Wijziging van West-Europese en West-Duitse herbewapening Steeds meer Engelse troepen naar Egypte Pieck nodigt Heuss uit tot besprekingen Brand in Waarderpolder eiste twee doden Weerbericht eridan TRUMAN OPENBAART WOENSDAG NIEUW WESTELIJK VREDESPLAN Haarlems Dagblad „Opzienbarend nieuws", zegt Schuman Geen voortgang in Panmoendjom Het woord is aan. Ontploffing, gevolgd door felle brand, in de Chemische Industrie Rids ^entenrel in Teheran b>iffltomonstraties van commu- UN O-leger? Nieuw defensieplan Frans offensief in Indo-China Twee jongemannen overvielen verkoopster Syrische premier adviseert Arabische landen deelneming aan defensie-commando Contact tussen twee Duitse presidenten Twee doden Brand geblust G No 101 iiabgan Kennerner^aan Adm. 5437. MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 Scfc 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), il Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Hoofdredactie en alle af delingenl5295 2 Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. leur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 265 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman <frLAND heeft men Richard Brins- Sn herdacht, die tweehonderd 530 te Dublin geboren werd. Hij ot toneelschrijver en nog veel ook jurist, schouwburgdirec- Oredenaar, lid van het Lagerhuis, secretaris, thesaurier van de van de Kroonraad (Privy i?Kleefde van 1751 tot 1816 en m zolderkamertje, straatarm en •L schuldeisers. Hij had met brillant en veelbewogen leven 5 fffil de glimlach der Fortuin als 'Len van het lot moedig aan- Bii had zün ervaringen immer en 5 de flonkerende uitingen van zijn •"4id Het was geen moedeloze deling des levens, die daar in 1816 rtrfbed lag. In zijn laatste uren Sh nog opgewekt bezig met de „ieuw succes, dat hem in staat ai zijn schuldeisers te betalen "aarne in de „schuldgevange- C' Street hadden doen belanden. •I wangenis, waartegen Charles hierin de Pickwick Papers te vel- Uken. Sheridan had dat als par- ook'gedaan; de ironie van zijn a leven wilde dat hij tenslotte ,4 die vervolgde lieden zou wor- wie hij het opgenomen had. Al jrote successen met zijn blijspelen had hij als redenaar in het La- «schitterd, al was hij de vriend Prins-Regent geweest. Toen hij ge- 4s herinnerde men zich dit alles, We begaafdheden, en haalde het dat armelijke zolderkamertje. Met :.:ai Werd Sheridan ten grave ge- Westminster Abbey, waar Engeland "jmannen bijzet. Men begroef hem 4s Corner, de dichtershoek. Hij ■^'temidden der staatslieden begra- lïeeft de Manchester Guardian „ezegd. En men zou zijn riage- dkunnen eren door een nieuwe in- le maken op zijn grafsteen, want versleten en moeilijk te lezen, dis wel begrijpelijk dat men hem kets Corner heeft begraven, want gen groot blijspelschrijver, maar Wan een mislukking, ofschoon hij --"vermaarde toneelstukken maar l'ssn zijn politieke loopbaan twee baren besteedde. Want zolang was 4n het Lagerhuis en in die tijd hij ook staatsfuncties, zonder dooit het begeerde ministerschap te ,-chiint dat The School for Scandal, r;smdste blijspel, het meest-gespeel- gSstuk in Londen is na een drietal sare-stukken. Het heeft steeds bts op het wereld-répertoire behou- ckin óns land is het nog in de laat- 3gegeven en menigeen zal het zich ie Hollandse titel „Lessen in las- herinneren zoals het vlak voor de .onder voortreffelijke regie van Jo- i= Meester door het Residentie-Toneel gegeven, met Ank van der Moer en keken in belangrijke rollen. Andere tin van Sheridan: The Rivals, A trip aborough, The Critic en zijn libretto komische opera The Duenna be- >hemalbij zijn leven successen in ri Hij was nog geen dertig jaar oud de werken schiep, die zijn naam S-Iijk zouden maken. Hij verdiende en kocht met twee anderen het laaè Theatre. Van die schouwburg hij jarenlang de directie maar ra ook maar een deel ervan die iel geld opleverde, dat hij zijn po- icarrière kon volhouden. En waar- zeli zei, dat zij hem noopte tot een !g van toneelschrijvers die de fflieusnac'nt in bloedigheid overtrof, slechte jaren voor hem kwamen zijn schouwburg op een kwade i de grond toe af. En men vond k in een naburig „coffee-house", 1 toen heette en verwonderde zich ern. „Mag een man niet eens een glas zijn eigen haardvuur drinken?" ?ce getroffene, wien de speelse geest '^dierbaar was. En die uiting alleen rechtvaardigen dat aan hem herin- ~rdt. Moeilijk voor mensen van deze uh zulk een persoonlijkheid voor te Nog moeilijker is het zich de dagen Engelse Regentschap van „the in te denken: vol schrille ling tussen weelde en grauwe ar- lussen schitterend intellect en an- ^'sne, tussen zwierige, alles-wagen- levensgenieters en een doffe, be- - menigte. Richard Brinsley Sheri- ■usterfelijk geworden als Engels sas overigens in Dublin geboren, töfigt zich telkens aan u op als ge O'even leest: een Ier, met de leen de karaktertrekken van de Ier, de ^estbare levensvreugde incluis. Lord b dichter, die zijn tijdgenoot was, «hemlater als „een buitengewoon tegenstellingen. Moore zal moeite om ze met elkaar te verzoenen in jtmne, die hij schrijft. De bovenste 'jU.zijn gelaat was dat van een god, uitgestrekte voorhoofd en die sohit- "ksatyr" °"0n' maar daaronder zag Politieke eerzucht niet bevredigd -- nem niet ontmoedigd hebben. W- °°d ontmoedigen. Dat is l~.", ^'^este motief om in een tijd JQ Richard Brinsley Sheridan te R. P. SfoAN (Reuter). ln Teheran heeft 8 de nniversiteit bezet en n gelast zich te verwijderen, brio bnaar vei'luidt voorkomen, -Mr1" aanhangers zijn van de 'n botsing zouden komen s®hlo^i"rfrs zoals Zaterdagavond önr!o-.'igevech)en tussen de stu- ■onderlmg vormden het hoogtepunt .SS van het parlement heeft :;W deken der universiteit •allé dbfai?n de re§ering verzocht fJVer." n'en, die de universiteits- n' s,1'affen. De deken 'neen gewapende wacht onder :;4terL- ^handhaven van de terrein der universiteit. WASHINGTON, 4 November (Reuter) In Washington wordt officieel medegedeeld, dat president Truman Woensdag een rede zal houden over de buitenlandse politiek. Reuter tekent hierbij aan, dat Truman dan een bespreking met generaal Eisenhower zal hebben gehad. Naar verluidt hebben de Westelijke mogendheden een voorstel klaar dat een aanzienlijke verbetering voor de zaak van de vrede zou betekenen, wan neer Rusland het zou accepteren. Men meent echter niet, dat de „sensationele plannen", zoals de Franse minister van Buitenlandse Zaken zich te Rennes uitdrukte, een be spreking met Stalin inhouden. <- De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft te Rennes, in Bretagne, een rede gehouden, waarin hij onder meer verklaarde: „De drie Westelijke verbondenen zullen in de komende dagen stappen ten bate van de vrede nemen welke, naar mijn mening, opschudding zullen verwekken". Volgens functionarissen zal president Truman plannen uiteenzetten voor een aanzienlijke verandering van koers voor de bewapening met atoomwapens en andere bewapening. Men verwacht te Washington, dat Tru man Woensdag in zijn aangekondigde rede een nieuwe „krachtige" uitnodiging tot de Sovjet-Unie zal richten, de voorstellen voor het eindigen van de atoombewapenings wedloop te aanvaarden en de huidige span ning tussen Oost en West te verminderen. Truman zou de Sovjet-Unie voorstellen een volledig plan voor het beheer der atoom wapens te aanvaarden, dat een waarborg zou vormen tegen elke onwettige geheime vervaardiging in strijd met enige ontwa peningsovereenkomst. Welingelichte functionarissen verwach ten echter niet dat Truman een direct ver zoek zal doen om een bespreking van Stalin met de Westelijke grote drie. Volgens Amerikaanse persberichten, die zich beroepen op verklaringen van welin gelichte functionarissen, zal Trumans rede het volgende inhouden: Verzoek om een spoedige regeling in Korea als voorbereiding tot vredesstappen elders. Hei-haald verzoek om ontwapening, zo wel wat betreft de traditionele als de atoomwapens, en om een stelsel, dat schen dingen zou voorkomen. Het houden van verkiezingen onder lei ding der UNO in geheel Duitsland in het belang van de Duitse eenheid. De functionarissen verwachten meer een toelichting op de huidige politiek dan een sensationele nieuwe stap. Men meent in kringen van de UNO te Parijs te weten, dat Engeland en Frankrijk- nauw verbonden waren met de opstelling van president Trumans plan. Acheson, Schuman en Eden zouden het plan Zondag hebben besproken. Volgens de diplomatieke correspondent van het Engelse blad „Sunday Dispatch" zou een van de belangrijke punten van het vredesplan de vorming zijn van een strijd macht der UNO tot het afweren van ag- gressie. De correspondent zegt vei-der, dat het onderhavige plan in Amerika is geboren en een nieuw soort collectieve veiligheid inhoudt. De diplomatieke correspondent van een ander Engels blad, „The People", schrijft bovendien, dat de verklaring van Schuman gebaseerd was op in Parijs ontvangen in lichtingen over een plan van Eden voor Duitsland. Dit plan zou een drastische wij ziging behelzen van het Britse standpunt ten aanzien van de Duitse herbewapening. Eden zou, volgens „The People", van me ning zijn, dat het wellicht niet nodig is de regering van Bonn meer dan een symbo lische strijdmacht toe te staan. Het plan- Eden, aldus „The People", heeft ten doel „Ruslands grootste vrees, de herbewape ning van West-Duitsland, te verzachten". Generaal Dwight Eisenhower zal vol gende week met president Truman een plan bespreken om de Wes-t-Europesc troe pen in versneld tempo gevechtsklaar te PANMOENDJOM (Reuter) Een woordvoerder van de U.N.O. heeft Zaterdag meegedeeld, dat de verbondenen op de wapenstilstandsbesprekingen een compro misvoorstel inzake de status van Kaesong' hebben ingediend. Volgens dit voorstel moet het omstreden gebied in een neutrale buf ferzone worden opgenomen. De Noordelij ken hebben bij de Zondag gehouden be sprekingen echter geweigerd te spreken over dit geallieerde voorstel. De geallieerde woordvoerder verklaarde, dat de Noorde lijken hun eis herhaalden. Hij wilde even wel niet verklaren, dat de Noordelijke wei gering definitief was. Noordelijke journalisten verklaarden, dat de Noordelijken nimmer zouden toestem men in de demilitarisatie van Kaesong. Volgens radio-Peking was er geen redelijke grondslag voor de houding van de V.N. met betrekking tot Kaesong. Aan het front is de strijd Zondag opge laaid, nadat het verscheidene dagen be trekkelijk rustig is geweest. De gevechten waren van kleine omvang doch hevig. Ame rikaanse superforten vlogen ver boven Noord-Korea en bombardeerden een nieuw vliegveld in de buurt van de Mandsjoerijse grens. Amerikaanse, Nederlandse en Britse oor logsschepen hebben spoorwegen, bruggen en troepenconcentraties aan beide kusten van Noord-Korea onder vuur genomen. Volgens een communiqué van het Ame rikaanse achtste leger hebben elementen van een Noordelijke divisie met ongeveer twintig tanks en gemotoriseerde kanonnen Zondagavond laat in West-Korea een aan val gedaan, waarbij zij aanvankelijk ter rein wonnen, maar dit later weer verloren. maken, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Eisenhower gaat er van uit, dat 20 ge- vechtsklare d'ivisies in Juli 1952 meer waard zijn dan een plan voor 60 divisies in Juli 1954. In Atlantische militaire kringen is men van gevoelen dat het volledige Russische leger van een 180-tal divisies geen onmid dellijk gevaar oplevert, maar wel de ge- vechtsklare Russische en Duitse divisies die thans in Oost-Duitsland oefenen. Het plan van Eisenhower zou wijzi gingen in de schema's voor de wapenpro ductie in Europa en de Verenigde Staten meebrengen. Naar in Washington wordt vernomen zou men van plan zijn het plan voor de Atlan tische herbewapening een nieuwe richting te geven. Om strategische politieke en vooral economische redenen zou de Euro- SAIGON, (Reuter). Een Frans le gercommuniqué zegt, dat de strijdkrachten der Franse unie in een offensief van drie dagen 250 tegenstanders hebben gedood en 500 gewond. Het offensief werd uitgevoerd bij Donghoi, ten Noord-Westen van de hoofdstad van Annam, Hoee. De troepen der Vietminh bedreigden een weg ten Noorden van Donghoi, die de voornaamste verbinding vormt tussen centraal-Vietnam en de buurtstaat Laos. Hierop vielen de Franse strijdkrachten aan. De stellingen der Vietminh werden bestookt met artillerie en luchtmacht. De tegenstander trekt zich volgens het communiqué thans terug in het bergland ten Westen van Donghoi. pese landen worden gevraagd voor het ogenblik het doel van zestig divisies, dat zij zich voor 1954 hadden gesteld, te ver geten en al hun krachten in te spannen voor de bewapeningsproductie, teneinde de twintig divisies, die op het ogenblik onder de wapenen zijn, in de kortst mogelijke tijd volledig uit te rusten. Twee jongemannen, die Vrijdagavond kort na sluitingstijd een winkel in Rotter- dam-Blijdorp binnenstapten, bedreigden een verkoopster met iets dat op een pistool leek en namen vervolgens de. benen met f 270, dde zij uit een lade gristen. Op het hulpgeroep van de verkoopster schoten twee politie-agenten toe, die het spoor van de daders echter in de duisternis kwijtraakten. Later in de avond trof de politie op een opgespoten terrein ter hoogte van het Werk- hoefplein, de 21-jarige opkoper J. H. H. L. Poincelot Afgunst blijkt meer uit beperking van lof dan uit overdrijving van blaam. aan, die de verkoopster als één der daders herkende. In de loop van de nacht kon de tweede dader, de 18-jarige koopman A. M. L. in zijn woning worden gearresteerd. Het geld werd bij hem aangetroffen. FAYID (Reuter). Zondag zijn ruim tweeduizend Engelse manschappen van leger en luchtmacht in het gebied van het Suezkanaal aangekomen. Britse manschap pen hebben Zondag het dorp Serapoem bij Ismailia afgezet, terwijl de Egyptische po litie naar wapens zocht.Verschillende vuur wapens werden gevonden, aldus een Britse woordvoerder. Hij verklaarde verder, dat de Britse sol daten in de zone zijn gewaarschuwd goed op hun wapens te passen, nadat bij ver scheidene van hen de stenguns door Egyp- tenaren waren weggenomen. In verband hiermee waren vier Egyptenaren aange houden, maar men had geen wapens kun nen vinden, aldus de woordvoerder. De vliegdekschepen „Triumph" en „Il lustrious" namen Zondag 4000 man van de derde Britse infanterie-divisie te Ports mouth aan boord om naar een niet-ge- noemde haven in het Midden-Oosten te vervoeren. Waarschijnlijk zullen deze troe pen naar Cyprus worden overgebracht, van waar zij zo nodig in enkele uren naar de Suezkanaalzöne kunnen worden vervoerd. Het Britse ministerie oordeelde deze troepenbeweging zo dringend, dat de voor bereidingen die gewoonlijk tenminste een maand nemen, nu binnen een week werden getroffen De genoemde troepen behoren voor het merendeel tot de 39ste brigade. De 32ste brigade, de overblijvende brigade van de derde divisie, wordt in Zuid-Engeland in staat van gereedheid gehouden. Zij zal waarschijnlijk naar het Midden-Oosten worden verscheent, wanneer de twee vlieg dekschepen te Portsmouth zijn terugge keerd. Wanneer ook deze brigade in het Mid den-Oosten zal zijn gelegerd, zal de sterkte van de Britse troepen in dit gebied twee volledige divisies, ongeveer 40.000 man, zijn. Een woordvoerder van de R.A.F. te Fayid deelde Zaterdag mee, dat volgende week in de kanaalzone een nieuwe basis voor straal jagers op de route naar Zuid-Afrika zal worden geopend. Deze basis is een onder deel van een plan, dat' reeds opgesteld was voor de huidige crisis zich ontwikkelde, aldus de woordvoerder. De basis zal de straaljagers van de R.A.F. in staat stellen naar Zuid-Afrika te vliegen via centraal- Afrika. De Britse autoriteiten in de kanaalzone hebben Zaterdag 12 Egyptenaren, onder wie een officier van de Egyptische politie, uit de zóne gewezen op beschuldiging van intimidatie van Egyptische arbeiders, die voor de Britten werken. Tot dusver zijn 23 Egyptenaren door de Britse autoriteiten uitgewezen. De Egyptische minister van Sociale Za ken heeft verklaard, dat reeds 20.228 Egyp tische arbeiders de Britse dienst verlaten hebben. Van hen hebben reeds 8000 werk bij de staat gevonden en 8700 zouden bin nenkort worden aangesteld. Van de 45.000 arbeiders, die door de Britten in dienst worden gehouden, hebben zich reeds 40.500 laten inschrijven bij het ministerie van Arbeid voor. ander werk. De inschrijvingstermijn zou eind November gesloten zijn. Verrassende verklaring De Syrische premier, Hassan Hakim, heeft in een persgesprek verklaard van oordeel te zijn, dat de Arabische landen zich dienen aaneen te sluiten in een defen sie-organisatie^ zoals voorgesteld door de Westelijke mog'endheden. De premier zeide dit, nadat zijn minister van Buitenlandse Zaken een onderhoud had gehad met de diplomatieke vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk, Amerika en Turkije over de Syrische houding ten aanzien van het voorstel. Volgens berichten uit Beiroet hebben de woorden van de Syrische premier een ware politieke storm ontketend. In een tweede interview echter bevestigde hij zijn verklaring. De commandant van de Egyptische „be- vrijdingsbataljons", veldmaarschalk Aziz El Masri Pasja, heeft vandaag verklaard dat hij wacht op bevel van de regering om een bevrijdingsbeweging te beginnen". Er zijn ruim voldoende wapens", zei hij. BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, heeft de West- Duitse president, Theodor Heuss, uitgeno digd om binnenkort in Berlijn besprekin gen te voeren over de eenheid van Duits land. De uitnodiging van Pieck is Vrijdag met een speciale koerier naar Bad Godes- Vanmorgen tegen zeven uur is in een der fabrieksgebouwen van de Chemi sche Industrie Rids in de Waarderpolder in Haarlem door een ontploffing brand uitgebroken. Er waren op dat ogenblik vier arbeiders in het bran dende gebouw. Een kon zich op tijd in veiligheid stellen, zij het ook dat hij lichte brandwonden had opgelopen, de drie anderen, die zich in het bovenste gedeelte van bet gebouw bevonden, zijn via de brandladder op de begane grond gekomen, doch twee van hen vonden hun weg door bran dende vaten benzol versperd en zijn om het leven gekomen. De vierde bereikte het Noorder Buiten Spaarne en is daarin gesprongen. Andere arbeiders hebben de man uit het water gehaald. Hij had zware brand wonden opgelopen en is naar de Mariastichting overgebracht. Het pand is geheel uitgebrand. Het overige gedeelte van het bedrijf is intact gebleven en daarin zijn in de loop van de morgen de werkzaamheden voort gezet. Voor de tweede keer in dit jaar is de Haarlemse brandweer in actie gekomen bij de fabrieken van Rids. In de afgelopen zomer moest zij optreden toen een tank wagen voor de Rids, gevuld met chemische stoffen omviel en zich een dikke rook in de richting van Spaarndam verspreidde. Vanmorgen tegen zevenen dreef opnieuw zwarte rook in Westelijke richting. Geluk kig waaide het hard, waardoor de rook hoog boven de huizen in Haarlem-Noord bleef, alvorens hij naar zee dreef. De be woners van dit stadsdeel werden door en kele ontploffingen opgeschrikt en toen zij naar buiten keken zagen zij wolken rook voorbij drijven. Velen begaven zich naar het Noorder Spaarne. Daar bood de brand een fantastische aanblik. Over het water dreef een dikke rook en in de Waarderpolder zag men hel-verlichte fabrieksgebouwen, waarvan er een een felle lichtgloed ver spreidde. In de seinzaal van de Haarlemse brand weer waren inmiddels van vele kanten be richten binnengekomen, dat er een grote brand was uitgebroken in de Waarder polder. Met groot materiaal rukte men uit. De afstand is echter groot en daardoor duurde het enige tijd, alvorens de brand weerlieden onder leiding van de comman dant, de heer H. C. Vernout, hun werk zaamheden konden beginnen. Bij hun komst stond het gebouw, dat het dichtst bij het Noorder Spaarne is gelegen, in lich ter laaie. Het was een torenachtig gebouw, waarin benzol verwerkt wordt. Het bleek al dadelijk, dat er niet veel te redden zou zijn. Daarom beperkte de brandweer zich eerst tot het treffen van voorbereidingen, om uitbreiding te voorkomen. Daarin is zij prachtig geslaagd. De schade is beperkt gebleven tot het gebouw. Aan de Noordzijde van het brandende gebouw lagen vele vaten, gevuld met ben zol opgestapeld. De brandweer zorgde er in de eerste plaats voor, dat het vuur uit het gebouw niet kon overslaan naar deze op slagplaats. Inmiddels waren vele slangen uitgelegd en van drie kanten werd het vuur in het gebouw bestreden. Daarbij stond de brandweer voor een zware taak, omdat de vluchtige en fel-brandende ben zol niet dan met grote moeite te blussen bleek. Er wordt in de fabriek dag en nacht ge werkt. Arbeiders waren bezig een tank te repareren in het gebouw, dat speciaal be stemd is voor het verwerken van benzol en de distilleertoren wordt genoemd. In het verbindingsstuk van de tank zat nog wat benzolgas. Dit ontsnapte en kwam in aan raking met een verwarmde ketel. Een hevi ge ontploffing volgde en terstond daarop brak brand uit. Later volgden nog twee ontploffingen die tot ver in de omtrek te horen waren. Tijdens de ontploffingen en het uitbre ken van de brand bevonden zich vier ar beiders in het gebouw. Twee van hen waren beneden en de anderen op een op de bovenste verdieping gelegen afdeling. De veertigjarige arbeider A. J. van der Molen was beneden en slaagde er in spoe dig het gebouw te verlaten. Hij liep lichte brandwonden op en is ter plaatse verbon den. De andere arbeider, die beneden werkte, is naar boven gegaan, vermoedelijk met de bedoeling zijn mede-arbeiders te redden. Het drietal begaf zich naar de aan de Oos telijke zijde van het gebouw aangebrachte brandladder, om te trachten de begane grond te bereiken. Een van hen, de heer J. Huisman, kon via het water van het Spaar ne de vuurdood ontkomen. Met ernstige brandwonden aan gezicht en handen is hij op het droge gebracht en door leden van de Ongevallendienst verbonden. Per zie kenauto is hij naar de Mariastichting over gebracht. Vanmiddag vernamen wij, dat zijn toe stand ernstig is. De veertigjarige K. de Haan en de twee- entwintigjarige P. Reehorst waren er erger aan toe. Zij hebben zich van de brand ladder laten vallen en bleven liggen in de omgeving van brandende vaten met ben zol. Later heeft men hun stoffelijke resten gevonden. Met zes stralen bestreed de brandweer het vuur en na een half uur verminderden de dichtheid van de rookwolken en de in tensiteit van het vuur. Het duurde tot ongeveer half negen voor de brand geblust was. Het gebouw was geheel uitgebrand. De brandweerlieden bleven nog enige uren voor het nablussingswerk. Op de plaats van de brand waren aan wezig de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de substituut-officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman en de commissaris van politie, de heer W. J. Gorter. Dichte, zwarte rookwolken kolkten uit het fel-brandende fabriekspand en waren vele kilometers ver te berg, de residentie van president Heuss, gezonden. De voorgestelde bespreking zou tot on derwerp hebben het vraagstuk van de voorbereiding van een al-Duits overleg om te komen tot een vreedzame vereniging van Duitsland en om het sluiten van een „drin gend nodig vredesverdrag met Duitsland" te bespoedigen. Het Oost-Duitse nieuwsbureau heeft de uitnodiging van president Pieck Zondag be kend gemaakt. De Oost-Duitse president verklaart hierin, „dat de jongste besluiten van de regering Adenauer het lot van onze natie gevaarlijk beïnvloeden. Deze beslui ten leidden tot een verergering van de scheiding van Duitsland. Door de integratie van de West-Duitse republiek in het ag- gressieve Atlantische pact en zijn herbe wapening zou het gevaar, dat Duitsland tot het toneel van een oorlog van ongekende verwoesting zou worden gemaakt, waarvan het gehele Duitse volk het slachtoffer zou worden, vergroot worden." Volgens presi dent Pieck „wijst de verwerping van de herhaalde verzoeken van het Oost-Duitse parlement om besprekingen over de een heid van Duitsland door de regering- Adenauer en de meerderheid van het West- Duitse parlement op de bedoeling om elke overeenkomst tussen Oost- en West-Duits land te verijdelen. Derhalve hebben de pre sidenten van beide delen van Duitsland de plicht er op toe te zien, dat de vitale vraag stukken van Duitsland niet ondergeschikt gemaakt worden aan buitenlandse beslui ten, doch dat in de eerste plaats een over eenkomst tussen de Duitsers zelf wordt be reikt." Woordelijk zegt president Pieck in zijn uitnodiging aan president Heuss het volgende: „Met betrekking tot een onderzoek naar de eerste vereisten voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland stemt de regering van de Duitse democratische republiek in met een dergelijk onderzoek, dat in alle delen van Duitsland wordt ingesteld. Onze regering is evenwel van mening, dat een zodanig onderzoek moet worden verricht door een gemengde commissie van Oost- en West-Duitse vertegenwoordigers onder toezicht van vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk. Ik hoop, dat u mijn beweegredenen zult erkennen en ik stel Berlijn voor als de plaats voor onze samenkomst. Ik zou het op prijs stellen, indien u mij een zeer vroegtijdige datum voor deze bijeenkomst zou willen opgeven." De West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, en leden van zijn kabinet zouden te Königs- winter met protestantse bisschoppen, waar onder enkelen uit Oost-Duitsland. bijeen komen om te spreken over de eenheid van Duitsland en de deelneming aan de Weste lijke defensie. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt, maar overwe gend droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 6 November Zon op 7.42 uur, onder 17.05 uur. Maan op 14.36 uur, onder 23.57 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 November Hoog water: 7.30 en 19.56 uur. Laag water: 3.01 en 15.27 uur. Dinsdag 6 November Hoog water: 8-35 en 21.10 uur. Laag water: 3.56 en 16.26 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1