project is zo aantrekkelijk dat het nadere studie waard is" Ouden van dagen onder dak ie de leeszaal Bezinning op n Reisgezel van de Prins klapte uit de school RHEUAYIN IN DE WERELDPOLITIEK Besparing op het Velsense tunnelplan Bijna twintig trawlers voor de kant V.S.V.-fancy fair rHoe is het ontstaan?^ Bijzondere Velsense ouderavond Een Eeuw geleden fechnicus oordeelt over ,3uitenhuizen-tunner voor Velsen Agenda Jeugdige postzegelaars krijgen ruim „clublokaal" Sympathiek gebaar van het leeszaalbestuur Dit woord: BAGATEL Engelse haring naar Oost-Duitsland Nederlandse kansen voor Marokkaanse kusten Bazar legde de „Kiel" voor een jeugdhuis VSPAG 6 NOVEMBER 1951 3 7aanse industrieel, die enige weken .jn plan voor een tunnel door het •^kanaal bij Buitenhuizen wereld- maakte, lieeft zich allerminst laten bikken door de eerste negatieve reac- larop Hij legde zijn idee voor aan whnisch bureau te Oegstgeest, dat in 1 over (le technische mérites van „„omwonden verklaart, dat dit »1?e lokkelijk is. „Zo aanlokkelijk dat ^preens over moet gaan denken geld Mkbaar te stellen om het serieus en in IS onderdelen te bestuderen". ff. Klinkhamer, de leider van het 0 ri'die het Zaanse tunnelplan gerui- tjjd bekeken heeft, stond ons een on- r'-rd toe, waarin hij als zijn conclusie •Linen gaf, dat een tunnel bij Buiten- van geringe capaciteit, vervaardigd .'•'voorgespannen beton, wellicht een be- ^a'n opleveren voor de Velsense die dan uiteraard kleiner zou S worden. „Al was er maar één lien te besparen, dan nog zou de uit- ijvg van deze plannen het overwegen mrd zijn aldus ir. Klinkhamer, die Lis aannam, dat specifiek-waterbouw- r'üge bureaux een gunstig oordeel zou- vellen over de onderhavige tunnel- Vergelijking met Maastunnel ja :imen. Klinkhamer vergeleek de geprojec- «-''e tunnel bij Buitenhuizen met die van Verdam en merkte op: „De Maas is een ig waarvan desnoods een stukje ver- wi'kon worden door de tunnelbouw, de scheepvaartcapaciteit groot ge- is; in het Noordzeekanaal echter kan j. verkeer natuurlijk niet gestremd wor- j en dit is dan ook een belangrijke V voor de tunnel van deze ontwerper: •ri de onderdelen aan de wal laten :;,n uit beton en het kleine aantal grote genten dan laten zinken. Nu kan er ï'zo'n klein aantal grote elementen geen .jjfte glooiing van de beide tunnelmon- t gemaakt worden zoals in Rotterdam; ruilingen zullen dus wat steiler moeten 'a Maar dat is geen bezwaar, want de "(Rijsnelheid voor het „Buitenhuizen- riet" is ook veel lager gedacht dan de Le Maastunnel bereikbare snelheid. I „Spanbeton" heeft alle voordelen Het spel der krachten tijdens het trans- vit van de „tunnelstukken" op deze ele ven bergt een niet te onderschatten io in zich. De relatief korte stukken z de Maastunnel waren op de woelige, reiende en altijd met windgolven be ide rivier nog net in toom te houden en elementen hadden ongetwijfeld ge- ri' opgeleverd. Het „dode" wateropper- van het kanaal echter laat een trans act van lange „buizen" wel toe, zodat d: geen extra-moeilijkheden uit zullen Hltvloeien. Bij de fabricage echter van stukken „riool" moet rekening wor- k gehouden met het krimpen van het ka en dit zou voor stukken van zeg tür 300 meter, inderdaad onoverkome- :ie problemen geven. Maar daar is nu ik het „voorgespannen beton" de redder, rct dat krimpt niet. Bovendien heeft dit pbeton" het voordeel, dat het tegen iï stootje kan tijdens het transport. Zo ic; het echter onder water ligt op de bo- van het kanaal, hoeft de wapening z gespannen staaldraden geen dienst stt te doen; de druk van het water dt dan opgevangen door normale be- nonstructies. Ik ben bovendien niet iaj- voor het verzakken van de tunnel, "s hij goed uitgebalanceerd wordt en de SCHEEPVAART IJMUIDEN h de haven van IJmuiden kwamen 6 No- der binnen: Tromp van Gefle. Eem- tram van Fowey. Waren van Stockholm, ïilcanus van Hamburg. Sylvia van Ham- Vechtstroom van Huil. Delfzijl van ïjntylioto. Ortwich van Middlesborough. Ütisli Integrity van Burfleet. Iris van khenburg. Santo Catharina van Bremen, wjrseus van Kopenhagen. Martha Ahrens "J Hamburg. Vertrokken: Mercuur naar Antwerpen. Wa naar Harlingen. Fairwood Dak naar aierdam. Croess naar Sas van Gent. Fri- lp. Coast naar Rotterdam. Eemshorn naar •biestad, Jf Margaret van Engeland heeft W week in verschillende ziekenhuizen Wund prijzen uitgereikt aan de beste in '"^T'eegsfers. Hier ontvangt een ia:9den uit handen van de prinses ee" gouden medaille. felé vi ®jns^aS 6 November, van"il0ra Fa»cy fair V.S.V. (geopend M,® i). ritten' f UU.r: "Het teken van de gorilla". tiM« uw» uur: Wasdemonstra- 0r,fe Ned. Persil Maatschappij, fefi p, „ensdag 7 November. a is uur: aFfa}ncy fair v-s-v-(geopend houril'r' Van 14-15 uur: spreekuur wet- ljaae?1van 0nderwijS. 1 u"r: „Het teken van de gorilla". kracht, die hem naar boven duwt, de „drijfkracht" dus, opgevangen wordt door de ballast in de bodem van de buis. Ten aanzien van de verkeerstechnische verdiensten van het plan wilde ir. Klink hamer zich uiteraard niet aan een oordeel wagen, maar hij meende wel, dat deze tun nel bizonder gunstig zou komen te liggen, omdat het verkeer er heen de stadskernen van Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Alk maar en Beverwijk omzeilt. De leden van de postzegelvereniging „IJmuiden en Omstreken" kwamen eer tijds bijeen in de Emmaschool in IJmuiden- Oost, tenminste voor zover het de jeugd club betrof. De torenkamer mocht nog zo knus zijn, een gelijkvloerse gelegenheid om te vergaderen, te ruilen en al wat daarbij komt, bleek nochtans verkieselijker. Dank zij de medewerking van het gemeentebe stuur mag men thans eenmaal per maand bijeenkomen in de gymnastiekzaal van de school aan de Heidestraat. Zaterdag 10 November zullen de jeugdige philatelisten voor d'e eerste maal in het winterseizoen daar bij elkaar komen. De leider van de club hoopt echter van harte, dat, waar de ruimte nu zoveel groter is, de animo naar evenredigheid zal stijgen. Zijn hartewens Niet naar zee. Als gevolg van het lo pende conflict zijn de Bergen en de Abra ham (welke laatste naar de Barendszzee zou vertrekken) niet vertrokken. Velsens ouden van dagen behoeven niet meer om gezellig bij elkaar te zijn te wachten op de wekelijkse „soos"- middag. De banken in Velserbeek en op de kop van de haven zullen gedu rende de wintermaanden geen getuige meer zijn van verhalen over vroeger tijden en van breedvoerige beschou wingen over de algemene wereldtoe stand. De ouden hebben een warmer ver blijf gekregen, waar ze bovendien nog wat kunnen opsteken ook. De commissie tot ontspanning voor ouden van dagen heeft, dank zij de welwillende medewerking van de wethouder voor cul turele zaken en het bestuur van de open bare leeszaal, overdag de beschikking over genoemde zaal gekregen. Maandagmorgen heeft de voorzitter van de commissie, de heer P. Waardenburg in tegenwoordigheid van velen, de leeszaal voor de ouden van dagen geopend. Hij zei onder meer: tijdsbesteding in algemene zin is een belangrijk probleem. De ouden zullen zeker hun tijd zinvol weten te ge bruiken. Door dit sympathiek gebaar van het bestuur der leeszaal wordt het hun bovendien mogelijk gemaakt de geest te verrijken. Spreker wees er echter op dat er voor hen, die nog geestelijk en lichamelijk in goede conditie zijn, een taak ligt ten op zichte van de „zwakkere broeders". Wethouder F. J. A. Strijbosch zeide, dat het gemeentebestuur het zeer op prijs stelt, dat er zoveel voor de ouderen in de ge meente wordt gedaan en sprak de wens uit dat men hiervan een nuttig en aan genaam gebruik zou maken. De heer Y. R. Reitsma werd, naar hij zeide, getroffen door de tegenstelling in dit gebouw. Waar aan de ene kant de lokaliteiten worden gebruikt om kleuters spelende te leren, komen nu dagelijks in de andere vleugel mensen bijeen, die aan het eind van hun levensbaan zijn geko men. Toen het verzoek van wethouder De Boer het bestuur van de leeszaal bereikte, heeft men geen ogenblik geaarzeld, aldus spreker, om de leeszaal voor dit doel af te staan. Ik hoop, dat er een zeer behoor lijk gebruik van zal worden gemaakt, al dus de heer Reitsma. De heer G. Blaas bracht namens de ouden van dagen dank voor deze aanwinst en deed een beroep op de betrokkenen opdat eventueele klachten over misbruik in de toekomst zouden kunnen worden verme den. De heren die nu elke dag rustig hun krantje of tijdschrift gaan lezen in de Heidestraat, hebben er tevens gelegenheid een spelletje te doen. Namens de UVV was mevrouw C. Anten- Butzelaar bij de opening aanwezig en ook Pater Rector gaf door zijn tegenwoordig heid van medeleven blijk. Het IJmuidense trawlvisserij conflict, dat vorige week door het Onafhankelijk Vakverbond ontketend werd met als inzet de gemiddelde prijs voor de opgevangen haring en de uitkering van de percentages volgens de werkelijke besomming met een minimum van 10 per kist heeft nu in totaal bijna 20 trawlers tot stilliggen gedwongen. Van de VEM liggen nu 8 schepen binnen, van „Petten" 2, van de Verre Visserij maatschappij 3, van de Marezaten 4 en van De Hoop 1. De bemoeienissen van de ANBZ-EVC met het conflict hebben er toe geleid, dat het conflict niet beperkt dreigt te blijven tot de haringtrawlers, maar over de hele visserij dreigt te gaan uitlopen. Zo is er bijvoorbeeld in Egmond een vergadering door de EVC belegd, waar een meerder heid voor staken gevonden ken worden. In het pamflet, dat de ANBZ heeft uit gegeven, wordt gemeld, dat de Verre Vis serijmaatschappij volledig zou hebben af gerekend naar de werkelijke besomming. Bij informatie bleek ons, dat dit welis waar feitelijk juist is, doch dat de betref fende rederij normaal volgens een, toeval lig hoger liggende, poolprijs kon afreke nen, zodat de bewering van de EVC in mo reel opzicht niet juist geacht kan worden. Toen de Maria van Hattum zou uitvaren, ontbraken er twee opvarenden. De rest van de bemanning bood aan, zelf werk willige vissers te gaan zoeken, opdat de Van Hattum toch uit kan varen. Inmiddels profiteren de andere schepen van de schrale aanvoer van verse vis. De IJm. 5 vertrekt deze week naar de Oostzee. HOUT AANGEVOERD Voor de papierfabriek van Gelder Zo nen zijn Maandag weer twee Finse schepen met een lading hout aangekomen. Het s.s. „Kungso" voerde van de Finse haven Turku 930 vadem hout aan en het s.s. „Dagmar" had van Lapaluoto (Fin land) 1065 vadem hout aan boord. Deze Londense dubbeldeks-tram vernielde een vluchtheuvel, kwam in botsing met een stilstaande taxi en hield het verkeer op toen hij aan het eind van Westminster Bridge uit de rails liep. Er waren geen slachtoffers. VAN VANDAAG AF lopen de draden der internationale contacten alle naar Parijs, waar de Algemene UNO-vergadering het knooppunt ervan vormt. In het Palais Chaillot heeft heden de openingszitting plaats en zullen morgen de debatten een aanvang nemen, die in de eerste plaats de samenstelling van de agenda tot onderwerp zullen hebben. Wel zelden heeft een UNO-vergadering zich verzameld onder zulke boeiende voortekenen als thans het geval is. De atmosfeer waarin de zitting geopend wordt is vol van onbestemde spanningen, veroorzaakt door mededelingen, geruchten en aankondigingen der laatste dagen. Wat op de tafel der UNO-vergadering officieel aan de orde zal komen zijn de min of meer van ouds bekende con flicten en problemen, doch wat in Parijs achter de schermen besproken en afgesproken zal worden is waarschijnlijk van groter belang. Het feit dat alle kopstukken van de wereldpolitiek in Parijs bijeen zijn, opent de directe mogelijkheid van ingrijpende ontwikkelingen. Misschien vormt de rede van president Truman, die morgen openbaar zal worden, een aanwijzing van de richting die deze ontwikkelingen zouden kunnen nemen. Volgens minister Schuman zullen nieuwe plannen der Westelijke mogendheden opschudding verwekken. De wereld hoopt dat het eindelijk eens een prettige opschud ding zal zijn. Onder dwang der omstandigheden lijken de grote mogendheden de Oostelijke zowel als de Westelijke tot de conclusie te zijn gekomen dat zij ten aanzien van twee grote problemen die hun onderlinge betrekkingen vertroebelen in een doodlo pende straat aan het bekvechten zijn ge raakt. Aangezien een dergelijke situatie voor geen der beide partijen enig voordeel belooft, is de tijd rijp voor een nieuw over leg, een nieuwe positiekeuze, een nieuw uitgangspunt. Die twee grote problemen zijn de atoombom en Duitsland. Er is een tijd geweest dat de regering der Verenigde Staten in nauwe verbon denheid haar voornaamste geallieerden haar politiek tegenover de Sovjet-Unie vaststelde volgens de theorie, dat het bezit van de atoombom haar een mogelijkheid gaf om haar tegenstanders te overtroeven en in bedwang te houden. Die tijd is thans voorbij. De Sovjet-Unie bezit het gevreesde wapen insgelijks en daarmee zijn de com municerende vaten van de bewapenings wedloop weer op gelijk niveau al ge waagt deze of gene Amerikaanse senator nog wel eens van de kans dat Amerika meer en beter atoomwapens heeft dan de Sovjet-Unie. Deze laatste kans is echter onvoldoende om er een politieke gedrags lijn op te trekken en daarom heeft de po litiek van Amerika en zijn bondgenoten de laatste tijd een geleidelijke verandering ondergaan. Wanneer beide partijen de atoombom hebben is men, wat de doorslaggevende betekenis ervan betreft, teruggekeerd tot de situatie van voorheen, toen er van atoombommen nog geen sprake was. Een dergelijke terugkeer heeft de geschiedenis der bewapening al meermalen te zien ge geven. Dan is het nieuwe wapen nog slechts een nieuwe, dure last, die geen be voorrechte positie meer met zich brengt doch alleen een nutteloze, helaas niet te ontduiken uitbreiding van de kosten der oorlogvoering veroorzaakt. De verandering in de Amerikaanse poli tiek betreft hoofdzakelijk het in acht ne men van een grotere omzichtigheid ten aanzien van de problemen, waarvan een zijdige rigoureuze oplossing de tegenstan ders zou kunnen nopen tot overijlde, on herstelbare daden. Bovendien is er een grotere geneigdheid te Washington te con stateren om op basis van de gelijkwaar dige toestand, waarin de beide kampen verkeren, te komen tot een afspraak die de oorlog zou moeten uitsluiten. Dat men daartoe bereid is bleek wel heel duidelijk uit de gedragslijn die de Westelijke ge allieerden ten aanzien van Duitsland de laatste tijd hebben gevolgd. Zij zijn niet verder gegaan met hun concessies aan de West-Duitsers en hebben nagelaten het probleem van de West-Duitse inschakeling bij het Westen te f oreer en. Duitsland is het tweede grote probleem, ten aanzien waarvan de tegenstanders in een slop zijn geraakt en dat oorzaak is ge worden van een neiging tot toenadering. Merkwaardig is dat de Engelse politiek ten opzichte van Duitsland blijkbaar ver anderd is nadat.Churchill aan het bewind is gekomen. De invloed van Churchill op de houding der Westelijke geallieerden in de kwestie-Duitsland moet niet gering worden geacht. Er zijn tekenen die wijzen op een grotere Engelse steun aan de Fran se opvatting, die nog steeds sterk afwij zend staat tegenover een Duitse herbewa pening, zo zelfs dat Engeland thans niet meer dan een symbolisch leger aan West- Duitsland wil toestaan. Dit houdt onge twijfeld verband met een plan van gene raal Eisenhower om de grootse doch fan tastische plannen tot opbouw van een Europees leger van 60 divisies te vervan gen door een realistischer plan van 20 goedgeoefende en modern-uitgeruste divi sies. Een drastische vermindering van de West-Europese defensieplannen dus, waar in Duitsland dan een zeer ondergeschikte rol zou spelen. Dit zal zeer wel naar de zin zijn van de Sovjet-Unie die in de Duit se herbewapening een zo dreigend gevaar ziet dat zij volgens waarnemers er een derde wereldoorlog voor zou over hebben om het te bezweren. Wat de atoombom betreft, wil Washing ton thans met de Sovjet-Unie een accoord bereiken. Beheer en controle van dit wa pen zijn reeds vaak tevergeefs in de UNO besproken, doch thans zijn beide partijen waarschijnlijk meer dan ooit overtuigd van de betrekkelijke ontwaarding van dit vernietigingsmiddel in de bewapenings wedloop. Het wapen zou onder het alleen beschikkingsrecht van de UNO moeten worden gesteld, die tegelijk over een eigen strijdmacht, uit de legers der leden-landen gerecruteerd, zou moeten beschikken om aggressie tegen te gaan. Niet het enige kwaad Dat de kansen op een atoom-ac- coord door de détailkwesties tamelijk pro blematisch zijn, behoeft niet als een direct onderdeel van de oorlogsdreiging te wor den beschouwd. Immers, een beheer en een controle van de atoomwapenen, in houdende dat dit wapen bij een eventuele oorlog niet zou worden gebruikt, verhoogt de oorlogskansen inplaats van hen te ver minderen. Er kan zeer wel een verschrik kelijke, onmenselijke strijd worden gestre den zonder atoomenergie. Er zijn talloze wapenen die de burgerbevolking groter lij den kunnen doen ondergaan dan een mas sale, plotselinge vernietiging. Bovendien, welke afspraken worden in oorlogstijd ge honoreerd? De illusie dat er van atoom bommen geen gebruik zal worden gemaakt zou een der grootste factoren van de af keer der volken van oorlog valselijk on dermijnen. Niet de afschaffing van bepaal de wapens, niet de illusie van „humaner" oorlogvoering, doch de zekerheid dat de oorlog volstrekt onbruikbaar en ondoelma tig is geworden zal de basis moeten zijn waarop de geschillen der mogendheden moeten worden ontleed en opgelost. De komende dagen zullen misschien le ren of deze overtuiging reeds is doorge drongen tot „het hoogste niveau" en of dat de aanleiding is geweest om opnieuw de mogelijkheid tot een vredesregeling onder ogen te zien. Zowel wat de atoomenergie als wat de kwestie-Duitsland betreft zijn er aanwij zingen te over dat men zich heeft bezon nen op de nuchtere feiten. En aangezien een mogelijkheid van oorlog in dit tijds gewricht onmogelijk langer tot de „nuch tere feiten" kan worden gerekend, is er opnieuw een periode van hoop aangebro ken. J. L. In de zaal van café „Flora" aan de Zee weg had zich Maandagavond een grote schare gelukzoekers verzameld om zich te vergewissen van de attracties op de fancy fair ten bate van de jubileumviering der voetbalvereniging VSV. Van de vermaak- spelen, waaronder vliegbommensport, bum pertafels en roulette, trok speciaal het be weegbare poppenspel de aandacht van de korte broek ontgroeide junioren. Zij speel den met jeugdig élan .hetgeen door de tal rijke poppen niet geheel onbeantwoord bleef. Het accent lag evenwel geenszins uit sluitend bij de jongelui. De meer bezadig- den richtten serieus de buks of zwaaiden met fors gebaar de ballen naar de ijzeren koppen van Stalin en Churchill bij wie het grijnzen echter niet van de gezichten kon den worden weggevaagd. Het feestvarken werden daarbij de vereiste munten in de holle buik geworpen. De houten pijltjes vlogen onophoudelijk in het rad van avon tuur en de lootjes gingen grif van de hand. Op het toneel stond een stelling met de fraaiste prijzen en de omroeper prees zijn beren, kapstokken en krantenhangers aan als een rasechte „Kakkedorus". „Voel nog es in je zak mensen! Heb je zelf niet, voel dan maar in de zak van je buurman". Vijftien voor één daalder! Wij speelden voor een daalder en kozen na een korte tweestrijd een geweldige speelgoed-olifant op wieltjes. Dinsdag- en Woensdagavond kunnen zowel de gelukkigen in het spel als de pu pillen van Amor de pijlen in de roos jagen. Het is echter de bedoeling, dat de porte feuille en de „knip" in deze zaal daarbij zo nu en dan te voorschijn komen. Een bagatel is een kleinigheid, iets van weinig betekenis en inzonderheid: een geldsom van geringe waarde. Het is via het Frans overgenomen uit het Italiaans, waar het bagatello luidt. Wat het woord belangwekkend maakt, is dat het pre cies hetzelfde is als: bagage, waarmee men het niet zo gauw in verband zou brengen. In het zogenaamde Middel latijn bestond het woord baga: zak, pak. Alle pakken bij elkaar vormen de ba gage. Het verkleinwoord betekent na tuurlijk: pakje, vandaar: kleinigheid. De Engelse „Herring Industrie Board" heeft een contract getekend krachtens het welk Engeland 44.000 vaten haring zal leveren aan de Sovjet-Unie. Deze haring is eendeels afkomstig van de Schotse zomer - visserij, anderdeels van de herfstvisserij aan de Engelse Oostkust. Het contingent moet vóór 31 Januari 1952 zijn geleverd. Voorts is een overeenkomst gesloten met Oost-Duitsland. Engeland zal een partij haring exporteren in ruil voor 10.000 ton kunstmest. Dit werd gepubliceerd door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening te Den Haag. De recente goodwill-missie van Prins Bernhard naar diverse Zuid-Amerikaanse staten, die op het gevoelige celluloid ver eeuwigd is door de jolige luitenant-ter-zee tweede klasse Frits Wassenburgheeft een grote groep ouders van de Jan Campert- school Maandagavond een paar onvergete lijke uren bezorgd. Deze film, waarvan een paar fragmenten in de bioscopen gedraaid hebben, werd namelijk onverkort vertoond als glorieus sluitstuk van een ouderavond van die school en de voorzitter der oudercommis sie, de heer J. J. Bolland zei geen woord te veel, toen hij aan het eind de heer Was- senburg uitbundig bedankte voor deze wel zeer speciale voorstelling. Maar niet de reisindrukken alleen heb ben de verzamelde ouders geboeid; het anecdotische verhaal, dat de „cameraman" vooraf vertelde deed dit in niet mindere mate. Op luchtige toon heeft hij namelijk de reis van de Prins, die wel een plezierige reis, maar zeker geen plezier reis was, van alle franje ontdaan en er de Konink lijke reisgezel midden in gezet als de or ganisator en de onvermoeibare „ambas sadeur", wiens opdracht ten volle vervuld werd. Luitenant Wassenburg haalde herinne ringen op aan het bezoek aan de bosne gers van Suriname, die node een kanon ontbeerden om hun vorstelijke gast de luidruchtige eer te bewijzen, die hem vol gens hen toekwam. De Prins zegde een kanon toe, maar de stamhoofden brachten voorzichtig naar voren, dat ze de politie- pet, welke burgemeester d'Ailly van Am sterdam bij een eerder bezoek had be loofd, ook nooit gezien hadden, zodat Prins Bernhard telegrafisch uit Paramaribo on middellijk een flink stuk saluutgeschut bij de commandant zeemacht en een fraaie politiepet bij Amsterdams burgervader bestelde. Hij vertelde van een concours-hippique in Chili, waar de prins de verleiding niet kon weerstaan, ook een rondje te maken en het foutloos maakte ook, tot onge kend enthousiasme van de Chilenen. En van de keer, dat hij, luitenant Wassenburg, een paard moest bestijgen en daar subiet afviel, waarop Prins Bernhard hem een ros met een anker en een loopplank aan beval. Als de storing aan de projector niet zo gauw verholpen was geweest, had deze vlotte causerie ongetwijfeld nog meer van zulke intermezzi kunnen ophalen. De film, die laboreerde aan een niet al tijd even gelijkmatige belichting, gaf een afwisselend beeld van de lange reis, die de Nederlandse goodwill-ambassadeur dwars door het mooie Zuid-Amerikaanse land maakte en een daverend applaus ge viel de cineast, toen het licht weer aan ging. Zijn tweede film, over Nieuw Guinea, had een persoonlijker inslag en kon daar door op een hoger plan terecht komen. Déze beeldenreeks van de „achterhoek der wereld", confronteerde het aandachtige publiek aan de prille beschavingsvormen De Marokkaanse visserij heeft reeds lange tijd met moeilijkheden te kampen. Het grote probleem, vooral wat betreft de sardinenvangst, is het niet beschikken over behoorlijke schepen en bemanningen, die technisch voldoende op de hoogte zijn. Op het ogenblik geschiedt de sardinen- visserij dicht onder de kust met kleine boten, die 's avonds weer thuis komen. Op deze wijze vangt men hoofdzakelijk de jonge vis, hetgeen niet bevorderlijk is voor de visstand. De grotere soorten zwemmen dikwijls van de kust weg wagens de wis selende temperaturen van het oceaanwater, waardoor schepen zijn vereist, welke de Marokkanen niet bezitten. In deze streken zou voor Nederlandse vissersschepen wellicht een emplooi te vinden zijn, waarbij nog in aanmerking moet worden genomen, dat de visconser- ven-industrie de laatste jaren een grotere intensiviteit heeft bereikt. De ontwikke ling van de vissersvloot is hier evenwel verre bij ten achter gebleven. Hoewel bij de bouw van scheepjes voornamelijk Spaanse en Portugese modellen als voor beeld dienden, liggen er in de toekomst tevens mogelijkheden voor de Nederlandse scheepsbouw om een aandeel te krijgen in het bouw- en uitrustingsprogramma van de Marokkaanse visserij. Ook op het ge bied van de Nederlandse scheepsmotoren zijn er ongetwijfeld kansen voor orders. (Visserij wereld). der Papoeas en zelfs aan de steentijdperk normen, welke in een bepaald gedeelte van dit reusachtige eiland gelden. Het huishoudelijke deel van de bijeen komst bepaalde zich tot de introductie van het nieuwe schoolhoofd, de heer G. J. Bremerkamp, die gisteren zijn 35-jarig jubileum als onderwijskracht in dienst der gemeente Velsen vierde. Hij behandelde in een oriënterend ge sprek diverse schoolproblemen en vertelde onder meer, dat het bezwaar van het on derwijzend personeel tegen de school- m elk verst rek king zich niet zozeer richt op het daaraan verbonden extra werk als welk op de onrust, die deze melk-distribu- tie onder de lessen veroorzaakt. Vervolgens werd de heer J. Heidema bij enkele candidaatstelling in de oudercom missie gekozen en deelde de voorzitter mee, dat de belangstelling voor de Jan Campert-kleuterschool zo groot is, dat per 1 Januari de schoolgelden niet onbelang rijk verlaagd kunnen worden. ADVERTENTIE i>> om op te knappen! De bazar, die op 1, 2 en 3 November in de Da Costa-school is gehouden om een beginkapitaal te verzamelen voor een Ge reformeerd jeugdhuis of vergaderzaal in Velsen-Noord, heeft een flink bedrag op geleverd. De voorbereidingen van de commissie onder leiding van de heer A. v. d. Horst hebben goede vruchten gedragen, want in de genoemde drie dagen kon voor het ge stelde doel een bedrag van rond 2400. worden afgedragen. De commissie zal nu trachten met andere middelen, waaronder een oud-papieractie dit beginkapitaal zo spoedig mogelijk te vergroten. ADVERTENTIE Bij hoofd-, kies- of keelpijn, verkoudheden, maanapljnen eni. bren gen do volstrekt be- trouwbare Rheumin- tabletten uitkomst I Bovendien populair ge prijsd 20 tabletten 45 ct Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 November 1851 Uit Limmen wordt ons het volgende medegedeeld: Heden had de onderwijzer der jeugd dezer gemeente, de heer Wm. Metz, het bijzonder voorregt, zijne zestig-jarige vervulling der betrekking van onderwijzer, op 84-jarigen leeftijd, in welstand te vieren. Ruim 56'/2 jaar was hij onafgebroken met lust en ijver als zoodanig iai deze gemeente werk zaam. en hij gaat daarmede nog steeds (zonder hulp-onderwijzer) met warme belangstelling wort. Een groot deel der bevolking mogt alzóo hare eerste maat schappelijke opileiding van hem genie ten, die bij haar voorzeker in aange name herinnering zal blijven, en haar doen instemmen met het gevoel van dankbaarheid des onderwijzers.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5