HELDERSE TAAI-TAAI TYPEN RITSSLUITINGEN Kort en bondig B. de Vilder Zn VAN DER MEER Beverwijk IJmuiden INST. PONT Inlijsten van foto's Weggelopen nieuws Garage DEN HOUT RENAULTS VIER Ijj, F. L. Polak over 'de cultuurcrisis fieuwe uitgaven Rexena Vla met vruchten 0! biscuits lekkerbekken grote en kleine zijn er dol op De brand in de Waarder polder Meer staal en voedsel Scheepvaart SUCCESSCHOTELS f2.50 Lion d'Or INKOOP GOUD H. W. DAMES „ARTISTIEK" enkele gebruikte Diphterie in Uitgeest Installatie van comité tegen concentratiekampsysteem Agenda voor Haarlem Zo'n zuiver 1 wollen Delana- Mr bretelbroek van ÉP^ echt-stevige „jon- gens"-kwaliteit is prac- tisch onverslijtbaar, dus gezien ook de zeer laag gehouden prijs - absoluut het voordeligst. En gecombineerd met een heerlijk-warm, zuiver wollen Delana-truitje met een aan trekkelijk en smaakvol pa troon, vormt hij de ideale winter- jongensdracht bij uitstek. Alléén echt net het ingenaaide etiket: zonder dit is het géén Delana Bretelbroekje. leeftijd ca U/2 jaar vanafƒ3.05. Extra-zware kwaliteit ƒ3.55. Wollen B truitje. leeftijd ca U/2 laar 95 J= DEDEMSVAART Verzoeke toe. Naam zending van adressen, waar Adres - J Oclana ver- uv c krijgbaar Is. Woonpf. r, In OPEN cnvefoppe a/s drukwerk verzenden aan Qchno Dcdemivaart. heerlijk romig Wij zullen U heus niet overhalen, Big Ben te bijven roken, - daar zal het eerste doosje Big Ben wel voor zorgen. Hoe tevreden een liefhebber van een werkelijk goede Virginia-sigaret zich kan voelen, weet U immers pas, wanneer U eens een doosje Big Ben hebt gekocht. Enjoy a good smoke Over de oorzaak van de brand die gis teren in een der gebouwen van de Chemi sche Industrie Rids in de Waarderpoldér heeft gewoed, vernemen wij nog: Toen in de distelleerkolommen, die in het hoge bijgebouw staan, een verstopping ont stond, werden deze kolommen, zoals in dergelijke gevallen te doen gebruikelijk is, buiten werking gesteld en vervolgens tof 40 graden Celsius afgekoeld. De arbeiders schroefden vervolgens het bovengedeelte van de kolommen af en kwamen toen tot de ontdekking dat de verstopping groter was dan men aanvankelijk meende. Grote hoeveelheden benzol dropen naar beneden en verdampten. Deze verdampte benzol is tot ontploffing gekomen en had brand tót gevolg. De politie deelt mee dat de explosies die tot ver in de omtrek te horen waren, ont ploffingen waren die zich tijdens de brand binnen en buiten het gebouw voordeden! In, de toestand van de 38-jarige W. Huis man, die zwaar gewond naar de Maria- stichting te Haarlem is ovei'gebraeht, is nog geen verandering gekomen. ADVERTENTIE en SPECULAAS bij het bekende adres Kennemerlaan 151 - Tel. 5386 - IJmuiden BOTSING MET SCHADE Op het kruispunt VondellaanAkeren- damlaan botsten gistermiddag twee personen auto's tegen elkaar. De oorzaak was, dat de bestuurder van de wagen, komende uit de Vondellaan geen voorrang aan de ander verleende. Van beide auto's werd een spat bord ingedeukt. Koplampen en motorkap \faren vrijwel geheel vernield. De inzitten den kregen geen letsel. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het hoogovenbeclrijf, door het bijplaatsen van 3 centrifugaalpompen. en een aanzetluchtcom- pressor in het zoutwaterpompstation op het hoogoventerrein in IJmuiden; aan J. Ph. Hecker te Amsterdam, tot het wijzigen en uitbreiden van een inrichting voor metaalbewerking in het perceel Bik en Arnoldkade no. 32 te IJmuiden; aan L. Alkemade te Santpoort, tot het op richten van een brood-, koek- en banket bakkerij in het perceel Terraswag no. 12 te Santpoort. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 5 op 6 November Uit halve vleet: KW 25 met 50 k.; KW 138 met 30 k.; KW 7 met 17 k.; KW 54 met 15 k.; KW 67 met 5 k.; KW 20 met 90; KW 49 met 34 k.; KW 78 met 65 k.; KW 176 met 40 k.; KW 50 met 140 k.; KW 173 met 85 k.; KW 45 met 20 k.; KW 22 met 100 k.; KW 130 met 60 k.; KW 37 met 28 k.: KW 170 met 20 k.; KW 168 met 100 k.; KW 159 met 70 k. Nog halen: KW 5 met 20 k. uit 25 netten; KW 47 met 4 k. uit 40 netten; KW 48 met 5 k. uit 40 netten; KW 38 met 35 k. uit 35 netten: KW 85 met 30 k. uit 30 netten; KW 127 met 30 k. uit 40 netten; IJM 283 met 50 k.; KW 18 met 35 k. no g 35 netten halen. Uit. volle vleet: KW 147 met 10 k.; KW 3 met 5 k.; KW 32 met 100 k.; KW 167 met 5 k.; KW 151 met 5 k. Nog halen: KW 14, KW 2. Geen vangst: KW 23, KW 144, KW 15, KW 175. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 38 kantjes; Scheveningen: 38 kantjes; Katwijk: 38 kantjes uit halve vleet. BRANDJE IN DE BUIZENGIETERIJ Hedennacht omstreeks 3 uur gierde de sirene op het terrein van de IJmuidense Hoogovens wegens een brand in de teer- derij van de buizengieterij. Met een schuimblusapparaat kon de bedrijfsbrand weer het vuur spoedig bedwingen. De oorzaak van deze brand moest ge zocht worden in het te warm worden van een pijpleiding waardoor teer in een dom pelbad vlam vatte. Aagtedijk, 4 te New York. Akkrumdijk, 4 te Damman. Alcyone, pass. 4 Algiers n. Emden. Algenib, 4 te Florianapolis. Almkerk, 4 te Marseille.. Alnati, 3 van Bahia n. St. Vincent. Arendskerk, 5 Hongkong verwacht. Andijk, 5 13 u. voor Hoek v. Holland verw. van Hamburg. Aardijk, 2 v. R'dam te Baltimore. Amstelvaart, 4 v.m. v. Ned Orleans te A'dam. Annenkerk, 3 te Brisbane. Abbekerk, 5 van. Aden naar Melbourne. Amstelkerk, 5 van Dakar. Ariadne, 3 van Algiers naar Alexandrië. Aletta, 2 van Hongkong naar Pladju. Alphard, 4 120 m. W. Gironde naar Dakar. Aruna'o, 4 300 m. W.NW. Finisterre. Axeldijk, pass. 4 Dover. Aalsdijk, 4 150 m. NO. Bahamas n. Le Havre. Aalsum, 4 80 m. W. ten N. Ouessant. Agamemnon, 4 800 m. NO. Barbados. Albireo, pas. 4 Ouessant. Alblasserdijk, 4 480 m. W. ten N. Keywest. Alchiba, 4 600 m. Z. ZW. Cocos eil. Alkaid, 4 120 m. Z.ZW. Recife. Amsteldijk, 4 570 m. W.NW. Flores. Arnedijk, 4 720 m. ZW. ten W. Flores. Antonia, 4 140 m. N. Singapore eil. Bcngkalis, 4 te Belawan. Blitar, 4 te Port Said. Bonaire, 3 van Dover naar Madeira. Baarn, 5 te Pto. Chicana verwacht. Bacchus, -pass. 4 Barbados. Boskoop, 5 v. Tampa te Aruba verwacht. Britsum, 4 v. Newport News të A'dam. Batoela, 3 van Makassar naar Kendari. Blijdendijk, 4 500 m. N. Flores. Cailisto, pass. 3 Belle Isle. Caltex Delft, 4 van Sidon te Rotterdam. Caltex Pernis. 4 van Sidon naar Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 4 Kp. St. Vincent. Cotica. 4 v. Paramaribo n. Pta del Gada. Celebes, 6 Tj. Priok verwacht. Congostroom 5 van Accra n. Takoradi. Caltex Leiden, pass. 4 Ouessant. Caltex Utrecht, 4 120 m. W. Kreta. Camphuys, 4 van Dongala naaf Kwangdang. Castor. 4 van Port of Spain te Ciudad Trujillo Chama, 7 van Aden te Rastanura verwacht. Coryda, 4 80 m. O. Azoren. Castor, 5 v. Port of Spain te Ciudad Trujillo. Diemerdijk, 3 te Cristobal. Duivendijk. 3 te Los Angeles. Duivendrecht. 3 105 m. ZO. Fernando Noronha. Delfshaven, pass. 4 Kanar. eil. Elmina, 4 v. Lobito n. Freetown. Edam. 3 te Baltimore. Enggano. 4 ten anker voorgaats Chittagong. Etrema, pass. 5 Mona eil. Esso Den Haag, 3 80 m. ZW. Lands End. Ena. 4 700 m. ZW. Fayal. Farmsum, 4 van Hampton Roads n. Nederland. Gaasterkerk, 4 te Mombassa. t Garoet. pas. 3 Belawan naar Djeddah. Grootekerk, 3 te Zanzibar. Gooiland, 5 te Itajai verwacht. Heemskerk, 4 te Carnavon. Helena, 3 te Buenaventura. Heeisum. 4 n.m. te Antwerpen. Hydra, 5 te Barbados verwacht. Hera, 4 v. Amsterdam te Guayaquil. Hersilia. 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Haarlem. 4 930 m. W.ZW. Flores. Hoogkerk, 4 150 m. O. ten Z. Sabang. Indrapoera. pass. 4 Engano eil. Ilos, 6 v. Fort Liberti te Philadelphia verw. Ino, 1 van Port au Prince naar Ponce. Japara KRL4 te Tj. Priok. Java, 4 van Belawan naar Suez. Jagersfontein, 4 250 m. W. Freetown. Kota Baroe. 5 te Tj. Priok verwacht. Katwijk, pass. 4 te Beachyhead. Kedoe, 4 van Port Said. Kota Gede, vertr. 5 van Cheribon n. Semarang Kota Inten, 4 500 m. Z.ZW. Cp Race. Leerdam, 4 van New York te Rotterdam. Loppersum, 4 van Amsterdam te Rotterdam. Larenberg, 4 van Rotterdam n. Piombino. Luna. 4 van Rotterdam n. Hamburg. Lissekerk, 3 te Bandarsbapur. Leersum, 3 van R'dam te Bremen. Lieve Vrouwekerk, 4 70 m. ZW. Napels. Lutterkerk, pass. 4 St. Lucia n. Genua. Loenerkerk. 4 60 m. ZO. Str. Messina n. Genua Maaskerk, 5 v.m. ie Dakar verwacht. Malea (t), 4 v. Miri naar Sydney. Mod.iokerto. 4 van Antwerpen te Rotterdam. Muiderkerk, 4 te Vizagapatnam. Mas, 3 v. Rotterdam n. Oran. Macoma (t), 5 v. Menaelahmadi n. Singapore. Macuba. 5 van Okha te Menaelahmadi verw. Mapia. 4 60 m. N.NO. Finisterre n. Marseille. Marisa, 4 250 m. O. Kp. Agulkas. Mentor, pass. 4 Ouessant. Minjak. 4 te Tj. Priok. Moienkerk, 4 rede Lagos. Myonia, 5 van Miri te Singapore verwacht. Maasland, 4 150 m. O. Bahia n. Santos. Malvina, 4 980 m. NO. Sombrero. Merwede, 4 340 m. O.NO. Bermudas. Metula, 4 140 m. O. Bahrein. Mirza. 4 120 m. O.ZO. Malta. Murena, 4 850 m. ZW. Fayal. Noordam, pass. 4 Scillvs. Nestor, pass. 3 Kp. St, Vincent n. R'dam. Noordwijk, 4 25 m. O.ZO. Cagliari. Nestoi', 4 dwars Oporto naar Rotterdam. Oranje, pass. 5 v.m. Perim. Oranjefontein, 4 te East London. Oranjestad, pass. 4 Finisterre n. Madeira. Oberon, 7 van Nickerie te Amsterdam verw. Ovula, 5 van Rotterdam te Salt End. Prins Alexander. 31 v. R'dam te Montreal. Prins Frederik Hendrik, 4 v. R'dam te Montreal Prins Johan Willem Friso, 7 van Chicago te Rotterdam verwacht. Prins Willem V. 1 v. Montreal n. Chicago. Prins Willem II, pass. 5 Lizard. Prins Willem III, 6 van Bremen te R'dam verw. Plancius, 5 Makassar verwacht. Polydorus, 3 rede Singapore. P3'gmalion, 3 van Brlgton n. Port au Prince. Radja. 4 van Oran n. Port Said. Roebiali, 5 v.m. van A'dam te Hollandia verw. Rijndam, 4 v.m. te Rotterdam v. New York. Dagles aanv. 12 Nov. Avondles aanv. 21 Nov. Oude Gracht 71, Haarlem. Morgen: Fazant met zuurkool. Rijn, "4 v. Lovisa te Zaandam. Rempang, 5 Port Said verwacht. Rodas, 5 van Kingston te Curacao verw. Raki, 4 150 m. ZW. Siberut eil. Ruys, 4 200 m. Z. ten W. Mozambique. Rtgel, 1 van Las Palmas. Rijnland, 4 180 m. N. St. Paulsrock. Samarinda, pass. 4 Malta. Singkep. 4 te Aden. Sloterdijk, 3 tC'Pluladelphia. Soestdijk, 3 v. Tj. Priok n. Sungeigeron. Stad Maastricht, 4 van Gibraltar. Sibajak. 4 360 m. W. Sabang. Stad Haarlem, verm. 3 v. Spezia n. Huelva. Stad Leiden, verm, 5 v. Galveston n. R'dam of Amsterdam. Salland, pass. 5 Finisterre. Stad Maassluis, 5 te Lulea v. Emden. Stad Schiedam, 5 v. Casablanca n. Nederland Schie, pass. 4 Finisterre naar Rotterdam. Stad Alkmaar, 3 300 m. Z. Cp. Race. Stad Breda, 4 1500 m. W. Kp. Finisterre. Scherpendrecht, 4 150 m. ZO. ten O. Kreta. Sliedrecht, 4 160 m. NW. Alexandrië. Stad Maassluis. 4 150 m. N.NO. Stockholm. Tawali. 4 te Basrah. Ternate, pass. 4 Gbraltar n. Antwerpen. Tabian, 3 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Themisto, 4 van Halifax. Titus, 3 van Amsterdam naar Genua. Trompenberg. 31 v. New Orleans n. Houston. Tarakan, 6 Soerabaja verwacht. Teiresias, 5 van Makassar naar Soerabaja. Tomori, pass 5 Ceylon. Tankhavén III, 3 van Sungeigerong n. Tj. Uban Tibih,3 50 m. O. Martinique. Tjiwangi, 3 van Makassar n. Tj. Priok. Tomini, 5 ter hoogte Masawa n. Aden. Tabinla, 4 90 m. ZO. Minicoy. Tiberius, 4 110 m. N. ten W. Grand Cayman. Tibia. 5 420 m. NW. Martinique. Tjikampek, 4 220 m. N. Biliiton. Tjipondok, 4 van Balikpapan n. Bin tang. Tjibhdak, 2 van Singapore te Tj. Priok. Trajanus, 31 van Houston te New Orleans. Triton, 1 van Baltimore naar Guantanamo. Volendam, 4 240 m. W. ten Z. Cp. Race. Vulcanus, 5 v. Hamburg te Amsterdam. Van Riebeeck, 5 Tj. Priok verwacht. Weltevreden, 4 v. Balikpapan n. Singapore. Waterland, 4 te Santos. Wirem Ruys, 4 180 m. O. ten Z. Malta. Winterswijk, 5 van Sfax te Vlaardingen. Waal. 4 van Port au Prince naar Houston. Westland, 4 200 m. ZW. Fernando Noronha. Willem Barendsz, 4 500 m. ZO. St. Helena. Winterswijk, pass. 4 Dover. IJsel, pass. 4 Dungeness. Zeeland (SSM), 3 v. Gdynia te Le Havre. Zijpenberg, pass. 4 Cp. Nao. Zuiderkruis, pass. 5 Kp. St. Vincent. KLEINE VAART Att, 3 van Drogheda te Swansea. Audacia, 4 van Preston te Bordeaux. Arnoudspolder, vertr. 5. v Antwerpen n. R'dam Betty, 3 van Roscoff naar Casablanca. Birmingham, 3 van Harlingen naar Leith. Bernisse, 4 van Fowey te Gent. Bree Helle, 4 van Bremen te Gent. Carpo. pass. 3 Lizard. Cornelia II. 4 van Holmsund te Liverpool. Corona, 3 van Gefle naar Liverpool. Casana. 3 van Antwerpen naar Kopenhagen. Domburgh, 3 van Bordeaux. Duiveland, 4 van Emden te Kopenhagen. Eban, 3 van Hamburg naar Ipswich. Echo, 4 van Dublin te Amsterdam. Elisa, 4 bij Gibraltar. Evertsen, 3 van Uddevalla naar Dundee. Ferocia, 3 van Antwerpen te Boston. Frisia, 5 van Heysham te Barton. Frederik, 3 van Londen naar Hamburg. Frejo, 4 te Rafso van Hudiksvall. Hast I, 4 van Bordeaux te Huil. Hast IV, 3 v. Gothenburg naar Parijs. Hast V. 4 van Bayonne naar Mersey. Haskerland, 5 van Harlingen te Goole. Hartel. vertr. 5 v. Terneuzen n. Antwerpen. Holendrecht, verm. 5 van Garston naar Mostyn Helvetia, 3 van Amsterdam naar Greena. Ingeborg, 3 v. Baesrode naar Helsinki. Jokurna, 3 te Vistavard n. Randers. Kortenaer. 4 van Struer te Norrköping. Larix, 2 van Gefle naar Zaandam. Leny, 4 van Lulea te Oulu. Marietje Bohmer, pass. 5 Holtenau. Merak, 3 van Casablanca naar Nantes. Marcella, 5 v. Port Jerome naar Antwerpen. Matthew, pass. 3 Holtenau. Monica, 5 van Belfast te Billingham. Nelly, pass. 4 Holteanu. Neta, 3 van La Pallice naar Safi. Norma, 3 van Parijs te Londen. Nijenbui-gh. 4 van Oscarshamn n. A'dam. Nottingham, 5 van Goole te Harlingen. Noord, 5 van Gonfreville te Loriënt. Nettie. 4 v. Yxpila te Kramfors. Oleum, vertr. 5 v. Rotterdam n. Grangemouth. Palma, 3 van Sandefjord te Kalmar. Ponto, 3 Kiel gepass. naar Ostrand. Ponza, 3 van Gent naar Stockholm. Sandenburgh, 3 te Bordeaux v. Rotterdam. Slrius, 3 van Duinkerken naar Londen. Strijpe,, vertr. 5 v. Billingham onTees n. Amble Silvaplana, 4 van Kopenhagen naar Antwerpen Spes, 4 van Walkom naar Exmouth. Texel, 3 van Hamburg naar Humber. Timor, 4 van Kingslynn te Antwerpen. Trianga. 3 van Bordeaux te Agadir. Trompenburgh, 5 te Hamburg v. R'dam. Tyro, pass. 4 Lizard. Tromp. 4 van Gefle te Zaandam. Urmajo, 3 van Boom te Grangemouth. Vrouwepolder, 3 te Lissabon v. Oporto. Van Brake], 3 te Stockvik v. Smogen. Van Gelder. 4 van Hudiksvall te Blyth. Viking, pass. 4 Holtenau n. Rotterdam. Wilpo, 3 van Pateniemi naar Zaandam. SLEEPVAART Ganges. 3 van Rotterdam te Le Havre. Maas met nis. Rhuys 3 v. IJmuiden te R'dam. Noordholland, 4 350 m. W.NW. Anderhalf- graadskanaal. Rode Zee. met ss. Vincent 3 te Ceuta. Schelde, met ms. Rhuys 3 v. IJmuiden te R'dam Tyne, 3 16' 44" Noord 74' 29" West. naar het Speciaalhuis Alle goede merken in voorraad. Demonstraties vrijblijvend. Erkend Hoover-dealer Ook voor reparatie het adres met 20-jarige erva ring. Betaling in overleg. Hoover verhuur f 2 per halve dag of avond. VELSERDUINWEG 173, Tel. 4402 DONKERE WOLKEN Regenjas of -mantel mee nemen!! Vlotte modellen heeft VAN VEEN, Zijlweg 2628, Haarlem. Slechts f 2 per week en.... zonder vooruitbetaling!!!! Juwelen, Zilver, Kralen enz. KRUISSTRAAT 19. Tel. 16910. Speciaal adres voor het Plaatwerk, enz. KENNEMERLAAN 5 Tel. 5705 IJmuiden. WIJ NEMEN EEN DEEL van uw z'org weg!! VAN VEEN, Zijlweg 26—28, Haar lem levei-t aan jongelui met trouwplannen alle meubilair tegen lage condities en let wel, zonder vooruitbeta ling! jong klein hondje, reu. zwart met bruine poten. Kinderen erg verdrietig. Luistert naai de naam Fenia. Tegen belo ning terug te bezoi-gen bij de Jager. Trompstraat 66, IJmui den-Oost. Wij ontvingen het allernieuwste op het gebied van gemaakt van nylon-materiaal. Te leveren in 7 kleu. ren, van 5 tot 200 cm. Geen kapotte ritsen meer. - Oersterk en mooi. Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. VELLEMAN KOOPT! uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, Hrl. Tel. 14637. Overal te ontbieden. Renault-dealer voor Haarlem en omstreken Wagenweg 166168, Telefoon 12138 heeft beschikbaar: 1 L. op 17 KM. Verkoop voor Nederland: N.V. „ALVANA" Plein 8 - Den Haag MMRISSTRAAT. 20 TEL. 15459 .universiteit voor Haarlem en 1"organiseert deze en volgende pi Frans Halsmuseum een serie ,êrde crisis der cultuur, welke 3!L gisteravond door prof. dr. F. innend werd met een belang- over het hedendaagse cul- f -me Hij zag de cultuurhistorie ^regelmatige golfbeweging van hoogte- en dieptepunten, waar heen zwartgallige levens- en toe- Souwing. dan weer een optimis- rtuieir-g de boventoon voerden !-Sen> ter staving van deze theo- ant'aï oude beschavings-„klima- 6 een grondige beschouwing. De tijd zag prof. Polak bijvoor- ibnks zijn rijkdom aan „onheils- -iurvormen (de klassieke tra- 1 iet noodlotsmachten, schik- en furiën overladen mythologie "7 ,k overwegend pessimistisch, 'S',ldie sombere duidingen de mens halsde moreel sterkere te voor at - zelfs wanneer hij, als bij Aischvlos en Euripides, de strijd blinde noodlot" verliest. Het is "jet de uitkomst van die strijd, ^maar alleen de geest van zelfver- waarin hij begonnen en volbracht *1 vroege Middeleeuwen ontbrak ■llVen in die kracht tot eigen toe- Svloeding, wijl aardse lotyerbete- onbelangrijk geacht werd en het ;iens geen zin had, tegen de be- illige hiërarchie van mensen en te rebelleren. Deze beschavings- Idwilde spreker derhalve als passief Qsistisch kwalificeren. 'weiand van de 15de eeuw tot en Industriële revolutie zag hij echter ;,r 0venvegend „cultuur-optimis- Mat de populariteit van Chaucer, 'jo political poems and songs" en ;Urken met „pre-socialistische" V -kmede de conceptie van Moore's bewijzen zouden, dat de wil tot ^.verbetering het Engelse volk '-"i» zwartste periode zijner historie "--verlaten had. Die tijdgeest was rks prof. Polak, de inleiding tot -•optimistische levensbeschouwing ;'sre geschiedenis, die in Amerika ïd in bepaalde vormen nog voort- '7 liberalistische credo der V.S. en Hgtische dialectiek in de Sovjet- Tjgjr voor Europa sedert Spengler -rjêgendeel is verkeerd. De mens "--1deEuropese mens beseft, gelijk -caarsleerling, machten te hebben «pen die hij niet meer baas kan; slaaf geworden van zijn dienaar: Sek' en heeft, met zijn aanbidding Tjjde, ook de bruggen naar ethiek dienst achter zich verbrand. 7-; aiie geloof, zowel in de gods- -7: in de eigen kracht, is weggeval- de mens voor het vacuum: het 7' dat zich afspiegelt in de existen ce levensleer (het „zijn ten dode") i"gn litteratuur die slechts onmacht, Ten levensangst baart. Hij kan 7 in het droombeeld van een terug- 7r de „veilige" beslotenheid van [^leeuwen, het Machiavellisme om- rot in een nieuwe mystiek soulaas i maar in al deze gevallen ver- do: hij het geloof aan zichzelf en zijn Woordelijkheden als mens. En zon- verantwoordelijkheid en dat geloof sa kracht tot toekomst-verbetering, !p uitweg zijn uit de huidige cul- £SS. ADVERTENTIE LEDEREN KLEDING Mr. E. van der Vlugt, Azië in vlam men - W. P. van Stockum en Zoon, Den Haag. van der Vlugt heeft zijn uitgebreide .'van de communistische activiteit in 'doek gesteld om het Westen te waar- ra; hij wil zijn lezer een scherper ritven in de doelstellingen, strategie rik van het communisme in Azië. De s'ce'oben eerder dan de Westelijke orezienvan hoeveel invloed in de in- riale machtsverhoudingen Azië zou s,':on Europese nationalistische voor st H navolging vonden, en zij hebben iri moeite gegeven om de kansen voor rarisehe beïnvloeding te benutten, ri ideeën hebben de maatschappij in JÉtische landen uit haar samenhang d; en daar de Aziaten de matigende ri van ervaring op hun ideeën niet -'iden, zijn zij licht ontvankelijk voor riem van absolute waarden, dat Mos- aanbiedt. '.^volgen daarvan beschrijft de heer <s Vlugt in uitvoerige hoofdstukken, t communistische methoden verauide- minstens de gepaste mate van wekken over de uitwerking ervan. heeft echter de tekortkoming die sts-ingen eigen is: het wijst op het besteedt weinig aandacht aan de -4van krachten, die het gevaar tot nu a*nebben zich volledig te verwezen- uo losgerammeld zijn" de Aziatische ^ppijen toch niet, of er wordt nog -rad geboden aan het communisme; en panden juist moet men kennen, ^versterken of gebruiken daarvan is •48vaen manier om het gevaar te be- •-inde wijzen van bestrijding nu, die ■•jan der Vlugt aan het slot van zijn rapreekt, wordt met deze weerstanden raekenmg gehouden; vooral van zijn ra? via de religie moet men meer raan een beroep op de Christelijk- beginselen en de geest van -'«/bewapening, nu hij de kracht van ^•unisme in de eerste plaats als een \an de Westelijke propagan- ragthij de uitwerking dat de Aziaat '"jL5e, 'n„ een paniekstemming ge- j llet boren van het woord u®ne) en verder dat de positieve ri;--geesteüjk en principieel" zij, ■jgoede toont, dat democratische vermogen te geven. Van ringheden is er geeneen speciaal aiiscrie oehoeften afgestemd. Daar PJS deJ Vlugt vindt dat Moskou *£CS begrepen heeft, wat de Azia- ls dit gebrek opvallend, isfi on l Kat Angelino, die de voor- reYen- spreekt de hoop uit 7» 'iege in llet land centra zullen bes'\idering van Aziatische rijjj''.wellicht zor.den zo inderdaad te vinden zijn, waarmee het riiTm,l'nisme is klein te krijgen, u- ï'ij ««ten. de' Aziaten willen horen ^Ivf'ehjken alleen de bezitters z3)n' maar dat zij het zelf Nüten Zh i!at Te betogen hebben de mL I ,HQ sympathie verworven >«hrt k 5lge van de bestrijdings-i ïasrLk PelanS van mr. Van der 2Gestie ^fwmgen niet op; de drin- riÖe'ssnÜ ur m 3311 de 0rde k0ml riliira zeer zeker, en deze ^iot00nHLe,sltuatie in gebeel Azië °iderzoek en activiteit. S. M. ADVERTENTIE BINNENLAND In de legerplaats Stroe by Wittenberg liggen thans de laatste drie bataljons, die zijn opgeroepen voor herhalingsoefening en bestemd voor de territoriale verdediging. Als zij deze oefening hebben voltooid is het oefenschema van alle bataljons, welke in de loop van 1951 voor dit doel zijn gevormd en herschoold, afgewerkt. Deze drie bataljons zullen eveneens hun oefening afsluiten met een driedaags verblijf te velde. Op 12. 13 en 14 November zullen zij oefeningen van ver schillende aard uitvoeren in het gebied tus sen Nijmegen, Den Bosch en Maastricht. Een gedeelte van de oefening zal ten Zuiden van Eindhoven worden uitgevoerd op Belgisch grondgebied in samenwerking met onder delen van het Belgische leger. In Uitgeest zijn verscheidene gevallen van diphterie geconstateerd. Tot dusverre zijn alle patiënten kinderen van de R.K. bewaarschool, zodat het schoolbestuur op medisch advies de school voor onbepaalde tijd heeft gesloten. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om uitbrei ding van de ziekte te voorkomen. Het on derwijzend personeel en de kinderen moe ten zich aan een medisch onderzoek onder werpen. In het' Amstel-hótel te Amstei'dam is Maandagmiddag het Nationaal Comité tegen het concentratiekampsysteem geïn stalleerd. De voorzitter van het voorbereidend werkcomité, de heer J. P. B. M. de Swart, hield een rede, waarin hij onder meer zei dat de verschrikkelijkste uitvinding van deze eeuw niet de atoombom, maar het concentratiekamp is. „Men is voor of iegen concentratiekampen. De viije wereld zal wakker moeten worden. De concentratie kampen zullen moeten worden opgeruimd." De secretaris van het comité, de heer K. R. van Staal, deelde mee, dat in Brussel, tijdens een bijeenkomst van delegaties uit verscheidene landen, besloten is om in- de West-Eux-opese landen nationale comités tegen het concentratiekampsysteem op te richten, die zullen samenwerken in een gemeenschappelijke strijd. In Nederland zullen binnenkort in een vijftigtal plaatsen bijeenkomsten worden belegd en regionale comités worden opge richt, teneinde het gehele Nederlandse volk bij de acties tegen de kampen te betrekken. De Spaanse en Griekse regeringen hebben reeds afgevaardigden van de nationale comités toestemming verleend de in die landen bestaande kampen te bezoeken. Joe goslavië weigerde, maar liet duizenden ge vangenen vrij. De installatierede van het nationale co mité, waarin vertegenwoordigers van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen, hoogleraren, politici, autoritei ten uit het bedrijfsleven en de handel, geestelijken en vakverenigingsleiders zit ting hebben genomen, werd gehouden door mr. G. Ch. Aalders. Hij zette uiteen waarom de N.V.E.P.G. het initiatief tot het stichten van het comité had genomen en betoogde dat Nederland zijn bijdrage zal moeten blijven leveren in het werk van de „com mission internationale", moreel dooh ook financieel. Mr. Aalders deelde mee dat reeds belangrijke resultaten zijn bereikt en dat het lot van vele slachtoffers reeds aan zienlijk is verbeterd. „Het wereldgeweten kunnen en moeten wij wakker schudden. Plet lijden van honderdduizenden is iets, dat ons allen aangaat. Daarom doe ik een ernstig beroep op ons Nederlandse volk, dat zelf het lijden gekend heeft. Tot lid van het nationaal werkcomité werden gekozen: mr. G. Ch. Aalders, voor zitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen; W. Bakker, vice- voorzitter dezer vereniging; mejuffrouw M. Th. C. van der Endt, lid van de Vereni ging voor internationale rechtsorde van de Nederlandse bond van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep; B. A. van Ketel, al gemeen secretaris van de Nibeg; W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmees ter en adjudant van Koningin Juliana; lui tenant-kolonel A. M. S. Perquin, K. R. van Staal, J. P. B. M. de Swart, mevrouw dr. H. Verwey-Jonkei', presidente van de Ne derlandse vereniging van vrouwenbelan- gen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburger schap; drs. J. H. W. Zwijenberg, algemeen secretaris van de R.K. jeugdbeweging en J. Zwart. ADVERTENTIE DINSDAG 6 NOVEMBER Gebouw Theosofia: Dr. R. Miedema spreekt over „De Bijbel bij Rembrandt en Van Gogh", 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinderen" (Comedia), 8 uur. Rembrandt: „De wolf van Sila", 18 j., 7 en 9.15 uur. Palace: ,,'n Slechte jongen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Guncrazy", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Alles wel aan boord", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte panter", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verkeerd aangesloten", 18 j., 8 uur. WOENSDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep „De Ver enigde Spelers" „Rebecca", 8 uur. Brink- mann, Humanistisch Verbond, spreker H. Lips. 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Dinsdag).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3