A0 Drukke receptie Agenda voor Velsen BAKKERIJ MANTEN RAADZITTING VOL SFEER Twee „oude IJmuidenaren" kregen gouden erepenning Kranslegging op vergeten graven THALIA Bazar voor jeugdhuis begonnen „IJmuiden" ontvangt het sterke „Huizen" Krans voor Thorbecke Oud-Katholieke „Fakkel dragers" op de planken 2 NOVEMBER 1991 GLAD DE ORGANISATIE van het glorieuze IJmuidense verjaarsfeest op ,e gedenkwaardige eerste November ook is verlopen, het ontbrak aan één ding -was: mist. Want mist had er eigenlijk moeten zijn toen Prins Bernhard de Continentale havenradar in gebruik stelde op IJmuidens semafoor en schipper van de loodsboot „Belletrix" in een kaarsrechte lijn als eerste „gesteunde" van een zeegaande boot tussen dé pieren binnen liep. Niettemin is deze eerste •Vie handeling van de Prins na zij/n terugkeer uit de Verenigde Staten het begin L* van een sfeervol avontuur op de Kustwacht, waar hij als een geïnteresseerde deskundige op de twee grote radarschermen binnen de groene „tent" tuurde en 'roor de grote kijker van de kustwacht de binnenlopende „Belletrix" „in levende ij,i aankomen. Het romantische spel van de loodsboot, d'ie zich om precies minuten over vier bij de semafoor meldde en officieel om assistentie vroeg („in Nederlandse taal") en daarna met behulp van de nieuwe radarinstallatie veilig mung van de pieren bereikte, is door de Prins met onverholen belangstelling Op zijn schertsende vraag, wat er nu precies gebeuren moest, als er eens een d' schip, waarvan de kapitein geen Hollands verstond, om radarhulp verzocht, het prompte antwoord van de mensen van het Loodswezen, dat de Engelse San altijd nog wel uitkomst biedt. 'dertienhonderd meter Van de semafoor begon de „Belletrix" aan haar contact 1 nieuwe radarpost. „Hallo radar-IJmuiden, hallo radar-IJmuidenEen L geluid in de druk-besproken aetiher der scheepsverbindingen. Maar daarmee 5. jgjtg het kostbare geschenk van Amsterdam aan het jarige IJmuiden ingewijd. was het beloodsen van de schepen door middel van radar begonnen. sar- mans» de sterke vloedstroom langs de wj stuurde schipper Blaauboer zijn Srix", afgaande op de positiebepa- welke van de radarschermen wer kgelezen en door de kustwacht radio- kU naar de loodsboot doorgegeven in een aarzelloze lijn de haven- 'i binnen. En tegenover de directeur het Noordwijkse Radar-proefstation give Guide", die de experimenten met •j installatie tot zulk een goed einde sit,' kon de Prins later zeggen: „Het pi perfect". Serieus spel in prettige sfeer "oe serieus overigens het spel van deze rfe officiële keer is gespeeld blijkt wel ••ieradiotelefonische reactie van schip- auboer toen hij de pieren naderde: IJmuiden radar, hallo IJmuiden -ik zie de hoofden reedswat Was als een compliment voor de /^tippelde koers door de kustwacht, 23 aan de staatssecretaris van Marine, ccut-bij-nacht H. C. W. Moorman het ctaord ontlokte: „Dat dankt je de fekoek.... die zie ik zelfs hier vandaan ld" Deze gemoedelijke toon op de semafoor küat de sfeer van de hele eerste No- •cber-in wezen een deftige verjaardag van autoriteiten, in feite een Éérst gezellige bijeenkomst van mensen, stuk voor stuk verheugd waren met present, dat burgemeester mr. A. J. üly van Amsterdam uit handen van vertegenwoordiger der Nederlandse Mrie ontving om het direct daarna fabolisch over te dragen aan het Loods- rezen, die er de havenmond van 's rijks tofdstad mee zal helpen beveiligen. Bij dit alles moet het de IJmuidenaren re! eens even vreemd in de oren geklon- hebben, dat het accent van de grote póeurtenis op de uiterste kop van de ha- a zo helemaal naar Amsterdam verlegd nti Aan de voet van het fris-geverfde ge- 'm van IJmuidense kustwacht liep taderdagmiddag elke beschikbare vier- inte meter grond tegen half vier vol met Eo's. En de grote tent, welke onder de rcloorschoten lucht was opgetrokken, b dan ook nauwelijks de grote schare jsoöigden bevatten, die de inzet der pchtigheden heeft bijgewoond. Voordeel van een millioen Precies om half vier arriveerde de Prins e daarna nam burgemeester mr. A. J. van Amsterdam 't woord om in enige gekozen woorden het belang van de ha- voor IJmuiden uiteen te zetten. In totaal driehonderd en zeventig men- sen zijn Velsens gemeentebestuur Don- derdagmiddag in „Duin en Kruidberg" wezen feliciteren tijdens een receptie na afloop van de officiële ingebruik- stelling van de radar-installatie. Deze Z verjaarsreceptie is een luisterrijk slot l geworden van een luisterrijke dag. Dank zij een speciale busdienst begon alles Z precies op tijd, zodat een lange rij het 5 college van Burgemeester en Wethou- ders passeerde om met een hartig, har- Z telijk of warm woordje te getuigen van velerlei gevoelens. Als een der eersten was daar de minister van Verkeer en Waterstaat ir. Wemmers, op de voet Z gevolgd door de staatssecretaris van Marine, de directeur-generaal van de l Rijkswaterstaat en het ganse scala van persoonlijkheden, dat bij de radarisatie van IJmuidens haven direct of zijde- lings belang heeft. In de kostbare om- geving van „Duin en Kruidberg" heeft Z deze receptie niet weinig tot de feeste- j lijke sfeer rond deze 75e verjaardag van een zeer vitale feesteling bijge- j dragen. Hij vertelde in dat verband dat het ge adelde aantal „misturen" voor IJmuiden <9 1000 per jaar berekend is en dat daar- tor uiteraard nogal wat schade aan nthturen werd veroorzaakt een schade, bedenkelijk kan oplopen, als het per tóip-uur alleen al f 200—f 250 uitmaakt, «dra door de mist verder opstomen naar «sterdam onmogelijk wordt. Al kan het WfDir. d'Ailly genoemde bedrag van een walschade per jaar van een millioen gul- ra niet volkomen aan de werkelijkheid Woetst worden, er blijkt wel uit, van welk ra enorm belang deze radarisatie is «voor Amsterdam zelf. ADVERTENTIE op te knappen! badhui* 2 November w. *0-30 tot 11.30 uur: Spreekuur Hjuuder van Financiën; 19.30 uur: ÖlVerificateur W- van Doorn, ftalla in 19 tot 21-30 uur: Geopend, lex 5o uur: »°P naar Broadway". „Paniek in de ijsrevue". -*j HuU, ,-^aterdag 3 November CL7 'ot 43 uu^: Receptie stelS ?o1, 14 tot 20 uur: Tentoon- hironaiLCïiIdersclub CowiBft, 20 uur: Uitvoering ac- üalia LVeren'ging „IJmuidens Roem". h Muur: .'°P naar Broadway", uuw „Paniek in de ijsrevue^ Desondanks werd het project aldus de burgemeester niet overal met evenveel enthousiasme begroet, maar het heeft zich niettemin zo snel in tastbare werkelijkheid omgezet, dat het een wonder mag heten". Terloops herinnerde de burgemeester aan de eerste November van het jaar 1876, toen het heel wat minder mooi weer was en Koning Willem III en zijn gevolg maar vrijwat last hadden van de wilde zee, waar de „Breda" als eerste zeegaand schip uit IJmuidens haven kennis mee maakte. En hij besloot met de wens, dat de mede werking van de talloos velen aan de tot standkoming der apparatuur bestendigd moge blijven voor de toekomst. Eresaluut aan de industrie De heer A. J. W. van Anrooy, voorzitter van de Staatscommissie tot onderzoek van electronische hulpmiddelen voor de navi gatie in de wandeling de „Radarcom missie" heeft vervolgens een eresaluut gebracht aan de Nederlandse industrieën, die de omvangrijke installatie in tien maan den leverden, een installatie overigens, die door geen andere wordt overtroffen in nauwkeurigheid en het aantal operatieve mogelijkheden. De NSF, het Radarproef station, Philips en Van der Heem kregen in dit verband de pluim, die hen toekomt. De heer Van Anrooy verbond er de hoop aan, dat er binnenkort een exportmai-kt voor Nederlandse radar-apparaten moge ontstaan, maar hij waarschuwde er tege lijkertijd voor het researchwerk op radar- gebied inmiddels niet te laten verslappen. Namens de industrieën, die bij de ver vaardiging samenwerkten, heeft ir F. J. Philips, vice-voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. Philips de -installatie aan Amsterdam overgedragen en hij liet deze symbolische plechtigheid vergezeld gaan van een geestrijke speech, waarin hij allereerst vertelde, hoe verscheidenen hun nachtrust aan deze havenradar hebben op geofferd. „Dit geschenk echter bij dit ju bileum", zo ging de heer Philips verder „be wijst wel wat een sterke verschuivingen er in de afgelopen 75 jaar hebben plaats ge vonden: de industrie heeft immers een be langrijk deel van de welvaait-verzorgende taak van handel en scheepvaart overge nomen. Maar vandaag staan we voor het aardige symbool, dat diezelfde industrie iets levert dat handel en scheepvaart helpt. En niet niet alleen de handel en de scheepvaart, maar ook de grootste en oudste koopmans stad op het Europese continent: Amster dam". Verwijzende naar de grote naam, die Nederland heeft op het gebied van zijn havenwerpen, sprak ir. Philips de hoop uit, dat deze zelfde naam gevestigd mag wor den op het nog onontgonnen terrein van de havenbeveiliging met radar. In dit ver band roemde hij de vooruitziende blik van de heer Van Dijk, de directeur van „Wave Guide" in Noordwijk, die een radarproef station opzette, toen de hele zaak nog in de windselen lag. Fool-proof Met dubbele trots vertelde ir. Philips, dat IJmuidens radar wat men noemt „fool proof" is tegen alles bestand dus maar hij vond het niettemin prettig, dat een bij uitstek deskundige hand als die van Prins Bernhard de apparatuur in werking zou gaan stellen. „Niemand dan de Prins weet het in deze tent immers meer te waarderen, als een vliegtuig bij „vuil" weer met behulp van radar veilig aan de grond wordt gezet", aldus spreker, welke tirade met een instemmend glimlachje van de Prins beaamd werd. De burgemeester van 's lands hoofdstad heeft vervolgens de installatie in dank aanvaard en haar met een paar vriende lijke woorden overgedragen aan schout bij-nacht Moorman, die haar namens Ma rine en dus uit naam van het Loods wezen graag accepteerde. Ook deze spreker putte rijkelijk uit het arsenaal der woordspelingen over het Noordzeeknaal waarlangs de welvaart Amsterdam is binnengestroomd en binnengestoomd" om te eindigen met de wens, dat het ge bruik van de radar zal gaan in de geest van samenwerking, die er in de loop der jaren is gegroeid tussen de grote haven gemeenten en de Koninklijke Nederlandse Marine. Toen Prins Bernhard op de semafoor het apparaat in werking had gesteld en de draaiende antenne dus voortaan als een „al ziend oog" begonnen is aan haar wakend werk, heeft hij aan de voet van het kust wachtcomplex, in de nieuwe muur, die de basis van het forse gebouw sinds enige tijd omgeeft, een bronzen plaquette onthuld met de volgende woorden in haut-relief: Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft op 1 November 1951, toen het Noordzeekanaal 75 jaren bestond, de in dit gebouw aangebrachte haven-radarinstallatie de eerste op het vaste land van Europa in werking gesteld. En daarna heeft het vlaggende IJmui den een glimp kunnen opvangen van de hoge gast, die zich met grote snelheid naar Paleis Soestdijk spoedde. Prins Bernhard, die zelf als vlieger volkomen bekend is met de practijk van de radar-beloodsing, stelde de nieuwe installatie ten dienste der zeevaart in gebruik. ADVERTENTIE Amandelbrood.jes en Amandelringen 0.16 en 0.13 per stuk. Driehuizerkerkweg 70 - Telefoon 4128 ADVERTENTIE Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf HEDEN t/m MAANDAG a.s. Een sterk detective-verhaal, afgewisseld met fantastische ijsballetten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 1 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Arcturus van Rotter dam. Amstelstroom van Leith. Hersilia van Antwerpen. Titus van Rotterdam. Sylvia v Harbourg. Spurt van Lulea. Maïpu van Buenos Aires. Noordland van Sundsvall Nederland van Rotterdam. Roelf van Lissa bon. Americain Atorney van Antwerpen British Industrie van Antwerpen. Woodcock van Londen. Luna van Lissabon. Grebbe- stroom van Londen. Leuvekerk van Ham burg. Vliestroom van Hull. Berkelstroom v Fowey. Eemstroom van Norrköping. Peto van Mantyluoto. Holderness van Gooïe. Ba- rends van Rotterdam. Gerd van Rotterdam Dotterel van Manchester. Libelle van Rot terdam. Vertrokken zijn: Wormo naar Rotterdam Willida naar Kopenhagen. Englishmen naar Dover. Frateruité naar Herden. Flamingo n Blyth. Oranjestad naar Christobal. Mapia n Genua. Haften naar Halmstadt. Carpo naar Dublin. Dido naar Leixous. Sylvia naar Hamburg. Berlin naar Santos. Americain Atorney naar Rotterdam. Karin naar New castle. Alcee naar Rotterdam. Jelö naar Rot terdam. Ponza naar Gent. In Velsens raadzaal heeft Donderdagmiddag de harmonieuze ouverture geklonken van de officiële viering van een driekwart-eeuwfeest, dat zich in betekenis oneindig veel verder uitspreidde dan het oude hart van de gemeente, maar er in aanleg tot terug te brengen is. Aan de voet van de kerk, die de naam van de Heilige Engelmundus, de eerste Christenprediker van Zuid-Kennemerland door de eeuwen heen heeft verder gedragen, is een illuster gezelschap bijeengekomen om de jonge zoon van dit Velsen, het overmoedige IJmuiden geluk te wensen en daarmee tegelijkertijd het Noordzee kanaal te fêteren. Het kanaal, dat immers terecht de „voedster" van IJmuiden en Amsterdam genoemd wordt? Dit officiële feest, dat gevierd is met waardige zwier, telde niet alleen de hoogsten uit rijk en provincie, uit stad en land onder zyn gasten, maar ook de eenvoudige Jan Buis, de enige, nog levende „kanaalgraver". Twee-en-negentig jaar. Op de voorste rij. En naast hem de zoon van Velsens eerste schoolmeester en tevens Velsens eerste godsdienstleraar, Frtts Vermeulen. Deze beide uiteenlopende figuren, die zo nauw aan de historie van IJmuiden verbonden werden, hebben na afloop van burgemeester mr. M. M. Kwints feestrede beiden de gouden erepenning van de gemeente in ontvangst mogen nemen het Lam Gods in goud als een waarde volle herinnering aan een lang leven, gevuld met zozeer verschillend werk. Burgemeester Kwint, die onder zijn ge hoor niet alleen de commissaris der Ko ningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk en mr. A. J. d'Ailly, Amsterdams burgervader mocht rekenen, maar ook de burgemeesters van Haarlem, Bloemendaal, Assendelft, Zaandam, Beverwijk en hun wethouders en gemeentesecretarissen, vele leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, vertegenwoordigers van Marine, Loodswezen, Waterstaat, Visserij en de grote industrieën, de gemeentelijke dien sten in Velsen en de oudste arbeiders of beambten dier diensten, de directies van de grote scheepvaartmaatschappijen en talloze anderen, heeft in een aandachtig beluisterde toespraak historie en toekomst van Velsen-IJmuiden aaneengeregen tot een flonkerend snoer. Na de eerste November van het jaar 1876 is er ontzaglijk veel veranderd in de structuur van het Westen van Kennemer- land, maar ook voor Amsterdam, zei mr. Kwint. En daarom vond hij het vooral zo prettig, dat hij zijn ambtgenoot van 's lands hoofdstad onder zijn gasten zag: die eerste November, nu driekwart eeuw geleden, was immers een keerpunt in Am sterdams geschiedenis. Om met Josephus Jitta te spreken: „Amsterdam kreeg een mond in het Westen, waar het in het Oos ten naar had gezocht". Toekomst, ondanks alles Velsen is inmiddels als de schone slaap ster wakker gemaakt door Koning Willem III, die het plaatsje tot nieuw en veelzij- diger leven wekte. „Bij de nieuwe silhouet ten, welke zich bij dag tegen de hemel verheffen, scharen zich bij nacht de vuren van de Hoogovens, die ondanks alles een toekomst voor het verarmde en geslagen Nederland aanduiden", zei de burgemees ter, om te vervolgen: „Velsen is wel eens de gemeente der superlatieven genoemd. Haar burgers zijn terecht trots op de groot ste sluis, de grootste ruwijzerexporteur en de grootste papiermachine van Europa of zelfs de wereld.wellicht kan het straks ook bogen op de veiligste haven. Maar in oorlogstijd bleek deze samen trekking van projecten een groot risico met zich te brengen en dit resulteerde in een tragisch superlatief: „Velsen ging een mar telgang van moeiten zwaar". Mr. Kwint haalde de voorspelling aan, dat IJmuiden, de „voedstermoeder Am sterdam eens naar de hartader zou ste ken" en hij huldigde al diegenen, wier werk tot de groei van Kanaal en IJmuiden bijdroegen in enkele forse zinnen. Jan Buis en Frits Vermeulen Na een dankbare herinnering te hebben gewijd aan het titanenwerk van de door graving der duinen in het laatst der ne gentiende eeuw, bepaalde de burgemeester zijn aandacht bij een van de pioniers van dit grootse waterbouwkundige project: de twee en negentig jarige Jan Buis, die door de gemeenteraad de erepenning in goud van de gemeente Velsen is toegekend een onderscheiding, welke hij uit handen van de burgemeester en onder grote bijval van de aanwezigen ontving. Vervolgens werd ook de heer Frederik Pieter Vermeu len, 81 jaar oud, met dit kleinood der ere bedacht en ook hem viel een warm ap plaus ten deel. Als nestor van de gemeenteraad ant woordde de heer A. ten Broeke op deze toespraak met een terugblik vol waarde ring op de feesten van begin September en een gelukwens aan Amsterdam en Vel sen bij dit gedenkwaardig jubileum. „Moge het u burgemeester en wethouders gegeven zijn", aldus eindigde de heer Ten Broeke, „om het ideaal te verwezenlijken en de gemeente te maken tot een stad aan de zee, groeiend en bloeiend aan het Noordzee kanaal. De heer F. P. Vermeulen kreeg tenslotte gelegenheid met een sympathieke speech te danken voor de onderscheiding, mede namens de heer Buis, welke hun zojuist bij verrassing was uitgereikt. ADVERTENTIE Als een stille daad van piëteit jegens Z de velen, die bij de aanleg van het Noordzeekanaal het leven verloren, heeft het gemeentebestuur van Velsen Z Donderdagochtend een krans gelegd op Z de vergeten graven van vijf Engelse en Schotse arbeiders, die begraven werden aan de voet van Velsens oude Hervorm- Z de kerk. Hij begon de arbeider Buis de eer te geven, die hem toekwam: hij was per saldo de man van het zware werk op een mo ment, dat de kleine Frits Pieter als zes jarige knaap geen spa in de grond stak. Daarbij aansluitend memoreerde de heer Vermeulen hoe vroeger honderden handen een zandtreintje moesten opduwen, waar nu één bulldozer hetzelfde werk in een moment verricht. Bovendien meende hij de hulde in het algemeen te moeten terugwijzen, daar hij zich voelde als een gast aan een overvloe dig diner, die bovendien nog eens bedankt wordt ook voor het genotene. Terwijl een deel van de genodigden zich naar de semafoor begaf, is een ander deel in het raadhuis achtergebleven om te luis teren naar een knap-gesteld en bizonder interessant historisch overzicht van de gemeente-archivaris, de heer P. Dijkstra, gevolgd door een toekomstbespiegeling aan de hand van de Velser wederopbouw- plannen, vertolkt door de directeur van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers. ADVERTENTIE P.K. vakkleding is de beste vakkleding, die in Nederland wordt gemaakt. Daarom hebben wij de alleenverkoop op ons genomen. TROMPSTRAAT 81 - TEL 5205 I3MUIDEN (het theater met de beste films) vertoont HEDENAVOND 8 uur ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u.: DORIS DAY na haar grote succes in „Tea for two" nu tezamen met Virginia Mayo, James Cagney, Coroon MacRac, Gene Nelson in een nieuwe grandioze Musical OP NAAR BROADWAY 5 Top-sterren in een stroom van vrolijkheid en rhythme DINSDAG en WOENSDAG aanv. 8 u. en ZONDAGMIDDAG 3 uur Johnny Weissmuller in HET TEKEN VAN DE GORILLA Jungle Jim beleeft nieuwe sensaties in het ongerepte oerwoud DONDERDAG a.s. 8 uur slechts in één speciale voorstelling de actuele tendenz-film MOORD UIT GENADE DURFT U TE OORDELEN? met Fredric March, de bekende acteur uit „De beste jaren van ons leven". Toegang 18 jaar. Maandag a.s. géén bioscoopvoorstelling Aan de voet van de semafoor werd door de Prins een bronzen gedenkplaat onthuld. Links burgemeester A. J» d'Ailly van Amsterdam. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen P. Brou wer, Kon. Wilhelminakade 79, tel. 4507 en D. J. Brosman, Evertsenstraat 7, 'tel. 4659. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 9, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt de dienst waargenomen door de arts W. J. Rooyaards. Dr. Schuitstraat 12, tel. 3636 en van Zondagmorgen 9 tot Zon dagavond 12 uur door de arts G. J. Vos, Waranda 13, tel. 3586. Uitsluitend in spoed gevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 162, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, telefoon 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, Santpoort-station, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, tel. 8249 en de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, telef. 16760 (K 2500) Het initiatief om voor de Gereformeer de jeugd te komen tot de vergaderruimte, die in Velsen-Noord nog altijd ontbreekt, heeft Donderdagmiddag in de Da Costa- school aan de Noorderlaan geleid tot een bazar. In enkele weken maakte men, dank zij een voortvarende commissie, de Ooste lijke vleugel van de shool, de drie ruime leslokalen en de brede gang tot een aan trekkelijke verkoopruimte. Aan het einde van de gang is bijvoorbeeld een grote schiettent ingericht, waarnaast men zijn krachten met bokshandschoenen kan be proeven op een punchball, en in het be lendende perceel staat een heel spoorem- placement met rijdende treinen. In de lo kalen hebben de jongens- en meisjesclubs respectievelijk een levensmiddelenhandel en een aardige tent voor touwtrekken met prijzen opgezet. Dan zijn er de be kende fraaie handwerken, huishoudelijke artikelen, een stand voor schilderstukken, etsen en boeken om der wille van de winst, een draaiende parapluie, sjoelbak ken, voetbalspel, speelgoederen en noem- maar-op. Natuurlijk ontbreekt ook de theeschenkerij niet; al met al gelegenheid genoeg om het goede doel te steunen. De bazar, die zowel 's middags als 's avonds een ware magneet was, werd ge opend door de predikant der Gerefor meerde kerk ds. A. C. van Nood. Hij vroeg zich af of Velsen-Noord binnen af zienbare tijd de beschikking zal hebben over een goed vergaderlokaal. Ten aanzien van de jeugd merkte de spreker op, dat deze een plaats vraagt, waar zij kan werken in het leven en de predikant herinnerde hierbij aan de klacht dat aan de jeugd te weinig zorg wordt besteed. Ds. Van Nood bracht hulde aan de com missie en allen, die tot het houden van de bazar hebben medegewerkt. Hij hoopte, dat het doel mocht worden bereikt en de bazar een flink overschot zou opleveren, waarna ds. Van Nood de bazar geopend verklaarde. Het kan Zaterdag een spannende wedstrijd worden op „Schoonenberg", waar Huizen op bezoek komt bij WIJ. De gasten zijn één van de prominenten van de afdeling. Toch is Huizen een ploeg, welke „IJmuiden" ligt en het zal dan ook geen verwondering wekken, als het een strijd wordt met wisselende kan sen. Speelt WIJ zoals het werkelijk kan, dan krijgt Huizen een warme ontvangst en zal het zeer moeilijk worden een puntje mee naar huis te nemen. De lagere elftallen möeten het volgende programma afwerken: KinheimIJmuiden 2; IJmuiden 3ETO; WRA—IJmuiden 4; IJmuiden 5—VEW 2. Junioren: IJmuiden aKennemerland b. Aspiranten: IJmuiden aVSV b. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft Donderdag een krans gelegd bij het standbeeld van Thorbecke op het Thor- beckeplein als een hulde aan deze staats man voor hetgeen hij heeft gedaan voor de totstandkoming van het Noordzeekanaal, dat 75 jaar geleden werd geopend. De burgemeester was vergezeld door de heer F. de Boer, voorzitter van de vereni ging „De Amsterdamse Haven". Er moet heel wat werk verzet zijn, voor de Oud-Katholieke Jeugdgroepen „De Fakkeldragers", afdeling IJmuiden, zich Woensdagavond in het gebouw voor Chris telijke Belangen enigszins bezorgd waag den aan hun propaganda-revue. De zaal was stampvol, toen de leidster, mej. A. Zwemmer, de avond opende. Zij verwelkomde speciaal de heer G. W. F. de Man, als cultureel ambtenaar en de verte genwoordigers van de Oud-Katholieke jeugdgroepen uit Egmond aan Zee en Utrecht, waarna de revue begon met een massale opening gevolgd door de mond harmonicaclub met kamp-, Franse en plantage-liedjes. Gekleed in pittige cos- tuums brachten de kleinste meisjes enkele leuke volksdansjes. Hun oudere collega's dansten „de Zonnebloem" met veel élan en de zaal leefde vervolgens intens mee met het vlot gespeelde toneelstukje in twee be drijven „Dr. Alwetend". Ook het solo pianospel van één der meisjes bekoorde en de schetsjes gingen van een leien dakje en vermaakten allen. Het grootste succes kreeg de jeugdgroep band, versterkt met twee zangeresjes, die populaire wijzen ten gehore brachten en er al gauw een gemeenschappelijke zang partij van maakten. Het slotwoord sprak kapelaan P. H. Thieme. Hij dankte de aanwezigen, die toonden met het jeugdwerk mee te leven en hen, die aan deze avond veel hebben bijgedragen, waarbij met name werden genoemd mevr. N. de Beurs voor de piano begeleiding en de heer A. Wijker, con cierge van het verenigingsgebouw. Deze dank werd met applaus onderstreept. WEEKABONNfMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeD betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DB ADMINISTRATIS.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9